,eidse binnenstad blijft egionaal koopcentrum Grote schoonmaak en protest in Slaaghwijk STAD OMGEVING mposium over fiscus belastingbetaler Opbrengst collecte Juigalpa verdubbeld Subsidie voor Intensivering scholing Slimme EHBO-kit j~Noteer als nieuwe Intje weer op- [op het Leidse bureau. loskunde CcidAÖ Soutant f De Leidse swinkel houdt vrij- 1 maart vanaf 14.00 symposium met otto 'Recht en Slecht' de houding van de ten opzichte van de ingbetaler. Een en heeft plaats in de ;ehoorzaal in het ka- van de Landelijke iftedag. |tends vanaf 10.00 uur cliënten van de winkel in de Stadsge- al terecht voor hulp bij vullen van hun belas- mulier. Ook enkele Kamerleden zoals trda (D66) en Vreugden- DA) zullen daarbij de de hand bieden. Staats- ris H.E. Koning van fi- opent het symposium. ^klantvriendelijk is het e fiscale beleid', zo vra- organisatoren van het sium zich af. En: is het e beleid niet alleen een- 'er maar ook rechtvaar- tgeworden? Een aantal deskundigen zal vrijdag probe ren te achterhalen of het stre ven naar een klantvriendelij ker beleid van de fiscus is ge slaagd met de komst van het nieuwe vereenvoudigde aan giftebiljet inkomstenbelasting. De Landelijke Rechtswinkels hebben al geconstateerd dat het fiscale beleid een aantal ontwikkelingen in zich heeft die de positie van de men uit de lagere inkomensgroepen aanzienlijk verslechtert. Als voorbeelden daarvan noemt de organisatie het ontwerp ni we invorderingswet en de a scherping van de fiscale sa ties. Sprekers op het symposium zijn J.N. van Lunteren, plaats vervangend directeur-gene raal van de belastingen, J.F.M. Giele, hoogleraar fiscaal recht in Leiden en P.J. Wattèl, hoofddocent van de universi teit Amsterdam. Rond half vier begint er een forum met het Tweede Kamerlid W.A. Vermeend (PvdA), A.J. Groot enhuis, fiscaal journalist van NRC Handelsblad en J. Krui- singa, belastingconsulent. Mr. H. Mobach fungeert als voor zitter. ^zoektijden van de af- ig Verloskunde van AZL zijn gewijzigd. De <ek tijd en zijn dagelijks 14.15 tot 15.00 uur en 18.30 tot 19.30 uur. tiers en echtgenoten daarnaast dagelijks kom van 19.30 tot 21.00 Op zaterdag en zondag en partners, echtgeno- en eigen kinderen van 0 tot 11.00 op bezoek sanna 89 Petra gospelkoor uit len presenteert een uit ing van het passiepro gramma Hosanna. In het kader van een nieuwe lan delijke gospelconcerten toernee komt de groep, be staande uit en koor een band en solisten, naar Lei den. Het concert wordt ge houden op zaterdag 25 april in de Oude Vest Kerk (nr. 133). De uitvoering be gint om 20.00 uur en de toegang is 5 gulden. Jan van Galen De Leidse zeeverkenners- groep Jan van Galen gaan zaterdag naar Oxford voor hun tweejaarlijkse uitwis seling. Ze zullen in Enge land aan diverse activitei ten deelnemen en aanvaar den op vrijdag 31 maart de terugreis. Paasfeest In de Bethlehemskerk wordt zondag een paasfeest gehouden. Het feest begint om 9.30 uur met een zang- dienst. Er staan koorzang door het Bethlehemskoor en samenzang op het pro gramma. Verder wordt er een paasspel door kinderen opgevoerd. De kerk is ge vestigd aan de Lammer- merkt 57. DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA 13 t sei ie ruimt en op De politie heeft jhtend in sa- jj' sofrking met de •55681 egpolitie ,schoon- op het iplein gehou- totaal wer- fietsen die iijk in de weg weggehaald, sen moesten losgeknipt, jenaars kun- eigendom jbetaling van Nieuw schoolgebouw Woutertje Pieterse LEIDEN De gemeente Leiden wil een nieuw schoolgebouw laten bouwen voor basisschool Woutertje Pieterse. De school zou zeven lokalen moeten krijgen. De school, die in september 1986 gesticht is, is nu gevestigd in het schoolgebouw aan de Antonie Duycklaan. De school telt vier klassen, per 1 augustus is waar schijnlijk een vijfde lokaal nodig. Volgens de prognoses heeft de school over vijftien jaar zeven lokalen nodig. Fotografenvereniging in De Waag LEIDEN De Leidse Amateur Fotografen Vereniging LAFV houdt van morgen tot en met zondag 9 april een tentoonstelling in De Waag. Er worden 75 foto's en 80 dia's getoond. De meeste van de ruim vijftig leden hebben werk geleverd voor de exposi tie. Te zien zijn zowel kleuren- als zwartwit foto's en dia's over een groot aantal onderwerpen, zoals portretten, landschappen, architectuur en abstracte lijnen en vormen. De Waag is dagelijks geopend. Populieren gekapt LEIDEN De twee populieren die in de doorgang van de Sta tionsweg naar de parkeerplaats achter de Morssingel staan wor den gekapt. De gemeente heeft hiertoe besloten om dat de bo men zo groot geworden zijn, dat er kans bestaèt dat deze zowel boven- als ondergronds schade aanrichten aan de naastliggende panden. De wortels zijn zo groot geworden dat ze de stoeptegels omhoog drukken. Fietsers en voetgangers worden daardoor gehinderd. Er komen ook geen nieuwe bomen voor de populie ren in de plaats. Deze zouden over een aantal jaren dezelfde problemen opleveren. De popu lieren worden na de paasdagen gekapt. LEIDEN Minister J. van der Broek (Buitenlandse Zaken) verdubbelt het bedrag dat in oktober 1988 tij dens een collecte in Leiden voor Juigalpa is opge haald. Hij deed dat naar aanleiding van een aan vraag van de Werkgroep Stedenband Juigalpa om in aanmerking te komen voor de Verdubbelingsrege ling. De opbrengst van de collecte was ruim negen duizend gulden. Het totale bedrag is bedoeld voor de bouw van een gezondheidspost in het dorp El Juste. Door de verdubbeling door Buitenlandse Zaken kan de gehele bouw van de post uitgevoerd worden. De werkzaamheden zijn deze maand van start gegaan en zullen in mei worden afgerond. Het in oktober opge haalde bedrag is reeds naar Juigalpa overgemaakt. De burgemeester van de stad, de heer R. Siles Blan co, heeft Leiden in een brief aan burgemeester C. Goekoop bedankt voor het geld. Wellicht meer uren logopedie op de scholen LEIDEN Het aantal uren logopedie in het basis en spe ciaal onderwijs wordt wellicht binnenkort uitgebreid. Wet houder H. van Dongen van onderwijs voert momenteel overleg met de schoolbegelei dingsdienst waar de logopedis ten bij aangesloten zijn over de kwestie. Aanleiding is een en quête van het Ouderkomitee Leiden. Daaruit is gebleken dat dringend behoefte bestaat aan een uitbreiding van het aantal uren spraakles op scho len. Vrouwen slachtoffer van babbeltruc LEIDEN Twee keer is gistermiddag in Leiden weer gebruik gemaakt van de zoge naamde babbeltruc. Om kwart over een drongen twee vrouwen met een smoes een woning aan de Jacob van Campenlaan bin nen. Ze lieten de voordeur op een kier staan. Vermoedelijk heeft een handlanger daarop de woning doorzocht. De bewoonster miste een gouden ketting en drie gouden armban den. Op het zelfde tijdstip werd ook een be woonster van de Corantijnstraat bestolen. Twee vrouwen kwamen binnen met een bos je bloemen, lieten eveneens de deur open staan en hielden de bewoonster in de keuken aan de praat. Toen de bewoonster elders in de woning gestommel hoorde gingen de beidé vrouwen er vandoor. Er bleek een kast open gebroken waaruit 2500 gulden was gestolen. Drukte bij 102-jarige „Het is me anders wel een hoop drukte", merk te J.H. de Vink gistermiddag op tegen burge meester C. Goekoop. Goekoop bezocht de heer De Vink vanwege zijn 102de verjaardag. De Vink is de oudste man van Leiden. De verjaardag werd gevierd in bejaardencen trum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwier- laan, waar De Vink woont. Ondanks de drukte, behalve de burgemeester waren er nog onge veer dertig familieleden op bezoek, genoot de jarige zichtbaar van de feestelijkheden. Hij zong, gezeten in zijn versierde stoel, het door zijn kleinzoon ingezette 'Lang zal hij leven' dan ook uit volle borst mee. De heer De Vink, die pas drie jaar in Rijn en Vliet woont, kreeg van Goekoop een enorme bos bloemen en een shawl. „Deze leek me niet te druk", liet Goekoop weten nadat hij het ca deautje voor de jarige had uitgepakt. De oudste man van Leiden heeft bijna zijn hele leven in Leiden gewoond. De eerste drie jaar van zijn leven was hij inwoner van de gemeente Zoeterwoude. Dat veranderde toen de Hoge Rijndijk, waar De Vink woonde, Leids grondge bied werd. De heer De Vink verkeert in een goe de gezondheid, al loopt hij moeilijk en is hij hardhorend. foto: henk van den ende in Slaaghwijk startte met een zaklooprace waarin onder andere wethouder Kuijers (midden) het onderspit dolf tegen een aantal schoolkinderen. foto: tejo ringers LEIDEN Buurtbewo ners maakten gisteren, tij dens de schoonmaakaktie in Slaaghwijk van de gele genheid gebruik om een protest aan het adres van staatssecretaris Heerma te laten horen. Met spandoe ken en aanplakbiljetten en zang wezen de bewo ners op de nadelen van de plannen van de staatsecre taris. Deze plannen wer den door Heerma onlangs bekend gemaakt in zijn nota „Volkshuisvesting in de jaren 90" Het was voor de tweede maal dat verschillende gemeentelij ke directies en de woning bouwverenigingen in samen- wrking met de bewoners van Slaaghwijk een extra schoon- maakdag organiseerden. Hier bij kwam duidelijk het accent te liggen op deelname van de kinderen uit deze wijk. Start plaats van de schoonmaakak tie was het schoolplein aan het Valkenpad. Via een grote hoe veelheid aanplakbiljetten had den de aktievoerders het plein veranderd in een demonstratie terrein. De Vereniging van Belangen Slaaghwijk die verantwoorde lijk was voor deze aktie liet bij monde van mevrouw G. Algra weten het niet met de plannen van de staatssekretaris eens te zijn. Heerma zou de individue le huursubsidie willen bevrie zen en minder geld willen uit trekken voor groot onderhoud. Verder zou de huisvestings subsidie worden verminderd of zelfs worden afgeschaft. Volgens Algra zou dit grote nadelige gevolgen v Slaaghwijk hebben. Zij not de onder andere de huurver hoging bij groot onderhoud, afbraak van de huurbescher- ming en verminderde kansen voor de lagere inkomens op goede en betaalbare huisves ting. Uiteindelijk zal dit vol gens haar leiden tot gedwon gen verhuizingen en ghetto- vorming. LEIDEN De gemeente Lei den krijgt 1,1 miljoen gulden subsidie van het rijk voor de Intensivering Scholing door Onderwijsinstituten (ISO). Dat deelde wethouder H. van Dongen van onderwijs gister avond mee tijdens de vergade ring van de raadscommissie onderwijs. Met het geld kan de gemeente een project starten voor bij- en herscholing van langdurig werkloze docenten die daardoor weer aan de slag kunnen. Lqiden gaat samen met de gemeenten Alphen en Gouda een bestuur vormen om aan een en ander uitvoering te geven. Op korte termijn zal een project-coördinator wor den aangesteld die een pro gramma zal opzetten. Vrouw en kinderen gewond bij botsing Bij een botsing tussen twee personenauto's zijn gistermiddag een vrouw en drie kinderen gewond ge raakt. Op de kruising Veld bloem- en Pinksterbloemlaan verleende een 21-jarige auto mobiliste uit Ter Aar geen voorrang aan een 35-jarige be stuurder uit Alphen. De beide bestuurders bleven ongedeerd. Bewonerscommissies krijgen ruim zestigduizend gulden LEIDEN/DEN HAAG Ge deputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland willen 62.000 gulden ter beschikking stellen aan het Landelijk Overleg Be jaardenbeleid (LOBB). Dit blijkt uit een voorstel dat GS deze week doen aan de com missie welzijn. Met het bedrag moeten de bewonerscommis sies in Zuidhollandse verzor gingstehuizen ondersteund worden. Dat is van belang omdat op 1 april aanstaande de Verorde ning Verzorgingstehuizen van kracht wordt. Hierin zijn ver gaande inspraakmogelijkhe den voor de bewoners opgeno men. Zij kunnen ondermeer zelf invloed uitoefenen op het bestuur doordat ze tenminste een derde deel van het bestuur zelf mogen kiezen. Het totaalbedrag dat dit jaar besteed wordt aan de uitbouw van het welzijnsbeleid voor ouderen is ruim honderddui zend gulden. Twintigduizend gulden wordt uitgetrokken om te onderzoeken of er bij Turk se en Marokkaanse ouderen buiten de categorale voorzie ningen behoefte is aan speci fieke voorzieningen. Eerder dit jaar stelde de provincie voor het ontwikkelen van een Moluks ouderenbeleid twee ton beschikbaar. Uit onder zoek bleek dat Molukse oude ren de weg naar de bestaande voorzieningen niet kunnen vinden en dat bij hen een ta boe rust op plaatsing in een bejaardenhuis. Mogelijk heb ben Turkse en Marokkaanse ouderen soortgelijke proble men, waar de provincie dan wat aan wil doen. Het onder zoek zal worden uitgevoerd door het Centrum Buitenlan ders „Rijn en Lek". De rest van het geld gaat naar een tentoonstelling over „Wo nen in eigen huis" en naar een provinciaal project over het bevorderen van het langer thuis blijven wonen van oude- ÏTHOUDERS KRITISCH OVER STATIONSPLAN AMRO CIDEN „Ik bestrijd t idee dat er zoveel nkelpubliek is ver- ikken uit Leiden. Uit n onderzoek van V&D juist gebleken dat lar nog steeds veel anten uit de regio ko en. Meer nog dan in Tgelijkbare vestigin- n elders". Dat zei wet- jiuder M. van der Mo ri (ruimtelijke orde- I ng) gisteravond tijdens n voorlichtingsbijeen- imst over de plannen )or het stationsgebied. en haar collega D. .„selaar hadden op dit int kritiek op het plan van Projectontwikke lingsmaatschappij AMRO. Van der Molen en Tesselaar reageerden op vragen van een bewoner van de sta- tionsbuurt naar de plannen van AMRO. Die heeft als enige van de drie projectont wikkelaars een grote win keloppervlakte (10.000 vier kante meter) opgenomen in haar plan. AMRO meent dat op die manier Leiden weer een centrumgemeente kan worden. Maar volgens Van der Molen is dat niet nodig. Zij merkte op dat juist door dat streekbussen doorrijden tot in de Breestraat er nog altijd veel mensen van bui ten Leiden boodschappen doen in de stad. Wethouder Tesselaar (volks huisvesting) constateerde dat de ideeën van AMRO haaks staan op die van de andere twee projectontwikkelaars, MABON en MAB. Ook strookt de suggestie van veel winkeloppervlak niet met opvattingen van de gemeen te om het winkelgebied in de binnenstad juist te ver dichten. „Ik denk ook dat het onverstandig is nog een concentratie winkels neer te zetten. We willen het kern- winkelapparaat juist compri meren. In het verleden is geconstateerd dat het te ver spreid was". De woordvoerder van AMRO bracht daar tegen in dat de hoeveelheid vierkan te meters maar een suggestie was. Niettemin vindt de pro jectontwikkelaar winkels een essentieel onderdeel van het plan. „We hebben 10.000 vierkante meter genoemd, maar het kan ook 6.000 of 8.000 worden. De afgelopen jaren zijn er veel zaken ver trokken in de categorie 'hoogwaardig winkelen'. De branches die verdwenen zijn, willen we terughalen en daarmee het stadshart op een hoger niveau brengen". Tegelijk moet volgens de AMRO-man aansluiting worden gezocht met de rest van het stadshart. De voorlichtingsavond over de stationsplannen werd gis teren overigens maar zeer matig bezocht, terwijl er maar enkele vragen kwa men van de bezoekers. En kele tientallen bewoners en belanghebbenden versche nen in het gebouw Nieuwe- roord aan de Rijnsburger- weg. Een belangrijk deel daarvan bestond uit ambte naren en vertegenwoordi gers van de projectontwik kelaars. Verschillende ambtenaren constateerden een belangrijk verschil met de wel druk be zochte en zeer heftig verlo pende hoorzittingen over de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. „Kennelijk is dit toch nog erg abstract en ver weg voor de bewoners. Het kan ook nog jaren duren voor er daadwerkelijk wordt gebouwd. Het raakt mensen voor hun gevoel nog niet di rect in hun belangen". J j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I Stuur deze bon in een open envelop postzegel n I leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VI (voor controle bezorging) j Stuur als dank de EHBO-kit naar Adres: Postcode/plaats: -VrSeÜ-^J Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk - ^v, onthaald: deze vtwa-i1 krijgt de krant de eerste twee weken g m9 gratis. msMlSS WB

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13