Goede klimaatregeling in kassen vraagt betere meting weerstations VROOMS DREESM ANN IN EN OM DE KAS 32.50 15.95 |J Oppassen met gebruik Chileense kalisalpeter Nieuwe schoolwandplaat Hollandse tomaat, snoepgoed van moeder natuur jacquetblazer Gewassen katoenen twill, f- O.a. zalm en emerald. 140-176 Streep/bloemprint blouse Katoen. Met schoudervullingen. 'Lila en zalm. 140-176 Vanaf TJ» Wijde rok Gewassen katoenen twill. Met brede taille band met riem. O.a. zalm en CC» emerald. 140-176 Vanaf Sweatshirt met fotoprint Katoen. 2 kleurig met streepboorden. Lange mouw. Zand/paars en zand/emerald groen. vanaf Bandplooibroek* Ecru denim. Met leeraccenten. 134-176 Bloem/streepshirt Katoen. Paars/lila en lila/zand. 140-176 Bandplooibroek Katoenen poplin. Met streepvoering. 134-176 Vanaf 69.95 Jurkje Pol/katoen. Met geborduurde kraag. Geel. rose en turquoise. Rundleren riem Met printdessin. Cognac en A QC zwart. 1^*7J Korte mouw sweater Katoen. Met totoprint. Met streepboorden. Paars en zand. ^.C 140-176 Vanaf tJ. Bandplooibroek* Ecru denim. Met leeraccenten. i^C 134-176 Vanaf U 3-Kleurig chintz jack Pol./katoen Met opgerolde capuchon bij de kraag en badges. In lila/emerald/zalm combinaties. 89.95 Vanaf 1 Bloemprint broek Katoenen twill. Met elastieken band en riem. Zalm/mint en lila/zalm. 134-176 Vanaf vJ* 3.2 Hét is voor de telers van komkommer oppassen geblazen met ht toepassen van kalisalpeter uit Chili. Vorig seizoen heeft een aantal komkommerbedrijven in de winter en het voorjaar pro blemen gehad met het optreden van een ernstige vorm van bolblad en het aan elkaar kleven van bloemen. Dit laatste verschijnsel was opmerkelijk omdat dit nog niet eerder was waargenomen. Nader onderzoek naar de oorzaak van deze problemen wees uit dat op alle bedrijven kalisalpeter uit Chili was gebruikt. Naar aanleiding daarvan werden er in april-mei proeven opgezet waarbij Chileense en Israëlische ka lisalpeter werd gebruikt. Toen bleek dat er veel gele bladranden en necrose in het blad werd geconstateerd bij de Chileense kalisSlpeter. De verschijn selen die eerder in de praktijk waren waargenomen, zoals bol blad en het aart elkaar kleven van de bloemen traden veel minder ernstig op. Begin dit jaar is de proef opnieuw opgezet, omdat de groeiomstandigheden meer overeen kwamen met die van de periode waarin de bedrijven met deze problemen ge confronteerd werden. Nu kwam bij alle planten duidelijk bol blad voor en ook veel aan elkaar gekleefde bloemen. Deze tweede proef toont dus duidelijk aan dat het gebruik van Chi- leense kalisalpeter voor komkommertelers risico's met zich ■;mee brengt, die men beter niet kan lopen. Het Kleine Loo, het onderwijstijdschrift van de Stichting Pu blic Relations Land- en Tuinbouw, heeft een nieuwe school wandplaat gemaakt. Het is de tiende wandplaat die door deze stichting geproduceerd is. Het is een wandplaat die als titel draagt: van plant naar klant. De afmetingen van de plaat zijn 60 bij 80 centimeter. De plaat geeft informatie over de glastuin bouw en de veiling. Het Kleine Loo organiseert dit jaar ook weer enkele schoolprojecten, bestemd voor gebruik in het ba sis- en voortgezet onderwijs. Met het project „Groep in de groente" biedt Het Kleine Loo scholen de mogelijkheid een be zoek te brengen aan vollegrondstuinbouwbedrijven. Dit project is een vervolg op het project „Klas in de boomgaard", waar voor zich vorig jaar 600 scholen aanmeldden. Een lesprogram ma waarbij klassen zelf groenten uit zaden kunnen opkweken beet „Zaai goed in de klas". Nieuw is ook de kijkkas, een kijk doos. Met de knipplaat van Het Kleine Loo en een schoenen doos kunnen kinderen een kijkdoos inrichten als kas. Het adres van de redactie van Het Kleine Loo: Postbus 91430, 2509 EA Den Haag. Gedeeltelijk herstel industrie De produktie van de Nederlandse groente- en fruitverwerken- de industrie is in het afgelopen jaar weliswaar groter geweest dan in 1987, maar er is toch niet zo veel verwerkt als in de jaren daarvoor. Echt opvallende zaken hebben zich in het afge lopen jaar niet voorgedaan. Een aparte vermelding verdient de weer wat kleinere produktie van champignonconserven en de toch wel opvallende stijging van het aandeel van de champig nons dat in glas is verwerkt. Dat bedroeg vorig jaar namelijk bijna een kwart tegen nog 18 procent in 1987. In het laatste kwartaal werd zelfs bijna 30 procent van de champignons i glas verpakt. Nieuwkomer: de kastanje champignon Begin maart zijn de eer ste kastanje-champignons aangevoerd. Het gaat hier om een heel nieuw produkt. De bruine kas tanje champignon is niet alleen anders van kleur dan de gewone, witte champignon, maar is ook iets groter en heeft een sterkere smaak. Het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen heeft een prijsgarantie voor deze champignon inge steld die tot 30 april loopt. Deze garantie wordt gegeven om de be langstelling voor dit pro dukt bij de kweker en de consument te stimuleren. Er wordt op het ogenblik een oppervlakte van 1400 vierkante meter met deze champignons ge teeld. Op ruim 20 bedrijven in het Westland is er nage gaan hoe nauwkeurig de metingen van de weersta tions waren. Deze metin gen zijn belangrijk omdat ze het uitgangspunt zijn voor het regelen van het kasklimaat door de com puter. De bedrijven lagen alle bin nen een straal van 3 km ten opzichte van elkaar, zodat mag worden aangenomen dat het weer buiten tijdens de metingen bij alle bedrijven gelijk was. Een week lang re gistreerden 22 tellers elk uur de gemeten waarden van het weerstation. Op 8 bedrijven werd de straling buiten geme ten met een lichtmeter en 14 bedrijven gebruikten een Kipp solarimeter. De gemeten waarden van de lichtmeters verschilden onderling zo sterk dat een vergelijking geen zin had. Bij 14 bedrijven kon dus nage gaan worden hoe de meet- nauwkeurigheid van de stra ling was. Hierbij werden er dagelijks verschillen van on geveer 20 procent geconsta teerd. Wat de temperatuur be treft werden er gemiddelde waarden gevonden die maxi maal 1 graad Celsius afweken van het gemiddelde van alle 22 bedrijven. De geconstateer de temperatuurverschillen tussen de bedrijven zijn groter dan bij de huidige stand van de techniek noodzakelijk is. In een aantal gevallen waren de meetfouten het gevolg van een verkeerde opstelling van het weerstation. Bij het meten van de windsnelheid werden er tussen de bedrijven erg grote verschillen geconsta teerd. Op sommige bedrijven waaide het volgens de compu ter drie maal zo hard als op andere bedrijven in de direk- te omgeving. Op dagen met weinig wind waren de ver schillen nog groter. Metingen verbeteren Hoe kunnen de metingen ver beterd worden is in dit op zicht een belangrijke vraag. Op de eerste plaats dient er te worden uitgegaan van goede meetapparatuur. Voor het meten van de straling heeft men 10 jaar geleden besloten om zoveel mogelijk solarime- ters te gebruiken. De stra lingsmeter moet voor be trouwbare metingen regelma tig schoongemaakt worden. Dit geldt ook voor de regen- melder. Daarnaast moet het droogele- ment van de solarimeter ten minste drie maal per jaar ver vangen worden. Beide meters moeten dus goed bereikbaar zijn. Voor het meten van de buitentemperatuur zijn er vol doende goede meters, met een gegarandeerde afwijking van minimaal 0,2 graad Celsius te koop. Bij de opstelling buiten dient er aandacht besteed te worden aan afscherming te gen zonnestraling en de venti latie langs de voelers moet goed zijn. Bij de windsnel- heidsmeters werden er grote verschillen geconstateerd. De ene meter draait bij een geringe windsnelheid veel ge makkelijker dan de andere. Een universele betrouwbare windsnelheidsmeter zou een uitkomst zijn. Voor een juiste meting van de windsnelheid en de buitentemperatuur is het belangrijk dat de appara tuur minstens 3 meter boven de kas of andere bebouwing staat. Men zou kunnen den ken aan het opsplitsen van de huidige weerstations in meer afzonderlijke meetpunten. Tot slot is controle van de appara tuur door de tuinder belang rijk. Men zou bijvoorbeeld met een aantal collega's uit de buurt af kunnen spreken om gedurende 24 uur de gegevens te registreren en ze daarna onderling te vergelijken. Bij afwijkingen kan men dan de computerfabrikant inschake len. klNSDAG 28 MAART 1989 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Cherryto/naten lijken op wat royaal uitgevallen kersen. FOTO: L.N. KRUL Van begin maart tot half november is het de tijd van de Hollandse tomaat. Aangevoerd worden de cherry-, de vlees- en de ronde tomaat. Ze ver schillen niet alleen in grootte van elkaar, maar ook van samenstelling. Zo heeft de vleestomaat meer vruchtvlees en minder vocht in vergelijking met de ronde tomaat. Ook de smaak van de vleestomaat is wat zoeter dan die van de aromatische ronde tomaat. De in de zestiende eeuw vanuit Zuid-Amerika als sierplant meegebrachte plant, wordt vandaag de dag alleen nog geteeld om de heerlijke vruchten ervan te kunnen eten. Jaarlijks wordt zo'n 550 mil joen kilogram op Nederlanse bodem geteeld. Dat niet alleen de Hollanders zelf gek zijn op deze heerlijke sappige rode vruchten, blijkt wel uit de ex portcijfers. Maar liefst 485 miljoen kilogram verdwijnt jaarlijks over de grenzen. Lekker pittig van smaak is de kleine cherrytomaat, ook wel kerstomaat genoemd. Klein of groot, de tomaat als ingre diënt komen we in de keuken op allerlei manieren tegen. Als brood- en slaversierder, gemengd met andere rauw kost groenten, gevuld of ge stoofd, als soep of gewoon puur natuur, lekker uit het vuistje. Tomaat is lekker en gezond, want hij zit vol mine ralen en viateamine A, B en C. Wie tomaten koopt om ze direct te gebruiken moet rode nemen. Wil men ze bewaren dan zijn meer oranje tomaten te verkiezen. Er moet bij het kopen op worden gelet dat ze niet te vochtig zijn. Belangrijk is dat ze stevig zijn. Bij voor keur moet men tomaten niet in de koelkast bewaren, maar bij een temperatuur van zo'n 13 graden celsius. De cherrytomaatjes worden in een speciaal doosje verpakt. FOTO: L.N. KRUL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7