1 1 1 Blanke ijver, bruine zorgeloosheid Gordelroos, virus met twee levens Fotoprint voor de dolle jaren VAN HUIS UIT ÊeidócSoiwcMvt DINSDAG 28 MAART 1989 PAGINA Levendige blik op middeleeuwen ei Wellicht de zoveelste (jei 0\ d)roman die zich afspeelt in njg middeleeuwen: „Heksenkiir van Monica Furlong, die rugging naar een duistere f ma riode op een eiland bij Sch land. Maar Monica bedat bij iets nieuws, ze volgde het mil deleeuwse leven van de bev ners van een dorp door ogen van een kind dat, dó iedereen verlaten, wordt genomen door Ju nip een tovenares, een „doran hoe deze vrouw met vreem lel 1 uil ie I 'et J 01 VI Monica Furlong heeft zelf aantal gaven mee: ze schrhL opvallend beeldend, helder consequent. Bovendien wi zij hoe karakters geleidel moeten worden opgebou\ Met name dat van het mei Leana, sleutelfiguur van dei man, die aanvankelijk woi neergezet als een irritant vt wend krengetje, om door groeien naar een nog stei niet helemaal vriendeü persoon, maar wel zeer eigi gereid en zelfstandig. Een 1 guur zo te ontwikkelen, is verdienste van de schrijfsi die bovendien kans ziet h» verhaal in alle consequent Dis boeiend af te wikkelen. Het is een boeiend en menselijk relaas geworden n een lichte neiging tot wat al fraaie mystiek, maar schrijfster overschrijdt nt lvi gens de grens van het geld waardige. Sterker: wannt j, aan het slot Juniper en Lei de dupe dreigen te worti van middeleeuws bijgeloof de brandstapel wacht, laat schrijfster het tweetal op w komen logische wijze ontsm ui pen. Geen sensatie met beul >r en zo, gewoon een dap vlucht. Dat op de laatste l zijde de zeevarende vai v wacht, ach, die moest in verhaal toch érgens opduikt hel FRITS BRÓMB stukken, dermatomen, die alle maal een eigen ruggemergzenuw hebben om het gevoel naar het ruggemerg over te brengen. (Neu rologen maken van die weten schap gebruik als ze de plaats van schade aan het ruggemerg vast willen stellen. Als bijvoorbeeld de linker oksel gevoelloos is, dan weet hij dat de tweede thoracale ruggemergzenuw links kapot moet zijn.) Net voordat een ruggemerg zenuw het ruggemerg induikt, gaat het eerst naar een knobbel vlakbij om het signaal aan een stapel ze nuwcellen mee te delen. Die sta pel, dat knobbeltje, staat bekend als het dorsale ganglion en daar zit dus dat virus ondergedoken. Zo lang als het duurt. Want als jaren, tientallen jaren later, de kust vei lig is, ofwel het bloed vrij van an tistoffen is, grijpt het virus alsnog zijn kans en wordt het geschut ge keerd. Het onderduikadres wordt uitvalsbasis en de oorlog heet nu gordelroos. Dat kan iedereen overkomen die waterpokken heeft gehad. Er is een top tussen de dertig en veertig, en een top tussen de zeventig en tachtig jaar en de ziekte is bepaald niet zeldzaam. Elk jaar krijgen on geveer 2 op de 1000 Nederlanders deze kwaal, dus ongeveer zo'n 300.000. Niet mis. Want gordelroos, ofwel herpes zoster, mag dan meestal een onschuldige ziekte zijn, hij kan anders buitengewoon chagrijnig uitpakken. Overhemd Om nog niet begrepen redenen probeert het virus op een kwade dag via de ruggemergzenuw van uit het ganglion uit te breken. Op een gegeven moment komt het vi rus dus aan bij het scherp om grensde stuk huid, de dermatoom, die door de betreffende rugge mergzenuw wordt verzorgd. De patiënt merkt dat aan een bran dend dan wel jeukend gevoel op die plek. Later kan dit onbehaag lijke gevoel uitgroeien tot doffe, scherpe dan wel hevig brandende pijn, die zo erg is dat het gewicht van een overhemd al te veel kan zijn. Soms blijft het hierbij, vaak heeft hij ook koorts, maar meestal ontstaat er een besmettelijke wa- terpokkerige huiduitslag die zich precies beperkt tot de dermatooom die door de aangedane ruggemerg zenuw wordt verzorgd. Meestal ligt dat dermatoom op de bgrst en heeft dan de vorm van een horizontale halve band, van daar de naam gordelroos. Dit bij zondere ongemak begint pas na een week të luwen en is, tenmin ste in de meeste gevallen, na twee tot vier weken over. Afgezien van het bestrijden van de pijn op het hoogtepunt van de ziekte, is be handeling niet nodig. Soms kan een beetje gevoelloosheid, of ont kleuring van de huid op de aange dane plaats blijven bestaan, maar verder is dan het leed geleden. Ellende Bijna altijd, dus soms niet. Niet al tijd pakt herpes zoster zo onschul dig uit. Als het virus bepaalde her- senzenuwen als uitvalsbasis heeft, dan kan de ellende aanzienlijk zijn. Tijdelijke doofheid kan het gevolg zijn, of verlamming van de aangezichtspieren, en soms loopt het oog blijvende schade op. Heel soms, en dan vooral bij mensen bij wie de afweer tegen ziekte.is ge stoord, kan het virus zich door het hele lichaam levenbedreigend ver spreiden. Deze uitzonderlijke gevallen lenen zich goed voor het toepassen van een tamelijk nieuw virusbestrij- dend middel: aciclovir. Dit is één van de weinige spullen die echt iets uithalen tegen virussen, en vooral tegen die van de herpes- soort. Maar tegen postherpetische pijn, een andere en beruchte com plicatie van gordelroos, helpt niets. Bij 9 van alle 100 patiënten blijft de pijn na post) de herpes zoster aanval. Bij de helft verdwijnt die in 8 weken, 2 hebben er langer dan een jaar last van, maar, geluk kig, niemand langer dan twee jaar. Aciclovir helpt daar niet tegen, en ook niet een horde indertijd aan geprezen medicijnen, noch fysio therapie, noch een door anesthesis ten uitgevoerde zenuwblokkade. Niets helpt, behalve een aspirientje en het verstrijken van de tijd. Haar vriendschap zonder drang of verraad naderden mens en in vrije staat. Haar hart was als haar waar de vogel, de schuwe, in en uit venster gaat. Ida Misschien hebben we het in het verleden nogal eens verkeerd aangepakt. Wij vrouwen met name. Ik zou niet graag het huwelijk, de trouw daarbinnen en de blijvende verbondenheid dit het beoogt, bagatelliseren. I gelóóf in het huwelijk, tot vandaag. Ik denk dat huwelijkspartners wel en w een levenlang kunnen delei Maar dan moeten zij niet trachten zo ongeveer elkaar spiegelbeeld te worden. Hel™ vrres ik, zelfs gevaarlijk zo elkaar betrokken te raken i de een langzamerhand niets kui meer zonder de ander kan. I y/o< heeft het er alle schijn van yya dit soort huwelijken begint i te sterven. En wie zou daar een traan om moeten laten? 'nc Getrouwde vrouwen, of ze i jes een officiële baan buitenshu j>af hebben of dat ze zich wijde t< aan vrijwilligerswerk, hebbt gn kansen te over zich te oriënteren op de samenlevii101 en ondertussen met allerlei mensen in contact te komer me Het zou daarbij goed zijn als van contacten ook relaties weten te maken. Want dat nog wel iets meer. Vrouwer moeten niet hun hele social leven ophangen aan dat vai j^.' hun echtgenoot. Voor dit moment is dat eenvoudig een onzalig idee van afhankelijkheid en onzelfstandigheid. Voor late zou het wel eens rampzalig kunnen blijken. De vrouw haar eigen kennissenkring opbouwt en vooral haar vriendinnen in ere houdt, ervaren, als ze onverhoopt alleen komt te staan, dat ze niet wordt vergeten. Wie zuinig is op zijn r vriendschappen, wie die ian< zorgvuldig bewaakt en vor geeft, dus daaraan ook tijd weet te besteden, brengt gl, aan in het leven. In dat va zichzelf en dat van anderen In tijden dat we leven in dit vai duisternis, dat het ons P0!1! voorkomt alsof de wereld ii vergaan en onze toekomst voorgoed lijkt dichtgeschroe zijn het onze vrienden die t leiden en door de donkerte loodsen. Daar zijn er harten - en he hoeven er maar een paar te zijn - die voor ons als een kamer openstaan om de schuwe vogel in en uit het venster te laten.. tijd dat HONDERD JAAR FOTOGRAFIE IN NEDERLANDS-INDIË: Als een ziektekiem de kans schoon ziet om bij ons binnen te klimmen, dan worden we ziek. Ziekte is oor log. Als onze antistoffen de ziekte kiem het lichaam uitmeppen dan winnen wij, wint de ziektekiem het dan gaan we dood. Zo gaat het meestal, en soms dus niet. Een uit zondering vormt het Varicella Zoster Virus, een virus met twee levens. De*eerste carrière van dit virus heeft bijna iedereen als kind mee gemaakt, want geen ziekte die zo besmettelijk is als de beroemde waterpokken. Zo'n 10 tot 21 dagen nadat het virus via de longen is binnengekomen krijgt het kind koorts en ontstaat er uitslag op hoofd en romp. Die uitslag bestaat op zijn beurt uit een mengeling van blaasjes, puistjes en uiteinde lijk korstjes, en jeukt als de hel. Op dat moment staat de diagnose voor de geoefende ouder en huisdokter vast: waterpokken ofwel Varicella, de medisch sjieke alias. In bijna alle gevallen verloopt deze ziekte zo mild dat hij niet hoeft te wor den behandeld, want waterpokken zijn, zoals de nieuwe medische mo determ luidt „self-limiting", ofwel, „ze gaan vanzelf over". Maar an ders dan andere ziektekiemen gaan ze niet weg. Integendeel. De antistoffen drijven het virus niet zoals het hoort het lichaam uit, maar juist verder het lichaam in. Het virus duikt, op de hielen geze ten door die antistoffen, onder in bepaalde delen van het rugge merg. Het virus is dan eén bezit voor het leven. Onderduikadres Het precieze onderduikadres is de dorsale ganglion van het rugge merg, een moeilijk te omschrijven plek. We doen ons best. Onze huid is verdeeld in precies omgrensde Wat beweegt een mens om een enorme foto op zijn buik, zijn broekspijp of zijn rug te dragen? Is het een vorm van beschaafde graffi ti? Men kan mensen die in de mode werkzaam zijn ver geven dat ze graag met iets nieuws komen en je kunt de consument vergeven dat hij (of zij) daar uitgehongerd op afvliegt, maar of het nieuw tje een „trend" wordt, blijft toch altijd een beetje duister. Veel sterren gaan op, vóór dat ze ooit aan het firma ment geschitterd hebben, veel nieuwtjes sterven een zachte dood, maar andere gaan als een vuurpijl om hoog. Waarom de een wel en de ander niet, zal altijd wel een aardig raadsel blijven. Voor dit seizoen kan je van een vuurpijl spreken als het om de fotoprint gaat, die zelfs op linnen tassen een plaatsje krijgt en echt een „thema" is. Waarschijnlijk gaat het om de zucht zich te profileren. Ieder mens is graag uitzonderlijk. Op dit gegeven is de televisie recla mespot gebaseerd. Een jon gen wordt verliefd op een meisje, omdat ze hem een bepaald soort snoepje geeft; iemand wordt sterk doordat hij van bepaalde halters ge bruik maakt en een vrouw is verleidelijk, omdat ze op een bepaalde manier koffie zet. Een meisje maakt furore op de surfplank en wint alle harten met haar elegance. Dit wil ze weten ook. En daarom draagt ze een foto van een surfster op haar jack. Liefst zo groot moge lijk, want iedereen moet zien, dat dit haar lievelings- sport is. Iemand is juist in het Caraïbisch gebied ge weest en hup, een fotoprint van bananen op de bermuda gezocht, of van kokosnoten. De fotoprint als verschijnsel zit in de sportieve hoek. Er staat nooit een stofzuiger op. De rage is kenmerkend voor de dolle jaren. De jeugd draagt prints op rechte rok jes met deelnaden, op boxer- bermuda's, op shorts en T- shirts. Op de materialen twills, poplin en katoen, met goudopdruk uitgevoerd in groen, donkergrijs en zand. Nieuw is de vlakverdeling in zwart donker turquoise) met heldere tegenhangers in de voorstelling: fuchsia, paars, lime, zeegroen, laven del, stoplicht rood. TINY FRANCIS Een inheemse visser poseert met zijn vistuig. lieren" in Batavia vervaar digde. De Javasche Courant over deze aanvankelijk niets verhullende afbeeldingstech niek: „Wie gaarne geflatteerd is, moet nimmer een daguer reotype portret verlangen; hier bestaat geen vleierij, het is de spiegel die zowel de ge breken als de schoonheden terugkaatst". Dat Batavia van halverwege H de vorige eeuw had vanzelf- I sprekend nog een zeer lande- g lijk aanzien. Karresporen H van koetsen zijn ook op foto's w van de binnenstad nog duide- g lijk zichtbaar. Met het nader- 5 bij komen van de eeuwwisse- R ling vestigden de Europea- B nen zich steeds vaker in het 1 hoger gelegen en ruim opge- i zette Weltevreden en werd de binnenstad van Batavia 1 steeds meer een handels- en j regeringscentrum. De vele luxe gebouwen, waaronder hotels en kantoren, alsmede de komst van de stoomtram 2 in het straatbeeld zijn teke nend voor het nieuwe tijd perk. Vele fotografen hebben J» de bekende gebouwen in Ba- £j tavia en omgeving, zoals bij voorbeeld sociëteit De Har monie, vastgelegd en als serie of los verkocht. Dekverf De opdrachtgevers van de Europese beroepsfotografen kwamen vrijwel uitsluitend uit koloniale kring. De auto chtone bevolking, voorzover deze zich de luxe van een foto kon permitteren, wend de zich tot de Chinese „Toe- kang Potret", wat letterlijk betekent: de portretten-koop man. Zoals C. Kreuger over de fotografische oriëntatie van de vooroorlogse Indone siërs schrijft in zijn boek „In dische Ervaringen" (1923): „Van armoede gaat men dus naar den Chineeschen foto graaf Hij moet het hebben van het grote Inland- sche publiek, en hoe zwarter men is, des te blanker wil men zijn; hij zorgt dus niet allen voor harde platen,maar smeert er bovendien nog de nodige dekverf op". WILLEM SCHEER De tentoonstelling „Toekang Po tret" in het Museum voor Volken kunde aan de Willemskade 25 in Botterdam is nog te zien tot 28 mei. Openingstijden dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur; zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Over hetzelfde onderwerp en even eens onder de titel „Toekang Po tret" is bij uitgeverij Fragment een fotoboek verschenen dat is geredi geerd door Anneke Groebeveld e.a. Prijs:/70. T-shirt blousons met rugby-kraagje en zonnige, kleurige fo toprints 27,-; streep-T-shirt wit/pink of wit/lavendel 19,-; bijpassende bermuda's met print „Cool" (36-44) resp. 27,-/ 19.- (Marez). FOTO: PR Spriet jeshaar zonder spuitbus De Haute Coiffure Frangai- 'se, sectie Nederland, heeft het prijzenswaardige besluit genomen om als eerste kap persorganisatie te stoppen met de spuitbussen. Door hun leden zal geen milieu schadelijk chloorfluor kool waterstof (CFK) meer in de lucht terecht komen. Ber nard Kroon maakte dit be kend tijdens zijn presentatie van de nieuwe Franse haar lijn van het SyndicaL „Sym fonie" heeft drie versies: „Farouche", Fragileen „Flirt". De lijnen zijn ge durfd, de coupe kort en er wordt een speciale perma nent („S") voor gebruikt om „Fragile" het nieuwe kapsel van de Haute Coiffure Franpaise. Een ondeugend oog blikt onder de krullen- weelde uit. FOTO: ANP volume op de kruin te krij gen. Aan „Farouche" zit een woest tintje door de bakke baardjes, franjes en peikjes. De nekpartij is uitgedund. In de breedte uitgewerkt is „Fragile" met in laagjes op geknipt haar vanuit de nek. De warrige krullebos wordt met de vingers in model ge bracht en het effect is een stout, jong cognac- of cham- pagnekleurig koppie. Ook „Flirt" brengt volume op het hoofd, wat allemaal bij el kaar betekent dat het zo- merkapsel kwastjes op de kruin en baardjes in de nek zal brengen. TINY FRANCIS Het kantoor interieur van een vooruit strevend Nederlands bedrijf. Drie bruine mannen in hurkzit achter elkaar. Nummer één spoort de luizen op in het hoofd haar van nummer twee, terwijl nummer twee zich onledig houdt met het ontluizen van num mer drie. Op de achter grond een eenvoudig huisje. En twee bruine vrouwen die de ontspan nen bezigheid van de mannen geboeid gade slaan. Het tafereeltje is te zien op één van de foto's van de ten toonstelling „Toekang Po tret", die een beeld wil geven van de fotografie in Neder- lands-Indië in de periode 1839 - 1939 en die is inge richt in het Museum voor Volkenkunde in Rotterdam. De ontluizingscène is een klassieker in de Indische fo tografie. Vaak voorzien van het schalkse onderschrift „Op jacht" bevestigt het tafe reel de zorgeloze eenvoud waarmee, in de ogen van de Europese kolonialen, de „in landers" in de archipel door het leven gaan. Tegenover die bruine zorgeloosheid staat de blanke ijver om vooruit te komen in het leven, en deze komt sprekend tot uiting in een andere klassieker: de spoorweg. Zóveel foto's van spoorbanen zijn er in het vooroorlogse Indië gemaakt dat dit onderwerp zeer aan merkelijk moet hebben bijge dragen aan de nering van de, Europese en Chinese, be roepsfotografen in die tijd. In opdracht Die professionals werkten enerzijds in opdracht (van particulieren, de overheid of een handelsmaatschappij) en anderzijds als vrije producen ten. In het laatste geval maakten ze kant-en-klare fo to's die vaak als ansichtkaart werden verkocht. De op dracht-foto's, aldus de sa menstellers van de tentoon stelling, lieten vooral geïdea liseerde afbeeldingen van de Europeanen en hun levens wijze zien. De kant-en-klare foto's daarentegen toonden voornamelijk afbeeldingen van de autochtone bevolking en van het landschap. De boodschappen die de twee soorten foto's uitdroegen lie pen sterk uiteen. Opdracht foto's van spoorwegen, rub berfabrieken, cacao-plantages Een klassieker uit de Indische fotografie: mannen zijn bezig met het ontluizen van hun hoofd haar. „Op jacht" heette zo'n tafereeltje. of van de sociëteit Concordia in Bandoeng maakten identi ficatie met de afgebeelden mogelijk. Kant-en-klare fo to's van elkaar ontluizende inlanders of van een idyllisch plekje aan Java's zuidkust, benadrukten het verschil. Juist omdat de laatste catego rie het moest hebben van haar exotisch karakter werd de bevolking zo traditioneel mogelijk afgebeeld. Dit bracht met zich mee dat In donesiërs die de Europese le venswijze overnamen minder interessant werden voor de beroepsfotograaf en in zijn voetspoor ook voor de maker van amateur-kiekjes. De samenstellers: „Door mid del van allerlei technieken, zoals beelduitsnijding, retouc heren, en het creëren van wazige achtergronden wer den Europese elementen uit het beeld gehouden, want die zouden de authenticiteit van de afbeelding kunnen aantas ten. Zo lijkt het dat de Euro peanen vooruitgang brach ten, terwijl de Indonesische bevolking zich daarvan af wendde. Veranderingen in de Indonesische samenleving zelf, zoals het streven naar zelfstandigheid op "econo misch, cultureel en vooral op politiek gebied pastten niet in dit beeld". De eerste toepassingen van de fotografie in Nederlands- Indië stonden in dienst van de wetenschap (bijvoorbeeld de aardrijkskunde), die op zijn beurt weer de handel en het kolonialisme ondersteun de. Het eerste bericht over een fotograaf die op commer ciële basis in de kolonie werkte, verscheen in de Ja vasche Courant van februari 1845. Daarin werd een ver slag afgedrukt van een be zoek aan het atelier van Adolph Schaefer, die „da- guerreo-typen voor particu-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14