I Fiasco dreigt bij Palestijnse export 895.- Lezeri service er Nederlanders ongedeerd bij kaping lijntoestel Nederlandse moskeeën bewaakt na moord op imam EAVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ZUID PORTUGAL/ ""l MII.F0YTES "SIJTHOFF PERS iE™ AGit JITENLAND EcidócSomaixt DONDERDAG 30 MAART 1989 PAGINA 5 iffeurs genei an de heeft ik rimmig machtsvertoon i bloedbad in Kosovo .GRADO Leger- en politie-eenheden hebben ■ren in de roerige provincie Kosovo in Joegosla- op niet mis te verstane wijze willen laten zien er de baas is. Een dag na „het grootste bloedbad jegoslavië sinds de Tweede Wereldoorlog", zoals Westerse diplomaat het uitdrukt, bulderden tal tanks door Kosovo. In de hoofdstad Pristina uitgebrande autowrakken en traangasgrana- le stille getuigen van de hevige strijd van de Al- ïzen tegen de recente wijziging van de grondwet Ie republiek Servië meer zeggenschap geeft over jvo. Bij de onlusten kwamen zeker 29 mensen iet leven. Albanië heeft Joegoslavië beschuldigd if wrede onderdrukking van de etnische Albanese Iking in Kosovo. „Het is net Palestina en Zuid- a". aldus een Albanese krant. RUSSEN OP 14 MEI WEER NAAR STEMBUS MOSKOU De inwoners van 199 kiesdistric ten in de Sovjetunie moeten op 14 mei opnieuw naar de stembus omdat geen van de kandidaten voor het Volkscongres uit wie zij afgelopen zon dag konden kiezen het minimale benodigde aantal stemmen heeft gehaald. Volgens een commentator van de Sovjettelevisie moet men de voorlopige resultaten van de verkiezingen niet overdrijven en biedt de ronde op 14 mei „een nieuwe kans". Het partijblad „Pravda" meldde gisteren dat in de Armenië de verkie zingen gedeeltelijk zijn geboycot omdat de inwo ners niet uit verschillende kandidaten konden kiezen. Ondanks de nederlaag van verschillen de partijkandidaten noemde Pravda de verkie zingsuitslag een overwinning voor het hervor mingsbeleid van president Michail Gorbatsjov. Arafat president Palestijnse staat TUNIS Het uitvoerend comité van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft Yasir Arafat aangewezen als president van de onafhankelijke Palestijnse staat die de PLO in no vember vorig jaar uitriep. Arafat is nu al voorzitter van de PLO en te vens bevelhebber van de PLO-strijd- krachten. De Palestijnse Nationale Raad riep vorig jaar in Algiers een onafhankelijke Palestijnse staat uit. Tegelijkertijd aanvaardde het Pale stijnse parlement-in-ballingschap de resoluties 242 en 338 van de Veilig heidsraad, waarin het bestaansrecht van Israel wordt erkend. Overleg ETA-regering dreigt te stranden MADRID De Spaanse regering heeft gisteren een ultimatum van de Baskische terreurorgani satie ETA verworpen. Volgens de ETA is hier door het akkoord, dat na geheim overleg in Al giers was bereikt, teniet gedaan. Maandag nog had de ETA het bestand eenzijdig met drie maanden verlengd om de voortzetting van de gesprekken met de regering mogelijk te maken. De ETA legt de nadruk op politieke eisen, zoals het zelfbeschikkingsrecht. De regering wil hier echter niets van weten en is alleen bereid te on derhandelen over de voorwaarden voor amnes tie voor indivuele guerrillastrijders. In het Bas kenland zijn veiligheidsdiensten in staat van pa raatheid gebracht nadat de ETA had gedreigd met gewelddadige acties indien de regering niet zou instemmen met het ultimatum. ik •minj raft je bij schietpartij 'urks parlement t VOO ik en le coi moge afgevaardigde van de op tionele Partij van het ,".a' hte Pad (DYP) is gisteren in 'e Turkse parlement door een 0 ega-parlementariër dood le^ ben ^oten. Het 37-jarige parle- ntslid Abdulrezzak Ceylan .d in de borst getroffen toen ntern j00r een gang van het par- s>"sl entsgebouw liep en over- ,n 8CI tijdens een spoedopera- Afgevaardigde Idris Arikan de Moederlandpartij AP) van premier Turgut 1 wordt van de moord be- uldigd en moet zich van- g verantwoorden in een irzitting de foto draait politieman pistool uit de hand van Arikan (rechts). uatemala ;eft toe in muiters e'Sïffl^TA CATARINA De re- ing van Guatemala is gis- ivond tegemoet gekomen een aantal eisen van de tandige gevangenen in de w 'on-gevangenisboerderij, grootste gevangeniscom- aar ot x van het land. De regering I»ft beloofd dat de directeur de instelling en alle bewa- 5 worden vervangen als de iters zich overgeven. De 75 100 gewapende muiters, den enige honderden be kers in gijzeling. echte sneeuw jjj irzaak record- ac, intal ski-doden ?s w, 'N HAAG De slechte iditie van de sneeuw heeft van jaar geleid tot een record ien j ital doden in de winter- lijk »rt. De ANWB kreeg acht ovei den. te verwerken; SOS In- niet national vier. Ook het aan- Het gewonden steeg aanmerke- mil t: bovendien liepen er van mddi n naar verhouding meer een fieti ictuur op dan de gebruikelij- geko gescheurde of gekneusde ling iebanden. Omdat er te wei- Igen 6 sneeuw lag of sneeuw van ildei ehte kwaliteit waren val- cui rtijen dit jaar aanmerkelijk rag istiger dan voorgaande ja- eld De slachtoffers die bij jor ^schillende ongelukken in dee r°'. Salzburgerland en Ka- leze Ithië om het leven zijn geko- est 'er> waren veelal jonge men ner; n Volgens Gijs van Wijen, lofd van de Alarmcentrale |JWB in Den Haag vielen orgaande jaren „nooit meer n twee doden" te betreuren lens het wintersportseizoen. ISRAEL DOORKRUIST DOORBRAAK CITRUS-FRUIT (Van onze correspondent Willy Werkman) TEL AVIV De onaf hankelijke Palestijnse ex port van landbouwpro- dukten naar de Europese Gemeenschap is voor alsnog op een fiasco uitgelopen. Eind decem ber werden de eerste 1100 ton grapefruits uit de Ga- zastrook feestelijk inge haald in de haven van Rotterdam door onder an deren minister Van den Broek; nu al klagen de Palestijnse boeren, dat hun eerste, uit Israels con trole losgerukte, handels onderneming op een bitte re teleurstelling is uitgelo pen. „We hebben alleen van de eer ste verscheping geld gekre- fen," klaagde Hashem Atte hawa, hoofd van de citrus kwekers bond in Gaza. „Een veel te lage prijs. Er waren moeilijkheden aan alle kan ten." Terwijl een flink deel van de Palestijnse vruchten maanden lang in Europese koelhuizen tegen flinke opslagprijzen op kopers lagen te wachten, last- ten de Palestijnse exporteurs, uit vrees voor nog meer ver lies, een tweede scheepslading af. En nadat een derde verzen ding van wat aubergines van de Westelijke Jordaanoever ook niet succesvol was verlo pen, ging ook de vierde lading Palestijnse export niet door. „Een langdurig uitgaansver bod, opgelegd door het Israëli sche leger, maakte de pluk on mogelijk," zei Hashem Shawa. De exporteurs maken inmid dels grommend de schade-re kening op. De verantwoordelijkheid voor de eerste mislukking van wat een politieke doorbraak moest zijn Europese steun aan de Palestijnse economie wordt door de Palestijnen op de schouders van de Israeli's, zo wel als de Palestijnen gelegd. „Het schijnt dat er slechte be doelingen waren vanaf het be gin," zei Hashem Shawa. Veiling Waarom bijvoorbeeld moesten de Israëlische autoriteiten in de haven van Ashood twintig procent van de eerste grape fruit-scheepslading aan een veiligheidsinspectie onderwer pen? Een inspectie, waarvoor de Palestijnen overigens zelf de rekening moesten betalen; en waarom slaagden de impor teurs in Europa er niet in de Gaza-produkten die pas op 19 december in Rotterdam arri veerden, in de zo winstgeven de dagen vóór Kerstmis op de markt te brengen? „De boot vertrok later dan verwacht werd, omdat de Is raëlische vergunningen uitble ven," zei een Nederlandse di plomaat in Tel Aviv, die de Palestijnse export naar Europa De eerste lading Gaza-Top, grapefruits uit de door Israel bezette Gazastrook, wordt verwerkt in de Rotterdamse haven. FOTO: AP intensief heeft gevolgd. „De Palestijnse exporteurs moeten ook begrijpen, dat het lossen van de lading, de veiling en het vervoer tijd in beslag ne men. Ze zijn gewoon een beet je achterdochtig". Een feit is dat de voor de Pa lestijnen veelbelovende Gaza- grapefruits pas lang na Kerst mis verkocht konden worden. En van de toch al niet gewel dige opbrengst blijft weinig over, wanneer de versche- pings-, verpakkings-, adver teer- en overlandtransportkos- ten worden afgetrokken. „We hebben met een vrije markt te maken," zei Mario Overkleeft, de Nederlandse, door de EG ingehuurde ex port-expert tijdens een van zijn recente bezoeken aan de Gaza-strook. „Ze kunnen niet meer voor hun produkten ma ken dan exporteurs uit andere landen." Volgens de Nederlandse diplo maat in Tel Aviv zijn inmid dels alle grapefruits uit de Gaza-strook verkocht, onder meer in Engeland, Denemar ken en Finland. „Het was geen succes," zei hij. „Een moeilijke start, gebaseerd óp te weinig ervaring. Maar het belangrijk ste is, dat de Europese markt voor deze mensen is geopend. Kwaliteit De Europeanen waren tevre den over de kwaliteit van de produkten. Het is een begin." Een begin. Maar voor de ex porteurs in de Gaza-strook is het niet genoeg. In wanhoop richtten ze zich enkele weken geleden tot de Nederlandse ambassadeur in Tel Aviv, mr. J. H. van Roijen, die overigens niet veel meer kon doen dan de klachten naar Den Haag door te sturen. Ook de verte genwoordiger van de EG, Gwyn Morgan, gaf de teleur gestelde Palestijnen een gewil lig oor, maar na afloop van hun gesprek was zijn commen taar: „Wij kunnen ons niet be zig houden met de commercië le details". Israel kijkt intussen, niet zon der ingenomenheid toe. Ver liep de export van de land- bouwprodukten uit de bezette gebieden sinds de zesdaagse oorlog van 1967 alleen via de Israëlische maatschappij voor agrarische export, Agrexco, eind vorig jaar moest Israel onder zware druk toestemmen in zelfstandige Palestijnse ex port naar de Europese markt, via Israëlische havens. Aan die toestemming waren twee jaar van uitputtende on derhandelingen vooraf gegaan. Israel, niet bereid haar mono polie-positie over de Pale stijnse landbouwexport uit handen te geven en bovendien bevreesd voor wat „Europese Israel grendelt bezette gebieden af JERUZALEM Het Is raëlische leger heeft giste ren de bezette gebieden voor 24 uur afgegrendeld en voor de hele Gaza- strook een uitgaansverbod ingesteld. De maatregelen zijn afgekondigd uit vrees voor gewelddadige protes ten tegen de Israëlische bezetting op de Arabische Dag van het Land, van daag. Op deze dag herden ken de Arabieren het feit dat op 30 maart 1976 zes Arabieren werden gedood toen leger en politie van Israel in Galilea het vuur openden op dorpelingen die protesteerden tegen de onteigening van hun grond. De Israëlische auto riteiten zijn bevreesd dat de leiders van de Pale stijnse opstand in de bezet te gebieden dit keer ook protesten willen ontkete nen in Israel zelf. erkenning van Palestijnse zelf standigheid" werd genoemd, hield langdurig de boot af. „Over mijn lijk," zou de Israë lische minister van handel en industrie, Ariel Sharon, in een prive-ontmoeting gezegd heb ben. Gaza-Top Maar de Europese Gemeen schap, handelend op grond van een besluit van oktober 1986, het welzijn van de Pales tijnen op de Westelijke Jor daanoever en in de Gaza- strook te bevorderen, kreeg Jeruzalem eindelijk op de knieën. Israel tekende, toen het Europese Parlement dreig de voor de derde maal belang rijke handelsprotocollen met Israel niet goed te keuren. Nog terwijl de Israelisch-Europese onderhandelingen voortsleep ten, ondernam de Nederlandse regering namens de EG stap pen om de Palestijnen te hel pen. In mei 1988 arriveerde een de legatie, aangevoerd door ir. Maas van den Top, hoofd van het produktschap akkerbouw, om de economische aspecten van directe export uit de door Israel bezette gebieden naar Europa te onderzoeken. Een tweede delegatie, enkele maanden later, kwam in het bijzonder de citrus-exportmo- gelijkheden in de Gaza-strook bekijken. Dit keer was ir. Van den Top in gezelschap van drie Europese importeurs. Zij concludeerden dat citrus- export uit Gaza financieel mo gelijk was, maar waarschuw den ook, dat handel met Euro pa zou stuiten op zware prijs- en kwaliteitsconcurrentie. Van den Top werd enkele maan den later geëerd met de naam „Gaza-Top" op de kartonnen dozen, die in december hun reis naar de haven Rotterdam begonnen. Maar van de jubel stemming van toen is weinig overgebleven, nu de Pale stijnse exporteurs genoegen moeten nemen met veel lagere verkoopprijzen dan ze ver wacht hadden. „We zijn zo dom geweest niet van tevoren minimumprijzen vast te leg gen, klaagde exporteur Shawa. Het citrusseizoen is inmiddels voorbij. De eerste, moeilijke stappen van Palestijnse land- bouw-export naar Europa zijn gezet. „Volgend iaar zal het vast beter gaan,' zeggen de Europese vertegenwoordigers in Tel Aviv. En Hashem Atta Shawa in Gaza zegt hoopvol: „Het is beter dan niets. We zijn blij dat het Nederlandse volk zo goed voor ons is ge- WeeSt' WILLY WERKMAN Het echtpaar Van de Kamp is op Schiphol herenigd, nadat de man in het gekaapte Hongaarse lijntoestel moest meevliegen naar Frankfurt. SCHIPHOL Nog enigs zins beduusd, maar dolge lukkig, keerden gister avond zes Nederlandse passagiers terug die de ka ping meemaakten van een Hongaars lijntoestel. Het toestel, een Tupolev-154 van Russische makelij, was op weg van Budapest naar Amsterdam en werd door twee Tsjechische jon gens van vijftien en zes tien jaar gekaapt tijdens een tussenlanding in Praag. „Ik riep: een kaping, een ka ping, maar niemand reageer de. Ze geloofden me niet", zei Christina Horvath (18) nog steeds verbaasd over de gang van zaken op het vliegveld van Praag. „Niemand deed iets". Mevrouw M.H. van de Kamp zat al aan boord, samen met haar man, toen ze een schot hoorde. „Ik dacht eerst er is een bom aan boord". De jeugdige kapers, bewapend met een hagelgeweer met af gezaagde loop, een karabijn en een nep-handgranaat, lieten de de meeste mannen, vrou wen en kinderen gaan. In hun plaats kwam de Hongaarse consul in Praag aan boord. Met negen passagiers vlogen de kapers richting Barcelona, maar Maar boven Westduits grondgebied veranderden de kapers hun plan en dwongen de piloten, naar Frankfurt te vliegen. De twee kapers eisten naar een Amerikaanse basis te wor den gebracht, maar de Ameri kanen waren onverbiddelijk. Nog geen half uur later zagen de jongelui het hopeloze van hun situatie in. Met geheven armen verlieten ze het vlieg tuig. Blijkens de eerste verho ren kaapten de twee jongelui het vliegtuig om Tsjechoslowa- kije te kunnen verlaten; dat land heeft inmiddels om uitle vering gevraagd. Wanneer de kapers in Duitsland worden berecht, wacht hun daar op grond van het jeugdrecht een gevangenisstraf van maximaal tien jaar. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Niet alleen in België, ook in Neder land heeft de politie ver scherpte bewaking inge steld van vooraanstaande moslimleiders. De maatre gel volgt na de moord op de imam van de grootste moskee in Brussel en lei der van de moslimge meenschap in Nederland, België en Luxemburg. Bewakingen zijn nodig van wege de verdeeldheid bin nen de islamitische gemeen schap over de oproep van ay atollah Khomeiny tot moord op Salman Rushdie, de schrijver van het omstreden boek Duivelsverzen. Woordvoerder Akmal van de Mobarakmoskee in Den Haag zei vanmorgen yoor de radio dat de moskee tiental len bedreigende telefoontjes heeft ontvangen en zeker vijf tot tien dreigbrieven. De islamitische gemeenschap neemt de bedreigingen se rieus, vooral omdat onlangs brand is geweest in de mos kee. Volgens Akmal houdt de politie de moskee extra in de gaten. Een woordvoerder wilde dit niet bevestigen, maar zei wel dat eventuele bedreigingen serieus worden genomen. De imam in Brussel was de afgelopen tijd ook met de dood bedreigd, nadat hij» eerder op televisie uitspra ken had gedaan over het boek Duivelsverzen. De imam had de schrijver Rush die wel veroordeeld, maar over Khomeiny's moordop- dracht zei hij: „Dat had niet moeten gebeuren. Rushdie had eerst voor een tribunaal moeten verschijnen. Hij zou zichzelf hebben moeten ver klaren, verdedigen. Er zou hem gevraagd moeten zijn spijt te betuigen." Kapitein Rob in China 30) Maar Rob en Taaie Toon horen nog iets anders ook! Achter J e deur. waartegen ze geleund staan, klinkt een stem. De gevan- en! Zou die deur niet open kunnen? Met al hun kracht duwen 'Jjf iaie Toon en Rob en inderdaad.... de deur wijkt. En in de ope- ng verschijnt het gezicht van een jonge man. Of.... ja, erg jong et hij er zo niet uit, met die ingevallen wangen, die lange haren m die baard. De ongelukkige knippert met zijn ogen tegen het f tht en stamelt onverstaanbare woorden. „Bent u Roy Robin son?" vraagt Rob. „Ja...., ja...." antwoordt de ander, „en wie bent u?" „Wij komen u bevrijden", antwoordt Rob, maar meteen bedenkt hij, dat er voorlopig van die bevrijding wel niet veel zal komen: ze zijn zelf immers ook gevangen! Zo is het. Want de mandarijn is door het alarmsysteem, dat hijzelf heeft aangelegd, gewekt. Hij kleedt zich snel aan en begeeft zich naar buiten. Het is diep ir> de nacht, maar de maan schijnt. 15-daagse vliegreis Vertrek vrijdag 14 april Verwacht in Milfontes geen 'Benidorm' met het massatoerisme, maar kom tot rust in dit typisch Portugese plaatsje. U verblijft in een pension, voorzien van ei gen douche en toilet. U verblijft op basis van halfpension. Het diner of de lunch vindt plaats in diverse restaurantjes. Toeslag bij verblijf in appartement: f 95,- p.p. (zonder ontbijt). Inclusielmvlucht Rotterdam-Faro v.v. (heenreis vertrek in de avond, terugreis vertrek in de ochtend) «transfer naar Mil fontes v.v. «vijftal excursies «ontbijt en diner of lunch «Nederlandse reisleiding ter plaatse. £xc7us;e/«annulerings- en reisverzeke ring «overige maaltijden «eventuele en treegelden «uitgaven van persoonlijke Uitaluitand paraoonlijk raaarvaran, tagan contanta bataling, bij da Haagacha Courant/dagblad Hat Hvl Binnanhof, Spuiatraat 71/hoak Spui, Dan Haag an bi) da Goudtcha Courant, Markt 26, Gouda, gaopand van ma. t/m vrij. van 9.00 t/m ^7.00 uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5