Jeugd belangrijke pijler voor 75-jarig UVS finale Korfballers gaan spannend competitieslot tegemoet ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 29 Het allereerste elftal van UVSdestijds nog Achilles genaamd. Met jassen als doelpalen speelde men het voetbalspelletje langs de Vliet. FOTO: PR LEIDEN - Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een bekend ge zegde dat zonder meer van toepas sing is op UVS, dat vandaag de op richting van de vereniging, 75 jaar geleden, herdenkt. Immers niet al leen in het verleden kon Uit Vriendschap Saam in moeilijke tij den teruggrijpen op uitstekende ju nioren, ook nu is de jeugdafdeling een kweekvijver van talent. En niet alleen voor het eerste van UVS, dat het jubileum luister bijzet met de nodige festiviteiten en de uitgave van een herinneringsboek. Het belang van een goede jeugd toonde zich met name in het jaar 1962 aan. Het. zeven jaar durende betaald voetbalavon- tuur liep toen voor UVS af, hetgeen ge paard ging met een niet afwendbarc leeg loop. Slechts één contractspeler bleef de vereniging trouw. „Juist op dat moment wierp de jeugdafdeling zijn vruchten af', aldus voorzitter van de jubileumcom missie Tom Maaskant, die geen al te beste herinneringen aan die betaalde tijd heeft overgehouden. Nadat eerder in fe bruari '55 een initiatief om een zo sterk mogelijke Leidse selectie aan het betaal de voetbal te laten deelnemen stukliep, was het een tweetal maanden later als nog UVS dat de handschoen oppakte. Maaskant: „Als Leiden kon je niet ach terblijven. Je was wel verplicht de stap te maken. Je kan wel zeggen dat de alge mene vergadering het bestuur de beslis sing min of meer afdwong. Ik spreek nog altijd van een betaald voetbalavontuur. Gloriejaren Een niet al te best avontuur". Want, niet alleen in financieel opzicht ging het fout (nadelig saldo van 11.000 gulden), ook op het sportieve vlak kon de Leidse hoop niet imponeren. Een jaar na het debuut degradeerde de ploeg al uit de eerste klasse C naar de tweede divisie, waarin men onder leiding van 'mister- UVS' Piet Kantebeen ook geen potten kon breken. Zoals al gezegd moest de jeugd, met een aantal spelers uit het derde team, na het avontuur de leegstroom opvullen. En niet zonder succes. De club die een aan tal jaren eerder de terreinen aan de Was- senaarseweg had verruild voor het nieu we 'Kikkerpolder'-complex, zou met die junioren juist haar gloriejaren tegemoet gaan. Na een korstondige degradatie uit de eerste klasse kwam UVS sterker terug dan ooit. Secretaris Fred Beerenfenger blikt terug: „Het was de historische wed strijd tegen Neptunus, die eerder door hevige regenval bij een stand van 0-2 was gestaakt. De wedstrijd diende in zijn geheel overgespeeld te worden en UVS won toen voor 10.000 toeschouwers niet 3-0". Als gevolg waarvan het eerste kam pioen werd en mocht deelnemen aan de strijd om het landskampioenschap bij de amateurs. „We eindigden toen niet hoog, maar in juli '68 werd UVS nogal onfortuinlijk vice-kampioen van Neder land. Voor 22.000 supporters verloor het eerste onterecht met 2-1 van DCG", al dus Beerenfenger. Gloriejaren die geheel in contrast staan met de periode die zou volgen èn de be ginjaren van UVS, dat op 1 april 1914 onder de naam Achilles (Beerenfenger: „Omdat er al een club was met deze naam, werd Achilles gewijzigd in Uit Vriendschap Saam"), het licht zag. Zo meldde de agenda van de ledenvergade ring in 1921 als enige agendapunt 'op heffing van de voetbalvereniging UVS'. Middels financiële offers kon deze drei ging afgewend worden. Op het sportieve vlak maakte de club, die in het verleden ook een cricket- en atletiekafdeling rijk was, juist ook de laatste jaren een min dere periode door. Degradatie uit de hoofdklasse, ja zelfs uit de eerste klasse, deed menigeen verlangen naar de tijden van weleer. Voor korte duur, overigens. Want tijdens de viering van het zeventig jarig bestaan mocht UVS de gang naar de eerste klasse terug maken, om twee jaar later het hoogste plan weer te berei ken. Voorsprong Een peil dat men bij UVS wenst te handhaven. „Het is nu eenmaal makke lijker om aan de top te komen dan je daar te handhaven", weet Tom Maas kant uit ervaring. Met moeite ontkwam UVS het vorig seizoen immers aan de gradatie, terwijl het eerste team ook nu weer op haar tellen moet passen. Niettemin kent UVS in de Leidse regio bij de zondagclubs geen tegenstander van gelijkwaardig niveau. Niet alleen op het veld blijft de 'Kikkerpolderploeg' een voorsprong op de andere verenigingen houden, zo kan de ploeg bogen op een goed trainerskorps. Vele trainers die bij UVS hun opleiding genoten zijn nu werkzaam bij andere clubs. „Het telt bij een sollicitatie gewoon mee of men zijn opleiding bij UVS heeft genoten", weet voorzitter Bart van Leeuwen. „Daar naast hechten wij grote waarde aan het recreatieve aspect binnen de ploeg. Daar komt toch je jeugdkader vandaan", vult Beerenfenger hem aan. Al zijn de maat schappelijke ontwikkelingen ook aan UVS niet voorbij gegaan. Maaskant: „Vroeger konden we echt selecteren en keihard zeggen dat we het in iemand niet zagen zitten. Zo mocht een vader niet het elftal van zijn eigen zoon leiden, nu ben je blij dat een vader die taak op zich wil nemen". Ook bij nieuwe ont wikkelingen was en is UVS meestal haantje de voorste. Zo introduceerde de club in hel verleden het fenomeen jeugd trainer en stelde men als eerste in de re gio een selectie samen (Maaskant: „Al werd dat nog wel eens verkeerd uitge legd"). „En nu begint zich heel voorzich tig een samenwerkingsverband met PSV af te tekenen. Te denken valt dan aan jeugdtoernooien, trainersstages en scou ting. Dit alles dient nog uitgewerkt te worden", aldus Van Leeuwen. Leerschool En dat die jeugd van UVS beslist geen flater hoeft te slaan tegenover die van PSV blijkt wel uit het niveau waarop men momenteel acteert. Alle kansen op een kampioenschap zijn nog aanwezig, waarmee de Leidse club zicht heeft om het komend seizoen tegen betaalde clubs uit te komen. „Al spreek je dan nauwe lijks van een gelijke start", weet Maas kant. „Het kost veel geld. Je zult daarom een extra sponsor aan moeten trekken anders houd je het op de duur niet vol". Toch kan UVS zich geen betere leer school voor haar jeugd voorstellen. In het verleden heeft men daar in de Kik kerpolder eveneens geen klagen over ge had. „Als er twee spelers van een lich ting doorstromen naar het eerste team dan heb je het goed gedaan", weet Van Leeuwen, die Hans de Kruys, Mario Fa- ber, Fred Filippo, Gerry Jansen en zijn zoon Hans - om maar enkele namen in het huidige eerste team te noemen - een overstap zag maken. Het blijkt maar weer eens: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. PETER VAN DER HULST LEIDEN - De meeste topclubs uit de Leidse regio kunnen dit week einde niet met een gerust hart aan het restant van de veldkorfbalcom- petitie beginnen. TOP, Fides Pacta en De Danaïden zijn allemaal in de strijd tegen degradatie betrokken, terwijl Pernix juist haar aanspraken op een kampioenschap moet waar maken. Alleen Fiks kan vrijuit spe len, omdat haar positie in de mid denmoot nauwelijks meer in het geding lijkt te komen. De selectie van TOP is behoorlijk uitge dund in de strijd om in de hoofdklasse te blijven. „Barbara Romsom loopt weer zonder krukken, bij Paula Romsom mag het gips er binnenkort af en Stella van der Zaag kan weer voorzichtig beginnen, maar Monique Wiegerink en Sjoerd van der Klaauw zijn wij nog wel een tijdje kwijt", neemt trainer Jasper Engel de lijst van geblesseerden door. Hij heeft José van der Berg, Annemieke de Mooij, Diane van Nieuwkoop, Ria Nijenhuis en Peter Tiggelman als vervangers opge roepen en weet dat Frank Nijenhuis als invaller beschikbaar is. Het is niet ver wonderlijk dat Engel bij al deze mutaties nog zoekt naar de beste opstelling. De oefencampagne was niet opzienbarend met nederlagen tegen Oranje Wit (10-7) en Fortuna (13-7). Gezien de opening tegen mede-degrada tiekandidaat Blauw Wit lijkt dit depri merend, maar Jasper Engel heeft zijn op timisme nog altijd paraat. „Het is niet erg om gelijk tegen Blauw Wit te begin nen, dan weten we tenminste direkt waar we aan toe zijn. Op papier zijn wij de mindere ploeg, maar misschien gooit iedereen er een schepje bovenop en is er een stukje extra scherpte, omdat ieder een weet dat het moet. Vooral in onze thuiswedstrijden verwacht ik de nodige punten te halen. De planning is om ze ven punten uit de laatste zes wedstrijden te halen, waarbij wij nog drie keer thuis spelen en in de uitduels bij Dalto en Drachten ook niet kansloos zijn. Lukt dat allemaal, dan komt TOP ongeveer op tien punten uit en dat moet voldoen de zijn om Drachten en Trekvogels eronder te houden. Ik heb goede hoop dat wij die zesde plaats gaan halen, want de sfeer is ondanks alle aanslagen door blessures goed gebleven". Handhaving „Wij krijgen het zwaar, maar dat geldt voor nog vijf andere ploegen", blikt John Tims namens Fides Pacta vooruit op de zes veldwedstrijden, waarvan er twee thuis en liefst vier uit gespeeld moeten worden. De oefenmeester uit Den Haag baseert zijn uitspraak op het afvallen van ervaren krachten als Kir- sten Geenjaar. Mieke Selier en René van der Vooren met blessures. „Joyce Cohen zal bij de selectie komen en verder zal Ronald van der Velden benaderd wor den om mee te spelen, want enige fysie ke inbreng zou welkom zijn, gezien ook het Friese en Groningse geweld dat ons nog te wachten staat. Ik hoop dat wij de opgaande lijn van de tweede helft van de zaalcompetitie kunnen doortrekken, maar het blijft koffiedik kijken. In onze poule kan iedereen van iedereen winnen, dus je moet nog niet wanhopen, voordat de bijl echt is gevallen". De Danaïden verkeert in dezelfde situa tie als de voorgaande clubs, want de blauw-witters staan in de buurt van de rode streep en kampen evenzeer met blessures. „Het wordt een geweldige klus om erin te blijven en de sokken zullen echt tot de liezen opgetrokken moeten worden", stelt coach René Versloot plas tisch, die Annemarie van Dijk, Kitty Dool en René de Louw de vacatures in zijn keurgroep laat opvullen.. „Wij zullen zeker zes punten nodig hebben en die kunnen we best halen, want er zit genoeg kwaliteit in de ploeg. Probleem is alleen dat de vechtlust en de concentratie opti maal moeten blijven en we meer een collectief moeten worden, want met één of twee schutters alleen red je het niet meer in het hedendaagse korfbal". Als enige topper kan Fiks zonder de druk van een kampioenschap of degra datie spelen, maar trainer Henny Piket heeft nog ambities voor zijn laatste half jaar in Oegstgeest. „Je staat in principe veilig en in zo'n situatie mag je er niet de pet naar gooien, anders zou je onge loofwaardig worden", stelt de Leidenaar, die nog geen zekerheid heeft omtrent het meespelen van Genie Coli (enkelblessu re). „Wij hebben tegen DEVD en BEP nog wat recht te zetten, want in de eerste wedstrijden lieten we ons zomaar in de kaart kijken en mocht DEVD nog een misstap maken, dan is de tweede plaats nog te halen. De oefenduels zijn in elk geval goed verlopen, want tegen KZC '31 wonnen we met vier junioren in de basis en dat is toch een behoorlijke eer steklasser". Voor Pernix wordt de thuiswedstrijd te gen Snel op 8 april het sleutelduel in de strijd om de titel van 1G. Beide teams hebben vier punten voorsprong op de overige ploegen en de winnaar is vrijwel Met één punt voorsprong op Celeritas heeft Crescendo een goede kans op het kampioen schap in de derde klasse I. FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN zeker van promotie naar de overgangs klasse. „Wij gaan met veel zelfvertrou wen het veld in, want we hebben een heel goed en leerzaam zaalseizoen ge draaid", blikt Janneke Mulder vooruit, die ook wijst op het feit, dat haar twaalf tal één thuiswedstrijd (drie tegen twee) meer heeft dan de concurrent uit Dor drecht. Zij kan door werkzaamheden net als Marco van der Lucht niet altijd meer met de selectie trainen en deze incom pleetheid in trainingen en oefenduels heeft ertoe geleid, dat trainer Rob van Dordt nog niet kan beschikken over een ingespeeld twaalftal, maar dat is ook zijn enige probleem. Tweede- en derdeklassers In de tweede en derde klassen hangt de vlag voor Leiden er voorlopig weinig flo rissant bij. Velocitas en Ons Eiland zijn in 2G en 3L vrijwel zekere degradanten en Zuiderkwartier (dat volgend seizoen getraind wordt door Ko Paeper) en De Algemene bezetten in 2F evenzeer de twee fatale laatste plaatsen. Crescendo heeft een goede kans op het kampioen schap van 31, want het team van Lenie Slegtenhorst speelt vier van haar zes wedstrijden thuis, waaronder die tegen Celeritas, dat op één punt achterstand de enige concurrent is. Ook Tempo bezit in 3L nog titelkansen, maar de Alphenaren zijn daarbij wel sterk afhankelijk van misstappen van de huidige koplopers Nieuwerkerk en Bol nes, die zij nog één keer thuis en uit ont moeten in de komende speeldagen. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst. Reageren ..Hoe moet je dan reageren?", uitte Mar cel Valk na afloop van het duel UVS te gen Blauw Wit zijn onvrede over de be slissing van scheidsrechter Gerrets om hem uit het veld te sturen, waarmee hij Ruud de Groot met het zoveelste pro bleem opzadelde. Zijn team speelde slecht en zag de voorsprong op degrada tiekandidaat R VC als gevolg daarvan da nig slinken en ook doelman René de Graaf viel, zij het met verrekte knieban den, uit en is voorlopig niet meer inzet baar, om maar enkele zaken te noemen. Wat gebeurde er? Na een charge van de koud in het veld verschenen Valk op Wim Huymans no teerde de man in het zwart hem terecht in zijn boekje, om hem even later naar de zijlijn te verwijzen. Woorden van aan voerder Fred Filippo, die Valk trachtte te troosten, boden geen soulaas. De uitleg van Gerrets. die een briefje liet zien met daarop de opmerkingen van Valk: „Ik voelde mij bedreigd. Hij krijgt dan ook twee kruisjes van mij: een voor beledi ging en een voor bedreiging". Valk hierover: „Ik heb niets in de nabij heid van de scheidsrechter gezegd". Al liet hij in het midden of hij iets gezegd zou hebben. Wel kon hij verklaren aat zijn seizoen er op zit. „Als je al vijf boe kingen hebt gehad dan is je seizoen over". Hoe te reageren in volgende gevallen? Gewoon van de plaats des onheils weglo pen, dachten Wij van Hutspofrjt zo. Ballenraper Beter twee ballen in de hand dan tien in het doel. moet Quick Boys-keeper Tom van der Niet gedacht hebben toen hij zich aan het voorbereiden was op een van zijn competitieduels. Al zetten wij van deze rubriek hier toch onze vraagtekens bij. Immers: was hel in de laatste duels niet zo dat Van der Niet, die op de foto een aardige persiflage van een ballenraper weggeeft, juist tweemaal de gang naar het net moest maken om de bal op te vis sen, waardoor de Boys evenzoveel malen verloren? Lastig Hazerswoudse Boys liep zich vorige week zaterdag stuk op de defensie van TA V\ De Hazerswoudse titelpretendent (beter gezegd: de zekere kampioen van de Leid se zaterdag-afdeling) ging met 2-0 ten onder. Een nederlaag aie al voorzien leek te zijn door bestuurslid Erik Bos. Bos vergat immers de champagne mee te ne men naar het veld van de Ter Aarse te genstander. Gewoon vergeetachtigheid? Of zou Bos hebben geweten dat de afme tingen van het doel van TA VV scoren tot een wel heel lastige opgave maken? foidóefSouttMit1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 29