IKV zoekt steun „vreemde" fondsen Nieuwe vormen om „culturele ongehoorzaamheid" vol te houden CekLeSoivtaif kerk wereld Kerkvoogden maken zelf beleid voor beheer in Samen op Weg beroepingen brieuen >weer lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSotumvt dinsdag 21 maart 1989 pagi NN FALWELL WIL GELD ZIEN VAN MEDEWERKERS LYNCHBURG De 2.200 medewerkers van de organisatie van de tv-predikant Jerry Falwell is aangezegd dat ze zich moeten aansluiten bij Falwells kerk en vanaf juli een tiende deel van hun inkomen aan deze kerk moeten afstaan. Anders hangt hun ontslag boven het hoofd. Falwell vindt eigenlijk al jaren dat zijn medewerkers zich bij de door hem geleide Thomas Road Baptist Church in Lynchburg moeten aansluiten, maar hij heeft er nooit zo sterk op aangedrongen als nu, aldus zijn woordvoerder De- Moss. Falwells organisatie moest over 1988 een daling van de gif ten melden van meer dan 10 miljoen dollar (ruim 20 miljoen gul den). Maar volgens DeMoss zal dit jaar „het sterkste in onze fisca le geschiedenis" worden. Hij verwacht dat de organisatie 30 tot 40 miljoen dollar meer zal verdienen dan vorig jaar. Orthodoxe joden verhinderen gebed aan Klaagmuur JERUZALEM Ultra-orthodoxe joodse mannen hebben giste ren een groep vrouwen met geweld trachten te verhinderen bij de Klaagmuur in Jeruzalem te bidden. Zij wierpen stoelen en ste nen in de groep van ongeveer 40 vrouwen en probeerden het vrouwengedeelte binnen te dringen. Toen de politie de toegang tot de Klaagmuur voor de vrouwen vrijmaakte, ontstonden er énige schermutselingen. Een vrouw werd licht gewond. De vrou wen, die tot verschillende richtingen binnen het jodendom beho ren, hebben de afgelopen maanden al herhaaldelijk voor op schudding gezorgd, omdat zij in gebedsmantel uit een thorarol la zen. Dit is geen schending van de joodse godsdienstwetten maar gaat wel in tegen de orthodoxe traditie. Vandaag verschenen de vrouwen zonder gebedsmantel en thorarol. De hele aardbol kan niet in grotere nood zitten dan één ziel. Ludwig Wittgenstein DEN HAAG Niet al leen de vredesbeweging heeft te kampen met sterk verminderde be langstelling, ook (linkse) politieke partijen en organ isaties met een maat schappelijk engagement zoals dat heet in het jar gon van de jaren zestig, wereldwinkels, kerkelij ke actiegroepen leiden te genwoordig een kommer vol bestaan. Loutere be langenbehartigers als de vakbonden die inspelen op de toenemende indivi dualisering gaat het daar entegen redelijk voor de wind. De klappen zijn vooral zicht baar bij de vredesbewegingen die nog maar enkele jaren te rug honderdduizenden men sen wisten te mobiliseren. Na het IKV blijkt nu ook het ICTO, de alternatieve vredes beweging, in financiële pro blemen te zijn geraakt. De problemen bij het ICTO waar men tegen een tekort van eni ge tienduizenden guldens aan kijkt, zijn relatief klein in vergelijking met die van het IKV dat kampt met een gat van twee ton op de begroting. Bij beide organisaties staat het aantal mensen op de tocht, als de financiële vooruitzichten op korte termijn niet verbete ren. Dion van den Berg, pers- medewerker van het IKV: „We zijn net met een finan ciële campagne gestart en die loopt heel behoorlijk. Over enige maanden weten we meer. Maar het kan natuur lijk niet zo zijn dat we steeds maar weer afhankelijk zijn van dit soort campagnes. We zoeken naar een structurele oplossing. Daarom is er con tact gezocht met grotere fond sen als de Algemene Loterij Nederland om te bezien of we daar niet een meer perma nente steun kunnen van be trekken. Die fondsen steunen In dat kader moeten volgens Van den Berg ook de geruch ten gesitueerd worden rond het eventuele vertrek van IK V-secretaris Mient-Jan Fa- ber. Het weekblad de Bazuin meldde dat Faber bezig is zijn „vertrek voor te bereiden naar de Verenigde Staten" waar hij een of meerdere stu dieopdrachten zou gaan uit voeren van enkele politieke instellingen. Volgens Van den Berg is er door het bestuur van het IKV contact gezocht met Ameri kaanse fondsen om te zien of zij het IKV ter zijde zouden kunnen staan. Het is dan vol gens hem ook heel goed mo gelijk dat Faber van die in stanties een studieopdracht krijgt, maar die zou hij ook hier heel goed kunnen uitvoe ren. Hij ontkent apert dat Fa ber op het punt staat te ver trekken. Over de mogelijkheden voor het IKV op dit moment, nu de strijd tegen de kernbewape ning de gelederen niet langer bij elkaar houdt, is Van den Berg niet somber. Hij wijst er op dat het aantal donateurs van het IKV rede lijk stabiel is gebleven. Bij de start van de campagne tegen de kernbewapening in 1977 was het tienduizend, nu schommelt het rond de twin tigduizend. „Ingrijpend is ech ter het feit dat de gemiddelde bijdrage zo gekelderd is." Ten onrechte menen mensen dat nu de kou van de lucht is rond de kernbewapening de rol van de vredesbeweging is uitgespeeld. Van den Berg: „Die strijd tegen de kernbe wapening was in feite slechts symptoombestrijding. Nu zijn we veel meer met de wortel van de problematiek in Euro pa bezig. Sinds de oprichting van het IKV in 1966 hebben wij ons bezig gehouden met ontwapening en ontspanning. Wat dat betreft hebben we dus heel oude papieren, we hebben het niet op het laatste moment bedacht. Veel men sen denken nu: het gaat toch goed met Europa? Maar we staan nu voor de taak de oost west-tegenstellingen af te bre ken. Uiteraard doen we dat niet alleen. Ook kerken en politieke partijen kunnen daar een grote rol in vervul len. Het gaat om de vraag hoe we gezamenlijk vorm kunnen geven aan de toekomst van Europa. We hebben zowel in lokaal als op een hoger niveau netwerken opgebouwd om de contacten tussen West- en Oosteuropeanen te verbete- Conciliair Proces Van den Berg zegt dat zijn club er vertrouwen in heeft „dat we de mensen kunnen duidelijk maken waar de pro blemen liggen". Als voorbeeld noemt hij de bijeenkomsten rond het conciliair proces waarop het IKV is ingespron gen en die steeds door grote aantallen mensen worden be zocht. „In februari kwamen meer dan twaalfhonderd mensen naar de Vrije Univer siteit. Zo iets geeft ons moed. Daar moeten wij nieuwe do nateurs zien te vinden. Het kwakkelende IKV heeft zich volgens hem ook niets te verwijten als het gaat over de relatie met de kerken. Som migen vinden dat het IKV zich daar opnieuw sterker op zou moeten oriënteren. Van den Berg: „De contacten met de kerken zijn goed. Er is structureel overleg met hen. Wii hebben daar de laatste tijd weer veel meer in geïn vesteerd. Kijk maar naar het Conciliair Proces." Het ICTO weigert bij monde van voorzitter N. de Jong in Hoogeveen ieder commentaar op de neergang van deze vre desbeweging. Het ICTO kampt met een verdeeld huis. Een deel van de aanwezigen op de besloten vergadering af gelopen zaterdag in Enschede wilde het ontslag van de full time gehonoreerde directeur De Jong en sluiting van het ICTO-bureau in Hoogeveen, maar een ander deel van de aanwezigen was daar falikant op tegen. Op 22 april wordt verder gepraat. PAUL VAN VELTHOVEN WEGENS UITBLIJVEN SYNODALE RICHTLIJNEN DORDRECHT De Vereniging van Kerk voogdijen in de Neder landse Hervormde Kerk wil nog dit jaar komen met een leidraad voor het beheer in Samen op Weg- gemeenten. Het bestuur van de vereniging is het beu dat de hervormde en gereformeerde synoden er nog altijd niet in ge slaagd zijn een model voor het beheer in Samen op Weg-gemeenten te ontwikkelen. Daarom is besloten „de hand maar zelf aan de ploeg te slaan", zo meldt „De Kerkvoogij", het blad van de vereniging. Het beheer van de kerkelijke goederen is al jaren een twist punt tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken in Neder land. Vorig voorjaar werd een gezamenlijke zitting van de hervormde en gereformeerde synoden (combisynode) uitge steld, omdat beide kerken van mening bleven verschillen. Tijdens de combisynode van oktober vorig jaar stond de kwestie niet op de agenda. In de Hervormde Kerk, die bovendien drie vormen van beheer kent, ligt het beheer in handen van de kerkvoogdij en niet van de kerkeraad. In de Gereformeerde Kerken zijn de kerkeraden verant woordelijk voor bestuur en beheer. Een plaatselijke com missie van beheer is in die kerk verantwoording ver schuldigd aan de kerkeraad. Het bestuur van de vereni ging van kerkvoogdijen heeft volgens directeur mr. H.J. Wouters van de vereniging geconstateerd dat er in de Sa men op Weg-gemeenten een wildgroei is ontstaan in de manier waarop het beheer is geregeld. Soms behoort het beheer tot de bevoegdheden van een stichting, maar ande re gemeenten kennen colleges of raden van beheer. Voorts komt het nogal eens voor dat een Samen op Weg-gemeente de vereniging vraagt om ad vies voor een regeling van het beheer van de kerkelijke goe deren. Op welke manier de vereni ging de verschillen tussen bei de kerken wil oplossen is vol gens Wouters nog niet te zeg gen. Maar uitgangspunt is dat het zinloos is een voorstel te doen dat niet acceptabel is voor gereformeerde kerken. Gezelschapsspel evangelisten NEW YORK In de Vere- nigde Staten is een nieuw ge zelschapsspel gelanceerd naar het vertrouwde model van Monopoly, waarbij de inzet de markt van de al te goedgelo vigen is. „Fleece the Flock" (Scheer de schaapjes) is de naam van het evangelisten- spel. „Ik kreeg het idee toen Jimmy Swaggart werd be trapt in dat hotel," zei schrijf ster Elizabeth Fuller, een van de makers van het spel. De spelers van het bordspel wor den voorzien van collectezak jes en trekken daarmee langs het bord. Zij kopen en verko pen belangen in themapar ken, televisiestations en ande re lucratieve beleggingen, ter wijl zij zich te buiten gaan aan seksuele escapades en die van elkaar in de openbaarheid brengen. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Wormer-Knollen- dam en Jisp G.J.A. Veening te Hall. Beroepen te Zwammerdam M.B. Heijting, kand. te Hendrik Ido Am bacht. Aangenomen naar Wanneper- veen/Belt-Schutsloot J. de Goei te Haskerhorne-Oudehaske; naar Wor- mer-Knollendam en Jisp G.J.A. Vee ning te Hall. Toegelaten tot de evan geliebediening mw.A. Fuhrmann, Vierlinghlaan 44. 2332 CV Leiden. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar mw.l.C. Builtjes- Faber, Prentsnijdershorst 207, 7328 VC Apeldoorn; mw.H.J. Buijs, J.F. van der Lindenpoort 7. 2312 VA Lei den. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Witmarsum en Pingjum en Zurich drs.J. Miedema. kand. te Kampen. plaats en uitbeeldingen van de kruisweg zoals hier in Malaga waar een beeld van Christus en de Maagd Maria wordt rondgedragen. FOTO: AP MR. W. KIST: „TIENDEN-PLAN" VOOR TIJD, ENERGIE EN GELD VELP „Tienden van je tijd, en/of van je energie en /of tienden van je geld als spelregel voor het spel van de vrijheid". Dat is een van de nieuwe vor men voor een nieuwe christelijke levensstijl, voorgesteld door mr. dr. W. Kist uit Velp, de man van het Landelijk Missio nair Collectief. Toen de Wereldraad van Ker ken nog moest beginnen aan het Conciliair Proces, met als doel behoud van mens en we reld, kwam Kist al met zijn „culturele ongehoorzaamheid". Hij riep mensen op niet langer mee te doen met de slechte trends van de tijd, maar vanuit de gerechtigheid van het Evangelie te leven. De gedachte achter het „tien- den-plan" is duidelijk: tijd, energie en geld zouden moeten worden afgezonderd om te worden ingezet voor de tegen beweging, voor de ongehoor zaamheid aan de cultuur die levensbedreigend is voor mens en wereld. Met zijn „tienden-plan" wil mr. Kist een nieuwe impuls ge ven aan de gedachte dat men sen daadwerkelijk een nieuwe weg inslaan. „Je moet het niet te zwaar opvatten: tienden van je tijd en van je geld, het idee is bedoeld om mensen te hel pen te leven vanuit bewuste FOTO: PETER DRENT geloofsgehoorzaamheid. Ieder is vrij om te doen en laten wat hij/zij wil, we proberen met het tienden-verhaal mensen te helpen om uit te voeren waar voor ze in vrijheid hebben ge kozen. Die andere manier van leven, het tegen de trend ingaan, is nog zo gemakkelijk niet. Dat kunnen we allemaal ervaren. Daarom hebben we, denk ik, vormen nodig die het gemak kelijker maken om te doen wat we willen. We moeten voorkomen dat mensen blijven steken in de cultuur van de gesprekgroe pen. De huidige praatcultuur het vrijblijvend praten zon der dat er concrete actie op volgt beschouw ik als zede lijk verval. Er moet wat gebeu ren! Daarom heeft het Collec tief vanaf het begin locale en regionale werkgroepen waar mensen met elkaar dingen af spreken om te doen of te laten. Ik ben dan ook erg blij dat in het Conciliair Proces ook van meet af aan de gedachte van een „verbond sluiten", dat wil zeggen: verplichtende afspra ken maken, heeft gespeeld." Mr. Kist, mede-oprichter van Kerk en Wereld in Drieber gen, oud-vormingswerker, oud-rechter en gepromoveerd theoloog, is moeilijk te stuiten in zijn verhaal. Eigenlijk wil hij het liefst college geven in de historische en geestelijke achtergronden van de crisis die de wereld in divers opzicht teistert, maar dat gaat niet en dus beperkt hij de uitleg tot het geven van een paar kernzin nen. „Die praatcultuur: praten zon der doen, is een uiting van het Griekse denken die bij ons zo veel invloed heeft gehad. De scheiding van geest/lichaam en individu/gemeenschap heeft er mee te maken. Sinds de renaissance zijn we steeds individualistischer geworden en we worden nu geconfron teerd met de ontaardingen daarvan. Een van die .ontaar dingen is het milieubederf. De wal keert het schip; iedereen beseft nu dat het zo niet langer gaat met de aantasting van het milieu. Maar aan de manier waarop er over milieumaatre gelen wordt gesproken zie je opnieuw dat individualistische, dat ik-gerichte denken. Het gaat er om: hoe red ik mijn hachje, hoe kan mijn generatie haar comfortabele leventje blij ven leiden. De bijbel heeft echter een heel ander milieu-verhaal. Daar gaat het om de gerechtigheid van de schepping. Dat wil zeg gen: de ander en het andere de kans geven zich te ontwikke len, tot bestemming te komen. Bijbels denken is: kijken met de ogen van de ander; de an der bepaalt jouw levenspro gram". We lijden momenteel massaal aan de comfort-ziekte, vindt Kist. Ten koste van alles wil len we ons gemakkelijke le ventje blijven lijden. De lijders aan die ziekte zouden allemaal in behandeling moeten. We ontnemen de komende genera ties immers grondstoffen, lucht, water en aarde; we laten geen toekomst na. Oefening „We hebben oefening nodig om ons te ontworstelen aan de afgoden van onze tijd en ons in dienst te stellen van het ko ningsschap van Jezus. In de vreugde en vrijheid van dat koningsschap kunnen we in gaan tegen de trend van de tijd. Stapje voor stapje onszelf uitworstelen boven de afgodi sche vanzelfsprekendheid. Daarvoor heb je elkaar nodig, vandaar ook dat begrip collec tief. Daarom ook samen afspra ken maken, een verbond slui ten en daarom ook dat spel van tienden. Niet als keurslijf, maar als middel om onszelf te wapenen". Het verhaal dat mr. Kist nu al weer een paar jaar vertelt, komt bij veel mensen aan. Dat bewijzen de honderden abon nees van het Bulletin dat het Collectief uitgeeft, maar ook is het zichtbaar aan ongeveer 25 Op 8 april is er weer zo'n ont moeting, in het Cals-college in Nieuwegein bij Utrecht. Op die dag wordt gesproken over het tienden-plan, maar ook is er een inleiding over de milieu problematiek. Het Collectief presenteert dan ook het eerste deel in een serie van vijf een voudige boekjes waarin het gaat over een mileuvriendelij- ke manier van leven. Onder de titel: „Wat kan ik er zelf aan doen" worden in het eerste deel de beginselen uit- geengezet van ecologie, ener gieverbruik en -bezuiniging. De thematiek komt op drie manieren aan de orde: de klei ne kring van het eigen huis houden, de kring van buurt, dorp, kerk, vereniging en der gelijke en ten slotte op het lan delijke niveau. (Inlichtingen: Secretariaat Landelijk Missionair Collectief, Pr. Irenelaan 14, 6951 AH Die ren) LÜTSEN KOOISTRA vhUi Windmolens of windtunnels? Onze krant bracht het bericht, dat aan de TU te Delft een hoogleraar in de 'windenergie' is benoemd (afd. civiele tech niek). De toenemende vraag naar energie betekent ook het zoeken naar oplossingen voor aanvaardbare en milieuvrien delijke energiebronnen ter op wekking van energie. Velen dromen van windparken vol windmolens. Men droomt van supermolens met enorme ro torbladen. M.i. ontsieren zulke windparken in hoge mate het landschap en zijn bij hoge windkracht of bij een wind hoos zoals onlangs bij Ur- mond (L) zeer kwetsbaar. Het windpark bij Heerhugo- waard is stilgelegd wegens haarscheurtjes in de rotorbla den van de molens. Windmo lens in zee plaatsen is nauwe lijks realiseerbaar en kost schatten aan onderhoud. Of schoon ondeskundig op dit ge bied meen ik dat er onder grondse windtunnels of wind- gangen moeten worden ge bouwd van een behoorlijke lengte. Bij de ingang van zo'n tunnel of gang kan kunstmatig een bepaalde windkracht wor den opgewekt. Verderop in de tunnel of gang kan men een soort windmolens plaatsen, die energie leveren. Zulke wind tunnels of windgangen ontsie ren het landschap niet en zijn veilig voor stormwinden en windhozen. Eventuele onder- houds- en reparatiewerken kunnen ook gemakkelijker worden uitgevoerd en zijn on afhankelijk van de weersge steldheid. Bij windstilte in de natuur leveren ze toch ener gie. Ruil in Den Haag Waarom in Den Haag geen ge- bouwenruil: ministerie van de fensie uitruilen tegen het hui dige stadhuis en dus géén stad huisruimte aan het Spui?! Die statige Kalvermarkt is óók stadscentrum met parkeerga rage onder de Lange Poten! Het huidige stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein is immers kazerne-achtig mooi? A. Munster, DELFT Of ut sn h kinc and' Ra doe •Oorde >t een 11 iminsl ppens] jverw Vakbonden links gepassee VaN de vanmorgen begonnen cao-onderhandelingen vakbonden en de werkgeversorganisatie in de gezond zorg, de Nationale Ziekenfonds Raad, stond de uitsla nder het beraad over de looneisen van de verpleegkundigen ren al vast. De actiegroep Verplegenden en Verzorgeni Opstand (VVIO), die na een serie succesvolle demons het eigenlijke onderhandelen vandaag weer aan de v trokken vakbonden moest overlaten, had tevoren i hard hoofd in het resultaat. Vijf procent zit er niet daarom heeft de VVIO maar vast acties in het vooru gesteld: patiëntvriendelijk, hoewel de patiënten „best merken dat er iets aan de hand is". Vakbonden en pensioenfonds voor de gezondheid (PGGM) hadden tevoren al een suggestie van premier bers van de hand gewezen om de inkomenspositie v verpleegkundigen te verbeteren door hun pensioenprei verlagen. Premier Lubbers heeft uiteraard niet bedoeli vermindering van de pensioenpremie de volledige li van vijf procent mogelijk te maken, maar zo krankzinii het wordt afgeschilderd is zijn voorstel toch niet. Dat wel uit het feit dat de PGGM na het ABP het pensioenfonds in Nederland dit jaar al bijdraagt loonsverbetring van 0,75 procent die de werkgevers dl pleegkundigen hebbben geboden: ruim 0,4 procent da PI wordt gefinancierd uit een verlaging van de pensioenpi Ondertussen beperkt het belang van het cao-ovlj dat vandaag in ronduit slechte sfeer wordt gevoerd, zie tot de groep verpleegkundigen. Het geduld van de gem de werknemer en het gezag van de vakbeweging bepa ons land straks wordt overspoeld door een noodlottige golf. Het ligt voor de hand dat de werknemers na een jaren van brave loonmatiging een ferme hap uit de g economische koek opeisen. Het bedrijfsleven presented de lopende band oogstrelende omzet-, winst- en renden cijfers, de investeringen blijven aantrekken ondanl wegvallen van de overheidspremies en het grenzt Europa lonkt met vele nieuwe afzetmogelijkheden. Ei nu en in de nabije toekomst volop ruimte voor loonsv gingen. De afgelopen maanden is slechts een beperkt aantal afgesloten, de meeste op uitdrukkelijke wens van de val den met een eenjarige looptijd. Komend najaar zal der in vrijwel alle bedrijfstakken tegelijk worden onderha over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, ge voor het verkiezingsjaar 1990. De bonden zullen daar een luxe positie verkeren. Niemand ontkent dat er gelij U1 vergeven, de politiek moet op eieren lopen en na een keiperiode hebben de vakbonden hun achterban, hun Ihpr ge en hun zelfvertrouwen terug. c Het gevaar van een loonexplosie is onder die omstanMl^ den levensgroot aanwezig. Niet omdat de vakbonden o X antwoord zouden handelen. De afgelopen jaren hebbi over het algemeen loyaal meegewerkt aan het matigii FRE( leid dat de weg heeft geëffend voor het huidige econo n herstel. Er is geen enkele reden te veronderstellen n e isol VIO kker ,i irig vakcentrales hun verstandige koers plotseling drastiscl den wijzigen. Maar de kaarten liggen straks wel gehe;1* ders. De vraag wordt met name of de bonden in staat <Êling€ reid zullen zijn de eigen achterban in toom te houden, te snel het onderste uit Je kan wil hebben. anaf nder nder Ops ival 'rstei Het kabinet blijft niet ten onrechte hameren op de zaak van voortgaande matiging. Zijn waarschu' woorden gaan echter goeddeels verloren in het feestgi waarmee ondernemers en planbureaus hun econon groeiverwachtingen omringen. Het pleidooi voor teru dendheid heeft aan overtuigingskracht ingeboet. Ken heeft het te lang geduurd en is de modale werkneme zat; zijn geduld raakt uitgeput. De tot dusver afgesloten voor 1989 geven met een gemiddelde loonsverhoginj tussen de anderhalf en twee procent op een enkele uiti Hen ring na, nog geen aanleiding tot diepe bezorgdheid. Df nier waarop sommige van die cao's tot stand zijn gekom de voorschotjes die werden genomen op toekomstige o l^n8t handelingen beloven echter minder goeds. Datzelfde "gej^ voor de ontwikkelingen aan het ambtenarenfront. et va; zond Het is maar al te begrijpelijk dat ambtenaren en an«Tr?" die hun salaris via de overheid ontvangen meer dan g< staal" hebben van de jarenlange pas op de plaats. Het valt hei niet kwalijk te nemen dat zij de sterk gegroeide loonai et stand ten opzichte van werknemers in het bedrijfslevei ril op een paar grote stappen willen overbruggen. Zeker in eei drieglijke) atmosfeer waarin het lijkt alsof in het partici bedrijfsleven „alles" weer kan, is het zuur om te mak ^...o hebben met de zuinigste werkgever van allen, de over achte en er Dat ervaart bijvoorbeeld het verplegend personeel, dar intense ongenoegen over beloning en werkomstandigh duidelijk heeft gedemonstreerd. Het kabinet heeft de hen beschikbare loonruimte voor dit jaar vastgesteld op kwart procent en wil daarop niet terugkomen. De broc,1len en zusters, van wie slechts vijftien procent bij een bo aangesloten, hebben hun eigen onderhandelaars weggeh ln die op deze basis met de Ziekenhuisraad wilden gaan pi imt"" De vakbonden zijn links gepasseerd door het inderhaaL vormd actiefront dat minimaal vijf procent loonsverhi jn eist. Met alle begrip voor het ongenoegen onder de ve :rse genden en constaterend dat driekwart procent indei lies P te mager is zij moeten de redelijkheid ook niet uit he m verliezen. De eigen bonden durven de achterban helaai^ te zeggen dat hij thans overvraagt. Zo zijn vaker loone n sies begonnen. 'Ol| 'ging DE BILT (KNMI) In een krachtige westelijke boven- stroming trekt momenteel de ene oceaanstoring na de ande re met grote snelheid van west naar oost over de oceaan. De centra van deze slechtweerge- bieden bewegen zich vervol gens via de Britse Eilanden naar de omgeving van Dene marken. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Wni Mai Min Ragen Amsterdam regenbui 10 2 5 Zuld-Llmbur Aberdeen Kopenhagen Las Palmas Lissabon Bangkok juki de :nv-i eidsp remii p de evers erteg et pc j IE K i BR i QjE/ l f\nm i. bew. 29 20 Braven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2