an trouwen en opwinding ver methode kernfusie Antarctica verliest zijn ijzige onschuld eads voorop in cistische beweging Betoging Kosovo uiteen geslagen „Container lindaan" is raadselachtig blok beton Genland CcidócSoirtant ZATERDAG 25 MAART 1989 PAGINA 5 jeneigd tduikerv ;egevem uw VN-programma in honger Sudan IINGTON De Verenigde Sta- fcben aangekondigd dat de wed- bgen de hongerdood in Sudan e-»n is tenzij ontwikkelde landen, wie Nederland miljoenen gul- bijdragen voor voedsel. Als dat >beurt komen dit jaar in het erg- honderdduizend Sudanezen fcnger om. De donorlanden heb- bg zo'n zes weken de tijd deparfdduizend ton voedsel te sturen doewt het regenseizoen begint. De te migde Naties hebben een noodpro- n Bukiia opgesteld waarvoor 265 mil- ilden nodig is. Medewerkers zijn zeer secptisch, temeer de wer- Ell oorzaak van de honger, de al Valjaar durende burgeroorlog wel I rzoek Olievervuiling op kust Alaska VALDEZ De Amerikaanse olie tanker Exxon Valdez is gisteren voor de kust van Alaska aan de grond gelopen en heeft daarbij naar schatting 150.000 vaten ruwe olie verloren in de Golf van Alas ka. Een vat olie komt overeen met 160 liter. Havencommandant McCall zei dat de tanker 1,266 mil joen vaten olie aan boord had, toen het op weg naar Prince William Sound in open zee op een rif was gevaren. Leden van de milieu-op ruimingsdienst zijn naar de Exxon Valdez op weg waren. Momenteel zou nog steeds olie lekken uit het schip; in de buurt liggen verschil lende recreatiegebieden. AFGHAANS VERZET SLAAT AANVAL AF PESHAWAR Het Afghaanse verzet heeft gisteren een aanval van regerings troepen afgeslagen die ter versterking naar het belegerde Jalalabad trokken en de ver bindingsweg met Kabul moesten herope nen. Het verzet zei een helikopter te heb ben neergeschoten en drie regeringssolda ten te hebben gedood. Ook zeiden de muja- heddin dat zij een tweede brug hadden op geblazen. De rebellen belegeren Jalalabad al meer dan twee weken maar het is ze nog niet gelukt deze tweede stad van het land, zeventig kilometer ten oosten van Kabul te heroveren. Overigens heeft de regering van India, tot grote ergernis van het verzet, besloten een luchtbrug in te stellen voor voedselhulp aan de eveneens belegerde in- i Kabul. Washington veilig, meent burgemeester WASHINGTON De Amerikaanse hoofd stad Washington, waarin alleen al dit jaar 119 moorden zijn gepleegd, is veilig. Althans-dat meent burgemeester Marion Barry. Hij vindt dat het sombere beeld dat van zijn stad wordt geschapen overtrokken is, omdat de meeste moorden zich naar zijn zeggen afspelen in een klein gedeelte van de stad te midden van een kleine groep drugscriminelen, die op veilige afstand van het centrum met zijn regeringsge bouwen en nationale monumenten opereert. ,,Het Congres is veilig. Iedereen is veilig. Af gezien van de moorden, is Washington een van de minst misdadige steden in het land," liet de burgemeester weten. Vooraanstaande leden van het Congres dreigden vorige week Washington onder curatele te stellen als het geweld niet stopt. PRISTINA De Joegoslavische oproerpolitie heeft gisteren in het stadje Urosevac in de pro vincie Kosovo een betoging van tweeduizend Albanese demonstranten uiteen geslagen en minstens honderdvijftig mensen opgepakt. De betogers protesteerden tegen de invoering van een grondwetswijziging die de autonomie van Kosovo beknot. De Albanezen vrezen een aan tal privileges te verliezen ten gunste van de Serviërs. Ondanks waarschuwingen van de po litie gingen de betogers toch voor de tweede achtereenvolgende dag de straat op. De demon stranten gooiden met stenen naar de politie die charges uitvoerde. De arrestanten werden in veewagens afgevoerd. Reagan gedagvaard in Iran-schandaal WASHINGTON De advocaten van Oliver North hebben de rechtbank ver zocht oud-president Ronald Reagan te dagvaarden als getuige in de rechtszaak rond het Iran-Contra schandaal. De af faire is wel de grootste blunder op bui tenlands gebied tijdens de acht jaar dat Reagan president was. In het geheim werden wapens verkocht aan Iran en de winst die daarmee werd gemaakt werd illegaal doorgesluisd naar de Nicara guaanse rebellen, de Contra's. Indertijd had het Congres hulp aan de Nicara guaanse rebellen verboden. North moet voor de affaire terecht staan, maar hij heeft altijd beweerd van hogerhand toe stemming te hebben gehad voor het doorsluizen. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Wegens storm in Het Kanaal heeft de Franse marine het zoeken naar de container met lindaan onder broken. Het vrijkomen van dit zware landbouwvergif kan een ongekende milieuramp tot gevolg hebben. Het grote voor werp dat de Franse mijnenve gers Clio en Orion woensdag peilden in een kloof in de zee bodem, twintig kilometer ten noorden van het Engelse Ka naaleiland Alderney, is achter af als een „blok beton" geïden tificeerd. Raadselachtig is overigens de herkomst van dat blok beton. In de zone waar het werd ge vonden bevindt zich een on derzeese opslagplaats van on der meer munitie uit$f Twee de Wereldoorlog. Evenmin wordt uitgesloten dat het gaat om nucleair afval van de nabij geleden kerncentrale La Ha gue, even onder Cherbourg. Goederen van de gezonken Panamese vrachtvaarder Pe- rintis zijn gisteren aangespoeld op het Kanaal-eilandje Alder ney. Bewoners van Alderney vonden op het strand papier voor bankbiljetten dat bestemd was voor de Bank van Indon- sië. Tegenover een Franse krant zeiden zij te vrezen dat bij de heersende stroom het gif lindaan op de zelfde wijze hun richting uit zou kunnen ko men indien het uit de contai ner zou weglekken. DEN HAAG Met wan trouwen, opwinding en verbazing hebben tal van deskundigen uit de hele wereld gereageerd op de bekendmaking dat twee onderzoekers erin zijn ge slaagd een kernfusie te bereiken bij kamertempe ratuur. Als de Amerikaan Stanley Ponse en de Brit Martin Fleischmann gelijk hebben, ligt de weg open naar een zeer goedkope, onuitputtelijke en vooral veilige energiebron. Het wantrouwen van veel ge leerden komt vooral voort uit de manier waarop de twee on derzoekers tot hun verbijste rende vondst zijn gekomen; kernfusie bij kamertempera tuur is bijna tè eenvoudig om Kernfusie wil zeggen dat ker nen van atomen samensmel ten. Bij dit proces komt hitte ofwel energie vrij. Volgens de onderzoekers Ponse en Fleisc hmann is kernfusie bij kamer temperatuur mogelijk door via een palladiumelektrode stroom te sturen door deuterium of wel zwaar water, een samen stelling die volop in de ocea nen voortkomt. Het begrip kernfusie is al ja ren bekend, maar om de ker nen te laten samensmelten moest een zo grote hitte wor den gebruikt miljoenen gra den Celsius dat geen mate riaal daartegen bestand was. De praktische toepassing van kernfusie heeft daarom op zich laten wachten. Momenteel wordt energie op gewekt door kernsplitsing, maar hierbij komen tal van kwalijke radioactieve stoffen vrij. Vanwege dit ra dioactieve afval en vanwege het gevaar op ongelukken (Harrisburg, Tsjernobyl) is kernenergie zeer omstreden. Maatschappelijk gezien zou kernfusie bij kamertempera tuur een geweldige stap voor waarts zijn, hoewel met name olieproducerende landen en olie-ondernemingen het daar wel niet mee eens zullen zijn. Professor M. van der Wiel van het onderzoekscentrum FOM verklaarde gisteren „eerst ge dacht te hebben aan een te vroege 1-aprilgrap. Pas daarna volgden stomme verbazing en grote opwinding". Maar ook Van der Wiel toonde zich vooralsnog sceptisch over deze „doorbraak van de eeuw". Als vervolgonderzoeken mochten uitwijzen dat de onderzoekers zich niet vergissen tijdens hun „simpele" proefnemingen, zijn zij volgens Van der Wiel wel goed voor een Nobelprijs. Laos' eerste schreden op pad van democratie BANGKOK Niet alleen in Moskou, waar de verkiezings koorts hoog is opgelopen, maar ook in het Zuidoost Aziatische Laos wordt morgen voor eerst sinds de communistische machtsovername in 1975 et parlement gekozen. Er zijn zetels te verdelen, waarvoi zich 121 kandidaten beschik baar hebben gesteld. De „Revolutionaire Volkspar tij" isoleerde zich na de machtsovername van de bui tenwereld en introduceerde een strikte socialistische poli tiek, maar drie jaar geleden besloot het partijcongres tot verregaande politieke en nomische hervormingen. Laos behoorde voor 1975 tot het Franse Indochina, maar ging een eigen koers na afloop 1 de Vietnamoorlog. De staatsradio onderstreepte de corrupte bureaucratie v, het voormalige koninkrijk i verwees naar het zondige ka rakter van de hoofdstad Vien tiane. Echter, bijna vijftien jaar socialisme heeft het land niet kunnen ontdoen van zijn status van „minst ontwikkeld land". Het gemiddeld inkomen van de 3,8 miljoen Laotianen is 270 gulden per jaar. Het vierde partijcongres 1986 heeft besloten econor sche vrijheden toe te staan, op de Sovjetunie geörienteerde natie introduceerde in 1 westerse marktprincipes, zoals „loon naar werken", aandelen en het vraag- en aanbodme chanisme. Met de komst van kapitalistische ideeën is een eind gemaakt aan de geleide markteconomie en zijn ook private ondernemingen toege- Partijleider Kaysone Phomvi- hane, die zij aan zij heeft j vochten tegen de Fransen n de legendarische verzetsheld Ho Chi Minh, zal naar alle waarschijnlijkheid aftreden de verkiezingen wegens g zondheidsredenen. Zijn ve trek samen met andere „rev lutionaire veteranen" maakt de weg vrij voor verdere her vormingen. Een orca rijst op tussen de ijsschotsen in Antarctica; toeristen en onderzoekers vormen momenteel een bedreiging voor de ongerepte natuur waarin de dieren leven. ONDERZOEKERS EN TOERISTEN BEDREIGEN ONGEREPTE NATUUR: PALMER STATION Als êen monument dat het einde van Antarctica's on schuld symboliseert, rijst de opengereten oranje kiel van de Bahia Paraiso op uit het ijsblauwe water. Pinguins strijken neer bo venop het omgeslagen vrachtschip. Zij zijn zich niet bewust van het ge vaar dat schuilt in de olie achtige glans van het wa ter. Tienduizenden liters dieselolie zijn weggestroomd nadat het Argentijnse vrachtschip Bahia Paraiso dichtbij het Ameri kaanse onderzoeksstation aan de Palmer Baai op 28 januari aan de grond liep. In het wrak ligt in moeilijk bereikbare tanks nog zo'n 240.000 liter olie opgeslagen dat langzaam weglekt. De tijden veranderen, ook op dit bevroren continent, de eni ge plaats op aarde waar je nog geen paspoort nodig hebt. Lan den die aanspraak maken op een stuk van het Antarctische schiereiland bouwen nieuwe onderzoeksbases en lanceren er met klaroengeschal nieuwe projecten. Tijdens de zuiderzomer plegen honderden rijke toeristen een wekelijkse invasie van Antarctica. Met plezierboten, bevoorradingsschepen en mili taire transportvliegtuigen wor den ze bij bosjes aangevoerd. Ongelukken zijn niet te ver mijden. En de menselijke in vasie van het tot nog toe onge repte continent roept een groot aantal politiek gekleurde vra gen op inzake de bescherming van het Antarctische milieu. „Je wordt geconfronteerd met een zich steeds versnellende kettingreactie van ontwikke lingen," zei Peter Wilkniss, di recteur voor po'olonderzoek bij de in Washington gevestigde Nationale Stichting voor We tenschap (NSF) die de Ameri kaanse wetenschappelijke acti viteiten op Antarctica coördi- Wilkniss is voorstander van meer internationale regelge ving voor Antarctica. „Niets houdt iemand tegen om er te doen wat hij wil. Ik denk dat we met die toestand niet kun nen leven," zei hij. Hij noemt het bevroren continent, dat 13,2 miljoen vierkante kilome ter beslaat, .juridisch een nie mandsland." Er zijn geen wetten van toe passing op Antarctica omdat krachtens het Antarctica-Ver- drag uit 1961 het continent aan niemand toebehoort. Die inter nationale overeenkomst be paalt dat de ondertekenende landen voor een periode van dertig jaar hun gebiedsaan- spraken op het continent op schorten, en dat alleen onder zoek met vreedzame doelein den er is geoorloofd. Het ver drag, dat door twintig landen is ondertekend wordt in '1991 herzien. De verdragsorganisatie heeft nu een plan op tafel liggen voor een strikte regulering van de verkenning en ontgin ning van Antarctica's bodem rijkdommen. Zij heeft zich echter nog maar amper gebo gen over problemen in ver band met de groei van het on derzoeksnetwerk op het conti nent, de veiligheid van lucht en zeeverkeer, de schadeloos stelling bij milieu-ongelukken, en de reddingsoperaties bij scheepsrampen. Het ongeluk met de Bahia Pa raiso is een treffende illustra tie van de problemen waarmee Antarctica in de toekomst te maken kan krijgen. Toen het gezonken wrak dieselolie be gon te lekken, werd een groot scheepse schoonmaakoperatie op touw gezet. In de buurt van het wrak wemelt het immers van pinguïns, jagers, aalschol vers, zeezwaluwen en andere vogelsoorten. Ook zeehonden en walvissen zijn geregeld in de baai te vinden. Het onderzoeksstation Palmer verandert van een plaats waar mensen lange-termijnonder- zoek doen naar de ongerepte natuur in een plaats „waar' mensen de lange-termijngevol- gen bestuderen van oliever vuiling," zei Margaret Rubega, een ornitologe aan de univer siteit van California-Irvine. „Als een ecosysteem dat zo goed als ongerept was, is het een vreselijk verlies," voegde zij eraan toe. Volgens William Fraser, een ornitoloog van het Point Reyes Bird observatorium in Califor- nie, zijn er al aanwijzingen van vogelvergiftiging irj de buurt van het scheepswrak. „We hebben geen directe be wijzen van grote vogelsterfte, maar wel onrechtstreekse aan wijzingen," aldus Fraser. Een ander probleem bij kost bare milieuschoonmaakopera- ties is de kwestie van de scha devergoedingen. De Verenigde Staten kunnen geen eigen domsaanspraken laten gelden op het gebied. Het gebied rondom Palmer wordt opgeëist door Chili, Argentinië en Groot-Brittannië. Chili zal op de volgende bijeenkomst van de Antarctische verdragsorga nisatie een regeling voorstel len waar elk land financieel verantwoordelijk wordt voor de milieuschade die het aan richt. De NSF pleit voor een overeenkomst om de kosten van milieu-ongelukken geza menlijk te dragen. Bij een scheepsramp in de buurt van het Antarctische schiereiland ontbreekt ook de infrastructuur voor een groot scheepse reddingsoperatie. Al leen de rustige zee heeft bij het ongeluk met de Bahia Pa raiso een ramp van desastreu ze omvang voorkomen. Het vergt trouwens uitzonderlijk veel ervaring om schepen vei lig door de verraderlijke Ant arctische wateren te loodsen. Ijsbergen en ijsschotsen vor men er een voortdurende be dreiging voor het steeds druk kere scheepsverkeer in Antarctica en zijn veelal niet nauwkeurig in kaart gebracht. Toen de Bahia Paraiso op 28 januari aan de grond liep. be vond het schip zich in een ge bied dat op zeekaarten een waarschuwing heeft voor ge vaarlijke obstakels onder wa- De toeristische invasie van Antarctica dreigt uit de hand te lopen. Gedurende het zo merseizoen zijn er zo'n dertig pleziertochten naar Palmer ge pland waarbij in totaal onge veer drieduizend toeristen voet op het bevroren continent De NSF poogde vorig jaar kortstondig om toeristische uitstapjes naar Antarctica te laten verbieden. Maar het duurde niet lang voor invloed rijke Amerikanen daarover hun beklag deden en het ver bod werd al gauw opgeheven. De gegoede toeristen eisten namelijk het recht op om te zien wat er met hun belasting sgeld op het bevroren conti nent werd uitgericht. Na decennia van vreedzame internationale samenwerking op Antarctica, zijn er nu ook politieke wrijvingen ontstaan. Tot voor kort hadden politieke conflicten geen invloed op de samenwerking op het conti nent. Onderzoeksteams van ideologisch zo verschillende landen zoals Chili en de Sov jetunie leefden als goede buren met elkaar, terwijl ze hun voorraden en materieel deel den. en zelfs een of twee bor rels tijdens een koude nacht. VS KUNNEN „HAATBEWEGING" NIET VERBIEDEN: Meer jongeren in de VS sluiten zich aan bij ra cistische bewegingen. Dat heeft tegelijk tot ge volg dat meer tegen-de monstraties worden ge houden: op de foto een jongeman, die een lid van de Ku Klux Klan aanviel. foto: ap songs als „Nigger,Nigger" en wordt met instemming geluis terd naar een musical die „Pri soner of Peace" heet en die het heldendom van de oorlogs misdadiger Rudolf Hess uit voerig bezingt. De afgelopen jaren is het geor ganiseerd racisme in de VS be perkt gebleven tot enkele groepjes gefrusteerde burgers die door de overheid danig op de huid werden gezeten. Maar met de succesvolle inlijving van de skinheads is de „haat- beweging" in Amerika een nieuwe fase binnengegaan. Op dit ogenblik zijn ongeveer dui zend tot drieduizend skikheads van de meest geweldadige soort tot het georganiseerd ra cisme toegetreden. Zij vormen binnen de bewe ging de „strijdersorde" die de twijfelachtige idealen van de haatgroepen met de harde hand uitdragen. Het aantal ge- weldadige acties van de skin- héads is de afgelopen twee jaar sterk toegenomen. Tragisch hoogtepunt vormde de brutale moord op een Ethiopische man in Portland (Oregon) en in Reno (Nevada) werd een zwarte man door een groepje skinheads neergeschoten. Het aantal door skinheads veroor zaakte vechtpartijen en inci denten is legio. Overigens Hebben niet alle kaalgeschoren, van haken kruisen, zwarte, leren jacks, laarzen, messen en kettingen voorziene jongelui zich bij de haatbeweging aangesloten. Een omvangrijke' groep houdt vol dat ze slechts de brave burgerij van haar stuk wil brengen, maar dat ze tegen ie dere vorm van geweld en ze ker tegen racisme en nazisme Over de manier waarop de groeiende „haatbeweging" te gemoet moet worden getreden, wordt in de VS zeer verchil- lend gedacht. Sommige gezags dragers zeggen dat de skinhe ads doodgezwegen moeten worden en dat protesten tegen hun activiteiten slechts koren op de molen van het geweld vormen. De haatgroepen zelf beroepen zich met succes op de vrijheid van meningsuiting en vergadering en krijgen daarbij vaak steun van de rechters die hun bijeenkomsten niet kun nen verbieden. Dat was ook het geval in San Fransisco, waar boze burgers een ver geefs beroep op de rechter de den de bijeenkomst niet te la ten doorgaan. Kapitein Rob in China en nu zit hij gevangen. „Waar?" vraagt Marga vol spanning. „In de kelder onder de tempel!", antwoordt de vrouw. „Och", roept ze uit, „mijn man is in de oorlog gewond; zijn gelaat is verminkt en nu is hij zo wreed..." „Hoe kunnen we die kelder bereiken?" vraagt Marga verder. „Er is een trap..." luidt het antwoord, „die naar een gang leidt. Volgt u die, dan komt u in de kelder." Marga snelt weg en vertelt opgewonden aan Taaie Toon en Rob wat ze heeft gehoord. Ponse (links) en de Brit Fleischman in het labora- de Universiteit van Utah waar zij hun „kinderlijk een ontdekking deden. foto- ar en doos minderj t Amei INGTON Het landelijke open- 'estival van jonge, likaanse blanke „su- icisten" is op een king uitgelopen. :gende dat het goot |t was bovendien bui- oon koud. Er kwa- daarom slechts 150 hakenkruisen en [tekens voorziene lui opdagen die ove- werden uitgejouwd 300 heftig proteste demonstranten. I^ofdmoot van de festival- werd gevormd door leads", kaalgeschoren en nkt giiidruchtige jongelui die, ijn auto» om racistische en r~~:~ 3t het miitingen gaat, geen z ichadevis. De skinheads hebben telopen twee jaar i Doe hpde mate hun heil ;tenbela[bij een aantal racistische waarvan „De Ari- de meest bekende viduelefc organisatie is op haar nkele p weer een aan de eisen n bljds aangepaste Ku Klux dat [die de superioriteit nijanke ras propageert. hooggapisatoren van het n zekffestival nabij San Fran- ook.l hebben zich overigens itting lafan hun stuk laten bren- van miPp 12 april komen ze op- jaar alsf bijeen, nu in Hayden •niddeld (Idaho) voor wat zij „het chtigen,ne Woodstock" Nou, bjeenkomst moet een soort itival van de moderne Iscultuur worden tijdens veel rock-muziek van CT SNO|>>terst dubieus soort zal i gespeeld. In kringen skinheads circuleren al en paar dagen later, - Taaie Toon en Rob worden al onge- j, omdat ze nog steeds geen spoor van de verdwenen re- hebben gevonden - is Marga bezig met de reeds bijna ge- baby wanneer haar tasje van de tafel valt. De vrouw van indarijn raapt het op en slaakt een kreet van schrik. Marga >m en ziet, dat een foto uit haar tasje is gevallen. „Dat i Roy Robinson!" stamelt de Chinese vrouw. „Ja!" roept uit, „kent u hem?" En dan komt het verhaal: ja ze kent de ikaan heel goed; haar man heeft hem gevangen genomen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5