Gi js van Heumen blij met nieuwe uitdaging Nissan Maxima: ruim en comfortabel ÊM Onze afdeling reserve-onderdelen heeft maarl telefoonlijn. Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Mercedes steelt de show Meer Jaguars, minder winst De winst vóór belastingen van de Britse fabrikant van luxe au to's Jaguar is vorig jaar on danks een recordproduktie met 51 procent gedaald van 97 mil joen pond sterling tot 47,5 mil joen pond (172 miljoen gulden). De omzet steeg van een miljard pond tot 1,07 miljard pond (3,9 miljard gulden). Jaguar schrijft de winstdaling vooral toe aan het hoge niveau van de koers van het pond ten opzichte van de dollar De verkoop in de VS, de belangrijkste afzetmarkt, verminderde mede daardoor met 9 procent tot 20.000 wa gens. In Groot-Brittannië groei de de verkoop met 31 procent en op het Europese vasteland rhet twintig procent. De totale produktie nam toe van 48.000 tot 52.000 auto's en kwam daar mee voor het eerst boven de grens van 50.000. Gjroenev^, (ADVERTENTIES) AUTOIKEEMSKERK AUTO SPORT CeidócSomaiit Hockeydames zijn en blijven de absolute nummer één ALMERE „Het gebeurt je, hè, elke keer weer". Nou nee, Gijs van Heu men maakt niet echt een bezorgde indruk wanneer de huidige situatie van het nationale dameshockey team, dat na de Olympi sche Spelen een massale uittocht beleefde, ter spra ke komt. Of misschien be ter gezegd echt niet, de 36-jarige coach van de KNHB lijkt eerder blij te zijn met de nieuwe uitda ging die hem met het in tussen sterk verjongde Oranje-team te wachten staat. „Ik kan nu aan iets moois gaan bouwen, iets neerzetten. En dat is best aantrekkelijk, hoor. Vroeger hoorde je nog wel eens, ach, Van Heumen moet al die gelouterde speel sters maar eens voor alle be haalde successen gaan bedan ken. Zonder hen was het im mers nooit gelukt? Zo, en nu is het de hoogste tijd om te be wijzen dat het ook anders kan", aldus de Brabander, die alweer negen jaar de scepter over Neerlands beste hockeys- ters zwaait en de ene na de an dere vedette zag komen en gaan. „In 1984 stopten Lisette Sevens en Margriet Zegers, twee jaar later Elsemieke Hil- len en Sandra le Poole. Be langrijke, dragende speelsters die wegvielen. Als dat maar goed gaat, dacht iedereen bij hun vertrek. En het ging goed, dus waarom zou het dit keer niet opnieuw gaan lukken". Na een tegenvallend optreden tijdens de Olympische Spelen, afgesloten met „slechts" een derde plaats waar op goud was gerekend („Eèn slechte wed strijd, zonder de mogelijkheid op een herkansing"), hield een hele waslijst aan ervaren speelsters het tophockey voor gezien. Marjolein Bolhuis, Ma rieke van Doorn, Aletta van Manen en Sophie von Weiier hebben hun bronzen plak van Seoul bij alle in de loop der ja ren veroverde kleinoden ge legd en haakten definitief af. Willemien Aardenburg, keep- ster Det de Beus, Martine Ohr en Laurien Willemse hebben een tijdelijke adempauze (werk/studie) ingelast, Carina Berininga en Lisanne Lejeune ontbreken voorlopig vanwege blessures op het appél. „Het liegt er niet om", lacht Gijs van Heumen ontspannen. Vertrouwen Aan hun opvolgsters de zware taak om de succes-formule te hervinden, misschien weer in de voetsporen van hun illuste re voorgangsters te treden. „Nederland heeft genoeg ta lent in huis, ik heb er fiducie in", aldus Van Heumen en hij meent dat echt. „Sommige jon geren zullen nu een spelbepa- lende rol op hun schouders krijgen. Waren ze in het verle den nog niet gewend, nee. Nou, dat moet dan maar ver anderen. Laat ze maar bewij zen dat ze het aankunnen. We hebben weinig keus. Je kunt wel gaan zitten jammeren dat er zovele routiniers zijn ver trokken, maar los je daar soms iets mee op? Dacht het niet. Dit is nu de absolute top, deze groep krijgt ons volledige ver trouwen". Van Heumen, in z'n nieuwe functie van opbouwwerker, staat als het ware te springen om alle beschikbare energie in de nieuwe ploeg te stoppen. „We gaan puur spektakel ma ken", klinkt het vol elan. „Er zal hard, keihard gewerkt moeten worden. De bereidheid bij de speelsters is er, dat voel ik, gebrek aan voedingsbodem mag het probleem niet zijn. Hockey is toch ook een perfec te hobby. Deze meisjes reizen de hele wereld af. Maar daar moet wel iets tegenover staan. Twee of drie keer per week trainen is al lang niet meer voldoende, dan raak je hoe langer hoe verder achter bij een land als Zuidkorea. We moeten naar twaalf, liefst zelfs vijftien uur in de week. Dat is veel, heel veel, ja. Krachttrai ning is ook onontkoombaar ge worden". Clubcoaches „Maar ik kan dat werk na tuurlijk nooit helemaal alleen af. Gelukkig is de trainersstaf al uitgebreid met sommige echte specialisten. Aart Veld hoen voor de conditie, Peter van Wijk voor de specifieke kracht, Harry Delmee voor de keepers. En ook rondom het team is alles nu tot in de pun tjes geregeld. Arts, fysiothera peut. We moeten met z'n allen het product dameshockey ver kopen. Van die noodzaak zul len ook de clubcoaches door drongen moeten worden, op 3 april ga ik met ze praten. Pei len hoe serieus men met deze hobby bezig is. -Ze krijgen pas separtouts voor het toernooi in Amstelveen. De coaches, die op hun gemakkie thuis een Paas-eijje blijven zitten pellen, zijn blijkbaar niet geïnteres seerd, maar ik hoop zoveel mogelijk van hen in het Wage- ner-stadion te zien". Het Paas-toernooi - waar Oranje in drie dagen tijd tegen Zuidkorea, Engeland en West Duitsland aantreedt - komt Gijs van Heumen allerminst ongelegen. „Ik ben er heel blij mee. Een prima gelegenheid om wat te experimenteren. Dan kunnen we voor de eerste keer echt bekijken hoe de nieuwe lichting zich op topni veau manifesteert". Met het WK jeugd (tot 21 jaar), in juli in Ottawa voor Jong Oranje, als niet van belang ontbloot tussenstation, bereidt de natio nale ploeg zich voor op de strijd om de Champions Trop hy, begin september in Frank furt. fOï DONDERDAG 23 MAART 1989 Gijs van Heumen: „Het kan ook anders". Het uiteindelijke streven is het wereldkampioenschap, in mei 1990 in Sydney. Tegen die tijd moet het nieuwe Oranje zijn klaargestoomd voor terugkeer naar de plek waar het eigen lijk thuishoort. „Wij zijn de sterkste en wij blijven de sterkste. In Seoul is het door een aantal factoren even fout gegaan. Jammer, maar niet te lang over getreurd, want zoiets kan nu eenmaal gebeuren, niemand is onfeilbaar. Met deze groep gaan we alles in het werk stellen om te bewij zen dat Nederland nog altijd de enige echte nummer één op dameshockey-gebied is. Met z'n allen de schouders eronder, dan zal het best lukken". lllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlM Korac-beker voor Partizan Belgrado t leid t kaanse Gillom schotvaard; (38). In de finalepoule van de Euro pese basketbalbeker vóo landskampioenen (heren) wo CSKA Moskou met 116-97 CSP Limoges. Bij de rust den de Moskovieten met punt: 54-53. Anita Blangé maakte negei punten voor Vicenza in de ropese basketbalbekerfinal landskampioenen vrouwen Florence tegen het Joegoslavi sche Tuzla. Haar ploeg verloo de eindstrijd met 70-74. Illlllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllll FLORENCE/BELGRADO Partizan Belgrado heeft de Korac-beker, de Europa Cup III in het basketbal, veroverd. De Joegoslaven versloegen gisteren voor 6000 toeschou wers in eigen huis het Itali aanse Cantu met 101-82 (55- 43). In Italië had Cantu een solide lijkende voorsprong van der tien punten genomen (89-76). Drie internationals voerden Partizan naar de overwinning. Center Divac, op het verlang lijstje van vele Amerikaanse profteams, maakte 30 punten, forward Paspalj 22 en spelma ker Djordevic 21. Bij Cantu was alleen international Riva op dreef (36 punten). In Florence ging CSKA Mos kou met de Ronchetti-beker, het equivalent van de Korac- cup bij de vrouwen, aan de haal. De Russinnen versloegen Gemeaz Milan met 92-86 (45- 44). Topscorer bij CSKA was Koeznetsova met 26 punten. Voor Milan was de Ameri- EIN Libl doei hooi spel geil; ginj De „EK Sov; ken uits' het the: had geïr Toen Nissan een goed jaar geleden het toekomstmo del ARC-X presenteerde werd al gefluisterd dat deze erg fraaie, maar toch niet super-futuristische bolide in produktie zou komen. Het blijkt inder daad de voorloper te zijn geweest van de Maxima, al zijn neus en achterste ven voor die produktie- versie nog wat conventio neler omgevormd. Echt spectaculair oogt de Maxi ma daardoor niet, en dat kan een image-probleem gaan opleveren. Met zijn iets hoekiger profiel lijkt de Maxima geen erg grote auto. Het prijskaartje van minstens 65 mille doet dan even schrikken, tenzij je nader met de auto ken nismaakt. i.open we wat technische ken merken langs, dan blijkt het toch wel om een auto uit de hogere klassen te gaan Dwars voorin staat een drieliter V6- motor. afgeleid van de kracht bron uit de Nissan 300 ZX. Hij levert 125 kW/170 pk. evenals die 300 ZX motor, maar door een nieuw inlaattraject een veel betere trekkracht bij laag toerental (een maximum kop pel van 248 Nm bij 2800 tpm in plaats van 236 Nm bij 4400 tpm). De wielophanging is rondom onafhankelijk, tevens Met zijn iets hoekiger profiel lijkt de Nissan Maxima geen erg grote auto. Het prijskaartje van minstens 65 mille doet dan even schrikken, tenzij je nader met de auto kennismaakt. foto: p zijn er rondom schijfremmen met standaard anti-blokkeer- systeem erop en bekrachtigde besturing. De standaard-uit rusting is omvangrijk, met on der meer lichtmetalen velgen, centrale deurvergrendeling, elektrisch bediende zijramen en spiegels rondom, en cruise control. Dat is de normale Maxima, levebaar met vijfbak of automaat. Dan is er nog de E-versie (voor „executive"), met standaard automaat, leren bekleding, elektrisch verstel bare voorstoelen en aircondi tioning. Die versie komt op 78.500,-. Evenals bij de nieuwe 200 SX coupé wordt het interieur van de Maxima gekenmerkt door fraaie ronde lijnen en een be paald modieuze stilering van zowel bekledingspanelen als bedieningsorganen. Wat we bij de 200 SX misten heeft de Maxima wel: uitgebreide ver- stelmogelijkheden van stuur wiel en bestuurdersstoel, met natuurlijk ook verstelbare vei ligheidsgordels. Het dashboard is overzichtelijk ingedeeld, al leen is een aantal knoppen on der het meterpaneel niet ide aal zichtbaar. Ruimte is er in het interieur volop, ook op de achterbank. Er zijn nog wel ruimere auto's, maar tekortko men doen de Maxima-passa giers niet. Ook de bagageruim te is redelijk groot, met een in-' houd van dik 400 liter geen re cord maar evenmin onder de maat. Vooral echter de ruimte op de achterbank is beduidend groter dan je van buitenaf ge zien zou verwachten. De leren bekleding van de E-versie is nogal glad, daar de stoelen toch al niet erg diep geprofi leerd zijn glij je dus makkelijk weg; de velours-bekleding van de standaard versie is prakti scher. De zescilinder voor in de Maxima is inderdaad uiterst soepel. Zijn prestatie-poten tieel valt helemaal niet op zo lang het gaspedaal voorzichtig bespeeld wordt. De top van 220 km/h (handgeschakelde versie) geeft niettemin aan dat de Maxima zonodig erg snel kan zijn; door de souplesse kun je er ook. heel rustig mee rijden zonder het gevoel te krijgen dat je de auto bewust moet beteugelen. De motor laat zich wel wat horen. De Maxima vervangt geen an dere Nissan-modellen, het voorheen grootste model Lau rel blijft op het programma. Nissan hoopt in ons land even veel Maxima's als Laurels te kunnen afzetten, zo'n vijfhon derd stuks per jaar. Dat wordt nog een interessante vergelij king: de Laurel is tien- tot twintigduizend gulden goed koper dan de Maxima, maar beduidend ouderwetser in techniek en vormgeving. PETER FOKKER Citroen heeft een nieuw topmo del. De XM wordt eind deze maand in Frankrijk gepresen teerd; de rest van Europa moet tot mei wachten. De Citroen XM heeft als bijzonder nieuwtje een combinatie van het beste wat er op het gebied van vering te koop is. <£S> SUBARU. BETAALBAAR. EN GEBOUWD OM ZO TE BLIJVEN. GARAGE VLASVELD B.V. HAARLEMMERWEG 49A LEIDEN 071-224134 Renaultrenorme winstsprong De geconsolideerde nettowinst meest optimistische verwach- van het Franse staatsautomo- tingen en bevestigt het in- bielconcern Renault is vorig drukwekkende herstel van jaar scherp gestegen van 3,7 Renault. In de jaren 1984-1986 miljard frank tot 8,9 miljard werden verliezen geleden tot frank (drie miljard gulden), een totaal van 29,1 miljard Het resultaat overtreft de frank (9,6 miljard gulden). (ADVERTENTIE) Voor een welgesteld, modebewust en autogek publiek maar één autoshow, die van Genève, wisten de Zwitsers opnieuw aan te tonen. De grote ster was er de treeks van Mercedes-Benz, maar op het gebied van sportauto's viel er nog veel meer te beleven. Alfa Romeo de ES 30 in de strijd, ook wel aangeduid als Alfa 75 Daarvan worden er maar duizend gemaakt, en ren nu de dealer want ze zijn al verkocht. General Motors zette we dochter Lotus flink aan het werk. topversie van de Corvette en een Opel motoren van Lotus op. Ex-Lamborghini i door popmuziek-componist Giorgio Moroder, blij iedereen de baas met de Cizeta Moroder. Een sportwagen die wel iets heeft van de tijdloos-brutale lijnen de Lamborghini Countach. Ford bracht een prototype van stadsauto op basis van de Fiesta mee. Deze Urba ziet er niet een indrukwekkend uit (het „mist" links zelfs een tweede maar bevat een hele reeks vindingen. (En da's meer dan genoeg) De Ford Fiesta Urba heeft rechts twee deuren en links één.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8