„Rainman" met vier Oscars grote winnaar „Grand Louvre" over tien jaar voltooid kunst ■rai nc: .MITTERRAMSES II" OPENT PIRAMIDE £eidóc(3ou/umt DONDERDAG 30 MAART 1989 PAGINA ,C< |bpr ;or Elektronische theatershow in Hellendoorn HELLENDOORN De komiek André van Duin heeft f isteren in Hellendoorn met zijn vriend „Jaap Aap" de of- iciële opening verricht van een volledig elektronisch thea ter. Het theater bestaat uit vijf podia met 23 grote grote aap-figuren. In totaal 1.500 stuurkanalen laten onder ande re armen, benen, hoofden, mond en vingers, ogen en wenkbrauwen van de poppen op bijna natuurlijke wijze bewegen. Het elektronische theater is oorspronkelijk een idee van Walt Disney. De show, die de elektronische apen opvoeren, heeft het karakter van musical-cabaret met een knipoog naar Broadway. De teksten zijn geschreven door de schrijver Willem Wilmink. Zestien zangers en zangeres sen en een studio-orkest kwamen er aan te pas om ae ge luidsband voor de Magical Monkey show samen te stellen. Met het elektronische theater wil het Avonturenpark Hel lendoorn zijn niveau verder verhogen. Dat is volgens di recteur H. van de Berg voorwaarde om meer bezoekers te trekken. Chroniqueur Cowley van „lost generation" dood NEW YORK Malcolm Cow ley, de beschrijver van de „ver loren generatie" in de jaren twintig met auteurs als Ernest Hemingway en F. Scott Fitzge rald, is op negentigjarige leef tijd overleden. Hij stierf aan een hartaanval nadat hij in een ziekenhuis was opgenomen. Cowley, die behalve vertaler en criticus ook redacteur van literaire tijdschriften was, pu bliceerde tot op hoge leeftijd essays en boeken. Terwijl hij zelf een vooraanstaande literai re figuur was, vergrootte hij de reputatie van diverse auteurs van zijn generatie. Hij recen seerde werk van schrijvers als Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald, William Faulkner en Jon Dos Pasos. Anderen als John Cheever moedigde hij aan te schrijven. Dat hij een fijne neus had voor vernieuwing bleek in de jaren vijftig toen hij Jack Kerouac (On the road) en Ken Kesey (One flew over the cuckoo's nest) steunde. Zoals veel kunstenaars van zijn generatie trok Cowley in de ja ren twintig naar Parijs en ont moette daar vertegenwoordi gers van de internationale kun stenaarswereld. Cowley flirtte met het marxisme en de com munistische partij tot het Hit- ler-Stalinpact in 1939, maar zei nooit tot de partij te zijn toege treden om zijn bedenkingen over zowel haar theorie als strategie. Na terugkeer in de VS werd hij redacteur bij het New Republic magazine van 1929 tot 1944 en was hij medewerker van Vi king press, waarvoor hij tot 1985 actief bleef. Onder de meer dan tien boeken die hij alleen of met anderen publi ceerde zijn: „And I worked at the Writer's trade", „The flo wer and the Leaf: a contempo rary record of American Wri ting sinds 1941", „Black Car goes", „The Faulkner-Cowley file" en „The Dream of the gol den mountains". PROBLEEMFILM „MISSISSIPPI BURNING" KANSLOOS LOS ANGELES „Rain- man" is dit jaar de grote winnaar bij de Oscaruit reikingen in Los Angeles. De film over de groeiende relatie tussen twee van el kaar vervreemde broers van wie één autistisch is, kreeg vier Oscars. De be langrijkste nog wel: Beste film, beste regie, beste hoofdrol en beste origine le scenario. Voor Dustin Hoffman - die de autist speelt - werd het daarmee de tweede Oscar in zijn carrière, nadat hij in 1979 het beeldje al in de wacht gesleept had voor zijn rol als gescheiden vader in „Kramer vs Kramer". Regisseur Barry Levinsons Jitainman" ging de Oscar- *rijd in met de meeste nomi naties. Acht in totaal. De films „Dangerous Liaisons" en „Mis sissippi burning" hadden er ie der zeven. Zij vooral zijn de grote verliezers. Maar eigen lijk had iedereen dat al ver wacht. „Dangerous Liaisons" van regisseur Stephen Frears is een verfilming van Chris topher Hamptons bewerking van de ooit spraakmakende roman van de Fransman Cho- derlos Delaclos. Daarin wordt vlak voordat de Franse revo lutie zal losbarsten een indrin gende blik gegeven op hoe een decadente aristocratie ijskoud met de liefde omspringt terwijl uiteindelijk die liefde ze de das omdoet. Een knap gespeelde „moeilijke" film, en zeker niet „Amerikaans" van sfeer (de regisseur is een Engelsman die eerder „Sammy and Rosie get laid" en „My beautiful laun- drette" maakte). Daardoor nauwelijks een kanshebber. Zwart protest Voor „Mississippi burning" ligt het nóg duidelijker. De film behandelt een van de zwarte bladzijden uit de rassenproble- matiek in de recente Ameri kaanse geschiedenis: de moord op drie activisten (twee blanke en een zwarte) die in het zui den van de Verenigde Staten proberen de zwarte bevolking aan te zetten zich te laten re gistreren als kiezer. Probleem- films hebben nog nóóit een Oscar gekregen. Dat eerst Bo vendien ontstond in Amerika nogal wat commotie rond de film van de (ook al Britse) re gisseur Alan Parker. De NAAACP (National Associa tion for the Advancement of the Coloured People) protes teerde. De film zou de zwarte bevolking van het Amerikaan se zuiden als te passief en vooral te bang afschilderen. Bovendien verklaarden histo rici dat het allemaal net een beetje anders was dan de film liet zien en dat regisseur Par ker de toch al scherpe kantjes van het gegeven nog eens had aangeslepen. De film zakte daardoor als kanshebber op de „polls" die er onofficieel ge houden worden. Filmmaat schappij Twentieth Century Fox begon een nieuwe adver tentie-campagne voor de film, waarin niet zozeer het sensa tionele aspect van de film, als wel de klasse werd benadrukt. Het mocht niet helpen Waarde Het doet overigens allemaal niet af aan de klasse van „Rainman". Inderdaad een voortreffelijke film, waarin Oscar-winnaars 1989 Vrouwelijke bijrol... Mannelijke bijrol Orgineel scenario Geena Davis, „The Accidental Tourist." Kevin Kline. „A Fish Called Wanda." Barry Levinson. „Rain Man." Documentaire Korte documentaire Film editing Geluidseffecten Filmeffecten Ken Ralston. I Art directionArt Camerawerk Kostuumontwerp William Guttentag en Malcolm Clarke, „You Don't Have t Arthur Schmidt. „Who Framed Roger Rabbit." ..Beetiejuice." Dave Grusln. „The Milagro Beanfieid War Carly Simon. ..Let the River Run." -John lasseter en William Reeves. „Tin Toy." Dean Pansot en Steven Wright. ..The Appointment of Dennis Jennings." Les Frescholtz. Dick Alexander. Vern Poore en Willie D. Burton. ..Bird." Charles L. Campbell en Louis L. Edemann. „Who Framed Roger Rabbit. Tom Cruise onterecht een no- van de Oscars wordt vaak ge- man" loopt ook in ons land al minatie ontging voor zijn per- debatteerd. Commercieel is het prima, dus dat kan alleen fecte „tweede" hoofdrol, maar - niet alleen in Amerika - een maar beter worden. Over de waarin Hoffman inderdaad de ongelooflijk belangrijke steun artistieke waarde van de Os- meeste opvallende rol van het voor het succes aan de bios- cars is men aanzienlijk nega- jaar speelt. Over de waarde coopkassa's geworden. „Rain- tiever. Je zou ze bij wijze kun nen kopen met veel publici teit. Degenen die de stemmen uitbrengen - en dat zijn op elk gebied de vakbroeders die aangesloten zijn bij de diverse „gildes" in de Amerikaanse Academy of Motion Pictures - ontkennen dat luidkeels. „Ik ben alleen maar beledigd als ik elke dag zestien Oscar-pak ketten in m'n bus krijg" liet Andrea Jaffe, publiciste bij de produktie van „Rainman" we ten. „Het beinvloedt mijn stemgedrag absoluut niet". Ex-kindsterretje Jodie Foster kreeg met haar Oscar voor haar rol van het verkrachte meisje dat voor haar recht moet opboksen te gen allerlei vooroordelen van een mannenmaatschappij in „The accused" loon naar wer ken. Eindelijk de echte erken ning Voor het vroegere kind sterretje als volwaardig actri ce. Ze leverde een toprol in een overigens verre van per fecte film. Jodie Foster ver sloeg daarmee Sigourney Wea ver wier prestatie in „Gorillas in the mist" blijkbaar niet zo tot de verbeelding sprak en Melanie Griffith („Working girl"). Vooral Griffith was de laatste maand niet van de voorpagina's van de Ameri kaanse pers te slaan. Ze is een „probleemkind", heeft net een ontwenningskuur (alcohol en drugs) achter de rug, ze gaat trouwen met Don („Miami Vice") Johnson, bij wie ze al op haar zestiende introk, van wie ze toen scheidde en van wie ze nu een (tweede) kind verwacht. Ook al die „privé- achtige" aandacht hielp dus niet. De Oscar in de categorie Beste Buitenlandse Film ging naar de Zweeds-Deens produktie „Pelle de Veroveraar (Pelle Eroberen), een mooi drama van arme Zweedse landver huizers die naar Denemarken trekken om daar als een soort slaven te leven. De film gaat vandaag in een aantal biosco pen in Nederland draaien. Overigens blijft het merk waardig dat „onze" film „Spoorloos" om taalproblemen (nederlands én Frans) gedis kwalificeerd werd. In „Pelle de Veroveraar" worden even eens - en niet zuinig - twee ta len gebruikt: Deens en Zweeds! BERT JANSMA Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. bioscopen 01720-20800): The Bear (al); do. t/m zo. 13.45, 16.15, 18.45, 21.15. ma. dl. wo. 18.45, 21.15. wo. ook 13.45. EUROCINEMA II: Rain Man (al); do. t/m zo. 13.30, 16.15, 19.00, 21.45. ma. dl. wo. 16.30, 16.00, 18.30, 21.00. 16.30 en 21.00. Avontuur met een ataartje (al); do. t/m zo. wo. 14.00. EUROCINEMA IV: Twins (al); 39. tel. 124130): Rain Man (al); 14.30, 18.45, 21.15. Cocktail (al); The Accused (12); The Bear (al); 14.30, 19.00, 21.15. A fish called Wanda (al); 19.00, 21.15. ma. dl. 14.30. Lady en de Vagebond (al); Mississippi burning (12); 17.00, 19.30, 21.45. CINEAC (Buitenhof 20. tel. 630637): Twins: (al); do. t/m zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ma. t/m wo. 14.00, 18.45,, 21.30. CINEAC 2: Rain man (al); do. t/m zo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ma. t/m wo. 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 3: The dead pool (16); 18.45, 21.30. ma. di. ook 14.00. METROPOLE 1 (Carne- gielaan, tel. 456756): Rain man (al); do. t/m zo. 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. ma. t/m wo. 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: A fish called Wanda (al); do. I 13.15. 16.00, 18.45, 21.30. i 1ILV] .The inne" iaans< lectieï erie e ly-ree lie si vordt (CRV aar la i. t/m, ijftiei 'oorki vordt ODEON 1 (Herengracht 13, tel. tanen 462400): Twins (al); do. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. I 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. i deus (al); 20.00. REX (Haarlemmerstraat 52, 1 071-125414): Zoete, zondige Su- Bull Durham (al); 18.45, 21.30. i 9 (16); 14.30, 19.00, 21.15. Who framed Roger Rabbit (al); do. vr. za. wo. 14.45. 19.00. vr. za. 19.00, 21.15. zo. •19.00. Who framed Roger Rabbit Trotta: Paura e amore (16); (16); 20.00, 22.00. ook 14.00, 16.15. Zaal 2: De kom- derwoman (16); do. 20.45. KINDERVOORSTELLINGEN zo. ook 14.00, 16.15. Alice in dan Stiidten; do. Shanghai eioress; vr. Le bete humaine; z9. Da spooktrein; zo. Horror express; i percent solution; 13.15, 16.00, 18.45. 21.30. i 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. i di. Berlin express; art (16); za. 00.15. de vagebond; do. t/m zo. 13.15„ 16.00. wo. 14.00. ODEON Kunst en vliegwerk; do. 13.15, 15.15. STUDIO 2: Pippi Langkous; do. t/m zo. wo. 13.00. 15.00. STUDIO 3: DE reddertjea; do. t/m zo. wo. 13.00, 15.00. lis be: ierslo nen ,Fam •ck lash a .The irijs puz HILV televi: 27 me De F ipelpi De sh elke Bernard Blier overleden PARIJS Na een langdurige ziekte is gisteravond in zijn woonplaats St. Cloud, voorstad van Parijs, overleden de Fran se acteur Bernard Blier. Hij werd 73 jaar. Blier speelde in een paar honderd films in de periode 1937 - 1988, waaronder „Buffet Froid", „Les Misera- bles" en „Laten we hopen dat hét een meisje is", als een van zijn laatste. Natascha Emanuels met 'Billie Holiday' naar Y.S. AMSTERDAM Natascha Emanuels gaat met haar gespeeld? en gezongen portret van de legendarische zangeres Billie Holi day (1915-1959) in de maand mei optreden in St. Louis in de Verenigde Staten. Zij is daartoe uitgenodigd door „The sky is your limit productions" uit St. Louis, aldus de Stichting Vrou wen, Vrouwen, Vrouwen. Het portret van Billie Holiday ging afgelopen november onder de titel „Natascha on Holiday" première in Theater Bellevue in Amsterdam. Het werd in de gie van Heieen van Meurs ongeveer 40 keer gespeeld. Voorafr gaand aan de reis naar de Verenigde Staten speelt Emanuels haar solo op 16, 23 en 30 april in het Engels in het Garden Hotel Theater in Amsterdam. BR1 15.25 PARIJS Archeologen uit de 64e eeuw na Chris tus zullen in de resten van de gistermiddag en door de Franse president Mit terrand geopende Louvre- piramide niet de mummie van „Mitterramses II" vin den, de grote bouwer van de Vijfde Republiek. Onder het ruim 21 meter hoge glazen bouwsel van de Ameri- kaans-Chinese architect Pei ziet het er allerminst uit als een grafkelder, maar eerder als de vertrekhal van een mo dern vliegveld. Elektronische aanduidingen, videogidsen en roltrappen voeren de toeristen naar Mona Lisa, Venus en de fraaie collectie Egyptische kunstschatten. De piramide en de onderliggende ruimten vor men overigens maar een klein deel van de operatie Grand Louvre. Bij de ingrijpende en zeker tot 1998 durende moder nisering van het museum zal 80 procent van de schilderijen en beelden worden verhangen of verplaatst. Mitterrand heeft het zo gewild voor het „groot ste museum ter wereld". Een dergelijk ambitieus plan mag in Frankrijk geld kosten: de rekenii^ is inmiddels opgelo pen tot meer dan een miljard gulden. Dierbaarst Van alle presidentiële bouw putten (Bastille-Opera, Grande Arche, La Villette en straks de Grande Bibliothèque) is het Louvre Mitterrand ongetwij feld het dierbaarst. Toen jour nalisten hem anderhalf jaar geleden achtervolgden met de vraag of hij zich al dan niet herkiesbaar zou stellen, ant woordde Tonton een keer dat een tweaÜe termijn erin zat, al was het alleen om het Grand Louvre te kunnen afmaken. De socialistische president, aan wie enige monarchistische trekjes niet vreemd zijn, plaatst zich daarmee in het ex clusieve rijtje van de koningen en keizers die verder bouwden aan het fort dat in 1190 door koning Philippe Augucte wtrd neergezet en bijna twee eeu wen later door Karei de Vijfde tot Paleis werd gemaakt. Gezegd moet worden dat een modernisering van het Louvre hard nodig was. Van de ruim drie miljoen bezoekers die het museum jaarlijks nog aandoen (waarvan driekwart buiten landers) komen er maar heel weinig terug. Het vereistte ook enig doorzettingsvermogen zijn weg te zoeken door 13 ki lometer zalen, waarin 23 000 kunstwerken niet altijd even overzichtelijk zijn uitgestald. Voor wie zich buiten de uitge sleten paden naar Lisa's mys terieuze glimlach achter pant serglas begeeft is het Louvre gauw een doolhof, die ook nog eens matig is verlicht en waar toiletten soms zeldzamer zijn dan de Hollandse meesters. Bij het te kleine buffet was het bijna altijd dringen, zodat dap pere museum-marathonlopers vaak lang op hun verfrissin gen moesten wachten. Put van licht Al die problemen ziin met de nieuwe ingang opgelost. Van uit het centrale souterrain lei den ondergrondse gangen, zeg maar luxe lanen, direct naar de verschillende collecties. Ge zegd wordt dat de piramide in het hoogseizoen elke twintig minuten zo'n 5000 bezoekers kan opslokken. Onder het gla zen juweel dat volgens de poë tische Pei voor „een put van licht" zorgt vindt de bezoeker vrijwel alles wat ontbrak. De bewegwijzering wordt duide lijk. Wie het niet begrijpt kan terecht bij de 45 extra hostes- sen en suppoosten. Een paar zullen op zijn minst ook En gels spreken, is beloofd. Een info-muur afficheert het pro gramma van de dag en wijst op de tijdelijke èxposities. De eerste is gewijd aan Les dona teurs du Louvre. Zelfs degenen die eigenlijk geen tijd hebben het Louvre te bezoeken hebben een kans. Wie zich tevreden stelt met re producties krijgt binnen zes minuten alle topstukken voor getoverd in een diaporama. En dan zijn er natuurlijk nog boekwinkels, restaurants, gal leries, modeboetieks enz., alle maal bereikbaar via het me trostation Palais Royal-Musee du Louvre. Rivolivleugel In het toekomstige „grootste museum ter wereld" zullen 5000 stukken meer dan nu te zien zijn. De totale collectie van het Louvre omvat 350 000 werken, maar om die allemaal uit te stallen zouden de Gran de Gallerie, die zich 470 meter uitstrekt langs de Seine, en de Rivolivleugel minstens moeten worden doorgetrokken tot aan de Champs-Elysees. Die Rivolivleugel, aan de Rue de Rivoli, was overigens inzet van een politiek gevecht tus sen zwaargewichten. Sinds vele jaren mogen de Franse ministers van financien zete len in de in koninklijke stijl uitgevoerde vertrekken. Tij dens de „cohabitation" wilde de rechtse schatkistbewaarder Edouard Balladur de prachtige salons en kroonluchters van de graaf De Morny (een bloed verwant van keizer Napoleon III) allerminst verruilen voor een hypermoderne kantoor in het oosten van Parijs. Om alle ambtenaren van financiën te verzamelen (en om de Rivoli vleugel vrij te hebben voor De Louvre-piramide, buiten kant. zijn lievelingsproject) liet Mit terrand een gigantisch minis terie bouwen, vlak achter het Gare de Lyon. Ook een werk kamer boven de Seine kon Balledur niet van gedachten doen veranderen, die daarna door spotprenttekenaard altijd met een 17e eeuws pruikje is afgebeeld. Mitterrand hoefde de ME er net niet op af te stu ren, want na de vervroegde parlementsverkiezingen is de socialist Pierre Beregovoy (een van zijn beste vrienden) weer minister van financiën gewor den. Zijn afscheidsfeeestje uit de de Rivolivleugel is over vier maanden. Klassieke Griekse en Perzische beelden zullen de ambtenaren aflossen. Verdedigen De piramide, waarvan de spe ciaal door de glasfabriek Saint Gobain ontwikkelde beglazing twee keer per maand door al- FOTO: LYDIE GARCIA pinisten moet worden schoon gemaakt, is dus maar het topje van de ijsberg. Maar wel een veel besproken en al ontelbare keren gefotografeerd. „Over tien jaar zal iedereen deze pi ramide verdedigen," voorspel de Emile Biasini vier jaar gele den in deze krant. De door Mitterrand benoemde project leider ofwel Monsieur Grand- Louvre heeft eerder gelijk ge kregen dan verwacht. Van de tegenstanders, verenigd in L'Association pour le renou- veau du Louvre' (De ging voor de vernieuwing van het Louvre) is lange tijd niets meer gehoord. Bestuurslid An dré Fermigier, artchitectuur- recensent bij Le Monde, nam woedend ontslag toen de re- daktie ook voorstanders de ruimte gaf. Na de onvermijde lijke polemieken heeft een meerderheid van de Fransen zich met Pei's piramide ver zoend. Zelfs Jacques Chirac, de burgemeester van Parijs en in principe oneens met presi- Het Louvre is direct heropening door president Mitterrand vanaf 30 maart te bezoeken via de nieuwe pira mide. Het museum is dagelijks geopend van 9 00 tot 18 00 uur en maandag en woensdag tot 21 45 uur. De fraai verlichte crypte onder de Cour Carree, met de fundamenten Philippe Augustes middeleeuwse kas^ teel kunnen eveneens bezocht worden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16