JcidócSomcmt-? 0 Wethouder Fase: Voordracht was 'dubbeltje op zijn kant' Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Fase: aardig, maar bestuurlijk zwak Vrouw verkracht onden- nning ellicht gevoerd CDA EN D66 WILLEN GEEN NIEUWE WD-WETHOUDER VVD: eerst officiële benoeming afwachten Bewoners Stationsplein neigen naar plan MABON DINSDAG 21 MAART 1989 PAGINA 9 Kiker lid raad toezicht AZL N Prof dr. W. Dekker is inister Deetman van onder- ïoemd tot lid van de raad van van het Academisch Zieken- fLeiden (AZL). Dekker, in het den voorzitter van de raad van ur van Philips, is nu voorzitter |e raad van toezicht van dat con- Hij was voorzitter van de com- Structuur en Financiering Ge- leidszorg, beter bekend als de nssie Dekker die voorstellen gedaan voor een reorganisatie je gezondheidszorg. Dekker is 1986 hoogleraar Internationaal gement aan de Leidse universi- Cong ;o gaat niet door De toneelvoorstelling Con- LEIDEN go van het gezelschap De Tijd de Leidse Schouwburg gaat woensdaga vond niet door. De voorstelling is afge last wegens te weinig belangstelling. Met degenen die al kaartjes hadden ge kocht wordt contact opgenomen. Hersenschudding LEIDEN Een 54-jarige bromfietser is gistermiddag rond half vijf met een her senschudding en letsel aan de rug over gebracht naar het AZL. De man botste met zijn bromfiets op de Wassenaarse- weg tegen een tegemoetkomende 29-ja- rige Leidse fietsster. Beiden kwamen ten val, waarbij de man gewond raakte. Shell-prijs voor prof Van de Geer LEIDEN De Koninklij- ke Shell Prijs 1989 ter waarde van 50.000 gulden is toegekend aan de expe rimenteel-psycholoog prof.dr. J.P. van de Geer (62). De beoordelingscom missie van de Hollandsche Maatschappij der Weten schappen (HMW) droeg Van de Geer voor ter be kroning van zijn gehele Van de Geer, hoogleraar me- thodenleer en mathematische psychologie in Leiden, ging in 1987 met emeritaat. Sindsdien wijdt hij zich geheel aan we tenschappelijk werk. Van de Geer was onder meer actief als adviseur van een team weten schappers bij het Instituut voor Zintuigfysiologie in Soes- terberg, dat de Nederlandse experimentele psychologie een internationale status heeft ge geven. Van de 21 personen die bij hem zijn gepromoveerd, zijn er thans negen hoogleraar. De Koninklijke/Shell Prijs vormt een erkenning voor we tenschappelijk onderzoek op het gebied van de exacte, de maatschappij- of de levenswe tenschappen. De onderschei ding wordt dit jaar voor de dertigste keer toegekend. LEIDEN Een 18-jarige Leidse is gis teren verkracht door een 23-jarige ken nis. De man was rond vier uur bij de vrouw, die aan de Nicolaas Beetsstraat woont, op bezoek gegaan. Kort na zijn komst verkrachtte hij haar. Hij is in zijn woning aan de Toussaintkade aange houden en vervolgens ingesloten. Afscheid van P. Oostveen Met een receptie in het Stadsbouwhuis wordt dins dag 4 april gevierd dat de heer P. Oost veen veertig jaar geleden in dienst van de gemeente Leiden kwam. Op dit moment is hij hoofdopzichter bij de hoofdafdeling voorbereiding wegen en rioleringen van de directie civiele werken. De receptie van 16.00 tot 17.30 uur is dan ook tegelijk ter gelegenheid van zijn afscheid. Paaskermis bij Groenoordhallen LEIDEN Traditiegetrouw zal de Stichting Evenementfonds Leiden tij dens de paasdagen een paaskermis hou den op het voorterrein van de Groe noordhallen in Leiden. De kermis zal zo'n twintig attracties herbergen. De op brengst van het evenement gaat naar het Evenementenfonds die met dit geld De Lakenfeesten in de zomer financiert. Een bezoek aan de kermis kan gecombi neerd worden met een bezoek aan de Groenoordhallen waar op paaszaterdag en tweede paasdag de Zuid-Hollandse snuffelmarkt wordt gehouden. De ker mis begint op paaszaterdag en tweede paasdag om 10.00 uur. Op eerste paasdag is de kermis vanaf 13.00 uur geopend. Studiedag LEIDEN De directie onderwijs van de gemeen te Leiden organiseert op woensdagmiddag 12 april een studiedag over proble men van leerlingen in het openbaar en speciaal on derwijs. Onder de titel „Leerling in de knel" bui gen leraren zich over het begeleiden van leerlingen die problemen hebben. De dag vindt plaats in de BTS aan de Vondellaan 35 in Leiden van twee uur 's middags tot acht uur s avonds. Aanmeldingen bij de directie onderwijs van de gemeente Leiden. [)EN De honden- ïing wordt mogelijk ingevoerd in Leiden, college van burge ter en wethouders weegt de penning in ere te herstellen, ii wethouder F. Kuij- 'isteravond bij de be deling in de raadscom- ies van de nota Lei- Schone Stad. ondenpenning past in het en van de gemeente om enbezitters meer verant- delijkheid bij te brengen de gedragingen van hun lier. Honden moeten vol de Algemene Plaatselijke rdening wel voorzien zijn een identificatiemiddel, die bepaling wordt nau- ks nageleefd. De ver te penning wordt pas ver als de eigenaar de hon- elasting heeft betaald. racties konden zich over algemeen vinden in de regelen die het college stelt. Zo komen er in de in totaal 120 zogenaamde lenuitlaatstroken (hussen) ordt het gebruik van hon- lepzakjes gestimuleerd. De laar die zijn hond toch op penbare weg zijn behoefte oen loopt kans beboet te n. Burgemeester C. Goe- schatte de hoogte van de tussen de 20 en de 100 .n enkele maanden zal er binnenstad, die als proef- 1 is aangewezen, meer gd worden en komen er prullenbakken. Graffiti r zo snel mogelijk verwij- en het Van der Werfpark e Burcht worden tot hon- rij gebied verklaard. Het uik van chemische midde- bij onkruidbestrijding zal leden worden. college wil met name een aliteitsverandering bij de lenbezitters te weeg bren- maar meent ook dat har maatregelen nodig zijn. al er een uitgebreide voor- ingcampagne komen, bij onder meer van de gebruik gemaakt lt, maar de politie zal ook iger op gaan treden tegen uilers. D66 vonden dat de ier waarop de maatrege- letaald gaan worden in de maar vaag zijn aangege- De maatregelen gaan volgend jaar ruim drie per jaar kosten. P. Lan- lerg (D66) pleitte er voor le bekijken of de honden- sting niet verhoogd kon len. Ook leek het hem een idee om de belasting voor weede of derde hond te ogen. Nu moet de eige- daar net zo veel voor be- als de eerste hond. Lan- )erg wil met die maatregel londenbezit terugdringen, londenbezitters in de bin- zijn in opstand geko- tegen de plannen van het Ze worden gedwongen eind te lopen met hun omdat er in de binnen- nauwelijks ruimte is voor dieren en bovendien de ht en het Van der Werf- afgesloten worden. „Wij den de dupe, omdat we met onze hond kunnen ;n in de binnenstad", al- woordvoerder Y. de Jong. eger des Heils eiden bij Moker DEN Moker (Media T'eg van kerken in Rijn en de Bollenstreek) ver- komende donderdag .'een radiouitzending. Van 0 tot 19.30 uur komen aan >rde het honderd jarig be- n van het Leger des Heils •eiden, de nieuwe huisves- van het werkervarings- ect 'Sociaal diakonaal jaar' 'e noodzaak van spoed- en ^dlligershulp in Sint Bavo Noordwijkerhout. Moker t uit via de FM 107.5 en P kabel FM 88.1 LEIDEN „Ik ben enigszins verrast, maar heel verheugd met de voordracht". Zo reageer de wethouder F. Fase vannacht nadat zij uit Zwolle was terugge keerd waar haar voor dracht tot watergraaf van het zuiveringsschap West-Overijssel bekend was geworden. „Het is mijn eerste sollicitatie sinds ik elf jaar geleden wethouder in Leiden werd. Om dan als eerste uit 105 kandidaten uit de bus te komen is heel vleiend". Het was volgens mevrouw Fase een 'dubbeltje op z'n kant'. „Er waren uiteindelijk twee kandidaten over: de Overijsselse gedeputeerde R. Lanning en ik. Over beide kandidaten was men tevre den. Het algemeen bestuur moest er gisteren aan te pas komen om de doorslag te ge ven". In een besloten zitting van drie kwartier kregen de twee kandidaten gisteravond in Zwolle de gelegenheid hun motivatie nog eens te presenteren. Volgens Fase leek zij in eerste instantie een kans van vijftig procent te hebben. Uiteindelijk kreeg ze vijftien van de 21 stemmen. De functie van watergraaf van het zuiveringsschap West-Overijssel sluit volgens de wethouder goed aan bij haar functie als president- commissaris van het voor malige Energie Bedrijf Rijn land en de huidige Energie- en Watervoorziening Rijn land. „Het zuiveringsschap is een vrij grote instantie die bedrijfsmatig wordt gerund en die haar werkzaamheden over een groot gebied uit strekt. Dat bedrijfsmatige heeft mij bijzonder aange trokken. Het is natuurlijk iets heel anders dan het wet houderschap; minder poli tiek geladen, maar wel in het verlengde van mijn hui dige activiteiten". Fase zegt zich op haar nieu we baan te verheugen, maar aan de andere kant moeite te hebben Leiden vaarwel te zeggen. „Het wethouder schap in Leiden is iets waar ik nog altijd heel veel en thousiasme voor op kan brengen. De stad en alles wat daar gebeurt ligt mij enorm na aan het hart. Daar ligt een belangrijk stuk van mijn leven. Toch denk ik dat het heel verstandig is om eens iets heel anders te gaan doen en niet tot mijn 65e te blijven zitten". Vermoedelijk zal de wethouder begin juni naar Overijssel vertrekken. Beperkt De raadsfracties van CDA en D66 zullen net als na het vertrek van PvdA-wethou- der J. Peters vorig jaar er op aandringen dat het college beperkt blijft tot zes wethou ders. Volgens CDA-fractie- voorzitter J. Walenkamp zijn er zeer goede argumen ten te noemen om de leegko mende zetel van de vertrek kende wethouder Fase niet op te vullen. „Er zijn nu nog betere redenen om het colle ge tot zes wethouders te be perken dan bij het vertrek van Peters", aldus Walen kamp. Hij doelt met name op de kortere periode tot de volgende verkiezingen. Vol gens Walenkamp heeft een wethouder minstens een jaar nodig om zich in te werken en dan worden er al weer verkiezingen gehouden. Het CDA heeft zich van meet af aan verzet tegen de zeven wethouders die het huidige college telt. Volgens de CDA-fractie heeft Leiden geen zeven wethouders no dig en is het college in 1986 uitsluitend om politieke re denen met een wethouder uitgebreid. Volgens Walenkamp is ook de portefeuille economische zaken van Fase makkelijker onder te brengen bij andere wethouders dan destijds de vrij zware portefeuille van Peters. „In de portefeuille van Fase is de laatste jaren zo gesnoeid dat de overge bleven taken gemakkelijk door andere leden van het college overgenomen kun nen worden. Ik denk met name aan burgemeester Goekoop, die zich de laatste jaren zeer actief op het ge bied van economische zaken heeft getoond". Afspraken Politiek bezien moet er vol gens Walenkamp ook een mouw aan te passen zijn, dat de VVD het nu met een wet houder minder moet doen in het college. „Voor de reste rende periode moeten daar afspraken over te maken zijn. De andere collegepartij en hoeven geen misbruik te maken van de situatie door de VVD steeds te 'overru len'. Er moet toch respect voor elkaar bestaan". Ook D66'er Langenberg is van mening dat het college met een wethouder minder toe zou kunnen. Langenberg wijst er op dat de VVD-frac- tie bij het vertrek van Peters zelf gezegd heeft dat het col lege met een wethouder minder toe zou kunnen. „Fractievoorzitter Van der Nat zei dat het college sterk genoeg was om dat op te vangen". Van der Nat: „Wij hebben toen gezegd dat er allerlei redenen te bedenken zijn om Wethouder Fase: „Het was mijn eerste sollicitatie".FOTO: WIM VAN NOORT tot een keuze te komen, en we hebben toen ook gezegd dat twee VVD-wethouders voor ons het minimum was. En dat geldt nog steeds. De invloed van de VVD binnen het college moet gewaar borgd blijven". Voor PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze blijven de af spraken over de portefeuil leverdeling overeind. „Die zijn voor vier jaar gemaakt en zijn gekoppeld aan het aantal wethouders. Ik ga er- vanuit dat tussentijdse ver vanging mogelijk is, ook als dat maar voor één jaar is. Maar het is aan de VVD. Als die tot een andere conclusie komt horen we dat wel. Daarna is het een zaak voor het college en uiteindelijk voor de fracties en de raad". LEIDEN De VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad wil nog niet op het vertrek van wethouder J. Fase ingaan zolang ze nog niet officieel tot watergraaf is benoemd door de Kroon. Volgens fractievoorzitter M. van der Nat is er in de fractie nog niet gesproken over haar opvolging. „We wachten eerst af of ze het wordt. Zodra dat zeker is gaan we er in de fractie over praten. We willen dan zo snel mo gelijk in de vacature voorzien. Maar tot die tijd praten we er niet over". Als mogelijke kandidaat voor de opvolging van Fase wordt het raadslid M. Wijnbergen-Van Dobben de Bruijn genoemd. Ze heeft al de nodige jaren ervaring in het raadswerk, geldt als een loyaal fractielid en ze kan zich in vergelijking met haar fractiegenoten redelijk gemakkelijk vrijmaken voor een full-time baan als wethouder. Voor de opvolging in de fractie komt het oud-raadslid R. van Cruijsen in aanmerking. Van Cruijsen stond in 1986 acht ste op de verkiezingslijst van de VVD, maar werd bij de verkiezingen gepasseerd door A. Geertsema, die een groot aantal voorkeurstemmen kreeg. LEIDEN Als mens erg aardig, als bestuur der bepaald zwak. Zo wordt VVD-wethouder J. Fase (47) van econo mische zaken door een aantal Leidse raadsleden gekarakteriseerd. Fase staat bekend als een erg vriendelijk wethouder, die echter nog al wat steken heeft laten val len. „Berucht" is bij voorbeeld de LDM-af- faire in 1986, toen bleek dat de directeur van de Leidse Drinkwatermaat schappij jarenlang had gesjoemeld bij de zuive ring van drinkwater. Fase was in die jaren als president-commissaris van de LDM verant woordelijk. De portefeuille van Fase is sinds haar aantreden in 19^8 ook steeds verder „uitge kleed". Zo raakte ze onder meer personeelszaken en het beheer van de gemeentelijke gebouwen kwiit. Deze colle geperiode hield ze zich voor al bezig met de werving van bedrijven voor Leiden, met name voor het bio-science park. Ook de moeizame fu sie van de nutsbedrijven heeft haar volop bezig ge houden als voorzitter van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland. Momenteel is Fase presi dent-commissaris van de nieuwe NV Energie- en Wa tervoorziening Rijnland. „Ik mag haar bijzonder graag en gun haar die nieu we baan van harte, maar ik zal niet ontkennen dat we op haar bestuurlijke kwali teiten altijd de nodige kri tiek hebben gehad", aldus CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp. „We hebben nooit staan applaudiseren bij haar beleid. Ze heeft veel minder van haar portefeuil le gemaakt dan mogelijk was. We waren het dan ook herhaaldelijk oneens". Winkel D66'er P. Langenberg: „Erg leuk voor haar. Maar be stuurlijk gezien is ze natuur lijk niet sterk. Ze heeft erg mager op de winkel gepast en werd voortdurend door de raad achter haar vodden aangezeten, ondanks het feit dat ze maar een kleine por tefeuille had. Het ging alle maal erg moeizaam". J. Lau rier (Links Leiden): „Haar beleid is niet altijd even ge lukkig geweest, al ging het deze collegeperiode wat be ter. Daarbij moet je wel be denken dat haar portefeuille een stuk kleiner is gewor den. Ze heeft nog al wat minder gelukkige periodes achter de rug. De LDM-af- faire natuurlijk, maar ook tegenover haar rol in de fu sie van de nutsbedrijven hebben we kritisch gestaan". PvdA-fractievoorzitter S. de Vreeze vindt op dit moment vooral felicitaties aan het adres van Fase op zijn plaats. Het functioneren van Fase beoordeelt hij gunstig. „Op elke wethouder is na tuurlijk wel wat aan te mer ken. Jos Fase is iemand die nooit een woord meer ge bruikt dan noodzakelijk. Dat geeft in de politiek aanlei ding tot venijnigheden. Bin nen het college is ze op de achtergrond altijd een bin dend element geweest. Ze is ook een soort ambassadeur van het college. Zij weet ge makkelijk de weg te vinden in Den Haag. Zij is het ge weest die de subsidiëring van de stationstunnels rond heeft gekregen door onge merkt op het juiste moment op de goede plekken te zijn". Ook burgemeester C. Goe koop roemt Fase als iemand die partijen bij elkaar weet te brengen. „Ze slaagt er erg goed in om in conflicten de scherpe kantjes van de te genstellingen af te halen. Ze is een erg plezierig figuur binnen het college. Ze had ook een erg goede naam bij het bedrijfsleven. De uitstra ling van de stad Leiden bij het bedrijfsleven is belang rijk verbeterd". LEIDEN De bewoners van het Stationsplein in Leiden hebben een lichte voorkeur voor het plan van projectontwikkelaar Mabon. Dat bevat als eni ge van de drie gepresen teerde plannen een tunnel onder het Stationsplein. De bewoners plaatsen wel kanttekeningen bij het plan. Zo vinden ze dat het verkeers aanbod ondanks de tunnel verminderd moet worden. Ook vrezen ze geluidsoverlast van het busstation dat in het plan van Mabon voor het sta tion ligt. De bewoners stellen voor om lége bussen elders te laten wachten. Verder hebben ze bezwaar tegen de voorgeno men bouw van een studenten flat langs het spoor vanwege het uitzicht. Dé Stationsplein bewoners geven in hun reactie aan dat het idee in de plannen van de Amro en de MAB om het terrein achter de flats voor groen en parkeerruimte voor bewoners te bestemmen hen wel aanspreekt. bang dat de metamorfose die het stationsgebied de komende iaren ondergaat hen veel over last zal bezorgen. Ze willen voor die periode dan ook een betere geluidsisolatie van de flats. Verder uitten ze hun twijfels over de financiële haalbaarheid van de drie plan nen. Ook lijkt kantooruitbrei ding zoals voorgesteld in de plannen van de Amro en de MAB hen niet nodig. De drie projectontwikkelaars hebben van de vier opdracht gevers de gemeente Leiden, het AZL, de NZH en de NS een lijstje met aanvullende vragen gekregen na hun eer ste presentatie, een maand ge leden. Volgens de Leidse wet houder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) wordt de MAB bijvoorbeeld om ver duidelijking van de verkeers afwikkeling op het Stations plein gevraagd, de MABON om een uitleg op het financiële vlak en de AMRO wordt ge vraagd naar het hoe en waar om van de opvallend grote hoeveeldheid winkelopper vlakte in het plan. In april maken de partners hun defini tieve keuze, waarna de op dracht in mei verstrekt zal worden. Stenen gegooid naar treinen De Leidse politie heeft gister avond rond zeven uur drie jongens aangehouden. Ze hadden vanaf een dak van een sloopwoning aan de Morsweg met stenen naar passerende treinen gegooid. Daarbij sneuvelden twee rui ten. De drie, 14, 16 en 17 iaar oud, behoorden tot een groepje van zes jongeren. De andere drie waren voor de politie arriveerde op de vlucht geslagen. Ze worden vandaag aan de tand gevoeld. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter.| De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres: I Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar (voor controle bezorging) I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. t Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9