Oproep tot moord niet te tolereren J AUTOMATISERING IN DE GROOTHANDEL? HP Kwaliteit van kinderfietsen lijdt onder te lage prijzen uit de weekbladen De Verlosser H0ENE k utr Man maanden dood in flat Vissers beboet voor mishandeling PROGRESSIEVE MOSLIMS EENS MET VAN DIJK: NS wil gemeenten inlichten over gevaarlijke stoffen Lesbisch paar geen gezamenlijk ouderlijk gezag oete PE TIJD 3 Es BINNENLAND CoAÓóaOounant DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA sur Walrussen Jeugdige dierenliefhebbers kunnen zich volgende week in het Dolfinarium Harderwijk laten schminken als levensechte walrusjes. Het is de bedoeling dat de kinderen zich hierdoor nauwer verbonden voelen met de dieren in het park. Maar ook weer niet zo nauw als op cfeze foto, want de bezoekers mogen töt een afstand van 50 centimeter komen. F0TO: PR ARNHEM De politie van Arnhem heeft gisteren in een flatwoning het lijk aangetrof fen van een 53-jarige man die vermoedelijk al vanaf augus tus vorig jaar dood is. Waar schijnlijk is de man een na tuurlijke dood gestorven. De politie sluit niet uit dat de man zelfs langer dood in zijn flat heeft gelegen. Aan de hand van de houdbaarheidsdatum van levensmiddelen wordt dat nog onderzocht. Het lichaam werd gevonden nadat een deurwaarder tevergeefs bij de woning had gestaan om een huurachterstand te innen. Prof. Oberman (78) overleden WAGENINGEN De uit- vinder van de telefoonauto maat, prof. dr. ir. R. M. M. Oberman, is op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Wageningen overleden. Hij was van 1949 tot aan zijn emeritaat in 1980 hoogle raar in Delft. Oberman, ge boren te Leiden, promo veerde in 1947 cum laude op zijn proefmodel van de telefoonautomaat, waarbij hij gebruik maakte van druktoetsen en elektroni sche schakelingen. In totaal heeft hij - soms met ande ren - 82 Nederlandse oc trooien op zijn naam staan. MIDDELBURG De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren vier vissers uit Ar- nemuiden veroordeeld tot een boete van vijftienhonderd gulden per persoon en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken. De vier bemanningsleden van de kotter Arm 4 stonden twaalf dagen geleden terecht voor mishandeling van een controleur van de Algemene Inspectie Dienst (AID). De mannen gingen vorig jaar januari de ambtenaar te lijf op het terrein van de Vlissingse vismijn, nadat hij hen te kennen had gegeven eerst aan boord te willen controleren voordat de be manning kisten zou krijgen om te lossen. Een andere visser uit de Zeeuwse vissers plaats die in november 1987 zijn zelfbe heersing verloot, werd beboet met dui zend gulden. DEN HAAG De op komst was lang niet zo groot als minister Van Dijk van binnenlandse za ken zich had voorgesteld. Zijn tevredenheid over het resultaat van de bij eenkomst was er echter niet minder om. „Het was een vruchtbaar, interes sant en buitengewoon vriendschappelijk ge sprek", concludeerde de bewindsman na afloop van het onderhoud met een aantal vertegenwoor digers van islamitische groeperingen in ons land. Twee en dertig moslim-organi saties had hij uitgenodigd om nog eens rustig na te praten óver de affaire-Rushdie. Toen puntje bij paaltje kwam vond hij gistermorgen in de ruime vergaderzaal van zijn ministe rie echter slechts vertegen woordigers van acht groepe ringen tegenover zich. De overige organisaties, waar onder het invloedrijke Islami tisch Landelijk Comité, had den kort tevoren afgezegd. Zij waren het niet eens met Van Dijks uitnodigingsbeleid en wensten bovendien niet de schuld in de schoenen gescho ven te krijgen voor boekver brandingen, oproepen tot moord en andere emotionele r.eacties op „De Duivelsver zen" van Salman Rushdie. In allerlijl poogden ambtenaren van Van Dijk de boycot onge daan te maken, wat deels luk te. Er is een nieuwe afspraak voor 3 april. Dit alles betekende evenwel dat de minister het gistermor gen slechts met een beperkt aantal gesprekspartners moest doen, en dan nog uitgerekend met mensen die allemaal be- L horen tot progressieve of „vrij zinnige" islamitische groepe ringen. Het onderhoud verliep dan ook soepeitjes. De bijeen komst had een informatief ka rakter. Vrijheden ,Ik heb uiteengezet", zei de minister na afloop, „hoe onze rechtsstaat in elkaar zit en hoe wij als overheid willen dat onze maatschappij eruit ziet. Daarbij heb ik onder meer ge wezen op onze grondwettelijke vrijheden, zoals de vrijheid van godsdienst, van drukpers en van meningsuiting. Het is dan ook volstrekt niet te tole reren als men een ander be paalde rechten niet wil gun nen of als iemand het recht in eigen hand wil nemen. Wie zich gekrenkt voelt of in zijn rechten tekort voelt gedaan, moet zich tot de rechter wen- De minister hoefde nauwelijks moeite te doen zijn gespreks genoten te overtuigen. De aan wezige moslims onderschreven zijn woorden en keurden de doodsbedreigingen en andere extreme uitingen jegens boek en schrijver ten strengste af. Allen betoogden dat tolerantie juist een diep in de islam ge worteld begrip is. Islamieten die dit niet in praktijk bren gen, leggen de koran verkeerd uit. Overigens lieten de organisa ties, hoe verlicht ook, er geen misverstand over bestaan dat ook zij een aantal passages uit „De Duivelsverzen" als kwet send ervaren. Zij wilden dan ook weten welke mogelijkhe den de regering heeft om het boek te verbieden of althans gecensureerd op de markt te laten brengen. Met het ant woord van Van Dijk dat de overheid die mogelijkheden niet heeft en ook niet wil heb ben, hadden sommigen het wel moeilijk. De heer Karamat Ali (hindoestaans-islamitische stichting) kondigde dan ook later aan, naar de rechter te zullen stappen als de Neder landse vertaling van het boek wordt gepubliceerd. Halil Topcuoglu van de Turk- Minister Van Dijk van binnenlandse zaken ontvangt een aantal exemplaren van de Heilige Koran uit handen van de heer H. Ver hagen van de islamitische Ahmadiyya beweging. se stichting „Haci Bektas" zegt zich levendig voor te kunnen stellen dat vele islamieten zich geschokt voelen door het boek. Persoonlijk heeft hij er minder problemen mee. „Maar toch wil ik graag weten waar in Nederland de grenzen liggen van het toelaatbare. Voor veel buitenlanders is dat onduide lijk en ook tijdens ons gesprek met de minister is dat niet he lemaal helder geworden". Waar Topcuoglu zich vooral zorgen over maakt is het nega tieve beeld dat veel Nederlan ders van islamieten hebben. „Men kijkt alleen maar naar de extreme uitingen van de is lam, naar de orthodoxe groe peringen. Ik vertegenwoordig een progressieve stroming, de Alevieten. Bij ons worden de vrouwen volstrekt gelijk be handeld als de mannen. Ze hoeven ook geen hoofddoekjes te dragen en zitten in de mos kee gewoon tussen de De heer H. Verhagen, een Ne derlandse islamiet en woord voerder van de moderne mos lim-beweging Ahmadiyya: „Volgens de koran mag je je alleen tegen een vijand verde digen met dezelfde wapens waarmee je bent aangevallen. Rushdie heeft de islam schrif telijk aangevallen en dus mo gen wij ons alleen maar in ge schrifte verweren. Dat moeten we dan ook niet nalaten, want de schrijver dient te worden ontmaskerd als iemand die moedwillig de godsdienstige gevoelens van miljoenen heeft gekwetst". Het doet Verhagen pijn dat de islam nog altijd zo'n grote ver scheidenheid aan geloofsop vattingen kent: van extreem orthodox tot modern en vrij zinnig. „Het is ontzettend jam mer", stelt hij vast, „dat het boek wel eensgezindheid te weeg heeft gebracht in het westen, maar niet heeft geleid tot eenheid onder de moslims". DICK VAN RIETSCHOTEN UTRECHT De Neder landse Spoorwegen willen met gemeenten waar spoorlijnen door lopen be zien of het mogelijk is da gelijks vooraf overzichten te geven van de gevaarlij ke stoffen die door de NS worden vervoerd. ;j Een woordvoerder bestrijdt beschuldigingen dat de NS die 'i informatie niet tijdig zou wil len geven. Ook willen de spoorwegen desnoods onder zoeken of gemeenten via de computer rechtstreeks infor matie kunnen oproepen over vervoer van gevaarlijke stof fen door hun gemeente. Volgens een rapport van de Socialistiese Partij (NS) kleven er grote risico's aan het ver voer per trein van gevaarlijke stoffen. De burgemeesters van plaatsen waarlangs vooral 's nachts gevaarlijke stoffen worden vervoerd zijn nauwe lijks op de hoogte van aard en omvang van het transport. Bij een eventuele ramp beschik ken zij niet over de informatie waarmee de brandweer erger kan voorkomen. Het rapport is geschreven naar aanleiding van recente ongevallen met gevaarlijke stoffen bij Boxtel en Oudenbosch. Per jaar wordt in ons land 3,3 miljoen ton gevaarlijke stoffen over de rails vervoerd. Het merendeel van de brandbare 'en giftige gassen, vloeistoffen en ontplof bare stoffen wordt vervoerd langs acht hoofdroutes, langs vijftig grotere en kleinere ste den met in totaal drie miljoen inwoners. Wanneer zich een ongeluk voordoet kunnen bin nen een straal van enkele me ters tot tien kilometer slacht offers vallen, zeggen de opstel lers van het rapport. De mees te gemeenten zouden pm fi nanciële redenen afzien van het opvragen van informatie bij de NS. Volgens het rapport moet er zo spoedig mogelijk een online-verbinding kome/i tussen de gemeentelijke en re gionale brandweerkorpsen en de centrale computer van de NS in Utrecht. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Kom nou. afent.je kent me toik. J/i sta elke duf in de krant, ik heb ren druk bestaanfan het ene arontuur naar het andere hollen(en kleine aeljstan- dife die keihard moet Kir ken.en weetje waartm'. Om jouw salaris te betalen i r De MBK Randonneur 18 werd tot „Fiets van het Jaar 1989" ge kozen. FOTO: PR AMSTERDAM Kinder fietsen en jeugdfietsen worden te vaak voor een lage prijs geproduceerd ten nadele van de kwali teit van het produkt. De onafhankelijke jury die gisteren in het WTC-gebouw te Amsterdam de volwassen MBK Randonneur 18 tot „Fiets van het Jaar 1989" koos, vindt dat fietsen voor jongeren een hogere prijs verdienen en dat de consument overtuigd zal moeten worden van het be lang van kwaliteit voor dit soort fietsen. Juryvoorzitter mr. Ilja Bendeler prees het aanbod van ingezonden pro- duktiefietsen. „In vergelijking met vorig jaar, toen de Gazelle Road Cruiser als eerste deze onderscheiding kreeg, was het aanbod ditmaal gevarieerder. Er is ook bij de fabrikanten een duidelijker wordend stre ven om aan gelijkvormigheid bij de op de markt te brengen fietsen te ontkomen. Maar", aldus Bendeler, „het viel ons als jury op dat de type-aandui ding niet altijd correct is. Ook komt de afwerking van de vele kwalitatief goede fietsen voor verbetering in aanmer king. In het algemeen blijkt de fietsindustrie steeds meer oog te krijgen voor innovatie". Eervolle vermeldingen waren er voor de Koga Miyata Road- gentleman, de Sparta 4012 Demi-Course en de Bieleveldt Kirk Precision. Saldata demonstreert 'De groothandel en z'n specifieke auto- matiseringsbehoeften'. Woensdag 29 maart en donderdag 30 maart 1989 in het Baron Hotel te Zoetermeer. Kom kijken hoe u met duizenden magazijnartikelen, honderden verschillende SSHJjJTSSJySyY klanten en tientallen prijsafspraken toch service-naar-maat ^SnVlInln kunt bieden. Bel voor reservering: 03404-66254. Saldata. Automatisering die uw vak verstaat. DEN HAAG Het COC, de belangenvereniging voor homoseksuele mannen en lesbische vrouwen, heeft „teleurgesteld" gereageerd op de uitspraak van de Hoge Raad dat de levenspartner van een lesbienne met een kind over dat kind geen ouderlijk gezag kan uitoe fenen; ook al ziet zij zich wel als de andere ouder. De Hoge Raad wees in zijn uitspraak op een eigen arrest uit 1986. Daarin stelde het hoogste rechtscollege van ons land al dat ongehuwde paren alleen een gezamenlijke ouderlijke macht kunnen uitoefenen als ze allebei in „familierechtelijke betrek king" tot het kind staan. Slechts de moeder en een biologische vader die zijn kind heeft erkend staan in zo'n betrekking. Een biologische vader die zijn kind niet wil erkennen, heeft om die zelfde reden ook geen recht op de ouderlijke macht. Volgens het COC komen rechterlijke instanties in ons land op grond van de huidige wetgeving tot uitspraken die „haaks" staan op de belan gen van lesbische- en homo-ouders. Ruim 70.000 vacatures DEN HAAG Bij particu liere bedrijven en instellin gen stonden eind december van het vorig jaar 70.300 va catures open; een kwartaal eerder bedroeg dat aantal nog 71.100. Dit blijkt uit de kwartaalva cature-enquête van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek, die onlangs voor de tweede maal werd gehouden. Niet in de enquête betrokken zijn de overheid, het onder wijs, de sociale werkvoorzie ning en de uitzendbureaus. De vacature-enquête is een steekproefonderzoek. In de bouwnijverheid en in de in dustrie waren respectievelijk 7.400 en 18.300 Vacatures. In de handel en horeca ging het om 15.700 vacatures en in de bedrijfstak banken, verzeke ringen en zakelijke dienst verlening om 11.000. Honderd jaar geleden, op 20 april, werd Adolf Hit- Ier geboren. De Haagse Post vindt dat nu al een themanummer waard, de andere weekbladen heb- e ben het meer over 's mans opvolgers. Khomeini na- a< tuurlijk, maar hij is lang niet de enige. Sinds de dood van cameraman Cornel Lagrauw weten we ineens ook weer wat er aan de hand is in El Salva dor; Elsevier over DAbuisson: een pathologische moordenaar, een volmaakte fascist. In de week voor Pasen krijgt het lijdensverhaal een wel heel verstrekkende betekenis. Nog afgezien van de naam: El Salvador=De Verlosser. I |T%\ t, I klimaat van die periode be ls li «#l ËJ treft lijkt de geschiedenis TO W Ij aa zich wel zeer drastisch Snel en goed werk van Else vier, dat kans zag een om slagverhaal te maken over de dood van Cornel La- grauw en de situatie in El Salvador. Er zijn aanwijzin gen dat de televisieploeg van de IKON als lokaas is ge bruikt om het Salvadoraanse verzet op te sporen. Het le ger, dat de feitelijke macht bezit en slechts het decor van de democratie intact laat, heeft in de afgelopen acht jaar geen enkel middel geschuwd om elke vorm van oppositie neer te slaan. La- grouw werd één van de tien duizenden slachtoffers. Emi- le Fallaux, programmama ker van de VPRO, werkte enkele jaren geleden met Lagrouw samen. „Ik heb vaak met hem in netelige si tuaties gezeten en dan was hij heel beheerst. Ik wilde nog wel eens risico's nemen, maar hij was verstandig". Bijna triviaal doet daarna het verhaal aan over het CDA en het schrikbeeld van de oppositie - maar dat geldt in dit soort zaken voor veel artikelen. „Ik heb mij nooit een voorstelling ge maakt van het CDA in de oppositie. Het is onvoorstel baar. Ik vind het werkelijk onvoorstelbaar". Woorden van minister Van den Broek, die de dood van La grouw twee pagina's eerder „een betreurenswaardig in cident" noemt. (Niets is hou teriger dan diplomatieke emotie, schrijft De Tijd tref fend). Naar aanleiding van diens nieuwste boek, „De slinger van Foucault", ontmoette Cees Nooteboom Umberto Eco. Eerder was die al uitge breid en prachtig aanwezig in de Haagse Post. Dit keer een erg intellectualistisch gesprek: „Het verhaal krijgt zijn waarde juist binnen de metafictionele excercitie van het hele boek". Een cameraman die zijn ei- fen dood filmde, noemt De 'ijd de bizarre reportage van de IKON, die daarmee „veel verder gaat dan het wereldse Journaal doorgaans durft". Hoofdredacteur Tony van der Meulen zegt dat hij een woord hoorde wat hij lang niet meer had gehoord: engagement. „Partij kiezend voor de geknechte bevolking trekken zij door het land. Ik vind zoiets meestal bewon derenswaardig, soms roeke loos. Is het voor een goede verslaggeving van de ver kiezingen in El Salvador no dig om je uitgerekend op een nerveuze verkiezingsdag in guerrillagebied te wagen? Het zoeken naar de waar heid kost soms moed. Maar dat is nog iets anders dan overmoed". Over triviaal gesproken: de gemeenteraad van Echt. De vergaderingen worden rechtstreeks uitgezonden op de lokale kabel en die zijn populairder dan de shows van Henny Huisman. Het gaat ongeveer zo: „VVD- raadslid Ron van de Moos- dijk, scharrelaar in tweede hands auto's, is een papegaai, kauwt alles na wat wij in de vorige vergadering hebben gezegd"; Hub Heijthuijsen laat zich volgieten door wet houder Stassen"; „wethou der Tinus Geraads liegt har der dan een hond kan lo pen". Dan doet Margo Vliegent- hart het toch wat beschaaf der, maar, inderdaad, wel saaier. Het jongste kamerlid (30) namens de PvdA: „Ge zond verstand en nuchter heid, dat zijn de belangrijk ste eigenschappen die je mo menteel in de politiek moet hebben". Landenspecial hummer zo veel gaat over Frankrijk. We hadden het niet zo ge merkt, maar de laatste jaren maakt, tegelijk met het mo debegrip midden:Europa, de Habsburgse Donaumonar- chie een ongekende hausse door in de culturele belang stelling. Komt goed uit voor de Haagse Post, dat oud- hoogleraar Oosteuropese ge schiedenis Zdenek Dittrich daarover een essay liet schrijven. Als onderdeel van de special Keerpunt 1889. Het lijkt wel agenda-journa listiek, zegt HP zelf al, dè uitweg voor redacties die lij den aan ideeënarmoede. „Maar, met 1989 is wat an ders aan de hand. Wat het zich wel zeer drastisch te- herhalen". Bedoeld wordt het eigenaardige samengaan van bloei en aftakeling, waar Dittrich het ook over heeft. Maar 1989 was toch bovenal het geboortejaar van Hitier. Henk Hofland ging kijken in de geboorteplaats van het monster, Braunau. „Weet mijn gids nog meer te vertellen? Nee, daar is hij te jong voor. Wat vindt u zelf van de Führer? Het was be ter als hij nooit geboren zou zijn, want nu is het hier nog altijd van tijd tot tijd gedon der. Soms komen er rechts- radicalen, en dan meteen erachteraan de linksradica len, ze ^an vechten en dat is niet goed voor de midden stand. De nasleep van het duizendjarig rijk drukt op de omzet van de ijssalon". Irikaa iekenl We [egerir nezegc noeicl .Wij v overwi 8-jari In het kabinet is de het milieuplan van minister Nijpels in volle gang en Vrij Nederland licht een tipje van de sluier op. Premier Lubber gaat een druk paas weekeinde tegemoet, want dan schrijft hij een belang rijke bijdrage voor het plan. Het grote probleem is de fi nanciering, diverse andere minsiters voelen zich be hoorlijk gepakt als zij moeten betalen voor de „ramkoers van VROM". Uit gerekend partijgenoten Smit-Kroes en De Korte hebben het er veruit het moeilijkst mee. Ginjaar, Nij pels' voorganger: „Ér wordt te veel gepraat over welke minister het moet betalen. Dat is hoogst interessant, maar niet erg relevant voor het voeren van een goed mi lieubeleid, want tenslotte be talen we het allemaal". Nog een VVD'er op de kor rel: Wiegel. Voor de Fries- nationalisten staat vast dai de commissaris van de ko ningin de provinciale belan gen in Den Hag heeft ver kwanseld. Typerend voor beeld: het Frysk Orkest ver dween, maar er komt wel een concertzaal bij. „Je pakt iemand z'n auto af en geeft hem een garage", zegt sta tenlid Falkena. Jan Haasbroek, directeur VPRO-radio, mag in De Groene een poging wagen ons warm te maken voor wat hij een volwassen medi apolitiek noemt. „Er moet minder zendtijd komen in plaats van meer. Er moet meer geld naar de program ma's en minder naar de be wakers, de promotieteams, de goede doelen, het tuinon derhoud, de Berenschotten en het management. De po sitie van de NOS moet ver sterkt worden. Cross Ow nership (één eigenaar bezit zowel kranten als omroepen) moet verboden worden. Niet de uitgevers moeten verbon den sluiten, maar de redac ties moeten zich aanééngor- den. De omroepbijdragen moeten omhoog in plaats van omlaag (om verstoken te blijven van een stortvloed van zinloze reclame). Ik geef toe dat mijn sympathieke suggesties het niet zullen ha len". AM* Ham veel< voor een van van me over to's verk nu dat ichu {ami iele iec iord; eet Pales da, meer houd geva daan die i vluel danii haa ie onde bil. De (ook al vermoorde) bis schop Romero wordt aange haald door HN-magazine inzake El Salvador. „De eco nomische en politieke struc turen van ons land beheer sen en verdrukken dagelijks de arme meerderheid. Die structuren zijn zondig, om dat ze de vruchten van de zonde voortbrengen: de on- middéllijke vlugge dood door de repressie of de trage maar even reële dood door de verdrukkende structu ren". Als thema van een aantal paasbijdragen koos Her vormd Nederland „Van op stand tot opstanding". Daar in wordt een gedicht aange haald van de joodse dichter Maurits Mok, dat Jacques Presser aan het eind van zijn beschrijving over de onder gang van het Nederlandse jodendom citeert. Woorden, die veel verder strekken. Het slot: Hoe hoog, hoe he melhoog/ boven hun ster vende wanhoop/ zwegen de bomen, de wolken, de ster ren/ Zeeën huilden onge naakbaar/ achter hun doodskreet. Geen vinger schoof/ hun uitgebluste ogen dicht. DICK HOFLAND 1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4