„Principieel boeren" komt op de tocht CcicLcSomar' Heilzame vervreemding kerk wereld CHRISTELIJKE PLATTELANDS JONGEREN: EIGEN ORGANISATIE BEHOUDEN Joodse kritiek op nieuw liedboek EKD „Terrorisme in strijd met de leer van islam Actie tegen seks, geweld en godslastering op televisie beroepingen boekwijzer if brieven 'PI lezers >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eXdóQ.Qowtant DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGII ÏÏIIN1 Bisschoppen overwegen excommunicatie drugshandelaren LIMA De Peruaanse rk bisschoppen onderzoeken of drugs handelaren kunnen worden geëxcommuniceerd. Dat heeft aartsbisschop Ricardo Durand, laten weten. Veel parochies in het gebied waar de cocaplant wordt ver bouwd, hebben er bij de bisschoppen op aangedrongen alle drugshandelaren uit te sluiten van de sacramenten. Hun pasto raal werk wordt door de drugshandel ernstige schade toege bracht. De Mexicaanse bisschoppen werken aan een document dat de ex-communicatie van drugshandelaren mogelijk maakt. De bisschoppen hebben daarbij niet de boeren en armen op het oog die om te overleven hun toevlucht moeten nemen tot ille gale activiteit, zoals de verbouw van cocaplanten, maar alleen de leiders van de drugshandel. „Aanhang Lefebvre met tien procent toegenomen" RICKENBACH Het aantal traditionalistische katholieken in de wereld is na de excommunicatie van aartsbisschop Marcel Lefebvre met tien procent toegenomen. Dat zegt Bernard Fellay, een van de vier priesters die vorig jaar tegen de wil van paus Johannes Paulus II door Marcel Le febvre bisschop werden gewijd. Hij zegt dat vooral in Mexico en in diverse Aziatische landen de beweging van Lefebvre, die in totaal ongeveer 100.000 mensen omvat, meer aanhang krijgt. Sinds de excommunicatie van Lefebvre hebben volgens Fellay 16 van de 215 priesters en 25 van de 257 priesterstudenten de Pius X-broederschap verlaten. Hij acht een verzoening met het Vaticaan weinig waarschijnlijk. Het belangrijkste in de muziek staat niet in de noten. Gustav Mahler ZWOLLE De keuzes waarvoor boeren met een christelijke levensovertui ging gesteld worden krij gen steeds scherpere kan tjes. Simpelweg komt het er op neer dat men moet kiezen tussen principes en een dikkere porte monnee. Vooral de jonge generatie boeren, vol met ideeën, tech nische kennis en ambitie, valt die keuze zwaar. Ze moeten opboksen tegen een economi sche beweging waarin geen plaats lijkt te zijn voor „prin cipieel boeren". De Christelijke Plattelands Jongeren organisatie (CPJ) heeft zowel landelijk als op provinciaal niveau in haar lange bestaanstijd al heel wat bergen en dalen gekend. La gen de oorzaken van die golf beweging toen voornamelijk bij het al of niet aanwezig zijn van een actief bestuur of het beschikbaar zijn van subsidie gelden, nu zit de zaak heel wat ingewikkelder in elkaar. De CPJ Overijssel is mede daarom begonnen haar eigen organisatie door te lichten, ook in verband met gedach ten over samenwerking met andere organisaties. Volgens algemeen voorzitter Mart van der Scheer uit Zwolle zullen er nieuwe wegen bewandeld moeten worden om de eigen identiteit van de christelijke boer te bewaren. De CPJ kent twee takken, een waarin vorming en ont spanning centraal staan en een agrarische tak, waarvan meer dan de helft van de le den deel van uit maakt. Vooral binnen deze laatste groep, waarvan Jacob van Dalen uit Sint Jansklooster voorzitter is, heeft te maken met het nieuwe spannings veld dat ontstaat tussen de roep om een sterke organisa ties van agrarische jongeren en de bewaking van eigen christelijke waarden. Jacob van Dalen: „De proble men waar de jonge boeren voor komen te staan gaan in deze tijd niet alleen meer over techniek en organisatie bin nen het bedrijf. Je moet keu zes maken aangaande toedie ning van hormonen, de bio technologie, de genetische manipulaties en het omgaan met natuur en milieu. Dat zijn zaken die direct te maken hebben met het beheer van de Schepping". Voor de jonge boer is het ge makkelijk en dus zeer verlei delijk om onbeperkt gebruik te maken van de nieuwe mo gelijkheden. Die weg belooft immers een snelle verhoging van het inkomen. „Bij het eventueel samengaan van de organisaties zijn we bang dat die weg daarom te gemakke lijk genomen zal worden', al dus Van Dalen. „We zijn er van overtuigd dat er alternatieven te vinden zijn voor de boeren die hun le vensbeschouwing trouw wil len blijven. Scharreleieren scharrelvarkens en de onbe spoten groenten zijn op kleine schaal antwoorden geweest op vroegere vraagstukken. We zijn er van overtuigd dat op de nieuwe vraagstukken ook antwoorden te vinden zijn". Van belang acht voorzitter Van der Scheer het dat de CPJ nieuw leven wordt inge blazen. „Alleen via een krachtige organisatie kunnen we onze stem laten horen en voorkomen dat individuele jonge boeren toch zwichten voor het directe gewin". BONN Het Algemeen Joods Weekblad in de Duitse Bondsrepubliek heeft kritiek op het ont werp van een nieuw lied boek voor de Evangeli sche Kerk in Duitsland. Enkele gezangen, vooral die voor de Goede Week, bevatten „anti-joodse uit spraken", aldus het weekblad. De gezangen rond het lijden en sterven van Jezus zouden hetzelfde patroon volgen: Christus is door de joden om het leven gebracht en de Ro meinse landvoogd Pontius Pi- latus zou geheel onschuldig zijn. Als voorbeeld noemt het blad het lied „Christus, die ons zalig maakt" waar in het eerste vers staat: „...werd voor ons tegen middernacht gevan gen genomen als een dief, voor de Hoge Raad gebracht en valselijk aangeklaagd". In het vorige liedboek, dat uit 1950 dateert, werd nog gezegd dat Christus voor „goddeloze mensen" werd gebracht. Vol gens het joodse weekblad is de nieuwe versie nog anti-jood- ser dan die uit 1950, omdat het lijden van Jezus nu geheel op het conto van de Hoge Raad wordt geschreven. Ook het lied „Nu behoren onze harten geheel aan de man van Golgotha" uit 1938 kan niet door de beugel. Daar wordt het jodendom in feite gelijkgesteld aan „de helse machten van de leugen". Geen jood zal begrijpen dat zo'n lied opnieuw in het lied boek wordt opgenomen. Want 1938 is het jaar waarin zoveel christenen over het ontzaglij ke lijden van de joden zwe gen, aldus het weekblad. De commissie voor het lied boek van de EKD heeft in de zomer van 1988 het ontwerp met 538 gezangen naar de evangelische kerken in de Bondsrepubliek, de DDR en Oostenrijk gestuurd. De ker ken kunnen tot 30 januari 1990 het boek uitproberen. DEN HAAG „Terroris tische activiteiten zijn volledig in strijd met de leer van de Islam, zelfs wanneer men de nobelste doeleinden wil berei ken." Dit zegt Hazrat Mirza Tahir Ahmad Kha- lifatul Masih IV, de gees telijke leider van de in ternationale Ahmadiyya Moslim Beweging, die vandaag honderd jaar be staat. In een boodschap ter gelegen heid van het eeuwfeest bena drukt de khalief het vreedza me karakter van de ware is lam. „Het heil van de mens heid is afhankelijk van de be reidheid deze godsdienst van de vrede te accepteren. Islam is de religie die een eind maakt aan alle vormen van discriminatie en die alle bar rières van ras, huiskleur of geloof afbreekt." De 60-jarige khalief, geboren in India, is auteur van onder meer 'Bloedvergieten in de naam van de religie'. Daarin betoogt hij dat de oorspronke lijke bedoeling van de gods dienst is de mensen door lief de te verenigen, maar dat de religie wordt misbruikt om terreur te rechtvaardigen. De Ahmadiyya Beweging, „de meest dynamische missionaire sekte binnen de Islam", ont stond honderd jaar geleden toen de moslimleraar Hazrat Ahmad in India bekend maakte dat hij de beloofde Messias en Profeet was. On danks heftige tegenstand van orthodoxe moslimgeestelijken en van de Pakistaanse over heid, tot in de tijd van gene raal Zia ul-Haq, heeft de be weging zich over 120 landen waaronder Nederland ver spreid met in totaal ruim tien miljoen aanhangers. De bewe ging heeff zo'n duizend mos kees en wil de Koran in alle 640 wereldtalen vertalen. De Koran is nu reeds in ruim 100 talen vertaald. Het jubileum concentreert zich op het herwinnen van de verloren glorie van de Islam, dienst aan de mensheid en het stichten van vrede op aarde. In Nederland zijn er van don derdag tot zondag feestelijk heden in het nationaal cen trum te Nunspeet. „Ik ben me er terdege van be wust," zegt de khalief in zijn boodschap, „dat in de ogen van kwaadwillende buiten staanders de Ahmadiyya Be weging niet serieus wordt ge nomen omdat ze nog niet krachtig genoeg is een we reldwijde revolutie op gang te brengen." WHEATON Christelijke leiders in de Verenigde Staten gaan de Amerikanen oproepen bedrijven te boycotten die door hun reclamespots de uitzending van programma's met seks, ge weld of godslasterlijke uitspraken mogelijk maken. Vanaf eind april worden gedurende een maand de programma's van grote omroepen gevolgd. De actie is een initiatief van de organisatie „Christelijke leiders voor verantwoorde televisie" waarin lei ders van 70 kerken, van 53 theologische opleidingsinstituten en van christelijke omroepen samenwerken. Clear-TV probeert al drie jaar de omroepen ertoe over te halen minder geweld, seks en godslastering in hun programma's op te nemen. Nadarianda* Herormde Kerk Beroepen te Dinteloord H.A. van der Pol te Boskoop: te Rijssen A. van de Beek te Genemuiden; te Rijssen C.J. van der Plas te Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Lutten-Slagharen drs.G.Kuiper te Roodeschool; beroe pen te Aduard H.J. Mulder te Oen- kerk; te Huizen (N-H) drs. J.D. Hof- stra te Oldebroek. Aangenomen naar Klazienaveen drs. J. Donker te Oosterend (Texel). Bedankt voor Harlingen E.C. Kim te Deventer. Gereformeerde kerken vrijgemaakt Boroepen te De Bilt-Bllthoven B. van Zuljlekom te Hattem; te Hilversum J.B. Wilmink te Smilde i.c.m. Diever; te Assen-Zuid H.E. Nieuwenhuls te Ermelo. Bedankt voor Assen-Noord T. Wendt te Bunschoten-Oost. Be roepbaarstelling drs.J.W. Boerma. Wortmanstraat 624, 8265 AZ Kam pen. Bedankt voor IJmulden M. de Vries te Winsum-Obergum. Schoonmaak voor Pasen Werklieden zijn de afgelopen dagen in Rome bezig geweest de Sint Pieter een schoonmaakbeurt te geven. Hier stoft een arbeider een van de vier zuilen van Bernini af rond het hoofdaltaar. foto: ap „Gereformeerde Bond moet erbij" DEN HAAG De orga- nisatoren van de kerken- dag willen een gesprek met de Gereformeerde Bond over zijn bezwaren tegen deze oecumenische dag die op 16 september wordt gehouden. In dat gesprek willen zij bekij ken of zij aan de bezwa ren tegemoet kunnen ko men. De commissie die de ker- kendag coördineert, heeft dit geschreven aan het be stuur van de Bond, dat be gin maart bekend maakte niet deel te nemen aan de kerkendag. Volgens de Bond is het pro gramma van deze dag, die het Nederlands hoogtepunt moet vormen van het conci liair proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping, te eenzijdig. De Bond kondigde aan dit najaar een eigen conferentie te houden. De organisatoren van de kerkendag vinden dat het besluit van de Bond „wezen lijk afbreuk doet aan het ka rakter van deze ontmoeting van kerk en christenen". Het programma voor de kerkendag is nog niet rond en dat er zijn genoeg moge lijkheden zijn om een eigen inbreng van de Bond te rea liseren, vinden de organisa toren. De voorzitter van de her vormde synode, ds. B. Wal let, heeft zich bereid ver klaard aan het gesprek met de Bond deel te nemen. Ook de secretaris van dé stuur groep van het conciliair pro ces, drs. J. van Veen, hoopt erbij te zijn. Over God en mensen en over theologie en wetenschap De Utrechtse godsdienstfilo- soof Vincent Brümmer heeft een boekje korte overdenkin gen geschreven: „Alzo lieft heeft God. Overdenkingen over Gods omgang met men sen". Brümmer behandelt in dertien hoofdstukken grond woorden van het christelijk geloof, bijvoorbeeld liefde en trouw van God, maar het gaat ook over heel menselijke za ken, zoals de vraag „waarom gaan wij naar dé kerk". Brümmer schrijft in het boek je helder en eenvoudig, zon der dat de inhoud daardoor oppervlakkig wordt. Het boekje is uitgegeven bij Kok en kost 13,90. Brümmer schreef de bovenge noemde overdenkingen op basis van preken die hij hield. Daarin verwerkte hij stof die hij elders uitwerkte op een wetenschappelijke manier. De „wetenschapper Brurhmer" komt naar voren in het boek „Over een persoonlijke God gesproken, studies in de wijs gerige theologie". Hij be spreekt hierin de moeizame verhouding tussen theologie en filosofie; een bijna Neder lands probleem, want in de Angelsaksische wereld is er een traditie is het bespreken van theologische onderwer pen in een filosofisch klimaat. De studie van Brümmer is verhelderend en zeer infor matief. Het boek is uitgegeven bij Kok en kost 28,50. EEN SPANNENDE FILM OVER TITUS BRANDSMA Wat een verademing. Laat buitenlanders los op een Nederlands onder werp en je gelooft je ogen niet! Spannende dialogen, soepele montage, geen gestuntel waardoor je ogenblikkelijk de draad kwijt bent, niet het vette, banale effectbejag om toeschouwers plat te krij gen. Italianen met gevoel voor drama en schoonheid, spelen en regisseren een episode uit de Nederlandse bezettingstijd. Hoofdfiguur: Titus Brandsma. Ruim drie jaar geleden, toen de paus hem canoniseerde, kregen ze in Italië lucht van hem en in tegenstelling tot wat hier gebeurde, ontstond er ook buiten de kleine kring van al geïnteresseerden be langstelling voor zijn levens geschiedenis. Misschien wel omdat Brandsma niet het type heilige is waar de gemiddelde Italiaan mee opgroeit, de tot cliché geworden braafheid. Een man die kennelijk be wondering wekt in een ka tholiek land dat op z'n zachtst gezegd weinig heldhaftige herinneringen aan de oorlog heeft overgehouden. Voor de film, gemaakt door de Italiaanse televisie RAI, werden twee jaar geleden op namen gemaakt op het Bin nenhof in Den Haag, waar de Titus Brandsma foto.- anp Gestapo was gehuisvest en waar Titus Brandsma werd verhoord, nadat hij als mode rator van de katholieke pers zich verzet had tegen richtlij nen van de nazis voor de kranten. De meeste opnamen zullen echter wel in Italië zijn gemaakt, ook al oogt het de cor erg Nederlands. Maar de acteurs daarin zijn allemaal Italianen en dat zorgt voor dat heilzame vervreemdings effect, hier ongetwijfeld niet gezocht, maar zo werkt het zeker op Nederlandse kijkers, waardoor een oude geschiede nis die je van haver tot gort dacht te kennen, nieuw bloed krijgt We zien een Titus (Heinz Bennent) die in vlot Italiaans voor zijn zaak opkomt, door Nederland treint en door Duitsers wordt geschaduwd, een Nijmeegse studente die het aanlegt met een Duitse of ficier om hem vrij te krijgen, als hij eenmaal is gearresteerd en eerst in Scheveningen, la ter in Amersfoort en uiteinde lijk in Dachau aan zijn eind komt. Daartussendoor zijn de aparte geschiedenissen gewe ven van een jonge joodse on derduiker die het dank zij Brandsma redt, en van de Duitse ondervrager die door het optreden van Brandsma aan het twijfelen slaat. Het scenario dat regisseur Silvio Mestranzi maakte kreeg de instemming van de Neder landse Titus Brandsma-ken- ner Emile Gemmeke. Die historische gegevens zijn tot op het bot benut, maar op sobere, overtuigende, wijze, in de beste tradities van de Itali aanse film, verwerkt. De film vervalt niet in getuigenissen en opereert evenmin vanuit een specifiek kerkelijk kader. Juist doordat die moraliseren de aanpak ontbreekt, slaagt de film erin waarden over te brengen, waarden waarvoor het nog steeds de moeite waard is te leven. PAUL VAN VELTHOVEN Le Due Croci Het tweede kruis) van Silvio Mestranzi. KRO-televisie, vrijdag 20.45 - 22.30 uur, Ned. I. Subsidie op premiewoninge )EN E ENKELE duizenden kopers van een premiewoning dreigen in grote financiële moeilijkheden te komen nu de subsi u'ls,° waarop zij rekenden mogelijk niet meer worden verlet De reden daarvoor is dat zij voor hun koopcontracten e^st bruik hebben gemaakt van verouderde standaardovert iectan komsten. Het ministerie van volkshuisvesting heeft die oi l0cht c eenkomsten per 1 januari gewijzigd en de oude formulie uitkorr worden sindsdien niet meer voor het aanvragen van itroom overheidsbijdrage in de bouwkosten geaccepteerd. ^dst tt teert a XlOE het mogelijk is dat in naar schatting vijf- tot tiem tegens zend gevallen in de eerste drie maanden van dit jaar torting nog gebruik is gemaakt van de oude formulieren is niet 'en ze< heel duidelijk. De bouwondernemers wijzen het ministf- als schuldige aan; op Volkshuisvesting zou veel te laks gehandeld met het verstrekken van informatie over de ni T we regeling. Co wil OOK de consumentenorganisaties en de Vereniging Huis wekken ten minste de indruk dat de ambtelijke inst ties een fikse steek hebben laten vallen. Deze organisa Lp, spreken van „een puinhoop" in de premiesector; duidel taal, zeker waar het hier om nieuwbouw gaat. MERKWAARDIG in deze affaire is bovendien, dat notai sen blijkbaar zonder alarm te slaan aktes hebben laten pas ZEIS ren die niet meer aan de vereiste voorwaarden voided hals Ook zij mogen toch geacht worden op de hoogte te zijn het ingrijpende veranderingen in een regeling die voor h drijv cliënten van zó groot belang is. 5t0ffi •D la.0r BELANGRIJKER echter dan het aanwijzen van een sch mili« dige is het zoeken naar een oplossing voor de nu gere conti problemen. Voorkomen moet worden dat mensen die krai wore tens de geldende regelingen eigenlijk in aanmerking zoud zich komen voor een rijksbijdrage voor de aankoop van een hi wett nu op louter formele gronden in grote financiële moeilijkl en z den zouden worden gebracht. DAAROM is voor alle betrokken instanties soepelheid gel De b den bij het beoordelen van die overeenkomsten, die dooro bekendheid van de huizenkopers met de gewijzigde regeli niet aan de nieuwe voorwaarden voldoen. In dit geval is interpretatie naar de geest van de wet belangrijker, dan k op louter formele gronden vasthouden aan „de letter". duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Cameraman Bij een tv-reportage over de verkiezingen in El Salvador ontgaat mij de toegevoegde waarde van de verfilming van een gewelddadig treffen tus sen het Salvadoraanse leger en de verzetsbeweging FMLN. Wie zijn krant leest is vol doende geïnformeerd over be staan cn activiteiten van de gewapende verzetsbeweging en de gevechten met het leger. Dat leger heeft in de gebieden waar het zijn macht kon uitoe fenen tijdens de verkiezingen getracht de bevolking te inti mideren. Dat optreden was journalistieke aandacht waard; naai Jicter open 'king trole moet "Tboek dat gold niet voor de zovee! zoud willekeurige schotenwisseli met het risico zelf getroffen worden. Veel wijst erop dal cameraman doelbewust schoten. Vast staat echter hij ook het slachtoffer is worden van de overmoed de IKON-ploeg, hetgeen sneuvelen uiteraard niet der betreurenswaardig maal G.J. Bakker, VOORSCHOTEN. Cameraman (2) Hot is voor de familie Cornel Lagrouw een grun dat hij is doodgeschoten. Jl/a het is zijn eigen schuld. V/A rjj] wel niemand weet waar ftjjn Salvador precies ligt, la afge staan dat iemand daar we t,en waar Nederland ligt. Opg deü drongen nieuws uit zo'n kleu tv landje interesseert hier m mand en als een journal! daar dan toch naar toe gai ben je hardleers en doe je d op eigen risico. Er zijn al g noeg mensen onnodig geda in zulke landen om nieuws vergaren, dat ook door grote landen wordt gedaan. Mevr. J. Niclou-Nassau, DEN HAAG. m< tijd lop< Vannacht regen DE BILT (KNMI) Het is nog steeds een komen en gaan van oceaanstoringen. In de krachtige westelijke straal stroom, die momenteel juist boven ons land ligt en waarin windsnelheden tot boven de 200 km/u voorkomen, bewe gen de slecht-weergebieden zich met grote snelheid dwars over de Oceaan naar onze om geving. Een dergelijke storing nadert nu snel en brengt ons vannacht al weer regen bij een vrij krachtige en aan zee tot hard of stormachtig toenemen de zuidwester. Morgen trekt het regengebied in de loop van de dag naar het. zuidoosten weg. Vooral in het noorden en westen schijnt dan 's middags de zon, mogelijk afgewisseld door een bui, een en ander bij middagtemperaturen van een graad of 10. De wind draait naar west en blijft vrij krach tig en aan zee hard of storm achtig. Rond zaterdag en de Eerste Paasdag passeert we derom een storing, vanaf Tweede Paasdag verbetert het weer mogelijk enkele dagen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: wissselend bewolkt en buien met hagel of natte sneeuw. Middagtempera- tuur rond 6 graden. Denemarken: wisselend be wolkt en buien met hagel of natte sneeuw. Middagtempera- tuur rond 8 graden. Britse Eilanden: in het noor den buien met hagel of natte sneeuw, maar meer naar het zuiden veel bewolking en af en toe regen. Middagtempera- tuur van 8 graden in het noor den tot 12 in het zuiden. Benelux en Bondsrepubliek Duitsland: buiig weer, moge lijk met hagel of natte sneeuw, later wat meer zon. Middag- temperatuur van 8 graden aan de kust tot 12 graden in het zuiden. Frankrijk: overwegend veel bewolking en eerst nog wat regen in het noorden. Middag- temperatuur van 11 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Alpenlanden: bewolkt en ai de noordzijde van de Alpen gen, boven de 1000 meti sneeuw, later opklaringe Middagtemperatuur in de d len en lage gebieden on streeks 12 graden. Spanje en Portugal: zonni Middagtemperatuur van graden in het noorden tot graden in het zuiden. Italië, Joegoslavische Grièkse kust: bewolkt en het oosten eerst nog een enki le bui. Middagtemperatui van 15 graden in het noorde tot 17 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min A< Amsterdam I. bow. 12 4 De Bill I. bew. 12 3 Deelen I. bew. 12 3 Frankfurt Luxemburg half bew. Casablanca Damascus Los Angeles

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2