Sparta ziet in mij de opvolger van De Goeij" „Dames-voetbal is stadium van giechelen ontgroeid" CARRIERE VAN EDWIN VAN DER SAR NEEMT SNELLE VLUCHT NOORDWIJK - Edwin van der Sar, keeper van de A-regionalen I van Noord wijk, kan nog maar moeilijk bevatten dat alle commo tie zijn persoon betreft en reageert dan ook met de onwennigheid die van een jeugdig talent mag worden verwacht. Aanleiding van alle op winding is een uitnodiging van de eredivisionist Sparta om daar over zijn toekomst te praten. Een ge sprek waar, vorige week dinsdag avond, meer uit kwam dan hij ooit had durven hopen. „De huidige keeper van het eerste, Ed de Goeij, heeft aan het einde van dit sei zoen nog een contract voor een jaar. Omdat Sparta niet zo'n rijke club is, ver laat De Goeij daarna mogelijk de vereni ging en ze zien bij Sparta in mij een op volger. Zij willen mij in die tussenliggen de periode van een jaar daarom klaar stomen voor het betaalde voetbal", vat Voorhouter Edwin van der Sar, direct na zijn bespreking in Rotterdam, in grove lijnen het gesprek met een bestuurslid en een scout van de 'kasteelclub' samen. Tot een daadwerkelijke contractbespre king kwam het echter nog niet. Die laat nog tot half mei op zich wachten. „Be doeling is dat ik vanaf maandag met de tweede selectie, onder leiding van Nij- man, meetrain en zo gauw mogelijk in contact kom met het betaalde voetbal. Zo wil men dat ik voor Sparta uitkom in een internationale competitie voor jonge beloftes. Tegen Standaard Luik, Mön- chcngladbach, enzovoort", aldus Van der Sar die nog immer met enige verba zing op de grootse plannen van Sparta lijkt te reageren. „En na 15 mei wordt dan verder gekeken", vervolgt de 18-ja- rige Voorhouter zijn relaas. „Hoe ik er nu tegenaan kijk? Ja, natuurlijk wil ik wel", klinkt het welhaast gretig uit zijn mond. Van de zijde van Noordwijk werd, niet geheel onbegrijpelijk, wat minder en thousiast gereageerd. Tijdens een later gesprek met de leiding van de zaterdaga- mateurclub is in principe overeengeko men dat Van der Sar de competitie met de A-regionalen afrondt en daarna bij Sparta gaat trainen. De doordeweekse wedstrijden met de jonge beloftes van Sparta lijkt de Voorhouter voorlopig uit zijn hoofd te moeten zetten. In plaats daarvan is afgesproken dat Van der Sar na beëindiging van zijn competitie in principe alle oefenwedstrijden van eerste van Noordwijk keept. Of Sparta hiermee genoegen neemt moet in een later stadi um blijken. Gewoon doen Van der Sar wil echter voorkomen dat zijn hoofd door de plotselinge ontwikke lingen op hol wordt gebracht. Het motto 'doe maar gewoon, dan doe je al gek ge noeg' is - zijn moeder bevestigt dat - hem niet vreemd, zodat boude uitspra ken en de bravoure waarmee keepers zich veelal op de voorgrond wensen te plaatsen bij hem niet zijn waar te ne men. „Tot wanneer die contacten met Sparta teruggaan? Op 15 oktober van het vorig jaar speelde ik met de regionalen tegen de amateurs van Sparta en keepte ik wel aardig. Na afloop werd ik bena derd en daaraansluitend volgde een scout mij gedurende zeven duels. De laatste drie wedstrijden kwam de heer Van der Steene, van wie ik onlangs de brief ontving. En dat is best wel geinig. Het is per slot van rekening pas mijn eerste jaar bij Noordwijk". Terugblikkend heeft de welhaast verle gen pratende Voorhouter dan ook geen spijt van zijn overstap van Foreholte naar Noordwijk. „Niets ten nadele van Foreholte, maar de begeleiding bij een zaterdag eersteklasser is nu eenmaal be ter. De training is volledig gericht op het keepen", aldus Van der Sar, wiens talent trainer John Eelman ook niet ontging. „In eerste instantie was ik ingedeeld bij de regionalen, maar een oefenwedstrijd met het derde, waarbij Eelman stond toe te kijken, leidde er toe dat ik nu twee maal per week met het eerste meetrain en nog maar eenmaal met de regiona len". Vervanger Binnen Noordwijk groeide daarom snel de overtuiging dat men een geschikte vervanger voor Dortmundt in huis had gehaald. Wie echter de onverzettelijk heid van Dortmundt kent, weet ook dat Van der Sar er dit seizoen in het eerste nog maar weinig aan te pas is gekomen. Vier maal welgeteld. „Tegen Den Haag, Foreholte, Blauw Zwart en Wilhelmus", herinnert Van der Sar zich. Een te korte staat van dienst om zich al te doen latén PETRA HEEMSKERK KRIJGT UITNODIGING VOOR ORANJE ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA 31 Petra Heemskerk: Van het salaris van Koeman kan een deel van de hongersnood in de Derde Wereld worden opgelost FOTO: HENK SNATERSE TER AAR - De eerzucht straalt van de 21-jarige Ter Aarse af. „In mijn ogen is het damesvoetbal pre cies hetzelfde als herenvoetbal. Je moet er hetzelfde voor doen en la ten", is de mening van Petra Heemskerk. De linksbenige mid denveldspeelster van Iduna (Ter Aar) lijkt in de positie om een ge degen oordeel te vellen. Zaterdag kreeg zij immers het bericht dat zij tot de vaste selectie van het Neder lands damesteam behoort. De uitverkiezing kwam voor haar als een volslagen verrassing. Heemskerk: „Piet Buter, de trainer van het Neder lands damesteam, had al diverse wed strijden van het Leids selectieteam bijge woond op zoek naar nieuwe speelsters. Wij waren hiervan niet op de hoogte ge steld. Alleen tegen Rotterdam kregen wij vooraf iets te horen, omdat wij onze rug nummers moesten opgeven. Maar daar na hoorden we lange tijd wederom niets. Op mijn 21e Verjaardag viel er echter een brief van de KNVB in de bus waarin stond dat ik met zestien andere meisjes was uitgenodigd om een wedstrijd tegen het Nederlands damesteam te spelen. Bij het zien van die brief dacht mijn moeder dat ik de KNVB-clubkaart had besteld, maar dit was natuurlijk een heel mooi verjaardagscadeautje". Naast Petra Heemskerk ontvingen nog drie speelsters uit de Leidse regio een uitnodiging om op het sportcentrum Zeist te verschijnen. Echter zowel Ma rion van der Ploeg, Corine Jansen, als Tineke Datema (allen Ter Leede) haal den de uiteindelijke selectie niet, of niet meer. want voor Van der Ploeg beteken de dit zelfs het voorlopige einde van haar interlandcarrière. Heen^skerk daar entegen kan uitzien naar de wedstrijd te gen Noorwegen op 11 april. Al rekent zij tegen de regerend wereldkampioen zeker niet op een basisplaats: „Ik denk dat Bu ter het vaste elftal binnen de lijnen brengt. Het is ook niet logisch dat ik in de basis begin; ik kom immers net kij ken en zie wel hoe het loopt. Het is ze ker niet zo dat ik een basisplaats opeis", aldus Petra Heemskerk. Voorlopig gaat zij ervan uit dat zij alleen in de komen de oefenwedstrijden tegen de jeugd van DWS en LENS een kans krijgt. „En op de langere termijn? Wel van 12 tot en met 15 mei staat er nog een internatio naal toernooi op het programma met als tegenstanders Frankrijk, Duitsland en België. En ik hoop gewoon voor langere tijd bij hel Nederlands elftal te blijven om dan een EK of WK mee te maken. Het zou mooi zijn' om op zo'n toernooi te voetballen", aldus Petra Heemskerk, die in het midden moet laten welk toer nooi nu het eerste aan bod is. Ondergesneeuwd „Ik weet dat in juni de loting plaatsvindt voor de kwalificatiewedstrijden van een groot toernooi. Of dat nu het EK of WK is, kan ik niet zeggen. Er wordt ook to taal geen bekendheid aan gegeven". De 21-jange speelster beklaagt zich daarom over het feit dat het damesvoetbal in vergelijk met het herenvoetbal volledig ondergesneeuwd is. „Maar", relativeert de bankmedewerkster, „je weet niet be ter. Het is al heel wat als er op maandag een stukje over damesvoetbal in de krant staat. Nog steeds menen mensen dat dames niet moeten voetballen. Er zijn altijd al vooroordelen geweest. Ik weet niet wat voor argumenten daarvoor worden aangevoerd. Ze vinden het wel licht niet horen en zien het als een beetje giechelen in het veld, maar dat stadium zijn we allang ontgroeid. Ook hier op mijn werk wordt wel gezegd dat dames niet moeten voetballen Ik kan me dat echt niet indenken". Voor de Ter Aarse, die al op haar veer tiende debuteerde in het eerste van de voetbalvereniging Iduna, is de voetbal sport dan ook een zeer serieuze bezig heid. „Zo kost het mij minimaal tien vrije dagen per jaar, omdat Iduna nu eenmaal op vrijdagavond traint en ik dan eigenlijk bij de bank moet werken. In de beginperiode was ik zelfs hevig verontwaardigd als de oudere speelsters uitgingen. Maar. ondanks dat ik nog steeds vroeg naar bed ga, ben ik er ach tergekomen dat er toch wel meer dingen zijn buiten het voetbal". Nu zij is uitver kozen voor het Nederlands damesteam vermoedt Petra dat het aantal van tien vrije dagen wel eens kan oplopen. „Naast de trainingen van Iduna, dien ik voorlopig ook elke donderdag op Zeist aanwezig te zijn. Dat is nog wel te com bineren. maar als ik tegen Noorwegen op de bank zit dan moet ik toch weer een halve dag vrij nemen om naar elders af te reizen". Vera pauw Haar fanatisme voor de voetbalsport gaat echter zo ver dat zij hier totaal niet over zeurt. Een stralende Petra Heems kerk is immers allang blij dat zij tot de top van Nederland behoort. Maar of zij daarmee nu ook haar eigen top heeft be reikt, waagt de Ter Aarse te betwijfelen. De speelster ambieert namelijk een car rière binnen het betaalde voetbal. En in Europa kent alleen Italië een dergelijke competitie voor dames. Al blijkt dat dat betaalde aspect nu ook weer niet over dreven moet worden. „Als het haalbaar is, wil ik dat inderdaad. Ik heb niets te gen mijn werk bij de bank, maar als ik voor mijn beroep kan voetballen doe ik dat toch liever. Eerst dien ik me echter hier in Nederland waar te maken", aldus Petra Heemskerk, voor wie Vera Pauw een voorbeeld is. „Zij speelt momenteel in Italië bij Modena en zegt van haar sa laris te kunnen leven, ook al wordt zij er niet rijk van". En dat hoeft van Ter Aar se ook niet. „Het is belachelijk als je ziet wat de heren betaald krijgen. Van het sa laris van Koeman kan een deel van de hongersnood in de Derde Wereld wor den opgelost. Het is niet normaal meer". PETER VAN DER HULST Edwin van der Sar: „Het is nog niet zo dt gelden, weet ook Van der Sar. Al lijkt hier verandering in te komen. „Bij de re gionalen durf ik toch meer dan in het eerste. Tegen Den Haag speel je toch een hele wedstrijd tegen profs. Waar dat aan ligt? Ik kijk toch nog legen hel eerste op, maar hoe vaker ik speel hoe meer durf ik krijg. Daarbij steunen mijn medespe lers mij zoveel mogelijk. Maar het is nog niet zo dat je zegt: 'Kijk daar staat ie mand". De boomlange en slanke Van der Sar weet dat dat niet los kan worden gezien van zijn postuur en het vermogen om zich verbaal te uiten. „Ik moet in de breedte nog groeien, maar van mijn lengte ondervind ik geen hinder. Met lage ballen heb ik, ook al denken trai ners van de tegenpartij dat wel eens, geen moeite", aldus een zichzelf als lijn- t je zegt: 'Kijk daar staat iemand'". keeper typerende jeugdspeler, waarna hij vervolgt: „Wat het verbale betreft, pro beren mijn medespelers mij zoveel mo gelijk aanwijzingen te geven". Punten ook waarvan Van der Sar weet dat die nog verbetering behoeven. Straatje Wat dat betreft lijkt het aanbod van Sparta precies in zijn straatje te passen. „De kans van je leven, maar voor een 'reiskostenvergoeding alleen doe ik het niet. En als het nu niet doorgaat? Eel man heeft ook contacten in het betaalde voetbal. Wellicht kan hij wat regelen. En bij Noordwijk kun je immers ook voet ballen", aldus Van der Sar. Zijn moeder wil hem in ieder geval beschermen voor een te optimistische kijk: „Nu is alles nog halleluja, maar de volgende week kan het minder zijn. Edwin presteert bij de regionalen zo goed, omdat hij ook een goede verdediging voor zich heeft". Het plan om zijn voetbalcarrière voorlo pig nog met zijn school tc combineren past dan ook volledig in dit beeld. „In principe wil ik eerst mijn MDS-diploma (middelbare detailhandel) halen. Als dit met voetbal te combineren valt dan is dat prima en anders moet ik wellicht aan een avondcursus gaan denken". En dat blijkt niet de enige keus te zijn waar de jeugdige Voorhouter op dit moment voor staat. „Zo stop ik aan het eind van het seizoen met zaalvoetbal. Als je naar Sparta gaat moet je toch kiezen en daar naast loop je in de zaal natuurlijk eerder blessures op", aldus Edwin, die een uit nodiging heeft om met de selectie van het Nederlands zaalteam mee te trainen. FOTO: HENK SNATERSE Vangaal De snelle vlucht van Van der Sars car rière is voor direct betrokkenen geen verrassing. Immers niet alleen Sparta blijkt interesse te hebben in de opvolger van Dick Dortmundt. Zo werd voor aanvang van het duel Noordwijk tegen Vitesse Delft, enkele weken geleden, ge fluisterd dat Ajax' assistent-trainer Louis van Gaal de verrichtingen van Van der Sar persoonlijk kwam aanschouwen. Al ontkende de oud-Spartaan dit zelf. „Zelf heb ik echter nog niets van Ajax verno men", zegt Van der Sar. Wat dat betreft zijn de contacten met de Rotterdamse eredivisionist heel wat serieuzer. Onder redactie van Gert-Jan HUP, HUP? Je treft ze op voetbalvelden niet zo vaak aan. En als er dan nog wel eens een te vinden is, komt de tekst vaak niet veel verder dan 'Hup, hup, hup, Wij pakken de Cupof 'Hop, hop, hop. we staan aan de top'. Zaterdag, op het Rijnsburgse Sportpark Middel mors, was dat echter compleet an ders. Zo laat dat ongetwijfeld uit de Quick Boys-hoek stammende laken over Kurver aan duidelijkheid absoluut niets te wensen over, terwijl de bijgevoegde grafiek ook qua vormgeving zelfs verant woord mag worden genoemd. FANCLUB En dan wat te denken van dat spandoek over Wout? W. Schaap uit Veenendaal, beslist een van de weinig scheidsrechters in het nvlee en Peter van der Hulst. amateurvoetbal met een eigen fanclub, denken wij zo... VISITEKAARTJE De Nederlandse Squash Rackets Bond had niets aan het toeval overgelaten. In het jaar van haar tiende lustrum mocht niets fout gaan. Het wereldkampioen schap squash voor dames was het visite kaartje had men vanuit Warmond aan Tony Sinclair, het bestuurslid van de in ternationale squash federatie medege deeld. De official was dan ook niet echt verrast dat een keurige chauffeur met een al even keurig naambordje, Sinclair ver meldend, hem op Schiphol stond op te wachten. De rit naar Noordwijk was niet lang, had men Tonv Sinclair verzekerd. Maar ruim voorbij Utrecht begon hij toch on raad te ruiken. Vooral toen de chauffeur hem vroeg naar zijn 'engineering pro ject'. De reglementen-official werd snel terug naar Schiphol gevoerd, waar de overdracht met de 'andere Sinclair' plaats vond. Tony - Squash - Sinclair was nog vijf minuten voor aanvang op de persconferentie van de squashbond... TOPPER? Hans van der Zee heeft zijn mening bij- CcidócSouAcmt' gesteld. De oefenmecsler van Quick Bovs, aie enkele weken geleden in de Bunscho- ter verklaarde dat IJsselmeervogels, Quick Boys en ACV de toppers van het zaterdagamateurvoetbal vormen, voegde Spakenburg inmiddels aan zijn rijtje toe. FOTO: ANDRE VAN HAASTERN overwinning van zijn Quick Boys in dat palingdorp. „En dat is toch niet niks want Spakenburg blijft toch een topper". Hans van der Zee is volgend seizoen trai ner van IJsselmeervogels. En dan kan je inderdaad dorpsgenoot Spakenburg ook maar beter in de categorie 'toppers' on derbrengen. Of je dat nu meent, of niet. FOTO: HENK SNATERSE U, waarde hockeyliefhebber, dan wel - liefhebster, mag hel ons van Hutspo(r)i niet kwalijk nemen. Het is echt niet onze bedoeling uw schone sport belachelijk te maken. Maar dat neemt niet weg dat dit. plaatje toch best wel grappig genoemd mag wor den. Toch?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31