ënXM: meer Het mooie olifaotje. Ford Scorpio TD: jeperkte verbetering jK mndermelde CITROEN SpëciötiAt „Een opfrissertje zou niet gek zijn" Een sprookje'van een auto. (ADVERTENTIES) Kennedylaan 118, Leiden Van Hallstraat 30. Wassenaar Tel. 071 - 769322 Tel. 01751 - 19221 CITROËN - RENAULT PEUGEOT Gerard Douplantsoen 22 Tel. 01717-7540 - Voorschoten EeidóCSotnOllt DONDERDAG 30 MAART 1989 PAGINA 9 Alle nieuwe techniek kan van de niet zo apart ogende Citroen XM toch weer een heel bijzondere auto maken. derkoppen opgenomen balan- sas om motortrillingen de dempen. Verbruik Op het gebied van brandstof verbruik lijken zich geen grote veranderingen ten opzichte van de CX voor te doen bij de benzineversies, maar de die sels zouden wel belangrijk zui niger gaan lopen. De algemene opbouw van de wielophanging is niet veel anders dan bij de CX, al zal de nu voor en ach ter meer gelijke spoorbreedte wel gevolgen hebben voor het weggedrag. De XM V6 krijgt snelheidsafhankelijke stuurbe krachtiging mee en ABS op de vier schrijfremmen; andere modellen doen het met con stante bekrachtiging en alleen op de meest luxueuze uitvoe ring standaard ABS. Over de actieye vering kun nen we nog weinig zeggen zonder rij-ervaringen, behalve dan dat het niet gaat om een systeem waarin je alleen maar voor meer of minder stijve ve ring kunt kiezen. Het systeem werkt juist automatisch en be vat talrijke elektronische op- nemers: voor de stuurwieluit slag, het hellen van de carros serie, gas- en rempedaalstand, wagenbelasting, snelheid en ga zo maar door. Dat alles wordt in een rekeneenheid verwerkt tot een signaal naar de vering. FOTO: PR die extra hydropneumatische veerbollen heeft bij voor- en achteras om de normaal al zo goede vering bij te regelen. Al die nieuwe techniek kan van de niet zo apart ogende XM toch weer een heel bijzondere auto maken. De export komt overigens pas in september op gang: de eerste Franse kopers mogen zoals gebruikelijk het jonge model nog even testen op kinderziekten. PETER FOKKER Gladde Delfino: oud experiment Autotelefoons verkeersonveilig na het midden van de reeks nog opgevuld zal worden met een vervanger voor de BX en een voor de Visa. En helaas, ook de XM springt er niet meer meteen uit als een bij zondere auto, als een echte Ci troen. De achterkant heeft vaag iets van de SM coupé met Maserati-motor uit de jaren ze ventig, maar van voor gezien is van enig karakter geen sprake. De ware vernieuwin gen bevinden zich onderhuids, daar waar de CX bij zijn eerste introduktie nu juist eigenlijk niets aardigs te bieden had. De ware Citrofiel zal nu wel de CX als laatste echte Citroën in het hart sluiten, al houdt de harde kern het erop dat na de DS geen leven meer bestond. Doorontwikkeld Helemaal alledaags is het pro fiel van de grote Citroën niet, maar eigenwijze vormgeving waarbij pietlutten vraagtekens kunnen zetten ontbreken. Het interieur, en dan met name het dashboard, ontbeert even zo het ongewone futuristische aanzien dat het CX-inwendige ooit karakteriseerde. Het stuurwiel is nog éénarmig, dat wel, en de vering hydropneu- matisch. Voor het eerst sinds de DS eind jaren vijftig debu teerde is dat veersysteem ech ter doorontwikkeld. Op het topmodel standaard, en op twee andere als extra,' werd het systeem uitgebreid met de nodige elektronica om er een echte actieve vering van te maken. Ook motorisch heeft de XM het nodige aan nieuws te bieden. Het topmodel heeft een nieuwe V6-motor, die in de CX vast ook al was toege voegd als de puntige neus daartoe ruimte had geboden. Ook helemaal nieuw zijn die selmotoren met of zonder tur bo, voorzien van drie kleppen per cilinder. Het lijdt geen twijfel dat diezelfde motoren tevens zijn ontwikkeld voor gebruik in nieuwe Peugeots (een vervanger voor 505 en 604, waarschijnlijk eerst als topmodel boven de 505 te pre senteren). Wat betreft de car rosserie: die mag er niet zo verrassend uitzien, de stroom lijn is dik in orde. Bepaalde versies halen een Cw van 0,28, weer iets beter dan tot nu toe in deze klasse werd bereikt. De andere XM's halen altijd nog 0,29 of 0,30. In afmetingen blijft de XM dicht bij zijn voorganger - die immers al een toonbeeld van ruimte was - op een fors vergrote spoorbreedte achter na. De an dere hoofdmaten groeiden een beetje, de naar verhouding snelle achterkant van de CX was nog een erfenis van de DS met zijn nadrukkelijke drup- pelvorm. Nieuwe motoren Het gamma zal in eerste opzet bestaan uit drie uitrustingsva rianten, gecombineerd met .vijf motorversies. Aan de basis staat als voorheen een tweeli ter viercilinder model, waarin ook al een nieuwe motor staat. Deze exact 1998 cc metende krachtbron is een iets vergrote versie van de 1905 cc benzine motor die al uit de BX en Peu geot 405 bekend is. Met centra le inspuiting en katalysator le vert hij 79 kW/107 pk en met multipoint-injectie 89 kW/122 pk. De dieselmotoren met hun nieuwe twaalfkleps cilinder- kop meten 2,1 liter en zijn evenals de genoemde benzine motor afgeleid van de 1,9 liter van BX/405, maar dan in die selversie. Zonder turbo reikt de diesel tot 60 kW/83 pk, met turbo komt hij tot 78 kW/110 pk. Daarmee is de versie zon der turbo duidelijk sterker dan zijn 2,5 liter voorganger in de CX, hetgeen tot uiting komt in aardig gestegen prestaties; de turbodiesel presteert juist een haartje minder dan zijn voor ganger. Absolute topper wordt de XM V6 die uit drie liter motorin- houd 123 kW/170 pk tevoor schijn brengt en daarmee ruw weg de prestaties van de CX 25 Turbo evenaart. Dat wil zeggen: hij is even snel, maar waarschijnlijk wel soepeler en stiller. Het is een weer wat op- geboorde versie van de beken de Peugeot/Renault/Volvo zescilinder, met als bijzonder heid een in één van de cilin- 'weemaal werd vorig jaar de resentatie van een turbödie- 1 in Fords topmodel Scorpio itgesteld. nu is het er dan >ch eindelijk van gekomen, ord blijft echter kampen met et probleem dat het merk op dieselmotorgebied haar weinig te bieden heeft, en gebrek aan enthousiasme an de Amerikaanse hoofddi- ectie - in de VS spelen die els nauwelijks meer een rol - een kwestie van wellicht ^at misplaatste zuinigheid. Seed Ford mogelijk besluiten iever diesels van Peugeot te lijven afnemen dan zelf een rotere versie van de Fiesta/ I Iscort zelfontbrander te ont wikkelen. De nadelen van die politiek doen zich steeds sterker gevoe len. ook nu een tweede sterke- dieselmotor voor de Scor- pio-reeks na lang wachten aan het gamma is toegevoegd. Het is weinig meer dan een door middel van een turbocompres sor aan meer kracht geholpen criant op de bekende 2.5 liter liesel. Zowel deze laatste als [de 2.3 liter versie van diezelf de motor voor de Sierra staat sinds jaar en dag bloot aan de kritiek dat het weinig krachti ge en verfijnde motoren zijn. Het ernstigst was het vermo genstekort natuurlijk bij de Scorpio, waarvan de 2,5 liter diesel zegge en schrijve 2 kW meer vermogen levert dan de 2,3 liter Sierra-diesel, een wel erg bescheiden verschil voor ;n auto die toch een hele iaat groter is. Met een turbo irop komt de motor op een ieel wat aanvaardbaardere 68 kW/92 pk in plaats van de 51 kW/69 pk van de ongeblazen versie (die op het programma blijft). Het is nog niet echt veel. maar de Scorpio TD komt er tenminste redelijk mee in de buurt van de presta ties die de eenvoudigste benzi neversie neerzet. Vooral economisch Het meest opmerkelijke is nog dat de ECE-verbruikscijfers van de turboversie zelfs lager zijn dan die van de gewone diesel, een extra teken dat die laatste nogal wat moeite moet doen om de ruime Scorpio in beweging te krijgen. Positief is daarnaast dat de onderhoud- sintervallen gehandhaafd blij ven op ruime tussenpozen van 10.000 km. Evenals de beken de dieselversie is de Scorpio TD bepaald niet een van de stilste in zijn klasse, noch bij zonder fel. Er is merkbaar on derscheid tussen de twee le verbare uitrustingsversies CL en GL: de GL heeft meer ge luidsisolatie. In turbo-uitvoe ring produceert de motor zoals verwacht mag worden wat meer geluid dan zonder turbo, maar bepaald ondraaglijk wordt het lawaai ook niet. Maar zeker voor een auto in deze klasse kan het gewoon nog stukken beter. De turbo motor pakt wel heel soepel op. De trekkracht moet niet in de allerlaagste toerentallen ge zocht worden, er is echter geen te opvallende overgang wanneer het turbo-effect zo den aan de dijk begint te zet ten. De vrij zware diesel voor in beïnvloedt het goede rijge drag van de Scorpio een beet je. Het minst problematisch is een nogal sterke onderstuur neiging in snelle bochten, want tot een sportieve rijstijl nodigt deze versie bepaald niet uit. Eerder zorgt de sterkere motor dat hoge kruissnelheden comfortabel vol te houden zijn. Wat verder opviel was vaag heid van de (bekrachtigde) be sturing rond de rechtuitstand. onprettig bij kleine koerscor recties. Een belangrijk punt is natuur lijk de meerprijs voor de ster kere diesel. De Scorpio CL komt als turbodiesel op f 50.370,-, bijna vier mille meer dan de gewone CL die sel; de luxueuzere en stillere GL kost nog ruim zes mille meer. Ford hoopt daarmee de helft meer dieselversies van de Scorpio te kunnen verkopen dan voorheen. Dat lijkt geen ijdele hoop, want zelfs in tur bodiesel-versie is de zo ruime en comfortabele Scorpio stuk ken goedkoper dan een mid delgrote BMW of Mercedes diesel. Die hebben wel veel modernere motoren, maar met turbo blijft de Scorpio diesel er geen straatlengte meer op ach ter. PETER FOKKER ADVERTENTIES voor Citroen is het grote model eigenwijs van uiterlijk, iniek in eigenschappen. Het iiodel volgde alweer vijftien geleden de DS op, acht- jaar eerder een nog grote- c sensatie dan de legendari- che Traction Avant voor de prlog was. De CX miste die ensatie, het was een voortbor duren op de voorganger, een leurstelling voor fanatieke ianhangers van het merk. Dat leed niets af aan het succes tfan de CX, maar heimelijk flOll verd wel gehoopt dat diens ipvolger XM meer spektakel ou brengen. ERG jDe eerste klachten over ver- -aad aan de nagedachtenis van André Citroën klonken pas I np» loec* °P loen ^et m°dei GS I Ucf irerd opgevolgd door de BX. IGH JDie merkwaardige vierkante waren zonder meer een van de gebruikelijke bij het merk, ii naa ae auto aan nog wel het hydropneumatisch Sindsdien werd de invloed van Peugeot zicht- 13/4)£aar m 1161 Citroen-gamma, it. ^Daarvoor kan de AX als voor dienen, het eerste model een serie van vier die de van Citroën moeten hoorden we van fa- ertegenwoordigers. Het model van d^ze reeks de eind mei in Frank- te presenteren XM. waar- Scorpio CL komt als turbodiesel op 50.370,-. bijna vier mille meer dan de gewone CL diesel; de luxueuzere en stillere GL kost nog ruim zes mille meer. FOTO: PR motiveren voor een soort proefrit". Secretaris Zeven is zelf 51 jaar en automobilist: „Ik heb met zo'n seniorenrit geen enkele moeite. Je merkt toch elke dag dat je geheugen wat minder wordt. Dat gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar geleidelijk. Je bent dus niet in een keer je rijvaardigheid kwijt, het wordt minder. Een opfrissertje zou niet gek zijn". MARSCHA VAN NOESEL ..Wie in de auto telefoneert met de ene hand aan het stuur en de andere hand aan de hoorn terwijl hij over de snel weg dendert, brengt zijn en andermans leven in gevaar", zo schrijft de ANWB in het april-nummer van het orgaan de „Kampioen". Alleen de „hands free" autotelefoons, au totelefoons waarbij de bestuur der kan bellen zonder de han den van het stuur te halen, voldoen aan de veiligheidsnor men, aldus de ANWB. Doordat de bestuurder de „hoorn niet van de van de haak" hoeft te te nemen kan hij zijn ogen be ter op de weg houden. Bij de introductie van het derde au totelefoonnet, goed voor 150.000 aansluitingen, maakte de PTT overigens bekend, dat ze voortaan alleen nog maar „hands free" telefoons zal le veren. Botssimulator in plaats van boete De politie in de Rotterdamse regio gaat in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland automobilisten die worden be trapt op het niet-dragen van de autogordel, de gelegenheid geven te kiezen voor een al ternatieve straf. In plaats van 35 gulden boete betalen mogen zij direct en ter plekke op vrij willige basis plaatsnemen in een botssimulator. Daarin wordt een frontale botsing met een snelheid van „slechts" 10 kilometer per uur nagebootst. Met de proef wordt op 1 april gestart, maar, aldus VVN, het is zeker geen 1-aprilgrap. De politie wil op deze manier weggebruikers een beter besef bijbrengen van wat er zelfs bij een lage snelheid allemaal kan gebeuren als ze de gordel niet omdoen. De korpsen van Dor drecht tot Hoek van Holland nemen deel aan de proef. in nieuw jasje Hoewel dat niet zo algemeen bekend is reikt de geschiede nis van de Nederlandse auto- bouw veel verder terug dan het Dafje met de wereldbe roemde Variomatic-transmis- sie. Aan het begin van deze eeuw was Spyker een autopio nier van naam, en er waren nog anderen. Ook meteen na de Tweede Wereldoorlog werd over personenauto's nage dacht; een experimenteel idee dat toen niet van de grond kon komen werd onlangs toch nog in praktijk gebracht. Een pro totype met meer dan veertig jaar geschiedenis dus eigenlijk. Op de Autovak-tentoonstelling in de RAI debuteerde dank zij sponsoring van Akzo Coatings (Sikkens autolak) en Pirelli alsnog een stroomliinauto die door Hans Hugenholtz sr. lang geleden werd bedacht. Hugen holtz was al voor de oorlog een der initiatiefnemers voor de oprichting van de Nederlandse Auto Race Club en werd in 1949 de eerste directeur van het net geopende circuit van Zandvoort. In 1947 raakte hij betrokken bij het ontwerp van een zeer zuinige auto, iets waar zo kort na de oorlog wel een markt voor was, meende men. Hij paste een oorspron kelijk stroomlijnauto-idee van ir. Barkey aan om een nog be tere stroomlijn te bereiken. Voor het éénvolume-model, dus zonder aparte motor- of kofferruimte, werd een schaal model gemaakt dat een voor die tijd sterke luchtweerstand- coëfficiënt van maar 0,32 ople- De heer Hugenholz bij het prototype van de Delfino, een stroomlijnauto naar zijn eigen ontwerp. FOTO: PR verde. Tot fabricage van de autor kwam het niet, maar in Hugenholz' geest bleven de plannen leven. Nadat er in een tijdschrift over autohistorie weer melding van was ge maakt in 1980 werd het ont werp wat opgepoetst en begon alsnog een zoektocht naar mo gelijkheden om het idee eens op ware grootte uit te werken. „Barkey" Toen op de Auto-Rai van 1985 speciale aandacht werd be steed aan stroomlijn-auto's wa ren ook Hugenholtz' bewaard gebleven modellen van de par tij, maar het duurde tot 1987 voordat het huidige project (waarvoor eerst financiering nodig was) van de grond kwam. Op de Technische Uni versiteit van Delft optimali seerde men de nog steeds als „Barkey" angeduide auto in de windtunnel, waarbij een grote re kofferuimte achter aan de auto kwam en de kenmerken de snuit voorop. De Cw verbe terde dramatisch tot ruim on der 0,20 en men vermoedt dat een compleet afgewerkt rij dende uitvoering nog steeds rond die waarde van 0,20 zal uitkomen. Voor de aandrijving zorgt een 1,7 liter motor uit de Alfa 33. Het op de Autovak ge toonde prototype werd ge bouwd bij de EWB, een Neder landse importeur en fabrikant van kunststof zelfbouwsport- auto's. Een interieur had de auto nog niet en dat werd nu in twee weken gemaakt door bekleder Peter Jansens. Na tuurlijk zorgde Sikkens voor het lakwerk en kreeg de auto speciale Pirelli-banden met lage rolweerstand van het type P2000, een nieuw type. De naam Delfino werd overigens pas gekozen toen het project al in volle gang was: de auto lijkt immers met zijn lage snuit en korte staart wel wat op een dolfijn. Het is de bedoeling dat nu rijtests met de Delfino wor den uitgevoerd, waarna er misschien meerdere stuks van worden gemaakt voor liefheb bers. VOOR- EN TEGENSTANDERS SENIORENTEST RIJVAARDIGHEID Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid in Groningen (ROG) heeft de regering zoals bekend geadviseerd landelijk een rijvaardigheidsrit voor 55- Elussers in te voeren. Automo- ilisten van die leeftijd en ou der kunnen dan vrijwillig te gen betaling van 45 gulden en onder begeleiding van een rij- instructeur hun rijvaardigheid testen. „Vooroordeel bevestigend", vindt de Algemene Bond voor Ouderen zo'n seniorenrit. De Raad voor de Verkeersveilig heid, een adviesorgaan van de regering, juicht de seniorenrit toe, maar vindt dat ook de rij vaardigheid van jongeren aan de kaak gesteld moet worden. Verhoudingsgewijs maken jon geren meer brokken in het verkeer dan ouderen. Ook het ministerie van verkeer is wel te vinden voor een vrijwillige seniorenrit. „Mijn vader kreeg zijn rijbe wijs nadat hij een blokje om had gereden met een politiea gent en slechts een bakkerskar had geraakt", vertelt C. Wil- dervanck van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Groningen. Hij is nauw be trokken geweest bij het expe riment seniorenritten in Gro ningen en Winschoten. In die tijd hoorde hij wilde verhalen van ouderen over hun erva ringen met rij-examens vlak na de oorlog. „Er was zelfs een man bij die nög examen heeft gedaan in een T-Ford. Ouderen hebben wel veel rij-ervaring, maar ze hebben ook vaak verkeerde dingen aangeleerd. En nie mand kan ontkennen dat met het klimmen van de jaren je reactievermogen vermindert. En dan kan je een bijspijker cursus wel gebruiken". „Maar", zegt Dirk van der Heide van de Algemene Bond van Ouderen, „welke conse quenties heeft zo'n seniorenrit voor de verzekeringen? Lang zaam maar zeker worden ou deren op alle fronten uitgesto ten, nu ook van'de weg. Auto mobilisten moeten zich vanaf hun zeventigste jaar medisch laten keuren. Wanneer ze dan goedgekeurd zijn, is het ook verantwoord verder te rijden". Namens de Raad voor de Ver keersveiligheid zegt secretaris P. J. Zeven: „Ouderen hebben een ingebouwde handicap. Het is moeilijk maatregelen te vin den om ouderen toch te con fronteren met hun vermin derd reactievermogen. Er is £een sprake van een vooroor deel, maar van een realistische kijk. Alle leeftijdsgroepen ver dienen in het verkeer extra aandacht. Ook jongeren. Wij willen dat jongeren een voor lopig rijbewijs krijgen. De re gering wil daar nog niet aan vanwege de administratieve moeilijkheden. Wij komen nog een keer terug op dat advies. Jev kan jongeren alleen niet GARAGE VLASVELD B V. HAARLEMMERWEG 49A LEIDEN 071-224134

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9