Qeidóa (Bowia/nt*? Meeste caravans in goede conditie STAD OMGEVING WEEK EINDE Extern advies over dienstverlening gemeente Leiden Persoonlijke schrijfmap ZATERDAG 25 MAART 1989 PAGINA 13 loeder vervangt oon op markt doorschoten 'OORSCHOTEN De moe- n de geschorste markt- oopman in zeevis mag haar jon op de Voorschotense larkt vervangen. Zij mag dit mdat het bedrijf van haar oon in gevaar komt als deze ijn waar niet in Voorschoten ïag verkopen. Zoals bekend is koopman voor drie maan- ;n geschorst omdat hij de ïarktmeester een duw heeft egeven. Burgemeester en rethouders willen de schor iet herzien, maa /er wel de effecten v naatregel te verzachten. JOYRIDING - DENHAAG Jongen „leent" vaders auto: voetganger naar ziekenhuis DEN HAAG Een 48-jarige man uit Leiden moest donderdag met twee gebroken benen in een zie kenhuis worden opgenomen. De ongelukkige was in Den Haag aan gereden door een 17-jarige joyri der. De 17-jarige was met zijn vader mee gereden naar een postkantoor in het centrum van Den Haag. De vader moest daar iets regelen en de jongen zou in de auto op hem wachten. Hij kon de verleiding om te gaan rijden niet weerstaan. Een bocht nemen bleek echter nog wat te moeilijk voor de ondernemende jongeling. Hij verloor de macht over het stuur. Daardoor schoot hij eerst tegen een andere auto aan en vervolgens tegen de voetganger. Als sluitstuk ramde hij nog een pui. De auto waarin de jongen reed bleek total loss, de andere auto en de pui wa ren slechts beschadigd. Zowel de joyri der als zijn vader zullen nog van de af faire horen, aldus de Haagse politie vrijdag. Uitzending Radio Rijnland Sport LEIDEN Radio Rijn land Sport besteedt woensdag 29 maart aan dacht aan het thema 'zaterdag- of zondag- sport'. Tijdens een rechtstreekse uitzen ding zullen vertegen woordigers van ver schillende Leidse sport verenigingen over dit onderwerp spreken. De uitzending komt vanuit de kantine van de voet balvereniging Leiden en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Omroep Rijn land is te vinden op 105.7 FM en op 88.1 FM op de kabel. Bomenpad in Leidse Hout LEIDEN De Nationale Boom feestdag wordt dit jaar gevierd op woensdag 5 en donderdag 6 april. Ter gelegenheid hiervan wordt er een 'bomenpad' uitgezet in de Leidse Hout. De opening wordt verricht door wethouder F. Kuij- ers, gedeputeerde J. Boone en leerlingen van de Pacellischool. Het pad heeft als functie de in to taal 450 leerlingen van groep 7 te laten kennismaken met bomen en bosbouw. Er zullen bomen worden verplant, gesnoeid en be werkt. Langs het pad zullen me dewerkers van de directie groen van de gemeente Leiden aanwe zig zijn om informatie te geven. Natuurwandeling tweede paasdag LEIDEN Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt op tweede paas dag een natuurwandeling in de Leidse Hout. De wandeling staat onder leiding van natuurgidsen en start om 14.00 uur. Deelnemers kunnen zich verzamelen bij het theehuis. Er zal vooral aandacht zijn voor bloeiende voorjaarsplanten op de bos- bodem. Afscheid directeur Emilie Knappert LEIDEN De heer B. van Delft neemt op vrijdag 7 april afscheid als directeur van de Emilie Knappert Scholengemeen schap. Van Delft maakt gebruik van de regeling bevordering doorstroming onder wijspersoneel (DOP). CONTROLE VAKANTIEVERKEER LEIDEN De techni sche staat van de meeste aanhangwagens en cara vans is zeer behoorlijk. Dat is de conclusie van de politie in de regio Leiden na een speciale controle op het vakan tieverkeer. De controles zijn gisteren uitgevoerd op Rijksweg 44 en don derdag op Rijksweg 4. Bij de controles waren de Leidse politie, de verkeers- groep van de Rijkspolitie en enkele motoragenten betrokken. Men richtte zich vooral op de techni sche staat van caravans, aanhangwagens, surplank- dragers en fietsendragers. De aanhangers en caravans werden alle gewogen op overbelading. Daarbij werd de 60 procent-regel toege past (gewicht aanhanger mag niet meer bedragen dan 60 procent van het ge wicht van het trekkende voertuig) Enkele tientallen voertuigen zijn aangehou den, waaronder ook van buitenlandse toeristen als Denen, Duitsers en Engel sen. Verbaliseren werd on der meer opgetreden we gens onvoldoende verlich ting, te zware belading en ondeugdelijke koppelingen. Ook waren in enkele ge vallen de papieren niet in orde. Het was de eerste controle op recreatief verkeer door de politie in de regio Lei den. Men is van plan deze gezamenlijke acties regel matig te herhalen. In dat kader wijst de politie op de brochure 'De de wet'. Paaskermis in opbouw Rond de Groenoordhal werd gistermiddag onder gure weers omstandigheden nog hard gewerkt aan de opbouw van de paaskermis, die vandaag is begonnen. De kermis duurt tot met tweede paasdag. FOTO: WIM VAN NOORT Ondernemers en bonden dringen aan op aanleg Sll LEIDEN Een groot aantal ondernemersor ganisaties en vakbonden hebben bij minister Smit- Kroes van verkeer en wa terstaat aangedrongen op een snelle aanleg van Rijksweg 11-West. In een brief aan de minister wij zen zij op het ontbreken van een behoorlijke oost- westverbinding in de re gio Rijnland. Dat is de oorzaak van trans port- en verkeersproblemen in de Bollenstreek en in en rond Leiden. Bovendien geeft vol gens de briefschrijvers de aan leg van de weg een impuls aan het toerisme in Leiden en de kuststrook. In de brief wordt er op gewe zen dat de aanleg van het oos telijke gedeelte van de Rijks weg 11 al is begonnen. De aan leg van het westelijke gedeelte is opgenomen in het Struc tuurschema Verkeer en Ver voer. De brief moet gezien worden als een ondersteuning dat de aanleg van de Rijksweg 11 on der andere op verzet van ge meenten in de regio stuit. De brief aan de minister is door secretaris A. Berkhout van de Kamer van Koophan del Rijnland geschreven na mens de Kamer van Koophan del Den Haag, de Zuidholland se afdelingen van VNO* KNOV. NCOV, FNV. CNV en MHP, de transportorganisaties KNVTO en NOB-wegtrans- port, de Leidse Vereniging" voor Industrie, de Leiderdorp- se Ondernemersvereniging, de Bond van Bloembollenhande laren. de Kring Bedrijven Bloembollenstreek en de Kat- wijkse Vereniging voor Indus trie en Handel GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Met bijdragen van Paul van der Bijl, Erik Huisman, Rudolf Kleijn en Diederick Kraaije- veld. Postzegels De Leidse Vereeniging van Postzegelverzamelaars kijkt reikhalzend uit naar de eerste zatërdag na Pasen. Die dag is de bekroning van intensieve voorbereidingen als in De La kenhal op een filatelistisch feestje een uniek serietje van drie nieuwe postzegels wordt gepresenteerd. De zegels worden uitgebracht in het kader van de verzelf standiging van de PTT. Erop prijken de conterfijtsels van drie nog levende oud-directeu- ren-generaal van de PTT die het staatsbedrijf door de jaren heen langs vele klippen naar de nieuwe status hebben ge leid. Het gaat om dr. H. Rei- noud (1968-1976), drs. Ph. Leenman (1976-1985) en Ir. C. Wit (1985-1989). De waarde van de zegels is in die volgor de bepaald op 55, 65 en 75 cent. De zegels vallen overi gens nadrukkelijk op door het uitzonderlijke formaat van vijf bij twee centimeter. Ze wor den uitgevoerd in de kleuren, rood, groen en bruin. De drie voormalige PTT-topmannen krijgen de eerste exemplaren van „hun" zegels om 10.00 uur uitgereikt. Ter gelegenheid van de pre sentatie opent- de Leidse Ver eeniging van Postzegelverza melaars die eerste zaterdag van april overigens een klein tijdelijk postkantoortje in De Lakenhal. Dat is tot 12.00 uur open. De mogelijkheid bestaat dat de ontwerper van de zegels Alva de Geus uit Brielle tot die tijd de eerste dag-enve loppen signeert. Maar dat is nog niet zeker. Penning De gemeente Leiden kreeg deze week de penning van de vereniging Oud Leiden. Te recht, daar hoef je niet over te discussiëren. Want wat heeft de gemeente zich het laatste anderhalve decennium uit de naad gewerkt met allerlei no ta's, beleidsplannen en een restauratieplan. En het bleef niet bij plannen. Verre van dat. De Vereniging Oud Lei den gaf dat in de motivatie voor toekenning van de pen ning, die elke twee jaar uitge reikt wordt, luid en duidelijk aan De ruim 86 jaar oude club vond dat de gemeente sinds 1974 een „krachtig en conse quent" beleid heeft gevoerd, „gericht op het behoud ptt nederland 55 cent De schetsontwerpen van de drie post zegels die op de eerste zaterdag van april in De Lakenhal in omloop wor den gebracht (Zie Postzegels). stel het historisch stads- schoon van Leiden". Oud Lei den verwees in haar toelich ting op de toekenning van de penning tèn overvloede naar de gemeentelijke financiële in spanning van 145 miljoen gul den. En naar de concrete re sultaten van het beleid. Geres taureerd werden „vele grote monumenten, civieltechnische monumenten, kleine monu mentale objecten, hofjes en 870 woonhuizen". Ten overvloede voegde de vereniging daar nog een opsomming van de 35 op gekalefaterde grote monumen ten aan toe. Voorwaar een imposante lijst, die zonder meer recht geeft op toekenning van de penning. Maar die had dan wel twee jaar geleden of nog eerder plaats moeten vinden en niet nu. Toen paste het gemeente lijk beleid namelijk nog naad- lops in het criterium voor toe kenning van de penning: „Voor werkzaamheden van welke aard ook gericht op of strekkende tot behoud of herstel van het historisch stadsschoon". En daar wringt de schoen nu natuurlijk. Want wie is verantwoordelijk voor de plaatsing van die ultramo derne abri's in de Breestraat, pal voor het monumentale stadhuis? De gemeente Leiden. En welke club historici maak te daar onlangs ook al weer fel bezwaar tegen? Gepiep Er kan weer naar behoren vergaderd worden door'de le den van de Leidse universi teitsraad. Eindelijk. De club die eens in de drie weken op maandagavond bij elkaar komt in de oude filmzaal van het Academiegebouw had zich al wekenlang met hangen en wurgen door het overleg ge sleept. Debet daaraan was de aan alle kanten rammelende geluidsinstallatie. Piepende microfoons, door brom en ruis verstoorde betogen, gefronste wenkbrauwen en naar de ge pijnigde oren grijpende raads leden bepaalden dan ook het beeld en geluid tijdens de ver gaderingen. Het werd met de week erger. Zo erg zelfs, dat op het laatst nog slechts één van de tien aanwezige microfoons voor normale spraakversterking wist te zorgen. Daardoor was ieder lid dat zich enigermate hoorbaar wilde maken ge noodzaakt zich in arren moede met al zijn paperassen naar die ene nog niet afgeknapte mi crofoon te slepen. Een onhoudbare toestand, daar waren de vergaderenden het wel over eens. Langzamer hand begon men zelfs te vre zen dat de geluidsinstallatie dermate defect was, dat die niet meer te repareren zou zijn. De griffier van de raad, Greetje Engelsman, stuurde zelfs een brief aan de secreta ris van de universiteit, Dick den Os, waarin zij om een nieuwe geluidsinstallatie vroeg. „Na uitvoerig overleg met een technicus, de heer Krijger", zo schreef de secretaris terug, „is gebleken dat de storingen niet moeten worden gezocht in de ouderdom van de installatie maar in het 'toevallig' achter elkaar optreden van een aan tal mankementen". Er bleek een kabel te zijn losgetrokken en de voorzittersmicrofoon trok te veel stroom. Dit werd snel verholpen. Wél zou de no- tuliste nieuwe opnameappara tuur krijgen want de heer Krijger vond dat haar oude apparaat niet meei ren functioneerde. het zover: de eerste vergadering die weer zonder piepende en grommen de microfoons zou moeten ver lopen. De heer Krijger liep de hele avond gespannen door de zaal voor het geval er calami teiten op zouden treden, maar de microfoons hielden zich keurig. Alleen het gloednieu we opnameapparaat van de notuliste viel uit de toon. Dat begon enkele malen hartstoch telijk te piepen. Matigen „Het gebruik van toiletpapier in het Academisch Ziekenhuis Leiden is enorm en stijgt nog steeds", zo meldt de heer Mul ders van de afdeling inkoop van het AZL enigszins bezorgd in het jongste nummer van Ci cero, het blad van het zieken huis. Zijn afdeling gaat bij de inkoop uit van tien rollen per medewerker per jaar- Dit zou uitkomen op 46.000 rollen per jaar. In werkelijkheid ligt het verbruik op 66.000 rollen. Ook de papieren handdoekjes zijn ongemeen populair: 21 miljoen stuks in plaats van de 10 mil joen waar de afdeling inkoop van uit gaat. De twintigdui zend rollen en elf miljoen handdoekjes extra betekenen een overschrijding van het budget met 230.000 gulden. Mulder denkt te weten hoe het zo gekomen is: de te grote voorraden werken volgens hem een hoog verbruik in de hand. Wie ziet dat er zat wc- papier is, scheurt ongegeneerd af. De AZL-medewerkers zijn dus gewaarschuwd en dienen ernstig te matigen. Want an ders lopen ze het risico gere geld die onaangename sensatie mee te maken: aan het einde van het toiletbezoek er achter komen dat er geen wc-papier Prima maand (1) De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad heeft een prima maand achter de rug. Niet dat de Leidse christen-democraten in het politieke spel een paar meesterzetten deden. Nee, de successen kwamen het CDA min of meer aangewaaid. De VVD, steeds duidelijker de gro^e tegenspeler van het CDA, was daar verantwoorde lijk voor. Allereerst was daar het optre den van Fred Kuijers in de discussie over de omstreden reorganisatie van de afdeling culturele zaken van de ge meente. Fred fladderde bij die discussie als aangeschoten wild door de raadszaal, werd hier en daar stevig op de schoen genomen maar kon rekenen op bescherming van zijn eigen VVD-fractie en de andere col legepartijen PvdA en Links Leiden. CDA-fractieleider Joop Wa lenkamp had weinig moeite om aanknopingspunten te vin den voor een kritische be schouwing. Opnieuw uitstel van de lang verwachte cul tuurnota, ambtenaren die zich beklagen over een gebrek aan overleg, een voorstel voor een interim-manager zonder fi nanciële onderbouwing, Joop kon er met zijn pet niet bij. „Bespottelijk" en „volstrekt onacceptabel" waren de be woordingen die de oppositie leider over had voor het optre den van Kuijers. De kritiek die Kuijers over zich heen gestort kreeg was niet mals, en daar het zeker niet de eerste keer was dat de VVD'er weinig sterk uit de hoek kwam leek een motie van wantrouwen aan de hori zon te gloren. Zo ver zal het echter wel niet komen. Zo lang Kuijers als wethouder maar misser op misser blijft stapelen komt een wethou derszetel voor het CDA steeds dichterbij. Daarom zal ook het CDA niet zo snel op Kuijers' vertrek aandringen. In de ge meenteraadsverkiezingen en college-onderhandelingen vol gend jaar is het natuurlijk lek ker concurreren met een fors beschadigde VVD-lijsttrekker. Prima maand (2) Kuijers mag dan blijven, de tweede VVD-zetel in het colle ge komt op korte termijn wel leeg. Wethouder Jos Fase krijgt een functie als water- graaf in het Zwolse. Het be stuur van het zuiveringsschap West-Overijssel heeft haar als eerste op de voordrachtslijst geplaatst en het is onwaar schijnlijk dat daar op Het Bin nenhof van afgeweken zal worden. Leuk voor Fase na tuurlijk, die bij vriend en vij and als aimabel mens te boek staat en die recentelijk bij par tijgenote Neelie Smit-Kroes vele miljoenen lospeuterde voor de tunnel onder het Sta tionsplein. Maar politieke opponenten zouden geen politieke oppo nenten zijn als ze Fases zwak ke periodes in de afgelopen elf jaar niet zouden aanhalen. De LDM-affaire bijvoorbeeld, toen directeur De Jong van de Leidse drinkwatermaatschap pij jarenlang geknoeid bleek te hebben met de zuivering van het drinkwater. De Jong ruim de het veld, verantwoordelijk president- Fase mocht blijven zitten. Een bijzondere ervaring met wa terzuivering rijker. Fase mag haar VVD de afgelo pen jaren wel eens wat hoofd brekens hebben gekost, haar vertrek komt de liberalen erg ongelegen. De PvdA had in de persoon van Marietje van der Molen vorig jaar een enthou siaste en capabele opvolger van Jit Peters, de VVD heeft thans minder te bieden. Theo van der Nat en Gerard Bakker zouden capabel genoeg zijn, maar de beide heren heb ben al leuke qn goede banen. Hun enthousiasme om wet houder te worden zal daarom niet overdreven groot zijn, mede omdat het nog maar een krap jaar tot de volgende ver kiezingen is. En het is maar de vraag of het wethouderschap na de verkiezingen geconti nueerd wordt. Verder is Alexander Geertsema te jong, Nico Langerak te oud en heeft Laila Driessen haar handen vol aan de kleine Driessen die onlangs ter wereld kwam. Nog afgezien van de vraag of ze wel kwaliteiten hebben om wethouder te spelen. Prima maand (3) Blijft over: Marijke Wijnber gen, afgestudeerd juriste zon der vaste betrekking en sinds 1986 raadslid voor de VVD. Een ambitieus raadslid, dat is inmiddels wel duidelijk. Over al waar Marijke zich kan pre senteren als plaatselijk politi cus laat ze dat niet na. Overide opvallende bontmuts die Ma rijke ophield bij de verschil lende nieuwjaarsrecepties zijn ze in „het circuit" nog niet uit gepraat Marijke mag graag een eigen geluid laten horen, zich profileren in de raad en de raadscommissies. Verder is Marijke erg „VVD-like" met haar wat tuttige kleding en licht bekakte uitspraak. Kort om, Marijke kan wel eens een eind komen in de strijd om de VVD-zetel, er vanuit gaande dat die vervuld wordt. Maar een ambitieus VVD- raadslid hoeft nog geen goede wethouder te zijn. Marijke kan wellicht een goede worden, maar dat zal wel wat tijd nodig hebben. En veel tijd is er tot de gemeenteraadsverkiezingen in 1990 niet meer. Bij het scheiden van de markt zit de VVD dan ook met in ieder ge val één wethouder die fors be schadigd is en waarschijnlijk één wethouder die zich nog nauwelijks heeft kunnen on derscheiden. Dat is in de on derhandelingen met de PvdA over een nieuw college geen sterke uitgangspositie. Daar komt bij dat de VVD zich deze raadsperiode steeds sterker is gaan afzetten tegen de PvdA Toegegeven, ook het CDA sterke troeven op tafel kan ko men. maar de kandidaat-wet houders lopen in ieder geval niet met een brevet van on vermogen op zak. Nee, in de maand maart is een college van PvdA en CDA (met wel licht D66 of Links Leiden) een stuk dichterbij gekomen. Met dank aan de VVD. LEIDEN Het bureau 'De Beuk' uit Hippolytushoef is ge vraagd om de gemeente Lei den te adviseren hoe ze effi ciënter en klantvriendelijker kan gaan werken. Het bureau gaat de komende maanden ge sprekken voeren met de frac tievoorzitters, de hoofden van directies en vertegenwoordi gers van het personeel van de gemeente. Na afloop van deze gespreksronde, eind april, wil het college aangeven hoe het verder zal moeten worden aangepakt. Het adviesbureau heeft in het verleden ook de gemeente Groningen geholpen met zo'n „cultuursveranderingsproject" waarbij met cultuur het func tioneren van het ambtelijke apparaat, het college en de raad bedoeld wordt. Het afgelopen najaar is al aan gekondigd dat de gemeentelij ke organisatie in Leiden „klantvriendelijker" moet worden. Het is niet de bedoeling dat dit uitmondt in een complete re organisatie. Wethouder P. Bor- dewijk (financiën, personeel en organisatie): „De huidige organisatie heeft ook veel goe de kanten, bijvoorbeeld het rechtstreekse contact van di recties met de wethouders. Maar er mankeert wel wat aan de onderlinge communicatie". Volgens Bordewijk komt het daardoor te vaak voor dat mensen met vragen van de ene afdeling naar de andere en weer terug worden ge stuurd, terwijl dat beter intern had kunnen worden afgehan deld. telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. VAKGEREEDSCHAP Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: (voor controle t Postcode/plaats: CcidócSouiant »_LNLl

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13