'Opleiden is de basis van Unicum Tennis LEIDEN In de nationale tennis- competitie gaat heel wat geld om. De Nederlandse top is slechts be reikbaar als een ton of meer in een ploeg wordt gestopt, terwijl een klasse daaronder toch ook mini maal 50.000 gulden moet worden vrijgemaakt om met enige hoop op succes aan de kampioensrace deel te kunnen nemen. In het Leidse district is de laatste jaren slechts één vereniging bereid gebleken echt te investeren. Unicum dus. Aan de hand van geldschieter Ste ve Noorlander en co-sponsor ASICS werd de weg naar de top In geslagen. Dit seizoen komt de ploeg voor de tweede maal in de op een na hoogste klasse uit. „Het feit dat er in Leiden op hoofdklas se-niveau kan worden getennist, is voor het district een kostbaar goed", laat Jan de Wolf weten. Met Lodewijk Kallenberg (be stuurslid, belast met wedstrijdten- nis) en voorzitter Har Meijer vormt De Wolf niet alleen het dagelijks bestuur van de aan de weg timme rende club, maar ook de bepaald niet onbelangrijke sponsorcommis sie. Waar Dekker Tennis voorlopig lijkt te hebben afgehaakt in de race naar de top (de Warmondse club investeerde niet en mag nauwelijks nog hopen op behoud van de hoofdklasse-status), begaf Unicum zich wel weer op de transfermarkt. De opengevallen plaatsen moesten worden opgevuld; de plek In de hoofdklasse moest worden veilig gesteld. Want, aldus dezelfde De Wolf: „Unicum dient het District Leiden door op dit niveau te spe len. Het is goed dat er voor spelers en speelsters uit het district, bin nen het district de mogelijkheid is om op hoog niveau te tennissen. Beter zo, dan dat ze allemaal Lei den moeten ontvluchten". Een filosofie die dit jaar overigens niet kon worden waargemaakt. Kon tot vorig seizoen nog een re gionaal getint eerste team worden aangeboden, dit seizoen ontbreekt die binding. Margot van Overloop vertrok naar Amerika, Jacqueline van Wijk opteerde voor spelen in Duitsland, terwijl het Unicum-duo Jan Siemerink en Jacco Eltingh de gelegenheid kreeg te kiezen voor hoger niveau en veel meer geld. „Dus", laat het trio weten, „moes ten wij wel buiten het district gaan kijken. Dat was pure noodzaak, omdat we wel graag op dat niveau wilden blijven spelen". De Wolf, Kallenberg en Meijer zijn er niet bang voor dat de club het team zal laten vallen nu die toch prettige binding ontbreekt. Sterker nog, de leden hebben het bestuur laten weten het spijtig te zullen vin den als Unicum niet meer tot de nationale top zou behoren. Kallen berg vindt dat niet zo vreemd. „De club is in alle geledingen prestatie gericht. Van de 800 leden doen er 450 aan georganiseerd wedstrijd- tennis. Drie leraren geven tachtig uur per week les. Op alle niveau's doen Unicum-leden van zich spre ken. Het is dan niet echt opmerke lijk dat de leden het prettig vinden tennis op hoog niveau te kunnen bekijken. Niet voor niets organi seert Unicum nu al 24 jaar achter een de districtskampioenschap pen, passen de Masters zo goed bij de club". En vervolgend: „Het sfeertje bij Unicum is ook al lande lijk bekend. Neem nou de competi tiewedstrijden. Bij thuiswedstrijden zitten gemiddeld zo'n 250 toe schouwers te kijken, terwijl uitwed strijden al snel door een man of 100 worden bezocht. Zeker als het spannend wordt". Hetgeen allemaal weer niet bete kent dat bij Unicum alles en ieder een moet wijken voor het eerste team. „Het eerste is geen hals zaak", zo laat het trio weten. „Het staat financieel ook geheel los van de club. Mocht het eerste team op deze basis wegvallen, dan merkt De 'troika* op de tribune van Unicum, die ook tijdens deze competitie weer goed gevuld zal zijn. Jan de Wolf op de voorgrond, Lodewijk Kallenberg (links) en Har Meijer. FOTO. HENK SNATERSE Opleiden De vereniging Unicum die het on derdeel 'opleiding' hoog in het vaandel heeft staan. Sterker nog: „Opleiden is de basis van de club", weet De Wolf. „We investe ren déartoe ook veel in de jeugd. In trainingen, jeugdkampen, noem maar op. De opbouw van de club is mede daardoor ook goed. Als al les normaal loopt, spelen we vol gend jaar overgangs B met een team dat volledig uit nog jeugdige Unicum-leden bestaat. Daaruit blijkt toch wel dat we ons niet blindstaren op Unicum één, maar dat we het opleiden zeker niet ver geten". Wat de Unicum-troika betreft, be hoeft dat eerste team zelfs niet zo nodig de laatste stap, naar de ere divisie, te maken. Technische man Kallenberg: „Voor Unicum is de hoofdklasse net mooi. Voor een eredivisieteam is op dit moment geen geld en verenigingstechnisch is het prettig dat we nu geen eredi visie spelen. Die competitie wordt in augustus-september afgewerkt en in die periode hebben we op Unicum evenementen als de Mas ters en de onderlinge kampioen schappen geprogrammeerd staan". Waarmee Kallenberg overi gens niet zegt nooit hogerop te wil len: „Je begint aan een competitie om kampioen te worden. Dat is duidelijk. Maar het is niet zo dat wij ten koste van alles eredivisie willen spelen". Een mogelijkheid die voor volgend jaar overigens toch nauwelijks opgeld doet. Kal lenberg: „Ik denk dat Unicum dit seizoen een sub-topper kan zijn. Degraderen doen we niet, maar een kampioenschap zie ik ook niet direct zitten". ren gaat over bergen en door da len. In haar jeugdtijd gold zij als ta lentrijk, maar ook als mogelijk niet doorstotend. De speelster uit het Brabantse Best koos voor een ei gen lijn door tennis in Amerika te combineren met enige studie en vervolgens de wereldtoernooien af te reizen. De succesjes bleven niet uit, bij terugkomst bleek de pro gressie via een finale en halve fina leplaats bij de NK, toen nog ge speeld in Scheveningen. Vorig sei zoen stond Yvonne der Kinderen opgesteld in Leeuwenberg, maar hield een langdurige blessure haar buiten de lijnen. In het dubbelspel staat de aanvallend ingestelde der Kinderen haar mannetje, zodat de dubbelspelen met Cleire Wegink en Joost Winnink voor de nodige punten kunnen zorgdragen. Op Nieuwjaarsdag won Yvonne der Kinderen met Heieen van den Berg de dubbeltitel in het Dekker A- toernooi Joost Winnink is met zijn 18 jaren de Benjamin van het team. De in zijn juniorentijd als 'enfant terrible' bekend staande Peizenaar is ge rijpt. Een serie buitenlandse trips, waaronder één van vijf weken naar Australië, heeft bij Winnink geleid tot kanalisatie van de hem kenmer kende felheid. De speler uit Peize was jarenlang de bedreiging van zijn bekendere jaargenoot Paul Dogger, die al snel een internatio nal werd. De eigen inspanningen zonder bondshulp leverden inmid dels een plaats op wereldranglijst op, alsmede een hoge klassering op de nationale ranking. LEIDEN Unicum één bestaat dit seizoen uit Chris Vermeeren, Joost Winnink, Claire Wegink en Yvonne der Kinderen. Vermeeren tekende een contract dat hem voor twee seizoenen aan de Leidse club bindt. Winnink, Wegink en Der Kin deren bonden zich voor een sei zoen aan Unicum. De vijfentwintigjarige Vermeeren laat sinds enige tijd de maatschap pelijke loopbaan prevaleren. Ver meeren leidt In St. Willebrord een tennisschool, waarin ter onder- schelding van andere scholen het karate naast de tennistraining is opgenomen. De huidige A2-speler behoorde jarenlang tot de beste jeugdspelers van Nederland, maar had de pech het talent Eric Wil- borts voor zich te moeten dulden. Ook na zijn jeugdtijd vertoefde Vermeeren steeds in de hoogste regionen van het Nederlandse ten nis. De Bredanaar is honkvast, voor Unicum speelde Vermeeren een aantal jaren bij Manege Apel doorn met welk team hij de lands titel veroverde. Het contract tussen Unicum en Chris Vermeeren is het eerste, dat een langere looptijd dan één jaar heeft. Het beoogt de trainer/speler uit Breda ook een rol te geven in de opbouw van het team, een taak, die Vermeeren stellig ook ambieert. Claire Wegink traint, evenals Hellas ter Riet, binnen de tennisschool van Chris Vermeeren. De Tielse besteedde dit seizoen meer en se rieuzer aandacht aan haar tennis, hetgeen resulteerde in een forse stijging op de nationale AUDI-ran- king. Het tennis heeft Claire We gink van huis uit meegekregen, moeder Gladys en vader Gé be hoorden in hun Utrechtse periode tot de betere spelers. Na de goede landelijke resultaten was Wegink in het Joegoslavisch 10.000 dollar toernooiencircuit uiterst succesvol. Het gevolg een plaats op de we reldranglijst en opnieuw een stij ging op de nationale ranking. Vorig seizoen kwam Wegink uit in het naar de eerste klasse gedegra deerde ALTA-Amersfoort. De carrière van Yvonne der Kinde- Chrls Vermeeren. Tien... Tien Je zult ons van Hutspo(r)t niet horen zeuren. Wij vinden McEnroe ai lang veel leuker dan Wilander. Geloven absoluut meer in Connors of Agassi dan in Lendl in normale doen. Met andere woorden, er mag wat ons betreft best wel wat gebeuren op de baan wat niet direct met het edele tennis spel op zich te maken heeft. Het levert ook heel aardige plaatjes op. Zoals bijgaande prent, bijvoorbeeld. Qua idee, qua gevoel én qua compositie een absolute tien. Vinden wij. Af en toe, het is echt maar heel zeiden, kom je ze tegen. Die foto's waarvan je zegt: 'ja'. Woorden zijn dan overbodig. De foto moet z'n werk doen. Welnu, met dank aan Wil en fotograaf André, bij deze zo'n plaatje. Vader had het zoonlief nog zo beloofd: „Nee jongen, ik kom vandaag echt niet kij ken. Ik weet dat je dan ner veus wordt. En dat je dan niet lekker meer speelt. Nee, echt. Ik breng je weg naar des baan en ga weer naar huis. Naar mamma. Bei maar op als je klaar bent, dan kom ik je wei weer ophalen". Maar ja, een vaderhart... Bewijs? Martin Hoekstra is, de redactie van Hutspo(r)t is zich dat zeer be wust, een begaafd dubbelaar. In de één- tegen-één wil hij nog wel eens op belangrij ke onderdelen tekort schieten, maar in het spel-met-vier mag hij er zeker zijn. Wij van deze rubriek onderkennen derhalve Hoekstra's capacitei ten. Maar zien toch niet zo snel in dat hij de wereldkampioenen in het dubbelspel, Flach en Seguso, een voudig aan de kant zou kunnen zetten. De felgele trui waarmee Hoekstra en partner vorig seizoen naar Wimbledon vertrok ken, deed zulks echter wel vermoeden. Zodat het weer niet zo vreemd was dat de Amerikaanse dubbel- spel-matadoren hen persoonlijk aanspra ken op de nogal aan stootgevende teksten ('wij willen een 'wild card', want we zijn be ter dan Flach en Segu so'). De door Hoekstra ge wenste dubbel kwam er echter niet van en Wij van Hutspo(r)t denken dat dat maar beter is ook. Per slot van rekening is de tekst nu nog al tijd niet achterhaald. En kunnen de truien dus, omdat het tegen deel niet is bewezen, nog tot in lengte van dagen worden gedra gen... 'Dream' 'Eind augustus van dit jaar (1988 red.) verliet Suzanne Vis sers de internationale jet, die haar voor de eerste maal naar de Verenigde Staten bracht. De inwoonster van Oegstgeest kwam naar Ramapo College. Ze droeg twee koffers bij zich, een grote teddybeer en een tennisracket. Als recentelijk ge slaagd VWO-leerlinge koos Vissers uit een hele reeks van universiteiten, het Ramapo College. De geschiedenis leerde haar, dat Ramapo een plek was, waar ze de Amerikaanse cultuur kon leren en waarderen. Tennis is een deel van de Amerikaanse cultuur, waar ze plezier in heeft. Als een der betere speelsters van haar club begon Vissers regelmatig ter spelen. Medio september merkte Ramapo-coach Mlki Alba nese het spel van Vissers op en vroeg haar mee te spelen in het team. Vier dagen tater won Vissers de eerste single te gen Montclair, gevolgd door winst In het eerste dubbel met Sagorlca Basu. Het waren de enige twee zeges In een wed strijd, die Ramapo met 7-2 verloor. Vissers won daarna de enkelspelen tegen Monmouth en Staten Island. Ze vervolgde haar reeks overwinningen tot de tweede ronde van de NJAI- AW kampioenschappen, waar ze met 7-5, 2-6, 6-1 verloor van de als vierde geplaatste. In de consolation sloeg Vissers met twee zeges terug om te besluiten met winst in twee van de drie teamwedstrijden'. Wie vorig jaar had voorspeld dat 'Ramapo News Sports' on der de titel 'International Dream' een epistel zou wijden aan OLTC-speelster Suzanne Vissers, zou ongetwijfeld wat merk waardig zijn aangestaard. De 18-jarige Vissers is per slot van rekening niet de bekendste van de Leidse 'tennisdochters'. Maar sinds kort dus duidelijk wel de bekendste In de regio van Ramapo, dichtbij New York... Tok-tok, tok-tok, tok-tok. Hoofden, die van links naar rechts gaan en van rechts naar links. Applaus. Zwaar gezucht links, idem rechts. Een stem, aie cijfers noemt. Of „djoez zegt. Of een stem, die FOTO'S: ANDRÉ VAN HAASTEREN r de afgestemde kl gele ballen. Afstekend teeen een groene of gravelrode kleur. Wie aie beelden kan thuisbrengen, heeft met tennis te maken. heeft alles met tennis te maken. Eiland... Eiland Tja, daar drijf je dan. Wat jou betreft was je nog maanden meegegaan op het rode gravel. Puf en haar genoeg. Stuiteren deed je nog als de beste. En toen kwam die idioot. Moest je zo nodig een lel geven, terwijl een rustig tikje meer dan voldoende was geweest... En tja, daar drijf je dan. Als een geel eiland in een groen meer. Voorbestemd om je diensten te bewijzen aan voetballende jochies. Of nog erger: aan graag achter ballen aanhollende honden. Tja, daar drijf je dan. Ook het leven van een tennisbal kan hard zijn. Onder redactie van Gert-jan Onvlee en Peter van der Hulst. Plaatje... Plaatje Vaderhart Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaai. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 22