on Boot is nog gmvolwassen bezig i oga helpt dammer Van der Zee bij nationale titelstrijd voetballerlei Voorzitter -3QRT GeidócSomont ZATERDAG 25 MAART 1989 PAGINA 11 kan tie betaalde vakantie van de se voetbaltrainer Malcolm Portugal is voorbij. Farense, is Allison slagen. Nadat de Brit bij de ih in de Zuidportugese stad mdienst was getreden, won mense maar een duel en be- iver w^et noë steeds de voorlaat- 50]plaats op de ranglijst. iruchten België lijkt de transfer markt al open te zijn. Per dag worden de wilde geruchten tenminste heviger. Iedereen lijkt aan de Zambiaan Bwalya Kalusha van Cercle Brugge te trekken, terwijl de topscorer nog een jaar onder contract staat bij Brugge. Kalusha maakt zich terecht dan ook geenszins zorgen over de toe komst Op tribune Graeme Souness, manager van Glasgow Rangers, mag tot het einde van het seizoen niet Graeme meer bij wedstrijden van zijn ploeg op de bank zitten. Sou ness schold onlangs een grens rechter uit. Hij kreeg tevens een boete van 350 gulden. Strachan weg In Engeland Gordon Strachan (32) verruilt voor ruim een miljoen gulden Manchester United voor het een divisie la ger spelende Leeds en Frank McAvennie keerde na zeven tien maanden Celtic terug bij West Ham United. Strachan maakt vandaag tegen Portsmouth zijn debuut voor club. Lohr blijft Hannes Löhr zal zijn contract bij de Westduitse voetbalbond met drie jaar verlengen. Löhr houdt zich als bondscoach vooral bezig met de olympi sche selectie. De voormalige spits van het nationale elftal had een aanbieding van Kai- serslautern. Frontzeck weg Verdediger Michaël Frontzeck van Borussia Mönchenglad- bach voetbalt volgend seizoen voor VfB Stuttgart, de club van trainer Arie Haan. De 16- voudig international kost 1,7 miljoen gulden. Record-recette AS Napoli haalt voor de thuis wedstrijd tegen Bayern Mün- chen in de halve finales van het toernooi om de UEFA Cup een record-recette. Napoli be rekent dat 84.000 toeschouwers goed zijn voor een bedrag van 7,75 miljoen gulden. Het re cord staat op 6,6 miljoen gul den en werd gevestigd voor het duel met Real Madrid, in het toernooi voor landskampi oenen van vorig jaar. Leegloop FC Kaiserslautern lijkt leeg te lopen. De succesvolle spits Ha- rald Kohr vèrtrekt vrijwel ze ker naar Bayern München, Wolfram Wuttke schermt weer eens met aanbiedingen uit Italië, Markus Schupp gaat naar Eintracht Frankfurt en Bayer Leverkusen heeft Fran co Foda een aanbod gedaan waarop de international moei lijk nee kan zeggen. Naar Werder Manfred Bockenfeld, 28 in middels, speelt komend sei zoen bij Werder Bremen. Wadhof Mannheim ontvangt een transfersom van 900.000 gulden. Bockenfeld zette zijn handtekening onder een ver bintenis voor drie jaren. In Izmir Galatasaray wil zijn thuiswed strijd voor de halve finales van het Europese bekertoer nooi voor landskampioenen te gen Steaua (Roe) op 19 april in Izmir spelen. De Turkse club, die door een straf van de UEFA niet op eigen terrein mag spelen en naar een sta dion dat tenminste 300 kilome ter van Istanboel ligt moet zoeken, heeft voor de wed strijd in Izmir de toestemming van de Europese voetbalbond nodig. Vorige week speelde Galatasaray zijn „thuiswed strijd" voor de kwartfinales te gen Monaco in Keulen. 'HOORL Ton Boot, iodos bent lichamelijke op- tal leufeding, maakte als speler coach veel, zo niet al- L mee. Nu, zegt Boot, (annual; hij de wrange soonlijbchten van zijn verle- ti als topsporter. Een ïatie! ^ine twintig jaar speelde in Schoorl woonachtige ot (48) op het allerhoog- niveau en droeg hij lm 150 maal het oranje- Irt. Tegenwoordig kent t Hjereen hem als de ge- '•™ven coach van Den jlder. Met het spijker- pekje, het overhemdje ae onvermijdelijke - - mschoenen zit hij weke- Jg^s op de bank. Ton Boot BK voeten uit. wordt wel eens gezegd dat een eigenwijze doordram- is. Een notoire dwarslig- Altijd gaat hij tegen de m in. „Vaak heb je een flict nodig om iets op te n," stelt Boot nuchter „Maar ik denk niet dat ik dwarsligger ben. Mensen mij een dwarsligger noe- wetem niet wat een larsligger is. Kritiek, die ik wat dan ook heb kan ik al- funderen. Kijk, een ken- k van een dwarsligger is hij steeds kritiek heeft, ir ook opzettelijk dwars En dat doe ik niet. Mijn oeling met kritiek is om ids vooruit te komen. Ik nooit negatieve bedoelin- Amsterdammer was in zijn ieve carrière al bezeten het spelletje. Op jonge 'tijd kwam hij met basket- 'i aanraking om vervol- drieëntwintig jaar actief ilijven. Na DED, zijn eerste voerde zijn loopbaan ver- langs Wolves, Blue Stars, Stars en EBBC Den ;h. De sport had Boot vol- g in zijn greep. Het beken- verhaal dat hij 's ochtends op het pleintje bij de RAI zichzelf trainde spreekt dat betreft boekdelen, ich leefde ik soms niet als echte prof", vertelt Boot. hield op zijn tijd van de eugten van het leven. Maar lamelijk constant trainen ik altijd ten volste nage- Ik denk dat er weinig zijn die zo hard ge- nd hebben als ik". Dan, tig trekkend aan zijn filter- iretje: „Ik trainde twee uur per dag voor mezelf naast de gewone clubtraining. Ja, daar pluk ik nu de wrange vruch ten van, want topsport is onge zond. Het levert zo'n aanslag op je gewrichten dat het ge woon niet gezond is. Dat is ook een reden waarom een top sporter veel geld mag verdie nen". Vervolgens zegt hij dat Cees van Rootselaar (spelver deler Den Helder) ook fana tiek bezig is. Boot herkent in hem iets van zichzelf. „Over twee jaar is hij één van de bes te spelverdelers in Nederland. Let r op Niet lang Als i het itfefd. zijn mening spelpeil in Nederland wordt gevraagd hoeft hij niet lang na te denken. „Internationaal ge zien is het niveau zwak," klinkt het zonder aarzeling. „En het wordt ook steeds zwakker," gaat Boot verder. „Ja, het niveau is wel hoog ge weest. Vooral in de beginjaren '80 met als hoogtepunt de vier de plaats op het EK in Frank rijk en de successen van Den Bosch in de Europese beker strijd. Maar ik zie geen reden om aan te nemen dat de nega tieve tendens zich zal omdraai en. We hebben in Nederland een slechte jeugdopleiding, daar is nooit aandacht aan be steed. Dat komt vooral omdat de bond nooit beleid heeft ge voerd en dat nu nog steeds niet doet. Er zal een structu reel beleid gevoerd moeten worden. Want we moeten het juist van de jeugd hebben. En als er "al een verbetering op zou treden, dan zal dat pas over een groot aantal jaren plaats vinden. De bond is er echter nog steeds niet mee be gonnen. Enige hoop op verbe tering is er dus niet," aldus Boot, die zich niet geroepen voelt het basketbal uit het slop te halen. Zijn relatie met de Nederland se basketbal Bond (NBB) is trouwens sowieso niet gewel dig. Sterker nog, hij heeft „he lemaal geen relatie". Hoewel hij in '75 ere-lid werd vanwe ge zijn verdiensten als speler, heeft hij nogal wat kritiek op de NBB over de aanstelling van bondscoach Ruud Harre- wijn. „De bond was een half jaar geleden op zoek naar een nieuwe bondscoach en dat wil de ik best wel worden. Ik heb me zelfs aangeboden. Maar toen wilden ze ineens een niet-clubgebonden coach. Dat was vreemd, want datwas nooit eerder gebeurd. Het werd dus Harrewijn. Dat vond ik gek, want als je in topsport prestaties neerzet doe je het goed. En ik zette prestaties neer. Den Helder was ontevre den over Harrewijn en op het pré-olympisch toernooi in Groningen faalde de nationale ploeg onder leiding van Harre wijn. Toch koos de bond hem. Daar snap ik dus niets van. Begrijp me goed, het is geen kritiek op Harrewijn, maar op de bond". Begin '80 was er ook al sprake dat Boot een functie bij de bond zou krijgen als topsport coördinator. Op zich voelde hij daar best wel wat voor, hoe wel hij nu zegt dat er nauwe lijks serieus sprake van was. „Ik had in mijn hoofd een schaap met vijf poten zitten," legt Boot uit. „Ik wilde iets structureels opzetten en niet alleen met de nationale ploeg bezig zijn. Nee, het ging uitein delijk niet door. Het was na melijk zo'n moeilijke baan dat ik daar een goede financiële vergoeding voor wilde hebben. En dat lukte niet, omdat de bond, net als nu, geen geld had". Arbitrage Een ander punt waar Boot het moeilijk mee heeft, is de arbi trage in Nederland. Na afloop van de wedstrijd tegen Donar in maart hield hij ten over staan van de pers een gloedvol betoog over de arbitrage. „Dat kwam recht uit mijn hart," herinnert Boot zich. „Maar het is inderdaad zo dat er een steeds groter wordende incon sequentie in het fluiten zit. Neem het gevecht in de buc ket. Internationaal wordt er steeds meer toegestaan. Het basketbal wordt fysieker. En dat is een essentiële ontwikke ling. Als je in de eigen compe titie dat spelonderdeel niet kunt toepassen,- leidt dat de weg in naar een achterstand op internationaal niveau. De grenzen worden als het ware verlegd. Dat is ook geen enkel bezwaar. Maar dan moeten de scheidsrechters wel in die ont wikkeling meegaan. Nu weet je vaak niet waar je aan toe bent. Neem nou de loopregel. Die wordt ook verschillend geïnterpreteerd. Zulke beslis singen worden in de play-offs cruciaal. Juist omdat die wed strijden vaak met klein ver schil beslist worden". Boot vindt dat zijn ploeg vaak wordt benadeeld. Landskam pioen Den Bosch krijgt vol gens hem vaak het voorrecht van de twijfel. „Vorig jaar heb ik niet gecoacht en de play offs objectief bekeken. Den Ik weet niet hoe dat komt, misschien is het iets psychisch. In Nederland hebben zij dit voordeel dat ze op internatio^- naal niveau niet hebben. Ze ker is dat je, wil je Den Bosch kloppen, je extra dingen moeten doen. En moet je de scheidsrechters zeker niet te gen je hebben. Anders wordt het heel moeilijk. Ja, je hebt best kans dat dit fenomeen in onze onderlinge wedstrijden een rol heeft gespeeld," ver klaart Boot. „Wat de oorzaak precies is weet ik echter niet". Filosofie Modern basketbal. Boot laat de term tijdens het gesprek meer malen vallen. „Fysiek, snel en agressief spel, dat is modern basketbal", doceert Boot. „Het is gebaseerd op één tegen één. Juist, wat je ook in de NBA (Amerikaanse profcompetitie; red.) ziet. Dat is de basis en daar geniet ik echt van. In Ne derland hebben wij dat onder deel overgeslagen," vervolgt Boot. „Hier doen we het niet zelf, maar met behulp van me despelers. In Den Helder heb ben we dat één tegen één den ken al wel wat ingezet. Wij spelen met heel eenvoudige, fundamentele regels. Ik geloof ook dat, als je met deze filoso fie speelt, je over een jaar be tere spelers hebt. Wij trainen op techniek, zodat we dat in de wedstrijd in onze tactiek kunnen toepassen". Tactiek, techniek, Boot heeft overal zijn eigen filosofie over. Zijn pupillen plukken er de vruchten van. Want dat staat buiten kijf, bij Boot leer je wat. Ook al is hij keihard. Voor zichzelf en voor zijn spelers. „Ik geloof niet dat je egoïstisch bent als je alles doet om te winnen," oppert Boot. Dan, in eens: „Ik ben wel erg met mij zelf bezig, ja. Dat merk ik aan mijn gezin en aan mijn omge ving. Die moeten zich meer aan mij aanpassen, dan an dersom. Als ik ergens aanwe zig ben, ben ik echt aanwezig. Daar zit zeker geen motivatie achter van: ik wil lekker even opvallen. Eigenlijk ben ik on volwassen bezig. In mijn ge drag naar buiten toe tenmin ste. Ik doe dingen die iemand van 48 niet behoort te doen. Voorbeelden? Nee, dat wordt te persoonlijk". Goed gebruik Een goed gebruik van Boot is om na twee jaar coaching een jaartje vrijaf te nemen. Na in '86 en '87 Den Helder naar de finale van de play-offs te heb ben geloodst, stopte hij. Dit jaar is zijn eerste van twee nieuwe seizoenen. „Als Den Helder tenminste kan voldoen aan de financiële eisen," haakt Boot in. „Kunnen ze dat niet. dan heb ik het recht om te stoppen. Dat heb ik zwart op wit. Ze zeggen dat ze hier am bitieus zijn, dan moeten ze ook aan die verplichting voldoen". Boot heeft na de tweejaarlijkse sessie behoefte aan een rust pauze. „Ik ben er eigenlijk mee begonnen omdat ik voel de dat ik het moest doen. Ik heb een volledige baan, ben daarnaast sportleraar aan de universiteit van Amsterdam, studeer nog en ben geestelijk erg met mijn club bezig. Dat is nogal wat. Geen normaal mens kan dat zijn hele leven volhouden," stelt hij. „Dus heb ik mijzelf die rem opgelegd. Na twee jaar ben ik blij dat ik er vanaf ben. Zeker, ik ben bevoorrecht dat ik dat kan doen. Ik weet van tevoren dat ik daarna toch wel weer ge vraagd zal worden. De mensen vinden me kennelijk goed. Na zo'n pauze kom ik in ieder ge val weer fris aan de start en heb ik weer nieuwe ideeën. Dat vind ik ook belangrijk". Allerleukste het allerleukste". In zijn eerste jaar als coach, bij Den Bosch, kwam, zag en overwon hij. Voor het eerst grepen de Bos schenaren de landstitel, terwijl daarnaast de finale van de Eu ropa Cup II werd bereikt. Die ging door toedoen van het Ita liaanse Cantu weliswaar verlo ren (83-73), maar Boot ziet die eindstrijd nog steeds als hoog tepunt in zijn carrière als coach. Viermaal leidde Boot Den Bosch naar het kampioen schap. Toen hij bekend maak te naar de kop van Noord-Hol land té vertrekken om een de- gradatieploeg onder zijn hoede te nemen was de basketbalwe reld verbaasd. „Ik ben om heel negatieve redenen bij Den Helder terecht gekomen," ver telt hij lachend. „Bij Den Bosch viel er voor mij nau- weljks meer eer te behalen. Ie dereen zei dat het geen kunst was om met zo'n ploeg kam pioen te worden. Gek is dat ei genlijk. Als je prestaties neer zet wordt dat altijd direct door mensen genivelleerd. Daarom ben ik naar Den Helder ge gaan. Om te bewijzen dat dat nonsens was. Ik heb hier ook bijna alleen maar aan oplei ding gewerkt. En kijk nu eens naar Den Helder. Het is een begrip geworden. En daar heb ik toch voor een groot gedeelte aan meegewerkt". EDWIN VENEMA FOTO: DIJKSTRA LEEUWARDEN Als dammen en presteren sy noniem zouden zijn en in de sport een en een tel kens twee, dan zou Hen drik van der Zee bij het nationaal damkampioen schap, dat vandaag in Leeuwarden begint, een gedeelde eerste plaats be halen. Immers, vorig jaar nestelde hij zich achter de nu afwezige titelhouder Ton Sijbrands ook als ge deeld tweede en een jaar eerder kwam de Fries tot een gedeelde derde plaats. „Ik verwacht het niet, al hoop ik het wel", aldus Hendrik van der Zee, die zich wat dat betreft omringt ziet door gega digden als Rob Clerc, Europees kampioen Gérard Jansen, Jan nes van der Wal en Geert van Aalten. „Ik voel mijzelf geen favoriet, maar de mensen zul len het wel willen. Ik steek er echt niet bovenuit. Al blijft de eerste plaats wel mijn streven, want die anderen zeggen me minder. Er is maar één eerste plaats, die dan ook nog recht geeft op deelname aan het WK in Groningen. Maar eerste worden voor eigen publiek, ik weet het niet", aldus de jonge Leeuwarder, die zich vooreerst maar „op de vlakte van de honderd velden houdt". „In principe ben ik tevreden met i een plaats bij de eerste zes. 1 Dan hoef ik in ieder geval geen voorwedstrijden te spe len. Maar het blijft oppassen. Je probeeert het soms heel goed te doen, maar een foutje kan je zo maar drie plaatsen Derde plaats De na zijn uitstekende presta tie, een derde plaats bij het EK 1987 in Moskou, tot grand mai- tre international benoemde Leeuwarder (22) is er nog niet zo zeker van of spelen voor ei gen publiek in een door zijn eigen club georganiseerd toer nooi, wel een voordeel is. „Het is natuurlijk best leuk als de mensen er voor jou komen, maar al die bekenden betekent wat meer afleiding en dat kan de concentratie beïnvloeden. In het buitenland speel ik vaak toch beter dan thuis of voor eigen publiek. Je voelt voor eigen publiek toch dat er meer op je wordt gelet". Wat zijn wedstrijdopvatting betreft, stelt Hendrik van der Zee dat hij er toch niet zo ze ker van is het voorzichtige type te zijn. "Het is natuurlijk niet alleen winnen of verlie zen. Bij het wereldkampioen schap in Suriname stond ik vaak veel beter en werd het toch remise. Ik stond toen mis schien niet altijd op scherp, maar dat heeft niets met voor zichtig spelen te maken". Van der Zee, die vanwege zijn rechtenstudie (tweedejaars) in Groningen alleen de competi tiewedstrijden voor De Olde- hove speelt, heeft de laatste tijd niet al te veel partijen ge speeld. „Maar wel nage speeld", laat hij direct weten als er aan zijn voorbereiding mocht worden getwijfeld. Daarnaast is hij een trouwe klant van de nationale toptrai- ning van Harm Wiersma. „Daar steek ik toch wel wat van op. Hij geeft handige tips en daarmee werk ik liever dan met diepte-analyses. Alleen als daarin leuke varianten zitten, wil ik me er nog wel eens aan wagen. Ook al is de theorie ver gevorderd, de hoofd- en basiskenmerken van alle sy stemen beheers je wel. Het zijn de subtiele veranderingen en variaties, die zich blijven ont wikkelen", aldus de Leeuwar der, die qua theorie Ton Sij brands het hoogst aanslaat. „Die heeft een ongelooflijke kennis en weet alles van par tijen wanneer en hoe ze zijn gespeeld. Qua creativiteit heb ik r t Harm Wiersma". Zwemmen Met het nodige fitness-werk en het trekken van tientallen zwembaantjes houdt Van der Zee zich lichamelijk op peil. „Wat het spel zelf betreft, moet ik de goede voorberei ding al hebben gehad. Het is nu een kwestie van ook fysiek de zaak te kunnen klaren. Want zo'n vijf, zes uur dage lijks dammen op een toernooi, merk je terdege. Als je fysiek moe bent, ben je het geestelijk ook. Het verschil tussen een goede en een slechte conditie kan uiteindelijk een verschil zijp tussen de eerste en de tiende plaats. Ook de concen tratie heeft met de fysieke ge steldheid te maken". Overigens heeft Hendrik van der Zee voor wat dat betreft, al langere tijd geleden de hulp gezocht van sportspycholoog Ferdi van Oyen. „Die heeft mij "een soort yoga-trucs ge leerd, waardoor het me beter lukt me tijdens en na de partij te ontspannen. Dat is heel be langrijk voor me. Ik heb een vrij strak schema nodig om te presteren. Anders veroorloof ik me teveel vrijheden. Ook naar mijn studie toe". Mede dank zij NSF-begeleider Diemer Wolting is er ook ten aanzien van de studie een op lossing gevonden. Vooral noodzakelijk toen Van der Zee zich plaatste voor het WK in Suriname en een zestal weken eigenlijk alleen maar damste nen tilde. „Mijn weken tellen soms 48 studie-uren en zo'n twintig uur dammen. Dat alle maal tussen 's morgens half negen en 's avonds half twaalf. Het dammen is echt een ver slaving voor mij geweest. Maar gelukkig zit ik weer op het Studie Voor Hendrik van der Zee blijft de studie, hoewel in aan gepast tempo, het allerbelang rijkste. Daarin is hij ook de nuchtere Fries. „Met mijn stu die heb ik financieel betere vooruitzichten dan met dam men. Met dit kampioenschap gaat het om de titel en de eer. Financieel is het allemaal niet zo geweldig. Dammen blijft wat tientjeswerk in verhou ding met schaken", aldus Van der Zee. Ook al bespeurt hij toch enigszins een lichte ver betering. „De dammers moeten voor zichzelf opko men. We hebben heel wat in ternationale toppers in Neder land en het schaken alleen Timman. De uitstraling is daarom wat tegenstrijdig. Mis schien een gevolg van de voor keur die radio en televisie ge ven aan schaken. In de jaren zestig was er meer perspectief voor de damsport door de sponsoring, maar nadat de sport commerciëler is gewor den is het schaken in een stroomversnelling terecht ge komen". Voor Van der Zee brengt het NK als thuiswedstrijd geen lo- gies-problemen met zich mee. „Al heb ik er wel over gedacht met de anderen in het hotel te gaan. Je bent er dan nog wat meer bij betrokken dan als je thuis blijft. Maar thuis weet je wat de pot schaft", aldus Van der Zee, die in vriendin Marij ke Nicolai gedurende het toer nooi ook een steun en toever laat heeft. Hendrik van der Zee, fraai derde tijdens het laatste EK, blijft een kleinhandelaar. Zo als hij ook klein is begonnen door in huiselijke kring het spel van de oudere broers af te kijken. In een periode dat de regel gold dat de winnaai schijven moest opruimen. Van der Zee is die fase voorbij heeft de gezonde opmars uit zijn aspiranten- en juniorentijd nog altijd weten voort te zet ten. Veel Friese damfans ho pen ook in het komende toer- REINDER BOSMA door Frank Werkman In ons vaderlandse profvoetbal begint zich een schrijnend tekort aan capabele voorzitters af te tekenen. Natuurlijk, elke club in ons land heeft er een. Met uitzondering dan van Feyenoord. Daar is de constructie tegenwoordig zó ingewikkeld dat de penningmeester is aangesteld als belangrijkste representatieveling. Maar algemeen directeur Hans Kraay bezoekt namens de club vergaderingen en hij droeg er op die manier ook in niet geringe mate toe bij dat de voorzitter der voorzitters niet meer voorzit. Kraay immers stemde onlangs vóór het vertrek van het college-Van der Louw. Waarna een groepje clubvoorzitters werd benoemd dat moet gaan onderzoeken hoe uit de impasse te geraken. De groep is dezer dagen druk doende om een onpartijdige figuur te vinden die als voorzitter moet gaan fungeren van de commissie die op zoek gaat naar een voorzitter voor de vacature van Van der Louw. Zeg maar een voorganger. Met diens vertrek lijkt het dieptepunt wel zo'n beetje bereikt. Want gingen hem immers niet illustere lieden als Ton Harmsen en Renze de Vries voor? Het had in alle drie gevallen met geld te maken. Harmsen en De Vries liepen bij Ajax en FC Groningen tegen de lamp met zwart geld, Van der Louw struikelde over een bedrag van 80 mille, dat spoorloos was verdwenen. Dit trio trok dus om dubieuze redenen aan de stutten, anders dan de manier waarop Gerard Kerkum, een andere karakteristieke voorzitter, het veld moest ruimen bij Feyenoord. Ook Kerkum kon een markante verschijning worden genoemd. Altijd keurig in het pak, nooit uit de plooi te krijgen. Immer ter zake en nimmer betrokken bij twijfelachtige affaires. Waar Harmsen, De Vries en Van der Louw zo flexibel waren als rubber en manipuleren tot kunst verhieven, was op Kerkum niet dót aan te merken. Als eigenaar van een bouwonderneméng was het zijn strategie om iets nieuws steen voor steen op te metselen om uiteindelijk een zo gedegen mogelijk bouwwerk op te trekken. Hetgeen evenwel niet in goede aarde viel bij een snelle jongen als Jorien van den Herik, tegenwoordig de machtigste man bij Feyenoord. Hij laat Hans Kraay de kastanjes uit het vuur halen en koestert zich op de achtergrond in de schaduw van de publiciteit. Dat gaat bij Ajax anders. Daar staat tegenwoordig Michael van Praag aan het roer en dat wil-ie weten ook. De zoon en latere opvolger van de niet in zijn eerste leugentje gestikte Jaap van Praag is bijna niet weg te slaan van het televisiescherm. Waarbij hij en dat siert hem van zijn hart geen moordkuil maakt. Heeft het rustig over zijn drie huwelijken, de grote belastingschuld van Ajax en zijn eigen cabareteske verleden. Mooie man. Heeft een beschaafde uitstraling, ook omdat hij zijn verhaal doet in een niet al te indringende en overdreven verteltrant. De grote onbekende in de voorzittersgelederen is Jacques Ruts, de belangrijkste bestuurder van PSV. Zijn naam dook deze week weer op in de publiciteit als opvolger van Van Praag in de commissie van wijze mannen van de KNVB. Hij werd ook genoemd als kandidaat voor het sectiebestuur vóór de val van Van der Louw. Zal best een capabele man zijn, maar een beetje kleurloos lijkt me. Nee, dan Hans Walraven van FC Den Haag. Kocht zich vorig jaar voor twee ton in als opvolger van de kleurrijke Dé Stoop. Sindsdien is het water en vuur tussen die twee, van wie Walraven wel geld maar geen kennis meebracht Onder het motto „nieuwe bezems vegen schoon joeg hij eerst het vroegere bestuur er uit om vervolgens zijn echte hobby schaatsen bot te vieren. Hij bezocht Oslo en Heerenveen in plaats van in Zeist en Den Haag te zijn waar zijn aanwezigheid vereist was. Stond met een spandoek en een heupfles langs schaatspistes in plaats van bijvoorbeeld parkeerkaarten voor Haagse sponsors te regelen. Maar hij begaf zich helemaal op glad ijs door te roepen dat zijn club maar niet moet promoveren. Héél Den Haag wil naar de eredivisie, maar Walraven blijft liever lekker anoniem een klasse lager modderen. Het zal je voorzitter maar wezen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11