JICHT Culinaire top wil betere groente en beter vlees Afzien Veiliger zonnen Donker ki jken VAN HUIS UIT CeicUeSoutmit MAANDAG 20 MAART 1989 P»™« Van alle dokters die de genees kunde een eind op weg hebben ge holpen is Thomas Sydenham mis schien wel de avontuurlijkste. Hij wilde alles worden, zo leek het, behalve dokter. Na zijn artsenstu die sloot hij zich onmiddellijk als ritmeester aan bij de Roundheads, de rebellen die, onder leiding van Oliver Cromwell, in 1649 de En gelse koning Karei I een kopje kleiner maakten. Vervolgens pro beerde hij nog zijn geluk in de po litiek en in de ambtenarij, voordat hij besloot toch maar een praktijk uit te oefenen. Aanvankelijk niet al te serieus. Toen een student hem jaren later vroeg wat je moet lezen om een groot dokter te wor den. zei hij: „De Don Quichote na tuurlijk" Hij leed aan de modeziekte van zijn tijd: jicht. Toen was het nog een ziekte die alleen koningen, vorsten, de adel en de deftige bur gers zich konden permitteren, dus Sydenham ook, want het zou een ziekte zijn voor bon-vivants, lief hebbers van 'Wein, Weib und Ge- sang'. Hij schreef er zijn beroemd- ste wetenschappelijke verhande ling over. De „dikke Harrisson", een hedendaagse turf over interne geneeskunde, haalt nog steeds met instemming zijn („moeilijk te ver beteren") beschrijving van een jichtaanval aan. „Het slachtoffer", schreef Sydenham alweer drie eeuwen geleden, „gaat in volle ge zondheid vroeg naar bed. Om on geveer 2 uur in de ochtend wordt hij wakker door hevige pijn in de grote teen; minder vaak in de knie, enkel of wreef. Deze pijn lijkt op de pijn bij een verzwik king, en toch voelen delen aan als of er koud water over is gegooid. Dan volgen gebibber en een beetje koorts. De pijn, die eerst matig is, wordt nu heviger, terwijl tegelij kertijd het geril en de koorts toe neemt Het aangedane lichaams deel is nu zo gevoelig dat het het gewicht van de dekens niet eens kan verdragen. De nacht gaat in martelende pijn, slapeloosheid, en voortdurend gewoel traag voorbij, waarbij het woelen nog erger is als de pijnaanval zelf. Daarom lukt het niet om de pijn te verminderen dbor in een andere houding te gaan liggen". Zo'n jichtaanval kan onbehandeld tot twee dagen of meer duren en is, zie bovenstaande, geen pretje. Typisch is dat hij plots komt, vaak 's nachts, en meestal de grote teen, of, in een enkel geval, een ander groot gewricht teistert. De pijn wordt heftiger naarmate de pijn doorzet en het betrokken gewricht is bijzonder gevoelig en de opge zette huid is pijnlijk, warm en rood. Na afloop van de aanval kan de patiënt maanden tot jaren klachtenvrij zijn. Tegen die pijn- klachten bestaat een eeuwenoud geneesmiddel, misschien wel het oudste geneesmiddel dat we heb ben: colchicine. Het is gemaakt uit herfsttijlloos, en staat al vermeld op Egyptische geschriften van 1500 voor Christus. In de 18de eeuw kwam het vanuit het Oosten naar Europa, waar het uiterst efficiënt bleek in het bestrijden van de pijn, en, in lagere dosis, in het voorko men van de volgende aanval. Maar met dit middel is pas de helft van het jichtprobleem opgelost. 2,6 per 1000 In Nederland hebben welgeteld 2,6 inwoners op de 1000 last van jicht, ofwel 34.000 mensen, van wie min stens 33.000 van de mannelijke kunne. Jicht wordt veroorzaakt door een te hoog peil aan urine zuur in het bloed. Zo ongeveer tenminste, want sommige mensen hebben dat hoge peil, zonder ooit last te hebben van jicht. Maar goed. Die overmaat slaat bij som migen in de gewrichten neer in de vorm van kristallen, en lokken een enorme ontstekingsreactie uit van het lichaam. Dat zijn die pijn lijke aanvallen, ook wel 'het poot je' genoemd, die door colchicine, en tegenwoordig een reeks van moderne middelen, zo goed wor den bestreden. Maar aan die over maat aan urinezuur doen die mid delen niks. Die overmaat is er in de meeste gevallen zomaar, schijn baar zonder enige reden. Alleen in een enkel geval is een andere ziekte de oorzaak, of anders alco holmisbruik, te veel eten, of een overconsumptie aan eiwit. Omdat vroeger alleen rijke mensen eiwit (vlees!) konden betalen, kreeg jicht de naam een rijkeluisziekte te zijn. Hoe dan ook, na een tijd kunnen jichtpatiënten naast hun aanvallen ook last krijgen van nierstenen en van zogeheten tofi. Deze tofi, bul tjes gevuld met urinezuurkristal- len, treft men dan aan op de elle bogen, op de knieschijf, vastge hecht aan pezen, aan de oorschelp en waar al niet. Deze kunnen ui terst pijnlijk worden en de ge wrichten helemaal vervormen. Te gen deze chronische tofeuze jicht was tot betrekkelijk kort geleden weinig uit te richten. Jicht mag dan wel volstrekt onschuldig zijn, het is een kwaal die „met groot lij den gepaard kan gaan". In 1935 schreef ene dokter Van der Horst nog: „Voor den praktiseerenden arts is de jicht een wanhopige ziekte. De gewrichten zijn pijnlijk, de opengebarsten tophi een bron van ellende, de gehele persoon een wrak. De lijders vertrouwen dat zij genezen, maar alle therapie geeft slechts tijdelijke verlichting en dikwijls zelfs ook dat niet". 1951 Pas in 1951 kon men ook daar wat tegen doen. In dat jaar kwam het eerste middel op de markt dat het hoge peil aan urinezuur in het bloed effectief kan drukken. Dit te hoge peil kan op twee manieren ontstaan, óf het lichaam produ ceert een teveel aan urinezuur, óf de nieren plassen te weinig urine zuur uit, en in beide gevallen ont staat er een overmaat in het bloed. Welnu, er is sindsdien een middel dat die te hoge produktie tegen gaat, allopuridol (merknamen: Apurin, Zyloric), en drie middelen die de nier bij het verwijderen van urinezuur tot grotere activiteit aanmanen, Benemid, Enturen en Desuric. Dat jaar, 1951, geldt als een revolutionair jaar bij de be handeling van jicht. De mensen le ven er geen jaar langer mee (ook zonder die middelen leefden jicht patiënten net zo lang als wie dan ook), maar het heeft de kwaliteit van hun leven enorm verbeterd. ..Als we de zon niet hadden, bestonden we niet", zegt drs. Schreuder van de Biodermal produkten uit het Baarnse lab. Niettemin is hij, evenals andere producenten van zonnebrandmiddelen, aan de slag gegaan om het brui- ningsproces zo mogelijk „veiliger" te maken. Bruin worden en toch koel blijven (waardoor je minder ver brandt) kan met een gloed nieuwe Biodermal spray, op waterbasis Er zitten stoffen in die op een natuurlijker manier het pigment dat de huid maakt om bruin te worden, bevorderen maar het verkoelingseffect ver zachten. De eerste zonneba den moeten beperkt worden. Tijdens het middaguur is zonnen ongewenst, dus voor 11 en na 3 uur. Verder is het goed de spray samen te ge bruiken met UV Plus Bio dermal crème voor het hele lichaam. Bij irritatie van lichte, weinig gepigmenteer de huid biedt biologische bo dylotion Biolin uitkomst. In dit verband heeft het zin te melden dat Lancöme twee nieuwe produkten heeft ont wikkeld, die een voorhoed- functie" zouden vervullen. Het zijn „Crème Anti-Age Solaire" en „Système-nioso- me", die de tussencelstof in de huid via niosome en vita minen E de gewelddadige infraroodstraling verminde ren. Voor na het zonnen is er „Reparateur Extréme Aprés Soleil". Verkrijgbaar vanaf begin april. TINY FRANCIS BD begonnen. Met vlees zit ik nog moeilijk, maar wat be treft de groente ben ik nu zo ver dat ik er alleen nog in uitzonderingsgevallen van afwijk. Ik heb veel energie gestoken in het leggen van goeie contacten met de leve ranciers. En dat heeft ertoe geleid dat ik nu samen met de groenteboer en de kweker een kweekplan opstel. Zodat de kweker al een jaar van te voren weet hoeveel uien en spruiten en koolrapen ik van hem ga afnemen. Als je dat doet, heb je wel degelijk een regelmatige aanvoer. Zoiets kost tijd natuurlijk, maar dat is een investering die zichzelf dik terug verdient". Spinazie „Want de kwaliteit is zoveel beter, dat veel klanten hun tong en hun gehemelte niet kunnen geloven. Ik krijg hier mensen binnen die nog hooit van hun leven onbespo ten spinazie hebben gegeten. Echte spinazie met dat typi sche aroma waarin je, net als bij goede wijn, in de verte nog iets van de grond proeft. Als je nooit verder bent ge komen dan diepvries-spina- zie wil je niet geloven dat het dezelfde groente is. En wat dacht je van de BD-prei? Zo veel geuriger en vetter, met die bieslookachtige smaak. Dan de ui. Een BD-ui kun je niet schillen zonder dat de tranen je in de ogen sprin gen. Radijs, echte radijs, is ook zo .heerlijk. Wordt je mond helemaal warm van. En witlof - niet bitter, maar heerlijk romig. Nee, voor mij staat vast dat Biologisch Dy namisch hèt antwoord is op het dramatische smaakverlies dat toch in feite heel het 'ge wone' Nederlandse groente en vleesaanbod heeft getrof- Even voor de goede orde: deze woorden komen dus niet uit de mond van een op contemplatie en inkeer geo riënteerde idealist. Arnold Aarssen is een degelijke Hol landse yup die winst wil draaien. Anno 1989 echter, in een milieu dat ook qua voe ding krachtig is uitgehold, blijken de agrarische inzich ten van Rudolf Steiner zich daartoe heel wel te lenen. D'Vijff Vlieghen telt 325 "stoelen. Een avondje uit met een goed glas wijn en een cognacje na kost er honderd gulden per persoon. En de tent zit avond aan avond vol. Ook de collega's Cas Spijkers, Mare Pradel en Henk Savel- berg hoeven niet van com merciële wereldvreemdheid te worden verdacht. Doorgeschoten „Maar juist daarom", zegt Spijkers, „moet het roer om. In ons streven naar beheer sing van de natuur zijn we domweg te ver doorgescho ten. Alle zomergroenten kun nen we nu in de winter telen. Paprika's kunnen we maken in alle gewenste vormen en kleuren. De worteltjes kan ik op maat bestellen, en precies allemaal even lang. Uit alle landen van de wereld wor den alle groenten uit alle jaargetijden naar onze koel huizen overgevlogen. Heel knap hoor, en dat meen ik. Maar de tol die we daarvoor betalen raakt zowel smaak als gezondheid. Want laten we elkaar niet voor de gek houden: al die chemicaliën die we in ons lijf ophopen moeten op den duur toch tot ongelukken leiden". „Dus ik zeg: terug naar de re gionale, seizoengebonden keuken. Zo weinig mogelijk, liefst helemaal geen chemi sche middelen. En als het even kan van de kouwe grond. Ik heb net de eerste BD-rabarber weer binnen ge kregen. U zou het moeten proeven", aldus Cas Spijkers. Houder van twee Michelin- sterren. Commissaris-gene raal van de Nederlandse af deling van Eurotoque. WILLEM SCHEER Joeg 'k ooit een sprint geheel te Uwer ere? Louis de Afzien is, zo zeggen mijn zoons, een term die oorspronkelijk uit de wielersport stamt. Als ik, i of meer bij toeval, op de televisie iets van het in mi ogen onmenselijk gejakker deze tak van sport gewaar word, behoeft dat woord v mij beslist geen nadere omschrijving. Afzien... dat het. Ik beaam dat tot op d bodem van mijn ziel. Velen van ons gebruiken I woord toch wat anders. Zii ergens vanaf en bedoelen t dat we van iets geen gebri zullen maken, iets niet zul INDr toepassen. Afzien zou dus aardig passen in deze wekt et ké voor Pasen. Vasten noemd 3V. I we dat vroeger. Je van iet onthouden. En dat met idt bedoelingen. Niet helema^ 1 precies zoals een vriendje i mijn middelbare schooltijd i opvatte. Hij gooide hoge ;id k bij mijn moeder toen hij nadrukkelijk verklaarde gedurende de hele vastent niet te zullen roken. Een n moest, om edele motieven, zich toch wel eens iets wei :n gr te ontzeggen. Een paar maanden later, Pasen was i,ax voorbij en zijn verjaardag 'i verheuede hii zich in het i verheugde hij zich in het van een platenspeler. Een grote luxe in die tijd nog. I'el 6' m M; imm( •ijzen en 1 letba! kwj zet, et vol ieft ht iven erde t viei et tra terst c prest larbij eerste plaat, hij had er zelt in he voor gespaard, werd Bach] Jesus joy of man's desire". Mijn moeders hart smolt, meer dan het mijne, van aandoening. Was het kerst geweest, ze zou hebben gebloosd van weelde. Ik heb mijn moeder nooit verteld dat er een rechts tri verband gelegd moest won tussen mijn vriendjes afzie van roken en de aankoop sc^ Bachs muziek. Een mens 11 j zich wat wijsmaken! Deden dat soms alleen m, vriendjes van vroeger? Ik geloof er niets van. Als ik aantal weken om de dag brooddag houd - de ene di letterlijk levend op (spa-)w en brood, de andere dag Zj normaal etend, vind ik dat ^e. kon ik met dat lijnen iets andei doe dan bijdragen aan mijl ms pj eigen lichamelijk welbevinden. Afzien in de van vasten kun je dat toch moeilijk noemen. Een sprii ter ere van God? Nee toch Afzien, zich onthouden, vasten... allemaal uit de mi Geen vlees eten op vrijdag Toch geen vraag. We hebb allang ontdekt dat het heel gezond en milieubewust ki zijn dat op meer dan één in de week na te laten. Sommigen onder ons zijn principieel vegetariër. Én n Jurde lar d< it twe eler het veertigdagentijd. Vindt we het dan helemaal niet n nodig om eens af te ziei enkele van onze talloze mogelijkheden? Die van et ^'ncj drinken, uitgaan, kopen- Proberen we wel eens nadrukkelijk ons niet te la opjagen, verleiden, onder d j zetten, om precies dat aan schaffen wat mode en reel voor onmisbaar verklaren O nee, ik weet het best. AL feej. één keer de verleiding wee om iets nieuws te kopen, wordt een hongerige maag de derde wereld daardoor niet gevuld. Maar, hoe ongelooflijk belangrijk het is dat hongerproblemen in wereld worden opgelost, et tw inten :rgkai dat in mijn eentje, natuur1 inwez niet kan bewerkstelligen g daarom toch nog niet vrij i Vrij uit om aan mijn eigen geesteshouding dan maar te verbeteren. Vasten, afzien, zich onthouden, als we dat principieel zouden doen, b Jy er waarschijnlijk heel wat ons geld voor minder bedeelden over. Maar nog Lil daarvan zouden we om onf eigen, vooral geestelijk, welbevinden te behartigen eens meer een „sprintje tol Zijn eer" mogen maken. 0 wat losweken uit ons bezit jjjjq ons niet zo onevenredig as hechten. Van het heel velt wat minder tot ons nemen n, Ten gunste van onze persoonlijke geestelijke conditie. Dat betekent wat meer spiritualiteit door ons dagelijks leven weven. Eei beetje afzien van alles wat zo gemakkelijk in zijn ban ertien Porsc houdt. Een beetje opzien n wat Pasen in diepste weze voor ons christenen beteke 0nc|er n die nson Luye op zc ihele Bruine en zwarte brillen van Ray-Ban in diverse uitvoeringen. FOTO: PR De heer Spijkers, houder van twee Michelin-sterren en hard op weg naar zijn derde: „Aanvankelijk - hoe gaat dat - sloegen de collega's aan het flauwekullen. Het voor gerecht was nog niet geser veerd of er werd al geroepen dat de cholestorol duidelijk was gezakt. Maar toen die mannen eenmaal goed aan het eten waren, konden ze er niet omheen: het was goed. Het was stukken beter dan een lunch van gewone pro dukten. Ik heb de mannen ook meegenomen naar de keuken en ik heb ze voorge zet: een gewoon preischotel tje en een preischoteltje van BD-produkten. 'Veel lekker der' gaf iedereen zonder om wegen toe". Over het probleem is culinair Nederland het wel eens. Om met restaurateur Henk Sa- velberg van het gerenom meerde Scheveningse restau rant Seinpost te spreken: „De smaak van een gewone Ne derlands kastomaat lijkt nog het meest op die van een slok kraanwater". Chef-kok Mare Pradel van het Haagse Sofitel: „Hetzelf de geldt voor radijzen en komkommers. En wie kan mij zeggen waar een moder ne aardbei naar smaakt? Zelf proef ik niets". Laf Bedrijfsdirecteur Arnold Aarssen van het beroemde d'Vijff Vlieghen in Amster dam: „Varkensvlees is toch niet meer te eten tegenwoor dig? Zó laf. Probeer je een coteletje te braden, dan spuit het water er aan alle kanten uit. En krimpt zo'n stukje vlees tot een fractie van zijn oorspronkelijk gewicht". Het doorsnee-aanbod kortom van zowel groente als fruit, van zowel vlees als gevogelte, heeft smaak en kraak verlo ren. Dat is het probleem. Maar nu de oplossing. Daar over denkt niet iedereen het zelfde. De tendens echter waarvan opgemelde Oister- wijkse kokslunch als veelbe tekenend symptoom mag worden uitgelegd is over te stappen op Biologisch Dyna mische produkten. Dat wil zeggen produkten die, vol gens de aan het begin van deze eeuw door Rudolf Stei ner ontwikkelde inzichten, tot wasdom zijn gekomen zonder gebruik van chemica liën. En die, waar het om groente gaat, over het alge meen niet onder glas en al helemaal niet in een warm gestookte kas worden ge teeld. Cas Spijkers, commissaris-ge neraal van de Nederlandse afdeling van de Europse top koks-organisatie Eurotoque: „Ik zeg niet dat BD-produk ten alleen-zaligmakend zijn en ik zeg ook niet dat er geen problemen aan zitten. Maar ik zeg wel dat ze een heerlij ke smaak hebben. Ik ben er sierd met strasz op de veren. Esprit-brillen zijn goedkoper (f 67,-) en hebben ook de heuse Retro-look met de zwarte randjes. Het Mozart- brilletjes met kleine ronde of ovale glaasjes in dun meta len randje gevat, is ook als zonnebril(letje) op de markt verschenen, en wie dit staat ziet er enig mee uit. Ray- Ban brengt de brillen met donkerbruine of zwarte gla zen uit onder vier namen: Wayvarer, Balorama, Olym pian en Clubmaster. Ze 'kos ten ongeveer150,-. Ook het kledingmerk Lee Cooper heeft dit seizoen een assorti ment donker beglaasde zon nebrillen met vignet op de veer. Het voordeel overigens van dit soort brillen is, dat ze 85 licht-absorptie heb ben en dus maar 15 zonne straling doorlaten. In zijn grensverleggende restaurant De Swaen in Oisterwijk serveerde top kok Cas Spijkers vorige maand een lunch aan 120 vakgenoten. Een zes gangenmenu dat de aan dacht verdient omdat het tekenend is voor de culi naire heroriëntatie die wij thans meemaken en die verstrekkende gevol gen belooft te hebben. Het etentje was, absoluut gifvrij, samengesteld uit 86 dagverse BD-produk- ten. Biologische Dynami sche voedingswaren dus. Onbespoten, onbestraald en van de kouwe grond. Goed uitgerust voor het zonnebad. Arnold Aarssen in de keuken van het Amsterdams^ restaurant d'Vijff Vlieghen: „gewone" Ne derlandse groente en vlees getroffen door dramatisch smaakverlies. FOTO: DIJKSTRA een paar jaar geledqn mee begonnen en voorzover prak tisch haalbaar zit ik nu op de BD-lijn. Dat wil zeggen dat in mijn keuken nu alle eie ren, boter, room en kaas BD zijn. Wat betreft de groente zit ik op zo'n tien procent, maar dit percentage zal de komende jaren zeker nog be langrijk stijgen. Mijn rund vlees is ook BD. Ik heb een rundercotelet voor u - die is zó puur en mooi en smake lijk. Zonder overdadig maar wel met stevig vet. Een stuk vlees dat structuur heeft. En als ik dat dan klaarmaak met BD-wijn en ik doe daar wat van die na tuurlijke sjalotjes bij - met permissie gezegd, vreet je daar je vingers bij op". Aanvoer Veel van Spijkers collega cuisiniers zouden het liefst ook overstappen op Biolo gisch Dynamisch, maar hik ken aan tegen de soms bedui dend hogere prijs en de vol gens hen onregelmatige aan voer van deze produkten. Sofitel-chef Mare Pradel: „Dat de smaak van onbespo ten en zonder kunstmest ge kweekte groente en fruit be ter is, staat vast. De prijs vind ik een bezwaar, maar daar valt misschien nog overheen te komen. Belangrijker is het probleem van, de toelevering. Zolang ik niet zeker ben van een constante aanvoer, kan ik er echt niet aan beginnen. Stel u voor dat ik mijn gasten de ene maand BD-worteltjes voorzet en dé de volgende maand gewone peen. Dan zou er zó'n smaak- en kwali teitsverschil optreden - dat gaat gewoon niet". Henk Savelberg van restau rant Seinpost: „De prijs is voor mij geen probleem. Ook voor vlees en gevogelte tel ik veel geld neer om aan de ge wenste kwaliteit te komen. Neem de kip. Nederlandse kip is volstrekt onbruikbaar, dus ik gebruik Bresse-kippen uit Frankrijk. Scharrelhoen ders die ik inkoop voor der tig gulden per stuk. Geser veerd met truffeltjes, cham pignonnetje enzovoort gaat zo'n kip drie keer over de kop en komt dan op tafel voor een prijs van tegen de honderd gulden. Dan heb je een kipschotel voor twee per sonen. Veel geld misschien, maar je eet wel kip - vinden mijn gasten. Zo zullen ze ook best bereid zijn om wat meer te betalen voor een perfecte kwaliteit groente. Dus in goe de BD-groente ben ik zeer geïnteresseerd. Alleen: wie kan mij een regelmatige toe levering garanderen? Ik zou het niet weten". Arnold Aarssen, de nog maar 31-jarige bedrijfsdirecteur van restaurant d'Vijff Vlieg hen in Amsterdam, wil de aanvoerproblemen niet baga telliseren, maar heeft zelf er varen dat ze overkomelijk zijn: „Ik ben drie jaar geleden met Dior, Ray-Ban, Polaroid, Esprit en ook Jean Paul Gaultier hebben de donkere zonnebril uit de jaren vijftig van stal gehaald, die de ogen achter een bruin of zwart schermpje verborgen houdt. De jeugd is er gek mee, want zowel de filmsterren Jack Nicholson en Bruce Willis als de tenniscracks Boris Becker en Gabriella Sabatini dragen zo'n bril met zwarte of bruine glazen in de Re- trostijl. Het montuur is van metaal (in diverse uitvoerin gen). maar ook van zwarte kunststof, fijn gelijnd of zwaar zoals de donkere bril len van de maffiajongens, die gecamoufleerd zitten te gluren wié er als volgende verrader om zeep moet wor den geholpen. De donkere Dior-brillen (rond 200,-) zijn vaak ver-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12