fieldde So wuvnt Kamerleden helpen met belastingbiljet STAD OMGEVING Nieuwbouw op Bio Science Park Wagenmakermuseum weer geopend WEEK EINDE Persoonlijke schrijfmap j"Noteer als nieuwe abonnee ingaandej ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 13 •j li )e wethouders /an der Molen links) en Fase rechts) geven het tartsein voor de lieuwbouw door amen met irecteur Ball van labot een fles hampagne op te iraven. OTO: WIM VAN lOORT LEIDEN De wethou ders J. Fase en M. van der Molen hebben gisteren op het Bio Science Park aan de Plesmanlaan het start sein gegeven voor de nieuwbouw van de Ame rikaanse Cabot Corpora tion. De wethouders de den dat door samen met directeur R. Ball van Ca bot een fles champagne op te graven. Het Amerikaanse bedrijf houdt zich in hoofdzaak bezig met de toepassing van 'it koolstof vervaardigde zwarte kleurstof. Cabot, dat zijn hoofdkwartier heeft in Boston in de Verenigde Staten, heeft al een vestiging in ons land in in Rozenburg. Door professor J. Reedijk van de faculteit wis- en natuurwetenschappen werd het bedrijf op de moge lijkheid gewezen om in de di recte omgeving van de Leidse Universiteit een nieuwe afde ling te openen. J. Lodder van Cabot liet gisteren weten dat deze vestiging het visitekaartje van het bedrijf, met vestigin gen in heel Europa, moet wor den. Verder meldde hij dat sa menwerking met de universi teit door uitwisseling van re- search-gegevens zeer goed mo gelijk is. Met de bouw en inrichting van het 1500 vierkante meter grote bedrijfspand, is een bedrag van vijf miljoen gulden ge moeid. De oplevering wordt nog voor Kerstmis verwacht. De Leidse vestiging gaat aan tien mensen werk verschaf fen. LEIDEN Het museum De Leidse Wagenmaker aan de Oude Varkenmarkt in Leiden is vanaf morgen weer geo pend. Iedere zondag kunnen bezoekers tussen 13.00 en 17,00 uur een kijkje nemen in de ambachtelijke wagen makerij die vorig jaar speciaal voor dit doel in oude glorie hersteld is. Naast een compleet ingerichte werkplaats valt een aantal wagens te bewonderen die tussen 1917 en 1985 in dit bedrijf van J.J. de Groot vervaardigd werden. De Leidse Instelling voor Educatieve Recreatie houdt een aantal cursussen in de museumruimte, bijvoorbeeld over Nederlandse bouwkunst en kunstgeschiedenis. Ook dient het museum als startpunt voor een aantal lezingen, even tueel gecombineerd met rondleidingen, die onderwerpen uit het Leidse verleden behandelen. Inlichtingen op het telefoonnummer 071-134222. BELASTINGDIENST ENTHOUSIAST OVER NIEUW FORMULIER LEIDEN ,,Mijn optel len en aftrekken is nooit zo goed geweest, maar ik kan het wel", aldus de heer T.O. Vreugden- hil. Hij was een van de kamerleden die gister ochtend in de Leidse Stadsgehoorzaal mensen hielp met het invullen van het belastingbiljet in het kader van de Lande lijke Aangiftedag. 's Middags hield de Leidse Rechtswinkel een sym posium met aansluitend een forum. Het thema was de houding van de fiscus ten opzichte van de belastingplichtige. Staatssecretaris H.E. Ko ping opende het sympo sium. Vreugdenhil had niet zoveel moeite met het invullen van het biljet voor de 63-jarige heer Tas uit Leiden. „Ik was vroeger partner in een groot belastingadviesbureau en toen ik daar begon moest ik belastingbiljetten leren in vullen. Ik kon het toen niet zo goed en hoop dat het nu beter gaat. Het is wel wen nen. Ik heb altijd verteld hoe het moest en nu moet ik het zelf doen"i aldus het CDA-kamerlid. Vreugdenhil werd bijgestaan door een medewerker van de Leidse rechtswinkel, evenals me vrouw L. van Rijn-Velle- koop van de PvdA. „Ik heb van tevoren geoefend op mijn belastingbijet en dat van mijn man, dat moet ik vanavond nog afmaken. Het is nu natuurlijk een beetje moeilijker, iedereen heeft zijn persoonlijke problemen, maar het lukt wel. Zo'n dag je stoeien met cijfers is leuk, maar je moet het niet elke dag doen", aldus het kamer lid. Moeite De Landelijke Aangifte Dag werd speciaal georganiseerd voor de mensen uit de lagere inkomensgroepen. De recht swinkels willen het gebrek aan onafhankelijke en kwa litatief goede fiscale rechts hulp onder de aandacht brengen. Na vijf jaar was Leiden weer aan de beurt om de aangiftedag te organi seren. Zo'n 45 medewerkers (studenten) en ex-medewer- Ondergroep bij de Fiom kers van de Leidse Rechts winkel waren naar de Stads gehoorzaal gekomen om voor honderd mensen het aangiftebiljet in te vullen. Voor de studenten stonden onder meer twaalf compu ters klaar met een speciaal belastingprogramma. De stu denten hadden er zichtbaar moeite mee. Deby Lie: „Ik heb gisteravond nog even geoefend, maar het is best ingewikkeld. Je moet de re kenmachine ernaast houden. Het gaat zo echt niet snel ler". Vallen en opstaan Plaatsvervangend directeur- generaal van de belastingen, J.N. van Lunteren, verkon digde gisteren op het sympo sium dat de nieuwe aangif testijl er is gekomen met Het gezin Verwoerd uit Leiden was gisteren voor het eerst op de Aangiftedag. „Het is thuis niet gelukt met invullen, vandaar dat we hier zitten. Het bevalt goed en volgend jaar komen we weer". FOTO: WIM VAN NOORT vallen en opstaan. „Wij heb ben contact gehad met hulp verleners. Wij hebben uitge breid getest. Wij hebben ge ïnvesteerd in beter papier voor de toelichting, zodat dit beter te beschrijven is", al dus Van Lunteren. „Een uitgebreide toelichting is niet succesvol, maar de vormgeving van het biljet ik noem bijvoorbeeld zoiets simpels als visueel uitge spaarde hokjes waarin de bedragen moeten worden in gevuld en ander taalge bruik zijn dat juist wel". Van Lunteren toonde zich tevreden met het resultaat. „De eerste indrukken van degenen die met het nieuwe biljet moeten werken zijn, en dat is gelet op de korte tijd dat het biljet er is op merkelijk, positief." En in 1990, met de belastingver eenvoudiging volgens Oort, „wordt het nog eenvoudi ger", zo voorspelde Van Lunteren. SIDEN Het Fiom bureau Leiden start binnenkort met H Dep voor kinderen van scheiden ouders. In de kin- rgroep krijgen de kinderen al spelend de gelegenheid om met hun vragen en ervaringen te komen. De kindergroep komt één keer per week bij el kaar op het Fiom bureau op de Langegracht. Er zijn tien bij eenkomsten voor kinderen tussen de zeven en twaalf jaar. Inlichtingen bij de Fiom, tele foon 071-226199. Nieuw kantoor voor vrijwilligerscentrale LEIDEN Wethouder H. de de nieuwe ruimte aan de Oude zocht. Met deze opening wordt la Mar (Sociale Zaken) opent 7 Rijn opengesteld voor belang- het twaalfeneenhalf jarig be- april het nieuwe kantoor van stellenden. Verder is er een staan gevierd van de vrijwilli- de Leidse Vrijwilligercentrale. permanente vertoning van de gercentrale. Om half ddags wordt videofilm Vrijwilligers ge- ~1 Met bijdragen van Erik Huis man, Rudolf Kleijn, Frank Buurman en Paul van der Bijl. Rembrandt (1) Het werd destijds als een overwinning gezien van wet houder Henriëtte van Don gen, toen ze instemming kreeg van de Leidse gemeen teraad in haar streven de ,v bij de gemeente in het onderwijs in een voorkeur spositie te manoeuvreren. De Leidse wethouder oogstte eni ge landelijke bekendheid met haar geslaagde emancipatie drang door in een televisie programma nog eens fijntjes mogen uitleggen hoe het al lemaal. in elkaar stak. Een be- vaarbij vrouwen voorge trokken werden, was nodig en evenwichtige situatie te bereiken. De vrouw moest zowel kwantitatief als kwali tatief een sterkere positie bin- het Leidse openbaar on derwijs veroveren. En dus mochten op leidinggevende functies alleen vrouwen solli- Ji Van Dongen werd wel ge waarschuwd voor het nieuwe beleid. Maar de waardering voor haar inspanningen was toch groot. Eindelijk eens een vrouwtje dat haar tanden zet te in het emancipatiebeleid en nog slaagde ook! Tenminste, leek het. Op de Rembrandt Scholenge meenschap ontstond al weer jaar geleden een vacature r een conrector. Omdat iet Rembrandt een openbare ichool voor voortgezet onder wijs is die door de gemeente wordt bestuurd, moest die dus een vrouw wor- len. Deze week werd duide- ijk dat er komende maandag en kandidate in de gemeen- leraad voorgedragen gaat worden voor de functie. Dat is lan het eindresultaat van een naandenlang voortslepende irocedure. Rembrandt (2) ïij de eerste ronde waren er 1 problemen ontstaan. De ge- nte kon niet instemmen de kandidate die door de lenoemingsadviescommissie vas voorgesteld. En de kandi- late die de gemeente wel aan- aardbaar vond, trok zich schielijk terug toen het eerste tegenwindje op doojc. Men moest vervolgens opnieuw be ginnen. Met de voordracht van een kandidate die de ge meente wel zag zitten, leek er eindelijk een oplossing te ko men voor de gapende vacatu re: een dame uit Tiel zou het gat opvullen. Leek, want er stak binnen de school een storm van protest op. Het per soneel en de Medezeggen schapsraad zien in de Tielse mevrouw Boland niet het schaap met de vijf poten waar naar is gezocht. Zij menen dat de kadidaat slecht zou zijn in de cohtacten met ouders en leerlingen. Het woord kind onvriendelijk viel zelfs. MR- voorzitter A. van Hilten liet weten dat mevrouw Boland volgens hem slechts twee in plaats van de nagestreefde vijf poten telt, en dat hij het veel beter vindt als zowel mannen als vrouwen mogen solliciteren. De leraren schre ven de dame in kwestie een brief, waarin ze haar beleefd doch zeer dringend adviseren niet op een eventuele benoe ming in te gaan. Mevrouw Boland was met name met die •laatste actie niet blij. Rembrandt (3) Zowel de MR als de leraren hebben echter al aangekon- digd, als Boland eenmaal be noemd is, als goede verliezers te zullen acteren. Ze zullen er van maken wat er van te ma ken valt. De vraag rijst echter of de MR en het personeel ook een volgende keer uitein delijk zo coöperatief zullen zijn. En dat er een volgende keer komt, op korte termijn zelfs, is bepaald niet denk beeldig. Het rommelt immers heftig binnen de leiding van de gemeentelijke school. Eni ge tijd geleden werd in het geniep een interim-manager aangesteld om orde op zaken te stellen. Over enig verband wordt niet gerept, maar re cent kondigde rector Geerts officieus zijn vertrek aan. Ge volg gevend aan het gemeen telijk beleid komen ook voor zijn functie alleen vrouwen in aanmerking. Het Rembrandt Staat daarmee een tweede lij densweg te wachten. Hoe se rieus het conflict thans ook lijkt ten aanzien van de be noeming van de conrector, het is nog maar kinderspel in vergelijking met wat te wach ten staat. Uitwisselen (1) Wie Leiden zegt, zegt steden band. De Sleutelstad ligt in het buitenland goed in de markt. Dat bleek een paar weken geleden al. Burge meester Cees Goekoop ver haalde toen tijdens een com missievergadering van alle post uit het buitenland die het Blik Blik op oneindig, verstand op nul. In sporttermen een gevleugelde kreet, die met name slaat op lange-duur- prestaties met een hoge eentonigheids- waarde. De bewoners van een pand aan het Lammenschansplein in Leiden kennen de kreet ook. Bij hen is het echter de oneindige hoeveelheid blik die dagelijks aan hun woning voorbij trekt, die bij hen de blik op oneindig heeft gezet. FOTO: TEJO RINGERS gemeentebestuur hierover be reikt. Japanse, Chinese, Ameri- -kaanse en Franse steden ver dringen zich om een bloed broederschap aan te gaan met het provinciestadje tussen Amsterdam en Den Haag. Soms gaf dat problemen. Zo moest de hulp van sinologen van de universiteit worden ingeroepen om de handrei king uit China te begrijpen. Waarom de Chinezen nu juist Leiden uitzochten voor een wat hechter contact in het buitenland is niet duidelijk, voor de anderen ligt dat an ders. Amerikanen beroepen zich op Leiden als bakermat van de Pilgrim Fathers, Ja panners wijzen op pionier Von Siebold die de poort van het land van de Rijzende Zon naar het westen opende en onlangs was het de burge meester van het Noordfranse Tourcoing die er vriendelijk op wees dat hugenoten uit zijn stad in de 18de eeuw naar Leiden vluchtten. Alle reden dus om in het jaar van 'Lei den stad van vluchtelingen' een nieuwe band aan te gaan. Uitwisselen (2) Vaste gewoonte van het ge meentebestuur is inmiddels om al deze aanzoeken tot knellende banden vriendelijk maar vastberaden af te wij zen. Leiden is immers al ju- melages aangegaan met de Engelse universiteitsstad Ox ford, het Duitse stadje Kre- feld, het Poolse Torün en het Nicaraguaanse Juigalpa. Daarnaast zijn er nog de indi viduele contacten van scholen en verenigingen. Van tijd tot tijd leidt dat tot complete erupties van inter nationaal contact. Zo moet de drukte van de afgelopen week zelfs bij de kaartjes- scheurders op Schiphol zijn opgevallen. Wat bij al die contacten met de rest van de wereld in het oog loopt is dat ze nadrukke lijk betrekking hebben op het verleden. Als het niet het mede vanuit Leiden gediri geerde kolonialisme in de oost is, gaat het wel om het vanuit historisch perspectief wat gunstiger beoordeelde onder dak dat de stad 300 jaar gele den aan vluchtelingen bood. En als het dat niet is, gaat het om de universiteit. Juigalpa lijkt tot nu toe de enige uit zondering, maar dat was een mede vanuit Leiden gedragen initiatief. Brieven over de verdiensten van het Bioscience Park, de stadsvernieuwing, de Laken- feesten of het Leidse anti- apartheidsbeleid willen maar niet binnendruppelen. Reisjes naar Japan en andere oorden ten spijt, is het nog steeds de historie waar de stad haar be kendheid aan ontleent: Lei den als verzameling van grachten, Hortus en Acade miegebouw. Buiten de gren1- van Zuid-Holland weet nie mand wat de stad verdei voorstelt. Dat zou tot naden ken moeten stemmen. Stortplaats Wethouder Jan den Boeft, verantwoordelijk voor ruim telijke ordening in Leider dorp, is één van de warmste pleitbezorgers van de stort plaats die in het Doesgebied moet komen. Het agressieve verzet van met name de Stichting Leefbaar Leider dorp wekt vaak de nodige ir ritatie op bij de wethouder. Toch zou hij meer begrip moeten kunnen opbrengen voor de bezwaarmakers, vindt zijn grote opponente Riet Dekkers van Leefbaar Lei derdorp. Dekkers is in de an nalen gedoken en kwam er achter dat Den Boeft aan het begin van de zeventiger jaren zelf actie voerde tegen een stortplaats. Den Boeft woonde toen nog in Leiden aan de Drechtstraat en verzette zich tegen de aanleg van de stort plaats Roomburg aan de Bes jeslaan. In zijn hoedanigheid van verontruste bewoner haalde hij zelfs 240 handteke ningen op tegen de aanleg en procedeerde tot aan de Raad van State. Het mocht allemaal niet ba ten. De Raad van State oor deelde dat de bewoners van de Leidse Rivierenwijk op royale afstand van de stort plaats zaten en wees de be zwaren van de hand. Jan den Boeft verkocht daarop zijn huis, stak de Rijn over en ging in Leiderdorp wonen, waar hij aan een succesvolle politieke carrière begon.. Achteraf had Jan den Boeft atuurlijk groot gelijk dat hij ..iet bij stortplaats Roomburg wenste te wonen. Ook op deze vuilstortplaats schijnt immers veel giftig chemisch afval te zijn gestort. Toch wekt het enige bevreemding dat juist hij één van de animatoren is van de Leiderdorpse stort plaats. Weliswaar in principe een puinstortplaats, maar er zijn tot nu toe weinig stort- Klaatsen te vinden waar al- ?en maar milieuvriendelijk afval terecht is gekomen. Den Boeft woont nu in het noor den van Leiderdorp, op flinke afstand van het Doesgebied. Van andere lokaties voor een stortplaats in Leiderdorp, en dat zou dan alleen nog maar in het noorden kunnen, wil hij begrijpelijkerwijs niets we ten. Anders zou hij weer moeten verhuizen. Bezorgd (1) De heren Meijer en Steegh, namens Klein Links lid van provinciale staten van Zuid- Holland, zijn bezorgd. Zo be zorgd dat dat ze gedeputeerde staten schriftelijk om ophel dering hebben verzocht. Hun nijpende probleem betreft de vaste onkostenvergoedingen die wethouders en gedepu teerden ontvangen. Volgens een artikel in De Tri bune, het blaadje van de Soci- alistiese Partij, zouden er ge meenten zijn die hun bestuur ders een extraatje van een paar duizend gulden toestop pen. Ook gedeputeerden zou den wat duizendjes per jaar vangen waarvan niet hele maal duidelijk is wat de da mes en heren daarvoor moeten doen. Meijer en Steegh willen dan ook weten of die vaste onkostenvergoe dingen in overeenstemming zijn met de werkelijk ge maakte kosten. Lekker kritisch die vragen, en Meijer en Steegh hoeven dan ook niet bang te zijn dat ze hun imago van de pitbull- terriërs van provinciale staten binnenkort kwijt raken. Bezorgd (2) De pijlen die het linkse duo dit keer afvuurt missen echter hun doel. Althans, als we er van uit gaan dat het doel het uiten van oprechte bezorgd heid over verkwisting is. Op algemene vragen over het be leid van gemeenten en de provincie om extra onkosten vergoedingen uit te keren is het voor ambtenaren en ver antwoordelijke bestuurders makkelijk antwoorden. Je schermt met wat onduidelijke regelingen en je bent er van af. Nee, als Meijer en Steegh daadwerkelijk misstanden aan de kaak hadden willen stellen, dan hadden ze man en paard moeten noemen. „Ge deputeerde X vangt zo veel per jaar, wat veel te veel is in relatie tot hetgeen hij ver richt. Wethouder Y krijgt een riante vergoeding, terwijl ze niets bijdraagt aan het welzijn de burgers in haar gemeente. Wat bent u van plan daaraan te doen?". Dat zijn opmerkin gen en vragen waar de mens heid wat aan heeft. En nog goed voor het kritische imago ook. Kortom, Meijer en Steegh hebben zich er met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt. Wat beuren die sta tenleden eigenlijk per jaar? (ADVERTENTIE) ÖMjDÖD' HUIS LATEN TAXEREN? EEN GESPREK KAN WAARDEVOL ZUN Overbodig te zeggen, dat van de juiste taxatie van een huis erg veel afhangt. En dat geldt voor zowel de koper als voor de verkoper van een huis. Als makelaar met een meer beroepsmatige dan bedrijfsmatige opvatting ga ik bij een taxatie uiterst exact en uitgebreid te werk. Naast de bouwkundige staat van de woning spelen daarbij nog tal van andere factoren een rol. Teveel om hier op te noemen. Tijdens een vrijblijvend gesprek ontdekt u al snel de waarde van mijn nauwgezette werkwijze bij taxaties. Zo'n onderhoud kan u veel ergernis en zorgen besparen. W&, Telefoon071-412411 Aletta Jacobslaan 94.2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU FILM VANLEIDENAAR ALEXMILBERG Vluch telingen verkeren in een bizarre situatie LEIDEN „Vluchtelin- gen verkeren in een bi zarre situatie. Ze zijn in Nederland opgevangen en lijken het goed te hebben. Maar ze voelen zich hele maal niet goed. Dat gevoel aan Nederlanders tonen was de bedoeling van de film", aldus Alex Milberg over 'In afwachting'. Woensdag zendt de Feduco om 18.00 uur 'In afwachting' uit op Neder land 3. 'In afwachting' werd al ander half jaar geleden gemaakt door Alex Milberg. Hij deed dat in opdracht van de stichting Vluchtelingenwerk Neder land. De film is sindsdien ruim veertig keer vertoond. „De film is in de anderhalf jaar niet verouderd. De film gaat over een vrouw uit Eritrea, een journalist uit Chili en een Koerdische familie. De situatie in de drie gebieden is in die tijd niet veranderd", aldus Milberg. „Vluchtelingen zijn in afwach ting van alles", zegt Milberg ter verklaring van de titel van de film. „In principe willen alle vluchtelingen terug naar het land waar ze vandaan ko men. Waarom dat zo is, wordt uit de film duidelijk. De film geeft een beeld van de gevoe lens van vluchtelingen. „Vluchtelingen verkeren in een vreemde situatie. Ze zitten plotseling in een ander land, maar ze zijn met hun hoofd nog bij hun familie, hun land van herkomst en de situatie die ze ontvlucht zijn", aldus Milberg. die nu artistiek direc teur is van Art Centre De Droomfabriek. „Werkelijk al les is anders voor een vluchte ling. De taal, de cultuur, noem maar op. Hier wordt een vluchteling geconfronteerd met een prestatiemaatschappij, waar het leven verder rustig voortkabbelt, zonder dat men zich druk maakt over de situa tie van oorlog en strijd in het land dat de vluchteling verla ten heeft". Docudrama 'n Afwachting' is volgens Mil berg een 'docudrama'. „De ge beurtenissen en ervaringen van de Eritrese vrouw, de man uit Chili en de Koerdische fa milie zijn nagespeeld, maar wel gebaseerd op ervaringen van vluchtelingen", aldus Mil berg. Uit de film blijkt dat voor iedere vluchteling de om standigheden anders zijn. „Ie dereen heeft verschillende problemen. Dat wordt aan de kijkers duidelijk gemaakt". Het maken van de film bete kende voor Milberg dat hij de gevoelens van het vluchten voor de tweede maal beleefde. Tien jaar geleden vluchtte hij als 25-jarige journalist voor de generaals van Argentinië. „Mijn verleden maakte het voor mij bij het maken van de film bepaald niet makkelijk. Ik voelde me tijdens het ma ken van de film rot, ik maakte alles nog een keer mee. Maar ik heb toen gedacht dat het be ter was dat ik de film maakte dan dat een buitenstaander zich eraan zou wagen. Het was nodig dat de gevoelens van vluchtelingen die met veel liefde opgevangen worden, een keer goed belicht wer den". Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: I Telefoon(voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Adres: j Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar fkVrV 'H* Leidse Courant. Antwoordnummer 998, 25CÖ VD Den Haag 1 14^51 Postcode/plaats: CcidóëSooumt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13