Computer bedienen met pen en papier J Vastgoed „Reinheitsgebot" voor Duitse zuivel wankelt fV V Grootste warenhuis VISE beleeft moeilijke tijdei Plan voor wereldwijde non-stop beurshandel Aandelen Avebc zijn goud waard nanni 'erna Ipgeu lamoe Iwaar handi hroonl Jplaats tarda fcaar e vis Olietermijnmarkt gaat dit najaar van start AMSTERDAM - Roefex, de Rotterdam Energy Futures Exchange, heeft van de besturen van de deelnemende onderne mingen (EFE in Rotterdam en de optie- beurs in Amsterdam) het groene licht ge kregen voor de start van de olietermijn markt in het najaar.. Voor het leeuwedeel van de 120 zetels op'de beurs hebben zich inmiddels leden aangemeld. In de EFE zijn vertegenwoordigd de Rotterdamze Kamer van Koophandel, banken, enkele verstrek kers van durfkapitaal en de gemeente Rot terdam. Op de Roefex zal gehandeld kun nen worden in tenminste twee contacten, één op ruwe olie gebaseerd op duizend va ten Brent-olie en een gasoliecontract, waarmee wordt gehandeld in 100 m3 ton gasolie (Duitse specificaties) per contract. Benelux-vestiging Informix Sliedrecht SLIEDRECHT - Infor mix Software, een Amerikaanse producent van computer-program- matuur, heeft Slie drecht uitgekozen als plaats voor de vestiging, van waaruit de Bene- lux-landen rijp gemaakt moeten worden voor de produkten. Informix Software Benelux denkt volgend jaar uit te komen op een omzet van tien miljoen. Ook in de meeste andere Eu ropese landen heeft In formix inmiddels een vestiging. Premie van vijf mille voor een nieuwe arbeidsplaats ALMELO - Voor elke nieuwe volledige de Zweedse industrieel Magnusson op het Bedrijvenpark Twente creëert, ontvangt hij vijfduizend gulden. Er is in totaal voor 110 banen premie beschikbaar. De Zweed krijgt drie jaar de tijd deze werkgelegenheid te verwezenlijken. De Gemeentekring Almelo, die het bedrijvenpark exploi teert, die hiertoe heeft besloten, verwcht dat Magnusson door het instellen van de bonus vooral Zweedse bedrijven naar het bedrijvenpark haalt. Op dit moment zijn er vier Zweedse ondernemingen op dit terrein gevestigd. Magnus son neemt deel in één van die firma's. De bonus voor het creëren van werkgelegenheid was een voorwaarde van Magnusson om z'n activiteiten op het bedrijvenpark in Twente uit te breiden. Het ministerie van economische za ken heeft positief gereageerd op de ongewone aanpak bui tenlandse bedrijven te werven, aldus de Gemeentekring Almelo. Boreel vertrekt bij Centraal Beheer APELDOORN - Jhr. mr. G.F. Boreel vertrekt op eigen ver zoek op 1 april bij verzekeraar Centraal Beheer. Vorig jaar december maakte Boreel plaats voor mr. H. Boitelle als topman van het concern, maar bleef hij lid van de raad van bestuur. Rond de top van Cen traal Beheer liepen voortdu rend geruchten over verschil len van mening bij de top, die vooral zouden gaan over de weg die de coöperatie zou moeten inslaan. Er was sprake van dat de Rabo-organisatie het bedrijf zou willen inlijven. Boreel werd in feite terzijde geschoven door de ledenraad. Veel nieuws, maar weinig verandering AMSTERDAM - Weinig ver andering in koersniveau, Ah- rend en Volker Stevin blijven zich verzetten tegen overne ming, president Nederland- sche Bank waarschuwt voor kredietbeperking, financiële deskundigen verwachten na een verdere rentestijging weer een daling, matig succes van tweede 7%-staatslening, stabie le dollar, stijgende wereldolie prijzen en een ongeanimeerd Wall Street. Dat zijn de ele menten die de afgelopen week op het Damrak de gespreksstof vormden. Al met al is er deze korte beursweek niet veel vervan- derd. Was vorige week vrijdag de algemene koersindex 180,4, afgelopen donderdag werd het 180,9. De Amerikaanse beurs is voortdurend in de ban van de publicatie van nieuwe econo mische kerncijfers en steeds meer in de angstgreep voor kredietbeperking, hogere in flatie en daarmee stijgende rente. En dat werkt door in de ontwikkeling op het Damrak. Rente Deze week heeft president Duisenberg van de Nederland- sche Bank laten blijken dat hij bezorgd is over de voortdu rend stijgende kredietverle ning. Daarom wordt thans on derzocht of hier paal en perk aan gesteld moet worden en dat zou kredietbeperking met de daaropvolgende rentever hoging kunnen betekenen. Aannemers Volker Stevin en kantoorinrichter Ahrend blij ven zich met hand en tand verzetten tegen een fusie met resp. HBG en Bührmann Tet terode. De in de hoek gedron gen bedrijven hebben beveili gingsmaatregelen genomen en ze hopen daarmee onafhanke lijk te blijven. Ahrend steeg woensdag 9 tot 245. Hoogovens Van de internationale fondsen geen nieuws en geen koersver andering van betekenis. Ook niet bij Kon. Olie ondanks de duidelijke prijsstijging op de wereldoliemarkten. De Opec- landen houden zich kennelijk keurig aan de opgelegde pro- duktiebeperking. Daar de dol lar ook weinig veranderde (donderdag ƒ2,1070) ging ook hiervan geen prikkel op de koersen uit. Wel steeg Hoogo vens 5 de afgelopen week in de verwachting dat volgende week goede jaarresultaten be kend worden gemaakt. Amro-bank en NMB zijn nogal optimistisch over 1989 maar in de koers van Amro-bank kwam dat niet tot uiting. NMB reageerde met een koersstij ging van 9 gunstig. De verze keraars veranderden overi gens ook nauwelijks in koers. Ahold verwacht ook dit jaar een duidelijke groei, (donder dag steeg de koers iets boven de 100). Fokker heeft een con flict met de regering die de in druk heeft gekregen dat het bedrijf de terugbetalingsaf spraken niet wil nakomen. Een goed jaar hebben gehad: Textielgroep Twenthe, Des- saux, Center Parks, Volmac, VRG, Tulip Computers, Getro- nics en Gamma. Veeelal profi teren aandeelhouders hiervan door hogere dividenden. De tweede 7 %-staatslening is niet direct een daverend 'suc- ced geworden. De opbrengst was 1250 miljoen gulden bij een koers van 99,3 De eer ste 7 %-lening in februari lé verde 2750 miljoen gulden op. De minister van financiën toonde zich desondanks zeer tevreden. IBM-ONDERZOEK: AMSTERDAM - Weten schappelijke medewerkers van IBM onderzoeken een methode van computerge bruik, waarbij simpelweg op een plat „papierachtig medium" wordt geschre ven, ongeveer net zo als potlood en papier. Zo kan een computer gemakkelij ker van instructies wor den voorzien dan via een toetsenbord of muis. Bij het experimentele IBM-sy- steem worden de opdrachten aan de computer niet inge voerd via het toetsenbord of de „muis", maar via een spe ciaal scherm in een soort „elektronische inkt" geschre ven. De door de onderzoekers ontwikkelde apparatuur „ver taalt" het handschrift - zoals lijnen, puntjes of wat ook - in woorden, getallen en andere opdrachten voor de computer. Dit kan met allerlei met de hand aangebrachte tekens zo als lijnen, correctie-aanwijzin gen, wiskundige symbolen en muzieknoten. Dit schrijven of tekenen op het papierachtige medium, doet dan hetzelfde als het in drukken van toetsen of het ge bruiken van een muis. Maar het is „natuurlijker" en het vraagt veel minder moeite en handelingen. Eén of twee stre pen met de pen kunnen het equivalent zijn van vele acties met toetsenbord of muis. Kristallen Heel precies gaat het als volgt: de woorden en symbolen wor den met een soort pen aange bracht op een vel helder plas tic, dat aan één zijde voorzien is van een doorzichtige en pa- troonvormige geleidende sub stantie. Dit vel wordt recht streeks op een scherm van vloeibare kristallen geplaatst, waardoor een bruikbaar schrijfoppervlak van ongeveer 22 bij 17 centimeter ontstaat. Alhoewel de pen geen tekens op het oppervlak van het vel zelf achterlaat, zorgt dit vel er wél voor dat het handschrift op het zich daaronder bevin dende scherm verschijnt, het geen de indruk wekt dat men rechtstreeks met „elektroni sche inkt" schrijft. De computer „begrijpt" de aanwijzingen als opdrachten. Door een streep of een ander symbool rechtstreeks op het scherm te tekenen, kan bij voorbeeld een kolom bedragen uit een spreadsheet worden opgeroepen. Een cirkel en een pijl zijn voldoende om hele ko lommen te verplaatsen. Een tekst in de computer is heel gemakkelijk te bewerken door op het „schrijfscherm" over de woorden heen te schrijven die moeten worden veranderd. Met andere woorden, het is niet meer nodig de computer te „vertellen" welke verande ringen moeten worden aange bracht en waar; de gebruiker brengt ze gewoon rechtstreeks aan. Muziek Het schrijven van muziek is een goed voorbeeld. In plaats Bij dit experimentele IBM-systeem worden met de hand aangebrachte tekens, zoals corrector-aan wijzingen, in opdrachten voor de computer vertaald. Dit gaat sneller dan via toetsenbord of muis. FOTO: PR de juiste positie te verplaatsen en vervolgens de naam van de muzieknoot en de duur te spe cificeren, kan de componist eenvoudigweg het symbool rechtstreeks op de notenbalk van het speciale scherm teke nen. Het op deze manier com municeren met de computer is even eenvoudig als gebruik maken van potlood en papier. Het systeem kan worden „af gericht" om niet alleen de in dividuele schrijfstijl van de ge bruiker te herkennen, maar ook die van anderen. Met be hulp van dergelijke symbolen kan de computer worden op gedragen een willekeurige op dracht uit te voeren. Momenteel herkent de pro grammatuur met de hand ge schreven letters in een aantal door de gebruiker omschreven vormen. Volgens IBM-onder- zoeker Hamed Ellozy, die aan het onderzoek leidt, herkent het papierachtige medium het handschrift „onmiddellijk en met een bijna menselijke nauwkeurigheid". Spraak De IBM-onderzoekers verdie pen zich ook in andere toepas singen, zoals het schrijven van memo's, wiskunde, compone ren en het verwerken van effectentransacties. Ook bij het experimentele IBM spraakherkennende. sy steem lijkt het papierachtige medium het meest doeltreffen de hulpmiddel voor het be werken van tekst. Aangezien één van de aantrekkelijkste aspecten van spraakherken ning het vervaardigen van elektronische documenten zonder gebruikmaking van een toetsenbord is, is het al leen maar logisch dat dergelij ke documenten ook zonder een toetsenbord worden be- ..Wij geloven dat deze manier van omgaan met computers wel eens net zo belangrijk zal worden als het toetsenbord en de muis", zo meent Abraham Peled, vice-president van de Research-afdeling van IBM. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN - Voor biersoorten en worst die niet voldoen aan het Duitse „Reinheitsgebot" heeft de Bondsrepubliek haar gren zen al moeten openstellen. In beide gevallen heeft de bonds regering voor het Europese Hof in Luxemburg bittere nederla gen geleden. En nu dreigt het derde zuiverheidsbastion te vallen: dat van de melk en de melkprodukten. De Duitse zuivelwet van 1930 geldt in de Bondsrepubliek nog volop. Op margarine na zijn daarin „imitaties" van zuivel- produkten verboden. Die wet is heel streng: hij verbiedt zelfs het in Duitsland binnenbren gen van zuivelimitaties en zui- velprodukten waarin zuivel- vreemde stoffen zijn verwerkt. Formeel mag een toerist niet eens ziin potje koffie-creamer, zijn calorie-arme slagroomver vanger of zijn soja-dieetkaas over de grens meenemen. Die wet nu is volgens de EG-com- missie zonneklaar in strijd met artikel 30 van het EG-verdrag. Daarin heten handelsbelemme ringen voor toegelaten produk ten uit andere lidstaten van de Europese Gemeenschap ille gaal. De Bondsregering ziet dat ook wel, maar houdt met de zelfde halsstarrigheid als eerder bij het bier en de worst vast aan haar zuiverheidsge bod. Gevolg: ook in deze zaak heeft de EG-commissie een klacht ingediend bij het Euro pese Hof. Eis De nieuwe Duitse nederlaag is in aantocht. De procureur-ge neraal bij het hof heeft geëist, de Bondsrepubliek te veroorde len tot het openen van de gren zen voor zuivelimitaties en zui- velprodukten met zuivel- vreemde bestanddelen. Het is nog maar hoogst zelden voorge komen dat het Europese Hof de eis van de procureur-generaal niet heeft gevolgd. In zijn requisitoir heeft de pro cureur-generaal aan een verge lijkbare affaire herinnerd, waarin Frankrijk het onderspit moest delven. In dat land werd het importverbod voor melk poeder en gecondenseerde melk opgeheven na een uit spraak van het Europese Hof. Nog riamokkend over die ne derlaag hebben de Fransen nu de zijde van Duitsland gekozen. De Duitse advocaten hanteren hetzelfde argument dat in de afgelopen jaren werd gehan teerd bij de vruchteloze verde diging van het Reinheitsgebot voor het bier en de worst. De consumenten zouden moeten worden beschermd. Voor dat argument heeft het hof zich nog nooit gevoelig getoond. Het acht de Duitse consument vol wassen genoeg om onderscheid te kunnen maken tussen echt en imitatie, te meer daar de sa menstelling van de produkten op de verpakking moet worden vermeld. Van Duitse kant is nog een an der argument aangedragen: de zo mooi geslonken boterberg en melkpoederberg van de EG zouden weer hoogst ongewénst groeien wanneer de kunstpro- dukten op de Duitse markt moeten worden toegelaten. Voor de procureur-generaal houdt dat argument geen steek. Het landbouwbeleid is zaak van de Gemeenschap, niet van de afzonderlijke lidstaten, meent hij. De datum van de. uitspraak van het Europese Hof staat nog niet vast. Maar aan de inhoud van die uit spraak twijfelt zelfs in Duits land niemand: het Duitse zui- velbastion zal vallen. Toshiba en Fuji komen met elektronische camei TOKYO - De Japanse con cerns Toshiba en Fuii hebben gisteren de gezamenlijke ont wikkeling van een nieuwe elektronische camera aange kondigd die ontwikkelen en afdrukken overbodig maakt. De camera slaat de beelden als digitale informatie op op een floppy disc. De gemaakte foto's kunnen worden afgebeeld op het beeldscherm van een per sonal computer en via tele foonverbindingen worden doorgeseind. Sony heeft vorig jaar al een elektronische ca mera geïntroduceerd, maar hierbij was geen sprake van digitalisering van het beeld. Het onderzoek van de twee bedrijven is er vooral op ge richt een elektronisch geheu gen te ontwikkelen dat vol doende capaciteit biedt maar toch betaalbaar blijft. Volgens Shozo Iijma, de hoofdinge nieur van Toshiba, zou de ca mera met de huidige halfgelei ders („chips") al gebouwd kun nen worden, maar veel te duur worden. De fabrik verwachten dat de nieuw mera rond 1990 gereed za voor industriële toepassi en ongeveer een jaar lat< schikt zal zijn voor con cieel gebruik. Toshiba er zullen er bij andere eleki ca-concerns, die zich oo dit terrein begeven, op dringen de technische sp caties te standaardiseren, er niet verschillende systi naast elkaar gaan ontstaai alle nadelen van dien, zos de video-recorders. k lan le K amse nus an o) 11 zi< ladat chotc e op len t !o bei Een model toont een prototype van de elektronische camera en de floppy disc fok nes (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - Het was een unieke gebeurtenis in de geschiedenis van het Amerikaanse grootwin kelbedrijf. Begin deze maand werden de deuren van de 824 winkels van Sears, Roebuck en Co. voor maar liefst 42 uur op slot gedaan. Doel van de sluiting: het afprijzen van de 50.000 verschillende artikelen die het waren huis - het grootste in zijn soort in de VS - voert. Te gelijkertijd startte Sears een omvangrijke adver tentiecampagne die hef publiek ervan moest over tuigen dat het bedrijf haar prijzen onder die van haar belangrijkste concurren ten heeft gebracht en ze daar ook wil houden. Voor Sears was de met veel publiciteit omgeven actie ove rigens een bittere noodzaak. Het winkelbedrijf heeft een jaarlijkse omzet van omgere kend ruim zestig miljard gul den maar loopt slecht en heeft de gunst van het grote publiek verloren. Veel winkels zijn slecht ingericht en werken on doelmatig. De bedrijfskosten zijn, in vergelijking met ande re grote warenhuizen, daaren tegen zeer hoog. Vanouds specialiseert Sears zich in huishoudelijke appara tuur en elektronische artike len, ofschoon het ook tiendui zenden andere artikelen zoals kleding, gereedschap, huishou delijke artikelen, tuinmeube len en speelgoed verkoopt. De afgelopen jaren is de concur rentie van kleinere, hoog ge specialiseerde winkelketens evenwel hand over hand toe genomen. Dat heeft het marktaandeel van Sears in tien jaar tijd met meer dan 33 procent teruggedrongen. Dat zette de directie van Sears aan tot de zeer drastische maatre gelen die ze nu heeft genomen. Eerder al werd besloten 110 winkels af te stoten of te slui ten en het gigantische hoofd kantoor in Chicago - de Saers- Tower, het hoogste gebouw ter wereld - te verkopen. Verder werd besloten een aantal ne>- venbedrijven van de hand te doen. Sears is voor het winkelend publiek in Amerika een be grip. Maar de formule van het warenhuis lijkt niettemin vol ledig achterhaald te zijn. Sears verkoopt al bijna dertig jaar tal van artikelen onder eigen merknamen. Die artikelen worden van tijd tot tijd fors af geprijsd. De afprijzingen wor den vervolgens door middel van afzonderlijke en zere dure mrger mnt v ijzen lestoe ditiont ruild leien advertentiecampagnes bel pier o] gemaakt. voor d Het bedrijf heeft nu besl|Voors< permanent met 5 zen te werken, wat allee Delf ?cl; Het een besparing op het recli budget van 400 miljoen per jaar moet opleveren. Ter g> vendien gaat Sears nu talverjaa merkartikelen voeren dii Neder het winkelend publiek derlan goede naam hebben. De d georga tie is ook van plan nieiin hoog gespecialiseerde wii Margi ketens op te zetten om a Broek gelijke tred met de mark wordt wikkelingen in de VS te van d< De actie van Sears leidde waarn rigens tot een stormlooj haar warenhuizen in de g k; VS. Intussen heeft ook d< currentie zich gezet aan prijsverlagingen vooral I sector van de huishoudé apparatuur en de elektroi De gang van zaken bij Sea |v eigenlijk een beetje het haal van Vendex in Ne land. Ook het verhaal ars levert vooral voor de cesvolle concurrenten vai bedrijf het zoveelste bewij een bepaalde verkoopfoi niet blijvend gehandhaafdl worden en dat zelfs vi meest machtige en kapi krachtige warenhuisk( voortdurende vernietr en aanpassingen nodig zijl bij het winkelend publii de gunst te blijven. Chuck Hewitt, topman van Satellite Broadcasting Commu nications Ass. toont een zeer compacte, platte, antenne die de grote schotels (zoals op de achtergrond) zal gaan vervan gen. De vierkante antenne zal waarschijnlijk in 1990 op de markt komen. foto: ap CHICAGO - De optie- beurs van Chicago, de beurs van Cincinnati en Reuters Holdings PLC hebben plannen bekend gemaakt voor de vorming van een wereldwijd com puternetwerk waarmee 24 uur per dag kan worden gehandeld in aandelen en opties. De initiatiefnemers hopen dat andere Amerikaanse en bui tenlandse beurzen zich bij het net zullen aansluiten. De ter- mijnmarkt in Chicago werkt aan de ontwikkeling van een dergelijk netwerk, waardoor handelaren overal ter wereld de mogelijkheid krijgen dag en nacht zaken te doen op de in ternationale markt. De beurs van Cincinnati, die goeddeels eigendom is van de optiebeurs van Chicago, is de enige volledig geautomatiseer de markt in de VS. Vorig jaar werden er gemiddeld een mil joen transacties per dag afge sloten. Op de beurs in New York gaat het om gemiddeld 120 miljoen transacties per dag. j Het in Londen gevestigde be drijf Reuters, één van de grootste verkopers van finan ciële informatie, zal de techno logie leveren voor het systeem, ^via zijn dochteronderneming Instinet. Reuters werkt met de aandelenbeurs van Chicago aan de ontwikkeling van een dergelijk systeem, dat Globex gaat heten. Het gaat dan om de handel op de termijnmarkt. VEENDAM - Avebe-aandelen zijn erg in trek. Er is sprake een enorme vraag en een levendige handel. Voor grof geld die aandelen momenteel van de hand. Akkerbouwers verkfl ze voor 3000 gulden per aandeel. Dat is het dubbele van de die Avebe normaal vraagt bij uitgifte. Het aardappelmeelconcern kwam vorig jaar september met! extra aandelen. De aankondiging zorgde toen voor een v run. Het Veendammer concern noteerde 10.000 aanvragen, bleef dus een grote vraag naar Avebe-aandelen, omdat de appelprijs nu op een redelijk niveau ligt. Een paar jaar geleden, toen het veel slechter ging met Av werden de aandelen ook van de hand gedaan. Maar toen om andere reden. De boeren zagen geen brood meer in de fabr saardappelteelt en gaven die aandelen soms voor niets weg Nu is de situatie net omgekeerd. Het gaat uitstekend met Av Boeren willen wel meer aandelen hebben om zo de hoge A-| voor hun produkten te vangen. Andere akkerbouwers wi wel wat aandelen kwijt om met dat extra geld een andere in1 tering te plegen. De Avebe-aandelen worden niet in grote' veelheden in de krant aangeboden. De één biedt drie of aandelen aan, de ander tien. Het aardappelzetmeelconcern 1 onder de 5500 boeren in totaal 65.000 aandelen uitstaan. VOORJAAR '89 LOK tens< verk vonc men die bewi bied dreij zijn twee tie, de 1 Ome unie Ook bij de bouw van kantoorpanden maakt uniformiteit pi voor karakteristieke vormen. Dit is één van de onderwerpei de special VASTGOED voorjaar '89, die op zaterdag 1 a.s. verschijnt. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nr. 071 - 122 244, meert u graag nader over de adverteermogelijkheden in I I I I I Ccidóc (Sowumt ECONOMIE CeicLeSoiwa/nt zaterdag 25 maart i989 pagu juj-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6