l£eidóe6owa/nt Protestactie tegen plannen- Heerma STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) 3 Voormalige polikliniek wordt paradepaardje Leidse universiteit Informatiedag werkzoekenden Muziekmarathon in de Stadsgehoorzaal DINSDAG 28 MAART 1989 PAGINA 9 ^idenaar neergestoken glDEN Een 19-jarige Leidenaar is idagmorgen rond tien over vier in de itionsweg met een mes in de buik en bovenbeen gestoken. De jongen had l daarvoor samen met een vriend een bijgelegen eethuis verlaten. Toen het eetal wegfietste werden ze nageroepen. I jongen reed daarop terug en kreeg een ordenwisseling met een groepje van er jongeren. Toen hij zich daarna bij zijn iend voegde, ontdekte deze dat zijn Hgezel onder het bloed zat. De jonge- in bleek enkele keren te zijn gestoken. is dezelfde nacht nog geopereerd in t Academisch Ziekenhuis Leiden. De ngen vermoedt dat hij is gestoken door m ongeveer twintigjarige knaap die :o'n 90 meter lang zou zijn. Hij had donker end haar, een spitse neus, droeg een ijkerbroek en had een blauw petje o?. Brand in fietsenstalling RIJNSBURG De dakplaten van de fietsenstalling van de christelij ke Mavo aan het Noordeinde/Koe straat in Rijnsburg zijn zondaga vond in vlammen opgegaan. Om wonenden waarschuwden om half tien de brandweer, die snel ter plekke was. De oorzaak van de brand is onbekend. Straattegels ontvreemd RIJNSBURG Twee inwoners van Rijnsburg zijn gisteren aange houden nadat zij waren betrapt bij het stelen van 150 straattegels. De Riinsburgers ontvreemdden de te gels uit de gemeentelijke opslag plaats aan de Oegstgeesterweg in Rijnsburg. Autoradio gestolen KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het ver bergen van zijn autora diocassetterecorder on der de zitting van zijn stoel heeft een autobe zitter in Koudekerk af gelopen maandag niet geholpen. In de vroege morgen werd toch inge broken in zijn auto, en kon de dief het appa raat, ter waarde van honderden guldens, vinden en meenemen. De auto stond gepar keerd aan het Van Kla verenplantsoen. Automobilist ramt gevel LEIDEN Een 22-jarige Leide naar heeft de afgelopen nacht rond half twaalf met zijn auto de gevel van een zaak in auto-hifi aan de Nieuwe Beestenmarkt ge ramd. Auto en gevel liepen zwa re schade op. De jongen reed na het ongeluk weg. Hij werd rond twee uur aangehouden toen hij weer in de omgeving van het on geluk rondreed. Tegenover de politie verklaarde hij dat hij on der invloed verkeerde op het mo ment van het ongeluk. Hij had zijn vriendin zien lopen en wilde direct keren. Dat deed hij zo woest dat hij met een flinke vaart achteruit op de gevel in reed. HART-DOEDAG BIJ DE LEIDSE LEIDEN Scholengemeenschap De Leidse staat donderdag 6 april geheel in het teken van het hart. Wethouder F. Kuijers van volksge zondheid zal om 13.00 uur deze 'Hart-Doe Dag' in het gebouw van De Leidse aan de Boerhaavelaan 44 openen. Door middel van sport en spel, dans en zang zullen de leerlin gen van de school duidelijk maken wat het hart voor een mens bete kent en het belang van een gezonde leefstijl benadrukken om hart- en vaatziekten te voorkomen. Ook de Basisgezondheidsdienst van Leiden en de afdeling Hartziekten van het Academisch Ziekenhuis werken aan de Hart-Doe Dag mee. De themadag duurt van 9.00 tot 16.30 uur. Veel belangstelling voor scholing arbeidsbureaus LEIDEN/LISSE Bij de arbeidsbu reaus Leiden en Lisse is vorig jaar vijftig procent meer mensen opgeleid bij de scholingsactiviteiten dan werd verwacht. In 1988 werden 37 ver schillende opleidingen gestart om aan de vraag naar geschoold personeel te kunnen voldoen. Het voor scholing gereserveerde bedrag werd met ruim vier ton overschreden. Via de Kader regeling Scholing besteedden de bu reaus 3.130 000. Voor de vier ton werd aanvullende financiering ge vonden. Ook rekende men op bijna duizend mensen die in aanmerking kwamen voor een opleiding. Het werden er echter 1400. Omstanders gewond bij caféruzie LEIDEN Een man en een vrouw zijn zondagnacht gewond geraakt bij een ru zie in een café aan de St. Aagtenstraat. De man, een 29-jarige Leidenaar, duwde rond kwart voor drie een paar ruziënde mensen opzij en kreeg direct daarop een klap van iemand die een bierglas in zijn. hand had. Hij liep daarbij snijwonden in het gezicht op en een dicht oog. Kort daarna meldde zich bij de politie een 21- jarige vrouw uit Voorschoten. Zij had bij de ruzie die zich afspeelde tussen haar nicht en een jongen, een klap op haar kaak opgelopen. Toen ze haar ontwricht te kaak liet behandelen in het AZL liep ze daar in de wachtruimte de 29-jarige Leidenaar tegen het lijf die haar zou heb ben geslagen. LEIDEN Meer dan 26 bewonerscommissies hebben besloten in Lei den een protestactie te ondernemen tegen de plannen van staatssecre taris Heerma van volks- huisvesting. Op initiatief van de Stichting Welzijn gaan zij binnenkort met het uitdelen van nam- fletten de Leidenaren oproepen zich bij de ac tie aan te sluiten. Enkel? bewonerscommissies willen bovendien de huizen langsgaan om handtekenin gen te verzamelen. Deze zul len op zaterdag 22 april wor den overhandigd aan Twee de Kamerleden tijdens een Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft zijn steun aan de actie betuigd. De bewoners vrezen dat veel Leidenaren in grote proble men komen als de plannen van Heerma doorgaan. Een grote bevolkingsgroep zal dan niet meer in staat zijn de hoge woonlasten op te brengen, zo menen zij. Heerma wil onder meer de wil hij bezuinigen op de huursubsidie. Voor het ple gen van groot onderhoud wil hij een huurverhoging door berekenen. Verder wil hij ook dat mensen met een laag inkomen naar goedkopere huizen verhuizen en dat mensen met een hoger inko men, als ze in een goedkope huurwoning wonen, verhui zen naar een huis met een hnpprp huur. Antiquarenbeurs op tweede paasdag in de Pieterskerk, heeft geen last gehad van het prachtige Wer. Ruim 1.200 liefhebbers kwamen snuffelen op de beurs voor oude en bijzondere boeken die wr het eerst in Leiden werd gehoujen. Het aanbod liep uiteen van vrij recente tweedehandsboe- die voor een paar gulden van de hand gingen tot zeer bijzondere antiquarische werken waar de prijs al snel honderden guldens bedroeg, i Leidse boekhandelaar L. Kretschmar was gistermiddag zeer tevreden over het verloop van de „Met duizend bezoekers was het al een geslaagde beurs geweest. Dit is zeker voor herha- vatbaar, daar gaan we ons op beraden". De Antiquarenbeurs is een initiatief van de Bond van in Oude Boeken. Eerder werden vergelijkbare beurzen elders in Nederland gehouden. Kretschmar steekt de Leidse beurs daar qua bélangstelling zeer gunstig bij af. „Er is goed Ik heb nog niemand gehoord die ontevreden was". Kretschmar merkt daarbij op dat de irs vooral belangrijk is als kennismaking voor het publiek met de handel in oude boeken. Op de beurs waren de handelaren uit Leiden en directe omgeving dan ook sterk vertegenwoordigd. FOTO: WIM VAN NOORT op boekenbeurs Dwarsfluit Inti houdt op zaterdag 1 en zondag 2 april een work shop dwarsfluit maken van 13.30 tot 16.30 uur. Inti is gevestigd de Hoge- woerd 75. Meer informatie is verkrijgbaar via tele foonnummer 122297. Korte Stukken Mensen die tijdens het Korte Stukken Festival Leiden (KSFL) iets op de planken willen brengen kunnen zich voor vrijdag 7 april opgeven. Het KSFL wordt op vrijdag 2 juni vanaf 20.30 uur gehouden in het Microtheater Impe rium. Belangstellenden kunnen bellen: 133348 of 133363. Bingo Drumband Matilo houdt vrijdag een bingo-avond. Aanvang 20.00 uur. Buurt huis Matilo is gelegen aan de Zaanstraat 126. Droomfabriek In De Droomfabriek wor den de komende dagen weer enkele optredens verwacht. Zo treedt woensdag de uit de regio afkomstige band The Strain op. Pap Sadanski, Alain Eskanasi The Paincos treden zaterdag 1 april op. De bands begin nen om 22.00 uur te spelen en de toegang is gratis. De Droomfabriek is gevestigd aan de Oude Singel 56. Huisarrest De zwaan aan de Zoeterwoud- se Singel nam geen deel aan de paasdrukte. Ze had het 'thuis' zo druk met haar eigen eieren, dat een dagje er niet in zat. Zo te zien zat de broeden de vogel echter totaal niet met het huisarrest. In alle rust koesterde ze zichzelf in de overvloedig schijnende zon. FOTO: WIM VAN NOORT Nieuwkopers vallen man aan NIEUWKOOP De politie heeft vijf Nieuwkoopse jonge ren aangehouden wegens openlijke geweldpleging. De vijf hebben bekend in het vo rige weekeinde vijf ruiten van een woning in Nieuwkoop te hebben ingegooid. Zij deden dat nadat zij de bewoner van het huis in de omgeving van het Kennedyplein hadden aangevallen. De man wist zich te verweren. Waarom de jon gens de man hebben aangeval len en de ruiten hebben inge gooid is niet duidelijk gewor den. Zij zullen de schade ver goeden. Lantaarnpaal geramd RIJNSBURG Een automo bilist uit Leiderdorp is in de nacht van Eerste op Tweede Paasdag aangehouden nadat hij een lantaarnpaal op de Zandtlaan in Rijnsburg had geramd. De man was na het voorval doorgereden. De auto mobilist werd op de Floralaan door de politie aangehouden vanwege het kabaal uit de mo tor. Een paar minuten later kwam de melding van de bot sing met de lantaarnpaal bin nen. LEIDEN De Arbeidsbu reaus van Leiden en Lisse houden op zaterdag 1 april een informatiedag voor werkzoe kenden. De manifestatie wordt gehouden in de Hooglandse- kerk aan de Nieuwstraat en duurt van half tien 's ochtends tot vijf uur 's middags. Er is informatie beschikbaar over bij- en omscholingsprojecten die de Arbeidsbureaus en an dere instellingen verzorgen om werkzoekenden meer kans op een baan te bieden. De op leidingen sluiten aan bij de vraag op de arbeidsmarkt en duren maximaal een jaar. Er zijn zowel full- als parttime- opleidingen die met behoud van uitkering gevolgd kunnen worden op het gebied van techniek, verzorging, admini stratie en management. Voor veel projecten kunnen belang stellenden zich op 1 april di rect opgeven. Er zijn met name mogelijkheden voor werkzoekenden met een afge broken opleiding, academici, HBO-ers en allocntonen. LEIDEN Het Fonds Mu- ziekverzamelgebouw houdt op 1 april een muziekmarathon in de Stadsgehoorzaal in Leiden. De actie wordt gehouden ten behoeve van het Leids mu ziekcentrum. Tijdens het mid dagprogramma verlenen vele Leidse muziekverenigingen, onder meer de drumband Ma tilo, Jong K G en het Leidsch Politie Muziek-Gezel- schap, hun medewerking. Ook zijn er 's middags speciale op tredens voor de kinderen. Bij voorbeeld van Geraldini, De- vilé's jeugdfestival en het ERMI kindertheater. Het mid dagprogramma begint om 12.00 uur en eindigt om 17.45 uur. De toegang is vijf gulden, 's Avonds treden verspreid over vijf zalen in de Stadsge hoorzaal verschillende groe pen op. De Big Band 'De Burcht Leiden' en de K G Stageband bijvoorbeeld zullen een uitvoering verzorgen in de grote zaal. Verder is er een Jazz café waarin The Prime Timeband en The Duke's workshop een concert geven. In het Leids café komt Leidse Kees aan bod, maar ook de band Survivor en de zangeres Wies Cavé zullen onder meer hun nummers laten horen. In de koffiekamer en in de bo venzaal wordt eveneens ruim te gemaakt voor verschillende groepen. Tevens worden 's avonds de winnaars van de su perloterij bekend gemaakt. Het avondprogramma begint om 20.00 uur en de toegang kost een tientje. Een kaart voor de gehele marathon kost 12,50. AGENTEN MET MES BEDREIGD LEIDEN Een 17-jarige Leidenaar heeft zondagmorgen rond kwart voor zes twee agenten met een mes bedreigd. Hij liet ziin wapen pas vallen toen een van de twee agenten zijn pistool troK. De politiemensen hadden de jongen en een 25-jarige metgezel betrapt toen ze probeerden in te breken in een garagebox aan de Gortestraat. De jongen probeerde toen aan arrestatie te ontko men door een groot mes te trekken. Handgemeen bij Haaswijkbrug OEGSTGEEST Een 18-jarig meisje uit Warmond heeft in - de Paasnacht een blauw oog opgelopen nadat zij met haar vriend woorden had gekregen met een groep jongeren uit. Oegstgeest. Het stel passeerde bij de Haaswijkbrug de jonge ren waarna zij een klap in het gezicht opliep en een schop in de zij. De politie haalde later in de nacht twee jongeren uit de bus naar Noordwijk die voor over last zorgden. Daar zat de dader bij. Spanjaard bedwelmd LEIDEN Een inwoner van Barcelona is zondagnacht fond twee uur door onbekenden vermoedelijk met gas uit een spuitbus bedwelmd en be roofd. De man liep in de bin nenstad en raakte even buiten westen na de ontmoeting met zijn belagers. Toen hij bij- kwam was hij zijn paspoort, 100 gulden, 200 mark, enige Franse francs en een adressen- boekje kwijt. Zijn spullen zijn later door een inwoner van- Lelystad bij het station gevon den. Alleen de 100 gulden wa ren verdwenen. FACULTEIT SOCIALE WETENSCHAPPEN VERHUIST IN ZOMERMAANDEN LEIDEN „Aanvankeljk *as de faculteit bang dat nét *lle medewerkers erin onder gebracht konden worden. H?t 'S dan ook moeilijk voor ie Keilen dat met het nieuwe sti- liejaar zo'n 850 medewerkeis en meer dan 4000 studente» gebruik zullen maken van di. [ebouw", aldus ir. K.W dwarshuis, planvoorbereidei Van de verbouwing van de 'oormalige polikliniek van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). „Met jn vieren dertigduizend vierkante meter 's dit het grootste gebouw van de universiteit. Het biedt zijn 'ebruikers straks alle noodza kelijke voorzieningen ten be hoeve van onderwijs en onder dek", aldus Dwarshuis over het nieuwste paradepaardje van de Leidse universiteit. Momenteel is de faculteit der sociale wetenschappen nog ge huisvest in twaalf panden ver spreid over Leiden. „Deze ver spreide huisvesting is duur en inefficiënt. Toen duidelijk was dat de polikliniek zou verhui zen naar de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis, is medio 1986 in overleg met het ministerie van onderwiis be sloten om een haalbaarheids studie te doen naar een moge lijke renovatie", aldus Dwars huis. „Maart vorig jaar zijn we begonnen met slopen. Bullo- zers reden rond op alle verdie pingen en binnen zes weken zag het gebouw er uit als een parkeergarage. De draagcon structie, liften en de gevel was het enige dat overbleef van het gebouw". Ook de vroegere röntgenafdeling is letterlijk met de grond gelijk gemaakt. Er werd door eên enkeling ge vreesd voor stralingsgevaar. Maar nadat de apparatuur was verwijderd en de metersdikke wanden van de röntgenbunker met explosieven waren opge blazen, wezen tests uit dat van enige onveiligheid geen sprake was. Energiezuinig Dwarshuis is enthousiast over het gebouw: „Het is extreem energiezuinig. Gevel en dak zijn bijvoorbeeld opnieuw geï soleerd en bovendien zijn er zeer energiezuinige installaties geplaatst. Alle toekomstige be woners kunnen de tempera tuur in hun kamer individueel regelen en kunnen een raam naar buiten openen". Het ge bouw is volledig toegankelijk voor invaliden. Er zijn geen drempels in het gebouw. Alle deuren zijn extra breed en er zijn invalide-toiletten op alle verdiepingen. Schakelaars in vertrekken en liften zijn ge monteerd op een hoogte die voor rolstoelgebruikers bereik baar zijn. In de collegezalen zijn zogenaamde dovenlussen gelegd waardoor iedereen met een gehoorapparaat toch in staat is de colleges te volgen. Kunstenares Loes van der Horst is door de universiteit uitgekozen om een kunstwerk te maken. Het is de bedoeling dat er straks bij de opening van het gebouw vanuit het 26 meter hoge plafond van de centrale hal een verlichte zuil water naar Beneden ruist en opgevangen wordt in een roestvrijstalen bassin. In aan sluiting op het kunstwerk zul len ook nog groenvoorzienin gen op de verschillende ver diepingen rondom het atrium worden aangebracht. Dwars huis: „We hebben ervoor ge kozen om met kunstbudget iets extra's toe te voegen aan de hal, die toch de centrale ontmoetingsplaats is in dit ge bouw". De voormalige polikliniek stamt van 1962. Het is de be doeling dat het dankzij de re novatie weer minstens een zelfde periode mee kan. Dwarshuis: „Als alles meezit realiseren we het project in de zeer korte verbouwingstijd van elf maanden. De stich- tingskosten van 33 miljoen gulden lijken misschien hoog, maar hierin zitten ook de kos ten van de inrichting, plus voorzieningen op het buiten terrein zoals overdekte fiets- parkeerboxen, slagbomen en dergelijke. Indertijd is uitgere kend dat nieuwbouw twintig miljoen gulden meer gekost zou hebben". De centrale hal heeft een 26 meter hoge vide, ruimtelijke effect te tonen. De parterre staat nog deels al klaar. Kunstenares Loes van der Horst hier gefotografeerd vanuit het souterrain om het in de steigers, de hogere verdiepingen zijn groten- staat op de voorgrond. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9