Van Dijk doet weinig aan ziekteverzuim ambtenaren Algemene Rekenkamer timmert aan de weg n r I I I I I CcidócSotwcwit Chauffeurs werken en declareren te ve Yeel verwarring over[ handel met Zuidafrikp Suriname niet failliet verklaren Belhamels en heihuizen kosten PTT veel geld Laboratoria gaan slordig om met drugs-monsters BINNENLAND CckLcGou/irmt DONDERDAG 30 MAART 1989 PAGI1 JIXEI nationa gewom bovei n. De rschille: rol, Sal SWB ii •orgaanc n twee dens he Gezien op TV?! Zaterdag 22 april verschijnt deze krant met de special ;eft In de komende tijd staan weer tienduizenden schoolverlaters vw qj keuze tussen doorstuderen of proberen een job te vinden. In BEROEPSKEUZE, een special van deze krant, worden moge f heden en kansen op een rijtje gezet. Informatie over de adverteermogelijheden in u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar oi x nummer 071 - 122 244. ivond tandige in-gev; groots van h It bcloc ADVERTENTIE Kodak VHS 240 Kodak VHS 180 0( Kodak videobanden voor perfekte 3uur'sband. Nu #V beeld-en geluidskwaliteit, nu 11 95 4uur'sband. eldig om za 8 april 89 of zolang de voorraad strekt KNMI begint dit weekeinde met speciaal 06-nummer voor watersporters DEN HAAG Het KNMI begint aanstaande zaterdag met een speciaal weerbericht voor de watersport en de binnenscheepvaart op het IJs- selmeer en de randmeren, de Friese meren en de Waddenzee. Het bericht dat telefonisch is te beluisteren via 06-911 223 52, is bestemd voor de ongeveer 1 a 1,5 miljoen watersporters en binnenschippers. Zeven maal per dag word|e d informatie bijgewerkt; vanaf 13.00 uu ook de verwachting voor de volgende dag ven. Via een ander 06-nummer (06-911 223 is soortgelijke informatie te beluisteren het Deltagebied. DEN HAAG De chauf feurs van de ministers, staatssecretarissen en hun topambtenaren maken nog altijd veel te veel overuren. De Algemene Rekenkamer concludeerde dat al in 1984 en hoewel de bewindslieden plechtig beloofden dat het niet er zou gebeuren was er ïo 1988 nog niets veran derd. Ook eerdere pogingen in 1949, 1955 en 1978 van ver schillende ministers van bin nenlandse zaken om hier wat i te doen, hebben nooit tot het gewenste resultaat geleid. Een chauffeur doet gemiddeld werk van anderhalve chauffeur. Medio 1986 drong minister Van Dijk van binnen landse zaken er per circulaire bij zijn collega's op aan het aantal overuren terug te drin gen tot maximaal 75 uren per maand. Een vervolgonderzoek ;in 1988 bracht aan het licht dat de gestelde grens door tweederde van de chauffeurs werd overschreden. In totaal ren er 34.500 ,gradc iren in maakt door 67 chauffeurs Ook de circulaire gericl het terugdringen van de blijfsvergoedingen heeft nig zoden aan de dijk gez 1 1983 varieerden de gemid u?||>€ verblijfsvergoedingen per de stille partement per chauffeur ?zen teg tussen de 1100 en 7200 gude repul Over het eerste half jaar dvo. Bij 1988 varieerde dit van 8( het leve 5100 gulden. Bij het mini wrede met het hoogste gemid jlking ii waren er vier chauffeur ja", aldi per maand gemiddeld dan 1000 gulden declare» Volgens een ingewijde i ministerie van binnenlj zaken zijn de meeste i erg „verknocht" aan gen chauffeur. Hoewe|| meeste departmenten i re chauffeurs in dienst hel zal de bewindsman of -vf altijd op dezelfde chaul een beroep doen, ook all kent dit dat de ma moet maken. De chauM hebben hier zelf overigen! niets op tegen omdat hunj re pensioen wordt ben over hun laatstverdiende! inclusief overwerkvergol gen. DEN HAAG De voor lichting over en de con trole op twee maatregelen die de handel in strategi sche goederen met Zuid- afrika beperken, zijn vol gens de Algemene Reken kamer alles behalve ide aal. Het bedrijfsleven heeft voor de informatie-verstrekking te maken met twee instanties: het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen (BEB) in Den "aag en de Centrale Dienst ior de In- en Uitvoer (CDIU) Groningen. Verder speelt Economische Controle Dienst (ECD) steeds nadruk kelijker een rol doordat con troles vaker vooraf worden uitgevoerd. Volgens de Rekenkamer we ten veel ondernemers niet tot welke instantie zij zich di te wenden. Het ondersi tussen de beleidsvorming bij de BEB zou moeten pl vinden, en de bij de CDIl rende beleidsuitvoering is het vervagen, meent de kenkamer. De controle door de strategische goederen (die militaire doeleinden gebruikt) wordt sterk lijkt. De lijst waarop deze dukten staan is nog steeds afgestemd op het intern Z *>a-f sysl E, naai geaccepteerde de douane worden omschreVea die de goedere de Nederlandse lijst kri komen niet overeen m rubrieken waaronder zij internationale lijst zijn Philips: 7,5 ton te veel subsidi3 DEN HAAG Philips heeft in 1987 750.000 gul- den te veel aan subsidie van het ministerie van so ciale zaken ontvangen, zo blijkt uit het onderzoek van de Algemene Reken^ kamer. De Eindhovense multinational toucheerde in totaal een subsi diebedrag van 4,5 miljoen gul den, zowel in 1986 als in 1987, als tegemoetkoming in de kos- van de her- en bijscholing de eigen Werknemers. Bo vendien zegde het bedrijf toe i inspanningen te verrich- voor de zwakke groepen op de arbeidsmarkt. Volgens de Rekenkamer zijn bij de toe kenning van de subsidie de geldende voorschriften onvol doende toegepast. Een begro ting en een accountantsverkla- intal ring ontbraken, terwijl af niet duidelijk doelgroepen' nu precies wi bereikt. Om toch tot betaling vi subsidie over te kunnen besloot het gewestelijk -beidsbureau in Eindhove gegevens, die Philips niet verstrekt, te fingeren. Het1 sidiebedrag van stond vast. Als cursusduur werd periode van 40 dagen De maximum vergoeding cursusdag bedraagt volgen g subsidieregeling 160 gulden totaal 6400 gulden per cui Het totale subsidiebedrag 4,5 miljoen werd gedeeld 6400 gulden, waardoor aantal cursisten op 703 mers uitkwam. Wie dez< deelnemers zijn geweest door de Rekenkamer ner. n f Volg achterhaald worden. gemiddi n een ficti iel geki i dee SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL DEN HAAG De Algemene Rekenka mer, die al 175 jaar bestaat, is voor velen een onbekende grootheid. Daarin komt langzaam maar zeker verandering. De Rekenkamer, gezeteld in een statig pand aan het al even statige Lange Voorhout in Den Haag, timmert flink aan de weg. Met de viering van het 175-jarig jubile um wil de Rekenkamer dit jaar de nodi ge belangstelling opwekken. Als belangrijkste controle-orgaan van de in- en uitgaven van het rijk heeft de Rekenkamer de afgelopen jaren menig onderzoek gepresenteerd dat op z'n zachtst gezegd vernietigend was voor de betrokken ministeries of overheidsinstellin gen. Zo vormde het onderzoek naar het invoe ren van een fraudebestendig paspoort de aanzet voor een affaire, die twee bewindslieden de po litieke kop kostte en die zich nog steeds voort sleept. In februari zijn de bevoegdheden van de Re kenkamer, waar bijna driehonderd mensen werken, uitgebreid. Voortaan mag de Rekenka mer ook controle uitoefenen op een groot aan tal publiekrechterlijke instanties in onder meer de sociale verzekeringsector en op bedrijven, stichtingen en verenigingen die een financiële bijdrage van het rijk ontvangen. De Rekenkamer is een onafhankelijke instel ling met aan het hoofd een college van drie le den. De huidige president is F.G. Kordes, die wordt bijgestaan door de leden H.H.G. Kooien RA en ars. Saskia Stuiveling. Zes afdelingen, waar juristen, economen, fiscalisten en tal van andere academici werken, houden zich dage- lijks bezig met onderzoek. Daarnaast heeft de Rekenkamer geregelde contacten met verge lijkbare instellingen in het buitenland. F.G. Kordes, president van de Algemene Rekenkamer. FOTO: DIJKSTRA Onderzoek naar effect subsidies moet vooraf (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Uit het onderzoek van de Alge mene Rekenkamer blijkt verder dat voor slechts 42 procent van de rijkssubsi dies vooraf onderzoek werd verricht naar de mo gelijke effecten. Bij bijna 90 procent van de subsidies was het zeer moeilijk te meten of het doel wordt be reikt. Dit komt volgens de Re kenkamer omdat de criteria hiervoor ontbreken. Voor hooguit honderd subsidies gold een zogenaamd „anti-cumula- tiebeding", waarmee kan wor den voorkomen dat een instel ling of activiteit verschillende keren wordt gesubsidieerd. Bij 214 subsidies ontbrak de moge lijkheid om bij misbruik ach teraf strafmaatregelen te ne men. Voor slechts 2 procent van de subsidies kon het rijk het bedrag verhoogd met een boete terugvorderen. De Algemene Rekenkamer heeft een groot aantal aanbe velingen geformuleerd dat het subsidiebeleid van het rijk kan verbeteren. Volgens de Reken kamer moeten ministeries al tijd vooraf bekijken wat het effect van de subsidie zal zijn. Bovendien zullen veel subsi dies een sterkere juridische grondslag moeten krijgen. Archief Justitie is een warboel DEN HAAG - De archi vering op het ministerie van justitie laat veel te wensen over, zo conclu deert de Algemene Re kenkamer in het jaarver slag. Veel privacy-gevoelig archief materiaal ligt open en bloot, kasten zijn te klein om alle pa pieren te herbergen waardoor de archieven zich reeds in de gangen opstapelen en met de computer weet men vaak al helemaal niet om te gaan. Daar komt nog bij dat de dage lijkse toevloed van papier gro ter is dan het beschikbare per soneel kan behappen. Volgens de Rekenkamer is het aantal personeelsleden onvoldoende om de achterstanden in*te lo pen. De Rekenkamer ontdekte overigens dat nogal wat ge kwalificeerde ambtenaren een baan bij lagere overheden aan vaardden, omdat die beter be talen. Er is nauwelijks zicht op grote hoeveelheden archiefmateri aal. dat regelmatig originele stukken bevat. Zo werd in 1988 bij de liften op een etage zakken met materiaal aange troffen, bedoeld om te worden afgevoerd. Bij inspectie van de inhoud bleken ze onder ande re enkele originele plattegron den van gevangenissen te be vatten. ADVIES OPENBAAR MINISTERIE DEN HAAG Mocht de rechtbank zich al bevoegd achten om Suriname fail liet te verklaren, dan is de aanvraag van Oltmans hiervoor in ieder geval te licht. Dat was gisteren het advies van het openbaar ministerie aan de recht bank in Den Haag, die zich boog over de faillise- mentsaanvraag van Suri name. Publicist Willem Oltmans wil ruim 72.000 gulden vorderen. Die zegt hij nog te goed te heb ben wegens in het verleden verleende hand- en spandien sten aan toenmalig staatshoofd Boutcrse. Suriname heeft de schuld echter niet erkend, om dat onduidelijk is voor wie Oltmans nu precies gewerkt heeft, zo bleek ter zitting. Tegenpleiter mr. A. Schellart meende dat Oltmans maar naar de rechter in Suriname moest stappen. „Dit hele pro ces is niet bedoeld om geld te rug te krijgen, maar om onrust te stoken", aldus de advcoaat. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant p. wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) doet als verant woordelijk bewindsman voor de arbeidsvoorwaar den en -omstandigheden van het overheidsperso neel te weinig aan het te rugdringen van het ziek teverzuim op de departe menten. De overheid on dervindt hiervan een fi nancieel nadeel dat jaar lijks in de honderden mil joenen loopt. De Algemene Rekenkamer heeft in 1987 bij vijf departe menten - justitie, binnenland se zaken, algemene zaken, de fensie en verkeer en water staat - het ziekteverzuim on derzocht. Het onderzoek betrof circa 190.000 ambtenaren. Met het verzuim is jaarlijks 600 miljoen gulden gemoeid. Over het algemeen vertoonden de maatregelen en interne con trole (de rechterlijke macht kent bijvoorbeeld helemaal geen ziekteregistratie) ten aan zien van ziekteverzuim ernsti ge tekortkomingen. Op de departementen werden bij de uitvoering van de aaw (uitkering bij arbeidsonge schiktheid) grove fouten ge maakt, die alleen al op het mi nisterie van justitie tot een fi nancieel nadeel van 3,5 mil joen gulden leidden. Op grond van de aangetroffen situatie is het volgens de Rekenkamer waarschijnlijk dat het ministe rie in de loop der jaren miljoe nen guldens aan aaw-uitkerin- gen heeft gederfd. In 65 pro cent van de gecontroleerde ge vallen werden onjuistheden aangetroffen. De meeste fou ten betroffen het niet of te laat aanmelden van ziektegevallen bij GAK en ABP en het niet afmelden bij herstel of ontslag. Bij ziekte die langer dan een maand duurt moet, volgens het ambtenarenreglement, de reiskostenvergoeding worden stopgezet. In 60 procent van de onderzochte gevallen gebeurde dit echter niet. Een schade die de Rekenkamer op enkele miljoenen per jaar schat. De gemiddelde ontslagtermijn na afkeuring blijkt te variëren van twee tot elf maanden. Ook bestaat er bij het rijk geen richtlijn voor de ontslagter mijn na afkeuring. De termij nen waarbinnen het afkeu ringsproces zich bij de rijks overheid voltrekt zijn erg lang: in 51 gevallen trof de Re kenkamer een arbeidsonge- schiktheidsduur aan van vijf jaar of langer. De Rekenkamer schrijft teleurgesteld te zijn in het antwoord van minister Van Dijk op het onderzoek. Vooral daar de bewindsman slechts de toezegging deed dat hij de personeelsdirecteuren van de ministeries nogmaals zal vragen het verzuim op een betere manier te registreren. DEN HAAG „Belha mels" die hun telefoonre keningen niet betalen, kosten de pas geprivati seerde PTT handen vol geld. Het verlies op vor deringen die PTT-Tele- communicatie heeft uit staan, is toegenomen van 12,1 miljoen gulden in 1980 tot 58,9 miljoen in 1987 (1 procent van de te lefoon-omzet). De districten Den Haag, Am sterdam, Rotterdam, Haarlem en Utrecht spanden de kroon. Zij hadden gezamenlijk een aandeel van 80 procent in de verliezen. De belhamels (particulieren en bedrijven) zijn weliswaar door de PTT aangepakt door onder meer de afsluiting van de tele foonlijnen en het tijdig signa leren van hoog oplopende ge sprekskosten, maar dit kan nog veel scherper, vindt de Algemene Rekenkamer. Het belangrijkste is dat er een re geling moet komen die in alle PTT-districten geldt. De effi ciency moet drastisch worden verbeterd. Inmiddels heeft de PTT beterschap beloofd. Een verschijnsel waartegen de PTT zich vooral moet wape nen, is de groei van de zoge naamde heihuizen. Dat zijn adressen waarop een abonnee aan derden de gelegenheid geeft om tegen betaling van een aanzienlijk lager bedrag dan dat van de PTT naar het buitenland te bellen. Uiteraard int de abonnee de opbrengst zelf, „vergeet" hij zijn tele foonrekening te betalen en verdwijnt hij met de noorder zon. De PTT kan zelden na gaan wie de boosdoeners zijn, omdat geregeld voorkomt dat naam en adres van de wanbe talers niet kloppen. Daarom wil de Rekenkamer dat ieder een die een telefoonabonne ment aanvraagt zich voortaan legitimeert. Het entreegeld zou contant moeten worden be taald. DEN HAAG De Ge rechtelijke Laboratoria gaan slordig om met hun onderzoeksmonsters van verdovende middelen. De laboratoria verrichten na tuurwetenschappelijk en ge neeskundig onderzoek ten be hoeve van de strafrechtsple ging. Uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer blijkt onder meer dat monsters van verdovende middelen niet achter slot en grendel worden bewaard. De monsters bleven onbeheerd achter op de labo ratoriumtafels en werden na afloop van het onderzoek in een openstaande vuilniszak geworpen. Pas als de zak vol was, werd deze vernietigd. Er was geen controle op het ver dwijnen van monsters, waar door, aldus de Rekenkamer, misbruik in de hand werd ge werkt. Monsters die weer te ruggingen werden zonder vei ligheidsmaatregelen verzon den. De Rekenkamer heeft de laboratoria geadviseerd de middelen beter te beveiligen en het terugzenden te beper ken en dit voor zover nog no dig aangetekend te laten ge beuren. De directie van het Gerechtelijk Laboratorium heeft inmiddels een aantal maatregelen ter beveiliging van de verdovende middelen voorgesteld. Op de gerechtelijke laboratoria moet volgens de Rekenkamer zorgvuldiger worden omgegaan met te onderzoeken c.q. onderzochte monsters. De Rekenkamer wil dat iedereen die een telefoonabonnement aanvraagt zich voortaan legitimeert. FOTO: SP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4