Japanse matjes maken plaats rustiek eiken meubelen Perestrojka krijgt ook het toerisme in zijn greep Woestijn Oman geeft geheim prijs CckbcSomant iei WESTERSE MACDONALD-CULTUUR VEROVERT JAPAN d T *11 CONCURRENTIE VOOR INTOURIST GIt iUITENLAND ZATERDAG 25 MAART 1989 PAGINA 7 dekt iteit pi werper LONDEN Britse we- i-j tenschappers geloven een verklaring te hebben ge vonden voor de toene mende „woestijnvorming" die zeshonderd miljoen bewoners van droge ge bieden in de wereld be dreigen. Hun bevindingen zijn het resultaat van een twee jaar durende expedi tie, van 1985 tot 1987, naar de Wahibah Woestijn in Oman, een biologisch uniek gebied. Nigel Winser, de projectleider, zegt: „We hebben een heleboel geleerd over de innerlijke krachten van een zandwoes tijn. Ondanks het dorre, barre .uiterlijk, krioelt de zandvlakte van de, weliswaar kwetsbare, flora en fauna. Die maken slim gebruik van het beperkt aanwezige vocht en voorzien in de levensbehoeften van de bedoeïenen". De meeste woestijnen zijn te omvangrijk om in z'n totaliteit Ionderzocht te worden. „De Wahibah Woestijn heeft het j voordeel dat het een betrekke lijk klein gebied is een zandbak ter grootte van Wa les. Het kost je ongeveer drie dagen om er omheen te rijden. Ons rapport schetst voor het eerst een beeld van het ecosys teem van een complete woes tijn", legt Winser uit. Tussen december 1985 en april 1986 waren maar liefst 35 we tenschappers en onderzoekers van uiteenlopende academi sche studierichtingen, varië rend van biologie tot sociolo gie, betrokken bij de expeditie. Daardoor was het mogelijk een gedetailleerd beeld van het gebied te geven. Zo wer den de formatie en bewegin gen van de zandgronden on derzocht, evenals de biologi sche bronnen, de onderlinge economische verhoudingen van de plaatselijke bewoners en het effect van recente ver anderingen. Een uniek biologisch ver schijnsel in het gebied is de „ghaf" (Prosopis cineraria), een op een acacia gelijkende boom, die uitstekend gedijt bij droogte. Dankzij deze eigen schap zou de ghaf een oplos sing kunnen zijn voor de her bebossing van droge gebieden elders in de wereld. De bomen verschaffen de be doeïenen schaduw, brandhout, timmerhout voor hutjes, voed sel in de vorm van eetbare bladeren en vruchten en vee voeder voor hun kamelen en geiten. De wortels van de vol wassen bomen, steken tot der tig meter diepte in de bodem om water uit ondergrondse bronnen te tappen. De blade ren zijn ook in staat dauw en mist, die vanuit de Arabische Zee wordt aangevoerd, te ab sorberen. Graasvlakten Verder kan de boom zich ver meerderen door middel van nieuwe scheuten uit de wor tels, een veel veiliger en min der kostbaar systeem dan het vormen en verspreiden van zaad. Dr. Andrew Wilson, die het bodemwetenschappelijke programma leidde, gelooft dat op grond van de onderzoeksre sultaten „sommige theoriën over duinvorming herzien moeten worden". Zo is met name het beeld van duinen die de woestijn uitwandelen en het naburige vruchtbare land begraven onjuist. De onderzoekers hebben vast-' gesteld dat de duinen zich voornamelijk binnen de gren zen van de zandvlakte bewe gen en slechts zelden naburige gebieden aantasten, tenzij dit als gevolg van overbegrazing, ontbossing of andere menselij ke invloeden al ernstig is ge- corrodeerd. Het wetenschappelijk rapport benadrukt hoe belangrijk het is dat de nomadische levens stijl en het herdersbestaan van de bedoeïenen in stand blijft. Vanouds weten deze herders volken een evenwicht te vin den tussen hun behoeften en het behoud van de natuur door een zichzelf opgelegd verbod op het omhakken i bomen en het instellen van tij delijke graasvlakten. Onder druk van de moderni seringen zijn de bedoeïenen echter overgegaan tot het stichten van permanente ne derzettingen, binnen het be reik van plaatselijke zieken huizen en scholen, waardoor graasvlaktes geen tijd meer krijgen om zich te herstellen. Van bijna elke familie is er wel iemand die zich heeft aan gesloten bij het leger of op de olievelden werkt, zodat de be doeïenen voor hun levensbe hoeften minder afhankelijk zijn van de woestijn, maar er daardoor ook zorgelozer mee omspringen. Met het voortdu rend slaan van nieuwe putten zakt de grondwaterstand wordt het voortbestaan van ghaf bomen bedreigd. KIEV De „perestrojka" in de Sovjetunie heeft de toeristische belangstelling voor het land van Lenin, Stalin, Brezjnev en Gor- batsjov enorm doen toene- n. Maar het blijkt dat de alles-overkoepelende Sovjet-reisorganisatie In- tourist daar niet goed op in weet te springen. Het alles-overkoepelende In- tourist wordt vrijwel automa tisch ingeschakeld voor iedere toerist die de Sovjetgrens overschrijdt. De staatsinstel ling organiseert het verblijf en de voedselverstrekking in de hotels en leidt de reiziger langs stedelijke attracties. Nie mand moet verbaasd opkijken nneer de begeleiding plaats vindt door een perfect Neder lands sprekende reisleidster. Intourist kiest echter ook de hotels uit, zodat de toerist zel den zelf in de hand heeft waar hij terechtkomt in de uitge strekte metropolen die Kiev, Moskou en Leningrad nu een maal zijn. En daar is hij over geleverd aan de nukken en grillen van vaak ongemoti veerd hotelpersoneel, al zijn er altijd uitzonderingen die de re gel bevestigen. Verbetering Er is echter kans op verbete ring. In twee Sovjetrepublie ken, Letland en de Oekraïne, zijn onafhankelijke associaties ontstaan, die zich onttrekken i de allesoverheersende greep van Moskou op het toe ristisch gebied. Zij zullen zelf standig overeenkomsten gaan sluiten met buitenlandse klan- Het is een nieuw bewijs dat buitenlanders in de Sovjet unie niet langer per definitie met groot wantrouwen wor den behandeld. De interesse in het land groeit enorm. Veel mensen die zich tot nu toe lie ten afschrikken door de sfeer van achterdocht, de armoede en de tamelijk gebrekkige fa ciliteiten op het gebied van de horeca overwegen nu de sprong tot achter het „IJzeren Gordijn" te wagen. Vorig jaar waren het er al zo veel, dat de toch al beperkte hotelcapaci teit die Intourist te bieden had in het hoogseizoen zwaar on toereikend was. Elk bed kon toen wel drie keer worden verkocht. De kans is echter groot dat een dergelijke reis op het ogenblik aanzienlijk duurder uitvalt dan vorig jaar nog mogelijk was. Het doordringen van de perestrojka in de Sovjet-maat schappij betekent allerminst dat daar nu de kapitalistische economische wet van vraag en aanbod is gaan gelden. Duurdere kamers „Intourist heeft de prijs van hotelkamers verdrievoudigd", zegt Karei van Gelderen, di recteur van het in reizen naar de Sovjetunie gespecialiseerde bureau „Perestrojka-reizen". „Maar wat erger is: van reisor ganisaties wordt nu 45 dagen van tevoren de bevestiging ge ëist dat de bestelde capaciteit ook werkelijk gebruikt zal worden. Dat is niet alleen in strijd met de in West-Europa geldende regels, maar ook praktisch onmogelijk om aan te voldoen. In de praktijk is de beschikbare capaciteit op die termijn meestal nog niet vol geboekt en daarna kunnen zich nog allerlei omstandighe den voordoen waardoor er open plaatsen vallen. Intourist eist echter wel dat alle ge claimde plaatsen worden be te zitten". Volgens Van Gelde ren heeft de ingestelde regel er al toe geleid dat grote Ame rikaanse reisbureaus de Sov jetunie uit hun programma hebben geschrapt, terwijl de driemaal verhoogde prijs te betalen in westerse valuta tot in vergelijking met vorig jaar behoorlijk lege hotels leidt. Zelf heeft hij in Moskou een overeenkomst gesloten met het superhotel Rossija, op een steenworp afstand van het Rode Plein, dat niet tot de In- tourist-keten behoort. Geen idee „Ik vind dit geen goede regel", bevestigt Joeri Bljoeko, plaats vervangend voorzitter van In tourist in Kiev. Tijdens het ge sprek met Nederlandse journa listen wordt echter duidelijk hoezeer Intourist een bureau cratische moloch is: hij heeft geen idee van de hoogte van Voor klachten over de kwali teit van het eten en over onge ïnteresseerd hotelpersoneel blijkt de toerist zich bij het hoofdkantoor van Intoerist in Moskou te moeten vervoegen. Die ongemotiveerdheid van het personeel is volgens een woordvoerder van het stadsbe stuur van Kiev wel te verkla ren. „De winst die de hotels maken moet tot nu toe aan de Wil de Sovjetunie profiteren van massa toerisme zoals hier in Moskou, dan zal het officiële staatsbureau Intourist haar beleid moeten ombuigen. foto: pr staat worden afgegeven. Dat verklaart de slechte dienstver lening. Hoe moet je gemoti veerd blijven, als je niets te rugziet van je inspanningen Er is een omschakeling nodig. Winst moet worden aange wend voor investeringen". De onafhankelijke associaties willen daar ernst mee maken. „Wij willen het toerisme naar onze republiek bevorderen", zegt woordvoerder Sergei Bri- kov van „Ukrintour", zoals de „Associatie van de Sovjetrepu bliek Oekraine ter bevorde ring van het toerisme uit het buitenland" wordt aangeduid. Nieuw is dat de associatie rechtstreeks zaken wil doen met het buitenland. Reisorga nisaties zullen er kamers kun nen reserveren, zodat de klan ten al in een vroeg stadium kunnen weten waar ze logeren en hoeveel dat kost. De op brengst blijft binnen de associ atie en wordt bestemd voor nieuwe investeringen. Brikov zegt verder dat Ukrin tour een hotelketen wil opzet ten, waarbij „drie sterren" standaard zal De nauwernood twee. „Over twee jaar beschikken we over ver schillende hotels op wereldni veau", voorspelt hij enthou- ANDRÉ HORLINGS De bëdoeïnen weten al eeuwen het wankel evenwicht in een woestijnomgeving in stand te houden, foto: pr Nederlands filmfestival in zeven Japanse steden Japan kan dit jaar voor het eerst uitgebreid kennis maken met Nederlandse films. Van 20 april tot eind augustus wordt een programma van tien films vertoond in zeven steden (To kyo, Oita, Kichijoji, Osaka, Nagasaki, Nagoya en Korija- ma). Voor het programma zijn onder meer Abel (Alex War merdam), De Wisselwachter (Jos Stelling), Spoorloos (Geor ge Sluizer), De Smaak van Water (Orlow Seunke), Iris (Mady Saks), Terug naar Oegstgeest (Theo van Gogh) en Jan Rap en z'n maat (Ine Schenkkan) geselecteerd. De manifestatie wordt geopend met een speciale vertoning van Abel op 20 april in Tokyo in aanwezigheid van onder an deren regisseur Alex van War merdam. De films worden vertoond in de orginele versie met Japanse ondertitels. De organisatie is in handen van het Pia Film Festival, in sa menwerking met het ministe rie van WVC en de Neder landse ambassade te Tokyo. ben daar wel eens huizen beke ken. Naar onze smaak lag het accent teveel op meubelen, maar ze zijn gek op de westerse uitstraling. De Japanners zijn nogal snobistisch ingesteld. De Japanners zijn net aan meubels toe. Overdreven gesteld: ze sla pen en zitten nog steeds op ma tjes". Als versiering van de meubels heeft De Porceleyne Fles uit Delft in „Dagland" Delftsblauwe vazen en borden geëtaleerd. „Dan zien de Ja panners gelijk hoe ze die moeten gebruiken. Een fraaie vaas op tafel, een kast-stel op de kast", zegt H. Koster van de Delftse aardewerkfabriek. Vol gens Koster hebben de Japan ners steeds meer belangstelling voor het aardewerk uit Delft. „Wij hebben momenteel veer tig verkooppunten in waren huizen. De Japanners hebben een bijzonder goede smaak. Bo vendien zijn zij meer gaan rei zen en hebben zij elders ter we reld kennis gemaakt met onze )EN HAAG Meer dood jan levend spoelde de be- nanning van het Rotter- lamse schip „De Eras- nus" drie eeuwen geleden an op de kust van Japan, ternauwernood hadden ij zich kunnen redden, ïadat hun schip in een are storm was vergaan. het strand werden ze (gewacht door een groep oerai met blinkende aarden die hun hard- dig de Japanse ge- roonten bijbracht. In laats van biefstuk met dappels waar ze lar snakten kregen vissoep en rijst voorge- choteld. Bier was er niet, ïun dorst moesten ze les- ;en met sake. En de Ja- onse traditie vereiste dat op matjes (tatami) leer den te zitten. yM. üt" begint het boek „Shogun" wJjlraarin de Britse schrijver Ja- fot(nes Clavell vertelt over de [rote waarde die Japanners .Jiechten aan hun tradities en :eremonies. Nu, 380 jaar later, ijken de Japanners hun tradi- hebben losgelaten. Ham- (urgers zijn in Japan het top- iunt van beschaving. In Tokyo ijzen de MacDonalds als pad- lestoelen uit de grond. De tra- iitionele matjes worden ver ruild voor rustiek eiken meu- telen uit Oirschot. Het rijstepa- beljpier op de ramen maakt plaats dure kanten gordijnen uit besj Voorschoten. En op de eiken age vandmeubelen prijkt het "allee Delfts Blauwe sier-aardewerk. red; Het gevolg van 380 jaar handel m guluss60 Japan en Nederland, ïren, Ter gelegenheid van de 380e verjaardag van de relaties met Nederland heeft Japan de „Ne derland-Japan manifestatie" De d georganiseerd, die op 19 april 'ei in aanwezigheid van prinses in Margriet en minister Van den a Broek (buitenlandse zaken) nark wordt geopend in Tokyo. Eén de evenementen is het the mapark „Dagland" bij Osaka, 1 de Exportbevorderings- Een salon waar thee ceremonieel wordt geserveerd; Japanners blijken er echter meer de voorkeur aan te geven op eiken meubelen plaats te nemen dan op de grond. foto: pr en Voorlichtingsdienst (EVD) een „Hollands dorp" heeft op gezet. Hier kunnen de Japan ners kennis maken met typisch Nederlandse produkten. Er is een bruin café van Heineken met een draaiorgel voor de deur, er staat een patattent en uit de Efteling is Doornroosje overgekomen. Het accent van het themapark ligt op de inte rieurverzorging. Zes verschil lend ingerichte kamers laten zien hoe de Nederlanders wo nen. „In Japanse huizen en winkels zie je momenteel twee stijlen door elkaar heen. De ba sis is rustiek eiken, a la Oister- wijk, en ruche gordijnen, ter wijl ze daarnaast knaloranje meubels met chromen poten hebben en meubels van mo dern design, zoals Pastou en Bouvrie", zegt EVD-medewer- ker Jan de Vries. „En er zijn twee bedrijven die gordijnen verkopen zoals je die vroeger zag bij je ouders, met een boog je en een strikje". Eén van die bedrijven is Ehagé, een familie-bedrijf uit Voor schoten, dat gespecialiseerd is in kant en valletjes (halve gor dijnen). Zo'n veertig procent van de export van Ehagé gaat naar Japan. De Japanners zijn gek op kant, dat in hun eigen land nauwe lijks wordt gefabriceerd, vertelt Gerda Bokking van Ehagé. „Wij zijn gespecialiseerd in ets- kant, een speciale techniek waarbij met behulp van machi nes de niet geborduurde stof wordt weggebrand. Het is ont staan als een familie-op-fami lie-traditie. Misschien kunnen de Japanners het zelf wel ma ken, maar ze hechten aan kwa liteit. Ze willen hun huis mooi inrichten met bijvoorbeeld westerse gordijnen. Opvallend is wél, dat ze hun tatami-ka- mertje, waar ze de traditionele theeceremonie doen in stand houden. Daar hangen geen gor dijnen. In de Europees aan doende living wel. Ze zijn heel erg voor andere invloeden, maar willen toch hun eigen identiteit behouden". Snobistisch Hoofdmoot van de meubelex port naar Japan bestaat uit rus tieke meubels van massief ei kenhout. „De Japanners kopen traditioneel omdat ze dat on derdeel vinden van de westerse levensstijl", zegt de verkoop manager van Roskam's Meu belfabriek in IJsselstein. Hij is ervan overtuigd dat de Japan ners deze meubels ook wel zelf kunnen maken. „Maar Japan is ingesteld op grote series. Wes terse meubels zijn nog steeds voor de top van de markt. Dus als wij ze maken is het voorde liger en exclusiever. Wij passen de meubels overigens wel voor Japan aan, wij maken ze iets kleiner". „Je kunt je wel afvragen wat de Japanners in 's hemelsnaam met klassieke meubels moeten in hun kleine huizen. We heb- 1 W" pUPii- 1W3 produkten. Er is trouwens veel belangstelling voor westerse produkten en ons produkt is exclusief". Merken De EVD heeft er alle vertrou wen in dat de expositie in „Dagland" een succes wordt. De Vries: „Wat je daar heel goed kunt verkopen zijn abso lute luxe goederen. Nederland se voedingsmiddelen doen het goed, mits ze een merk hebben en luxueus verpakt zijn. Daar hebben de Fransen hun succes op de Japanse markt aan te danken. Die komen met mer ken als „Camembert" en „Boursin". Aan Nederlandse kaas, zoals Maasdammer en Goudse, zie je niks. Als die ver pakt wordt in folie en doosje stijgt de verkoop enorm. Daar naast is het echter onbegrijpe lijk dat Kentucky Fried Chic ken en MacDonald zo'n succes zijn. Er zijn nu inmiddels zes tien Kentucky's en twaalf Mac Donalds in Tokyo". Zelfs cd's en luxe Nederlandse dekens doen het goed in Japan. De Vries- „In Rijenkorfachtige warenhuizen heb ik AB-dekens gezien, die daar dank zij Anton Geesink zijn gekomen. Geesink is gigantisch populair in Japan en heeft ook bij de Nederlandse exporttrein vorig jaar door Ja pan menig produkt gepro moot". Verder zijn de Japan ners natuurlijk zeer geïnteres seerd in medische technologie- produkten, die ze zelf niet ma ken, zoals revalidatie-appara- tuur en liftjes langs trappen. „Ze kunnen het wel maken, maar ze verwachten er geen grote markt voor. Japan is nu eenmaal een groot-volume- land, dus geen Rolls Royce maar wel veel Mazda en Toyo ta", aldus De Vries. Historische band Met de manifestatie willen de Japanners de rol van Neder land in de Japanse geschiedenis benadrukken, zegt M. Smalle- gange, secretaris van het Ne derlands comité dat de mani festatie coördineert. „De Ne derlanders hebben een bijzon der positief imago in Japan. De medische wetenschap bijvoor beeld is door de Nederlanders in Japan geïntroduceerd. Ver schillende steden hebben dan ook een historische band met Nederland". Hij geeft toe dat 380 een geforceerd getal is om iets te vieren. „Maar de Japan ners hadden een kapstok nodig. Zij wilden dolgraag een ten toonstelling organiseren als antwoord op de Japan-manifes tatie van 1984 in Rotterdam. Over vijf jaar komen de Japan ners weer naar Nederland". Van 1641 tot 1854 had Neder land als enig Europees land toegang tot Japan via het kunstmatige eiland Decima in de haven van Nagasaki, omdat de toen heersende shogun Iëja- soe Tokoegawa alle buitenlan ders het land uit wilde hebben. „Gedurende bijna een kwart eeuw vormde dit kleine groepje Hollandse kooplieden de enige verbinding van Japan met het Westen. Zodoende konden Ja panse ambtenaren in het bezit komen van allerlei Nederland se wetenschappelijke publika- ties", aldus Smallegange. Lift Tot voor kort waren de Neder landers echter nog weinig posi tief over de handel met Japan vanwege de grote handelsbar rières voor onder meer bloem bollen. Maar sinds vorig jaar doen de Nederlandse bloemen en bloembollen het steeds beter in Japan. Veel barrières zijn al afgebouwd. Na de opmerkelijke doorbraak vorig jaar van de quarantaine-regeling (waar door 29 bloembol-soorten geen quarantaine meer nodig heb ben) is de export voor bloem bollen aanmerkelijk gestegen. Ook de rest van de agrarische sector zit „geweldig in de lift" volgens het ministerie van landbouw. Aardappels, kaas, bier en met name melkpoeder uit Nederland zijn vorig jaar enorm in populariteit gestegen. „We mogen voorzichtig conclu deren dat voor het eerst sinds jaren het handelstekort van de export naar Japan afneemt", zegt een woordvoerder van Economische Zaken. De handel met Japan groeit dus heel snel, vooral dank zij het succes van chemische en farmaceutische produkten en grotere elektri sche machines. De woordvoer der van Economische Zaken: „De Japanners zijn er allang van op de hoogte dat wij meer hebben dan alleen klompen en JEANNETTE V. LEEUWEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7