Wassenaar ergert zich aan verzet tegen RW 11-West Vogelasiel Noordwijk mogelijk gesloten Noord wijk haalt zomer- markten terug Bejaarden vrezen voor geluidsoverlast kermis Ook in Bollenstreek wordt gediscrimineerd LEIDEN OMGEVING EeidóaOowumt DINSDAG 21 MAART 1989 PAGINA bf Buurt sloopt verkeersremmers Oostdorperweg WASSENAAR Omwonenden hebben in het afgelopen weekend alle door de gemeente aangebrachte verkeersrem- mende maatregelen op de Oostdorper weg verwijderd. De obstakels waren nog demontabel omdat er sprake was van een proef. Pas bij een goed resultaat zouden definitieve verkeersremmende maatregelen genomen worden. De trot toirbanden werden in het afgelopen weekend opzij geschoven en de ver keersborden uit ae grond gehaald en in de berm gelegd. Burgemeester drs. P.H. Schoute sprak gisteravond tijdens de raadsvergadering van sabotage. Overval op geldloper LISSE Een Hillegomse chauffeur van een Lisses transportbedrijf is gistermiddag om vijf uur overval len. De Hillegommer wilde een geldcassette van het bedrijf in de nachtkluis van de NMB-bank aan de Grachtweg gooien. Net op het moment dat hij de geldcassette in de kluis wilde gooien, naderden twee mannen van tussen de 25 en 35 jaar. Onder bedrei ging van een vuurwapen werd de geldloper gedwon gen de geldcassette af te geven. Nadat de geldcassette was afgegeven zijn beide overvallers lopend via de Molenstraat, richting centrum Lisse vertrokken. Bei de daders zijn korte tijd later op één fiets in het cen trum van Lisse gesignaleerd. De inhoud van de geld cassette waar cheques en contanten in zaten, is nog steeds onbekend. De fel blauwe cassette is ook nog niet teruggevonden. In verband met het onderzoek naar deze overval worden getuigen gezocht. Zij kun nen contact opnemen met de rijkspolitie in Lisse, te- lefoonnummmer 02521-14444 of 02521-11852. Sponsors voor tenten gevraagd WARMOND De Werkgroep Kinder vakantieweek wil 21 tenten aanschaffen voor de kinderen die meegaan op de kindervakantieweek op het eiland Kou- denhoorn. Het moeten tenten zijn van behoorlijke afmetingen, zodat de groe pen als het regent in de tent bezig kun nen zijn. De tenten kosten de War- mondse werkgroep 12.000. Dit bedrag is voor de organisatie niet haalbaar en daarom zoekt men sponsors. De bijdrage kan gestort worden op rekeningnum mer 36.77.57.028 Rabobank Warmond, ten name van Werkgroep Kindervakan tieweek. Het gironummer van de bank is 79839. Informatie voor monumentenbezitters KATWIJK Bezitters van monumenten of sfeerbepalende panden moeten geïnformeerd worden over de mogelijkhe den om subsidie te verkrijgen voor deze objecten. Dat vindt het Katwijkse college van burgemeester en wethouders. Al hoewel de rijksregeling momenteel wordt veranderd, kun nen bewoners of bezitters van monumenten en/of sfeerbe palende woningen een aanvraag indienen voor een subsidie dit gedeeltelijk doort het rijk en gedeeltelijk door de ge meente beschikbaar gesteld wordt. Wel is een aantal vragen bij het mogelijk toekennen van die subsidie nog niet uitge werkt. Zo is nog niet duidelijk wie er beoordeelt of een pand sfeerbepalend is of niet. Vandaar dat de instelling van een monumentencommissie overwogen wordt. Het hebben van een „monument" betekent vaak, dat men diverse regels moet nakomen. Zo mag de buitengevel bijvoorbeeld niet veranderd worden of er moeten voorgeschreven materialen gebruikt worden bij de restauratie of aanpassing van deze woningen. Dit alles leidt vaak tot aanzienlijke extra kosten voor de bezitters van deze objecten. Het verstrekken van een subsidie is derhalve gewenst. Zweed dodelijk gewond NOORDWIJK Een 28- jarige Zweed is gistermid dag om kwart voor drie bij een ongeval in Noorwijk om het leven gekomen. De man stond in de berm van de Herenweg voorbij de Zwarteweg en stak vervol gens zonder te kijken over. Hij werd aangereden door een 18-jarige Noord- wijkse automobilist. In be wusteloze toestand is de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst bleek te zijn overle den. De Noordwijker bleef ongedeerd. Recordomzet Flora n RIJNSBURG Bloem veiling Flora in Rijnsl heeft gistermorgen nieuw omzetrecord boekt. In één dag voor 4.107.000 gulden bloemen onder de ha door. Volgens woordvt der P. Kralt van de menveiling is het n: record vooral te dank f" ibl SSEL ha, .bli' Itobei n 15, oord' in hi aan de paasdrukte. grote aanbod van bloem en de goede prijsvorm die daaruit voortvlo hebben voor de ongeketi omzet gezorgd. [en v ecret rt Ro de ri, igs v iatie ;n aa WASSENAAR De ge meente Wassenaar begint zich te ergeren aan het verzet tegen de aanleg van Rijksweg 11-West. Gisteravond wezen alle fractievoorzitters tijdens de raadsvergadering de nota „RW 11 West NEE" af. VVD-fractievoorzitter C. Aptroot sprak over het gedram van de aktie- groep, terwijl deze groepe ring geen rekening houdt met de door de Rijks straatweg veroorzaakte verkeers- en milieuover- last. Aptroot beschreef de nota als „een pamflet van een groepe ring die we niet hoorden toen er in de afgelopen 5 jaar 20 do den te betreuren waren op de Rijksstraatweg/N44". CDA- fractievoorzitter H. Schelhaas meende dat de emoties over de mogelijke aanleg wel erg hoog oplaaien, terwijl slechts een klein deel van Voorschoten enige overlast zal ondervin den. „Wij hebben wel 100 keer meer overlast van de Rijks straatweg als straks Voorscho ten van de aan te leggen RW 11 West". PvdA-fractievoorzit- ter H. Goulooze riep op tot een handtekeningactie voor spoe dige aanleg. „We moeten nu maar eens niet bang zijn in Wassenaar een aktiegroep in het leven te roepen". Burge meester drs. P.H. Schoute ver klaarde dat er enkele dagen geleden al een brief met dit doel was verstuurd naar de Vrienden van Wassenaar. De steun die de gemeente Lei den geeft aan de aktiegroep „RW 11 West NEE" betitelde Schoute als „krokodillentra nen". Volgens Schoute had Leiden bij de aanleg van de Leidse woonwijk Stevenshof kunnen weten dat aan de rand van deze wijk de RW 11 West was gepland. Ook wees de burgemeester erop dat er ver schillende mogelijkheden be staan de omstreden weg aan te leggen, zoals een tunnelbak. NOORDWIJK In de zomermaanden zullen in Noord wijk wellicht weer drie zomermarkten wor den gehouden. De com missie toerisme had giste ren weinig moeite met het voorstel van burgemeester en wethouders om de markten groen licht te ge ven. Enig punt van discus sie vormde het te heffen marktgeld. Vorig jaar gingen de zomer markten, die voorheen een ware trekpleister vormden, niet door omdat de Noordwijk- se ondernemers het niet eens waren met de marktgelden die geheven werden. Ook dit sei zoen wil het college standgeld ontvangen. Met een tarief van tien gulden per kraam denkt men het verlies aan parkeer- gelden te kunnen dekken. Me vrouw Casse van Noordwijks Belang vond het gezeur over geld in dit verband maar on zin. Zij vond het bedrag van vorig jaar, twintig gulden per kraam, niet iets om van ach terover te vallen. „Maar ach, als de ondernemers zeggen dat dat hun de kop kost, nou dan gaan wij wel mee met een tientje". J. Willms (CDA) vroeg zich af of geen selectie plaats moet vinden. „Maak je het erg goed koop dan wil iedereen wel op de markt staan". J. Hogervorst (VVD) deed de suggestie aan de hand ook de marktkooplui die altijd al op de wekelijkse markt staan uit te nodigen. Bovendien zou hij graag echte standwerkers op de markten zien. Zowel de VVD als de PvdA konden zich in het voorgestelde tarief vinden. Marjolijn van der Jagt, direk- teur van de Stichting Promotie Noordwijk vertelde na afloop van de vergadering overigens, er nog een hard hoofd in te hebben of de zomermarkten nog wel op zo korte termijn georganiseerd kunnen wor den. Niet alleen de Noordwijk- se gemeenteraad moet nog toe stemming verlenen, ook de ondernemers moeten nog be reid gevonden worden hun medewerking te verlenen. Bij de overweging de markten door te laten gaan, gaat het volgens Van der Jagt niet al leen om het tientje per kraam dat betaald moet worden, mdar ook om kosten voor het aantrekken van attrakties en bijvoorbeeld het na afloop op ruimen van de rommel. Scheepsberging bij Zeilvaart WARMOND De Stichting Zeilvaart Warmond houdt morgen om 20.30 uur haar tra ditionele winterbijeenkomst in boerderij Meerrust. Het onder werp is de scheepsbergingsin- dustrie. De heer H.J.G. Walen kamp, directeur van Smit Vlootbeheer houdt een lezing. De oud-Warmonder Walen kamp trad op als bergingslei der bij een aantal spectaculaire bergingen. Een daarvan was de berging van de in 1987 ge kapseisde Britse veerboot Ha- rald of Free Enterprise. De film van cineast Pim Korver die hierover gemaakt is, zal vertoond worden evenals de film Floating Inferno. Speuren naar de Broekbom Ligt de bom er nu wel of niet? Die vraag houdt de gemoederen in Leidschendam al maanden volop bezig. Het lijkt erop alsof de vermeende vliegtuigbom aan de Broekweg door een explosie zijn werk al heeft gedaan (foto). Dat is echter niet zo. Vorige week zijn vijf woningen (nummers 61 tot en met 69) in de Zeehelden- wijk „voorzichtig" gesloopt. „Echt precisiewerk", zegt uitvoerder P. van Dorst „de grond mag niet teveel trillen". Een aannemer uit Heerjansdam, gespecialiseerd in bommen, verwijdert tot het einde van de week met een kraan van 40 ton metalen damwan- den (18 meter diep). Onderzoek door de Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) enige tijd geleden heeft namelijk niets opgele verd. „Zonder bom naar huis is niet zo leuk", vindt de bom-uit- voerder. Hij hoopt dan ook dat het projectiel spoedig wordt ge vonden. Over enkele weken gaat de EOD het terrein opnieuw on derzoeken. De gemeente is optimistisch over het resultaat. Zij heeft de voormalige bewoners van de huizen - die nu zijn onder gebracht in noodbouw - al laten weten dat zij voor de Kerstmis weer thuis zijn. FOTO: CEES VERKERK KATWIJK De Stichting Bejaardenzorg Hervormd Gast- en Weeshuis wil niet dat de zomerkermis op het nabij gelegen terrein aan de Groen van Prinstererweg wordt ge houden. De stichting vreest voor geluidsoverlast met name in de aula en op de ziekenaf deling van het gasthuis. In een brief aan de gemeente raad meldt de stichting dat het terreintje op slechts enkele tientallen meters van het gast huis verwijderd ligt. Dat bete kent dat geluidsoverlast bijna niet te voorkomen is. Wanneer er dan toch een zomerkermis moet worden gehouden, moet dat elders in het dorp gebéu ren, zo schrijft de stichting. Het vinden van een goede lo- katie voor de kermis is al ja ren een probleem in de kust- gemeente. Het dorp is bijna volgebouwd en de schaarse open ruimte die er nog is, grenst overal aan bebouwing. „Dat stuit onherroepelijk op bezwaren van omwonenden. De gemeente heeft er wel over gedacht om dan maar hele maal geen kermis meer toe te staan, maar daar maken de VVV en de kermisexploitan ten zelf weer bezwaar tegen. Het blijft dus schipperen", stelt voorlichtster M. Hooymans van de gemeente. De voorma lige lokatie in de Noordduinen voldoet al enige tijd niet meer. „Eerst maakten de kermisex ploitanten bezwaar, omdat de Noordduinen te ver buiten het dorp zelf zouden liggen. Nu komen de campings in het ge weer, omdat de kermis te veel overlast zou veroorzaken. Ca ravans en tenten zijn immers moeilijk te isoleren." Een mogelijke lokatie voor de kermis is het terrein langs de uitwatering bij de binnensluis in Katwijk-Noord. Er zijn evenwel nog geen knopen doorgehakt. Burgemeester en wethouders buigen zich van ochtend over de materie. De gemeenteraad zal zich mor genavond met de zaak bezig houden. Het Noordwijkse vogelasiel, NOORDWIJK Het vogelasiel aan het Dom pad in Noordwijk wordt mogelijk gesloten in ver band met de verkoop van het terrein waarop het huidige politiebureau zich bevindt. Het grondgebied van het asiel kan ook worden uitgebreid met grond langs het Dompad. Maatregelen zijn geboden om het asiel voor Noord- wiik fp bphoiidpn. De gemeente verkoopt het ter rein van het politiebureau aan de Oude Zeeweg waarschijn lijk aan een particulier, nu de gemeenteraad heeft besloten elders in het dorp een nieuw politiebureau te bouwen. Wan neer de plannen worden door gezet willen de Noordwijkse vogelbeschermers hun grond gebied aan het Dompad uit breiden. Die mogelijkheid be staat omdat de gemeente nog met particulieren over de ver koop van de grond in onder handeling is. Ambtenaren van de afdeling Stedebouw hebben inmiddels voorgesteld om eventueel een nieuw onderko men te realiseren nabij het hertenkamp aan de Freesia- straat. De plannen bevinden zich nog in een zeer vroeg sta dium. Het gemeentebestuur heeft zich nog niet over de suggesties uitgelaten. Loterij Het vogelasiel is een van de begunstigden bij de loterij die op 24 maart in het kader van het traditionele Lentebal in Huis ter Duin wordt gehou den. Het geld van de loterij zal voorts worden besteed aan een inventarisatie van alle vogel soorten in de Bollenstreek. De resultaten daarvan worden In1 oisr dert te E to g< boek uitgegeven. Bovi dien is er geld nodig voor jem aanleg van een natuurres .ept vaat voor vogels. Daarvi moet dure grond worden a gekocht. In dat gebied moet bestaande lage watersta worden gehandhaafd,- van\ ge de bijzondere aantrekkin kracht op sommige vogelst ten. Daarmee is Noordwijk if™ nieuwe attractie rijker, zo 1 wacht de vereniging. De natuurbeschermers wil met de extra inkomsten vcx het herstel van de schade a de natuur door vervuiling geweld aanpakken. Daarm moeten de Noordwijkse flu j| en fauna weer op een aa fc vaardbaar peil worden •;j| bracht. Wanneer er dan n iff wat overschiet, zal dit word gebruikt om het vereniginj gebouw en Natuurcentrum Verweij op te knappen. Provincie keurt garageplan goed OEGSTGEEST De provin cie heeft de bezwaren van de gemeente Oegstgeest tegen het bouwen van een garage aan de Louis Couperuslaan ongegrond verklaard. R.H. Koning wilde een garage bij zijn woning bouwen, maar de gemeente Oegstgeest keurde dit af. De gemeente wilde geen toestem ming geven, omdat het be stemmingsplan voor het be treffende gebied in Haaswijk al helemaal vastgesteld was. De provinciale commissie van beroep heeft de situatie onder zocht en vond de bezwaren van de gemeente ongegrond. De te bouwen garage zal ge zien de ligging het karakter van het buurtje niet of nauwe lijks aantasten. Ook zou de bouw van één garage nauwe lijks invloed hebben op de door de gemeente vastgestelde parkeernorm. Bovendien is Koning de enige die een gara ge wil bouwen en zal zich ver der geen soortgelijke situatie meer voordoen, aldus de com missie. Kindervreugd Speeltuin Kindervreugd in De Engel heeft weer diver se activiteiten op het pro gramma staan. Morgen is er eierenverven in het vereni gingsgebouw. Op zaterdag 25 maart is er eieren zoeken. De jeugd wordt dan om tien uur op het terrein van de speeltuin verwacht. Op 31 maart ten slotte wordt weer een bingo avond in het verenigingsge bouw gehouden. Aanvang half negen. Expositie In Galerie De Pomp in War mond zijn tot en met 30 maart aquarellen in voor- jaarstinten en handgeschil derde eitjes met paasmotie- ven uit Polen, China en het Ertsgebergte te zien. De ope ningstijden zijn: dinsdag avond van zeven tot negen uur, woensdag van tien tot twaalf en van twee tot zes uur en donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vier uur. Circus Circus Bass ie en Adriaan komt in de paasvakantie naar Noordwijk. De tent staat op 29 maart op het par keerterrein het Wantveld. De voorstelling begint 's middags om twee uur. Kaar ten zijn onder meer ver krijgbaar bij Boekhandel Pa pyrus, Kerkstraat 71 in Noordwijk. Countryshow De Black Hills Country Band treedt donderdag avond op in het jongeren centrum Het Kraaienest in Rijnsburg. Aanvang half negen. De band, bestaande uit vijf muzikanten en drie vocalisten, speelt bekende country and western muziek maar ook eigen nummers. Kaarten kosten vanaf- 12,50. Expositie Schilderessen vereniging O DIS exposeert in de Open bare Bibliotheek van Noord- wijkerhout. Het werk van onder andere Agnes Berck, Sylvia Corstanje en Jo Drinkwaard valt tot 4 april te bewonderen. Op maan dag, woensdag en vrijdag van twee tot vijf uur en van zeven tot negen uur. Op donderdag en zaterdag al leen 's morgens van tien uur tot half een. Zomerkampen Jeugdvereniging Ranonkel houdt een aantal zomerkam pen in Maarsbergen voor de Alkemadese jeugd. De jon gens van zeven tot en met dertien jaar en de jongens van dertien tot en met zes tien jaar gaan van 6 tot en 12 augustus op kamp. Meisjes van zeven tot en met dertien jaar gaan van 12 tot 19 au gustus. De tweede meisjes- groep (13 t/m 16 jaar) gaat van 19 tot en met 26 augus tus. Nadere inlichtingen kunt u krijgen van 13.30 uur tot 19.30 uur in het clubge bouw De Mariëngaard aan' de School baan in Oude We tering, telefoon 01713-14407. Boekenweek A He Boeken weekgeschen - ken vanaf 1932 zijn te zien op een tentoonstelling in de Openbare Bibliotheek Noordwijk. De collectie is in het bezit van Rite van Brummelen uit Noordwij- kerhout. De boeken zijn tot het eind van deze maand frat is te bezichtigen in de bi- liotheek. Vrijwilligers Het thema van de komende Kindervakantieweek in ren worden een week lang beziggehouden. Echter zon der een groot aantal vrijwil ligers, minimaal 45 per dag, mislukt de vakantieweek. De inschrijving start begin juni en voor die tijd zou de organisatie graag willen we ten op hoeveel hulpvaardige mensen zij kan rekenen. Op geven is mogelijk voor één dag, maar ook voor een hele week bij: Jan van Dijk 01711-11568. Carillon Beiaardier Gerard de Waardt bespeelt donderdag in het teken van de Goede Week het Oranjecarillon in de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat in Sassenheim. De klokken luiden van twee uur tot half drie en van drie uur tot half vier. NOORDWIJKERHOUT/HIL- LEGOM „We willen de bol- lenstrekers met hun neus op de feiten drukken. Er wordt altijd gezegd dat in deze streek niet wordt gediscrimineerd. Wii mer ken dat dat wel gebeurdAr- noud Hoeksma, coördinator van De Mast in Noordwijkerhout, is zeker van zijn zaak. Zijn betoog wordt onderstreept door een net uitgegeven felgeel boekje waar in buitenlanders uit de duin- en bollenstreek anoniem verhalen over ondervonden discriminatie. Het idee voor het boekje over discriminatie in de bollenstreek werd geboren tijdens de taalles sen voor buitenlanders die op verschillende plaatsen in de re gio worden gegeven. „In de taal lessen proberen we aan te slui ten bij de situatie waarin de bui tenlanders verkeren. In de les sen is een jaar lang gesproken over discriminatie. De buiten landers hebben uiteindelijk zelf hun verhalen op papier gezet. Daar is een boekje van ge maakt", vertelt Hoeksma die zelf ook taallessen verzorgt. Doel van het boekje is aan de bewoners van de duin- en bol lenstreek te laten zien dat in de regio wel degelijk wordt gedis crimineerd. Discriminatie is geen probleem van Amsterdam of andere grote steden. „Het dis crimineren gebeurt niet altijd bewust", denkt Hoeksma. „Zo gaat men ook met Nederlanders om en dat is net zo kwalijk. In sommige bedrijven bijvoorbeeld wordt minder dan het mini mumloon betaald. De buitenlan ders voelen zich dan gediscrimi neerd". Uit het boekje blijkt echter dat in sommige situaties buitenlan ders wel degelijk bewust worden achtergesteld. Zo kreeg een Ma rokkaan die naar een baan solli citeerde te horen dat de vacatu re al was vervuld. Zijn Neder landse vriend, die even later kwam voor dezelfde n.nctie, kreeg uiteindelijk wel de baan. Een andere Marokkaan kreeg bij een bank geen reisverzeke ring maar bij een filiaal wel. Een buitenlandse vrouw kreeg als particulier patient bij a apotheek geen medicijnen nfl zonder direct te betalen wfl „dat deed men nooit". Hfl blanke man kreeg dezell avond de medicijnen zonder betalen mee. Een Marokkaan familie die een week te vroeg zomervakantie ging met kim ren van schoolgaande leefti kreeg de inspectie op het De Nederlandse gezinnen, buiten de schoolvakantie wintersport gingen, hooi echter niets. Ook zijn er verl len van buitenlanders die winkels in de gaten worden houden en talloze andere v( beelden van discriminatie. Het boekje heeft, naast het wust maken van de bollen! kers van discriminatie, ook een functie voor de buitenla ders zelf. „Op de taalless bleek dat de meeste buitenla ders vervelende voorvallen vc „H zich houden. Ze zorgen er al ter maal voor dat de anderen de de ken dat zij geen problemen he bit ben. Door middel van dit boel willen we ze laten zien dat Mt geen uitzondering zijn maar Ze lemaal dezelfde moeilijkhed en ondervinden. We hopen dat ha zo meer een eigen identiteit kr En gen en een hechte gemeensch *n gaan vormen. Daardoor staan lop sterker in de maatschappij". D ru, laatste is volgens Hoeksma ha nu nodig want de werkloosheid o 'uil der buitenlanders stijgt in i fei bollenstreek. „Door een eig ke identiteit te ontdekken, hopi 'Tin we sommige buitenlanders "scl beweging te krijgen. Er mensen bij die helemaal lamgeslagen en niet meer ge) ven in een betere toekomst. J*a cursus volgen is dan zinla Daar proberen we veranderi i in te krijgen". Het boekje „Discriminatie ins a bollenstreek" wordt in het j bouw van de Kulturele Raad Hillegom aangeboden aan burgemeesters uit de regio. D tSe gebeurt vandaag tijdens de I ternationale Anti-Racisme dl f Het boekje is te koop bij De Mi in Noordwijkerhout, de Kultui le Raad in Hillegom of Qbus Lisse. Het kost ƒ3,50. B< ,ke

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12