„Ik moet het allemaal nog waarmaken" Bollenstreek- ploeg twijfelt aan deelname Euromarathon CeidócGouoatif lijk onder controle. Ik durf niet zomaar een zet te doen wanneer ik denk dat hij er wel goed uitziet. Dat doe ik maar met mate". Eenzaam Momenteel bereidt de jeugdige groot meester zich thuis in alle rust voor op de volgende krachtsinspanning, het Neder lands kampioenschap, waarna ongetwij feld weer een buitenlandse missie op het programma zal staan. „Gemiddeld ben ik elk jaar zo'n zes maanden van huis. En dan is het ook niet erg nuttig om er gens anders te wonen", zegt de nog bij zijn ouders inwonende Piket. „Wat ik er van vind om de rest van de tijd in hotels door te brengen? Het is een leuk leven. Soms is het eenzaam in die zin dat je op jezelf bent aangewezen. In het begin moest ik er dan ook aan wennen, maar nu weet ik niet beter meer". PETER VAN DER HULST PIKET BLIJFT OOK ALS GROOTMEESTER BESCHEIDEN: LEIDERDORP - Met de nuchter heid die hem kenmerkt, kijkt Je roen Piket terug op de voor hem zo turbulent verlopen week. „De reac ties waren heel positief, maar ik kan niet met die grootmeestertitel bezig blijven. Het gaat allemaal verder. Over twee weken staan de Nederlandse kampioenschappen op het programma en worden er toch weer prestaties van me verwacht", relativeert Neerlands jongste schaakgrootmeester het succes van Lugano. Twee jaar nadat Piket daar zijn eerste grootmeesterresultaat pakte, behaalde de twintig jarige Leiderdorper in hetzelfde Zwitserse stadje zijn derde resultaat. Pi ket werd daarmee de jongste grootmees ter van Nederland en verwierf zich zo doende een plaatsje in de eregalerij die de namen vermeld van Timman, Prins, Ree, Sosonko, Van der Wiel en de in middels overleden Donner en Euwe. De schaaktelg schijnt echter overal de keer zijde van in te willen zien (als gevolg waarvan grote uitspraken hem vreemd zijn): „Er zit zoveel verschil tussen de ene grootmeester en de andere dat ik mezelf nog niet zo gauw in dit rijtje schaar. Je kan je collega van Timman noemen, maar daar heb je zo weinig aan als je niet zo sterk als hem bent". Ook het aspect dat hij de jongste grootmees ter van ons land is, schijnt hem niet te deren. „Ik vind dat allemaal niet zo be langrijk. Het zegt niets over mijn sterkte. Ik moet het allemaal nog waarmaken". Respect Uitspraken die echter niets afdoen aan het binnen de schaakwereld bestaande respect voor Pikets prestaties. Tijdens de voor Nederland zo succesvol (gedeelde tweede plaats) verlopen Olympiade in het Griekse Thessaloniki, vestigde de blonde Nederlander voorgoed zijn naam. De Leiderdorper was zelf met name tevreden over zijn laatste partij. „Ik had toen zes punten uit acht mat ches en diende voor mijn tweede groot meesterresultaat tegen de Amerikaan Christiaansen met zwart remise te halen. Je moet dan voluit spelen en kan er niet vanuit gaan dat de tegenstander niet wil Iets dat Piket tot zijn verrassing in Lugano wel overkwam. De Roemeen Gheorghiu had immers zelf ook genoeg aan een half puntje. „Maar normaal heb je dat niet". Het goede spel op de Olympiade („We speelden toen op wereldniveau") deed bij de jonge schaker in ieder geval het besef groeien dat de grootmeestertitel binnen zijn bereik lag. „Anderhalf jaar na het open toernooi van Lugano had ik immers mijn belangrijkste resultaat te pakken", blikt Piket terug. De wereld schaakbond schrijft nu eenmaal voor dat niet alle GM-scores op een gelijksoortig toernooi mogen worden behaald. „En met een resultaat op een open en een ge sloten toernooi maakte dat niets meer uit", aldus Piket, die voor zichzelf had uitgemaakt dat 1989 het jaar van de waarheid diende te worden. „Maar het was niet zo dat ik daar elk toernooi aan dacht. Ik had er geen idee van wanneer het zou gebeuren". Studie Het werd dus ten tweede male Lugano. Sleutelpartij vormde de match tegen de Duitser Hübner. „Na een paar redelijke partijen tegen sterke meesters trof ik Hübner. Verliezen van hem is menselijk, maar ik kreeg een opening die ik kende. Hij kwam met een variant die ik ook speelde". Een voordeel dat de Leider dorper goed wist uit te buiten. „Dan be sef je ook dat alle studie, die je verricht niet voor niets is geweest. Zo'n opening is, evenals het eindspel, gewoon een kwestie van thuiswerken. Al moet ook dat weer niet overdreven worden. Het is niet zo dat je de hele dag met schaken bezig bent, dat varieert in zin en behoef te. Zo weet ik van mezelf dat ik nog meer moet studeren, maar het is geen zwakte meer zoals vroeger. Ik merk nu gewoon dat het nuttig is, al kan de disci pline strenger zijn", aldus Piket van wie nu een enorme last is afgevallen. „Het behalen van de grootmeestertitel geeft een opgelucht gevoel. Het is belangrijk voor invitaties", weet de Leiderdorper. Doelstellingen moeten immers worden bijgesteld en dan kunnen die ivitaties goed van pas komen. „Wil je een sterke grootmeester worden dan moet je ELO (puntensysteem dat de sterkte van een speler aangeeft - red.) gemiddelde om hoog. Doel is om richting 2600 te gaan", luidt Pikets wens. Momenteel moet hij echter nog met een gemiddelde van zo'n 2530 punten genoegen nemen. „Daarom ben ik ook zo blij met die overwinning op Hübner. Het betekent dat je die re sultaten kan halen". Aanzet Een conclusie die Piket een aantal jaren geleden wellicht nog vreemd in de oren zou hebben geklonken. Al gaf de Leider dorper toen de belangrijkste aanzet voor zijn succes van nu. Piket: „De beslissing om school te verlaten is wellicht de be langrijkste geweest. In de vijfde klas van het VWO moest ik tien weken laten schieten, waardoor ik bleef zitten. De tweede keer begon het me steeds meer tegen te staan en kreeg ik steeds meer behoefte om te gaan schaken". Zijn ou ders zagen het al lange tijd aankomen en weerhielden hun zoon niet van zijn be slissing. „Zij zeggen hun mening over al les, maar laten mij de beslissing nemen. Zij helpen me op een goede manier. Al leen als het nodig is en dat bevalt mij", aldus Piket, die thuis altijd de rust vindt om zich op de volgende toernooien voor te bereiden. Wat dat betreft vindt de jeugdige grootmeester ook veel begrip bij vader Piket, die zelf een meestertitel op zak heeft. De steun die hij thuis van zijn familie krijgt, ondervindt hij in het schaakwe reldje onder andere van John van der Wiel en Genna Sosonko. „Zij hebben op een bepaalde manier toch invloed op mijn spel gehad. John ken ik natuurlijk beter en van hem heb ik veel geleerd, maar wat ik bij Sosonko zo waardeer, is het Russische begrip. In één oogopslag kan hij zien waar de stelling om gaat. Wat dat betreft, denk ik dat Sosonko één Piket: „Je kan je nu. col lega van Tim man noemen, maar daar heb zo weinig aan als je niet zo sterk als hem bent". FOTO: HENK SNATERSE van de meest onderschatte schakers is. Ook al speelt hij niet zoveel, zijn begrip en analyses van de schaaksport geven aan hoe goed hij is. Hij heeft immers ook tegen de 2600 punten gestaan". Het respect van Piket beperkt zich echter niet alleen tot Sosonko. Zo komen ook Karpov en Kasparov voor op zijn lijstje van goede schakers. „En Kortsnoj na tuurlijk", die de Leiderdorper regelmatig ziet spelen bij zijn club Volmac Rotter dam. „Zijn vechtersmentaliteit spreekt me vooral aan. Maar als je vraagt of ik een echt voorbeeld heb, dat niet. Ik word wel snel vergeleken met Jan Tim man. Men verwacht van mij dat ik hem achterna ga". Zwartwit Erg vreemd is die vergelijking met Tim man overigens niet. Evenals de beste schaker van ons land houdt de blonde Leiderdorper ervan om aanvallend te schaken. „Al klinkt dat erg clichématig, want als je slecht staat moet je je stelling toch ook verdedigen. Het is te zwart wit. Zeg maar dat ik actief speel", aldus Pi ket, die de beschrijving van zijn eigen spel vervolgt met: „Daarnaast is het moeilijk om te zeggen of wit of zwart een voordeel voor mij is. Ik heb perio-' den meegemaakt dat ik alleen maar met wit won, maar ook omgekeerd. Ik ben er zelf nog niet achter waar dat aan ligt. Doel is dan ook om hier een constantere lijn in te krijgen". Ander punten waar van Piket weet dat die duidelijk nog ver betering behoeven, zijn de al eerder ge noemde opening en het eindspel. „Dat geldt voor de meeste jonge spelers. Zij hebben daar minder ervaring mee. Het vergt studie. Het middenspel is op dit moment dan ook mijn sterkste punt", aldus Piket, die tijdens een partij weinig op zijn intuïtie durft af te gaan. „Som mige schakers gaan veel op hun gevoel af, maar ik denk lang na. Soms zelfs te lang. Al heb ik de tijdnoodfase nu rede ZATERDAG 25 MAART 1989 Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Eerbetoon Een voorschot op het kampioensfeestje. Zo legden de DIOK-aanhangers het op treden van twee Bassets tijdens de wed strijd DIOK tegen Eemland uit. Toen de stand inmiddels naar een aanvaardbaar peil was getild, gunde een DIOK-suppor- ter zijn viervoeters de vrijheid. Met- ge paste gretigheid maakten zij daarvan ge bruik, waarbij de ovale bal tot inzet van het spel werd gemaakt. Een minuutje lang dartelden de diertjes, die een verge lijking met een stofzuiger goed kunnen doorstaan, rond de middenstip. Met de 'beren' van DIOK, tot vermaak van het publiek, in een figurantenrol. Standvastig als zij waren wensten de Bassets het vela, ondanks aandringen van diezelfde DIOKkers, niet te verlaten. Wat dat be treft kunnen de diertjes een vergelijking met die andere Bassets uit Sassenheim doorstaan. Ondanks twee verliespartijen tegen de Leidse rugbyers toonden ook zij zich standvastig en behoudt The Bassets, zij het op doelsaldo, haar plaats in de ereklasse. Wij, van Hutspofrjt houden het gebeuren zondag daarom op een eerbetoon aan juist die Sassenheimse vereniging. Achteraf „Triest en onzorgvuldig", zo luidt het in eerste instantie nog milde oordeel van Wim Dekker over de perikelen rond de benoeming van zijn opvolger bij zondag vierdeklasser Alpnen. „En dat voor een club waarmee ik altijd goede ervaringen mee heb gehad". De naar zondagvierdek lasser Haastrecht vertrekkende oefen- meester moest via de krant vernemen dat zijn opvolger uiteindelijk Simon Duin van zateraagderdeklasser Zevenhoven is geworden. „Er zal vast wel een plausibele verklaring voor zijn", zo hoopt Dekker. Die persoonlijke uitleg is hem en de spe lers inmiddels beloofd. Achteraf dan wel te verstaan. Bank De kracht van de bank, bepaalt de kracht van het team. Geprojecteerd op de reservebank van de vv Leiden tijdens de derde klasse-topper met 's Gravenzande, lijkt die stelregel dus niet altijd op te gaan. De toekomst van de club lijkt ons van Hutspofrjt daarentegen wel redelijk ver zekerd... Bus Leidse voetbalvereniging UVS viert het 75-jarig bestaan onder andere met een groots opgezet feest in het Noord wij kse hotel Huis ter Duin. Tijdens dat gebeuren zal vanzelfsprekend enige drank worden geconsumeerd, en dan kan de afstand Noordwijk - Leiden wel eens een probleempje opleveren, zeker als Je nog een afzakkertje hebt gepakt in de bij het hotel behorende nachtclub. Het be stuur van UVS heeft daar het volgende op gevonden, zo lezen wij in het persbe richt dat de vereniging eerder deze week deed uitgaan: 'Gratis busvervoer naar en van het hotel via 16 verschillende opstap plaatsen in Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest waarborgen een veilige thuiskomt'. Klasse. NOORDWIJKERHOUT - Het is nog altijd de vraag of een tien man tellende ploeg uit de Bollenstreek op 21 mei van start gaat in de Euromarathon, een ron de van Frankrijk voor hardlopers. De streekploeg heeft immers een fors finan cieel probleem. Deelname aan de mara thon kost 1000 gulden de man. Ploegleider Piet Winkelaar: „We zouden er ook nog graag een verzorger bij heb ben en een masseur. Totaal hebben we dan zo'n 15.000 gulden nodig. Natuur lijk zijn we best bereid een bepaald be drag bij te passen, maar je hebt zelf toch al je kosten. Het zoeken is dan ook nog steeds naar sponsors, waarvoor we in Frankrijk reclame kunnen maken. Als we die niet vinden, zit het er niet in dat we vertrekken". De karavaan die op 21 mei van start gaat, begeeft zich in veertien dagen tijd, etappegewijs, vanaf Brussel door Neder land, Belgiè, Duitsland en vooral Frank rijk naar de Middellandse zee. Bij ons is deze estafette nog tamelijk onbekend, maar in Frankrijk is dat anders, weet Piet Winkelaan „Hoe meer je naar het zuiden gaat, hoe meer het daar begint te leven. Plaatselijke scholen krijgen daar vrij, atletiekverenigingen uit de omge ving komen 's morgens met auto's en bussen naar de start om mee te lopen. Op de marktpleinen is altijd veel volk en er staan kramen en altijd worden we ontvangen door de burgemeester. Je komt op plaatsen waar je anders nooit iets van ziet". Vorig jaar liep hij al mee met een aantal streekgenoten. Dit jaar is het plan om met tien lopers uit de omgeving aan de marathon deel te nemen. Zes hebben zich al definitief aangemeld: Peter van Denzen en Ben Lemmers uit Lisse, An ton Mens en Jan Laan uit Noordwijker- hout en Ad Ulijn uit De Zilk, allen van de NSL. Net als in die Franse (wieler ronde, zijn er dagelijks truien te verdie nen. Elke dag legt elke loper ongeveer 20 tot 30 km af, hij loopt met de deelne mers van andere ploegen in een grote groep bijeen. Een ploeg bestaat uit tien man en ieder neemt ongeveer dezelfde afstand voor zijn rekening. Aan het eind is er een echte wedstrijd om de blauwe „Europatrui" met de sterren van de Eu ropese vlag. Winkelaar „Er zijn iedere dag recht streekse radio- en televisie-interviews. Er zijn ook tolken zat. En iedereen moet verplicht naar het gemeentehuis. Daar is de burgemeester en nog wat andere 'dure' jongens. Van de toespraken ver staan we weinig, maar dat is niet erg. In de regel is er altijd wel een tafel te vin den met de specialiteiten van de streek. In Romeny liep zo'n feest vorig jaar flink uit de hand, maar de andere dag gaat om zeven uur wél weer de wekker af'. Piet Winkelaar liep vorig jaar onder anderen met Cor Nieraad en Peter van Denzen uit Lisse en zijn ploeg won toen de door de Franse radio beschikbaar ge stelde witte trui, omdat zij de meeste ki lometers hadden afgelegd. Want je mag best meer lopen door naast je verplichte afstand nog eens met anderen mee te hollen. Piet Winkelaar: „In het begin is iedereen daar nog fel op, maar na een week wordt dat minder. We lagen wat betreft het aantal kilometers iets voor op een ploeg Catalanen. De laatste dag moesten we een vreemde chauffeur vra gen voor de volgbus, want we gingen met zijn tienen van start. En pas als er een Catalaan afviel, had er bij ons ook een rust. 's Avonds zaten we natuurlijk wel met diezelfde Catalanen in de kroeg". De Nederlandse ploeg won toen de witte trui met een totaal aantal van 3300 kilometer, terwijl de Euromarathon zelf 1300 kilometer lang was. Bank... Mensen 'Als ze vriendelijk en aardig zijn, noe men we ze sukkels. Als ze keihard en zakelijk zijn, heten ze dictators. Als ze ernstig zijn, zijn het zuurpruimen. Als ze hard werken, zijn het uitslovers. Als ze weinig uitvoeren, zijn ze waarde loos. Als ze jong zijn, hebben ze geen ervaring en weten niets. Als ze oud zijn, weten ze het altijd beter. Als ze met iedereen een praatje maken, zijn het kletsmeiers. Als ze niet praten, zijn ze verwaand en lopen naast hun schoenen. Als ze trachten met iedereen op te schie ten, zijn het allemansvriendjes. Als ze zich met een bepaalde groep be moeien, doen ze aan vriendjespolitiek. Als ze aan iedereen zijn inbreng gunnen, zijn ze bang en laf. Als ze van iedereen belangstelling eisen, zijn het doordrijvers. Als ze het niet doen, zijn ze ongeschikt als bestuursleden. Als ze hun ogen de kost geven, lopen ze te spioneren. Als ze wat door de vingers zien, zijn ze stekeblind. rr.i. Eerbetoon... Als ze ons in het werk trachten te betrek ken, zijn ze te lui om het zelf te doen. Als ze het wel doen, zijn het baantjesja gers, bang voor concurrentie...' Niet nieuw. Wij van Hutspofrjt weten het. Maar in deze tijd van aanvallen op het bobo-dom, nog immer redelijk actu eel. Vandaar, dit keer een ooit uit het FOTO: ANDRË VAN HAASTEREN clubblad van de SF Voorschoten overge nomen artikel waaruit blijkt dat be stuursleden gewoon niet kunnen deugen. Het lijken wel mensen, vindt u niet? StAan Een coach hoort er te staan. Het moet niet zo zijn dat je als coach de indruk wekt net je luie televisiestoel verlaten te hebben. De krant, de krant latend en de chips, de chips. Een coach hoort er te staan. Op schoenen. Tip Uit het clubblad van ASC, van Gidi Cig- gaar, secretaris. 'Weinig schokkend nieuws te melden. Hooguit de veldslag te Voorschoten bij SVLV 5 - ASC 5. Zal een tucht zaak wor den, met hopelijk een mondelinge behan deling. Kunnen de ordinaire toestanden tijdens de wedstrijd aan de kaak gesteld worden.Boksen hoort in de ring thuis, niet op het voetbalveld. Tip voor het be stuur van SVLV: ga eens kijken bij uw vijfde team, ze hebben leiding nodig, maar niet alleen van de clubscheidsrecn- ter'.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31