Hofflants Huys wil feïieer opvang bieden ^Jeugdorkest ivormt een kweekvijver" Waterbos moet familiebad worden Bezwaren tegen golfterrein ^Zwakzinnigenzorg moet cliënt zorg op maat gaan bieden Presentatie verenigingen PEN HAAG/LEIDEN Een [iroot tekort aan inrichtings- ilaatsen, een onevenredige yerdeling van middelen en te treinig samenwerking tussen Ie instellingen: de drie basis- in <kjj| problemen van de zwakzinni ge?#! Éenzorë 'n de provincie Zuid- Hólland. In de „Uitgangspun- KENII (ennota Zwakzinnigenzorg" geven Gedeputeerde Staten [GS) aan, dat de zwakzinni genzorg uit moet gaan van de •lient en niet van de voorzie ning. Om te komen tot „zorg >p maat" moeten de instellin- ^^gen binnen elk van de zes ge- zondheidsregio's waarin Zuid- teinki Holland wordt verdeeld nauw gaari samenwerken, het liefst d via fusies. Per regio moet er tor mi ^en regionaal systeem van 09; 07 voorzieningen komen onder ;te rw één centrale regie, die bij een legionaal Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg (ROZ) moet worden ondergebracht. Dit or gaan houdt zich dan bezig met beleid en niet met uitvoering. GS signaleren als grootste pro bleem de versnippering van de voorzieningen. Voor bijvoor beeld verwijzing, advies en voorlichting weet de zwakzin nige met zijn ouders zich ge confronteerd met de huisarts, de voogdij-instelling, de soci aal-pedagogische dienst en de inrichting. Om aan die ver snippering een einde te maken is onvrijwillige, regionale sa menwerking noodzakelijk, zo schrijven GS. "Het aantal zwakzinnigen dat een half jaar tot een jaar moet wachten op een plaats in een inrichting of gezinsvervan gend tehuis is groot. Zijn er nu in totaal 1200 wachtenden, bij ongewijzigd beleid zal het aan tal rond 2005 zijn opgelopen tot 1700 bij de inrichtingen en tor mi a KOPEREN JUBILEUM SYMFONIE-ORKEST t>°et4 NOORDWIJK „Men opzegt wel eens smalend dat flu. de «nige cultuur in onze L«S |treek de bollencultuur is. istw Maar is er meer. Bijvoor- jJJ01'beeld muziekcultuur". Zo .begint een brief die on- 'langs gestuurd werd naar H ;èen groot aantal bedrijven Bi in de Bollenstreek. In de brief vraagt het Symfo nie-orkest Bollenstreek aan dacht voor de financiële pro blemen waar zij sinds enkele maanden voor geplaatst staat, problemen die ontstonden 'joen subsidies door bezuinigin gen werden stopgezet. „Het is met name het jeugdorkest waar we graag wat ondersteu ning voor zouden hebben", zo vertelt secretaris mevrouw I. Roes. „Wij zien het als onze taak om de jeugd op te leiden in het samenspelen van klas sieke en licht klassieke mu- ïiek. Bovendien vormt dat 'jeugdorkest een kweekvijver voor het grote orkest". Verhoging van de contributie wil Roes de jonge muzikanten niet aandoen. „De kosten die de kinderen en hun ouders moeten maken zijn toch al niet gering. Naast de contributie moeten er ook muzieklessen worden betaald en niet te ver geten de kosten van aanschaf of huur van instrumenten. De 'kinderen komen uit de hele Bollenstreek, uit Noordwijk en Noordwijkerhout, Sassenheim, Voorhout en Lisse. Wekelijks moeten ze dus gehaald en ge bracht worden, want repete ren gebeurt in Artopa in Lisse. Ook dat kost geld." Voor Roes en collega-orkestlid en jeugdbegeleidster mevrouw Echternach, is het niet moei lijk manieren te bedenken waarop bedrijven bij zouden kunnen springen. Geldelijke bijdragen zijn altijd welkom, maar ook kleding om in op te treden. Ook uitnodigingen om bii bedrijven, bijvoorbeeld ho tels of culturele instellingen, te komen spelen zullen graag worden aanvaard. „In de sport is sponsoring een heel gewone zaak, waarom zou een orkest niet gesponsord kunnen wor den", zo vragen de dames zich af. Jubileum Het symfonie-orkest Bollen streek bestaat deze maand l2'/i jaar. De jeugdafdeling werd, in nauwe samenwerking met de muziekschool in Lisse, zeven jaar geleden opgericht. Een enthousiast dirigent werd ge vonden in de toenmalige di recteur van de muziekschool, Albada. Inmiddels zwaait een minstens zo enthousiaste jeug dige orkestleider uit Amster dam, Erik Waertys, wekelijks de dirigeerstok. Waerts is volgens mevrouw Roes niet alleen een man die het 21-man/vrouw tellende jeugdorkest prima aanvoelt, hij wv«et de jongeren ook te moti veren om door te gaan. „Erik .EIDEN OMGEVING EeidócSouoont DONDERDAG 30 MAART 1989 PAGINA 13 elvis erju met ■rasstte* iakcty: i en eur r ste inig 3dl& 'romenadeloop in Sassenheim JASSENHEIM De zesde Promenadeloop wordt ianstaande dinsdagavond gehouden. De deelnemers cunnen kiezen uit de afstanden: 2,5, 5 en 10 kilome- er. De inschrijving heeft vanaf zes uur in feestge- iuw Kasanova aan de Hoofdstraat, et parcours voor de kortste afstand bestaat uit twee ronden door het centrum van Sassenheim. De langere afstanden voeren de lopers ook door de bollenvelden. Iedereen die finisht krijgt een herinneringstegel met ;en afbeelding van Huis Ter Leede. Voor de win- laars in de diverse klassen zijn er voorts wandbor- ien, bekers en waardebonnen te winnen, t let te breken record staat op naam van Jacques Va- i entin, die twee jaar geleden de tien kilometer in 12.40 minuten liep. De Sassenheimse basisschool die met de meeste deelnemers meeloopt komt in aanmer ing voor een speciale prijs. De start voor de Jeugd- op/schoolprijs is om kwart voor zeven. De volwas- men starten om half acht. Inlichtingen zijn verkrijg- lar bij Cees de Jong, telefoon 02522-15883. Bomen planten in Rijnsoever KATWIJK Burgemeester G. van Montfrans-Hartman plant aanstaande woensdag de eerste van 120 jonge bomen in de Kat- wijkse nieuwbouwwijk Rijnsoe ver. Ze doet dat ter gelegenheid van de Nationale Boomfeestdag in het bijzijn van 250 leerlingen van de Prins Willem Alexanderschool. Zij zullen onder leiding van me dewerkers van de gemeentelijke plantsoenendienst de resterende bomen planten. De essen, mei doornen, kastanjebomen, elzen en linden worden geplant ter hoogte van de Ebstroom. Ook de Vloed- stroom, de Vikingbank en de Dof- fersbank worden van jonge bo men voorzien. Politie Noordwijk start project inbraakpreventie NOORDWIJK De gemeentepolitie in Noordwijk start in samenwerking met het Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven een project inbraakpreventie. De eerste voorlichtingsavond zal half april worden gehouden in de wijk Boerenburg. Het is de bedoeling in de periode 1989-1991 ook de overige wijken in de gemeente te bezoeken. In Noordwijk stijgt het aantal woninginbra ken de laatste jaren licht. Door het geven van voorlichting wil de politie bereiken dat het aantal gelegenheidsinbraken vermin dert. Op de avond zelf zal uitgebreid wor den ingegaan op het beveiligen van een woning tegen inbraak en er zal een film over inbraken in woningen worden ver toond. Afscheid van echtpaar Van Waasbergen WASSENAAR Dominee W. van Waasbergen en mevrouw A.H. van Waasbergen-van Selms nemen zondag 9 april afscheid van de Hervormde Gemeente. De heer Van Waasbergen moet in de tweede helft van april in Amsterdam aan zijn hart worden geo pereerd. Daarna verhuist het echtpaar naar Baarn. In de dienst van 9 april, die geleid zal worden door dominee W. Dijckmeester, worden enkele kin deren gedoopt. Bij de gelegenheid van het emeritaat van Van Waasbergen wordt een boek uitgegeven, waarin opgenomen een keur van sermoenen, gedichten en liederen door hem in de loop der jaren als predikant te Vaals, Gulpen, Baarn en Wassenaar geschre ven onder het pseudoniem Will Waes. Concert Crescendo in Leeuwenhorst NOORDWIJK Het Noordwijkse Crescendo geeft za terdag zijn jaarlijkse uitvoering in Congres Centrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Het concert begint om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur open. Het jaarlijkse concert werd tientallen malen gegeven in het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat. Nu dat is gesloten, is Crescendo naar een nieuwe lokatie uitgeweken. Binnen de gemeente viel die niet te vin den. In Leeuwenhorst denkt men een goed alternatief te hebben. Op het programma van de uitvoering staat een geva rieerde show van het majorettepeleton, gevolgd door een optreden van de drumband. De harmoniekapel zal voor de pauze werken laten horen als Le Calife de Bagdad, een selectie uit Soldaat van Oranje en de ouverture Marco Spada. Na de pauze staan er „lichte re" werken op het programma. Na afloop van het con cert is er gelegenheid na te praten met een hapje en een drankje. De muziek wordt dan verzorgd door The Evergreens. Negen gegadigden voor Lindenhof NOORDWIJK Er zijn ne- gen gegadigden om De Lin denhof in Noordwijk aan te kopen. Hun namen, noch de bestemming die de potentiële kopers aan het monumentale pand aan het Lindenplein wil len geven, worden door de ge meente Noordwijk niet be kend gemaakt. Op dit moment wordt intern door de gemeen te Noordwijk gepraat over wie in aanmerking komt voor de aankoop van de Lindenhof. Het college van burgemeester en wethouders gaat hierover in de komende weken advies vragen aan de verschillende commissies. OPZETTEN VAN NIEUWE 'MEERZORGAFDELING' hun kinderen. Dergelijke ont wikkelingen legden een grote druk op het personeel, waar door de vraag werd opgewor pen hoe mensen die dreigen te dementeren moeten worden opgevangen. Sindsdien is voor hen, in over leg met familie en artsen, een dagopvang begonnen. Die is inmiddels uitgebreid met avond- en nachtopvang. Deze ontwikkelingen zijn aanlei ding geweest om een plan te ontwikkelen voor een meer- zorgafdeling. Aanpassingen Om zo'n afdeling op te zetten zijn er wel aanpassingen aan het gebouw nodig. Er moeten huiskamers en rolstoelkamers komen. Ook zijn kleinere per iker chuil mar\ de I de aas Congres over onderwijs in gezondheidszorg NIEUWE DIRECTEUR ZWEMBAD RIJNSBURG: kom is het Rijnsburgse Water- bos een uitdaging. „In het bedrijfsleven gaat het om zo veel mogelijk winst te maken. In de zwemwereld worden ge probeerd om de tekorten, in Rijnsburg ruim zeven ton, zo beperkt mogelijk te houden", meent de nieuwe directeur die hoopt dat binnen drie jaar uit de inkomsten van het bad de kosten betaald kunnen wor den. Voor rekening van de ge meente komen dan alleen nog de kapitaalslasten. Daarvoor moet het Waterbos nog meer een familiebad worden dan het nu al is en zo de concur rentie van het Katwijkse Aquamar aankunnen. Ook moet het bad sprankelender worden. „Het binnenbad krijgt daarbij de prioriteit", vertelt Van Bennekom. Zowel de hal als het interieur krijgt binnen kort een nieuwe kleur. Verder denkt Van Bennekom aan sfeerverlichting. Van Bennekom noemt het bui tenbad het zorgenkindje van het zwembad. Al jaren achter heen wil het weer niet mee werken en langs de kust is ook zee en strand in de zomer maanden een grote concur rent. Toch denkt Van Benne kom dat daar in de toekomst verandering in komt. „De mi lieuproblemen nemen immers toe en wie wil er in vervuild water zwemmen? Op den duur zal het buitenbad weer genoeg aftrek krijgen". Binnen niet al te lange tijd wordt het lang verwachte testament van de interim-directeur J.A. Drijver bekeken. Aan de hand daar van worden de definitieve plannen voor het Waterbos op gesteld. NOORDWIJK De Stichting Duinbehoud en de Vereniging Natuur- en Vogelbescherming'Noord- wijk hebben bezwaar aan getekend tegen de activi teiten van de Noordwijkse Golfclub. De golfclub heeft vergunning ge vraagd aan de gemeente Noordwijk om grondwater te mogen ontrekken aan de duinen en daarmee golfbanen te besproeien. Volgens de bezwaarmakers horen golfbanen helemaal niet in de duinen thuis, omdat daardoor schade aan de natuur ontstaat. De golfclub besproeit al jaren het golfterrein met schaars grondwater. Daardoor daalt de watervoorraad op gro tere diepten en stroomt het grondwater weg uit aangren zende duinvalleien. Vooral de Nora-vallei heeft hieronder te lijden. „De waterwinning door de golfers is gelijk aan de tota le waterproduktie van het eiland Vlieland, met zijn toe vloed van recreanten. Dit enorme verbruik voor een be perkte groep mensen past niet", vinden Duinbehoud en Vogelbescherming. Volgens de indieners van het bezwaar schrift wordt de waterhuis houding van het duingebied ernstig verstoord. De golfsport is nog op meer manieren schadelijk voor de natuur, stellen Stichting en vereniging. Gewezen wordt op de aanleg van clubhuisjes en parkeerplaatsen. Een groot deel van het gebied bestaat uit onnatuurlijke grasmatten die in stand worden gehouden door kunstmest en bestrij dingsmiddelen. Verder is het golfterrein met zijn afrastering een barrière voor wandelaars en fietsers. NOORDWIJK De Noordwijkse Verenigin genmanifestatie heeft plaats op zaterdag 23 sep tember. Dan presenteren alle verenigingen uit het kustdorp zich uitgebreid aan het publiek. Het doel van de manifestatie is de Noord wijkers een totaal beeld te geven van het lo kale welzijnswerk. De Verenigingenmanifestatie werd vorig jaar voor het eerst gehouden. activiteiten die de verenigin gen op het gebied van sport, muziek, toneel, emancipatie en zorg te bieden hebben. Ook dit jaar stellen de Noordwijkse ad viesraden op welzijnsgebied de verenigingen in staat zich te presenteren door middel van een informatiestand, een de monstratie of een mini-uitvoe ring. Op dinsdag 11 april is er in het dorpshuis De Kuip een infor matieve bijeenkomst voor de geïnteresseerde verenigingen en instellingen. De gemeente Noordwijk heeft inmiddels haar financiële steun toege zegd. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk 29 mei aanmelden. 'oeg i ^VOORSCHOTEN Het i twi verzorgingshuis, 't Hoff- ants Huys in Voorscho- •rz/Aen, dat woonruimte biedt P™ lan 137 mensen onder- w" v toekt de mogelijkheden im de zorg voor vooral lementerende bewoners 'ezeefeit te breiden. Over het ik opzetten van een speciale door „meerzorgafdeling" is in- middels een discussienota itimet iamengesteld. Aanleiding daarvoor zijn de iogere eisen die onder andere door de vergrijzing aan de ver- jorging van ouderen worden aak t gesle'Een van de gevolgen ater van vergrijzing is dat ook itgeh iet aantal ouderen dat demen- èert toeneemt. Die groep ou deren werd tot voor kort voor al verzorgd in verpleeghuizen. Maar inmiddels zijn er voor dergelijke instellingen bijzon der lange wachttijden, 't Hoff- lants Huys presenteert met de discussienota plannen die het mogelijk moeten maken dat bewoners van het huis die de menteren in de toekomst al leen bij hoge uitzondering hoe ven te worden overgeplaatst naar verpleeghuizen. Zo'n op vang biedt bovendien nog het voordeel van lagere kosten. Uit de nota blijkt dat sinds 1985 door het personeel bij een toenemend aantal bewoners gedragsveranderingen werden geconstateerd. Dat varieerde van het voortdurend zoeken naar zaken als sleutels, porte monnee en sieraden tot het vragen naar moeder of juist aangrenzende kamers nodig waar bewoners zich kunnen terugtrekken. Overwogen wordt voor deze voorzieningen enkele echtpareneenheden te verbouwen. Het personeel heeft inmiddels een bijscho lingscursus gevolgd. Voor het opzetten van de meerzorgafdeling wordt sa menwerking gezocht worden met een verpleeghuis in Zuid- Holland voor de extra medi sche begeleiding. De plannen brengen jaarlijks 253.000 gul den extra kosten met zich mee. Daarin is verrekend de derving van inkomsten door dat negen bedden het veld moeten ruimen ten behoeve van de nieuwe afdeling. De di rectie van 't Hofflants Huys hoopt de financiën spoedig rond te hebben. Freek van Bennekom: „Het buitenbad is het zorgenkindje" 3300 bij dë gezinsvervangende tehuizen. De gemiddelde wachttijden zijn dan respectie velijk zes en dertien jaar. Om dit vraagstuk op te lossen, vin den GS dat uit de overbebedde regio's Limburg en Gelderland bedden moeten worden over geheveld naar Zuid-Holland. Daarnaast moet de spreiding binnen de gezondheidsregio's van Zuid-Holland zelf beter. In Zuid-Holland-Noord (Bol lenstreek, Leiden en omstre ken, Rijnstreek) is het grootste overschot aan bedden (1722). Ook in Delft en het Westland is een overschot (634). Dat zou moeten worden overgeheveld naar de probleemregio's Den Haag, Midden-Holland en Rijnmond. Het plan van GS moet nog door de commissie gezondheid en welzijn en door provinciale staten worden goedgekeurd. OEGSTGEEST Kasteel Oud Poelgeest in Oegst- geest is op 12, 13 en 14 april het decor van een internationaal congres over hoger gezondheids zorg onderwijs. In navolging van de eerste bij eenkomst, twee jaar geleden in Cambridge, komen ongeveer 40 mensen uit het universitair en hoger beroepsonderwijs uit zeven Europese landen bijeen. De organisatie is in handen van de sector Gezondheidszorg van de Haagse Hogeschool en de medische faculteit van de universiteit van Southampton. Zowel leerprocessen als studie prestaties komen aan bod. Na dere inlichtingen zijn verkrijg baar bij drs. E. Houtkoop, tele foon 070-258680. RIJNSBURG Het Rijnsburgse zwembad Het Waterbos heeft een nieu we directeur. De 33-jarige Freek van Bennekom is deze maand benoemd tot directeur van het bad. Hij moet met het personeel het Waterbos tot een aan trekkelijk oord voor de Rijnsburgers maken. Van Bennekom is opgegroeid in Oud Beijerland. Zelf heeft hij in het Spui leren zwem men. Het gebied de Hoeksche Waard leent zich hiervoor uit stekend. Toch bleek bij het schoolzwemmen dat de zelfge leerde slag er technisch niet zo goed uitzag. Via contacten met het zwembad in Oud-Beijer- land assisteerde van Benne kom als 13-jarige bij de kleu- terlessen. Bij een oefening een stok vasthouden was een van zijn eerste ervaringen als aan komend zwemonderwijzer. Hij volgde een MTS-opleiding maar vond geen werk. „Toe valligerwijs kwam ik weer bij het zwembad in Oud-Beijer- land. Daar kon ik als zwemon derwijzer/machinist komen werken. De rest heb ik in de praktijk geleerd", vertelt Freek van Bennekom. Na 15 jaar dezelfde werkkring te hebben gehad, waarvan de laatste zeven jaar als bedrijfs leider-manager, wilde Van Bennekom eens iets anders. In Rijnsburg was een vacature na het vertrek van directeur W. Janssen die na problemen met het personeel uit zijn functie werd gezet. Voor Van Benne- FOTO: HENK VAN DEN ENDE dienstelijk viool speelt, zelfs ooit met Emmy Verheij optrad en een die bovendien bekend heid verwierf met zijn wel zeer eigen vertolkingen van Schubert-liederen. Het jeugdorkest is op 22 april van 11.00 tot 13.00 uur te be luisteren in de bibliotheek in Noordwijkerhout. In mei volgt een koffieconcert in de Rudolf Steinerschool in Leiden en op 1 juli wordt weer in Noordwij kerhout optreden, nu ter gele genheid van de presentatie van het programma van het plaatselijke muziekonderwijs. In september staat nog een concert in het Poelhuys in Lis se op het programma op uitno diging van Foster Parents en in januari volgend jaar vormt de Vrije School in Haarlem het decor voor een muzikaal optreden door de jeugd uit de Bollenstreek. MARIJKE DEN HOLLAN DER ue jeuga-ataeiing van net orkest aan net repeteren in Artopa in zit altijd vol ideeën. Zo wil hij bijvoorbeeld eens proberen om het orkest samen te laten spe len met de harmoniekapel Crescendo uit Sassenheim". In de Krokusvakantie nam het jeugdorkest succesvol deel aan een muziekfestival in Heerde. Een weekeind lang werd met zes orkesten uit het hele land gemusiceerd, met als hoogte punt op de laatste middag een gezamenlijk optreden in de Amfihal in Epe. Voor de kin deren een onvergetelijke erva ring. In de planning zit ook een uitwisselingsprogramma met een jeugdorkest uit Zwit serland. Nieuwe leden ziin bij het Sym fonie-orkest Bollenstreek nog steeds van harte welkom. Het grote orkest kan vooral veel eerste en tweede violisten ge bruiken, maar ook andere in strumenten zijn welkom. „Ook mensen die lang niet gespeeld hebben hoeven niet te aarze len. Voorspelen hoeft bij ons niet en de besten zitten niet automatisch vooraan. Er heerst binnen het orkest ge woon een gezellige sfeer. Ove rigens kan iedereen vrijblij vend komen kennismaken en bijvoorbeeld een maand op proef meespelen". Bij de jeugd zijn alle instrumenten wel kom, behalve dwarsfluiten. De leeftijden van de jonge muzi kanten liggen zo tussen 11 en 20 jaar. Concerten Het spreekt vanzelf dat het vooral het grote orkest is dat, wat concerten betreft, de toon zet. Alhoewel ook de jongeren regelmatig uitvoeringen ge ven. De volwassenen onder de bezielende leiding van Wim van Duijn uit Sassenheim, ge ven jaarlijks vier concerten in de hele Bollenstreek. Daar- ndast zijn er nogal eens koor begeleidingen en optredens overdag in kleine bezetting. Met veel plezier denkt me vrouw Roes nog terug aan de keer dat opgetreden werd voor de radio, samen met het ka merkoor van de omroep. „Het was een vreselijk moeilijk stuk, waar we maanden op moesten repeteren. De genera le repetitie was erbarmelijk. De leden van het koor dachten toen, dat wordt helemaal niks met dat orkest. Maar wij wis ten dat we het konden en de uitvoering was perfect". Daar mee was de naam van het Symfonie-orkest Bollenstreek in Hilversum voorgoed geves tigd. Het koperen jubileum zal niet uitbundig worden gevierd. Wel zal het orkest op 14 april een concert verzorgen in de Victorkerk in Noordwijker hout. Heel bijzonder is dan het optreden van de schrijver Miarten Biesheuvel, die ver-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13