Omleggen Rijn is van de baan „Ik heb altijd gepleit voor volwassen99 Buurman eist sluiten van stal in Ter Aaar Eerste theater Alphen is klaar voor gebruik Alphen hoopt op hulp WVC D66 Alphen zelfstandig verkiezing in dagpuzzel LEIDEN OMGEVING CetdócSoivuMit VRIJDAG 31 WAART 1989 (Vervolg van voorpagina) ALPHEN AAN DEN RIJN- /LEIDERDORP Burge meester M. Paats van Alphen vraagt vandaag aan het minis terie van WVC om meer tijd om de fusie-besprekingen met het Elisabeth Ziekenhuis tot een goed einde te brengen. Volgens hem is de fatale da tum 15 april en is er daarom nog tijd voor overleg. Paats zal WVC tevens vragen de acute zorg in Alphen wat meer ruimte te geven. Ook de Alphense internist M. Alleman heeft zijn hoop nu ge- verantwoordelijkheid ten aan zien van de gezondheidszorg in Alphen. Het ministerie heeft ook gezegd dat er in Al phen een basisvoorziening moet zijn. Bij een basisvoorzie ning hoort ook acute zorg", al dus Alleman. Volgens de in ternist zal staatssecretaris Dees niet direct besluiten tot intrek ken van de erkenning van Rij noord. „Het is toch duidelijk waarom de besprekingen zijn vastgelopen". Alleman blijft erbii dat het Leiderdorpse zie kenhuis de beste fusiepartner is. Hij zegt begrip te hebben voor de houding van zijn colle ga's in Leiderdorp. „Maar ze moeten zich wel realiseren dat zij na een fusie ook verant woordelijk zijn voor een goede gezondheidszorg in Alphen. Daarbij hoort natuurlijk ook acute zorg". Algemeen directeur W. Rom- bout van het Elisabeth Zieken huis Leiderdorp is teleurge steld over het vastlopen van de fusiebesprekingen. „Omdat er aanvankelijk overeenstem ming bestond tussen beide be sturen over de hoofdlijnen van het fusieplan hadden wij de verwachting dat de verdere besprekingen soepel zouden verlopen. De medische staf en de ondernemingsraad van Rij noord hebben hun bestuur echter teruggefloten. Met name voor Rijnoord zelf lijkt me dat een slechte zaak. Er wordt kennelijk nog steeds van het standpunt uitgegaan dat er er een basisziekenhuis moet zijn in Alphen, terwijl een fusie betekent dat er één nieuwe organisatie komt met een functieverdeling. Naar ons idee stellen wij geen onredelij ke eisen aan Rijnoord. Inte gendeel. Ik vraag me soms af of de betrokkenen de stukken over de fusievoorwaarden wel goed gelezen hebben", aldus de heer Rombout. De algemeen directeur sluit niet uit dat Rijnoord zichzelf in grote problemen brengt, vanwege de eisen die het mi nisterie van volksgezondheid aan de voortgang van de fusie- besprekingen heeft gesteld, in verband met het handhaven van de erkenning van het Al phense ziekenhuis. „Staatsse cretaris Dees zou nu toch kun nen gaan overwegen om het ziekenhuis te sluiten. Van onze kant bestaat overigens al tijd de bereidheid om verder te praten. Het is nu echter aan Rijnoord om de volgende stap te zetten". OOR EEN LO*^ T? FNV wil dat Alphèï15?^' bedrijf OR instelt ALPHEN AAN DEN RIJN De Bouw- en Houtbond van de FNV overweegt naar de rechter te stappen als de directie van het bouwbedrijf L. Gesman geen ondernemingsraad (OR) instelt. Volgens de bond weigert het Alphense bedrijf mee te werken en overtreedt het daarmee bewust de wet. Gesman stelt dat er bin nen afzienbare tijd een OR komt. Bij het bedrijf is nu een perso- neelsoverlegcommissie en die moet volgens de directie worden gezien als een voorloper op een OR. Het feit dat Gesman geen OR heeft kwam aan het licht bij een landelijke campagne voor meer ondernemingsraden. In Zuid-Holland zijn 40 bouwbedrij ven en negen bedrijven in de houthandel benaderd. Vanuit 16 andere bedrijven kwamen zelf initiatieven. Volgens de FNV zal in het merendeel van deze bedrijven nog in 1989 een OR starte- n.In twee gevallen stuitte de FNV op tegenwerking: bij Gesman in Alphen en bij een bedrijf in Stolwijk. In deze provincie had voor de campagne 58 procent van de bouwbedrijven geen onder nemingsraad, in de houtnijverheid was dat 88 procent. RISICO NIET VERLEGGEN NAAR RIDDERVELD ALPHEN AAN DEN RIJN De vaarwegom legging van de Oude Rijn uit het Alphense centrum is van de ba^n. Alle frac tievoorzitters waren het er gisteren tijdens de ge meenteraadsvergadering over eens dat het geen pas heeft de onveiligheid van het centrum te verschui ven naar de wijk Ridder- veld. Voor deze verschui ving heeft Alphen ook geen geld en van andere zijden is dat ook niet te verwachten. De gronden die nu al jaren ge reserveerd waren voor de eventuele omlegging zullen een andere bestemming krij gen. Wethouder G. van As werd daaover gisteren al p de vingers getikt door fractie voorzitter J. van der Vlies van de PvdA die het de wethouder niet in dank afnam dat deze al met plannen voor een woon- park langs de Planetensingel naar buiten kwam voordat de raad hierover geïnformeerd was. De andere fracties von den dat de grond goed besteed moet worden en daar overleg over moet plaatsvinden met omwonenden hoewel zij daar juridisch gezien geen recht op hebben. Aan de orde kwam ook het af sluiten van de Alphense brug op de zaterdagen. Dit zal eerst onderzocht worden door B. en W. alvorens daar een voorstel over komt. Het wachien is op de verkeersontwikkeling in het centrum na het gereedko men van Rijksweg 11, dit na jaar. Wethouder Tijdens de raadsvergadering is mevrouw An Hommes geko zen tot wethouder van onder wijs en personele organisatie. Mevrouw Hommes wérd una niem gekozen. Zij volgt wet houder Den Duyn op die bur gemeester is geworden in Ro zenburg. Net als haar voorgan ger is mevrouw Hommes lid van de VVD. DEN HAAG/TER AAR Veehouder R. van den Broek moet zijn jongvee- en vleeskalverenstal aan de Korteraarseweg on middellijk ontruimen. Dat eiste gisteren de heer H. van Beurden van de ge meente Ter Aar gesteld. Van den Broek, die geen vergunning heeft voor het houden van vee in de stal, vroeg gisteren bij de Raad van State om schorsing van het besluit van de ge meente Ter Aar. Ter Aar kreeg gisteren bijval van de heer Kroon die op en kele meters afstand van de be wuste stal woont. Zijn raads man, mr. F.C. Staehle, betoog de dat zijn cliënt al jaren grote overlast van de stal onder vindt. „De sloot is verpest/hij heeft last van vliegen en de stank is enorm". Staehle wees erop dat de Kroon al in febru ari 1983 had bepaald dat Van den Broek geen vee in de stal mag houden. Volgens de raadsman had bur gemeester P. Verhoef van Ter Aar in 1983 aan de omwonen den van de stal gevraagd Van den Broek een jaar te geven om orde op zaken te stellen. „Na zes jaar is de situatie nog steeds onhoudbaar. De maat is vol, er moeten nu eindelijk eens maatregelen worden ge nomen", aldus Staehle. Vol gens hem heeft zijn cliënt nu al zes jaar moeten wachten door laksheid van de gemeen te Ter Aar en hardnekkigheid van Van den Broek. Mr. R.Th. Boonacker, raads man van veehouder Van den Broek, gaf toe dat zijn cliënt de stal illegaal gebruikt. Hij wees staatsraad Veringa erop dat Van den Broek een nieu we stal wil bouwen, die wat verder in het land moet ko men. Voor deze nieuwe stal is een hinderwetvergunning af gegeven, maar nog geen bouw vergunning. „Als de provincie Zuid-Holland een positief ad vies uitbrengt over die nieuwe stal, dan gaat mijn cliënt direct bouwen". De raadsman zei niet te begrij pen waarom de gemeente Ter Aar van den Broek met de rug tegen de muur zet. „Als hij de stal moet ontruimen, dan gaat het bedrijf waarschijnlijk fail liet". Van Beurden van de gemeente Ter Aar zei dat Van den Broek op 11 november 1988 de op dracht had gekregen de stal te ontruimen. Volgens hem wilde de veehouder het bevel van de gemeente Ter Aar niet opha len op het postkantoor en zelfs toen de gemeentebode de be schikking bij Van den Broek persoonlijk afleverde, weiger de deze die in ontvangst te ne men. Van Beurden stélde dat Van den Broek zijn bezwaar tegen de beschikking te laat heeft ingediend en dat dat het daarom niet meer in behande ling hoeft te worden genomen. Uitspraak op maandag 3 april. Omzet groeit van Wereldwinkel in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In Zoeterwoude is veel be langstelling voor produk- ten uit de „wereldwin kel". Dat staat in het jong ste nummer van Ons Blad, het tweewekelijks mede delingenblad van de her vormde gemeente. Steeds meer mensen drinken Max Havelaarkoffie die verkrijgbaar is bij groen te- en fruitwinkel Hulsbos en slagerij Van der Hoe ven. Naast de koffieverkoop gaan ook andere produkten, zoals wijn, thee, cacao, honing en suiker, goed van de hand. Het plaatselijk comité, onder aan voering van mevrouw Corrie van der Zee-Rook, is ook ak- tief bij tal van gelegenheden. Vorig jaar was dat onder ande re bij de wereldrecordpoging stoelendans, de braderie en de verkoopdag voor Sinterklaas. De Max Havelaarkoffie wordt onder andere verkocht aan de Klaverweide- en de West- woudschool. Met de omzet als geheel ging het vorig jaar uit stekend. Werd in de periode maart t/m juni circa 1.155, omgezet, in de maanden juli en augustus was het ruim 1.950,De stijgende lijn werd vervolgens voortgezet want in september en oktober was de omzet ruim ƒ2.450, om vervolgens toe te nemen tot iets boven de 3.000, over de maanden november en december. Daar de inkopen steeds groter worden om de voorraad op peil te houden, beraadt het co mité zich op fondsvorming. Daarvoor zal het wellicht no dig zijn dat het comité een meer officiële status krijgt in de vorm van een vereniging of stichting. ALHEN AAN DEN RIJN D66 zal in Alphen aan den Rijn volgend jaar zelfstandig meedoen aan de raadsverkie zingen. Dat is besloten op een onlangs gehouden algemene afdelingsvergadering van die partij. D66 heeft momenteel 1 zetel in de gemeenteraad maar rekent op een verdubbeling in 1990. De samenstelling van de kan didatenlijst en van het pro gramma zal in het najaar f»laatsvinden. Binnen de afde- ing Alphen zijn ook de ge meenten Woubrugge, Leimui- den, Rijnsaterwoude, Te Aar.Nieuwveen en Zeven hoven vertegenwoordigd. Er is nog geen besluit genomen over een eventuele deelname van D66 aan verkiezingen in die plaatsen. Dat hangt samen met de lopende gemeentelijke her indeling. Op dit moment is D66 niet in deze gemeenten vertegenwoordigd. FOTO: WIM VAN NOORT Brandweercommandant Th. J. Hannaert: „Petje af voor de Alphense brandweer" BRANDWEERCOMMANDANT ALPHEN ZWAAIT AF ALPHEN AAN DEN RIJN „Het rampenplan is het laatste punt op een omvangrijk verlanglijstje dat ik in mijn diensttijd hoop te realiseren. Voor de rest kan ik tevreden terugkijken op mijn leven als brandweerman". Th. J. Hannaert neemt vandaag na 16 jaar af scheid als commandant van de brandweer in Al phen. Hij legt zijn functie neer en gaat zich tot de vut-leeftijd wijden aan het samenstellen van een Al phens rampenbestrijdings plan. De beginjaren in Alphen wa ren moeizaam. Maar terugkij kend constateert Hannaert dat de organisatie vanuit de kin derschoenen is gegroeid naar volwassenheid. Het was een voortdurend gevecht naar pro fessionalisering waar te weinig geld voor was. Een voorbeeld daarvan is het noodgebouw naast de kazerne aan de Ha venstraat. Een deel van de brandweer is daarin gehuis vest totdat er geld is Voor een definitieve uitbreiding van de kazerne. Ooit in het vak gehaald, omdat een ambtenaar van de ge meente Papendrecht zag dat hij 12 kilo bluspoeder in de kofferbak van zijn auto had na een autobrandje, weet Han naert nu alles van het werk. „Ik sleet mijn dagen als hoofd van de bouwkundige dienst in tip kreeg. Van de ene dag op de andere was ik brandweer commandant. Maar ik wist nog niet hoe ik een slang moest vasthouden". „In Papendrecht was het blus werk nog een bijbaantje, maar in 1971 kreeg ik in Gouda de kans beroeps te worden. Als tweede man, maar met alle vrijheid, zo werd me verteld. Ik heb de baan genomen, maar ruimte voor een eigen beleid was er niet. Daarom vertrok ik na twee jaar naar Alphen. Daar wilde de gemeente de brandweer professionaliseren nadat er een winkelcentrum was afgebrand." Modernisering „Het waren jaren waarin een mentaliteitsverandering moest worden bevochten. De brand gasten waren, toen ik naar Al phen kwam, bijna allemaal vrijwilliger. Een reguliere op leiding hadden ze nauwelijks genoten, van lichamelijke keu ringen had nog niemand ge hoord. Mannen in de leeftijd van 70 jaar bedienden de pomp. Dat kon natuurlijk zo niet doorgaan". Het opzetten van een meer professionele organisatie kwam niet zonder verzet tot stand. „Ik was een nieuweling in Alphen. De vrijwillige brandweer draaide al jaren met slechts twee vaste krach ten in de onderhoudsdienst en een administrateur. Verder hing de boel, ondanks alle goe de bedoelingen, als los zand aan elkaar. De fysieke keurin gen die ik invoerde hadden heel wat voeten in de aarde. Mensen die jarenlang met hart en ziel het brandweerwerk ter hand namen, kwamen soms langs de kant te staan. Dat is me niet altijd in dank afgeno men. Maar het was natuurlijk niet zo dat de commandant te gen de arts zei: keur deze mannen even af want ze be vallen me niet. Daar waren objectieve maatstaven voor en dat besefte men ook wel". Hannaert kan zich de gevoe lens van vele vrijwilligers in die tijd goed voorstellen. „Bij mij is het vertrek weliswaar niet gedwongen, maar de tijd gaat toch dringen. Als ik nu niet opstap en mijn diensttijd op een andere wijze zou vol maken, ligt er over twee jaar plotseling een ontslagbrief op de deurmat. Nu groei Ik er naartoe, maar naarmate de dag dichterbij komt dooft mijn vuur." Vrijwilligers Een lijvig rapport met knel punten, dat Hannaert in zijn derde Alphense jaar bij de burgemeester indiende, is in middels bijna achterhaald. Op de dag na zijn vertrek wordt er een continudienst ingevoerd met de 25 beroepsbrandweer lieden en 80 vrijwilligers, waardoor er 24 uur per etmaal een eerste uitrukploeg van zes beroeps brandweerlieden aan wezig zal zijn. „Tot nu toe werkten er 's avonds vrijwilli gers. Dat ging prima, maar ge zien de groei van Alphen is het behelpen. Voortaan is de brandweer na een melding binnen 6 minuten ter plekke. Dat is een winst van tien mi nuten." De scheidende com mandant is voorlopig tevreden met de uitbreiding van het aantal beroepskrachten met negen man. „Vooral omdat het voormalige vrijwilligers zijn. Maar als Alphen blijft groeien is nieuwe uitbreiding gebo den." Rampenplan Het vertrek als commandant op 31 maart betekent voor Hannaert bewust niet het ein de van een tijdperk. „Ik heb al zoveel collega's een dreun zien krijgen, omdat het afscheid te plotseling, te abrupt het einde van hun dienstleven beteken de. Daarom heb ik er op aan gestuurd de laatste twee jaar mijn energie te steken in het opstellen van een rampenplan voor Alphen. Tot nu toe heb ben we door vakmanschap en geluk calamiteiten weten te voorkomen. Als een paar jaar terug de brandstichting bij Boot Oliehandel door de actie groep Rara was overgeslagen naar de bovengrondse tanks, zou de ellende niet te overzien zijn geweest. En juist dat laat ste moet wel". Min of meer toevallig kreeg de scheidende commandant het opstellen van het rampenplan in de schoot geworpen. Dat is eigenlijk een taak van de Dienst Civiele Verdediging van de gemeente, maar de ambtenaren daar hebben het te druk met andere zaken. Hannaert heeft inmiddels vijf ambtenaren zien komen en gaan zonder dat er iets op pa pier werd gezet. „Nu ligt er een plan op tafel, maar dit is slechts een structuurschema. Daar staan een heleboel in stanties in, maar die weten nog van niets. Laat staan dat ze weten wat ze moeten doen als er wordt gebeld". De gebrekkige huisvesting is een van de laatste wensen van Hannaert. „Het noodgebouw kan een jaar of vier mee, maar dan moet er wel iets definitiefs komen. Het liefst in de vorm van een extra verdieping bo venop de huidige kazerne. Dan hebben we alle diensten bij elkaar. Als er dan ook nog een sportzaal en een tweede leslokaal komen is het ideaal. Maar dat zullen voorlopig wel wensen blijven." JOEP VAN ZEIJL ■vi K gn, spieL komku vla met i.. vegetans. Voor het maken vai, reng zijn diverse mengsels te koop. Ri. recht wordt beslist veel sr, keiijker als u zo'n meng zelf samenstelt. U heeft dan misschien wel iets mi werk aan, maar ook mi voldoening van. De benodigdheden voor tv personen zijn: 250g droogi kende rijst, 5 dl water, zo 2 grote uien, 2 lepels o, knoflook, 1 dunne prei, 7 witte kool, 100 g champ nons, selderij, sambal, k jap, vetsin, 4 eieren, 10 margarine; komkommer, bieslook, zo peper, azijn, suiker; 0,5 liter gele vla (0,5 li melk, 25 g custard, 30 g ker), half bekertje 2 room, jam naar smaak. Was de rijst en laat hem in zeef uitlekken. Breng wé met zout aan de kook, strooi al roerende de rijst in en roeren tot het water kookt. Sluit de pan en temj het vuur zo dat het water blijft koken. Schuif bij kol op gas na tien minuten warmhoudplaatje onder pan. Leg na twintig minui het deksel van de pan en sti na nog eens twee minui „dampen de gare rijst op ruime schotel en laat 1 koud worden. Fruit dunne uisnippers lie bruin in de olie en schep meeste uit de pan. Bak ii overgebleven olie gepei knoflook, kleingesneden p en kool met plakjes champ non in tien minuten al scheppende beetgaar. Voeg fijngeknipte selderij en los maakte rijst toe en bak massa (regelmatig omsch pend) warm. Breng de rijst smaak met sambal, ketjap vetsin en leg 4br voor twee spiegeleieren op, die de margarine gebakken zij: Schil de komkommer schaaf haar in plakjes of si1 haar in blokjes.Meng groente naar smaak met geknipte bieslook, zout, pe azijn en suiker. Presenteer komkommer zo vlug moge1 ze laat veel vocht los als blijft staan en verliest da door haar stevigheid smaak. Roer zo veel jam door de room dat het mengsel mooie kleur krijgt en smaakt. Leg met behulp twee theelepels schepjes de gekleurde room op de JEANi lek. tas GE Zv m< DEIS TEN verg z'waï toch wel Ik d giste ban! gen V001 De hem die j in n in pleej man gest. guld zesti man binn te o geni De 1965 Niet licte inbr denl vroe zou zenc jaar toch buit dooi wel be*? lijk' aldu duic nett men niet Ik eerl De 1 spra PLUS 1-PUZZEL Door telkens één letter bij de voor afgaande te voegen, kunner woorden van navolgende betekenl! worden verkregen: 1 internationaal autokentekeo Oostenrijk: 2 rondhout aan een mast; 3 bloeiwijze; 4 open plaats in een bos; 5 historische munt; 6 verspreidingsgebied v.e. plant» 7 grote slagputs; 8 beroep. OPLOSSING GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ALPHEN AAN DEN RIJN Minister Brink man komt zaterdag 15 april naar het Park Rijn stroom voor de officiële opening van het eerste Al phense theater, het Park- theater. Het theater met bijna driehonderd zit plaatsen een veertien me ter breed toneel en een prima akoestiek is er ge komen dank zij het werk en de bijdragen van vele vrijwilligers. Aan hen is ook te danken dat morgen de eerste voorstelling, een cabaretprogramma door Marijke Boon, gegeven kan worden. Het begon allemaal in 1987 toen bekend werd dat het cre ativiteitscentrum Expressie'70 een eigen accommodatie kreeg in het Wilhelminagebouw in Park Rijnstroom. Expressie'70 was tot dan ondergebracht in een voormalig en bouwvallig schoolgebouw in de Hooft- straat. Daar hadden de onge veer 700 leerlingen de be schikking over wat leslokalen een piepklein theater. Nadat de gemeente het Park Rijnstroom en de bijbehorende gebouwen had gekocht werd overlegd wat met deze monu mentale panden gedaan kon worden. Het Wilhelminage bouw, het keukengebouw en de pastorie waren goed genoeg om behouden te worden. Het Emmagebouw is te bouwvallig en zal worden gesloopt. Het keukengebouw werd verkocht aan Ci&Ac een opleidingsinsti tuut dat eveneens in april de poorten opent. Het Wilhelminagebouw was in eerste instantie bestemd voor de muziekschool, maar later werd besloten hier Expres sie'70 onder te brengen. Grote vreugde bij Expressie'70 en vooral bij coördinator Chris Nobels die in de grote voorma lige kerkzaal meteen de moge lijkheid zag Alphen een thea ter te geven. Er was echter een groot probleem: het geld. Stoelenverkoop De gemeente stelde een bedrag van 1,1 miljoen gulden be schikbaar, waarmee Expres sie'70 het achterstallig onder houd aan het gebouw moest verrichten, de verbouwing doen plaatsvinden en het thea ter moest realiseren. Dat was veel te weinig zodal er van de plannen voor een theater wei nig terecht leek te komen. Door zelfwerkzaamheid bij on derhoud en verbouwing en aan het theater ontstonden echter meer mogelijkheden. Daarnaast nam de Rotary Al phen op zich de stoelen voor het theater te „verkopen" aan bedrijven en particulieren. Tot nu toe zijn een kleine twee honderd stoelen verkocht. Ook de Junior Kamer Alphen schoot te hulp me( een actie om het geld voor de foyer an nex expositieruimte bijeen te krijgen. Het resultaat is een fraai theater waar na zes maanden verbouwen nu voor stellingen gegeven gaan wor den. Rond de officiële opening is het veertien dagen feest met praktisch elke dag een of meer voorstellingen. Daarbij is voor elk wat wils, voor jong en oud. Sm! m3S^SBS&3su. L Het eerste Alphense theater Is ondergebracht In de voormalige kerkzaal van het Wilhelminagebon In het Park Rijnstroom. FOTO: WIM VAN NOOI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14