Anonieme tip leidt naar grote BTW-fraude a Leiden in het teken van uitwisselingen CfiidócGouoant Onduidelijkheid over Franse inbreng op de Leidse kabel Zwemmen voor gehandicapten Jubilaris reist met old timer van Istanbul naar Nederland ^MGEVING VRIJDAG 31 MAART 1989 PAGINA 15 Hiïï iel-si nengi leeft ts mt k mt or tv zo ls ei, 71 nïnui en st Tiinu] op at ht iCiS 21 MAANDEN GEVANGENISSTRAF Zwerver breekt met tegenzin in DEN haag/voorscho TEN „Je kan me toch niet vergelijken met iemand die zware misdaden pleegt. Ik ben toch geen misdadiger. Ik ben wel verplicht om in te breken. Ik doe het echt niet omdat ik het leuk vind. Ik ben het spuugzat. Je denkt toch niet dat ik ga inbreken als ik tien duizend gulden had", meende eèn 41-jarige dakloze zwerver, gisteren voor de Haagse recht bank. De man wordt verdacht van .29 insluipingen in wonin gen en hotels in Katwijk en Voorschoten. De officier van justitie had hem er drie ten laste gelegd, die januari en maart vorig jaar in motel „De Gouden Leeuw" in Voorschoten waren ge pleegd. Op 1 januari had de man 850 gulden uit een kamer gestolen, op 26 januari 3250 gulden en op 3 maart honderd zestig gulden. Steeds was de man een onafgesloten kamer binnen geslopen. Hiervoor eis te officier van justitie, mr. J. van Eek,. 21 maanden gevan genisstraf. De zwerver is komt al vanaf 1965 met justitie in aanraking. Niet direct wegens zware de licten, maar wel steeds voor inbraken. Rechtbank-presi dente, mr. P. Koningsveld, vroeg de verdachte wat hij nu zou gaan doen, als hij tiendui zend gulden had. Begin vorig jaar had hij bij de insluipingen toch ruim vierduizend gulden buit gemaakt en was toch doorgegaan. „Daar kan je toch wel twee maanden van leven". „Je zit in die situatie, maar ik ben heel ongevaarlijk hoor. Ik neem het u allemaal niet kwa- of SJI fi pep gel als >t dé lid us de 41-jarige. Hij maakte duidelijk dat hij vindt op een nette manier aan geld te ko men. „Ik vervals niet, ik deal niet, ik gebruik geen heroine. Ik. schiet niet. Ik werk met eerlijk bankpapier". De rechtbank doet 13 april uit spraak. LEIDEN/STREEK Het duurt nog zeker tot het na jaar voordat er duidelijkheid komt over het aanbod van televisieprogramma's op de kabel in de Leidse regio. De Franse zender TF1 voert mo menteel een concurrentieslag met andere zendgemachtig den om de satellieten Astra en DBS. De situatie is mo menteel echter uiterst ver warrend, zo laat het dagelijks bestuur van de gemeen schappelijke regeling Anten ne-energievoorziening Lei den en omgeving weten in een verklaring. Dê Astra-satelliet is enkele weken terug in een baan om de aarde gebracht. De DBS-sa- telliet (Direct Broadcasting System) moet nog volgen. In afwachting daarvan zijn de grote zendgemachtigden el kaar naar de keel gevlogen. Als de Franse zender TF1 de slag wint kan met een schote lantenne in Oegstgeest worden volstaan om het programma op de kabel in de streek te krijgen. Het bestuur van de gemeenschappelijke regeling hoopt met de Franse zender „een volwaardig vervangend Franstalig TV-programma" in huis te halen. „We kunnen echter geen enkele toezegging doen. De strijd daarboven is in alle hevigheid losgebarsten. Het wachten is op de overwin naar", laat secretaris G. Noor- dermeer van de gemeenschap pelijke regeling weten. Tot november vorig jaar was de RTBF 1 nog op de televisie in de streek te ontvangen, maar om verschillende rede nen is dat niet meer het geval. Het verdwijnen van de RTBF was voor een groot aantal ka- beltelevsie-abonnees aanlei ding voor protesten. Via hand tekeningenacties, telefoontjes, brieven en huisbezoek werd het bestuur gemaand iets aan de Franse taal en cultuur te doen, vooral met het oog op de Europese eenwording in 1992. België weigert echter om het signaal van de RTBF naar de satelliet te sturen. Het bestuur wijst er in de brief op dat de ontvangstmast in Oegstgeest om technische redenen niet geschikt is om het huidige sig naal van de RTBF op te van gen. „De mast is te laag, maar de mastconstructie laat geen ver hoging toe en een nieuwe mast is te duur", zegt de CAI-secre- taris. De goede ontvangst van de Belgische zender was - te danken aan een straalzender van de PTT in Rijswijk, maar deze is om ouderdomsredenen afgebroken. Ook een nieuwe mast in Rijswijk is te duur, evenals het trekken van een kabel van Rijswijk naar Oegst geest of de bouw van een nieu we straalzender in Alphen aan den Rijn. „Deze alternatieven zijn onbetaalbaar. Iedere abon nee, ook zij die geen woord Frans spreken, zou een tariefs verhoging van 1,50 per maand moeten betalen. Dat is politiek niet aanvaardbaar. De tarieven moeten zo laag moge lijk worden gehoudenaldus Nocrdermeer. LISSE Het zwembad De Lis is zaterdag 15 april het decor van een sponsor-zwemmarathon voor een kraamkliniek in Zaïre en voor de gehandicapte zwemsport in de Bollenstreek. Teams van vier tot zes personen kunnen deelnemen aan de zwemmarathon, die in totaal 55 minuten in beslag neemt Het is de bedoeling dat elk gezwommen baantje gesponsord wordt door familie, vrienden en bekenden. Inschrijving heeft plaats door een briefje te sturen naar de organisator van de zwemmarathon, Rotaract Hillegom/Lisse, postbus 294 in Hillegom. Momenteel zwemmen er zo'n 95 gehandicapten elke zaterdagmiddag een uur in het zwembad. De begelei ding is in handen van ongeveer 35 vrijwilligers. Ook in Noordwijk en in Noordwijkerhout krijgen gehandicapten zwemles. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De zaak van de Katwijker, die gis teren voor de Haagse rechtbank vijfeneenhalf jaar cel tegen zich hoorde eisen voor het op grote schaal frauderen met de BTW, kwam na een ano nieme tip in oktober aan het rollen. De FIOD ver richtte huiszoekingen bij de boekhouder van de Katwijker deze had een miljoen gulden aan con tant geld in huis en de chauffeur. De zaak werd met voorrang behandeld, omdat de verdachte wei nig in Nederland is. De Katwijker was „klein" be gonnen: met een fictief in- en exportbedrijf claimde hij van 1982 tot 1986 „slechts" enkele tonnen. Van 1986 stegen de ge claimde bedragen - drie mil joen in 1986, negen miljoen in 1987 en zeven en een half mil joen in 1988. Een klein bedrag is teruggekomen bij de fiscus. Het andere geld werd op een bankrekening in Zwitserland gestort. Officier van justitie, mr. M. Renckens, had de man het deelnemen en oprichten van een organisatie, die tot doel heeft de Nederlandse staat op te lichten, ten laste gelegd. De officier was van mening dat de 40-jarige alles had uitgedacht en opgericht. Volgens haar waren de Katwijker en zijn boekhouder „gepokt en ge mazzeld" op fraude-gebied. Zij zijn al eens eerder hiervoor met justitie in aanraking ge weest. Op betrekkelijk eenvoudige wijze is de fiscus opgelicht. Mr. Renckens voerde aan dat als iedere factuur die bij de belas tingdienst binnenkomt gecon troleerd zou worden, de chaos enorm zou worden. „Dat zou de handelspositie van Neder land verlammen". Pas na een aantal jaren wordt controle ge houden. Het systeem gaat uit van bonafide bedrijven aldus de officier. Gezien het enorme nadeel dat de staat heeft geleden en het eigen gewin dat de verdachte voor ogen heeft gehad, eiste zij een lange gevangenisstraf. „Anders gaat hij in Zwitser land mooi weer spelen". Raadsman mr. G. van der Plas meende dat in deze zaak geen sprake was van vernuft, maar alleen maar van onnozelheid. Mr. van der Plas voerde aan dat er geen samenwerkings verband tussen zijn cliënt, de boekhouder en de chauffeur was geweest. De boekhouder kreeg weliswaar vijftien pro cent van de opbrengst, maar daarmee was geen vereniging opgericht, aldus de raadsman. Daarbij werkte het denkver mogen van de belastingdienst niet, stelde mr. van der Plas. De Katwijker heeft geen mooie varianten uitgedacht om het geld terug te krijgen, maar met ondeugdelijke mid delen de BTW voor-aftrek aangevraagd. De noodzakelij ke douanestempels op de ex portfacturen ontbraken en zonder zo'n stempel kan men geen teruggave claimen. Toch kreeg men die. Ook ontbraken vrachtbrieven of bankafschrif ten waaruit zou kunnen blij ken dat er schijnleveranties te genover stonden. Mr. van der Plas concludeerde dat de fiscus met oogkleppen controleerde. De rechtbank doet 13 april uit spraak. lek ulp De eerste Citroen-garage van de familie aan de Van Zuilen van Nyeveltstraat in Wasse naar. G.r LEIDEN „Je ziet de Rosalie groeien. Hij staat nu nog op kistjes, maar ik ga zo de wielen eronder zetten. De auto heeft zo'n zes jaar in de schuur ge staan en ik heb nu tijd om hem o£> te knappen", al dus Th.J.M. van der Vel de. Vandaag viert hij als directeur van het gelijk namige autobedrijf zijn gouden jubileum. De jubilaris is volop bezig met het in elkaar zetten van zijn historische Citroën, een Rosa lie uit 1933. Mei 1991 moet de auto startklaar zijn, want dan vertrekt een Van .der Velde equipe naar Istanbul. „Mijn zoon vond dat het hoog tijd werd om de Rosalie in el kaar te zetten en heeft me in geschreven voor het traject dat begint in Istanbul en eindigt in Nederland. Er wordt met veertig old-timers zo'n twee honderd kilometer per dag af gelegd. Mijn eerste reactie was: ben je nu helemaal gek gewor den, maar nu krijg ik er wel zin in. Mijn vrouw gaat met me mee, en we gaan in pas send kostuum", aldus de jubi laris. Van der Velde verzamelt de oude vertegenwoordigers van het Franse merk. „Ik heb er nu een stuk of vijf, meer kan gewoon niet, ik kan ze tenslotte niet op zolder zetten". De directeur kreeg het vak met de paplepel ingegoten. „Ik liep als jongetje van twaalf al in de garage. Ik kan me nog herinneren dat. in de crisistijd de monteurs vanuit Den Haag en Noordwijk op de fiets kwa men vragen of er nog werk was. Op zondag stond ik aan de benzinepomp en ik herin ner me nog dat elke week, klokslag twaalf uur, een man kwam die mij steeds weer de opdracht gaf: „Vijf liter vent en volstrekt niet meer!" De man reed in een Citroën Kla verblaadje". Van der Velde zette het ideaal van zijn vader na de Tweede Wereldoorlog voort. „Ik heb de eerste auto na de oorlog verkocht. Auto's waren op' de bon. Een Rotter damse zakenman kreeg als eerste een bon voor een Aus tin, en ik heb de wagen gele verd. Er waren ook bonnen voor Citroëns en al snel, in 1947, werden we vertegen woordiger voor het Franse merk in Wassenaar. Geogra fisch gezien het kleinste rayon van Nederland". Het bedrijf groeide gestaag en al snel bleek uitbreiding noodzakelijk. „In Leiden reden zoveel fiet sers, er was markt genoeg om ze allemaal in een Deux Che- vaux te zetten", aldus Van der Velde. In 1962 werd het bedrijf aan de Zoeterwoudse weg geopend. Aan de Herengracht kwam een showroom en de jubilaris Jubilaris Van der Velde bij een van de historische auto's. pendelde met de klanten op en neer. In 1974 stond het pand aan de Kennedylaan leeg en na een half jaar touwtrekken met de eigenaar had Van der Velde alles onder één dak. In tussen was de directeur voor zitter van de BOVAG, rayon west, en lid van het bestuur van de Citroën-dealer vereni ging- Na de festiviteiten blijft Van der Velde actief in het bedrijf. „Mijn zoon neemt de leiding over, maar achter de scher men onderhoud ik het contact met oude klanten en dergelij ke, een beetje PR. Zo'n week vakantie is leuk, maar het bloed kriebelt alweer", besluit de jubilaris. De burgemeester van Oxford mevrouw Q. Whorley geflankeerd door burgemeester Goekoop van Leiden en Leon Krysinski van de Poolse stad Brodnica uit het district Torun FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De gemeente Leiden staat deze week in het teken van de uitwisse lingen. Gisteren werden zowel de Poolse delegatie uit de stad Torun als de groep uit Oxford door burgemeester mr C. Goe koop ontvangen op het stadhuis. De Poolse delegatie bracht op uitnodiging van het Leidse Vredesplatform en de gemeen te voor het eerst een week door in Leiden. De officiële groep uit Torun bestaat uit zestien personen, maar los daarvan zijn nog twee Poolse docenten naar Leiden geko men. De docenten wilden con tacten leggen met Leidse scho len. Tussen De Vlietschans en de Poolse leraressen zijn de eerste afspraken gemaakt. Volgend schooljaar zal er waarschijnlijk een uitwisseling plaatshebben tussen leerlingen van 16 tot 18 jaar. Het is vol gens de leider van de delega tie, de heer Marian Lipinski, dan ook de bedoeling dat de volgende uitwisselingen in het kader staan van de jeugd. Burgemeester Goekoop ont ving de Poolse afvaardiging samen met de burgemeester van Oxford in de koffiekamer van het stadhuis. „Het is goed om contacten te leggen met steden aan de verschillende zijden van Europa. We hebben tenslotte dezelfde achtergrond. De stad Torun is een oude, his torische, Europese stad met dezelfde problemen als in Lei den. Het is goed om die geza menlijk op te lossen", aldus de burgemeester. Wel bepleitte Goekoop om voortaan allerlei verschillende groepen naar Leiden en an dersom te laten komen. Een gedacht waar het Leidse Vre desplatform zich wel bij aan kan sluiten. „We willen gewo ne mensen ook laten zien hoe het hier in het westen is. We hebben nu een groep VIP's, directeuren en professoren, maar dit zien we als een in gang naar de rest van de be volking", aldus Jeroen van der Sluijs. De Poolse delegatie heeft eer gisteren het bejaardenhuis Rijn en Vliet en de Stevenshof bezocht. Gisteren stond een milieuprogramma op de agen da. Reden voor de het hoofd van het vakbondsbureau Li pinski om een asbak aan bur gemeester Goekoop aan te bie den met de woorden: „Wij vin den het milieu ook belangrijk, vandaar dat we de dingen die het milieu vervuilen wegge ven". Lipinksi was ook verrast over de Leidenaren: „De men sen in het westen staan bij ons bekend als koel en afstande lijk. Dat bleek helemaal niet te kloppen. De mensen zijn kleurrijker dan bij ons. We zijn juist erg warm en hartelijk ontvangen". Daarmee is men behoorlijk op weg het doel van de uitwisseling, namelijk door breking van het vijandbeeld, te verwezenlijken. Op het stadhuis kregen de Po len ieder een Leidse Nood munt. De munt werd als nood geld gebruikt tijdens het beleg in 1574. Vandaag bezoeken de Polen de Leidse universiteit en enkele tuinbouwbedrijven in Valkenburg. Zo'n vijftig mensen uit Oxford waren zaterdag al in Leiden aangekomen. Gistermiddag werden ze in de burgerzaal van het stadhuis door Burge meester Goekoop ontvangen. De uitwisseling tussen Leiden en Oxford heeft nu al 43 jaar plaats. Ditmaal waren er on der meer ornithologen, bow lers en squashers bij. Goekoop noemde de band tussen de ste den „de beste van de wereld. De meest drukke en interes sante uitwisseling. Leiden is officieel de tweede stad in Ne derland die met uitwisselingen begonnen is, maar eigenlijk waren we de eerste", aldus de burgemeester. De Lord Mayor, mevrouw Whorley, kwam eer den sinds ze als burgemeester in functie is. „Ik wil alles zo informeel mogelijk meema ken. Vandaar dat ik me eer gisteren rechtstreeks van Schiphol op de Keukenhof liet afzetten. Ik heb verder de hele dag uit die het Leiden-Oxford comité voor ons georganiseerd had, meegemaakt", aldus Whorley. R. Aalders van het Leiden-Oxford comité was weer uitermate tevreden over de uitwisseling: „Het is een hele enthousiaste groep. We hebben er geen problemen mee gehad. We blijven met de uitwisselingen doorgaan". Onderbrandmeester viert jubileum Wassenaar a.j. van Steen, bevelvoerder/ploegchef inderbrandmeester in Wasse- laar, is op 1 mei 25 jaar werk- aam bij de gemeente. Ter ge legenheid van dit jubileum 'ordt hem door het gemeente- )stuur donderdag 20 april een ceptie aangeboden in de intine van de brandweerka- xne aan de Pieter Twentlaan 10. Vrienden, bekenden, colle ga's en oud-collega's zijn wei lom om A.J. van Steen tussen ialf vijf en zes uur persoonlijk Ite feliciteren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Concert Het concert van het Daniël- strijkkwartet/Kurt Delnoye in 't Huys Dever in Lisse is verplaatst van zaterdag 8 april naar morgen. Mensen die een toegangsbewijs heb ben gekocht, maar op 1 april niet kunnen komen, kunnen hun geld terug krijgen bij de VVV Lisse aan de Gracht- weg 53. Mensen die wel in de gelegenheid zijn het concert bij te wonqn worden ver zocht te bellen naar de secre taris van de beheerscommis sie Dever, P.' Hoogervorst, te lefoon 02521-33173. Elckerlyc De Sassenheimse toneel groep Elckerlyc voert zondag .De thriller „De logé" van Francis Durbridge op in Ka- sanova aan de Hoofdstraat. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen bedraagt f7, scholieren en 65-plussers betalen f3,50. Films i De film „Kriskras" uit 1953 wordt wegens groot succes zondag nogmaals gedraaid in het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan in Voorscho ten. Na Kriskrasworden mogelijk oude films over Voorschoten vertoond. Aanvang half een, de toegang is gratis. Expositie Etty Lapré uit Hazerswoude en Greet Nijenhuis uit Am stelveen exposeren van zon dag 2 tot en met vrijdag 28 april in Huize Driehof aan de Dorpsstraat 27 in Hazers- 'woude. Lapré toont aquarel len die vooral de natuur als onderwerp hebben. De siera den van Nijenhuis bevatten stenen die door haar zelf zijn geslepen. De tentoonstelling is dagelijks van 's ochtends tfen tot 's avonds negen uur te bezichtigen. Lunchconcert Pieter Hendriks en Hans Schellevis treden zondag op tijdens een lunchconcert in de Nederlands Hervormde Kapel in de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Aanvang één uur. Entree kost f5, SKAN-begunstigers en houders van een CJP of Pas65 moeten f3,50 betalen. Pieter Hendriks is een bari ton. Hans Schellevis is pia nist. Er worden liederen ge zongen van Hugo Wolf, Ga briel Fauré en Rachmaninov met pianobegeleiding. Koffieconcert Het Vocaal-Instrumentaal Ensemble (VIE) geeft zondag een koffieconcert in de Mu ziekkapel van het Agathak- looster in Lisse. Er worden tomposities gebracht van Purcell, Schubert, Ravel, Mo zart en Gershwin. Het con cert begint om half een, de toegangsprijs bedraagt f5. Kinderen jonger dan 14 jaar kunnen gratis naar binnen. Zangdienst In de Hulp en Heilkerk aan de Veursestraatweg in Leid- schendam wordt zondagoch tend een zangdienst gehou den. Voorganger is ds. C. J. Honig. Muzikale mdewer- king verlenen het ontmoe tingskoor uit Rotterdam, Wil lem Lekkerkerker, trompet, en Richard Heideman, orgel. Aanvang tien uur. Pia Beek Pia Beek luistert zondag de Happy Hours in hotel-restau rant Het Hof van Holland aan de Voorstraat in Noord wijk op. Het live optreden vindt plaats tussen vier en zeven uur. De toegangsprijs bedraagt inclusief een cham pagne-cocktail f20. Postzegels Ijj samenwerking met de ES- TEC Philatelic Club houdt de Ruimtevaart Filatelie Club Nederland zondag een post zegelruilbeurs. Deze wordt gehoudên in Escape, het nieuwe sport- en recreatie centrum op het ESTEC-ter- rein aan de Kepplerlaan 1 te Noordwijk. Behalve ruim te- vaartzegels bestaat er volop gelegenheid tot het ruilen van andere zegels. De beurs wordt gehouden van elf tot vier uur en de toegang is gra tis. Ruilbeurs In Ons Huis aan het Koster spad in Zoeterwoude wordt maandagavond een ruilbeurs gehouden. Verzamelaars van postzegels, suikerzakjes, munten, sigarenbandjes en dergelijke zijn welkom. Aanvang zeven uur. Entree voor de jeugd tot en met 14 jaar bedraagt 50 cent en ou deren fl. Zwemabonnemen ten De voorverkoop van zomera- bonnementen voor zwembad 't Waterbos in Rijnsburg be gint op maandag 3 april. De voorverkoopactie duurt tot 14 april. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar aan de kas sa. Een foto, een legitimatie bewijs en geld moeten wor den meegenomen. De buiten baden gaan op 6 mei open en sluiten op 3 september. Reanimatie De EHBO-Brigade Noord wijk geeft op de maandagen 3 en 10 april in het gebouw Interkruis aan de Van Pan- huysstraat 16 een cursus rea nimatie en hartmassage. Ie dereen vanaf 15 jaar kan er aan deelnemen. Men kan zich opgeven bij R. Steen- voorden, Boeren burgerweg 64, telefoon 01719-13088. Aanvang half acht. Ten toonstelling In de bibliotheek van Sas- senheim staat van maandag 3 tot en met vrijdag 14 april een tentoonstelling rond het Conciliair Proces. Het initia tief voor deze tentoonstelling is genomen door de Raad van Kerken in Sassenheim. Op de expositié komen vier hoofdstukken aan bod. Het eerxte deel gaat over het ver bond tussen mens en schep ping. Deel twee over het ver band tussen schending van mensenrech ten, wapen wed loop en vernietiging van het milieu. De openingstijden van de tentoonstelling ko men overeen niet die van de bibliotheek. Dorpskern De Vereniging De Oude Dorpskern houdt maandag avond haar jaarlijkse algeme ne ledenvergadering in ho- Voorstraat 76 in Noordwijk. Behalve de gebruikelijke verslagen, staat de bestuurs verkiezing op de agenda. Af tredend en niet-herkiesbaar is de heer A. van der Laan. Mevrouw A. Bink-van Am- mers en de heer F. E. Boon stra, die eveneens aftredend zijn, stellen zich wel herkies baar. Verder wordt als kan didaat voorgesteld de heer H. A. Lens. Na de pauze vertelt drs. C.M.J. Verweij aan de hand van dia's en oude an sichtkaarten over het heden en verleden van Noordwiik- Binnen. De vergadering oè- gint om acht uur precies.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15