Wij staan weer met lege handen" Verplegend personeel voert massaal actie Scidödie SouAo/nt Wijkcomités bezorgd over Zijloever LEIDEN OMGEVING CcidócSotrtuiit ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 17 Huisarts Van Delft ereburger Valkenburg VALKENBURG De Valkenburgse huisarts G. van Delft is gisteravond in dorpshuis De Terp uitgebreid in de bloemetjes gezet wegens zijn 25-jarig ju bileum. De jubilaris werd door de 1500 gasten bedolven onder de cadeaus tevens werd hij door burgemeester C, Sinke benoemd tot ereburger •neente Valkenburg. De patiënten -4 Van Delft schonken hun huisarts tereotoren, een videorecorder en ia Revisie. Tevens kreeg hij een dik- V' jndel met gedichten van patiënten. uega's uit Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk gaven hem een gouden horlo- fe en uit handen van Sinke ontving hij et wapen van Valkenburg in glas in lood. Eijmershof heropend DE KAAG De Kaagse familie Hoogenboom heeft met de aan schaf van jachthaven-motel Eij mershof haar belangen op Kaag eiland verder uitgebreid. Gister avond werd het motel onder grote belangstelling officieel heropend. De familie heeft nu de beschik king over een motel met 22 ap partementen, een restaurant en 100 ligplaatsen voor boten. De fa milie Hoogenboom bezit al de camping met jachthaven Kagerei- land en een botenverhuurbedrijf. Voorts exploiteert men de pont. De heer L. Hoogenboom liet gis teravond weten dat hij weer een jachthaven op het oog heeft. Hij heeft definitief afgezien van koop van de Kaagse jeugdherberg. Zilveren Kruis uit rode cijfers NOORDWIJK Zilveren Kruis Ziektekostenverzekerin gen uit Noordwijk verwacht het jaar 1988 af te sluiten met een positief resultaat van vier miljoen gulden. Dit betekent een aanzienlijke verbetering, want in 1987 had Zilveren Kruis nog een tekort van 67 miljoen. Dit werd mede ver oorzaakt door de opheffing van het vrijwillige zieken fonds. Het resultaat is nu ver beterd omdat de premies zijn verhoogd en de maatschappij een betere schadekostenbe- heersing heeft ingesteld. Vliegtuig vliegt pannen van dak VALKENBURG Een laag vliegend vliegtuig heeft gistermiddag twee wonin gen aan de Hoofdstraat in Valkenburg be schadigd. Door de luchtdruk werden om kwart over vier enkele dakpannen losge rukt. Het vliegtuig was afkomstig van vliegkamp Valkenburg. Een woordvoer der van het vliegkamp bevestigde dit gis teravond. Volgens hem gaat hem om slechts enkele dakpannen en een geringe schade. Hij kon niet bevestigen of het vliegtuig te laag heeft gevlogen. De be manning van het toestel moet nog over deze zaak worden gehoord. Volgens de woordvoerder komt het maar zelden voor dat een vliegtuig dergelijke schade ver oorzaakt. Wethouder opent pontseizoen Wethouder L.L. Marselis van welzijn van de gemeente Voorschoten heeft gister middag het vaarseizoen van het pontje over de Vliet officieel geopend. Dit ge beurde door het overzetten van een groep genodigden van het Frans Hals plantsoen naar het Paviljoen in Vlietland, waar intussen de koffie klaar stond. Oorspronkelijk stond de opening 24 maart op het programma, maar door het slechte weer ging dat toen niet door. De stichting „Weerwerk" heeft de afgelo pen jaren gezorgd voor de bemanning van het pontje, met als doel werklozen weer aan een baan te helpen. Dankzij „Weerwerk" heeft een behoorlijk aantal „pontbazen" de tijdelijke baan verruild voor een vaste functie. FOTO: CEES VERKERK Goud voor aannemer Aannemer J. Zwetsloot uit Voorhout heeft gis termiddag in zijn woning aan het Schoonoord de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ontvangen uit handen van burgemeester M.Th van de Wouw. Zwetsloot kreeg de medaille onder meer voor zijn 40-jarig jubileum in de bouwnijverheid. Hij runt inmid dels 25 jaar zelfstandig een aannemingsbedrijf. Zwetsloot is voorts 40 jaar lid van muziekvereni ging St. Caecilia, is reeds 25 jaar verbonden aan schietclub St. Hubertus en is 24 jaar actief bij de Voorhoutse brandweer. FOTO: tfENK VAN DEN ENDE LEIDEN De wijkcomi tés De Kooi en Plan Noord zijn bezorgd over het bejaardenproject Zij loever. Met de wijkouderenraad Noord laten de comités het ge meentebestuur weten, dat ze sinds de onenigheid tussen wethouder H. de la Mar en staatssecretaris Heerma niet meer in de besprekingen be trokken zijn. De Kooi dringt aan op een bijeenkomst waar in (onnodige) zorgen en mis verstanden kunnen worden weggenomen. Het wijkcomité Noord en de gelijknamige wij kouderenraad laten weten zich de laatste tijd gepasseerd te voelen. Uit kranteberichten heeft men moeten dat de bouw van h gingshuis Zijloever in elk ge val doorgaat, maar dat er be zuinigd moet worden. „Die be zuinigingen zijn niet in het bouwteam doorgesproken, zo dat wij niet kunnen beoorde len of er geen essentiële delen uit het plan sneuvelen", aldus Noord. Ook zij dringen aan op een bijeenkomst waar de groeiende onrust weggenomen wordt. BEWONERS RIJNSTRAAT WIJZEN MAATREGELEN AF KATWIJK „We voelen ons met lege handen te ruggestuurd naar de wijk Schutterswei". Met deze woorden reageerde J. van Duin, voorzitter van de Stichting Rijnstraat Veilig, gisteravond op de maatre gelen die de gemeente Katwijk in de Rijnstraat wil nemen. Volgens Van Duin zijn deze gisteren ge presenteerde plannen vol strekt onvoldoende. „Wij zijn vooral heel boos om dat er niets wordt gedaan om het oversteken veili ger. te maken. Dat heeft voor ons toch de hoogste prioriteit". Hoewel Rijnstraat Veilig onte vreden is, gaat de voor maan dag geplande oversteekactie niet door. „We hebben toe stemming van de burgemees ter, maar uit angst voor onge regeldheden doen we het niet". Zoals bekend liep de laatst gehouden oversteekactie volledig uit de hand toen poli tie en bewoners slaags raak ten. Volgens Van Duin blijft de bewoners niets anders over dan dinsdag de raadscommis- bezoeken waarin de plannen voor de Rijn straat worden besproken. „Wij hopen dat de raadsleden hun nek durven uit te steken", al dus Van Duin. Actie Zoals bekend voeren de bewo ners van Schutterswei al vele jaren actie voor een veiliger Rijnstraat. Zij vinden de straat te gevaarlijk. Er is veel sluip- verkeer en er wordt hard ge reden. Met name voor kinde ren is de straat onveilig, zo menen de bewoners. Onder druk van deze acties werden gisteren door de gemeente Katwijk maatregelen voor de Rijnstraat gepresenteerd. „Het aanpakken van andere ver keersknelpunten in de kust plaats wordt nu vooruitgescho ven naar een later tijdstip. Het geld moet ergens vandaan ko men", zo zei directeur C.A.J. van openbare werken gisteren. Volgens Van de Griend zijn er gevaarlijker straten in Kat wijk. „De Rijnstraat staat pas op de zeventiende plaats op ons lijstje met gevaarlijke stra ten. Wat daar gebeurt is eigen lijk een minimum. Er is wel veel sluipverkeer en er wordt vaak te hard gereden. Maar als je goed kijkt zit vaak je buur man achter het stuur". Van de Griend zegt dat het weinig voorkomt dat er iemand letsel oploopt. „Maar daar wil ik me niet achter verschuilen. Voet gangers en fietsers ervaren op de Rijnstraat nu eenmaal on veiligheid. De acties van de belangengroep Rijnstraat Vei lig resulteren nu waarschijn lijk in een aantal maatregelen die niet door de gemeente wa ren voorzien. Op de kruising Zeeweg/Karei Doormanlaan is ingrijpen bijvoorbeeld veel harder geboden. Dat wordt nu uitgesteld tot 1991, omdat het geld ergens vandaan moet ko men. Wellicht worden daar morgen acties voor gehouden. Opvallend Volgens Van de Griend moeten de kruispunten op de Rijnstraat in ieder geval op vallender worden gemaakt. Veel ongelukken gebeuren nu doordat automobilisten te laat door hebben dat ze een krui sing naderen. Op de kruising met de Turfmarkt en de Van Egmondstraat wordt het asfalt vervangen door klinkers. Bo vendien komt er een soort middenberm die het inhalen moet beletten en overstekende voetgangers een rustpunt biedt. In de bocht bij hotel De Roskam wordt ook een strook klinkers met een middenberm aangebracht om de automobi listen attent te maken op de onoverzichtelijke verkeerssitu atie. Voorts moet het fietspad nabii het kruispunt Sandtlaan- /Molentuinweg vloeiender worden doorgetrokken naar de Rijnstraat en moet nieuwe bewegwijzering op de Zeeweg het doorgaand verkeer naar de provinciale weg lokken. Een en ander gaat de gemeente 83.000 gulden kosten. De wens van Rijnstraat Veilig om meer voorzieningen voor overstekende voetgangers te treffen wordt niet gehono reerd. De oversteekplaatsen bij de Achterweg en bij de Turf markt voldoen volgens open bare werken. Het realiseren ril ba Sc hu blijkt om verkeerstechnische redenen niet mogelijk te zijn. „Het komt er op neer dat de gemeente Katwijk vindt dat de Rijnstraat een autostraat moet zijn, ook voor doorgaand verkeer en dat de onveilige si tuatie voor voetgangers en fietsers blijft bestaan", aldus Van Duin van Rijnstraat Vei lig- Sassenheim wil actie tegen overlast honden SASSENHEIM De ruim 600 hondebezitters in Sassenheim krijgen van de gemeente een schepje en plastic zakjes om de uitwerpselen van hun huisdier op te ruimen. Op deze wijze wil men de grote overlast door hondepoep verminderen. Ook wil de gemeente de hondebe zitters in advertenties in het plaatselijke weekblad op hun verantwoordelijkheden wijzen. Invoeren van een hondenpen ning heeft volgens het ge meentebestuur uitsluitend zin als dit landelijk gebeurt. De commissies voor ruimtelijke ordening en financiën moeten dit voorstel van burgemeester en wethouders nog bespreken. Twaalf Hazerswoudse vandalen voor rechter HAZERSWOUDE Twaalf inwoners van Hazerwoude zullen worden vervolgd we gens het plegen van geweld en vernielingen tijdens de nieuw jaarsnacht van 1989. Het on derzoek in deze zaak is deze week afgerond. De schade wordt door gemeente en parti culieren op de daders ver haald. Bij de ongeregeldheden op het Ambachtsplein liep een politieman kneuzingen op om dat een jongen hem met een afgebroken vlaggemast tegen de gevel van een winkel druk te. Tevens werd een personen auto omgegooid en in brand gestoken en werden lichtmas ten vernield. Op de kruising Gemeneweg/Dorpsstraat sneu velden verkeerslichten. De I twaalf konden worden aange houden omdat politiemannen in burger vernielingen zagen en omdat getuigen zich later bij de politie meldden. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN/STREEK Vele honderden verpleeg kundigen van de instellin gen voor gezondheidszorg in Leiden en omgeving zullen de komende week actie voeren. Daarmee worden de onderhande lingen over de nieuwe collectieve arbeidsove reenkomst (CAO) voor het ziekenhuiswezen kracht bijgezet. Het gaat bij de onderhandelingen om een loonsverhoging met vijf procent. Op veel plaatsen zullen wegen gedeeltelijk worden geblok keerd om automobilisten en andere weggebruikers pam fletten over het hoe en waar om van de acties te kunnen geven. Binnen de ziekenhui zen en andere instellingen worden de patiënten in de watten gelegd. Zij mogen vaak uitslapen, worden van enkele vervelende verplichtingen verlost en krijgen extra veel aandacht van het verplegend personeel, dat daarvoor ander werk laat liggen. Veel instel lingen zijn overdekt met span doeken om de aandacht op de acties te vestigen. De directies staan over het algemeen ach ter de acties. Personeel van het Academisch Ziekenhuis Leiden zal don derdag met de andere instel lingen meewerken aan de Verkeershinderactie. In Lei den worden van een door gaande route plaatsen rijstro ken afgesloten. De automobi listen krijgen stencils over de actie. Een woordvoerder van het AZL liet gisteren weten dat een hinderactie volgens het personeel gerechtvaardigd is. „Het is tijd om buiten de ziekenhuismuren duidelijk te maken dat we boos zijn, waar om we boos zijn en waarom we vijf procent meer loon wil len krijgen". Binnen de zie kenhuismuren worden overi gens geen acties gevoerd. Het in nood verkerende zie kenhuis Rijnoord in Alphen bepaalt zich volgende week tot patiëntvriendelijke acties. „Al les wat gepland was voor de patiënten gaat door, er worden geen afspraken afgebeld. We maken een vlag met de tekst „5 procent voor ons, 100 pro cent voor Rijnoord". De vlag komt voor het ziekenhuis te staan. Verder worden er but tons gemaakt en vormen we „5%" op het grasveld voor de hoofdingang met tuinaarde en Afrikaantjes", aldus coördine rend hoofdverpleegkundige Dorien de Loos. De verpleeg kundigen van Rijnoord zijn niet bereid taken te laten lig gen, ook niet als de vakbonden daartoe oproepen. „We willen het vooral gezellig maken en de patiënten geen hinder van de acties laten ondervinden. Leiderdorp derdorp voert donderdag actie in samenwerking met de „bu ren" verpleeghuis Leythenro- de in Leiderdorp en medisch kinderdagverblijf Margriet. Tussen 7.20 en 8.20 uur zal er een verkeerssluis worden ge vormd op de kruising Enge- lendaal/Persant Snoepweg/Si- mon Smitweg. Automobilisten krijgen dan informatie. Het ziekenhuis wordt volgehangen met spandoeken. Voor de pa tiënten wordt het een vertroe- teldag. Zij kunnen uitslapen tot 8.30 uur. Er is de gehele dag bezoek toegestaan,'en voor dat bezoek wordt ook koffie en thee gezet. Er is meer per- Onder redactie van Ton Pieters Op dinsdag 26 maart 1929 werden de nieuwe gebouwen van De Leidsche Courant aan de Papengracht plechtig inge wijd door de bisschop van Haarlem, mgr.J.D.J.Aenge- nent. Een felle brand had op 21 december 1927 het oude gebouw aan het Rapenburg in de as gelegd. „Dat wij na den brand geen enkelen dag de uitgave onzer courant hebben behoeven te onderbreken daarvoor danken wij nog maals onzen collega het Leidsch Dagblad". Het nummer van 26 maart '29 stond werkelijk bol van feest vreugde rond het nieuwe on derkomen van de krant, „die dagelijks als een goede vriend uw huis binnenkomt en ver telt wat al nieuws en wetens waardigs hij voor u bijeenge gaard heeft over de geheele wereld". IJverige collega's van 60 jaar geleden hadden bladzijden volgeschreven met eindeloze verhalen, en Trou badour overtrof zichzelf met een enorme ballade, een „Be rijmde Historie van de Leid sche Courant". Ergens wat verloren stond een werkje van deze Troubadour over „Pa. Ma... en de Leidsche Courant". „Als U 's avonds thuis de krant krijgt, Opgevouwen in de bus, Is er aanstonds interesse Bij Pa, Moe, de meid en zus". Zo ging het door. De meid heette Trui en die besprak met Moe het feuilleton en Pa keek naar de wisselkoersen, „naar het weer en het getij" „En zoo spelt heel de familie Ónze krant van A tot Z, Tot de krant de hanger ingaat En de lezers naar hun bed. Totdat er één dagje later Weer een nieuwe krant ver schijnt En de oude, klein gesneden, Naar een... and're plaats ver dwijnt". Een der L.C.-redacteuren voerde in een gigantisch lang artikel de abonnee mee door de heilige hallen, zalen, ka mers en andere vertrekken van het nieuwe gebouw, „de tempel van de persgodin". Zo werd onder meer kennisge maakt met het archief (waar in o.a. „nog een exemplaar van de Leidse Courant van het jaar 1729"), de handzette rij en machinezetterij, de ad ministratie, de „stereotype-af- deeling", de rotatiepers, de expeditie, de handelsdrukke rij. De rondgang werd beëin digd bij „het papier", waar de knapen van rollen klaarston den voor hun uiteindelijke functie. Het kijkje op het redactiebu reau was curieus. Een impres sie: „De telefoon rinkelt op de meest ongeregelde tijden en op geregelde tijden klinkt de luidspreker van de radio. Vaak klinkt alles tegelijk... „Meneer, ik wou u 'ns even vragen ot u ook weet, wat iK doen moet om een goede be trekking te krijgen in Ameri ka..." „Eén oogenblikje,...de telefoon!" „Er is ergens brand, meneer", meldt de telefoon, „ik heb de spuit zien rijden". „Hallo, hallo, hier is het pers bureau Vaz Dias. Draadloos telefonische persberichten uitsluitend bestemd voor abonné's en verzekerd door de auteurswet..." „Meneer, wij raken door onze copy heen", waarschuwt de chef van de zetterij. Zulke dingen gebeu ren altijd als je toevallig al leen in de redactiekamer bent. Als de staf au grand complet is, loopt alles op rolle tjes, dan heeft ieder zijn eigen afdeeling; maar soepelheid is eischen van de redactie van een gewestelijk blad". De volgende dag, woensdag 27 maart, zaten de abonnees weer met rode oortjes van de spanning te lezen hoe zijne doorluchtigheid de inwij dingsplechtigheden had ver richt. De prelaat arriveerde per auto, vergezeld van „den hoogeerw.heer mgr.H.J.M.Taskin, protonota- rius apostolicus, president van het Groot Seminarie War mond". De publieke belang stelling „op de anders zoo stil le Papengracht was heel groot. Hier en later in het ge bouw nam een film-operateur opnamen voor de bekende PAPENGRACHT: Een groot gezelschap was op 26 maart 1929 verenigd rond de bisschop i nieuwe „tempel van de persgodin" aan de Papengracht. film „Het heldendicht der Roomsche daad". De bisschop had zich op het kantoor van de directeur met de liturgische gewaden be kleed en zegende vervolgens het gehele gebouw met wij water en bad daarbij: „Zegen, o Heer, almachtige God, dit gebouw: opdat daar mogen zijn gezondheid, kuischheid, overwinning, deugd, dee moed, goedheid en zachtmoe digheid, de wetsvervulling en dankzegging aan God den Va der en den Zoon en den H.Geest. En moge deze zege ning blijvend rusten op dit ge bouw en op deszelfs bewo ners, nu en in alle eeuwen der eeuwen. Amen". Niemand, echter, nam aan dat het ge bouw er eeuwig zou blijven staan, en men wist zeker niet dat „de zaak" een jaar. of 40 later onderdeel zou worden van het Rijksmuseum van Oudheden. De, zoals men dat destijds nu eenmaal wilde, beminde bis schop gewaagde in een toe spraak van zijn verknocht heid aan de L.C., „die sinds de oprichting nu al 20 jaar lang een welkome gast is geweest op mijn kamer. Een trouwe huisvriend. Een tweede reden tot blijdschap. Ik ben n.l. ook aandeelhouder (applaus). Op zeer bescheiden wijze (vrool- ijkheid). Maar ook dat vanaf de oprichting tot nu toe. Ik heb t i aandeel i 25 gulden genomen en bezit het nog (toejuichingen)". Terwijl dit alles geschiedde „vloog het luchtschip „Graf Zeppelin" boven Rome. Tal rijke vliegtuigen cirkelden om het gevaarte, dat door de be volking der Italiaansche hoofdstad met luid gejuich werd begroet. Velen stonden op terrassen en balkons het schouwspel gade te slaan. Het luchtschip, dat uit de richting Corsica kwam vloog door naar Napels, dat twee uur la ter gepasseerd werd. Toen verliet de „Graf Zeppelin" het Italiaansche luchtruim en zet te koers naar Korfoe waar het eveneens enthousiast werd begroet door vele duizenden toeschouwers". soneel aanwezig dan anders om alle activiteiten te kunnen uitvoeren. Er wordt uitgebreid informatie verstrekt; bij de in gang staat een actiestand. Het personeel zal bepaalde werk zaamheden niet verrichten: geen medewerking aan labora toriumonderzoek, geen verga deringen, en verder zal ook wat van het minder noodzake lijke dagelijkse werk blijven Het personeel leefgemeenschap standelijk gf Swetterhage in Zoeterwoude heeft maakt er woensdag een „verwendag" van voor de be woners. Er wordt een zondags dienst gedraaid en de gehandi capten kunnen uitslapen, rus tig ontbijten en hoeven geen therapeutische verplichtingen na te komen. Het personeel doet het verder rustig aan: geen adminstratief werk, geen vergaderingen, de was blijft bijvoorbeeld liggen. Er worden spandoeken opgehangen bij het viaduct van rijksweg A4. bij de Dr. Kortmannstraat worden pamfletten uitgedeeld aan automobilisten, er komt een stand op het Dorpsplein en er worden actieballonnen op gelaten. Verpleeghuis Mariënhaven in Warmond en haar toevoerweg de Mgr. van Aengenentlaan zijn momenteel al volgehan gen met spandoeken. Woens dag zal er een informatieve blokkade op de Herenweg zijn van 10.00 tot 11.00 uur. De be woners zullen van de acties weinig merken: In het ver pleeghuis gebeurt er verder Sancta Maria De psychiatrische ziekenhui zen Sint Bavo in Noordwijker- hout en Sancta Maria in Noordwijk werken op maan dag, dinsdag en woensdag ge deeltelijk samen bij de uitvoe ring van de acties. Op maan dag wordt gezamenlijk de markt in Noordwijkerhout be zocht om 13.30 uur, waar pam fletten worden uitgedeeld. Op dinsdag wordt om 10.00 iiur de Keukenhof in Lisse bezocht om de aandacht op de grieven van het verplegend personeel te vestigen. De patiënten worden in beide ziekenhuizen vertroeteld: zij mogen uitslapen en krijgen ontbijt op bed. De patiënt vriendelijke activiteiten wor den overigens wel aangepast aan de toestand waarin de pa tiënt zich bevindt. Patiënten mogen vaak zelf kiezen welke therapie zij willen volgen. Ad minstratief werk blijft liggen en het verplegend personeel voert „oneigenlijk" werk niet uit. De verpleegkundigen van Sancta Maria voeren om 15.30 uur ook nog actie in Sassen heim bij een gezinsvervangend tehuis. Het personeel van de Ursulak- liniek in Wassenaar gaat woensdag picknicken in de tuin van Paleis Noordeinde in Den Haag. Van maandag tot en met woensdag wordt bin nen de kliniek zo optimaal mogelijk voor de patiënten ge zorgd. Taken die niet strikt onder de verpleegtaken val len, zoals vergaderen, huishou delijke taken en begeleiding van en naar therapeuten wor den achterwege gelaten. Een vergadering van arsten, ver pleegkundigen en therapeuten zal worden verstoord. De ver pleegkundigen zullen de actie toelichten en vervolgens de vergadering verlaten. Net als enige weken geleden worden er volgende week kliniek spandoeken langs de Rijks straatweg opgehangen. Bij Huize Ursula in Nieuw- veen wordt dindag om 14.00 uur een actievergadering ge houden. Waarschijnlijk zullen dan de volgende dag de acties beginnen. Bij psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest zijn geen acties. Het personeel van dit zieken huis is niet verbonden aan de CAO voor het ziekenhuiswe zen. Wel wordt solidariteit be tuigd: er is een brief aan de werkgeversorgansatie ge stuurd en er worden wat span doeken opgehangen. Het personeel van de Dr. Mr. W. van den Berhgstichting in Noordwijk voert dinsdagoch tend vanaf acht uur actie op de Zwarteweg, voor de inrich ting. Automobilisten worden tot stoppen gedwongen en krijgen een formulier uitge reikt waarop de verpleegkun digen hun situatie uitleggen. Voorts worden borden langs de Zwarteweg, Herenweg en Biltlaan geplaatst met teksten als „Van den Berghstichting, vijf procent een verplichting". Dondergavond deelt het perso neel pamfletten, stickers en bloemen uit in de Hoofdstraat in Noordwijk en bij de HEMA pen van ae stichting. De directie van de inrichting staat volle- d q achter de acties.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17