!)ov ietburger mag aan democratie snuffelen hikman wil hulp aan alvador niet stoppen IJ Export van afval fors aan banden Noordierse politie zoekt verklikker Shamir: rapport over overleg PLO is leugen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Minister Channon treedt niet af Crados ^US ÜITENLAND £eidóc@omant WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA 7 issident Havel cht straf aan i Ha n. JAAG De dissidente schrij- Havel gaat opnieuw in hoger tegen zijn veroordeling gens het deelnemen aan een (lenking van de zelfverbran- g van de student Jan Palach, daar twintig jaar geleden mee ■j testeerde tegen de Russische asie. Havel wiens straf giste- negen maanden tot acht anden werd omgezet, meent hij wordt veroordeeld op een artikel dat niet ger van kracht is. Havel 'J 21 I gedat f amburg bi uiing Europ ioeg 3 >eidspla staan" beek rn)SKOU Het vertrek ifsïein, maar toch groot de afdeling het Moskouse Volks- te herbergen. In to- zestien mannen en ijluwen, eigenlijk nog gens en meisjes. Onge- de helft studeert, de Beren werken, als taxi- he^tfuffeur, kelnerin, post- teller of snel-portret- op de Arbat. De „ver- tings-bijeenkomst" trt nog geen half uur. enige agendapunt hoe kunnen we Bo- d Jeltsin steunen? n niet! ;chungaöf; t bedrl e fabri iken wie onfc, it: op dat twerpce neest dingen. 1 aan vergadering verzandt om- drie studenten naar een n fëndcollege moeten, de ivënbesteller zijn wijk nog it lopen, de kelnerin voor :er in de rij gaat staan en taxichauffeur een rit moet |n. Alleen de snel-portret- 'heeft alle tijd. „Het lijkt wel alsof wij samen- naar wij zijn niet kelijk illegaal. Actiegroe- Ie jchit nd". 'ijf jaai werk lagen 2t .niétj c verl l gO Jederlal fi rn Nedf ekend ce ui the r in vpiar ekken >n Phil de W< )f het vi februari veroordeeld tot >n maanden celstraf wegens belemmering van politieman in functie. Premier in tranen De Australische premier Bob Hawke pinkt nog een paar tranen weg na dat hij voor de televisie huilend bekend had dat hij zijn vrouw, met wie hij inmiddels 33 jaar ge trouwd is, ontrouw was geweest. Hij zei veel van zijn vrouw te houden en er spijt van te hebben dat hij overspel had ge pleegd. In 1984 gaf Hawke ook een huilend optreden voor de tv toen hij bekende dat hij zijn dochter en haar man niet van de heroïne af kon houden. FOTO: AP BASEL Na langdurige onderhandelingen zijn 110 landen, die in Basel deelnemen aan de internationale conferentie over de handel in gevaarlijk afval het gisteravond eens geworden over een conventie ter controle van het grens overschrijdend transport van chemische afval stoffen. De conventie is vandaag door de deel nemers ondertekend. De deelnemende landen verplichten zich het ontstaan van afvalstoffen in eigen land tot een minimum terug te bren gen. Ook moeten zij zorgen voor milieuvriende lijke verwerkingscapaciteiten en het grensover schrijdend transport van afval tot een mini mum te beperken. De landen mogen geen afval uitvoeren naar andere verdragspartners, vooral ontwikkelingslanden, als er reden is om aan te nemen dat het afval niet op een milieuvriende lijke manier verwerkt kan worden. De deelne mers krijgen het recht de invoer van gevaarlijk afval of andere afvalstoffen te verbieden. Grensoverschrijdend afvaltransport is alleen toegestaan als het exporterende land zelf niet over de noodzakelijke voorzieningen beschikt om het afval te verwerken of op een milieu vriendelijke manier op te slaan, of als het afval elders gebruikt wordt als grondstof voor her verwerking. Minister Nijpels, dankzij wie de conferentie een succes werd, haalde gister avond opgelucht adem over het bereikte ak koord. Hij kwam met een aantal (Afrikaanse) landen overeen nog vóór de ondertekening een verklaring op te stellen waarin zij afspreken het internationale verdrag nauwgezet te zullen uitvoeren. Zij zullen onder meer toezeggen dat zij alles zullen doen om de uitvoer van gevaar lijk afval uiteindelijk geheel terug te dringen. pen zijn tegenwoordig toege staan, al moet je natuurlijk wel een beetje oppassen". Overigens twijfelen de leden van het Moskouse Volksfront er niet aan dat „hun" man, Bo ris Jeltsin, komende zondag gekozen wordt tot lid van het Volkscongres. Evenals Vitalij Korotitsj, hoofdredacteur van het weekblad Ogonjok (Het Vuurtje) en voorvechter van glasnost. Een breed front van orthodoxen en rechts-radica- len slaagde er keer op keer in zijn kandidatuur te verhinde ren. Tenslotte wisten twee van zijn trouwste supporters hem toch een plaats op de kandida tenlijst te bezorgen. Jeltsin in hol van de leeuw MOSKOU De voormalige partijleider van Moskou, Boris Jeltsin, heeft zijn on-orthodoxe verkiezingscampagne voor een plaats in het nieuwe Russische parlement „bekroond" met een bezoek aan de Zil-fabrieken, waar de 80.000 werk nemers behalve auto's ook ijskasten en tal van andere goe deren maken. De directeur van de fabriek, Jevgeny Brakov, is de tegenstander van Jeltsin Voor de parlementszetel van Moskou. In het hol van de leeuw kreeg Jeltsin een enthou siast onthaal. Hij oogstte veel applaus met zijn kritiek op de conservatieve bureaucratie en de weinig effectieve economi sche hervormingen. Hij uitte ook felle kritiek op de manier waarop de verkiezingen van zondag geregisseerd zijn. „Wij hebben directe verkiezingen nodig, van hoog tot laag, ook voor het presidentschap", aldus Jeltsin. Geen keuze Jeltsin en Korotitsj hebben elk op hun manier een bres ge schoten in het ingewikkelde kies-systeem, waarmee de Sovjetburgers voor het eerst sinds tweeënzeventig jaar mo gen experimenteren. Een derde van <je in totaal 2.250 afgevaardigden naar het Volkscongres is reeds gekozen. Het gaat om de 750 vertegen woordigers van de zogenaam de maatschappelijke organisa ties. Overigens was er hier van kiezen nauwelijks sprake. Bij de vakbonden, de vrouwenor ganisaties en de vredesraden stonden hier en daar nog wel twee of drie kandidaten op de lijst, maar de meeste organisa ties hadden er precies even veel als dat er te verdelen ze tels waren. Reeds eind februari stelde het Politburo voor de honderd ze tels waarop de partij recht heeft een lijst van honderd kandidaten samen. Uiteraard prijkten d< Politburo-leden op deze kandi datenlijst. Vorige week woens dag werden deze honderd kandidaten door het Centrale Comité „in geheime stem ming" gekozen. Bij de Russisch-orthodoxe kerk met zijn 45 miljoen leden ging het overigens niet anders. De hiërarchie benoemde twee hoge functionarissen op de ze tels die de kerk toekomen. Commentaar van de snel-port- rettist: „Eigenlijk is het absurd dat in een land waar kerk en staat zo absoluut gescheiden zijn als in de Sovjetunie, nu twee geestelijken in het parle ment komen. Dat had voor mij nu ook weer niet gehoeven. Wij interesseren ons trouwens eigenlijk alleen maar voor de echte verkiezingen, voor de 750 districtszetels en de 750 nationaal-territoriale zetels waar het op 26 maart om 2900 Kandidaten Voor de districtszetels is de hele Sovjetunie ingedeeld in 750 kiesdistricten met elk 257.000 kiesgerechtigden. Deze variant op het in het Westen gehanteerde districtenstelsel houdt in, dat een republiek met veel inwoners meer zetels kan bezetten dan een kleinere republiek. De nationaal-terri toriale zetels worden niet naar rato van de bevolking ver deeld, maar min of meer gelij kelijk over alle republieken en autonome gebieden. De Russi sche Federatieve Republiek en de Oekraïne krijgen elk 32 ze tels, de andere republieken elk 31 mandaten. Op die manier wil men in het Volkscongres de federalistische en etnische elementen meer tot hun recht laten komen dan in de tot nu toe bestaande Nationaliteiten- Sovjet. Voor de bezetting van de 1.500 zetels waarover de Sovjetbur gerij zondag mag beslissen zijn precies 2.900 kandidaten gere.- gistreerd. Dit betekent dat het aangekondigde uitgangspunt van een keuze uit minstens twee kandidaten niet overal is gerealiseerd. Hierover en over de andere cijfers van de Natio nale Kiescommissie windt men zich bij het Moskouse Volksfront danig op. „In maar liefst 385 kiesdistricten is er maar één kandidaat. En wat nog erger is: ruim een derde van hen is partijfunctionaris en de rest bestaat uit partijle den die door de leiding naar voren zijn geschoven". Gebrek aan tegenspel, onwennigheid van de kiezers of manipulatie? Het Volksfront houdt het op het laatste. „Eenmans-kandi daturen komen vooral in de provincie voor en daar zijn de middenkaders vaak nog God en tsaar tegelijk. Ondanks pe restrojka, glasnost en demo- kratizatsia". Volgens de gegevens Kiescommissie is het over wicht van de partij nog groot: bijna 88 procent van de kandi daten is aspirant-lid of lid van de partij dan wel lid van de communistische jeugdbewe ging Komsomol, waarin de jeugdige leeftijd overigens pas bij veertig ophoudt. Een re kenmeester van het Moskouse Volksfront heeft uitgerekend dat er in het gunstigste geval dus slechts 348 niet-communis- ten tot lid in het Volkscongres gekozen kunnen worden. „Wij zouden al blij zijn als het er honderd zijn. En met mensen als Jeltsin en Korotitsj erbij zouden we dat een zeer bevre digend resultaat vinden. Je zou het een begin van demo cratie kunnen noemen. Maar van echte democratie kunnen we natuurlijk pas spreken als we een meerpartijen-stelsel hebben. Dat komt er ongetwij feld ook wel, maar wij willen het nu. Gorbatsjov heeft deze verkiezingen „een school voor de democratie" genoemd. Daar zijn we het wel mee eens. Maar wij zijn bang dat de par tij ons veel te lang in de eerste klas wil laten zitten". LEO VAN VLIJMEN "j- j_ ervolg van de voorpagina) :N HAAG Minister man voor ontwikke- [ssamenwerking ziet in huidige situatie in El ador geen aanleiding ontwikkelingsrelatie !t dat land te herzien. wil eerst afwachten it voor type regering er mt en wat voor soort ^jleid die gaat voeren. irbij komt dat de Neder- ,s|dse hulp aan El Salvador el niet via de overheid maar vooral via particu- hulporganisaties. Zij steu- juist de groepen in de Sal- loraanse samenleving, die iar te verduren hebben, met de hulp zou bete dat deze mensen hele- i de steek worden gela- Arétlprigens zei Bukman niet te zijn met de uitkomst van de verkiezingen, waarbij een partij aan de macht is ge komen „waar wij natuurlijk veel kritiek op hebben. Maar aan de andere kant geldt ook, dat het Salvadoraanse volk heeft gekozen". De regering van El Salvador had gisteren al, tegenover de ttoeede secrta- ris van de Nederlandse ambas sade, mr J.H.M. van Bonzei, zijn bezorgdheid geuit over de mogelijke consequenties van het doodschieten van Lagrouw voor de hulp uit Nederland. Volgens journalistèn die getui ge zijn geweest yan de dood van Lagrouw, als ook volgens de verzetsbeweging FMLN, is de IKON-cameraman welbe wust door regeringstroepen neergeschoten. Het stoffelijk overschot van Lagrouw wordt overmorgen naar Nederland overgevlogen. Volgende week woensdag is de crematie. Alfredo Cristiani van de recht se partij Arena, die de presi dentsverkiezingen heeft ge- n, heeft de Verenigde Staten verzekerd dat hij de mensenrechten zal respecteren ondanks de harde stellingna- me van zijn partij tegen de linkse rebellen. De VS hebben duidelijk gemaakt dat El Sal vador de aanzienlijke Ameri kaanse financiële hulp kan vergeten, als de activiteiten van de doodseskaders onder de Arena-regering weer toene men. Maandag deed Cristiani al een beroep op alle partijen om gezamenlijk te werken aan de vrede, en het geweld en de schendingen van de burger rechten uit te bannen. De poli tieke vleugel van het verzet heeft laten weten bereid te zijn tot een gesprek. Intussen is de aftredende pre sident van El Salvador, José Napoleon Duarte, vandaag naar het Amerikaanse Walter Reed ziekenhuis in Washing ton gebracht. Duarte lijdt aan leverkanker in het terminale stadium en hij zou opnieuw koorts gekregen hebben, zo is vernomen uit medische bron in San Salvador. ue correspondent Ro ger Simons) 'v' INDEN De Noordier- fi .politie breekt zich het nofd over de vraag hoe IRA wist dat twee hoge t litiebeambten maan- gmiddag zouden terug- •n van topoverleg met collega's in Ierland. twee politiemannen wer- na het overleg in Ierland ür de Ierse politie naar de begeleidt; vandaar lesten de mannen-in-bur- het zonder begeleiding en bleken zij machte- is bij de overval door de IRA. Hun auto werd met ko gels doorzeefd. Waar de ver klikker zit die de IRA infor meerde over welke grens overgang de marfnen zouden nemen; het tijdstip en hoe hun personenauto was te herkennen, is niet duidelijk. Het overleg tussen de Noord ierse en Ierse politiemannen betrof een verdergaande sa menwerking in de strijd te gen het IRA-geweld. Overi gens is het protestante deel van de bevolking tegen de samenwerking tussen Noord ierse en Ierse politiekorpsen. Zij zien het als een van de gevolgen van het Anglo-Ier- se akkoord, waarmee de re gering Thatcher Noordier- land bij wijze van spreken aan de duivel verkoopt. Af gezien van het voortdurende IRA-geweld, blijken nu protestantse groeperingen ac tief te zijn die de brutaliteit van de IRA moeiteloos over treffen. Boeing stort op sloppenwijk Naarstig zoeken reddingswerkers en be- mensen zijn hierbij om het leven gekomen, woners naar overlevenden tussen het puin onder wie de drie bemanningsleden van kort nadat gisteren in de sloppenwijk vlak- het toestel, en meer dan tweehonderd bij het vliegveld van Sao Paulo een vracht- mensen raakten gewond. Het toestel, een vliegtuig was neergestort. Zeker achttien Boeing 707 van de luchtvaartmaatschappij Transbrasil, raakte een flatgebouw waarbij het zijn vleugels verloor, en vloog vervol gens in brand. JERUZALEM Premier Yitzhak Shamir van Israel heeft gisteren ontkend dat volgens een rapport van de Israëlische veiligheids diensten de joodse staat geen andere keus heeft dan met de PLO te gaan praten. Shamir noemde de bijna iden tieke berichten in alle belang rijke Israëlische kranten over het jaarlijkse rapport van de veiligheidsdiensten „bewuste leugens". „Alles was een leu gen. Ik weet niets van alle dingen die in de media staan", aldus de verontwaardigde eer- Andere zegslieden in rege ringskringen hielden echter vol dat volgens het rapport de Palestijnse opstand in de be zette gebieden zal voortduren zolang Israel geen wezenlijke stappen neemt om te gaan pra ten met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. De stu die zou vorige week aan het Israëlische „kernkabinet" zijn voorgelegd. De eerste-minister is tegen onderhandelingen met de PLO. Intussen heeft de PLO aan de vooravond van de nieuwe ron de van overleg in Tunis inge stemd met een conferentie over het Midden-Oosten onder auspiciën van de VS en de Sovjetunie in plaats van een conferentie onder VN-paraplu zodra Israel het idee van een Palestijnse staat aanvaardt. President Bush ontvangt de komende weken president Mubarak van Egypte, premier Shamir van Israel en koning Husayn van- Jordanië. Kapitein Rob in China 4) Zonder stoornis wordt de reis dan voortgezet. Spoedig lig- n de bergen achter hen en ze bereiken een heuvelachtige eek met veel bossen, kleine meertjes en rivieren. Wanneer zij derom een oude brug passeren, zegt Taaie Toon, die de kaart - uwkeurig heeft bestudeerd, dat het doel van de reis nu nadert, i inderdaad, enige tijd later geeft Rob een kreet: door de bos- i» doemt een oude Chinese nederzetting op; ongetwijfeld het mandarinaat van de „Grote Heer", Taaie Toon laat stoppen en geeft instructies. Hij is goed op de hoogte met de gebruiken der Chinezen en je kunt bij zo'n hoog geplaatst iemand maar niet zo gewoon binnenlopen. De Chinezen worden netjes aangekleed en gaan naast de paarden lopen en Marga en Rob krijgen onder richt van Taaie Toon, hoe ze zich bij de begroeting moeten ge dragen. LONDEN De Britse minis ter van verkeer Channon peinst er niet over af te treden naar aanleiding van de affai re-Lockerbie. De Labouroppo- sitie beschuldigt de minister ervan waarschuwingen over een dreigende bomaanslag te laat te hebben verstuurd. In het Lagerhuis verdedigde Channon zich gisteren, hoewel hij toegaf dat een tweede waarschuwingsbrief te laat is verzonden. De minister ont kende overigens dat hij de bron was van een krantearti kel waarin wordt gesteld dat de Britse politie de daders van de aanlag kent. Nieuwjaar door Bob van Huët PARIJS Commandant Jacques Cousteau heeft een noodkreet geslaakt, de Franse onderwijsminister Jospin wil het Nationale Instituut van de Consumptie erop afsturen en premier Rocard is „verbijsterd". Van waar die ontzetting? Om de verschrikkelijke uitspattingen van Pascal Troudeballe (Pascal Ballegat), Mathieu le Degueu (Mathieu de Viezerik), Lionel Poubelle (Lionel Vuilnisbak) en Gustave-la-Bave (Gustaaf Kwijl); de nieuwe helden van de Franse lagere sch oolki n deren. De Amerikaanse „Garbage Gang" (Vuilnisbende) is via Mexico, Israel en Spanje naar Frankrijk gereisd. De „vieze" en soms morbide plakplaatjes van de familie „Crados" (zeg maar: De Smeerkezen) worden enthousiast gespaard door zes tot tienjarigen. Voor enkele francs kopen ze een zakje met vier Crados-monsters (de hele familie telt totaal 180 engerds) die ze dan in een speciaal Crados-album kunnen plakken. Op de omslag daarvan staat verboden voor ouders" en de jongsten vinden dat natuurlijk prachtig. Net als hun Amerikaanse leeftijdgenootjes een paar jaar geleden genieten de Franse kinderen volop van wat volwassenen zeer stout vinden. Het succes van de gemene en onbeleefde Crados is monsterachtig groot. Binnen een maand gingen liefst 12 miljoen Crados-pakjes over de toonbank. De eerste druk van het verzamelalbum (55.000 exemplaren) was in recordtijd uitverkocht. Crados blinken dus uit in wat niet mag". Ze peuteren bijvoorbeeld zo diep in hun neus dat ze door hun schedeldak schieten. Ene Yannick Cosmic (Ruimte Yannick), een astronaut, kotst zijn cabine onder. Simon Cochon (Simon Varken) vertelt dat al 1287 mensen zijn gestikt als hij zijn sokken uittrekt. Albert Ventrouvert (Albert Open buik) is een bedenkelijker type. Hij snijdt de buiken van poppen open. I. Gnare (zoiets als S. Tommeling) adviseert zijn fans een jaar lang geen huiswerk meer te maken „dat kun je volgend jaar wel doen omdat je toch blijft zitten". Mijn neefje Jean-Marc (6) laat weten dat alles „rigolo" (grappig) te vinden, maar voegt eraan toe dat hij zijn „dubbele Crados" tegenwoordig ruilt voor voetbalplaatjes. De rage is eigenlijk alweer voorbij, zegt zijn moeder, die zich verbaasd over de dramatiek in de ongerustheid van sommige volwassenen. De krant Liberation vond de affaire belangrijk genoeg om ermee te openen. Jacques Cousteau ontpopt zich daarbij als een groot verdediger van het fatsoen. In een open brief aan verschillende ministers hekelt hij de „vervuiling van de kindergeest". Het nieuwbakken lid van de Academie Ffancaise schrijft dat „ouders zich niet moeten verbazen als hun kinderen ontsporen aan de cocaïne eindigen Als ging het om satanische plaatjes wil hij de Crados verbieden. Verbaas u niet wanneer de misbruikte tolerantie van het Westen allerlei fanatismen zal provoceren die we nu zo zeer veroordelen", meent Cousteau tamelijk overdreven. Verschillende psychiaters zijn het met hem eens en wat waar is is waar; de Crados zijn een stelletje viezeriken. Frankrijk zou Frankrijk niet zijn als de smeerkezen niet op vele pleitbezorgers konden rekenen. Allereerst de uitgever, die zegt tal van experts en schoolkinderen te hebben geraadpleegd alvorens de plaatjes op de markt te brengen. Op de televisie ziet de jeugd wel ergere dingen is een argument van sommige voorstanders. Een aantal kinderpsychologen ziet in de Crados welkome reductors van angstgevoelens". Kortom, de meningen zijn verdeeld. De kinderen begrijpen maar weinig van die herrie en onbeleefde polemieken. Hun Crados blijken daar niet het patent op te hebben.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7