Vergaan mortel oorzaak instorten klokkentoren Vastgoed Islamitische wet geldt ook voor buitenlanders El Salvador wacht bloedig weekeinde a je dal o dat doosffl (ADVERTENTIE) VOORJAAR '89 Ook bij de bouw van kantoorpanden maakt uniformiteit plaats voor karakteristieke vormen. Dit is één van de onderwerpen uit de special VASTGOED voorjaar '89, die op zaterdag 1 april a.s. verschijnt. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nr. 071 - 122 244, infor meert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze special. I I I I £eidóc (Sowuvnt SAN SALVADOR Het linkse verzet blijft de presi dentiële verkiezingen van morgen boycotten. De Salva doraanse hoofdstad zit sinds gisteren grotendeels zonder elektriciteit en vele wijken moeten het ook zonder water stellen. De straten zijn bezaaid met stalen kraaiepoten om het verkeersverbod van de rebel len kracht bij te zetten. De rebellen herhaalden hun dreigement geweld te gebrui ken tegen medewerkers aan de verkiezingen en zij beweer den zelfs dat „het onzeker blijft of de verkiezingen mor gen zullen plaatshebben." De minister van defensie, gene raal Casanova zei inderdaad een nieuwe golf van geweld te verwachten: „We gaan enkele bommen horen en we gaan sa botage zien en de rebellen zul len ons een beetje zenuwachtig maken". In Mexico-Stad lieten leiders van het verzet weten dat ze de verkiezingen onmogelijk ho pen te maken zodat onderhan delingen over hun voorstel om aan de politieke besluitvor ming deel te nemen het enige geloofwaardige alternatief wordt. Deels door de boycot ziet het er naar uit dat de kan didaat van de extreemrechtse Arena-partij, Christiani mor gen wordt verkozen. ^ITENLAND QsidóaQowuwt ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA 5 ÏAEL: GEEN LAND RUIL VOOR VREDE ZALEM Israel lijkt ondanks toene- e Amerikaanse druk niet bereid met ,0 te praten over het opgeven van be- lebied in ruil voor vrede. Premier Sha- 'meent dat territoriale concessies geen ige kunnen leveren aan de vrede en hij !n plan het aantal joodse nederzettingen e westelijke Jordaanoever verder uit te ien. De Amerikaanse minister van bui- indse zaken Baker gaf zijn bezoekende ilische collega Arens deze week echter vrstaan, dat Israel desnoods met dwang- :regelen aan de onderhandelingstafel de PLO zal worden gedreven. Inmid- heeft de joodse groepering Sicarii (Ita- nocratfys: huurmoordenaars) meerdere aansla- i op prominente Israëliërs die stander zijn van een dialoog met de bben Bonn vreest aanslagen na RAF-hongerstaking BONN De Westduitse minis ter van justitie Hans Engelhard vreest dat de hongerstaking van zes voormalige leden van de Rote Armee Fraktion kan leiden tot terroristische aanslagen door sympathisanten. Engelhard zei gisteren in de Bondsdag dat de hongerstaking geen levens mag eisen, noch van de hongersta kers, noch door nieuwe terroris tische aanslagen. In Hamburg hielden gisteren duizenden men sen een demonstratieve mars om steun te betuigen aan de honger stakers. De Groenen eisten daar ruimere toepassing van het recht op gratieverlening. Senaat eens met benoeming Cheney WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft gisteren unaniem de benoe ming van Dick Cheney tot minister van defensie goed gekeurd. Het Republikeinse lid van het Huis van Afge vaardigden uit Wyoming werd een week geleden door president George Bush voorgedragen, nadat diens eerste keus, ex-senator John Tower, na een bijna twee maanden durende strijd tussen Witte Huis en Senaat was afgewezen. Met de benoeming van de minis ter van defensie is het kabi net van Bush compleet. Rapport over moord op Gandhi openbaar NEW DELHI Het rapport dat inder tijd is opgesteld naar aanleiding van de moord op de Indiase premier Indira Gandhi wordt nog deze maand gepubli ceerd. Premier Rajiv Gandhi, Indira's zoon, besloot daartoe om een einde te maken aan de stroom geruchten dat diens secretaris betrokken was bij de moord. Deze Rajendra Kumar Dhawan, die ook jarenlang de naaste medewerker van mevrouw Gandhi was, zou haar agenda van 31 oktober 1984 eigenmach tig hebben veranderd, als gevolg waar van zij het paleis verliet op een moment dat twee Sikhs de wacht hadden over genomen. De Sikhs doodden Gandhi als wraak op de bestorming van de Gouden Tempel. Nicaragua laat gardisten gaan MANAGUA Nicara gua heeft gisteren 1900 voormalige leden van de nationale garde van de vroegere dictator Anas- tasio Somoza vrijgelaten. Met de vrijlating van de gevangenen voldoet Ni caragua aan een van de voorwaarden uit het vredesakkoord voor Midden-Amerika dat vorige maand in El Sal- vaor werd getekend. De ex-gardisten, die bijna tien jaar vast hebben ge zeten, werden uit de ge vangenis van Tipitapa vrijgelaten. Kunstwerken van SS-20 raketten MOSKOU In de Sovjetunie heeft een beeldhouwer een nieuwe bestemming gevonden voor de SS-20-raketten die momenteel worden vernietigd. Hij wil ze omsmeden tot kunstwerken. Volgens de partijkrant Pravda gebruikt kunste naar Subar Zereteli voor zijn beelden stukken schroot die afkomstig zijn van ontmantelde middellange afstandsraket ten. Twee sculpturen krijgen een plaats je in New York. Een van de twee beel den stelt Sint-Joris voor die vecht tegen een vervaarlijk uitziende draak van ra ketonderdelen. Zereteli hoopt voor zijn beeldhouwwerk ook onderdelen te krij gen van afgedankte Amerikaanse Pers- hing-raketten. Verbod fruitimport Chili opgeheven WASHINGTON De Verenige Staten hebben gisteren besloten het importverbod op Chileens fruit op te heffen. De invoer van fruit werd begin deze week ge staakt nadat bij een controle in Philadelphia twee met cyanide ingespoten druiven waren ont dekt. De partijen werden onder zocht nadat bij de Amerikaanse ambassade in Chili anonieme dreigementen waren binnenge komen. Ook verscheidene andere landen, waaronder Canada, heb ben de invoer van Chileens fruit tijdelijk gestaakt. Het importver bod betekende een zware klap voor Chileense economie. vfiendjes- denilitiek rijst Maar vf Shmftpan uit in etting i 't' Arazilie niet in >A (enASILIA Bijna de omroej van de parlementsle- in Brazilië heeft fami- •den in goedbetaalde rheidsbanen weten te 5CHOTV< w neti leden et plan te slu naren. Igens vorden salarisei hi gebleken uit de docto- scriptie van de 37-jarige •iliaanse studente politieke •nsehappen Maria Apare- de Oliveira. Publikatie de scriptie heeft geleid tot nationaal schandaal, toren en leden van het Afgevaardigden heb- echtgenotes, zoons, doch- broers, zusters, neven en en in dienst als adviseurs, maand verdienen deze ikundigen" tussen de 2.000 .000 dollar per maand, in land waar het door de re- astgestelde minimum- 64 dollar bedraagt. 'elopen ergelijkonlhu 11 ingen van Oliveira |den tot een roep om een schoonmaak in het par it; de onderzoekster werd i tal ge ter ook bedreigd door staf- van $n van parlementariërs, die moet t ernstig waarschuwden en gedi niet met hun zaken te be- (ges/dien. deze «laas bestaat onze democra- ongedlalleen op papier," aldus Het v^eira. „zij is niet doorge- is c/ahgen in het geweten van //nanclevolking". In het Huis van :en dieje vaardigden hebben 197 ie onci de 485 leden in totaal 279 Het jilieleden in dienst. De rï één fipioen is Pedro Ceolin So- naren jho, van het conservatieve s vooreraal Front, met tien fami- doentden in zijn staf. Jose Mau- heeft b Linhares Barreto, van de geld 'trumlinkse Arbeiderspartij, ?ere a/ft zijn 14-jarige zoon als ad- t de «ur op de loonlijst staan erend! 1.176 dollar per maand. erwerie Senaat houden 32 van de lensenjeiiatoren er familieleden in n aanstaf op na, onder aanvoe- P van Humberto Lucena, de niet frmalige voorzitter van de één taat, die lid is van president n moAiey's Democratische Bewe- tenen De senator heeft vier f ik in Heren, een broer, een rzijds loon zoon, een nicht en een /aarfrj|)onzuster op de loonlijst. lden ialve het op staatskosten at kleJuren van „adviseurs" ge- de Congresleden ook erke verrechten als door de belas- [betaler betaalde auto's met ifeur, appartementen in htvaan hoofdstad Brasilia, gratis helem^Tuik van de posterijen en telefoon, en gratis vliegtic- om hen naar hun thuis- ens Adilson Abreu Dalla- en rechter die het boek Ambtenaar" heeft ger ?ven, is de corruptie bin- j de regering een onderdeel gorden van de politieke cul- De kiem is hiervoor vol- hem al 500 jaar geleden de kolonisten al- i leningen, gunsten, en er- Ijke titels kregen van de Ttugese koningen. VASTENAKTIE steunt jaarlijks +450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 TWEE DODEN EN ENORME RAVAGE IN ITALIAANS DORPJE PAVIA: Een tien meter dikke laag puin bleef over van de elfde eeuwse klokkentoren in Pavia; op de achtergrond de zestiende eeuwse kathedraal. FOTO: AP ROME Het vergaan van de mortel tussen de stenen is waarschijnlijk de oorzaak van het instorten van de klokkentoren in het noorditaliaanse Pavia. De kerktoren, die uit de elfde eeuw dateert, stortte gistermorgen in. Daarbij werden twee mensen ge dood en vijftien gewond. Vierhonderd brandweerlieden, soldaten en politieagenten zochten tot gisteravond laat naar andere slachtoffers in de tien meter dikke laag puin. Pavia is een stadje van hon derdduizend inwoners, zo'n 35 kilometer ten zuiden van Mi laan. Het werd veel door toe risten bezocht die het eeuwe noude historische centrum kwamen bezichtigen. Dat mid deleeuwse cultuurgoed moet nu voor een groot gedeelte ge sloopt worden. Het belfort van Pavia is in 1090 gebouwd. In de 16de eeuw werden het klokkenge- deelte en de galmgaten erbij gebouwd. Toen reikte de spits in totaal 72 meter hoog. Aan het begin van deze eeuw is de toren gedeeltelijk herbouwd. De nabijgelegen 501 jaar oude kathedraal bleef bij het instor ten van de kerktoren onbe schadigd. Een aan de voet van de toren gevestigde kranten kiosk werd wel volledig ver woest en verschillende win kels rond het plein liepen schade op. Volgens een woordvoerster van de gemeente waren er geen tekenen dat de toren op instorten stond. Wel is een aantal tegels aan de toren ver vangen en waren er tijdens deze werkzaamheden hekken om de tori voorbijgangers te beschermen. Deskundigen hebben onlangs onderzocht of de toren een grondige restauratiebeurt no dig zou hebben na de zware stormen van augustus vorig jaar. Trillingen Volgens Maria Antonietta Abrate, een functionaris van de gemeentelijke dienst voor monumentenzorg, is de instor ting van de toren het gevolg geweest van het vergaan van de mortel tussen de stenen. De instorting is volgens haar „kenmerkend voor oude to rens". De instorting van de klokketoren van de San Marco in Venetie in 1901 had volgens haar dezelfde oorzaak. Die to ren is herbouwd na een we reldwijde collecte. De Italiaanse monumenten hebben het volgens deskundi gen zwaar te verduren; het meest bekende voorbeeld is nog altijd de legendarische 800 jaar oude Toren van Pisa, die ieder jaar een stukje schever zakt. Volgens Guiseppe Tonio- lo, het hoofd van de speciale commissie die is belast met het behoud van de toren, kan deze nog wel twee eeuwen blijven staan bij het huidige tempo waarin hij scheefzakt. Veel monumenten, vooral in Rome, hebben echter ook te lijden van de uitlaatgassen en de trillingen van de naar schatting 1,8 miljoen auto's die er dagelijks door de hoofdstad rijden. In Rome wordt nu hard gewerkt aan restauratie van een aantal van de meest be kende kunstschatten, zoals de Trevi-fontein. Volgens Franco Piacenti, het hoofd van de afdeling kunst van de Nationale Commissie voor Onderzoek van de rege ring, is er ook sprake van ja ren van achterstallig onder houd en geldgebrek. „We heb ben de absurde situatie bereikt dat als een conservator een brief wil versturen, hij zelf de postzegels moet betalen," aldus Piacenti. Kleurrijke herfst Afgaande op Christian Lacroix wordt het een warme en kleurrijke herfst. Op bovenstaande foto toont een model een bonte variant op de kledij waarin mensen als Napoleon zich plachten te hullen. Een Schotse ruit, een streep of bloemmotief, het mag allemaal door elkaar en op elkaar gedragen worden, zo bleek deze week tijdens de shows voor de komende wintermode in Parijs. Lacroixs collega van Chloe Mode (rechts) houdt het meer op een stijlvolle, klassieke winter: een fijngeruite, lange overjas op een pantalon van blauw satijn. FOTO'S: AP RIYADH „Op moord en seksuele verdorvenhe den zoals overspel of ho moseksuele daden staat in Saudiarabië de doodstraf. Dat geldt ook voor afval ligheid (verloochening van het moslim geloof). De doodstraf wordt in het openbaar voltrokken, ge woonlijk door middel van onthoofding. Ernstige diefstal wordt gestraft door het afhakken van de daders rechterhand. Ook dit geschiedt in het open baar". „Een man die gezien wordt met een vrouw die geen fami lielid is, kan ernstige proble men krijgen met de autoritei ten, ook al is het duidelijk dat hij een buitenlander is". „Westerse consuls kunnen weinig doen voor westerse staatsburgers die de Saudiara- bische wet overtreden, behal ve advies geven en proberen ervoor te zorgen dat de nor male Saudiarabische wetspro- cedures gevolgd worden. Zij kunnen westerse staatsburgers niet behoeden voor de gevol gen van hun eigen daad of on achtzaamheid". Dezè waarschuwingen zijn af komstig van een zestien pagi na's dikke gids die het Saudi- sche ministerie van buiten landse zaken heeft uitgereikt aan buitenlanders die in het land werken. Het brengt weer even onder de aandacht welke strenge beperkingen van het alledaagse leven er gelden in het land, dat met Iran wedij vert om het spirituele leider schap van de islamitische we reld. On-islamitisch Buitenlandse bezoekers of werknemers die een dergelijk advies afdeden als paniekzaai- erij werden met de neus op de feiten gedrukt. Leden van de „Mutawa", de Saudiarabische religieuze politie, vielen afge lopen week. een respectabel hotel binnen en arresteerden de pianist plus een aantal on getrouwde stelletjes, die niets vermoedend naar hem zaten te luisteren. Diplomaten verklaarden dat de enige overtreding van de pianist was dat zijn pianospel werd beschouwd als on-islami- tisch en daarom een onaan vaardbaar voorbeeld van wes terse invloed. De inval in het hotel werd gevolgd door over vallen op restaurants in de hoofdstad. De moslim-politie controleerde de papieren van iedere man en vrouw die sa men zaten te eten. „De enige vrouw met wie je veilig kunt uitgaan is je echtgenote", ver telde een westerling. „De politie is de laatste tijd strenger dan anders. Dat heeft allés te maken met de bijeen komst van de Islamitische Conferentie Organisatie, die hier wordt gehouden, en de naderende Ramadan (de heili ge vastenmaand van de mos lims)", zei een Amerikaanse immigrante. „Een westerse di plomaat met wie ik thee zou Wie in Saudiarabië te gast is, dient zich te houden aan de islamitische wetgeving. gaan drinken, belde op het laatste moment af omdat hij had gehoord dat de Mutawa een bezoekje zou brengen aan het hotel". De Amerikaanse, aan wie het net als alle andere vrouwen in Saudiarabië verboden is auto te rijden, legt uit hoe lastig de islamitische regels zijn. „Zelfs als je voor een zakelijke recep tie een lift krijgt van een man met wie je niet getrouwd bent, loop je de kans gearresteerd te worden. Een paar weken gele den reed ik met een vriend mee in zijn auto. Plotseling za gen we een Mutawa-controle- post opdoemen. Ik moest mij toen met een noodgang op de vloer voor de achterbank ver bergen. Het ging gelukkig goed". Censuur Dat de islamitische leer tot in alle facetten van het leven is doorgedrongen wordt de toe rist al duidelijk vóórdat het vliegtuig van de nationale luchtvaartmaatschappij Saudia FOTO: AP opstijgt vanaf een willekeurig vliegveld ter wereld. Terwijl het toestel het luchtruim kiest, klinkt via de omroepinstallatie een gebed voor reizigers uit de Koran. Bij aankomst op de smetteloze King Khalid vluchthaven wordt alle bagage nauwkeurig gecontroleerd op de aanwezig heid van alcohol, varkensvlee- sprodukten en zelfs de ogen schijnlijk meest onschuldige westerse tijdschriften. Video's worden in beslag genomen en ter plekke door Saudiarabi- Ik zelf moest twee boeken van de westerse islamoloog Dilip Hero inleveren. „Die zijn ver boden, omdat ze over het Mid den-Oosten gaan en omdat Iran erin genoemd wordt", kreeg ik te horen. „Had je ge probeerd het boek van Salman Rushdie het land in te smok- kelen, dan was je direct in de gevangenis gegooid". De hand van de religieuze censoren is ook duidelijk aan wezig in westerse kranten, die in de hotels te koop zijn. Alles wat als aanstootgevend wordt beschouwd, is met een speciale pen onleesbaar gemaakt. De inkt is zo zwart dat slechts na heel lang turen en bestuderen enigszins ontcijferd kan wor den waar nu bezwaar tegen gemaakt wordt. In de editie van The Times van afgelopen maandag had de censor het bovenste gedeel te van een creatie van de Mode-ontwerper van het Jaar, Rifat Ozbek, zwartgemaakt. De International Herald Tri bune was een fles champagne in een advertentie voor Thai Airlines kwijtgeraakt, plus een foto van de balletdansers Kon- stantin Zaklinsky en Galina Mezentsva. Enkellange jurken Buiteplandse vrouwen lijden verreweg het meest onder de stringente regels. Ze mogen zich slechts in het openbaar vertonen in enkellange jurken en met bedekte armen. Som migen dragen voorzichtig heidshalve ook een hoofddoek. Verder mogen vrouwen alleen werken als verpleegster, on derwijzeres, stewardess en in speciale banken die uitsluitend toegankelijk zijn voor vrou- Van de vier drooggelegde lan den in de islamitische wereld, Saudiarabië, Libië, Kuwayt en Iran, houdt Saudiarabië het strengst de hand aan het alco holverbod. Gevangenisstraffen variëren van een paar weken of maanden voor de consump tie van alcholhoudende dran ken, tot enkele jaren voor het smokkelen of distribueren daarvan. Op de meeste over tredingen staat bovendien een openbare afranseling. Alhoewel de Saudiarabische autoriteiten een iets gematig der standpunt innemen dan Iran ten opzichte van Khomei ni's oproep om Salman Rush die te doden, is er geen versoe peling van het strenge interAe beleid waar te nemen. Op de vooravond van de ICO bijeenkomst publiceerde de Saudi Gazette een weerzin wekkend artikel over de open bare onthoofding van een Fili- pijns dienstmeisje. Zij was ter dood veroordeeld omdat ze de dochter van haar Saudiarabi sche werkgever gewurgd zou hebben, nadat een „misver stand was ontstaan tussen haar en en haar werkgever, die haar ervan beschuldigde geld te hebben gestolen". CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China !1) De twee samenzweerders maken gebruik van een smal. ichtig bergpad; de ezeltjes draven snel en spoedig zijn zij de ipeditie van Rob en Taaie Toon die met zijn logge kar niet zo iel vooruit komt, ver voor. Wanneer zij boven op een heuvel zijn ingekomen, kijken ze speurend rond. De knecht van de stuur- an strekt dan zijn arm uit en zegt: „Daar is het kamp van de vers, heer." De stuurman kijkt om en ziet in het dal een rook- uim. Ja. daar zullen ze moeten zijn. Ze rijden verder en spoedig hebben ze het kamp bereikt, waar de stuurman langdurig met de hoofdman onderhandelt. O, de heren zijn heel bereidwillig. Een reisgezelschap aanhouden? Geen kunst aan. En een beloning vooruit? Nu, dat is helemaal in orde. En opgewekt verzamelt de hoofdman zijn mannen. Dan betrekken zij hun stellingen langs de weg en lang behoeven ze niet te wachten: daar, in de verte, komt de wagen van Taaie Toon met zijn gezelschap al aan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5