Kampuchea rijp voor hulp" Langere avonden maken uurverlies ruimschoots goed IKON wil internationaal onderzoek naar dood cameraman Lagrouw "Zijn dat ook MENSEN ZOALS WIJ?" I ^«NENLAND GeidsaQowumt ZATERDAG 25 MAART 1989 PAGINA 3 nandant Woensdrecht uit naar justitie ISDRECHT De lan de vliegbasis Woensdrecht i H. Schut heeft fel uitgehaald iet vervolgingsbeleid van justi- inleiding is de aanhouding gis- de 58-jarige activist Kees en hij met een bijl inhakte Top de basis gestationeerde NF- ljager. Schut meent dat bevei -an de vliegbasis optimaal is. echter vraagtekens bij het ingsbeleid van justitie. Ko- verd voor vergelijkbare acties j ieuwjaarsdag veroordeeld tot le fcgiegde straf én nog enkele zaken voor de boeg, nog steeds onde ndloopt", aldus Schut. Stom dronken EMMEN Help nooit een politiewa gen met pech langs de kant wanneer ie dronken bent, of stap nooit met drank op in je auto. De 37-jarige Coe- vordenaar H. J. G. had de keus tus sen deze twee wijze lessen toen hij voor de Emmer politierechter stond. De op een booreiland werkzame man, was in zijn woonplaats betrapt met een alcoholpromillage van 1,43. Dat gebeurde op het moment dat G. zijn wagen in de berm had gepar keerd om een andere automobilist met pech te helpen. Het bleek tot zijn verbazing echter om een politiewa gen te gaan, waarop G. ogenblikke lijk werd ingerekend. Zijn „belo ning": 1000 gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van zes maanden. Kliniek onderzoekt nieuwe methode kankerbestrijding ROTTERDAM De Daniël den Hoedt-kli- niek in Rotterdam, gespecialiseerd in de be handeling van kankerpatiënten, start een drie jaar durend onderzoek naar een nieuwe wijze van kankerbestrijding. Daarbij wor den tumoren niet alleen bestraald, maar ook verwarmd. De methode is in de kliniek ont wikkeld. Tumoren worden naast bestraling tot circa 45 graden verwarmd. Het vooron derzoek heeft aanwijzingen opgeleverd dat bij bepaalde vormen van kanker de effecti viteit van de behandeling door het verwar men van de tumoren kan stijgen van 30 tot 60 procent. Vormen van kanker die voor de methode in aanmerking komen zijn baar moederhalskanker, darmkanker en blaastu- Ziekenhuizen kampen met overbezetting bedden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ziekenhuizen in ons land zitten over vol. Al een paar maanden is sprake van een overbezetting van het aantal ziekenhuisbedden met ongeveer 20 procent. De oorzaak is vooralsnog onbekend. In een eerste reactie heeft de Nationale Ziekenhuisraad gezegd de problemen serieus te nemen. De raad heeft een nader onderzoek aan gekondigd. Voor operaties en het maken van röntgenfoto's zullen de wachtlijsten steeds langer worden. De situatie kan de ziekenhuizen ook voor nijpende financiële proble men stellen. Overigens heeft de overbezetting van de bed den niets te maken met de acties van verpleegkundigen voor een betere CAO. Het tekort aan bedden bestaat al een paar maanden, terwijl de acties van de laatste weken dateren. Ook een woordvoerder van* het ministerie van WVC zei geen idee van de oorzaak te hebben. AID achterhaalt tien ton schol ALKMAAR De Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft giste ren met de rijkspolitie tienduizend kilo schol in beslag genomen. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie trachtte een Urker visser de partij illegaal aan land te brengen in de afgelegen IJsselmeer-haven van Oude Zeug in de Wieringermeer. Het rslaan van de vis in *en was juist voltooid AID verschenen. De onmiddellijk het IJsselmeer op, maar kon later in Urk worden achterhaald. Hij kreeg een proces-verbaal. De vis is naar de afslag van Urk gebracht en wordt daar geveild. De opbrengst gaat naar justitie. CD JA op de bres voor hongerstaker DEN HAAG In een telegram aan de Zuidafrikaanse minister van jus titie A. Vlok hebben de Christen- Democratische Jongeren gisteren de onmiddellijke vrijlating geëist van Sandile Thuse. Thuse is sinds 18 fe bruari in hongerstaking omdat hij al vanaf juni vorig jaar zonder vorm van proces wordt vastgehouden, al dus het CDJA. Het CDJA doet te vens een oproep aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken) om al het mogelijke te doen om de vrij lating van de hongerstakende Thuse te bewerkstelligen, teneinde zijn le ven te redden. De gezondheidstoe stand van de 26-jarige onderzoeker de universiteit van Natal is kri- KNOLLEN WoAEDON Ml£ IPprANCfeK Geluidstechnicus Annelies Helwegen, de vriendin van de in El Salvador doodgeschoten cameraman Cornel Lagrouw, komt na aankomst op Schiphol samen met een vriend de zaal binnen waar een persconferentie werd gehouden. k 3 foto: anp „HET WAS PURE INTIMIDATIE" SCHIPHOL De IKON wil een internationaal on derzoek naar de dood van de Nederlandse camera man Cornel Lagrouw. De omroep heeft kennis ge nomen van het verslag van commandant Ponce van het Salvadoraanse le ger, maar wijst de inhoud af. Dat heeft L. Schenk, eindre dacteur van de IKON-rubriek Kenmerk gisteren op Schiphol verklaard bij terugkeer van de IKON-ploeg uit El Salvador. Hij verklaarde „waardering" hebben voor de onmiddellij ke afwijzing van het rapport door minister Van den Broek van buitenlandse zaken. „Het rapport is voor de IKON aanleiding tot grote scepsis ;r het meer uitgebreide rap port, dat door de ambassadeur El Salvador binnen veer- dagen is toegezegd aan de minister", aldus Schenk. Voor IKON is het rapport een extra aanleiding om het voor stel van de Nederlandse Vere niging van Journalisten (NVJ) voor een eigen onderzoek door de Nederlandse regering te on dersteunen. „Wij vragen ons af of een dergelijk onderzoek ge zien de rapportage niet bij voorkeur internationaal zou moeten worden opgezet", al dus Schenk. Het stoffelijk overschot van Lagrouw is gisteren aangeko men in Nederland. Woensdag ochtend vindt in Hilversum een herdenkingsbijeenkomst plaats, 's Middags zal Lagrouw in besloten kring worden ge cremeerd. Verslaggever Cees Elenbaas, die de cameraploeg leidde, gaf een gedetailleerd verslag van wat er zich afgelopen zondag heeft afgespeeld in het dorp San Franciso Javier in de oos telijke provincie Usulutan. Bij Elenbaas bestaan grote twijfels over de vraag of La grouw opzettelijk is doodge schoten of niet. „Cornel was niet herkenbaar als een gueril la. Hij was 1 meter 90, blond, droeg een spijkerbroek en filmde met een oranje camera. Hij werd geraakt door één en kel schot. Daarna barstte het vuur pas echt los. Op de af stand vanwaar geschoten werd, ik schat 70 a 80 meter, moet hij te herkennen zijn ge weest", aldus Elenbaas. De bizarre autotocht met het lijk van Lagrouw waarbij een legerhelikopter hen voortdu rend met geweervuur bestook te geeft aan die twijfels nog meer voeding. „Het was een heel vervelend spelletje, pure intimidatie. Als ze de auto doormidden hadden willen za gen had het gekund. Er is voor, naast en achter de auto geschoten. De auto zelf is niet geraakt". Elenbaas noch ande re leden van de ploeg zijn door het Salvadoraanse leger ge hoord over de toedracht. Pagina 4: Van den Broek en Bukman hebben veel uit te leggen Snelle wagens Gijs van Lennep lijkt zich hele maal op zijn ge mak te voelen in deze snelle race wagen. Hij open de gisteren de expositie „Por sche Totaal '89" in het Autotron door over een denkbeeldige fi nish te rijden. Op de tentoonstel ling zijn circa veertig snelle wa gens te zien, die hebben meege daan aan diverse rally's, waaron der Parijs Da kar. Zeehondje verdrinkt NEELTJE JANS Margriet- je, één van de vijf jonge zee honden die vorige week met een zendertje op hun rug in de Oosterschelde zijn uitgezet, is voor de kust van IJmuiden verdronken. Het diertje raakte veertig mijl ten westen van IJ muiden verstrikt in een vis- sersnet. Een zeehond kan hooguit tien minuten onder water blijven. De schipper van de Goeree 41 trof het dier dood aan en heeft het overge dragen aan het zeehondencen trum in Pieterburen. Het dier was oorspronkelijk afkomstig van Terschelling en wilde ver moedelijk terugzwemmen naar haar geboortestreek. Drie van de vier overgebleven zee honden verblijven zeker nog in de Oosterschelde. [IERLANDSE POLITICI BREKEN LANS VOOR PREMIER HUN SEN gesta sisch schip nodi it na aanvaring erdam binnen ■ERDAM Het Russi- vrachtschip Kapitan ,d on (ruim 60.000 ton) is en de haven van Rotter- binnengelopen met een beschadigde achterste- :uur 0 Het schip heeft aan de rzijde een gat van onge- zes vierkante meter, flinke door de schade in de mil- d' n guldens loopt. De scha- '8 eerder deze week veroor- door een aanvaring met >ans vrachtschip in het Over de toedracht van nvaring bestaat nog geen lijkheid. De Rotterdamse rpolitie heeft de scheep- inspectie over de aanva- ingelicht. Mogelijk stelt 'e een nader on- De Japanse itvaarder die eveneens schade opliep, is de ha- 'an de Franse havenstad pe binnengevaren. Geen leide schepen had gevaar- stoffen aan boord, aldus otterdamse politie. oor Van Vliet oemd tot idant koningin HAAG Luchtmacht- r C. van Vliet is met in- van 3 april benoemd tot int van de koningin/ Vliet (1948) was sinds mei belast met beleidszaken ït gebied van de lucht- it. Hij volgt luitenant-ko- der luchtmacht E. Wem- ilager op, die is benoemd idjudant in buitengewone Tevens is per 1 juli lui- ■kolonel der infanterie )amen benoemd tot adju- van de koningin. Damen 5 sinds oktober 1986 locent verbonden aan de Krijgschool. Hij is de •lger van majoor der Fuse- D. Keuning, die is be- tot adjudant in buiten- dienst. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Tot grote verwarring zal de start van de zomertijd vannacht niet meer leiden. Vlak voor de invoering in 1977 leidde het nog tot felle discussies. Destijds waren er nogal wat tegenstan ders. Ruim honderd jaar geleden zou zo'n discussie in ons land ondenkbaar zijn geweest. Toen kende ons land nog helemaal geen uniforme tijd. Ieder dorp en elke stad had zijn eigen tijd, uitgaande van de gedachte dat het twaalf uur was als de zon in het zuiden stond. Met de aanstormende stoomt rein groeide de behoefte aan één tijd. Toch duurde het nog tot 1908 alvorens we een wet telijke tijdsregeling kregen: de Amsterdamse tijd. Maar hele maal uniform was de tijdsbe paling toen nog niet. De Ne derlandse tijd liep bijvoorbeeld veertig minuten achter op de in Duitsland gebruikelijke Midden Europese Tijd (MET) en de wijzers van de Neder landse klokken stonden twin tig minuten verder dan de wij zers in Engeland, waar de Greenwich Mean Time (GMT) werd gevolgd. Toen de Duit sers ons in 1940 inlijfden kre gen we de MET. De zomertijd is geen uitvin ding van de laatste decennia, want in 1916 kregen we al voor de eerste keer zo'n perio de van zomertijd. Hoofdge dachte was destijds dat de zo mertijd energie zou besparen. Dat duurde tot 1946 toen het boerenprotest de overhand kreeg. In het begin van de ja ren zeventig kwam de discus sie over de zomer- en winter tijd wederom op gang. Italië nam het voortouw. In dat land gaat de zon in de zomer wel anderhalf uur eerder onder dan in Nederland. Na de invoering van de zo mertijd in Nederland waren de recreatie-ondernemers eerst nog kritisch. Ze hadden nog nooit zo'n raar seizoen meegemaakt, lieten ze weten. Kinderen gingen later naar bed, ouders raakten volledig van de kook, de deelname aan activiteiten liep sterk terug, er werd minder besteed in de kantines en er was sprake van meer rumoer en onrust. Nu lijkt iedereen eraan gewend. Meer mist Iets geheel anders: de invloed ^an mist in de zomertijd neemt flink toe. Voor mensen die 's morgens om zeven uur naar hun werk vertrekken zorgt de tijdsverandering voor een toename van 17 procent van het aantal mistdagen. Mensen die om 8 uur weggaan hebben 54 procent meer mist dagen. „Ze hebben de piek van de mist naar het spitsuur in het verkeer geschoven. Dat betekent meer ongelukken", aldus een klimatoloog van de KNMI, die een fel tegenstan der is van invoering van de zomertijd. Zijn alarmerende woorden worden overigens niet beaamd bij de verkeers- centrale in Driebergen. De rijkspolitie ondervindt weinig last van de mist. Mensen die klagen dat ze in de eerste week na invoering van de zomertijd last hebben de slaap te vatten of minder mak kelijk uit hun bed kunnen ko men, vinden een verklaring voor die details bij G.A. Kerk hof. Hij is fysioloog aan de Leidse Universiteit en gespe cialiseerd in de bioritmiek. Als dè deskundige in Nederland op dat gebied heeft hij in het verleden een klein onderzoek naar de effecten van zomer- wintertijd voor mensen ge daan. Uit dat onderzoek werd duidelijk dat mensen met een meer uitgesproken ritmiek (lees: mensen die vaak hetzelf de slaapritme hebben) het meeste hinder van de wijzi ging hebben. „Daar is de ver groting groter. Die mensen zijn meer gehecht aan ritmiek zodat zelfs de dag-nachtschom meling meer voelbaar is". De gevolgen van' die verstoring zijn bij ieder individu verschil lend en zijn niet echt groot te noemen. Toch heeft het effect op het gehele functioneren. Slaperigheid, concentratiever lies en bewustzijnsverminde- ring kunnen optreden als er met de tijd wordt „geknoeid". De negatieve effecten door de tijdsverandering zijn overigens wel te voorkomen, aldus Kerkhof. „Je moet anticipe ren. Ik weet dat het niet popu lair is wat ik nu zeg, maar je moet hetzelfde ritme houden. Dus dezelfde tijd naar bed gaan en opstaan als je anders doet". RICHARD STEGERS „Tandarts moet bloeddruk meten" UTRECHT Tandartsen moeten worden ingeschakeld bij het tijdig opsporen van te hoge bloeddruk. Dit voorstel doen prof. L. Abraham-Inpijn (internist) en R. Gortzak (tandarts) van het Academisch Centrum Tandheelkunde in Amsterdam in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De huisarts speelt een centrale rol bij de opsporing en behan deling van hoge bloeddruk. Maar volgens Abraham en Gortzak blijkt dat in de prak tijk niet te werken. Onderzoek heeft uitgewezen dat óf de huisarts de bloeddruk van de patiënt niet regelmatig contro leert óf dat minder dan de helft van de mensen komt op dagen bij speciaal georgani seerd opsporingsonderzoek. In de Verenigde Staten is al erva ring opgedaan met bloeddruk meting bij de tandarts. Abra ham en Gortzak noemen het bestaande controlesysteem van de tandartsen, waarbij ze hun patiënten twee keer per jaar zien, een bruikbaar alternatief voor de bloeddrukmeting. tu& mening, inaap oo£ nat/exe. (030) 33.15.49 Dak- en thuislozen: zwerjjjngeren. ex-psychiatrische patiënten, (gescheiden) vrouwen, alcoholici, enz. I Ja! Stuur mij nadere informatie J I Een echtscheiding, vervolgens geen werk? kan veel ellendé voorkomen. Voor hulpverleners, betrokke- i Geen kennissen, wel te veel alcohol? Het nen en vrijwilligers is veel te doen. Voor iedereen ligt dus ene probleem lokt het andere uit. Voor je 't informatie klaar. weet behoor je er toe: Nederland kent meer Ddk" 6R thui$l0Z8fl I dan 200 000 dak- an .hu.s.o.en Ook in DONDER ONZE 0PVAN6 BLUVEN ZE NERGENS1 omgeving kan het spelen. Tijdig begrip laar: landelijk VPC, Antwoordnummer 9089, 3500 ZA Utrecht (geen postzegel). een yormi !id ge il die tunie gronc PHOL De Viet- eene troepen die Kam- sinds 1978 bezet zullen nog dit rertrekken, of er po- e oplossing voor het (j, jucheaanse conflict is ;t. Dat heeft de pre- Hun Sen van Kam- ;a gezegd tegen een atie van Nederlandse artijei CL de afgelopen e weken een bezoek iten aan het land. De atie is tot de conclu- ïkomen dat het tijd is e negatieve houding over het huidige id in Kampuchea te len en de ontwikke- lu^p 0p te voeren, de pa antetfis PvdA-kamerlid R. ter de aankondiging van 'voorwaardelijke vertrek Vietnamezen uit Kam- 1 een internationale pri- „Dit is echt nieuw", zei aankomst op Schiphol, lijn de eersten die het te kregen. Binnen een volgt een formele aan ging" één van de a de Verenigde Naties, v°cat|t name Westerse landen ederland, al jaren stel- de erkenning van de g in Kampuchea. Dat komsIC* heeft van meet af aan kwaad daglicht gestaan, het werd geïnstalleerd inval van Vietnam in Na terugkeer op Schiphol gaf de parlementaire delegatie een persconferentie foto: anp Kampuchea. Vietnam ver dreef in 1978 de beruchte Rode Khmer van Pol Pot, die tussen 1975 en 1978 één tot drie mil joen burgers om het leven had gebracht. Hoewel de Kampu- cheanen de Vietnamezen als bevrijders begroetten, werd de inval in het Westen gezien als een brute communistische daad van agressie. In plaats van het nieuwe pro-Vietname se bewind, steunde het Westen het verzet, dat bestond uit een monsterverbond van de ver dreven Rode Khmers en de ex-koning Sihanouk. In die afwijzende opstelling lijkt nu langzamerhand veran dering te komen. Het vertrek van de Vietnamezen en de voorzichtige wijzigingen in Kampuchea zelf, verschaffen de regering van premier Hun Sen meer krediet. De leden van de Nederlandse delegatie, inclusief de communistenvre ter A. Ploeg (VVD), pleitten gisteren bij terugkeer zelfs voor een voorzichtige erken ning van de Volksrepubliek Kampuchea en voor opvoering van de ontwikkelingshulp. Ploeg: „Ik denk dat de obsta kels die er waren om tot er kenning te komen zichzelf op lossen. De Vietnamezen trek ken zich versneld terug en voor het overige, zoals de ont wapening van Pol Pot, ben ik een stuk optimistischer gewor- „Ik heb me voorgenomen mi nister Bukman te vragen om meer hulp aan Kampuchea", zei H. Gelderblom (Eerste Ka merlid voor D66). „Dat kan via de niet-gouvernementele organisaties (NGO's). Ik denk dat een NGO'er in Cambodja veiliger is dan een journalist in El Salvador". Volgens Gelder blom zien de Kampucheanen de Vietnamese troepen wel als hun bevrijders, maar willen ze hen ook graag kwijt. „Maar men is erg bang voor een te rugkeer van de Rode Khmers. Het is mij ook nog steeds een raadsel waarom prins Siha nouk een verbond met Pol Pot is aangegaan. De enige verge lijking die ik er voor kan vin den is dat koningin Wilheltni- na met SS'ers in zee zou gaan". Scooter Kampuchea heeft de afgelo pen jaren in een volslagen iso lement verkeert. De enige contacten met het buitenland waren die met landen als de Sovjetunie, de DDR en Tje- choslowakije. „Kampuchea hunkert naar contacten met het Westen", zei A. van Ar- denne (lid van het CDA-partij- bestuur). „Premier Hun Sen, met wie we drie uur lang ge sproken hebben, neemt talloze initiatieven. Hij bevordert het vrije ondernemerschap, hij sti muleert buitenlandse investe ringen, verbetert de binnen landse veiligheid en probeert in gesprek te blijven met prins Sihanouk. De inwoners van de hoofdstad Phnom Penh zien hem regelmatig op ziin scooter door de stad rijden, hij neemt deel aan picknicks en dergelij ke, hij zoekt contact met zijn mensen". Ook Ploeg toonde zich onder de indruk van de pogingen van Hun Sen om zijn land op een hoger plan te brengen en open te stellen voor buitenlandse invloeden. „De premier gaf fouten toe", feldus Ploeg. „Zoals het verbod op Engels en Frans, dat is nu opgeheven. Maar er blijven problemen te over. Het gebrek aan intelligentsia Pol Pot heeft het intellectuele deel van de natie totaal uitgeroeid doet zich erg voelen. Er is bij voorbeeld een groot gebrek aan artsen". Ploeg en Ter Beek zullen bin nenkort mondeling overleg met minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aanvra gen om te komen tot een an der beleid ten opzichte van Kampuchea. Daarin zullen ze vooral vragen om een uitbrei ding van de ontwikkelings hulp, die dringend nodig is om het land weer op te bouwen. Westerse kennis en techniek is daarbij onontbeerlijk, zo heeft de Kampucheaanse regering de Nederlandse politici laten STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3