Damiaan doorbrak grenzen van zijn eigen tijd QeiduzGowumt kerk wereld Schoot Sporen van vergeten christendom in Palestina Spanning onder de kurk >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSoivumt ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 2 Kunst in protestantse kerken soms slecht behandeld GRONINGEN Protestantse kerken weten nogal eens niet om te gaan met kunstvoorwerpen in het kerkgebouw. Daarom heeft de Stichting Protestantse Kerkelijke Kunst een brochure toegestuurd naar alle kerkeraden van de bij de stichting aange sloten kerkgenootschappen, waarin wordt aangegeven hoe voorwerpen, meubilair en andere roerende goederen op een goede manier kunnen worden behandeld. Volgens secretaris P. Breukink van de stichting hebben be heerders van kerken vaak meer aandacht voor de instandhou ding van het kerkgebouw dan voor roerende goederen, hoewel deze kwetsbaarder zijn dan gebouwen. De beheerders weten dikwijls ook niet, hoe zij de roerende goederen moeten behan delen. Zij behandelen de voorwerpen dan maar „zoals ook grootmoeder het deed", aldus Breukink. Voorts is er in de protestantse kerken minder aandacht voor roerende goederen dan in de rooms-katholieke kerken, omdat zij geen functie in de eredienst vervullen. Zo worden glas-in-lood ramen met een schuurmiddel schoon gemaakt en worden soms 'overtollige' bijbels bij een fancy-fair ten bate van de kerk verkocht. Herqnbanken waarin de hout worm zit, worden zonder pardon in de achtertuin van de pasto rie verbrand en doophekken worden in stukken gezaagd. In wandnissen met fresco's uit de 16e of 17e eeuw worden schoon maakspullen bewaard of vreten potplanten zich door de schil deringen heen. In de brochure wordt niet alleen aangegeven hoe kerkelijke voorwerpen moeten worden schoongemaakt. Zij maakt ook duidelijk, hoe voorwerpen tegen diefstal kunnen beschermd. Ik ben de gelukkigste mens ter wereld. door Marinus van der Ze lijken veel op elkaar de woorden „school en schoot Ze hebben ook meer met el kaar te maken dan je denkt. Wie aan school denkt, denkt misschien aan de harde stoel tjes. Wie aan schoot denkt, denkt aan de zachte zitvorm die zich vormt als de mens gaat zitten. Dat de schoot een belangrijke school is blijkt ook vanuit de ervaring van muziekscholen Een muziekdocente ontdekte dat steeds meer kinderen op de basisschool slecht zingen. Er komen steeds meer brom mers. Uit gesprekken met ou ders blijkt dat er steeds min der met kinderen wordt ge zongen. Ze zetten liever de moderne apparatuur aan of schamen zich om met hun kind te zingen. Het zijn groot ouders en onderwijzenden die het belang nog inzien van het zingen. Als ik het goed zie gaat het niet alleen om het samen met het kind zingen, maar er is nog meer aan de hand. Sa men met het kind zingen is ook tijd en aandacht schen ken aan je kind. Dat is aan je kind laten voelen: wat goed dat je er bent, wat fijn dat je in ons leven bent. Zoiets moet een kind voelen. Een kind kan vanaf de moederschoot erva ren dat het goed is om te le ven. Het blijkt voor een mens zeer schadelijke gevolgen te hebben als je in het begin van je leven merkt dat je onge wenst bent, dat je meer als een last dan als een vreugde wordt gezien. Sommige kinde ren krijgen in hun kinderjaren alleen maar de boodschap door dat ze stoorzenders zijn, dat ze lastpakken zijn. In hun latere levensfase blijken ze vaak te twijfelen aan zichzelf, neerslachtig te zijn en moeite te hebben met het vinden van een eigen plek. Er is niet alleen iets met de ouders aan de hand, maar ook in het onderwijs. Het mu ziekonderwijs en andere crea tieve vakken krijgen momen teel steeds minder aandacht De nieuwe leuze is: „Kies exact". Ik kan me daar soms enorm over opwinden. Dat is een kijk op het leven die er mede toe leidt dat een groei end aantal mensen in geeste lijke nood zal komen. De bete kenis van de creatieve vakken is dat een mens leert zichzelf te uiten. Niet alleen zijn ge dachten maar vooral ook zijn gevoelens. Veel meer dan soms gedacht wordt nemen kinderen heel veel op van de sfeer in het huis waar ze wo nen. De gedachte „het is maar een kind" is gevaarlijk. Een kind ervaart spanningen, vreugde, verdriet. De laatste jaren is er een groeiende aan dacht voor kindertekeningen van kinderen die een onge neeslijke ziekte hebben en van kinderen die in hun dage lijkse omgeving met ziekte en verlies te maken hebben. Dat kinderen zich op hun eigen wijze kunnen uiten en op een eigen wijze hierbij betrokken zijn is van groot belang. Men sen die in hun leven niet leren om zich te uiten, die niet leren om hun gevoelens te uiten zijn de nieuwe gehandicapten van deze tijd aan het worden. Ze hebben alsmaar vage klachten en hebben niet meer geleerd thuis te raken in zichzelf. Er is een overwaardering voor het verstandelijke, voor het bere deneerbare en berekenbare. Iets is pas waar als het te be wijzen is. Dit blokkeert de ver wondering, het leren ontvan gen, het leren overgeven. Het schept mensen die alleen maar de mond vol hebben van eigen baas zijn. Het schept ook mensen die bang zijn voor andere mensen en steeds meer op zichzelf ge richt zijn. Het wordt tijd voor een nieu we leuze: „Wordt weer crea tief". Laat je menswording niet langer verminken door de bedriegelijke leuze: „Kies exact". We hebben creatieve, fantasierijke mensen nodig voor een leefbare toekomst. Toch maar weer zingen op de moederschoot. Het lijkt me een belangrijke levensschool. Op 15 april is het honderd jaar gele den dat de priester Damiaan de Veus- ter stierf op het melaatseneiland Mo- lokai van de Hawai-eilanden. Na daar zestien jaar onafgebroken gewerkt te hebben, werd hij zelf het slachtoffer van lepra. Damiaan, van zijn eigen naam Jozef, werd geboren in het Vlaamse Tremelo op 3 januari 1840, in een gezin van acht kinderen. Zijn ge boortehuis is nu als museum inge richt. Als zijn oudste broer te Leuven intreedt bij de paters van de Heilige Harten (of Picpussen, naar de Rue ae Picpus te Parijs, de plaats van hun hoofdklooster) wordt Jozef voort be stemd om de familiezaak, een graan handel, over te nemen. Maar hij be sluit ook kloosterling te worden, en op 2 februari 1859 begint hij onder de naam Damiaan zijn noviciaat in het klooster van zijn broer. Die broer wordt in 1863 benoemd voor de missie op de Hawai-eilanden, maar raakt be smet tijdens een tyfusepidemie en kan niet vertrekken. Damiaan krijgt van de Algemene Overste te Parijs gedaan dat hij mag afreizen in de plaats van zijn broer. Op 19 maart 1864 gaat hij te Honolulu aan land. Op 21 mei van hetzelfde jaar wordt hij priester ge wijd en van dan afgooit hij zich volop in het harde missionarisleven. Hij werkt tijdelijk in Puna en gaat dan naar Kohala-Hamakua. Op 10 mei tenslotte, op aanvraag van de plaatse lijke bisschop, verhuist hij naar het melaatseneiland Molokai. Hij leeft en werkt daar zestien jaar lang, tot aan zijn dood op 15 april 1889. Zijn stoffe lijk overschot werd in 1936 overge bracht naar zijn vaderland en rust nu in de kerk van de paters van de Heili ge Harten te Leuven. Bijgaand een ge sprek met Karin Dujardin van het Katholiek Documentatie en Studie centrum van de Katholieke Universi teit te Leuven. Damiaan de Veuster in de cember 1988, geschilderd door Edward Clifford. BRUSSEL De tijd van de Damiaanromantiek en legen den is voorbij, maar ook na de „demystificatie" blijft Dami aan als een rots overeind staan. Dat is de mening van Karin Dujardin, wetenschap pelijk medewerkster aan het KADOC, die op een speciaal belegd congres in Leuven de beeldvorming rond Damiaan voor haar rekening nam. Dujardin: „De roeping van Damiaan De Veuster kwam tot stand in een tijd geken merkt door het katholieke re veil. De Kerk had haar zelf vertrouwen teruggevonden na de klappen die ze had ge kregen van de Verlichting en het anticlericalisme. Damiaan was een kind van zijn tijd, en in de missionaire beweging van toen stonden een aantal eigenschappen sterk centraal: de pioniersmentaliteit, de mis sionaris als een held en een potentiële martelaar. Een ro mantisch levensgevoel, als re actie op het rationalisme van de Franse Revolutie. Het christendom was, heel onver wacht, een succesrijk offen sief begonnen tegen dat ratio nalisme". Wat waren de kenmerken van de toenmalige riissione- ring? „Belangrijk vergeleken bij wat na Vaticanum II is ge beurd, was de vaste overtui ging dat er buiten de Kerk geen heil is. Men had een sterk zendingsbewustzijn, het redden van zielen was de al lereerste bekommernis. De katholieke wereld v afgeschermd, men stond erg wantrouwig tegenover de bui tenwereld en er was ook een naijver tegenover de zende lingen van andere christelijke kerken. Het grote ideaal was het heil van de zielen, veeleer dan materiële ontwikkeling." „Damiaan was helemaal van zijn tijd en anderzijds ook thea in Leuven zei, is Dami aan voor de Derde- Wereld kerk zo aansprekend omdat hij zich richtte op de totale mens, in al zijn dimensies: ge zondheid, werk, cultuur, ge meenschapsleven. Dat was toen helemaal niet zo vanzelf sprekend. En dat werd hem ook niet altijd in dank afgeno men. Damiaan leefde volgens de moderne inculturatie-ge- dachte: zich één voelen met de mensen, een geest van to tale dienstbaarheid. Zoals Ga- rathea zei: Hij was melaats, niet door toeval maar uit keu- Merkwaardig is toch wel dat hij voor die tijd een soort me dia-vedette was en veel publi citeit kreeg in de Britse en Amerikaanse pers "Ja, Damiaan werd reeds als een held beschouwd toen hij npg leefde. Hij kreeg veel pu bliciteit, en in die context moeten de spanningen met sommige van zijn confraters en oversten worden begrepen. Op Hawai hadden de picpus sen nog heel wat andere mis sieposten, en daar werd nooit over gesproken.Het feit dat Damiaan in protestantse krin gen veel sympathie genoot, was op zichzelf al bij sommige confraters een reden tot wan trouwen. Damiaan werd zo'n beetje als een herrieschopper gezien. Men heeft hem trou wens ook niet de helper ge stuurd waarnaar hij had ge vraagd. Hij is gestorven in eenzaamheid". Hoe zag zijn persoonlijkheid er uit? „Hij was eigenzinnig, had een sterk karakter, maar dat was bijna levensnoodzakelijk voor de missionaris van die tijd die zijn eigen boontjes moest dop pen. Het feit dat Damiaan on der melaatsen leefde was ook een bron van wantrouwen. Melaatsheid was geen ziekte zoals een ander, maar werd geassocieerd met zedeloos heid, een beetje zoals aids vandaag. Om die reden werd er tegen Damiaan trouwens ook campagne gevoerd door sommige puriteins-prote stantse kringen." Opvallend in de brieven van Damiaan, die zopas in het Ne derlands zijn gepubliceerd, is zijn intens geloofsleven. Dat was zijn bron van kracht? Dujardin: "Inderdaad, Dami aan leefde vanuit vaste waar den. Hij putte veel kracht uit een intense beleving van cfe sacramenten. Hij was een man van spiritualiteit, en ook in dat opzicht zie ik overeen komsten met vandaag. Ik heb bij honderden Vlaamse mis sionarissen een rondvraag ge daan naar hun waardenpa troon, en daaruit bleek dat het zich verbonden voelen De begrafenis van Daniel de Veuster in Kalawao (Molokai). met God ook vandaag nog es sentieel is. Ondanks de ver schuivingen die er sedert Da- miaans tijd zijn geweest, blijft de grondstroom dezelfde" Na zijn overlijden is Damiaan al vrij vlug tot een legende uitgegroeid, die veel genera ties heeft geïnspireerd en hun leven een doorslaggevende richting gegeven. Hoe kijkt u daarop terug? „De mythevorming na zijn dood was grotendeels op fei ten gebaseerd: Damiaan had nu eenmaal een buitenge woon leven geleid. Maar men heeft hem inderdaad al vlug heilig gemaakt en echte ha- giografiën over hem geschre ven. Dat paste in de geest van die tijd, de romantische en idealistische visie op missie. Men wilde de jongeren een ideaal aanbieden van dienst baarheid. Die beeldvorming rond Damiaan heeft een enor me invloed gehad. Vooral rond 1936, ten tijde van de overbrenging van zijn stoffe lijk overschot naar België, verscheen er een golf van li teratuur. Het aantal roepin gen bij de paters picpussen verdubbelde. In die literatuur van die tijd werden de min der fraaie kanten van Dami aan verdoezeld; nadien heeft hij meer normale menselijke trekken gekregen." De kritische studie van zijn leven heeft geen afbreuk ge daan aan Damiaans imago als model van christelijke caritas? „Er is meer evenwicht geko men in de benadering van Damiaan met als hoogtepunt de biografie van de Ameri kaan Daws, overigens een niet-gelovige. Het feit dat hij nu meer als mens ook met zijn eigen karakter naar vo ren komt, doet niets af aan de waarde van zijn leven en zijn inzet, integendeel. Hij blijft van actuele betekenis, zoals door Garatea duidelijk ge zegd: omwille van zijn totale overgave, zijn keuze voor de armen en verschoppelingen, het 'stem zijn' van de mensen zonder stem. Damiaan was een mens van radicale opties, klare definities, niet iemand van halve waarheden". Denk je dat Damiaan ook voor de jongeren van een boodschap heeft? Een verzuchting tijdens ons colloquium was wel dat jonge- nauwelijks nog niaan zelfs niet onderwijs. Het zijn vandaag sportvedetten die verafgood worden. Maar zelfs sportief bekeken is Damiaan, met zijn fysieke kracht en uithoudingsvermo gen, een fascinerende figuur, ook voor jongeren van van daag. Ik ben ervan overtuigd dat Damiaan in deze tijd van waardenvacuum een inspire rend voorbeeld blijft omwille van zijn consequente levens keuze en trouw, de vaste lijn die hij in zijn leven legde, de kracht die van het geloof uit gaat." JOS VRANCKS De teksten van het Damiaan- colloquium van de universi teit van Leuven worden ge bundeld. Inlichtingen, ook over de manifestatie in het HeizelstadionKadoc, Mgr. Ladeuzeplein 21, 3000 Leuven (016/28.46.76). Het boek, Pater Damiaan, Brieven uit Molokai, zal men sen aanspreken die Damiaan werkelijk van binnenuit wil len leren kennen. Het is uit gegeven bij Unistad, Antwer pen. Wie tegenwoordig door Pales tina reist, kan zich moeilijk voorstellen, dat een groot deel van de bevolking ooit christen is geweest. Er zijn nog maar weinig pennen op papier ge komen om die bloeiperiode in de Byzantijnse tijd (325-640 na Christus) vast te leggen. Dat vertelt drs. K. J. H. Vrie zen in het boek 'Kerk en ker ken in Romeins-Byzantijns Palestina', dat hij met drie collega's van de theologische werkgroep Archeologie uit Utrecht heeft geschreven. Volgens Vriezen is het chris tendom uit Palestina de eerste eeuwen van onze jaartelling wat in het vergeetboek ge raakt. „Enerzijds zijn in de loop der geschiedenis de cen tra van het christendom ver schoven naar andere plaatsen in de wereld", aldus Vriezen, „anderzijds is de aandacht voor de Byzantijnse cultuur periode lange tijd overscha duwd geweest door de grote belangstelling voor de archeo logische resten uit de bijbelse tijden". Vriezen en de zijnen proberen de witte vlek in de geschied schrijving op te vullen door een beeld te schetsen van de Palestijnse kerk tot de komst van de islam (638 na Chris tus). Ze doen dat door de poli tieke situatie te beschrijven en door een indruk te geven van wat er aan archeologische resten van kerken, versierin gen en inscripties is overge bleven. „Het christendom is vanaf het allereerste begin tot op de dag van vandaag in Palestina aan wezig geweest", schrijft de Utrechtse historicus prof. dr. R. van den Broek. Al in het bijbelboek Handelingen wor den die zogenaamde 'jodenc hristenen' genoemd. Ze on derscheidden zich van de 'heidense christenen' rond Paulus door hun stipte hand having van de ceremoniële wetten en door hun trouw in het tempelbezoek. Ze stonden onder leiding van Jacobus, de broer van Jezus. En ze heb ben lange tijd voortgeleefd als een stroming binnen het jo dendom. Uiteindelijk bracht de politiek een verwijdering tussen joden en christenen. Want de meeste joden waren fanatiek gekeerd tegen de Ro meinse overheersing, terwijl de christenen door hun ver wachting van de wederkomst van Christus veel gematigder Die eerste eeuwen kwam het christendom tot steeds verde re bloei. Er werden bibliothe ken opgericht in Jeruzalem en Caesarea. En er kwam een school in Caesarea. Daarnaast had men te lijden van vervol gingen, die onder Diocletianus een triest hoogtepunt bereik- Keizer Constantijn de Grote (324-337) bracht de radicale ommekeer. Constantijn was een christelijk vorst en hij maakte Palestina tot het heili ge land van de christenen. Het startschot voor koortsach tige bouwactiviteiten was ge geven. Binnen tien jaar wer den drie grote gedachtenis- kerken gebouwd op Golgotha. In Betlehem en bij de Olijf berg. De stroom van pelgrims kwam op gang. Sommigen bleven er wonen. Anderen kwamen er korte tijd voor een soort van bedevaart. Ze werden vlot bediend door de groeiende toeristenindustrie. Het aantal relikwieën nam toe. Van den Broek vertelt, dat christenen op Golgotha het 'ware' kruis van Jezus konden kussen. De bisschop Cyrillus hield het hout met beide handen vast en de dia kenen stonden erbii toezicht te houden, terwijl de gelovi gen één voor één de lippen op het kruishout mochten druk ken. Men was zo waakzaam, omdat iemand er ooit een stuk van afgebeten had, om het als relikwie mee naar huis te ne- Dr. G. Mussies bespreekt in zijn bijdrage teruggevonden inscripties. Hij legt uit, hoe moeilijk het is te beslissen of een inscriptie heidens, joods dan wel christelijk is. Wan neer er bij voorbeeld op een grafinscriptie een kruisteken stond, hoefde je evenwel niet aan de herkomst te twijfelen. Ook de volgende inscriptie laat niets aan duidelijkheid te wensen over, al zal menigeen tegenwoordig moeite hebben met de strekking: „...Ver vloekt dan zij door de Vader en de Zoon en de Heilige Geest ieder die dit grafmonu ment opent omdat het vol is". Drs. J. Derksen beschrijft en kele van de duizend terugge vonden decoraties in de ker ken. De meeste versieringen hebben stelling. Sommige zijn symbo lisch voor de christelijke le vensovertuiging. Het boek 'Kerk en kerken in Romeins-Byzantijns Palestina' is aardig vanwege de periode die beschreven wordt. De uit werking is soms wat al te droog. De schrijvers hangen teveel aari het basismateriaal en missen daardoor de frisse toon die bij voorbeeld een his toricus als prof. Jelsma wel in zijn boeken weet te brengen. Misschien heeft dit ook te ma ken met de opzet van het werk. Trouwens, de betrokkenheid ontbreekt niet op alle fronten. Neem bij voorbeeld de be schrijving, die Vriezen geeft van de relatie tussen de ver schillende godsdiensten in het heilige land. Onomwonden vertelt hij, dat christenen her haaldelijk in het wier zaten met heidenen en Samaritanen. De heidense tempels werden afgebroken en moesten plaats maken voor christelijke ker ken. Ook de synagoges van de joden werden niet gespaard. Vriezen laat zien, dat het an ders kan. Hij zegt: "Uit het re cente onderzoek op de hoog vlakte van Golan blijkt dat er plaaselijk ook wel een vreed zaam samenleven van joodse en christelijke gemeenschap pen kon zijn. Uit historische informatie is bekend dat na de verovering van Palestina door de islamitische arabieren christenen hun godsdienst mochten blijven belijden". KLAAS VAN DER KAMP Prof. dr. R. van den Broek e. a.: 'Kerk en kerken in Ro meins-Byzantijns Palesti na'. Kok Kampen, 232 pag. Om te kunnen zeggen of de geest werkelijk uit de fles komt is het nog te vroeg, maar hij duwt wel driftig tegen de kurk. FNV-voorzitter Johan Stekelenburg staat niet bepaald te trappelen om de kurketrekker te hanteren en het spook van de loonexplosie los te laten. Het is echter de vraag hoe lang de stem van het gezonde vakbondsverstand nog boven het aanzwellend gemor van de achterban zal uitkomen. In het voetspoor van de verpleegkundigen hebben de amb tenaren alvast hun cao-eisen voor volgend jaar gedeponeerd. Er worden streefcijfers genoemd van tussen de vijf en tien procent salarisverhoging. Het zijn catastrofale percentages, die als ze worden gerealiseerd in één klap ongedaan zouden maken wat gedurende vele jaren van loonmatiging is opge bouwd. VAN het vakbondskader voelt een deel zich kennelijk on der zware druk gezet. Öat geldt met name voor de AbvaKa bo, de grootste partner binnen de FNV, die tegenover de ei gen verpleegkundige achterban zo fors onderuit is gegaan. De verpleging wil een salarisverhoging van vijf procent. Dat is aanzienlijk meer dan aanvankelijk werd gevraagd door de AbvaKabo, die een meerderheid van de georganiseerde ver pleegkundigen vertegenwoordigt. De bond ging echter razendsnel door de bocht op het moment dat een actiegroep van verpleegkundigen het cao-heft in eigen handen dreigde te nemen. A.ls bij die vijf procent opslag nog iets moet gebeuren in de sfeer van atv en uitbreiding van personeel om de werk druk te verlichten waarover in de ziekenhuizen terecht zo wordt geklaagd krijgen de ziekenhuisdirecties straks een onbetaalbaar hoge rekening gepresenteerd. Die nota zal al dan niet via de omweg van de sociale fondsen worden doorgeschoven naar de patiënt in de vorm van een fikse pre mieverhoging. Als gevolg daarvan kan het failliet worden ingeluid van een beleid dat is gericht op kostenbeheersing in de gezondheidszorg. Het ongenoegen onder verpleegkundigen over hun salaris en werkomstandigheden is niet onbegrijpelijk. De klachten zijn ook niet van vandaag of gisteren. Dat is echter temeer reden om niet te verlangen dat morgen de zaken allemaal keurig geregeld zijn. Er mag zeker het een en ander worden verbeterd aan de arbeidsvoorwaarden van het ziekenhuis personeel ook en met name op het financiële vlak i maar de inhaal-race waaraan de verpleging nu wil beginnen ligt een versnelling te hoog. De bonden, met de AbvaKabo voorop, spelen dit gevaarlij ke spel mee, nadat ze ijlings hun onderhandelingseisen heb ben opgeschroefd. Dit staaltje van opportunisme heeft blijk baar school gemaakt. Onder het motto „dit zal ons niet nog eens gebeuren" laten diezelfde, bijna links gepasseerde bon den de kassa bij voorbaat rinkelen voor alle aangesloten le den. Er is een verlanglijst aangekondigd die de neutrale koude rillingen bezorgt. VOORZITTER Stekelenburg van de FNV heeft laten weten dat een hernieuwde atv-ronde en een herstel van de koppe ling tussen lonén en. uitkeringen wat hem betreft voorwaar den zijn voor voortgaande loonmatiging. Waarbij matiging neerkomt op een looneis die de twee procent niet te boven gaat. Mocht het kabinet ja zeggen tegen zijn voorwaarden, dan is hij bereid dit najaar andermaal een centraal akkoord af te sluiten met werkgevers en kabinet. Met name minister De Koning heeft de afgelopen tijd al genoeg voorzetjes gege ven om duidelijk te maken dat het voorstel van Stekelen burg bespreekbaar is. De eerste vraag is dan of de werkgevers die het zich finan cieel kunnen permitteren, voldoende discipline en fatsoen hebben om mogelijke nieuwe atv-perikelen niet af te kopen met „poencontracten". De belangrijkste vraag is echter of Stekelenburg voldoende gezag heeft om zijn visie binnen de FNV door te zetten. De verhoudingen binnen de vakbewe ging zijn verre van optimaal. Uitgerekend de overheersende positie van de eigenmachtige AbvaKabo is een permanente steen des aanstoots. Juist die bond zal uitmaken of dit najaar zinvol kan worden onderhandeld over een centraal akkoord. Tot dusver lijkt het er helaas niet erg op. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) - Na het fraaie weer van de afgelopen dagen valt het vandaag een beetje tegen. Er zijn wolken velden die de zon van tijd tot tijd afschermen en de toegeno men wind zorgt ervoor dat het fris aanvoelt. Deze wind waait uit een oostelijke richting waarmee koele lucht uit de omgeving van de Oostzee wordt aangevoerd. De tempe ratuur loopt vanmiddag uiteen van 10 graden op de Wadden eilanden tot 14 graden in het zuidoosten van het land. Het blijft overigens vrijwel overal droog. In het zuiden bestaat de bewolking voornamelijk uit hoge bewolking. De kans op zon is daar dan ook het grootst. Na morgen neemt de oostelijke wind verder in kracht toe, het weer krijgt dan een schraal karakter. Morgen kan er bovendien vooral in de zuidelijke provincies neerslag vallen. De vooruitzichten voor mor gen tot en met woensdag: af en toe zon en vooral na morgen mogelijk'enige regen. Op en kele dagen een schrale oosten wind. Middagtemperatuur tus sen 10 en 13 graden. Benelux en midden-Duitsland: half tot zwaar bewolkt. Vooral meer naar het zuiden af en toe wat regen. Middagtempera tuur van 9 graden meer naar het noorden tot 13 graden in het zuiden van het genoemde gebied. Frankrijk en zuid-Duitsland: veel bewolking. Nu en dan re gen of enkele buien. In zuid- Frankrijk mogelijk met on weer. Middagtemperatuur van 12 graden in noordoost-Frank rijk tot 17 graden in zuid- Frapkrijk, in Duitsland 12 tot 15 graden. Spanje en Portugal: perioden met zon en plaatselijk een bui. Maandag vanuit het westen bewolking met regen en buien. Middagtemperatuur van 12 tot 14 graden in noordwest-Spanje en noord-Portugal tot 22 gra den in het zuidoosten. Griekenland: flinke perioden1 met zon. Voornamelijk landin- waarts in noord-Griekenland 's middags een enkele bui. i Middagtemperatuur 20 tot 25 graden. HEDENMORGEN ge zeg STA MEN TOC

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2