De £ekljoke GouAa/nt rotere jachthaven Meerzicht iet sporthal en golfterrein NAAL litieke kleur burgemeester van minder belang as Klachten ingediend na politie-optreden bij oversteek-actie SIN)EN& OMGEVING CeidócSomant ZATERDAG 25 MAART 1989 PAGINA 15 ■'J D WARMOND: enburi Cror over MOND Warmond voor de nieuwe bur- ester een startge- te zijn, maar de kan- moet wel beschik- bestuurlijke er- Het maakt niet uit nieuwe burgemees- n man of vrouw is )k aan leeftijd wor- ieen grenzen gesteld, olitieke kleur is van er belang. Dit zijn enkele onderdelen van de profielschets waaraan de nieuwe burgemeester van Warmond moet voldoen. Deze schets is deze week opgesteld door de gemeenteraad van Warmond en is een handlei ding voor S. Patijn, de com missaris van de Koningin in Zuid-Holland. Hij zal uiteinde lijk beslissen wie aan de minis ter van binnenlandse zaken wordt voorgedragen als opvol ger van mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar. De kandidaat moet beschikken over een goed ontwikkeld ge voel voor democratisch be stuur, de verworvenheden op het gebied van openbaarheid en inspraak rpoeten minstens gehandhaafd blijven, zo meent de gemeenteraad van War mond. De raadsleden vinden voorts dat de nieuwe burge meester een brede belangstel ling moet hebben voor alle ge ledingen van de bevolking en dat hij of zij goed kan luiste- Ook moet de nieuwe man of vrouw in staat zijn een goede afweging te maken van de be langen van landschappelijke waarden, de agrarische sector en de recreatie. De kandidaat moet het werk in de gemeente de prioriteit geven boven het werk wat voornamelijk voor de eigen carrière van belang is. Bereikbaarheid en beschik baarheid zijn van groot belang. Totdat Warmond een nieuwe burgemeester heeft, neemt wethouder C.A. Dalhuysen deze taak op zich. Als derde wethouder is tijdelijk W.A.B. de Vos (VVD) benoemd. Presta tielopen Valken '68 houdt vanal woensdag elke week een pres tatieloop over 3, 6, 9 en 12 ki lometer. De start is telkens op 19.00 uur. Inschrijven kan elke week vanaf 18.15 uur in de kantine van Valken '68 aan de Duyfraklaan. De lopen vinden plaats tot en met 17 mei. Paasdisco Een paasdisco zwemfestijn vindt op dinsdag plaats in het zwembad het Waterbos in Rijnsburg. Kinderen kunnen als paashaas aan een wedstrijd deelnemen en een prijs win nen. Op de scholen wordt een kleurplaat uitgereikt en aan het Waterbos kunnen deze platen afgehaald worden. Deze platen kunnen tot en met 25 maart ingeleverd wor den. De fraaiste komen in de hal te hangen. Op 8 april wordt er een sportieve Bia thlon georganiseerd. Dat is 1 kilometer zwemmen en 12 ki lometer lopen. Inschrijven kan aan de kassa van het zwembad. Kindertheater Het Internationaal Kinder theater komt op woensdag naar Duinrell in Wassenaar. De groepen kinderen varië ren in leeftijd van 6 tot 18 jaar en komen uit onder meer Portugal, Oostenrijk, Ierland, Denemarken, Tsjecho-Slowa- kije en Nederland. Ze zullen een voorstelling van 20 minu ten per land geven op het Promenadeplein. De optre dens beginnen om 12.00 uur. Kindermiddag In sporthal De Tweesprong in Roelof arendsveen wordt dins dag een kindermiddag met Bram Biesterveld (Pommetje Horlepiep) gehouden. De voorstelling, die bestemd is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar oud, begint om twee uur. De toegang kost 1 Kinderen uit de omgeving kunnen gratis gebruik maken van een bus, die om kwart over een uit Oud Ade (bij de kerk) vertrekt, om tien voor half twee uit Rijpwetering (Paardenbrug) en om half twee uit Nieuwe Wetering (cultureel centrum). Onder redactie van Ton Pieters akli. (Koninkrijk der Nederlan- 'kan geen militante hou- verweten worden, ook fin het verleden. Maar pa- i zijn we altijd wel ge- st. Dat valt onder meer pp laken uit de berichtgeving De Leidsche Courant die de haverklap wees op de er viteiten van onze land- :ht op het Noordzeestrand, ook in maart 1929: „Het nd te Scheveningen zal eilig zijn tot Katwijk op iiJiderdag 14 en Vrijdag 16 Vt van 10.30 uur tot 14.30 wegens het schieten met hut. De aandacht van het liek wordt erop gevestigd, de onveiligheid voort- t, totdat de roode vlag- welke de onveiligheid luiden, zijn ingenomen", ^trigens al had het niets i t geschut te maken was is eind maart '29 „nog altijd l en zwaar ijs in ae Zui- iee". Dat was ook onvei- leid. een geheel ander kaliber de mededeling in het jjjj snieuws: „Op de Vee- fdf rht zijn gisteren zes var- achtergebleven. Inlich- in bij de politie", aald onaangenaam deeds bericht over een gevaar- e hoofdwassching aan. terdagmiddag beging de iw van den onderwijzer S. littard de onvoorzichtig- het hoofdhaar met ben- te wasschen. Zij kwam in raking met vuur en plot- g stond haar hoofd in imen. Hevig gillend liep naar buiten, waar spoedig latiër n6a,d> hulp kwam opdagen. Zij was echter reeds deerlijk in het gezicht verbrand. Door de ge lukkige omstandigheid, dat twee dokters in de nabijheid wonen, was spoedig genees kundige hulp aanwezig". Zondag 17 maart '29 was het (althans in Katwijk aan den Rijn) lenteweer. „Als een be wijs hoe druk het verkeer reeds l.l.Zondag, den eersten mooien dag, was diene dat volgens officieele telling tus- schen 2 en 3 uur n.m. aan de brug Noord wijkerweg pas seerden 191 auto's, 38 motor fietsen en 51 rijwielen". Een tragische samenloop" in Leimuiden. „Sinds jaren woonden alhier in één huis van twee percelen den heer P.Treur en echtgenoote en J.Barreveld met zijn zuster, beiden bejaarde, doch zeer krasse oudjes. Zaterdagavond overleed de vrouw van P.Treur en Zondagavond in een half uur tusschentijd J.Barreveld en zijn zuster, 90 en 85 jaren oud, zoodat in een dag tijd drie personen onder één huisdak zijn gestorven". Veelbelovend leek een avond in het KSA-gebouw te Sas- senheim te zullen worden. „Er zal een lezing worden ge houden met lichtbeelden door heid (marktprediking) te Am sterdam. De heer Berends zal spreken over zijn reis te voet van Amsterdam naar Rome. De lezing, die zeer interessant belooft te worden, is toegan kelijk voor alle Katholieken, ook voor dames". Wisseling van de wacht in een Leiase boekhandel. Per advertentie: „L.S., Dankzeg gend voor het genoten ver trouwen, deel ik UEd mede, dat mijn boekhandel te Lei den zal worden voortgezet door de Heer N.G.Zandvliet, Haarlemmerstraat 117 a. Gaarne beveel ik UEd mijn opvolger aan in de overtui ging dat 'hij niets onbeproefd zal laten om uwe orders vlug en accuraat uit te voeren. Hoogachtend, H.J.Dieben". „L.S., In aansluiting op bo venstaand bericht, deel ik UEd beleefd mede den sinds jaren bestaanden Boekhandel van den heer H.J.Dieben, Maarsmanssteeg 9, met ingang van heden, 15 Maart '29, te hebben overgenomen. De ver koop zal worden voortgezet in mijn zaak Haarlemmerstraat 117 a. Alle bestellingen zullen prompt en naar ik vertrouw geheel naar uw genoegen worden uitgevoerd. Hoogach tend, Uw dw.dn. N.G.Zand- vliet". Nog een gemengd nieuwtje: „De Haagsche Rechtbank heeft heden de „Residentiebo de" wegens het overnemen van artikelen uit de „Tele graaf" en de „Courant" zon der bronvermelding veroor deeld tot betaling van bedra gen resp. van /"200 en ƒ500 als schadevergoeding voor het geleden nadeel". Een paar uitjeswaarin ook het- inmiddels uit ons zicht verdwenen Geïllustreerd Zondagsblad zo goed was: „Tante Anna is op bezoek en tiekvoorzieningen jortpark Adegeest 1CHOTEN De atletiekvoorzieningen sportpark Adegeest in Voorschoten verplaatst en verbeterd. Dit is nodig er tennisbanen op het halfharde gra- igsveld van het sportpark zijn aange- it veld werd tot voor kort gebruikt vereniging Randstad Sport voor de at en joggingsgroep. Door de aanleg van Jj isbanen moeten voor Randstad Sport nieuwe voorzieningen worden ge- Zo moet er een hordenloop met sintel- ;n verspringbak en een kogel- en dis- is worden aangelegd. Dit kan naast het voetbalveld bij Randstad Sport wor- laatst. De gemeente Voorschoten is be- 000 gulden bij te dragen in de kósten atletiekvoorzieningen. Dit wordt be- 1 tijdens de gemeenteraad op 30 maart. Recreatiecentrum beheert pontje VOORSCHOTEN Recreatiecentrum Vlietland gaat het Voorschotense pontje over De Vliet op ei gen risico beheren. De gemeente Voorschoten en de provincie betalen hiervoor ieder maximaal 20.000 gulden. Het recreatiecentrum zorgt ervoor dat het pontje elke dag vaart, met uitzondering van de maandag. De gemeentelijke bijdrage wordt op 30 maart besproken in de gemeenteraad. Eremedaille voor Lindhout SASSENHEIM De Sassenheimer J. Lindhout heeft donderdagmiddag de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ont vangen uit handen van loco-burgemeester J. Dreef. Lindhout kreeg de medaille voor veertig jaar trouwe dienst bij Sikkens. Directeur A. Pitlo overhandigde namens het bedrijf een envelop met inhoud en de AKZO-speld. Van de Nederlandse Vereniging van Verffabrikanten ontving Lind hout een een legpenning met oorkonde. Herziening Leeuwenbergh LEIDSCHENDAM Leid- schendam gaat het bestemmings plan Park Leeuwenbergh 1979 zodanig wijzigen dat het moge lijk wordt aan de Virulylaan zes vrije sector woningen te bouwen. Aan dit plan werd destijds door de Kroon goedkeuring onthou den vanwege bezwaren van om wonenden. Zij vreesden dat door de voorgestelde compacte bebou wing voor hen belastende situa ties zouden ontstaan. Bovendien waren enkele omwonenden be vreesd voor vermindering van zon- en lichtinval. In een nieuw bouwplan is aan deze bezwaren tegemoet gekomen. Halteborden voor chemisch afval LEIMUIDEN Burgemeester M. Boelen van Leimuiden, Rijnsater- woude en Nieuwveen plaatst dinsdag officieel het eerste haltebord dat de chemocar meer bekendheid moet ge ven. Bij de chemocar kan klein che misch afval worden ingeleverd. In totaal worden er in de drie gemeen ten zeven borden geplaatst met een afbeelding van Max Milieu. Op de borden staat verder een aanduiding van de standplaatsnaam, de gebrui kelijke inzameldag en het tijdstip waarop de chemocar daar zal staan. Het eerste bord wordt om 10 uur ge plaatst op het Dorpsplein in Leimui den. De eerstkomende inzameldag is op maandag 3 april. Scholenfusie in Lisse LISSE Het Fioretticollege en de St. Domini- cus Savio mavo, beiden in Lisse, gaan fuseren. De besturen van beide scholen, de Onderwijs- stichting Fioretti en de Katholieke Onderwijs- stichting, hebben daartoe een intentieverklaring ondertekend. De bedoeling is dat uiterlijk 1 au gustus 1990 de scholen onder het bestuur van een nieuwe gezamenlijke stichting zijn samen gebracht. Tot de fusie is besloten na overleg met werk groepen van het personeel van beide scholen. Als redenen voor de fusie worden aangevoerd de gezamenlijke verantwoordelijkheid van de besturen voor het voortbestaan van katholiek algemeen onderwijs in Lisse en de mogelijkheid om gezamenlijk beter in te spelen op maatrege len van de minister van onderwijs. Het plan om te fuseren is inmiddels voorgelegd aan de medezeggenschapsraden van beide scho len. Naar verwachting spreken die zich nog dit schooljaar over de plannen uit. Internationaal jeugdbasketbal- toernooi LEIDERDORP Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leider dorp opent dinsdag het Interna tionale McDonalds Jeugdbasket- baltoernooi in sportzaal Op Dreef aan het Van Alphenplein in Leiderdorp. De opening vindt plaats om 19.00 uur. Aan het toernooi nemen ploegen uit Griekenland, Zweden, Engeland, België en Nederland deel. Een van de Nederlandse teams is B.V. Leiderdorp. Het toernooi wordt op dinsdag, woensdag en donderdag gespeeld. f GRIEKEN VINDT WEERSTAND TEGEN PLANNEN ONBEGRIJPELIJK n afi yogh yog%ATERWOUDE er C. van Grieken, ar van jachthaven icht in Rijnsater- vindt het onbegrij- dat een aantal men- het dorp zo fel I tegen zijn plannen Rijnsaterwoude een il te bouwen en jk een golfbaan aan Igen. Hijzelf ziet voor moten terwoude in de toe beek alleen maar positie- vorst de ideeën van Van Tieten kunnen door schept dit volgens werkgelegen- nieuwe onderko- oilyoor de lokale vere- [en en extra recrea- 238; mogelijkheden voor !?Jhele streek. oedra ,erst moet er een grote gdijk komen rondom de iven, zodat veel meer Leide loten in de gelegenheid Ik - Vin gesteld hun ankers uit Bol pen. Aan de overkant Gezc -- antwÊen nog maar paard kan 16217,is een sporthal, een dri- erenl^ange (oefengolfbaan) en 1774J keerplaats voor 280 au- Ipland. In de sporthal ko men tennis- en squashbanen, een fitnesscentrum, een sauna ruimte en er wordt een zwem bad aangelegd. En als deze plannen gerealiseerd zijn", fi losofeert de jachthaveneige naar over de iets verdere toe komst, „zou een golfbaan in de polder mooi aansluiten op mijn driving-range." Van Grieken kan zich eigen lijk niet voorstellen waarom zoveel mensen uit Rijnsater woude problemen hebben met deze plannen. Volgens Van Grieken zal hij zeker 15 perso nen extra moeten aannemen. Hij denkt dat de meesten hier van uit deze streek zullen ko men. Daarnaast is er oök de plaatselijke zeilvereniging, die al heeft laten weten dat deze nog onderdak zoekt. Dat geldt ook voor de Leimuidense ten nisvereniging, die met een groot banentekort kampt. Voor hen zouden de tennisba nen in de nieuwe sporthal een welkome aanvulling kunnen zijn. Ook wil de ondernemer nog een kinderboerderij laten bouwen. Mooie zaken „Je snijdt je toch in je eigen vingers als je zulke mooie za ken probeert tegen te houden. Ik bouw niet alleen voor de booteigenaren, maar probeer juist iets in deze streek van de grond te laten komen, waar mensen anders grote afstan den voor moeten afleggen", legt Van Grieken uit. Hiermee pareert hij meteen een van de argumenten van tegenstanders uit Rijnsaterwoude. De jacht haveneigenaar Zou van Meer zicht een grote recreatieca- roussel maken voor alleen mensen uit de Randstad. Bo vendien is men bang dat het landschappelijk karakter van de streek zal worden aangetast door een mogelijke toename van het autoverkeer met twin tig procent en door de hoogte van de sporthal die zal zorgen voor zogenaamde horizonver- Dit laatste denkt Van Grieken te kunnen voorkomen door een flink aantal bomen rond om de multi-functionele hal te plaatsen. Een verhoogde ver keersintensiteit voorziet hij wel, maar file-vorming, zoals zijn buurman de heer H. Vis sers al heeft voorspeld, vindt hij nonsens. „Ik snap die man niet. Hij kwam nog eens langs en was toen zeer enthousiast over mijn ideeën. Zag zelfs zijn dochter al bij mij werken. De laatste tijd is hij echter als een blad aan een boom omgesla gen." Tegenstanders Bij een eerste officiële aan vraag voor uitbreiding van de jachthaven, in dit geval een vergunning voor een bedrijfs woning op het restaurant, ont popte Vissers zich als één van de grootste tegenstanders van Van Grieken. De heer Vissers diende een bezwaarschrift in, omdat het aangekondigde bouwsel een waardeverminde ring van zijn woning zou bete kenen. De volgende stap van de buurman van jachthaven Meerzicht was een aankondi ging dat hij medestanders zocht, met als doel gezamenlij ke bezwaarschriften in te die nen bij komende aanvragen voor vergunningen van Van Grieken. „Dan koop ik toch gewoon zijn huis, als hij zegt dat zijn wo ning in waarde daalt", scham pert Van Qrieken. Wie echter twee jaar geleden had voor speld dat Van Grieken bij een verschil van mening met zijn buurman „gewoon" diens huis zou kopen, zou voor gek ver sleten worden. In die tijd werkte hij namelijk nog als monteur bij de PTT. „Ach ja, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ik ben wereldkam pioen Solo-zeilklasse geweest, daar heb ik enige contacten gelegd. Via hen kon ik ander half jaar geleden een loods hu ren in Warmond om zeilboten te verkopen. Toen ik hoorde dat Meerzicht te koop was, wist ik dat ik deze uitdaging niet mocht afslaan". Uitbreiding Nadat hij de jachthaven daad werkelijk had gekocht, zag Van Grieken al snel in, dat uitbreiding een pure noodzaak zou zijn. „We krijgen steeds meer concurrentie van het IJsselmeer, waar recreatiemo gelijkheden die ik nu voor ogen heb al ruim voor handen zijn. Als het 's zomers regent, blijven mensen tegenwoordig niet meer op hun bootje zitten, ze willen wat te doen hebben". Van Grieken voelt zich ge sterkt door het Beleids- en Ac tieplan Recreatie en Toerisme van de Provincie Zuid-Hol land. Hierin worden de recrea tieve gebieden van de toe komst voor de Randstad vast gesteld. Een van deze gebieden is het plassengebied Alphen- Gouda. Daarom denkt Van Grieken dat de plaatselijke politieke partijen positief op zijn plan nen zullen reageren. Met enige bezorgdheid constateert hij dat toch echter de weerstand in de gemeenteraad groeit. De heren Boot (VVD) en Van der Geest (CDA) hebben al verklaard te genstander te zijn van komen de uitbreidingen bij Meerzicht. „Gelukkig dat burgemeester Boelen zijn oor wel eens te luisteren legt in Den Haag. Hij zal daar heus wel te horen krijgen, dat al dit moois in Rijnsaterwoude doorgang moet vinden", aldus een optimisti sche Van Grieken. HEIN VAN DAM Van Grieken met de maquette van zijn plannen: „Je snijdt je toch in je eigen vingers als je zulke mooie zaken probeert tegen te houden". F0T0; W|M VAN N00RT WERKGROEP ZEGT VERTROUWEN OP KATWIJK De be stuursleden van de werk groep Rijnstraat Veilig in Katwijk hebben het ver trouwen in de politie op gezegd. De volgens de werkgroep harde en on verantwoorde aanpak van de politie donderdagmid dag tijdens een oversteek- actie in de Rijnstraat noe- me zij „pure intimidatie". Tegen het politieoptreden zijn inmiddels drie schrif telijke klachten inge diend. De werkgroep overweegt zelf nog een aanklacht tegen de leidinggevende politiefunctio naris, die met hand- en armge baren wachtende automobilis ten maande door te rijden, ter wijl ouders en kinderen nog gebruikmaakten van de over steekplaats op de Rijnstraat. Zijn optreden wordt als oor zaak gezien van de agressie. De Rijnstraat scheidt de in de jaren zeventig gebouwde woonwijk Schutterswei van de oude kern van Katwijk-Rijn. Deze drukke onoverzichtelijke weg, waar bovendien snel wordt gereden, moet daarom dagelijks honderden keren worden overgestoken. De werkgroep Rijnstraat Veilig ij vert inmiddels al meer dan een jaar voor een veiliger op lossing. Donderdagmiddag werd voor de tweede keer ac tie gevoerd door ouders en schoolkinderen. Gedurende' een half' uur maakten ze per manent gebruik van de over steekplaats op de hoek Rijn straat-Van Egmondstraat, zo dat het verkeer vastliep. „Doel van de actie is het ver zoek om iets aan de Rijnstraat te doen kracht bij te zetten", aldus voorzitter Jack van Duijn van de werkgroep. „Vooraf was de politie geïn formeerd. We hebben zelfs ge vraagd of misschien een agent een oogje in het zeil kon ko men houden". De komst van de politie, acht man in een busje plus een motoragent, precies vijf minu ten na het begin van de actie leidde echter tot een grimmige sfeer. „Vooral omdat de politie ouders en kinderen van het zebrapad probeerde te verwij deren", aldus Van Duijn. Uit eindelijk werd dat zelfs sleu ren en duwen wat leidde tot het vastzetten van vier deelne mers aan de actie in het poli- tiebusje. „We voelden ons be handeld als criminelen", zegt de geschokte voorzitter van de werkgroep. ,-,Daarbij komt dat veel kinderen helemaal niet wisten wat er gebeurde. Hui lend stonden ze het optreden van de politie te volgen. Af schuwelijk". Een woordvoerder van de po litie noemde het optreden niet meer dan „het manen om door te lopen, gevolgd door het zacht begeleiden van overste kende ouders en kinderen naar de stoep". „Van duwen of sleuren was geen sprake" al dus een politiewoordvoerder. Jantje vraagt bij het koffie drinken: „Moeder, mag ik vanmiddag nou naar het Cir cus?" „Wat wil je nu in 't Cir cus doen", zegt Moeder, „tante Anna is er nu toch". „Commissaris: „Wat, ben je nu alweer hier? Ik heb toch gezegd, dat ik je niet meer wilde zien!" Gearresteerde: „Dat zei ik ook tegen de agen ten, maar zij wilden het niet gelooven". En wat, tenslotte, zei in de L.C.-rubriek „Voor onze kin deren" Oom Wim tegen zijn „beste neefje" Wout van Ger- ven uit Zoeterwoude? „Wel, wel Woutertje, heb jij zoo'n schik gehad met het dejeuner- REPRODUCTIE: WIM VAN NOORT tje? Dat doet me plezier. En dan in zoo'n mooi rijmpje je dank te brengen! Kijk!, dat vind ik dubbel dankbaar. Ja, ik ken de kleine Gerventjes wel! Dat zijn altijd mijn trou we medewerkertjes geweest! Laat dit zoo blijven! Ik groet jelui allen. Dag jongens! De vijf voor allen! En veel groet jes voor uw ouders!"

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15