Kameraden in verkiezingsroes SOVJETBURGER BEGINT ZICH TE ROEREN PARA CeidócGouoatit' Verkiezingsplakkaten als deze hangen (achter glas) wel in de straten, maar men moet ze zoeken. De ruimte wordt eerlijk gedeeld door de twee kandidaten: links Jemeljanov, rechts Savitski. MOSKOU - „Vopros!", „Vopros!", „Vopros!", wordt er van alle kan ten geroepen. „Stel nu eens je vraag!". Maar de vriendelijke ze ventiger die van de voorzitter het woord heeft gekregen is voorlopig niet van plan dit weer af te geven. „Ik ben ook econoom, Aleksej Mi- chajlovitsj, en ik heb gelezen Aleksej Michajlovitsj is echter niet naar het vergaderzaaltje van de Eerste Medische Kliniek gekomen om naar vriendelijke oude heertjes te luisteren, maar om stemmen te winnen voor een zetel in het Volkscongres. Resoluut gebruikt hij de microfoon als wapen en begint nog eens opnieuw om standig uit te leggen hoe zijn politiek- economisch program er uit ziet. Want bij de voorverkiezingen in het Moskouse 'Lenindistrict nummer een', dat twee forse stadswijken omvat, zijn spandoe ken meegedragen met de tekst: „Alleen economen en juristen in het Volkscon gres". En Aleksej Michajlovitsj Jemelja nov is hoogleraar in de economie en hij zegt zijn zegje dienovereenkomstig saai. Zo saai zelis, dat de voorzitter van de verkiezingsbijeenkomst hem tijdens de discussie met woord en gebaar tot wat meer vuurwerk aanmoedigt. Zijn tegenkandidaat in het kiesdistrict (Jemeljanov noemt hem al helemaal in stijl 'mijn geachte opponent') heeft het heel wat makkelijker. Valerij Michailo- vitsj Savitski is immers een goed van de tongriem gesneden jurist, trouwens ook professor en bovendien lid van de Aca demie van Wetenschappen. En zijn stem draagt tot ver buiten het zaaltje van het Latijnsamerikaans Instituut waar overi gens niet alleen wetenschappelijke mede werkers, maar ook vestiaire-juffrouwen, kantinepersoneel en enkele studenten naartoe zijn gekomen. Savitski (die zijn rivaal een 'achtens waardige man' vindt) heeft geen enkele moeite om voor zijn program de handen van zijn toehoorders op elkaar te krij gen. Hij staat voor meer rechtsbescher ming en meer vrijheid van het individu, hekelt de KGB („Het optreden van de KGB is toch niet beschaafd of van deze tijd!"), vindt de manier waarop de Sov jetunie tot nu toe wordt bestuurd bu reaucratisch en dus ondemocratisch en noemt de nieuwe kieswet een onding. Als hij gekozen wordt zal hij zich voor herziening van het kiessysteem intetten. Aanklager De rol van openbare aanklager is Savits ki op het lijf geschreven en zijn gehoor krijgt er steeds meer plezier in, onder breekt hem slechts met lachsalvo's en met instemming: „Precies!", „Goed ge zegd!", „Weet ik van mee te praten!". Op economisch gebied komt hij niet zo goed beslagen ten ijs als zijn concurrent. Maar hij noemt het een schande dat zes tig procent van de gepensioneerden met minder dan tachtig roebel per maand moet uitkomen (een beginnend bus chauffeur verdient 350 roebel) en wil de pensioenen optrekken tot 60 a 70 pro cent van het laatst genoten loon. Maar er zitten slechts weinig vijftig-plussers in de zaal, dus dat schot gaat naast. Dan maar terug naar de rechtsstaat. De burgers moeten voortaan bij de rechter hun gelijk kunnen halen, ook wanneer zij met de hoogste instanties overhoop liggen. Het hele recht moet trouwens op de helling. En natuurlijk die kieswet die niet deugt. Een jongeman vraagt: „Is er onder de huidige kieswet fraude mogelijk, bijvoor beeld bij het tellen van de stemmen?". Gegrinnik in de zaal. Maar Savitski stelt zijn gehoor gerust. Zo slecht is die kies wet nu ook weer niet. Hoewel, frauderen kun je onder elke wet en de kandidaat vindt het begrijpelijk dat er veel argwaan heerst. Een hippe jongedame wil weten of de kandidaat ook iets aan het milieu wil doen. Dat wil Savitski zeker. De Mos kouse binnenstad moet weer schoon worden, dus moeten de kantoren en de vrachtwagens er uit. Waarom ook de kantoren wordt niet toegelicht, maar de aanwezigen schijnen er mee in te stem men. Telkens jeltsin Even wordt het een beetje pijnlijk: „Va lerij Michajlovitsj, Boris Jeltsin houdt momenteel grote meetings en timmert met verkiezingspamfletten aan de weg. Wat vindt u van hem en zijn program?". Ook Russisch gemompel blijkt als rabar- ber-rabarber te klinken. Valerij Michaj lovitsj is echter niet van slag te brengen. „Nou ja. Jeltsin. Mijn tegenkandidaat heet Aleksej Michajovitsj Jemeljanov. Die is econoom, ik ben jurist. Maar ik zal me, wanneer ik gekozen word, na tuurlijk niet alleen met het recht bezig houden, doch ook met economische en sociale problemen. Die problemen kun je echter alleen maar oplossen door mid del van goede wetten. We hebben juist zoveel economische problemen omdat er geen goede wetten zijn. Ik zie het als mijn taak een betere rechtsbasis te scheppen waarop de economie zich kan ontwikkelen". De zaal is het daar roe rend mee eens en een dame die al twee uur lang verbitterd op de eerste rij heeft gezeten staat op en zegt plechtig: „Jawel, op goede wetten komt het aan!". Dat lijkt een mooi besluit, maar Valerij Michajlovitsj vindt blijkbaar dat er toch nog een schepje bovenop kan, want per slot van rekening staat hij hier om stem men te winnen. Hij belooft nog eens uit voerig dat wanneer hij gekozen wordtMaar de voorzitter van de verkiezingsbijeenkomst heeft al op zijn horloge gekeken en neemt zelf het woord. Hij wenst Valerij Michajlovitsj veel succes en biedt hem als dank twee boeken aan. Vijf minuten later verlaat een zichtbaar tevreden kandidaat het La- tij nsamerikaanse Instituut. Doodmoe Valerij Michajlovitsj wijst me waar zijn auto staat waarmee we naar zijn volgen de spreekbeurt rijden. Hij heeft zijn kop- lichten laten branden maar het gevaarte start toch terwijl hij zelf langdurig en luid geeuwt. „Wilt u wel geloven dat ik doodmoe ben. Elke dag heb ik zeker twee van die bijeenkomsten en soms du ren ze tot ver na middernacht. Ik zal blij zijn wanneer het de 26e is, dan hebben we dit tenminste achter de rug". Hoe denkt hij, als iemand die pas op zijn 59e jaar in de politiek is terechtge komen, zich in het Volkscongres te kun nen handhaven? „De politiek is voor mij een logische voortzetting van mijn wetenschappelijk werk. Wetten en men sen die zich met het recht bezighouden zijn bij onze autoriteiten niet erg popu lair. Daarom wil ik juist als jurist poli tiek bedrijven. Want de man van de straat heeft wel belangstelling voor goede wetten. Ik zal niet op de gevoelens van de mensen werken, maar ik wil ze er wel van overtuigen dat ze geen slaven moeten zijn en dat de mens niet alleen een economisch wezen is, maar ook en vooral een persoon die recht heeft op politieke vrijheid. En ik merk dat veel mensen dat dan toch begrijpen". Alsof ze er een afspraak over hebben ge maakt zegt ook Aleksej Michajlovitsj Je meljanov dat hij de politiek als een voortzetting van zijn wetenschappelijke werk ziet. „Ik heb overigens niet mezelf kandidaat gesteld maar ben naar voren geschoven door de hele universiteitsge meenschap van 55.000 mannen en vrou wen. Dat ik de kandidatuur ook heb aangenomen is vanwege de perestrojka. Dat betekent immers een nieuw tijdperk en daar wil ik wel aan meewerken". Gedrukt program Dat Jemeljanov inderdaad door de uni versiteitsgemeenschap gedragen wordt is duidelijk. Enkele wetenschappelijke as: sistenten hebben er voor gezorgd dat hij op elke bijeenkomst met een keurig ge drukt verkiezingsprogram voor de dag komt. Zijn studenten zorgen voor ver voer, treden op als ordebewaarder en fungeren indien nodig ook als claque. Kandidaat Jemeljanov had wat onwen nig gekeken toen hij, een half uur later dan was aangekondigd, het zaaltje van de Eerste Medische Kliniek had betre den. Maar na zijn vijf kwartier durende inleiding lijkt hij het zaaltje aardig in de hand te hebben. Hetgeen nu ook weer niet zo'n pfestatie is want er zijn maar dertig belangstellenden komen opdagen: behalve de zeventigjarige econoom die er na zijn eerste optreden verder het zwijgen toe doet ook enkele leden van de medische staf, twee dames in peignoir en een heer in pyjama die voor deze bij zondere gelegenheid kennelijk hun ziek bed hebben mogen verlaten, een aantal buurtbewoners en zelfs een tweetal jour nalisten. Aleksej Michajlovitsj, die vijf jaar jonger is dan zijn 'geachte opponent' maar er een stuk ouder uitziet, heeft zijn gehoor een hele reeks economische voornemens voorgelegd. Er moet wat voor de gepen sioneerden, voor de vrouwen en voor de kinderen worden gedaan. Er moeten nog veel meer faciliteiten voor privé-boeren komen dan nu is voorzien. De produktie van levensmiddelen moet drastisch om hoog zodat de chronische tekorten ein delijk tot het verleden gaan behoren en de Sovjetburgers niet meer in de rij be hoeven te staan. De huisvesting moet worden verbeterd. Er moet meer aan dacht komen voor het milieu. Een man van middelbare leeftijd stelt de hamvraag: „En waar moet het geld dat voor dat alles nodig is vandaan ko men?". De econoom Jemeljanov is ech ter niet voor één gat te vangen: „We kunnen veel besparen op de administra tieve onkosten en op de defensieuitga ven". Rode leger Een jongeman die zo te zien nog maar pas zijn diensttijd er op heeft zitten denkt hardop: Moet het Rode Leger dan worden afgeschaft? Dat wil Aleksej Mi chajlovitsj natuurlijk niet. Maar: „We kunnen ons defensie-apparaat wel een meer rationele en vooral meer econo misch verantwoorde basis geven". Dezelfde jongeman (hij blijkt overigens verpleger te zijn) gooit het nu over een andere boeg: „Wat heeft u, wat hebben de andere kandidaten, wat hebben straks het democratisch gekozen Volkscongres .en de daaruit gekozen Opperste Sovjet de jeugd te bieden? Wat zijn onze per spectieven?". De kandidaat legt nu zijn geloofsbrieven op tafel: „Ik wil volksvertegenwoordiger worden om te verhinderen dat er ooit nog eens een tijdperk van stalinisme of van brezjnevisme aanbreekt. Ik wil volksvertegenwoordiger worden om te bevorderen dat het volk niet in woorden maar feitelijk de eigenaar van het land wordt. Ik wil volksvertegenwoordiger worden om de economie en de politiek dienstbaar te maken aan de belangen van de mens". Aleksej Michajlovitsj zijn blijkbaar de onverholen aansporingen van de voorzitter van de verkiezings bijeenkomst niet ontgaan en hij gaat nu op de retorische toen „Ik vind dat het de belangrijkste taak van een volksverte- cratische systeem te realiseren". Maar de zaal blijft nog argwanend. Goed gedaan! Een man uit het midden van de zaal (al weer een man, hoewel de meerderheid van het gehoor hier uit vrouwen bestaat) een man dus stelt een bijna farizeïsche vraag om de kandidaat vast te zetten: „Dat klinkt allemaal wel mooi, maar ik lees in uw programboekje dat u lid bent van de Communistische Partij. Gesteld nu dat u in het Volkscongres wordt ge kozen en dat er een punt aan de orde komt waarover u een andere mening hebt dan de Partij. Wat doet u dan? Stemt u dan zoals de partijlijn voor schrijft? Of stemt u conform uw eigen mening, conform uw program". De zaal leeft op en er klinkt zelfs „Molodjets!" (zoiets als „Goed gedaan, jochie!"). Maar de kandidaat weet ook over deze valkuil heen te springen. „Op de eerste plaats ben ik van mening dat mijn pro gram niet tegen de partijlijn in gaat. Op de tweede plaats bestaat er een duidelij ke scheiding tussen partijorganen en staatsorganen. En op de derde plaats heeft elke volksvertegenwoordiger een eigen verantwoordelijkheid die de kie zers hem gegeven hebben". Applaus en dat lijkt een mooi einde van de bijeen komst. Nog een bedankje van de voorzitter, deze keer maar één boek cadeau en de dames in peignoir en de heer in pyjama kunnen weer naar bed, de anderen naar buiten. „Het is voor het eerst dat er bij ons op een democratische wijze verkiezingen worden gehouden. Dat is een interessan te ervaring voor iedereen, maar het is niet gemakkelijk", reflecteert kandidaat Jemeljanov. „De mensen zijn wakker ge worden. Ze stellen scherpe vragen en het is soms moeilijk een goed, althans be vredigend antwoord te geven. Voor het eerst sinds zestig jaar kunnen de mensen onomwonden hun mening geven. Daar moeten we allemaal nog aan wennen. We zijn er psychologisch nog niet op voorbereid". Wie morgen in Lenindistrict nummer een ook de meeste stemmen zal krijgen, de kiezers zullen ongetwijfeld in ten minste één opzicht tevreden zijn, want ze krijgen in elk geval of een jurist of een econoom in het Volkscongres. Overigens, niet alleen Aleksej Michajlo vitsj, maar ook Valerij Michajlovitsj is partijlid. De eerste sinds 1959, toen Chroetsjovs destalinisatie-campagne op volle toeren draaide, de tweede sinds 1951, toen Stalin nog in leven was. LEO VAN VLIJMEN door Piet Snoeren Even een vies verhaaltje. Woensdagmiddag. Moederziel alleen thuis en dan wil een mens wel eens doen wat hij in gezelschap uit zijn hoofd zou laten - het blijmoedig, onvervaard, ja met een zekere gretigheid, om niet te zeggen wellust, zwichten voor de aandrang van elkaar verdringende darmgassen. PJjfoei, die luchtte op. In dezelfde oogwenk snerpte de bel en wat riep een kinderstem door de huistelefoon vierhoog boven? Vieze stinkerd", riet. kinderstem. Menige Nederlander zal geneigd zijn aan zo'n ervaring de kwaliteit van het paranormale toe te kennen. Want hoe kan een belletjestrekker weten dat er ergens iemand moederziel alleen in dat flatgebouw - nou ja. Maar was het ook para? De vraag terloops eens op het woord geworpen tijdens een interview over iets anders met ene dr. M. de Jong, een wetenschapper die in het psychologisch laboratorium van een belangrijke universiteit onderzoek verrichtte naar dromen en bijzonderlijk naar het voorspellende karakter daarvan. Welnu, stelde hij gerust, voorspellende dromen hadden niets paranormaals en de gebeurtenis van die woensdagmiddag had dat ook niet. Een en ander viel eenvoudig te verklaren aan de hand van de wetten der statistiek. Stel: een Boeing 747 heeft èen aanvaring met de Groningse Martinitoren. Honderden slachtoffers vinden de dood in de vlammenzee. Bij Ivo Niehe komt een meteropnemer uit Vrouwenparochie struikelend over zijn woorden vertellen hoe hij het allemaal had voorzien tijdens zijn middagdutje: vliegtuig tegen toren, vlammenzee, doden, veel doden. Ivo klapt, publiek klapt. Para echter? Integendeel, legde dr. M. de Jong uit. Het zou juist abnormaal zijn geweest wanneer geen hond tussen Caazand en Callantsoog over zo'n ramp had gedroomd. En hij rekende voor. Gemiddeld droomt een mens vijf dromen per nacht. Er zijn 14,5 miljoen Nederlanders. Dat geeft 72,5 miljoen dromen per etmaal, dik 26 miljard dromen per jaar. Over de gekste dingen, variërend van (voorbeelden ontleend aan de bestaande droomliteratuur): „Ik had een huis gekocht, maar toen ik op de bouwplaats kwam, moest het net als een schip door prinses Margriet te water gelaten worden en daarbij sloeg het om" tot: „Planeten schoten aan de zon voorbij, ze waren met de zon verbonden door aunne banden en ikzelf zat op de zon die omgeven was door een brandend fas". Conclusie: bij zo'n oeverloze oeveelheid dromen over de meest krankjoreme onderwerpen moet het al heel gek lopen als er geen droom tussendoor tippelt over iets met vliegtuig, toren, vlammenzee erin. Een kwestie van kansberekening, net als bij roulette. Hetzelfde geldt voor die met „vieze stinkerd" afgestrafte flatus. Een rekenmodel voor dit type paranormaal schijnende toevalligheden verschaft Rob 1 Nanninga in zijn zojuist verschenen boek 'Pariteiten'. Stel dat iemand dagelijks honderd afzonderlijke gebeurtenissen meemaakt, uiteenlopend van een kennis die opbelt, via een val met een fiets tot een liedje op de radio of een ontmoeting bij het uitlaten van de hond - alles telt. Tussen twee van die gebeurtenissen valt soms een opmerkelijk verband te leggen. Dat geeft dagelijks 4950 combinatiemogelijkheden. 1,8 miljoen combinatiemogelijkheden per jaar van twee gebeurtenissen met een opmerkelijk verband op dezelfde dag. Men moet daarom niet meteen aan paranormale invloeden denken wanneer men eens een toeval meemaakt dat te gek lijkt voor woorden, maant Nanninga. Achter zijn boek rijst de stichting Skepsis op, een verzameling van wijze mannen die zich onledig houden met kritisch onderzoek naar het paranormale. Deze bezigheid blijkt te leiden tot de ene ontmaskering na de andere. Astrologie. Bij wijze van proef op de som plaatste een Franse wetenschapper de volgende advertentie: „Helemaal gratis. Uw ultra- persoonlijke horoscoop. Een tien pagina's dik document. Profiteer van dit unieke experiment". Iedereen die op de advertentie reageerde, kreeg dezelfde horoscoop toegestuurd en wel die van een beruchte massamoordenaar, Petiot geheten, plus het verzoek om even te laten weten of het resultaat bevallen was. Liefst negentig procent antwoordde ja; al deze bij de neus genomenen hadden zichzelf herkend in de astrologische analyse die sloeg op een aartsschurk. Een redelijk denkend mens zou natuurlijk ingenomen dienen te zijn met het werk van Skepsis en het boek van Nanninga. Maar men kan er ook anders tegenaan kijken en dat doet prof. Leszek Kolakowski. Niet de eerste de beste; hij doceert wijsbegeerte aan de universiteit van Oxford en werd in 1983 gelauwerd met de Nederlandse Erasmusprijs. Dingen die je niet kunt bewijzen, maar waarin je alfeen kunt geloven, geven zin aan het bestaan", zei hij in een recent interview. „Mensen met het houvast van een mythe zijn veel beter in staat grote tegenslagen te verwerken dan sceptici; ze vervallen aanzienlijk minder snel tot wanhoop". Fout dus, dat gemeesmuil over de tweeduizend paragnosten met hun tips in de ontvoeringszaak Heijn die er allemaal naast zaten. De politie helpen doen ze niet, nee, maar ze doen iets belangrijkers. Ze helpen zichzelf Ooit van een paranormaal een maagzweer gehoord?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26