Verrijzenis was geestelijk gebeuren £eicbc Sou/ta/ite Meer invloed kerk op onderwijs nodig kerk wereld *re >weer Vis doet wonderen bjj een zakenlunch. GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidaeSouocwt DINSDAG 28 MAART 1989 PAGI TIN! „Nog 86 religieuze gevangenen in Sovjetunie" LONDEN In de Sovjetunie zitten op dit moment nog 86 mensen om godsdienstige redenen gevangen. Onder hen zijn 18 christenen. De meeste gevangenen zitten vast omdat zij om hun geloof de militaire dienst hebben geweigerd. Dit meldt Keston College, het Engelse instituut voor de bestudering van de godsdienst in Oost-Europa. Volgens Keston College zijn het afgelopen half jaar 103 mensen die om godsdienstige redenen werden vastgehouden, vrijgelaten. Drie personen werden om hun geloof gearresteerd. Onder de gevangenen zijn orthodoxe, katholieke en protestantse christenen, alsmede moslims, getui gen van Jehova en leden van de Hare Krishnabeweging. Het aantal Sovjetburgers dat om godsdienstige redenen vastzit, is sinds de benoeming van Michail Gorbatsjov in 1985 aanzienlijk Kerken tegen bouw crematorium Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN Acht protestantse kerkgenootschappen in de gemeente Terneuzen verzetten zich tegen de komst van een crematorium op de gemeentelijke begraafplaats. Zij hebben be zwaarschriften ingediend op principiële gronden. Zij vinden dat cremeren in strijd is met de christelijke normen. In Zeeuws-Vlaanderen is nog geen crematorium. Voor crematie moet de lijkstoet uitwijken naar België of met de veerpont oversteken naar Middelburg. B en W van Terneuzen achten dat bezwaarlijk en willen daarom een eigen crematorium. De komst ervan zou een breuk betekenen met de christelijke tra ditie, aldus de bezwaarschriften. „Begraven spreekt tot de ver wachting van het eeuwige leven. Lijkverbranding duidt op een verlies van het christelijk geloof", verduidelijkt ds. C.J. Mewe. Door te twijfelen komen we tot de waarheid. Paus vraagt om beëindiging Libanese oorlog VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft zondag in zijn paas- boodschap in 52 talen de mensheid opgeroepen zich te verzoenen met God, elkaar en de natuur. De wereld van vandaag lijkt op zovele manieren af te stormen op zelfver nietiging en dood als ge volg van ondeugd, onver draagzaamheid en ge weld, zo zei de paus. Tegenover de circa 200.000 gelovigen die zich onder een stralende zon op het St.-Pie- tersplein hadden verzameld, herinnerde Johannes Paulus met name aan de bloedige burgeroorlog in het „geliefde en gekwelde" Libanon, het enige land dat hij bij name noemde. Ook vroeg de paus de gedach ten te laten uitgaan naar die plaatsen op de wereld „waar geen menswaardige levens omstandigheden bestaan we gens woningnood, wanorde en het ontbreken van een vaste verblijfplaats; waar egoisme de vruchtbaarheid van het huwelijk doet verdorren en het gezin doet verdwijnen; waar men de onschuld van kinderen misbruikt". Behalve de duizenden pel grims op het St.-Pietersplein waren een half miljard televi siekijkers getuige van de paasboodschap van de paus en diens traditionele „Urbi et Orbi"-zegen. De toespraak van Johannes Paulus werd per satelliet in een vijftigtal landen uitgezonden, een recordaantal volgens de Itali aanse televisie. De Nederlan ders bedankte hij speciaal voor de mooie bloemen die hij uit Nederland had gekregen. Italië: geen ander vak voor leerlingen die godsdienstles niet volgen ROME Openbare scho len in Italië hoeven leer lingen die geen gods dienstles volgen, geen an der vak aan te bieden. Dat heeft het constitio- neel gerechtshof in Rome bepaald. Het hof was om een uitspraak gevraagd, nadat enige rechtbanken tot verschillende uitspra ken waren gekomen. Sinds het concordaat tussen Italië en het Vaticaan van 1984 is het godsdienstonder wijs op de openbare scholen niet meer verplicht. De Itali aanse bisschoppen willen dat scholieren die het vak niet volgen, een alternatief vak krijgen aangeboden, omdat anders vele scholieren voor het vrije uur zullen kiezen. De bisschoppenconferentie- conferentie heeft dan qok la ten weten „diepe en gemoti veerde reservestegen de uit spraak van het constitutioneel gerechtshof te hebben. Uit een onderzoek van het Italiaanse ministerie van on derwijs is gebleken dat vrij wel geen openbare school een alternatief voor de gods dienstlessen heeft ontwikkeld. Een van de uitzonderingen is een school in Vimercate in Noord-Italië waar de scholie ren in plaats van de gods dienstles het vak 'de geschie denis van de erotiek van het libertinisme tot heden' kun nen volgen. De meeste scho lieren verblijven in het vrije uur in de schoolbibliotheek of op het schoolterrein. Als de godsdienstles in het laatste uur valt, krijgen ze vaak toe stemming naar huis te gaan. Bezinning in gezinnen De gezinspastoraal Zuid-Hol land organiseert zaterdag 15 april een bijeenkomst voor het gezin. Doel daarvan is ge huwden, met of zonder kinde ren, de gelegenheid te geven hun leven en hun vragen in het licht van het geloof te plaatsen zodat de spiritualiteit in de gezinnen kan groeien en zij hun praktische problemen beter kunnen hanteren. De bijeenkomst vindt plaats tus sen 9.45 uur en 16.15 uur. Plaats: Oude Molstraat 35, Den Haag. Er zal gesproken worden over het sacrament van de eucharistie (eerste communie) en vormsel. Kos ten per deelnemer f 15,-, kin deren gratis. Inlichtingen bij Jos en Yvonne Sterk-Hout- man, tel. 070 - 855.025. ANGLICAANSE BISSCHOP DAVID JENKINS: LONDEN De angli caanse bisschop van Dur ham, David Jenkins, heeft zich opnieuw de woede van conservatieve politici en geestelijken op de hals gehaald met uit spraken over de verrijze nis van Christus. Vijf jaar geleden sprak Jenkins kort voor zijn wijding tot bisschop van Durham zijn twijfel uit over de maag delijke geboorte en de fy sieke verrijzenis van Christus. Conservatieven binnen de anglicaanse kerk, die vasthouden aan de letterlijke uitleg van de Bijbel, trachtten toen tevergeefs de wijding te voorkomen. In een vraaggesprek met de Engelse televisie herhaalde Jenkins zijn opvatting dat Christus' verrijzenis eerder een geestelijke dan een fysie ke gebeurtenis is geweest. De verrijzenis was „een geestelij ke verrijzenis, een verrijzenis die verandering teweeg bracht, een echte verrijzenis", aldus bisschop Jenkins. „Want de ervaring die men sen in staat stelde te weten dat Jezus in leven was en de dood had overwonnen, moet toch wel meer zijn geweest dan het weer tot leven komen van een lichaam". Vier Lagerhuisleden voor de Conservatieve Partij hebben op het ontslag van Jenkins aangedrongen. Een van de anglicaanse geestelijken die hem afwijzen, Tony Higton, heeft niet alleen om het ont slag van Jenkins gevraagd, maar ook om dat van aartsbis schop John Habgood van York, die Jenkins bisschop heeft gewijd. Toen hem door de BBC-radio werd gevraagd of het niet be ter zou zijn zijn verzet tegen de letterlijke interpretatie van de Bijbel op te geven, ant woordde Jenkins ontkennend. „Het is beslist van wezenlijk belang dat mensen hun hou ding bepalen tegenover de re sultaten van het Bijbelonder zoek van de afgelopen 100 jaar en zich vrij voelen om hun geloof in deze tijd te bele ven", aldus Jenkins. David Jenkins HELFT LIMBURGERS: ROERMOND Een kwart van de inwoners van het bisdom Roer mond, in hoofdzaak de ouderen boven 61 jaar, steunt het beleid van bis schop dr. J.M. Gijsen. Driekwart wijst dit af. Van Limburgers beneden de 45 jaar is amper één procent het eens met het beleid van de bisschop. De helft van de Limbur gers wil dat de RK kerk meer invloed uitoefent op het katholiek onderwijs. Dit zijn enkele resultaten van een enquete die het Tilburgse onderzoeksbu reau M-4 in opdracht van het Limburgs Dagblad uit Heerlen heeft gehouden onder zeshonderd Lim burgers. Onder Limburgers die niet op de hoogte zijn van Gijsens be leid en opvattingen, is de bis schop aanzienlijk populairder dan onder de beter ingewij den. Van de ondervraagden die zeggen op de hoogte te zijn van het beleid, vindt iets meer dan 11 procent dat de huidige bisschop van Roer mond een juiste koers vaart. Het aantal Limburgers dat zich als kerkelijk beschouwt, is veel hoger dan in de rest van Nederland. Vorige week bleek uit een onderzoek dat 51 procent van de Nederland se bevolking zich buitenker kelijk noemt, maar in Lim burg beschouwt 72,8 procent zich als rooms-katholiek. Ver der is 6,5 procent van de on dervraagden lid van een protestantse kerk. Op grond van deze cijfers zou dus ruim '79 procent van de Limburgers bij een christelijke kerk zijn aangesloten. Een op de twëe kerkse Lim burgers geeft op meer dan één keer per maand naar de kerk te gaan, hetgeen neerkomt op een percentage van 40. Ook dit resultaat ligt ver boven het landelijk gemiddelde. Vo rig jaar registreerde het ker kelijk onderzoeksinstituut KASKI, dat 18,1 procent van de Limburgse rooms-katholie- ken wekelijks in de kerk komt. In een of andere zin gelovig noemt zich ruim 82 procent van de Limburgers. Wat de katholieken onder hen betreft zou 57,6 procent totaal geen moeite hebben met vrouwen in het ambt. Benoemingen Ruim een derde van de on dervraagden (36,7 procent) onderschrijft het benoemin genbeleid van mgr. Gijsen. Deze mensen blijken een be houdende priester te prefere ren boven een 'moderne' pas tor. De keuze voor een pro gressieve priester ligt bij vrouwen veel hoger dan bij mannen. Opmerkelijk is nog dat ongeveer de helft van de katholieken in Limburg vindt dat de katholieke kerk meer invloed moet uitoefenen op het katholiek onderwijs. Bisschop Gijsen heeft geen commentaar willen geven op de resultaten van het onder zoek. Namens het bisdom rea geerde kanunnik W. van der Valk, directeur van het bis schoppelijk missiebureau en van de reëvangelisatiecam- pagne. Volgens hem vallen de uitkomsten best mee. „Ie mand met visie is nooit popu lair". Bovendien vraagt Van der Valk zich af of de geën quêteerden wel op de hoogte zijn van wat het bisschoppe lijk beleid inhoudt. Bijzonder ingenomen zegt Van der Valk te zijn met het feit dat de helft van de katho lieke Limburgers van oordeel is dat de kerk meer invloed moet krijgen op het katholie ke onderwijs. „Wij hebben dus toch gelijk met onze con statering dat de catechese op de scholen maar een failliete boedel is". Akkoord over anglicaans project voor binnensteden LONDEN De Britse regering betaalt de helft van de kosten van een project van de'Anglicaan se Kerk voor verbetering van de situatie in de bin nensteden. van het rapport Geloof in de stad, dat drie jaar geleden door de anglicaanse synode werd aanvaard. Dit rapport over de armoede en verkrot ting van de binnensteden werd door leden van de rege- ring-Thatcher ernstig bekriti seerd. Een anoniem gebleven minister beschuldigde de Anglicaanse Kerk van „mar xistische theologie". sociale verantwoordelijkheid van de Anglicaanse Kerk wil banen creëren in de binnen steden en de bewoners ervan door scholingsprojecten een betere kans op werk geven. De kosten van het project, dat drie jaar in beslag neemt, worden geschat op 430.000 pond (ruim 1,5 miljoen gul den). Behalve het ministerie van handel en nijverheid sub sidiëren enkele grote onder nemingen en de vakbond van transportarbeiders het project. Verder komt er steun uit het fonds dat de anglicaanse sy node na de aanvaarding van het rapport Geloof in de stad heeft ingesteld. Nederland** Hervormde Kerk Aangenomen naar Geldermalsen (toezegging) A.P. Tack, predikant voor buitengewone werkzaamheden (vlootpredikant te Den Helder); naar Rotterdam-Zuid dr.C.A. van der Sluijs te Veenendaal. Gereformeerde Kerken Beroepen te Giessenburg drs. L. de Jong te Oudemirdum - Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Haulerwljk A.J. van Zuijlekom te Franeker-Sexblerum l.c.m. Arum. Hij is niet vergeten Honderden Salvadoranen liepen op Eerste Paasdag door de hoofdstad van El Salvador om de negende verjaardag te her denken van de moord op bisschop Oscar Romero, die tijdens een mis in een ziekenhuiskapel door een rechts moordeskader werd doodgeschoten. Zijn beeltenis werd op grote borden door de stad meegedragen. F. van Calsteren voorzitster SNVR DEN BOSCH De Samenwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SNVR) heeft zuster Florentina van Calsteren uit Schiindel gekozen tot voorzitster. Zij volgt zuster Sarto Smits op, de overste van de Zusters van Liefde van Jezus en Maria, die een bestuursperiode van ruim tien jaar afsluit. De SNVR is binnen de Nederlandse RK Kerk de overkoepelende orga nisatie van 85 congregaties van actieve vrouwelijke religieu zen met in totaal ruim 15.500 leden. Van Calsteren (51) is sinds 1982 algemeen overste van de con gregatie van de Zusters van Liefde van Schijndel, een van de grootste zustercongregaties in Nederland. Aanvankelijk was zij werkzaam in de zwakzinnigenzorg en de kinderbescher ming. Daarna werkte zij enkele jaren als stafmedewerkster bij het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen (CAPER). Zij maakt deel uit van de werkgroep vredesvraag stukken van de SNVR en de werkgroep Tegenbeweging. De algemene vergadering van de SNVR koos zuster Elisa Acker- mans, provinciaal overste van de Franciscanessen van Heyt- huysen, tot vice-voorzitster. Runcie opnieuw naar paus LONDEN De aartsbisschop van Canterbury en primaat van de anglicaanse kerk, dr. Robert Runcie, heeft dit na jaar in Rome opnieuw een ontmoeting met paus Johan nes Paulus II. Het is de vijfde keer dat beide kerkleiders el kaar ontmoeten. Runcie ver blijft van 29 september tot 2 oktober in Rome. Hoewel de ontmoeting met de paus al op het programma stond voor de wijding van Barbara Harris tot de eerste vrouwelijke bis schop in de anglicaanse ge meenschap, zal de onenigheid tussen de RK Kerk en de ang licaanse kerk over de wijding van vrouwen tot priester en bisschop tot de belangrijkste onderwerpen van gesprek be horen. De Lambethconferentie aan vaardde vorig jaar met grote meerderheid het rapport van de eerste officiële anglicaan- se-rooms-katholieke commis sie (ARCIC I). Deze commis sie heeft een grote overeen stemming weten te bereiken over tot dan toe controversië le kwesties als de eucharistie, het ambt en de wijding. Bo vendien was er een redelijke mate van eensgezindheid over het gezag in de kerk. Het officiële antwoord van het Vaticaan op dit document is nog niet vastgesteld, waar schijnlijk door meningsver schillen tussen de Congregatie voor de Geloofsleer en de door kardinaal Willebrands geleide Raad voor de Eenheid onder de Christenen. Maar naar verwachting wordt deze reactie nog voor de komst van Runcie naar Rome gepubli ceerd. De paus en Runcie kunnen dan aan de hand van de reacties nagaan hoe de ver schillen tussen beide kerken, die sinds 1534 hun eigen weg gaan, moeten worden aange pakt. trgifti ■iermei spectief fe; Hoopvol perspectief In meerdere opzichten lijken de eerste democratische V/ kiezingen sinds lang die zondag in de Sovjetunie zijn ge den, een groot succes geworden. Het meest opvallende is hoewel de Sovjetburgers 71 jaar lang vervreemd zijn gev et ee van de democratie, zij verbluffend snel de dunne democ jn jn sche draad hebben opgenomen die president en partijh randr Michail Gorbatsjov heeft voorgesponnen. eel u aar d< Naar de maatstaven van het Westen gemeten warefcdder verkiezingen voor het Volkscongres weliswaar nog lang rijen. optimaal. Niet overal konden de kiezers uit twee of i kandidaten kiezen. De communistische partij was zoal Tri alom, dan toch wel op de meeste plaatsen nadrukkelijk wezig, en op enkele uitzonderingen na was een duidelijk - litiek alternatief er nauwelijks. M DOCH de grote belangstelling voor de verkiezingscan} ne, niet alleen bij de indrukwekkende massabijeenkom van Boris Jeltsin en in de Baltische republieken, maar elders waar kandidaten zich voor de kiezers moesten ver woorden, heeft aangetoond dat de politieke gevoeligheid de Sovjetburgers niet is verstikt, ondanks Leninisme, SË/ nisme en Brezjnevisme. De proef op de som werd gele door het feit dat de Sovjetbevolking voor ruim tachtig cent naar de stembus is gegaan. Zij heeft dus ruimscl van haar stemrecht gebruik gemaakt, hoewel de opko plicht, die in het verleden vrijwel altijd tot 99,9 procent slagen ten gunste van de partij heeft geleid, was afgesci van doorslaggevende en derhalve historische beteken het leerproces dat vanaf het begin van de verkiezing» pagne, via de confrontatie met de apparatsjiks, in de la week voor de verkiezingen uiteindelijk heeft geleid t< volgende, duidelijke uitspraken van de kiezers. Boris Je behaalde een verpletterende overwinning op zijn dooi partij-apparaat gesteunde concurrent. In de Baltische ri blieken hebben de verkiezingen de vorm aangenomen een referendum, waarbij de bevolking zich voor maxii EID onafhankelijkheid heeft uitgesproken. En ten slotte is z aantal partij-kandidaten finaal weggestemd. eek' end Dat zijn weliswaar slechts incidenten, maar zij markrar twee zaken. Op de eerste plaats: de kiezers hebben inden de mogelijkheid gekregen in vrijheid hun voorkeur u spreken. En op de tweede plaats: de Sovjetburgers heb zonder angst voor de autoriteiten, via de stembus ta doorbroken. In Moskou gebeurde dat door een man te kii die de nog altijd almachtige communistische partij zelf °r discussie stelt. In de Baltische republieken door de reeds -q tig jaar bestaande status quo aan te vechten. En elders i gevestigde machtsposities te ondergraven. et o BOVENDIEN is het van niet te onderschatten betekeniseeft enkele systeemcritici nu via de stembus een legitieme pl in het systeem hebben veroverd. Hun kritiek heeft daar )egrist een officiële status gekregen. De verkiezingen en de voode reidingen daarop hebben zonder enige twijfel ook aai erooi toond, dat Gorbatsjovs perestrojka, glasnost en democra »ttra« ring geen lege begrippen zijn, ook al is de inhoud daaie' tr hier en daar nog diffuus. waar het nu op aankomt is of de 2250 leden var [floc Volkscongres en de door hen gekozen 452 leden van de er perste Sovjet in staat zullen zijn Gorbatsjovs nieuwe der toral een wettelijk kader te geven, zonder welke perestrojka, j ^anf nost en democratisering onherroepelijk tot loze kreten zuE lar verschrompelen. De verkiezingen van zondag kunnen ec *s'j^ een hoopvol perspectief bieden voor de definitieve omb n d£ waaraan de Sovjetmaatschappij zo dringend behoefte he e me Perioden met zon DE BILT (KNMI) Het front dat de scheiding vormt tussen de warme lucht die vandaag boven ons land aanwezig is en minder warme lucht zal ons in de loop van komende nacht passeren. Dit brengt vannacht en in de vroege ochtend buien met zich mee, waarbij ook op onweer gerekend moet wor den. Tijdens opklaringen kan in de dan vochtige lucht een enkele mistbank onstaan. De buiigheid zal in het zuiden van het land iets langer aanhouden dan in het noorden. Maar overdag zal de zon toch overal flink van de partij zijn. Van nacht daalt de temperatuur tot omstreeks 5 graden en over dag wordt het toch nog zo'n graad of 15. Er is weinig wind, kracht 3 of minder. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor woens dag en donderdag: Zuid-Skandina vië: Flinke perioden met zon. Donderdag in West-Noorwegen regen. Middag- temperatuur 8-12 graden. Britse eilanden: Woensdag opkomende bewolking en vooral in het westen en noorden re gen. Donderdag vanuit het zuidwes ten geleidelijk meer zon en overwe gend droog. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 14 gra den in het zuiden. Denemarken en Noord-Duitsland: Woensdag perioden met zon, donder dag bewolkt en vooral in Denemar ken wat regen. Middagtemperatuur van 9 graden in Denemarken tot 13 graden in Duitsland. Noordoost-Frankrijk. Midden- en Zuid-Duitsland: Overwegend zonnig. Donderdag WEERRAPPORT HEDENMORGEN Barcelona Dublin Casablanca Damascus Los Angeles Paramaribo regen Rlo de Janeiro zw. bow. San Francisco rw bew. Singapore regen Tel Avtv zw. bew. Tokyo regen (ADVERTENTIE) Voor ccn geslaagde zakenlunch of een voortreffelijk diner kiest u voor visrestaurant De Ducdalf. Een kaart met tal van mogelijkheden. En altijd vers. Mooi dat een lunch of diner met vis weinig tijd kost en zakelijk veel oplevert. In de menukaart zijn tevens enkele vleesgerechten opgenomen De Ducdalf is goed te bereiken. ligt pal aan de haven en is plezierig gastvrij, de gehele dag vanaf 12.00 uur. Volop m parkeergelegenheid. CIUCCl3It Dr Lelykade 5 tel. 070-55.76.9 Scheveningen :;Lri ia rat .ms' erd; ond; en c acht ng 1 cus. Uder: endt hik! ilitie it sp

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2