Maak van Europa geen burcht waarvan de brug is opgehaald" Rechters vrezen toename werkdruk Geen eenzijdige maatregelen bij aanpak van broeikaseffect |/|i Onderzoek naar rifbelt in Empel VLUCHTELINGENWERK VIERT JUBILEUM KIJKSH0P...STERKIN GELUID EN ANTI-DIEFSTAL PCO vreest halvering christelijke scholen AGINj iINNENLAND £eidóe@outcmt DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA 3 nge, jEN BOSCH Veehouders in de buurt van ,'rnpel. gemeente Den Bosch, horen eind april f een beweidingsverbod rond de voormalige e subsi uilstortplaats „De Koornwaard" blijft ge- verlettian^haafd. De veterinaire inspectie stelde dat verbod vorige maand in na onrustbarende gif- vondsten bij een eerste onderzoek op het 23 Hectare grote terrein. Bovendien wordt onder- o\ zocht of de naastgelegen plas, die op de Maas uitkomt, ernstig is vervuild. De geruchten- jtroom over de gifvaten en los gestorte chemi caliën in Empel, een vermoedelijk nog grotere vondst dan die in Alphen aan den Rijn, da- leert al van het eind van de jaren zeventig. In tien|tegenstelling tot geruchten over illegale gifs- t |ortingen elders, blijken de Empelse gifverha1 waarheidsgetrouw te zijn. ng dre f racten rdoven t die t jaar is niet minist) - i regeli b zoveel nwissel m< echter •moed tgeen niet r maal milie n gru« Mi Vr waar ligt, i laar w gt oP( hier journal! toe gai doe je al gedoi nieuws ar grote Illegaal valt dood na komst politie AMSTERDAM Een 38-jarige Ghanees is gis teravond in Amsterdam om het leven gekomen toen hij uit een flat viel. De man verbleef ille gaal in ons land. Het is nog onduidelijk, of de man uit de flat is ge sprongen of dat hij is gevallen bij een poging te vluchten voor de vreemdelingenpolitie. De man deed vlak daar voor open voor de poli tie, die aanbelde om ba gage te regelen voor een vreemdeling die het land uitgezet moet wor den. Bejaarden Ruim vijfhonderd inwoners van het Westfriese Harenkarspel hebben gisteren gedemonstreerd bij het provinciehuis van Noord-Holland in Haarlem. Zij pleiten voor de bouw van twee kleinere verzorgings tehuizen in hun gemeente in plaats van één groot tehuis zoals' de provincie wil. FOTO: ANP Bolderkar hoeft verslag poppenspel niet af te staan ROTTERDAM Het medisch kleu terdagverblijf De Bolderkar in Vlaar- dingen hoeft de verslagen die zijn ge maakt tijdens het spelen van het zo genoemde poppenspel met een vierja rig meisje niet af te staan aan de va der van het kind. Volgens de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. ter Kuile, kan afgifte van het volledige verslag aan de - van incest beschuldigde - vader „tot een onaan vaardbare inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van het kind" leiden. De belangen van het kind moeten hoger worden ingeschat dan die van de va der, aldus de president. sVde^nl Korthals Altes wil jaarlijks Ie®™ milieucontrole Dedrijfsleven at nota 'ten pas ZEIST Minister Kort- v°ldedi hals Altes (justitie) heeft e ziJn het idee geopperd om be- voor li drijven die met chemische stoffen werken jaarlijks te laten 'doorlichten1 door tch milieucontroleurs. Bij de gerei controle moet nagegaan krat worden 1 of de bedrijven ig zoud zich goed aan de milieu een hu wetten hebben gehouden leilijkt en zich niet op onoirbare wijze van hun afvalstoffen hebben ontdaan, leid gel De bewindsman zei dit gistè- doorti ren in Zeist waar hiJ het regio naal meldpunt voor milieude licten in de provincie Utrecht opende. Hij trok een vergelij- k king met de accountantscon trole die bedrijven jaarlijks moeten ondergaan. Naast deze boekhoudkundige controleurs zouden bedrijven ook bezocht moeten worden door 'milieu accountants'. Deze gedachte overigens niet nieuw. Ook de voormalige mi liéubeheer Winsemius heeft het idee al eens gelanceerd. Zijn opvolger Nijpels voelt veel Rijnsburger ïgde ontucht met kinderen ij RIJNSBURG Een 19-jarige lijnsburger heeft bekend het "ifgelopen jaar met minstens ien kinderen ontuchtige han delingen te hebben gepleegd. De jongen deed dit in de wijk Frederiksoord en hij koos al tijd kinderen van drie of vier jaar oud. De politie hoopt door de aanhouding een einde te hebben gemaakt aan de grote ust die er in de wijk heer- De Rijnsburger werd afge lopen maandag aangehouden toen hij .ontuchtige handelin gen pleegde met een kind van jaar. Hij is vandaag voorge- id aan de officier van justitie. Jaar cel voor Veense afperser ROELOFARENDSVEEN/ DEN HAAG De 22-jarige Leidse student, die in '88 de Oostenrijkse regering dreigde met het vergiftigen van het drinkwater is vanmorgen ver oordeeld tot een gevangenis straf van achttien maanden, voorwaardelijk. peratuut noordei t uiden, Dit de rechtbank is overeenkomstig de eis van de officier van justi tie. Inmiddels heeft de man een voorarrest van vijf maan den achter de rug. Als bijzon dere bepaling is gesteld dat de 'student zich tijdens zijn proef tijd van twee jaar onder psy chiatrische behandeling stelt. In brieven aan de ambassades van Oostenrijk in Den Haag en Brussel eiste de in Roelof- arendsveen wonende student 48,5 miljoen gulden. Als aan die eis niet werd voldaan, dan zou hij gaan „experimenteren" met het drinkwater in het Al penland. De student werd na een psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum in Utrecht verminderd toereke ningsvatbaar bevonden. Hij zou met zijn dreigbrieven aan dacht hebben willen vragen voor zijn geestelijke proble- 15.00 uur, telefoon 071- LOEVESTEIN Het re gende en het waaide toen Hugo de Groot op 22 maart 1621 ontsnapte uit Slot Loevestein, en het re gende en het waaide toen Hugo de Groot op 22 maart 1989 het Slot weer binnentrad. De Groot, voor deze gelegenheid geïncarneerd in de per soon van acteur Willem Nijholt, gaf gisteren met zijn aanwezigheid luister aan het tienjarig jubileum van de vereniging Vluch telingenwerk: „Laten wij Europa niet ombouwen tot een burcht waarvan de brug van gastvrijheid is Hugo de Groot, als rechtsge leerde de grondlegger van het moderne volkerenrecht, zat indertijd op Slot Loevestein wegens een „eeuwige gevan genisstraf", maar had er na twee jaar al genoeg van. Hij kroop in zijn boekenkast en liet zich zo ongezien uit het slot vervoeren. Via Waalwijk en Antwerpen kwam hij in Parijs terecht. „Ik kende daar vrijwel niemand", vertelde de grote Hugo gisteren en, in een verwijzing naar het Amster damse adres van Vluchtelin genwerk: „Er was daar geen Derde Hugo de Grootstraat waarheen ik mij kon wenden". De befaamde vluchteling werd echter door de Fransen met open armen ontvangen en schreef in Parijs niet alleen zijn 'Verantwoordinghe' (waarna hij voorgoed uit ons land werd verbannen; „De ay atollahs van de Lage Landen dreigden iedere bezitter van mijn 'Verantwoordinghe' met de doodstraf") maar ook zijn rechtskundige werken. „Ik be schreef het recht van ballin gen op bescherming, na een le ven van tortuur, detentie, kwelling en knevelarij, hen aangedaan louter op grond van geloof, ras. sekse, politieke overtuiging of nationaliteit. En ik beschreef dit recht op asiel als een subjectief recht waarop iedere balling aanspraak ma ken kan, terwijl anderen voor en na mij in de eerste plaats het recht en belang van de staat voor ogen hadden". Aan dat euvel, zo meende De Groot „deze tijd overziende", lijdt ook de tegenwoordige re gering. „Dit blindstaren op het Vermeende belang van de ei gen staat is de kwaal van het huidige beleid jegens ballin gen. Een in Europa openlijk gepreekt ontmoedigingsbeleid, met als gevolg dat mensen ge dwongen worden vertwijfeld en uitzichtloos van land tot land te trekken, waar bij elke grens maatregelen om hen te weren verscherpt worden; Een macabere stoelendans die wei nigen die daar recht op heb ben rust biedt. Laten wij - want de geschiedenis her haalt zich, maar nooit op de- VluchtelingenWerk verwelkomt Hugo de Groot (Willem Nijholt) op FOTO: ANP Derde Wereld, die nu evenre dig veel bijdraagt aan de op vang van vluchtelingen, al zou je dat niet zeggen als je de Eu ropese politici hoorde klagen". In Afrika, Azië en het Mid den-Oosten wordt zo'n tachtig procent van alle vluchtelingen opgevangen, Europa neemt zes procent voor zijn rekening. Scholten: „We moeten begin nen met het wegnemen van de oorzaken van het vluchtelin genprobleem, zoals de apart heid, de kloof tussen Noord en Zuid en de rampen die voort komen uit aantasting van het milieu. In de tweede plaats moeten we de Derde-Wereld- landen bijstaan. Als we de op vang daar niet ondersteunen, zullen veel mensen gedwon gen worden naar Europa te komen. En in de derde plaats moet er een ruimhartig Euro pees toelatingsbeleid komen, op basis van een gezamenlijke richtlijn, met het Europese Hof zelfde wijze- Europa niet tot een soort Loevestein maken, waarin wij ditmaal onszelf ge vangen zetten door onze gees ten en grenzen angstvallig af te sluiten voor hen die bij ons lijfsbehoud zoeken". Tolerantie Met die oproep sprak Hugo de Groot woorden naar het hart van het jubilerende Vluchte lingenwerk - daarom was hij natuurlijk ook weer eens uit genodigd op Loevestein. „Wij hebben u en de geest die u uit straalt hard nodig", zei Jan Nico Scholten, voorzitter van Vluchtelingenwerk. „Want onze regering huilt mee met de Europese wolven in het bos en voert een uitermate krente rig toelatingsbeleid". Scholten ontvouwde een alternatief voor de huidige „defensieve" aanpak, gebaseerd op „toleran tie en solidariteit, ook met de als hoogste beroepsinstantie, een Europese commissaris voor de vluchtelingen en een Europees budget, zodat de EG- landen de lasten eerlijk kun nen verdelen". „U kunt Europa in de jaren '90 tot leidsman dienen", zei Jan Nico Scholten tegen Hugo de Groot. „Als ik zie dat u op uw twaalfde jaar uw moeder wist over te halen van het katho lieke naar het protestantse ge loof, dan moet u zeker vol doende overtuigingskracht hebben om' staatssecretaris Korte-van Hemel tot een an der beleid te brengen". Namen Om Korte-van Hemel te bren gen tot een vriendelijker hou ding, roept Vluchtelingen- Werk niet alleen de geest van Hugo de Groot maar ook de publieke opinie te hulp. Deze zomer start de vereniging een grote campagne onder het motto „Vluchtelingen, mogen ze even", om „al die mensen die aarzelen, slecht geïnfor meerd zijn of vooroordelen hebben over de brug te krij gen", zo kondigde Maarten Houthoff, directeur van VluchtenWerk, aan. Een comi té van aanbeveling vol klin kende namen moet de cam pagne kracht bijzetten. Ook de schrijver Alexander Pola heeft zich achter Vluch telingenwerk geschaard. ,,Ik heb het gevoel historisch te behoren tot een ras van vluch telingen", zei hij op Loeve stein. „We deden thuis niets godsdienst, behalve als er te dat al tijdens het paasmaal. Dan werd er een tekst gelezen die grote indruk op me maakte en er, ik zeg het maar in mijn ei gen woorden, op neerkwam dat de joden de vreemdelingen moesten behandelen vanuit de gedachte dat zijzelf ooit vreemdelingen waren geweest in Egypte. Ik heb al jaren het idee dat het beleid van onze regering niet aan die gedachte voldoet". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Nederland mag in het Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP) geen „eigen" doelstellin gen formuleren voor het bestrijden van het broei kaseffect (opwarming van de aarde door toename van kooldioxide in de atmosfeer). Een combinatie van enerzijds uitgebreide heffingen op ver vuilende produkten en ander zijds subsidies op schone pro dukten moet worden voorko men. En Vv. »"ts zijn eenzijdig, door Nederland vast te leggen normen die leiden tot milieu vriendelijkere produkten uit den boze, zo meent het minis terie van economische zaken (EZ). Tussen het departement van vice-premier De Korte (VVD) en andere ministeries wordt nog steeds druk overlegd over de inhoud en de financiering van het NMP, dat volgens mi nister Nijpels (milieu) half april zou moeten uitkomen. EZ houdt vol dat Nederland geen voortrekkersrol dient te vervullen in het internationale milieubeleid, omdat anders de concurrentiepositie onder druk komt te staan. De mening van EZ staat haaks op die van de vijftig Neder landse top-economen die pre mier Lubbers dinsdag een open brief hebben gestuurd. Zij pleiten voor een strenger nationaal milieubeleid, dat op korte termijn weliswaar eco nomisch nadeel kan opleve ren, maar op de lange termijn niets dan voordeel geeft. De oproep sluit aan op recente on derzoekresultaten dat de uit stoot van kooldioxide snel, moet worden teruggedrongen. EZ wijst er echter op dat het broeikaseffect een internatio naal probleem is, waaraan Ne derland voor slechts 0,4% bij draagt. Het ministerie is wel voor een beperkte energiebesparing maar keert zich tegen „exorbi tante" programma's die sterk onrendabele investeringen via hoge subsidies rendabel zou den maken. Verder wijst EZ de aantasting van het markt waarde-principe van 'de gas- prijs af. Ook overheidsingrij pen in de prijsverhouding tus sen de „gewone" grondstoffen en grondstoffen die door recy cling worden verkregen, is volgens EZ ongewenst. „Hef fingen en subsidies hebben geen nut, omdat het geld op die manier wordt rondge pompt", redeneert EZ. Het de partement wil het milieubeleid toespitsen op de verzuring, vermesting en afvalverwijde ring, waarbij rekening wordt gehouden met de bestrijding van het financieringstekort en vermindering van de collectie ve lastendruk. (ADVERTENTIE) ■wiSEJHigan AUTORADIO MET CASSETTESPELER MG/FM Stereo met 12 voorkeuzezenders. Autom. zenderopzoek systeem. Vermogen 2x7 Watt SupertechprijS^23^ Supertech luidspreker. 40 Watt Pet set 69.95 Bijpassende anti-diestalslede 39.95 Afgekeurde spenen nog in de winkel DEN HAAG Nog steeds zijn ondeugdelijke spenen en fopspe nen in de winkels te koop. Een steekproef door Konsumenten Kontakt (KK) wees uit dat veel winkeliers nog spenen verkopen die niet voldoen aan de wettelijke eisen. Het ministerie van WVC, dat toeziet op de naleving van de Warenwet, gelastte en kele weken geleden de fabrikanten en importeurs van spenen en fopspenen ondeugdelijke exemplaren vóór 3 maart uit de handel te nemen. TILBURG De helft van alle protestants-christelij ke scholen in Nederland verdwijnt als de plannen van de regering doorgaan om ongeacht de 'omvang van een gemeente voor basisscholen een minimu maantal van 150 leerlin gen te eisen. Dat stelde beleidsmedewerker C. Langstraat van de besturen- raad van de Protestants-Chris telijke Onderwijsvakorganisa tie (PCO) gisteren in Tilburg tijdens een CDA-studiedag over het bijzonder onderwijs. Hij verweet het CDA „een zwalkend bezuinigingsbeleid" en hield een krachtig pleidooi voor het bijzonder onderwijs. „Wij constateren dat bij de scholen de maat echt vol is". Ten overstaan van ongeveer 150 mensen uit de onderwijs wereld vroeg hij het CDA de plannen in de kabinetsnota „De school op weg naar 2000" met klem van de hand te wij zen. „Het kan en mag niet zo zijn dat het CDA deze voor stellen zou omarmen, louter om de uitgaven van onderwijs en wetenschappen op korte termijn beter onder controle te krijgen", aldus Langstraat. CDA-voorzitter W. Van Vel- zen onderstreepte het in zijn ogen grote belang van het bij zonder onderwijs door te ver wijzen naar het recente onder zoek waaruit blijkt dat 51 pro cent van de Nederlandse be volking niet gelovig is. „Een schrikbarende ontwikkeling", aldus Van Velzen. „Maar voor het bijzonder onderwijs juist een uitdaging er extra tegen aan te gaan". Voorwaardelijke straf en boete voor weduwe Rost ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft de 74-jarige we duwe van de voormalige NSB- voorman Rost van Tonningen vandaag veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier weken en een geldboete van tweeduizend gulden. Haar woordvoerder, de vroegere NSB-burgemees- ter W.P. Zeilmaker (80), werd veroordeeld tot een geldboete van vijfhonderd gulden. De rechtbank achtte bewezen dat Rost van Tonningen en Zeil maker antisemitische lektuur in hun bezit hebben gehad en hebben verspreid. KNOLLEN VERTROUWELIJK WETSVOORSTEL WIL AANPASSING VOORARREST (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Binnen de rechterlijke macht is grote beroering ontstaan over een nog vertrouwe lijk wetsvoorstel tot aan passing van de inverzeke ringstelling van verdach ten. Rechters en officieren van justitie vrezen het ergste voor de werklast. In een stad als Amster dam spreekt men al over een verdubbeling van het aantal rechters-commissa- rissen. Het wetsontwerp kelijk vandaag op de agenda van de ministerraad komen. Naar verluidt wil Justitie ech ter eerst de financiële conse quenties, voorlopig geschat op veertig tot vijftig miljoen gul den, doorrekenen en overleg plegen met betrokkenen. In het wetsvoorstel, geboren onder druk van Europees recht, krijgt de verdachte eerder de kans voor een onaf hankelijke rechter (rechter commissaris) te komen. Na de eerste zes uur van het politie verhoor kan hij, net als nu, twee dagen op het politiebu reau worden vastgehouden (inverzekeringstelling). Bin nen die twee dagen en dat is nieuw kan hij al meteen bij een rechter-commissaris onmiddellijke invrijheidstel ling vragen. Nieuw is ook dat de inverze keringstelling door de rechter commissaris in plaats van de officier van justitie verlengd kan worden met drie dagen (nu twee). De officier moet nog wel de vordering daarvoor doen. Daarna blijft alles bij het oude: de bewaring op last van de rechter-commissaris, de ge vangenhouding op last van de raadkamer van de rechtbank. In het concept-wetsvoorstel een „noodvoorziening" staat dat Justitie de gevolgen nu nog niet kan overzien en dat nader overleg nodig is. Wel wordt een „aanzienlijke werk belasting" voorzien, belemme ringen voor het opsporingson derzoek en ook meer rechts hulp (de advocatuur wordt eerder ingeschakeld) dus meer kosten. Schaduw De minister wil met snelle wetgeving voorkomen dat in elk arrondissement nu een an der beleid tot stand komt. Bin nen justitiële kringen ver wacht men overigens dat het komende wetsvoorstel zijn schaduw nu al vooruit zal wer pen in rechterlijke uitspraken. Volgens cijfers van Justitie waren er vorig jaar 41.000 in verzekeringstellingen. Daar van werden er ruim 22.000 na de eerste twee dagen verlengd met een of twee dagen. Ten slotte bleven 12.000 verdach ten over tegen wie bewaring werd gevorderd en in 11.000 gevallen gebeurde dat ook. Amsterdam neemt daarvan behoorlijke wat voor zijn reke ning. Het rekenplaaïje van vo rig jaar: globaal een kleine 15.000 mensen in verzekering gesteld, 8.000 verlengingen daarvan, 3.800 „bewaringen". Niemand kan inschatten hoe veel van die grote groep die de eerste twee dagen in verzeke ring wordt gesteld het er maar op waagt meteen onmiddellij ke invrijheidstelling bij de rechter-commissaris te vragen. In het uiterste geval kan de rechter-commissaris er vol gens het voorstel drie maal aan te pas moeten komen en dan ook werkelijk met een ge degen verhoor. Dat kan ver strekkende gevolgen hebben voor niet alleen dit deel van de rechterlijke macht, maar ook het ondersteunende appa raat, van griffie tot chauffeurs en parketpolitie. Een veel gro ter aantal verdachten zal im mers in een eerdere fase „er gens" moeten worden gehoord in bijzijn van officier en advo caat. Moeilijkheden Mr. Asscher, president van de Amsterdamse rechtbank, ziet „grote, zo niet onoverkomelij ke moeilijkheden". Een van zijn rechter-commissarissen, mr. Van de Pol, komt tot een eerste „vrij dramatische schat ting" van een verdubbeling van het aantal rechter-com missarissen (zonder ook de kinderrechters mee te tellen) in de hoofdstad: van acht naar zestien. Asscher: „Die mensen heb ik niet, net zo min als het ondersteunend apparaat. En kreeg ik ze wel, dan had ik geen ruimte voor ze". Van de Pol: „Het is een dubbe le nekslag voor de rechter commissarissen: ze worden veel eerder ingezet en moeten op afroep beschikbaar zijn, ook in het weekeinde. We hebben nu een piketregeling, maar straks moeten we volcontinue gaan werken". De Amster: damse persofficier De Wit in een eerste reactie: „Ontzet tend. Iedereen is het er hier over eens dat dit niet kan met de huidige organisatie". De uitspraak van het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg in de Bro- gan-zaak (vier Ierse terroris ten) de aanleiding tot de aanpassing van onze wetge ving was erop gericht de verdachten in een eerder sta dium met een onafhankelijke rechter te confronteren. Het is echter de vraag of de verdach te in Nederland zoveel gebaat is met het wetsvoorstel dat er nu aan zit te komen. Mr. As scher: „Na twee dagen is het opsporingsonderzoek nog in volle gang. Die termijn is zo kort dat de rechter-commissa ris dan maar de politie het voordeel van de twijfel zal gunnen in de praktijk en ver lengt met drie dagen in plaats van nu twee, dus in het nadeel van de verdachte". Als er een wetswijziging van het wetboek van strafvorde ring moet komen en daar is Asscher wel van overtuigd al gaat het hem allemaal wel erg snel dan zijn er volgens hem andere, betere alternatie ven. De minister volgde het meerderheidsadvies van de commissie Moons (herijking wetboek van - strafvordering) voor zijn wetsontwerp. As scher voelt meer voor het minderheidstandpunt dat min der capaciteitsproblemen op zal leveren: drie dagen inver zekeringstelling en geen ver lenging maar onmiddellijk daarna zonodig de bewaring in opdracht van de rechter-com- Toetsing Anderen gaan wel zover de noodzaak van de razendsnelle wetgeving in Nederland op ba sis van de uitspraak in Straats burg op z'n minst te betwijfe len. Rechter-commissaris Van de Pol wijst er bijvoorbeeld op dat het Nederlandse strafrecht, in tegenstelling tot dat in di verse andere landen, allerlei momenten van controle en toetsing kent in de verschil lende fases van het voorarrest. Officier van justitie De Wit: „Waarom moeten er zoveel consequenties aan die uit spraak in Straatsburg worden verbonden, kritiekloos en zon der discussie met het openbaar ministerie tot nog toe? Het is droevig dat ogenschijnlijk bui tengewoon makkelijk de histo risch gegroeide verhoudingen in ons land omver worden ge gooid door een zaak tegen het Verenigd Koninkrijk en door koudwatervrees over enkele tegenstrijdige uitspraken van de rechterlijke macht". Hij vreest dat de aandacht van de politie straks langs de officier van justitie heen gaat, recht streeks naar de rechter-com missaris. Dat heeft praktische gevolgen: een officier draait veelal mee in het onderzoek, in de projectmatige aanpak daarbij ook vaak, in tegenstel ling tot de rechter-( Ook ziet De Wit principiële problemen. Volgens hem wordt voorbij gegaan aan de rechterlijke elementen die ook aan de functie van de officier kleven in de fase van de in verzekeringstelling, zoals con trole en toezicht op de politie. Het zou denkt hij de moeite waard zijn dat ook eens te toetsen in Straatsburg. INGE CRUL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3