%unhill Special Light A Modem Classic Swarttouw definitief uit leiding Fokker Moslimcomité praat later met Van Dijk til Universiteiten in problemen door afschaffing studentenstop Fokker wil permanente steun overheid 6Ï5»—19.® (GALL .V G A L O •BINNENLAND £eidóc@ommtt WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA 3 Enorme sortering tafels BARKRUKKEN stoelen Horecameubilair Den Haag Jan Hendrikstraat 9,2512 GK Info 070-464779 DELFT De Vereniging van Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VSNU) voorziet grote problemen wanneer de studentenstop (numerus fixus) voor bepaalde stu dierichtingen wordt afge schaft. Het ontbreekt hen op dit moment veelal aan geld, personeel en huis vesting om de capaciteit voor die studierichtingen uit te breiden, aldus een woordvoerster van de ver eniging. Gisteren stuurde minister Deetman het wetsvoorstel ho ger onderwijs en wetenschap pelijk onderzoek (WHW) naar de Tweede Kamer. Daarin kondigde hij de afschaffing van de studentenstop aan. Als het aantal aangemelde studen ten te groot is, aldus zijn voor stel, zijn de instellingen ver plicht hun capaciteit uit te breiden met ten minste 25 pro cent. Is die uitbreiding nog niet voldoende, dan wordt er geloot. Universitaire studies waar momenteel een numerus fixus voor bestaat zijn onder meer diergeneeskunde, tand heelkunde. medicijnen, be drijfskunde en enkele kleinere studierichtingen. Mochten er echter als gevolg van de afschaffing van de stop bij die studierichtingen uitzon derlijk veel meer mensen af studeren dan de arbeidsmarkt kan opnemen, dan zal de over heid ingrijpen. Het gaat daar bij om opleidingen die (nage noeg) uitsluitend opleiden voor één of enkele beroepen. Maar ook met deze „arbeids- marktfixus" is de VSNU niet gelukkig. „Het zal heel moei lijk zijn om de vraag op de ar beidsmarkt te voorspellen", al dus de woordvoerster. „Boven dien geldt deze stop na de pro- paedeuse. Dus kan het gebeu ren dat een student zijn eerste jaar heeft gehaald, maar toch moet ophouden, omdat er geen vraag is op de arbeidsmarkt". De universiteiten kunnen zich overigens wel vinden in de al gemene strekking van het wetsontwerp. Ze worden zelfs tandiger en krijgen meer zeg genschap over de inhoud van de studierichtingen, „alhoewel we op enkele punten toch nog wel zeer gedetailleerde regel geving constateren", aldus de woordvoerster. Opvallend in het wetsvoorstel is ook het plan om vwo- of havo- /mbo- diploma als eni ge voorwaarde te stellen voor toelating tot respectievelijk universiteit en hbo. Het wordt daardoor mogeijk dat iemand die geen scheikunde in zijn eindexamenpakket heeft ge had, toch scheikunde kan gaan studeren. Volgens de VSNU zal de aansluiting tussen mid delbaar en universitair onder wijs hierdoor verslechteren en zal het studenten studievertra ging opleveren. Een woordvoerder van de Technische Universiteit Delft liet weten dat het plan voor afschaffing van de numerus fixus niet uit de lucht komt vallen. „Op zich kan niemand daar tegen zijn, maar het ont breekt ons aan geld en ruimte de capaciteit uit te breiden". Aan de TU Delft geldt mo menteel een stop voor indus trieel ontwerpen. De Rijksuniversiteit Leiden wilde nog geen reactie geven. Controle op alcoholgebruik bij militairen RAAMSDONKSVEER De Koninklijke Land macht wil het alcoholge bruik binnen de kazerne poort terugdringen. Dat voornemen maakte staats secretaris Van Houwelin- gen gisteren bekend. Hij denkt daarbij aan het •goedkoper maken van fris dranken, een alerte controle op overmatig drankgebruik en een verbeterde hulpverlening. Volgens Van Houwelingen zijn de belangrijkste factoren die het alcoholgebruik in de krijgsmacht bepalen de be schikbaarheid van alcohol in de onderdeelsbars, het drank gebruik als sociale factor en de .bijzondere omstandigheden waarin dienstplichtigen zich bevinden. DE KNOLLEN ROKEN SCHAADIOE GEZONDHEID i HI HMMEHIIWi MM HU BI! M 1 WUB Muziek op schoot Vaders en moeders zitten met hun kroost op schoot, terwijl Ma rijke Albers van de Enschedese muziekschool met behulp van een pop les geeft in „Muziek op schoot". Volgens de lerares is het uitermate gunstig voor de ontwikkeling van het kind. wanneer de ouders zingen. FOTO: ANP (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) knip uit- knip uit- knip uit- knip uit irdf t ibudsm gers o apvallt^ inen lce doorbrengen. Volgens de ANWB zullen circa 100.000 Nederlan leze v/ft rheid alles Minder toeristen verwacht DEN HAAG De paasdagen zullen toeristisch gezien minder druk worden dan vorig jaar, zo is de verwachting van de f\NWB, het NBT (Nederlands Bureau voor Toerisme) en de Po- jitieverkeerscentrale in Driebergen. Ongeveer een half miljoen mensen trekken er het komende weekeinde speciaal op uit, maar het wordt niet erg druk op de Nederlandse wegen. Wel in de Bondsrepubliek Duitsland, frankrijk, Tirol (Oostenrijk) en Zwitserland. Spreekt de ANWB een half miljoen, het NBT houdt het op 400.000 mensen die korte vakantie in eigen land of in het buitenland zullen alsnog proberen op wintersport te gaan. De zonzoekers, t 90.000 mensen, zullen vooral richting Canarische Eilanden c Marokko koersen. In de Keukenhof, die traditiegetrouw met rste tulpen. Met Pasen gaan ook de meeste dagattractieparken eer open. Vorig jaar trok ons land 750.000 buitenlanders. Dit jaar zal dat aantal niet worden gehaald. Louwerse nieuwe chef luchtmacht DEN HAAG Generaal-ma- joor W.C. Louwerse is be noemd tot chef van de lucht machtstaf en bevelhebber van de luchtstrijdkrachten. Zijn benoeming gaat op 15 decem ber 1989 in. Louwerse (52) volgt luitenant-generaal F.J. de Jong op, die de militaire dienst dan met leeftijdsontslag zal verlaten. De ministerraad is op voorstel van de minister Bolkestein van defensie met de benoeming akkoord ge gaan. Generaal-majoor Lou werse is thans plaatsvervan gend chef van de luchtmacht staf. Frans Swarttouw (57): „Nu Fokker weer terug is in de vaart der volkeren zal ik me verder terugtrekken". betaald, de rest volgt tijdens de levering tot en met 1995. De produktie van de Fokker-100 zal worden opgevoerd van 33 stuks per jaar nu tot 46 stuks FOTO: ANP in 1991. De vliegtuigfabriek denkt met de huidige produk- tiefaciliteiten alle geboekte or ders voor 1996 te kunnen ver werken. (Van onze speciale verslaggever) NEW YORK Er moet een permanent financieel fonds van de overheid ko men voor de ondersteu ning van de Nederlandse vliegtuigbouw. Alleen op die manier is een relatief kleine onderneming als Fokker in staat ook in de toekomst nieuwe vlieg tuigtypen te ontwikkelen. Deze wens heeft financieel-di- recteur E. Nederkoorn van Fokker afgelopen week in een gesprek met minister De Kor te van economische zaken op tafel gelegd. Volgens Nederkoorn, die de nieuwe geldbede voor Fokker gisteren in New York bekend maakte, staat de onderneming op het punt 250 miljoen gulden te investeren in een nieuwe vliegtuigfabriek die hetzij op Schiphol-Oost, hetzij in de Verenigde Staten moet staan. In dit licht moet ook het nieu we beroep op de overheid worden gezien. Nederkoorn: „Onze overtuiging is dat zo'n fonds zowel in het belang van Fokker is als in het belang van de overheid". De staat heeft tot dusver ruim 900 miljoen gulden in Fokker gestoken, waarvan 212 miljoen in 1987. Bij die gelegenheid maakte minister De Korte dui delijk dat er in de toekomst geen gulden meer voor Fok ker af zou komen. Nederkoorn zou niettemin graag zien dat het geld dat Fokker bij elk verkocht vlieg tuig contractueel moet afdra gen, weer terugvloeit in het ontwikkelingsfonds. Op deze manier houdt het bedrijf per manent geld beschikbaar voor nieuwe projecten. Ook het ooit noodlijdende Volvo Car in Bom kent zo'n fonds dat steeds uit de eigen middelen wordt aangevuld. Nederkoorn wees er gisteren op dat de jongste staatssteun van 212 miljoen gulden de overheid geen windeieren heeft gelegd. Voor dat bedrag kreeg de staat een belang van 31,8 procent in Fokker. Neder-, koorn: „Onze beurskoers is in tussen fors gestegen. Die staatsaandelen zijn nu het dub bele waard". Aan de voor waarden die de Tweede Ka mer in 1987 aan de nieuwe staatssteun verbond (onder meer samenwerking zoeken met een sterkere partner) tilt Fokker niet meer zo zwaar. Fokker-topman Swarttouw gisteren: „De situatie ziet er nu geheel anders uit. Toen hield men er nog ernstig rekening mee dat Fokker het niet zou redden. Er moest worden overgenomen. Nu is het meer de vraag wie wij zullen over- Zoals bekend is Fokker samen met General Electric in onder handeling over de overname van het Noordierse bedrijf Shorts. Ook wordt er aan ge dacht een deel van de produk tie van de Fokker-100 bij het Amerikaanse Lockheed onder te brengen. Twintig experts die vorige week van een werkbezoek aan Shorts terug keerde waren echter niet al te enthousiast over de mogelijk heden hier een deel van de produktie uit te besteden. Ne derkoorn: „Ik vrees dat het een heel gecompliceerde situa tie wordt bij Shorts". Gunstig is in elk geval wel dat de Eu ropese Commissie erin toe stemt dat Short Brothers voor 390 miljoen pond (1,4 miljard gulden) financiële steun ont vangt van de Britse overheid. (ADVERTENTIE) Drie doden bij ongeluk DEN HAAG De islami tische organisaties die zich verenigd hebben in het Is lamitisch Landelijk Comi té hebben op 3 april een gesprek met minister Van Dijk van binnenlandse za ken over de affaire rond het boek „De duivelsver zen" van Salman Rushdie. In het Landelijk Comité wer ken tien koepelorganisaties sa men die zeker 90 procent van alle moslims in Nederland ver tegenwoordigen. Het comité boycot vandaag het gesprek dat minister Van Dijk met di verse moslimorganisaties over de affaire Rushdie heeft. Uit de uitnodigingsbrief van het ministerie voor het ge sprek van vandaag leidden de organisaties binnen het comité af dat zij medeverantwoorde lijk worden gesteld voor „wil de acties" als boekverbranding Minister van Dijk FOTO:DIJKSTRA tijdens demonstraties in Den Haag en Rotterdam. Boven dien hadden zij kritiek op de „eigenaardige samenstelling" van de lijst van uitgenodigde organisaties. Veel van de uit genodigde organisaties bleken volgens het comité al lang niet meer te bestaan of inmiddels een ander adres hebben. HAAKSBERGEN Bij een verkeersongeval in Haaksbergen zijn gister avond drie mensen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde door dat de bestuurder van een personenauto de macht over het stuur verloor. De wagen kwam eerst in de rech- terberm, belandde daar na op de linkerweghelft en reed vervolgens frontaal tegen een per sonenwagen. Die werd van achteren aangere den door een andere na het ongeluk aan de Eibergsestraat i Augustus vorig jaar trok Swarttouw zich op doktersad vies terug uit de dagelijkse lei ding van de onderneming. Als adviseur van de nieuwe direc tie (van de heren Van Duinen en Nederkoorn) en onderhan delaar met belangrijke Ameri kaanse klanten hield hij ech ter wel de belangrijkste touw tjes in handen. In luchtvaart kringen werd er rekening mee gehouden dat Swarttouw op korte termijn weer zou aantre den als president-directeur. Swarttouw weersprak gisteren met klem dat hij de order van American Airlines, met een waarde van 6,5 miljard gulden, op eigen houtje zou hebben binnengesleept. „Dat was het werk van een heel team. Mij treft hooguit het compliment dat Fokker nu in staat is der gelijke orders af te sluiten". Boetekleed Swarttouws loopbaan bij Fok ker was allesbehalve rimpel loos. Hij moest het boetekleed aantrekken nadat hij in een radio-interview met de VARA zeer groye uitlatingen had ge daan. De door Swarttouw ge ëntameerde samenwerking met Mcdonnell Douglas werd even snel weer afgeblazen. De gelijktijdige ontwikkeling van twee nieuwe vliegtuigentypen deed de onderneming tenslotte in al zijn voegen kraken. Toen de orders in 1987 uitbleven leek het einde van Fokker na bij. De overheid kwam aarze lend met nog eens 212 miljoen gulden over de brug om de ergste financiële nood te leni gen. In de Tweede Kamer werd intussen op het vertrek van Swarttouw aangedrongen. De superorders die nu uit Amerika loskomen lijken ech ter het gelijk van Swarttouws toekomstvisie te bevestigen. „Dank zij het feit dat we twee nieuwe vliegtuigtypen gelijk ontwikkelden staan we er nu zo sterk voor. De toekomst is voor zeker 25 jaar veilig ge steld". aldus Swarttouw. De Fokkers-100 zijn voor „dik 20 miljoen" dollar aan Ameri ka verkocht. De definitieve contracten met American moeten de komende anderhal ve maand nog afgewikkeld worden. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft 7,5 miljoen dollar contant aan- bi en, son !St in hl chAteau marzenac bordeaux supérieur van 7.95 BOLS JONGE JENEVER knip uit- knip uit- knip uit- knip uit- produktie van de Fokker-100 zal worden opgevoerd van 33 stuks per jaar nu tot 46 stuks in 1991. FOTO: PR cieel bekend gemaakt, zo bleek gisteravond in New York tijdens een receptie ter gelegenheid van de jongste „superorder" van Fokker: de verkoop van 150 Fokker-100- vliegtuigen (waarvan 75 optie) aan de maatschappij American Airlines. Swarttouw greep deze beslis sende doorbraak op de Ameri kaanse markt aan om zijn ei gen vertrek als president-di recteur aan de kondigen. „Nu Fokker weer terug is in de vaart der volkeren zal ik me verder terugtrekken. De toorts wordt langzaam maar zeker aan de jongere generatie over gedragen", aldus Swarttouw. De Rotterdamse ondernemer liet weten nog wel op afstand, mogelijk als adviseur of com missaris, aan de onderneming verbonden te willen blijven. jzigingi orig jaa PTT ve ■nsen d ninister h gingi effing f ve van o: itudenti voor ve nmii centei irmee indei budsm. isme 5 langestl EVV YORK Frans iwarttouw (57), sinds 1978 ipman van vliegtuigfa- iriek Fokker, stapt defi- nitief uit de Raad van Be- uur van deze onderne- W0ljming' Bij de aandeelhoudersvergade ring medio april wordt zijn erugtreden in de luwte" offi-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3