Onbespoten groente Principieel geen auto „Voorlopig gebeurt er nog niets" 'final# Netwerken „anders leven" Het einde van het leven zèlf ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA „Wat wij thans meemaken is niet de vernietiging van de aarde in één klap, maar in een stil drama", zei koningin Beatrix in haar jongste kerstrede. Een toespraak die in ons land het begin markeerde van een buitengewoon geanimeerde verheviging van althans de discussie over milieuvraagstukken. Politieke leiders, werkgevers-heren, mannen van de vakbond - allerhande hele en halve machthebbers struikelden opeens over elkaar heen in de aankondiging van plannen en de formulering van voorstellen om het „stille drama" te keren. Voorlopig hoogtepunt van de verbale exercities: De Haagse Milieuconferentie van vorig weekeinde waarop 24 landen de wenselijkheid uitspraken van een VN-instituut dat afzonderlijke landen zonodig kan dwingen tot maatregelen ter bescherming van de atmosfeer. Allicht zijn woorden nog geen daden. Maar ze zijn meer dan niets. Wie het totaal aan alarmkreten van de afgelopen drie maanden overziet, vanaf de verschijning van het RIVM-rapport „Zorgen voor Morgen" tot en met de „Verklaring van 's Gravenhage", kan nieuwe hoop krijgen dat de daden nu spoedig zullen volgen. Maar over daden gesproken nog een andere vraag. Ligt de verantwoordelijkheid voor het „langzaam sterven van de aarde, het einde van het leven zèlf' (koningin Beatrix) uitsluitend bij overheden en overkoepelende organen? Of zijn wij ook als individu aansprakelijk? Wij persoonlijk met onze fixatie op glimmende autootjes, kleurentelevisies, vrieskisten, afwasmachines, magnetron-ovens, tape- en videorecorders, peeceetjes en ceedeetjes, zomergroenten in de winter, wintergroenten in de zomer, tweede vakanties in Tunesië - met kortom onze bandeloze welvaartswellust? Op deze pagina de visie van de Nederlandse milieubeweging op de plotselinge verheviging van de discussie. Plus een gesprek met twee Hagenaars die zichzelf en hun gezin - wat krijgen we nou? - medeverantwoordelijk stellen voor het milieu. Bovendien, nu we toch aan het discussiëren zijn, een oproep van prof. dr. H.J.M. Hoefnagels SJ om te komen tot netwerken van dit soort, naar de emeritus hoogleraar zelf formuleert „halve garen". Ir. Frank Storm: „Techniek moet de mens dienen en niet andersom" FOTO: MILAN KONVALm Al ruim vijftien jaar werken de Stichting Natuur en Milieu, de Vereniging Milieudefensie, Green peace en de Actie Strohalm aan wat is gaan heten het „milieube wustzijn". Zonder veèl resultaat. •Lucht, water en bodem zijn er - de met name door premier Lub bers gesignaleerde lokale uitzonde ringen daargelaten - sinds het be gin van de jaren zeventig alleen maar smeriger op geworden. Er is een „broeikaseffect" bij gekomen en een gat in de ozonlaag. Maar nu lijken de gezamenlijke beleidsma kers dan toch tot inkeer te komen. Hoe kijkt de milieubeweging aan tegen de notitie- en conferentiedrift van de afgelopen drie maanden? De Stichting Natuur en Milieu, opge richt in 1973, bij monde van beleidsme dewerker prof. dr. Lucas Reijnders: „Het is duidelijk dat het vele slechte nieuws van de laatste tijd grote verontrusting te weeg heeft gebracht in de publieke opi nie. Voor een deel zal die verontrusting weer wegebben, maar ik zie er toch ook een blijvende component in. De politie ke leiders hebben op dat verschijnsel ge reageerd. Of hun woorden ook tot daden zullen leiden, durf ik nu nog niet te voorspellen. Maar de woorden zijn spec taculair. Opzienbarender dan ik had ver wacht. Als de verbale bekommernis zich in dit tempo blijft ontwikkelen, dan lijkt dat toch aanknopingspunten te bieden voor beleidsdaden". Vereniging Milieudefensie, opgericht in 1972, bij monde van woordvoorder Emile Poelman: „Het lijkt mooi - die milieu-euforie die we nu meemaken. Het lijkt alsof we de goede kant opgaan, alsof er van alles staat te gebeuren. Het gevaar daarvan is dat we onszelf opnieuw in slaap sussen. Want voorlopig gebeurt er nog niets". „In Den Haag hebben vorige week 24 landen afgesproken dat er een VN-or- gaan moet komen voor de bescherming van de atmosfeer. Mooi. Laten we ervan uitgaan dat zo'n wereldinstituut er in derdaad komt. Hoe lang duurt het dan niet voordat zo'n organisatie maatrege len kan nemen? Als je kijkt naar de aan loopperiode van andere VN-instituten, lijkt een termijn van tien vijftien jaar een redelijke schatting. Maar in die tien jaar gaat de opwarming van de atmos feer gewoon door. En breidt het gat in de ozonlaag zich in snel tempo verder uit. Er moeten nü maatregelen worden geno men. Dat inzicht ontbreekt nog. Zelfs voor kleine stapjes deinst men nog te rug. Welke concrete maatregelen zijn er nu genomen om tot beëindiging te ko men van het CFK-gebruik in koelkas ten? Wat wordt er gedaan aan het terug dringen van het energiegebruik in huizen en aan het bevorderen van energiezuini ge apparatuur? Niets". Greenpeace, opgericht in 1971 in Cana da en in 1979 in Nederland, bij monde van de Nederlandse voorzitter Ron van Huizen: „De ongerustheid is zozeer toe genomen dat 'milieu' een hot item is ge worden. De consequentie die zowel de politiek als het bedrijfsleven hieraan ver binden is dat men het milieu integreert in het imago- en pr-beleid. Een milieu vriendelijke uitstraling is van belang ge worden. En daar zorgt men dus voor". „Op zichzelf is dit winst. Maar zolang de koerswijziging zich beperkt tot het pr-be leid, is het wel een heel magere winst. Inhoudelijke veranderingen zijn voorals nog alleen denkbaar voorzover ze niet ten koste gaan van de economische groei. Want dat is en blijft het uitgangs punt van de economische en politieke beleidsmakers: dat we èn de welvaart moeten opvoeren èn het milieu moeten sparen. Dat dat bij de huidige stand van de techniek onmogelijk is, ziet men nog niet in. En dat betekent dat er voorals nog geen enkel uitzicht is op werkelijk effectieve maatregelen - die onvermijde lijk ten koste gaan van de economische groei". De Actie Strohalm, opgericht in 1970, bij monde van kerngroep-lid Simon van Tuijl: „Wat we nu meemaken is een tweede golf van milieubewustwording. De eerste deed zich voor aan het begin van de jaren zeventig en had betrekking op het onmiddellijke leefmilieu van veel mensen. Verkeersoverlast en stank van fabrieken - denk aan de smog in Rijn mond - waren toen de grote onderwer pen. Die eerste golf hield voornamelijk een bewustwording in van het lokale mi lieu. Nu gaan we inzien, wat de milieu beweging al heel lang roept, dat heel het land en heel de wereld gevaar lopen. Deze tweede golf stemt mij in zoverre optimistisch, dat ik er wel een voedings bodem in zie voor veranderingen. Maar of die veranderingen voldoende ingrij pend zullen zijn om op een termijn van zeg vijf a tien jaar merkbare verbeterin gen in het milieu teweeg te brengen, be twijfel ik toch. Ten eerste staat het eco nomisch systeem geen snelle, radicale in grepen toe. En ten tweede: ook al zou den we nu snel ingrijpen, dan nog duurt het heel lang voor de milieu-effecten daarvan merkbaar zijn. Als we vandaag stoppen met het gebruik van chloorflu orkoolwaterstoffen, dan nog duurt het zestig tot honderd jaar voor de atmos feer zich heeft hersteld". PROF. HOEFNAGELS: NIJMEGEN - Een van de belangrijkste factoren die mensen ervan weerhoudt over te stappen op milieubewust gedrag is volgens prof. dr. H.J. Hoefnagels SJ het daaraan verbonden sociaal isolement. De emeritus hoogleraar sociologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen: „Als je afstapt van de auto, als je overgaat op drastische beperking van je water- en energiegebruik, word je door je omgeving behandeld als een halve gare. Dat heb ik zelf ook ondervonden. Mij heeft het gesterkt dat een oud-studente van mij net zo'n vreemde eend in de bijt bleek te zijn als ikzelf. Die oud-studente heeft inmiddels twee kinderen, woont in Oisterwijk en is getrouwd met een man die zijn werkkring in Delft heeft. Toch weigert dit gezin standvastig de aanschaf van een auto. Wanneer je zoiets hoort, denk je bij jezelf: ik ben niet de enige vreemde vogel. En dat helpt". Mijn voorstel is nu om tot netwerken te komen van mensen die „anders" willen leven. Ze kunnen af en toe eens bij elkaar komen om van gedachten te wisselen over hun ervaringen. Ze kunnen ook proberen, bijvoorbeeld in de publiciteit, medestanders te winnen. Ik ben graag bereid het secretariaat op mij te nemen van een netwerk van mensen die bewust afzien van het gebruik van een auto". Het adres van pater Hoefnagels: Houtlaan 4, 6525 XZ Nijmegen. MILIEUBEWUSTE VADER: Dat ieder van ons met elke kilome ter die hij rijdt en met elk apparaat dat hij in huis haalt bijdraagt aan het verstoken van fossiele brand stoffen, is wel duidelijk. Dat we, willen we een spoedige ondergang voorkomen, aanzienlijk minder moeten gaan verstoken valt ook in te zien. Maar waarom moet ik daarmee beginnen? Waarom zou ik vrijwillig aan comfort gaan inboe ten zolang de rest van de straat nog vrolijk doorgaat met feestvieren? Milieubeleid - akkoord, maar dan voor iedereen. En ook niet dat ei genwijze gedoe in de sfeer van Ne derland Gidsland. Eerst internatio nale maatregelen - waarbij ik me dan natuurlijk graag zal aansluiten. Ir. Frank Storm, milieubewuste echtge noot van Irene en vader van Jorinde (10), Veronica (9), Roswitha (6) en Ar- nout (2): „Als iedereen zo denkt, gebeurt er nooit wat. Alle grote veranderingen in de wereld zijn begonnen met acties, met impulsen van individuen. Mensen die hun individuele verantwoordelijkheid inzagen en in hun gedrag tot uiting brachten. Je kunt wel wachten op rege lingen en wetten en internationale ver dragen, maar die komen er alleen wan neer daarvoor een voldoende sterke voe dingsbodem in de samenleving bestaat. Daarvoor moet je je persoonlijk inzet ten". De inzet van vader Storm bestaat in elk geval niet in een enthousiast gebruik van het openbaar vervoer. De kilometerteller van zijn Renault 18 stationcar tikt per jaar 20.000 kilometer verder. Wat hij al dus verdedigt: „Zonder die auto zou ik domweg mijn werk niet kunnen doen. Ik werk als geestelijke binnen de christen gemeenschap en dat brengt onvermijde lijk met zich meë dat ik veel moet rei zen. Een volkomen milieubewust gedrag is in onze samenleving ook haast on denkbaar. Je ontkomt niet aan conces sies. Mijn concessie ligt bij de auto, al rijdt-ie dan wel op gas". Lekkerder „Daar staat tegenover dat we bijvoor beeld geen bespoten groente en fruit ko pen. Die halen we bij de biologisch-dy- namische winkel, net als melk en vlees. Nou moet ik hier wel eerlijk bij zeggen dat de meeste produkten uit de B.D.- winkel ook veel lekkerder zijn. Maar toch geef je hiermee ook een signaal aan de economie. Naarmate er meer mensen onbespoten produkten kopen, wordt het steeds aantrekkelijker ze te produceren en komt er minder gif in de bodem". Dat de in Delft als chemisch ingenieur opgeleide Frank Storm en zijn gezin uit sluitend afbreekbare afwasmiddelen ge bruiken, kan anno 1989 niet meer verba zen. Dat ze hun huishoudelijk afval zó veel mogelijk scheiden naar gelang het terecht dient te komen bij de chemokar, de glasbak, de papierboer, de compost- hoop of de traditionele vuilniswagen, baart ook geen opzien meer. Maar dat ze buitengewoon selectief zijn bij de aan schaf van welvaartsapparatuur in het genre „ceedeetje en peeceetje" stemt ver moedelijk wel tot nadenken. In huize Storm geen compact disc en geen personal computer, maar ook geen afwasmachine, vrieskist, magnetrono ven, foodprocessor of enig ander techno logisch hebbedingetje van na, pak weg, de jaren vijftig. Ook de televisie ont breekt. Geen televisie? Maar hoe een gezin léven zonder televisie? dóen ze dan de hele dag - en de h avond die daarop volgt? Overheersen Vader Storm: „Techniek kan de m tot zegen strekken. Maar dan moet wel zo zijn dat de techniek de m dient en niet andersom. De televisi' een goed voorbeeld van een appa^ dat, geschapen door de mens, die m is gaan beheersen. Wat ik zeg geldt I tuurlijk niet voor alle televisiekijk! Maar het lijkt me moeilijk tegen te sp ken dat in veel gezinnen niet de gezim den bepalen of de tv aangaat, maar I de aanwezigheid van het apparaat i gedrag van de gezin bepaalt. Het dinj er en düs wordt er gekeken". „Wij willen het risico om in de bai raken van de tv, de video en al die ai re elektronische speeltjes uitsluiten. L als gevolg dat we elke dag een groot a tal uren échte vrije tijd hebben. Waa mijn vrouw bijvoorbeeld dwarsfl speelt en ikzelf piano. Waarin we lei en de kinderen voorlezen. Waarin met onze kinderen spelletjes doen - fin, allerlei dingen waaraan we de vt keur geven boven elektronische i strooiing". „Zoals de televisie veel gezinnen in hi ban heeft, zo heeft heel die voortrazen' technologische cultuur met zijn des treuze milieu-effecten de mensheid im ban. We zijn er met zijn allen door j hekst geraakt. De boycot van de luxes paratuur in ons gezin komt voort uit t persoonlijke voorkeur, maar het is tq iijkertijd: een invulling van de vera! woordelijkheid die wij als individu hl ben voor het behoud van de aarde". Ali Kleiterp: „Je moet je niet te extreem opstellen, maar ook niet vervallen in laf confor misme" FOTO: MILAN KONVALINKA MILIEUBEWUSTE MOEDER: Milieubeleid is nodig, zonder meer. Maar is het niet overdreven om aan zo'n mondiaal vraagstuk con sequenties te verbinden voor je persoonlijke leven? Ten eerste zal de techniek wel met oplossingen komen. Vandaag de drieweg-kata lysator voor de auto, morgen een nieuwe energiebron die alle fossiele brandstoffen overbodig maakt. Ten tweede manoeuvreert een mens zich in zijn milieubewuste eentje in een akelig sociaal isolement. En om daaronder nou ook je kinderen te laten üjden Ali Kleiterp, milieubewuste echtgenote van Gerard en moeder van Ilse (18) en Onno (15): „Ik begrijp echt niet hoe mensen die het nieuws volgen nog kun nen denken 'dat de techniek wel met op lossingen zal komen'. De techniek ver mag veel, maar ze kan niet toveren. Vanuit de bodem, door de lucht, via het water - van alle kanten komt een nog dagelijks aanzwellende gifgolf op ons af. En het zijn juist de wetenschappers die de oplossingen zouden moeten bedenken die ons waarschuwen dat het zo niet lan ger gaat. Ik kan mij voorstellen dat men sen zonder kinderen over de situatie zo gedeprimeerd raken, dat ze zeggen: „Na mij de zondvloed, ik leef gewoon door". Maar als je wél kinderen hebt en het leuk zou vinden om ook je kleinkinde ren nog eens op schoot te houden - dan lijkt het mij echt heel raar om de ramp maar passief over je heen te laten ko men". Ali Kleiterp en haar man weigeren dus principieel de aanschaf van een auto. Zonder, en nu komt het, zonder hiervan peilloos bedroefd, gefrustreerd en psy chotisch te geraken. „Ben je gek?", lacht Ali. „Hoeveel mil joen jaar heeft de mensheid zich voort bewogen zónder auto? En nu weet ik wel dat de wereld er anders uitziet dan vijf tig jaar geleden, maar we hebben de fiets, de tram, de trein en als het giet van de regen bestaat er altijd nog zoiets als een taxi. Wanneer we met vakantie gaan naar een bungalowtje in Drente hu ren we een busje - kunnen de cavia en de parkiet ook mee. En naar de Dordog- ne gaan we met zo'n grote OAD-bus. Heel gezellig". Uitbannen Terzake de elektronische apparatuur zijn Ali en haar gezin selectief, maar met overmatig streng. Wel een kleurentelevi sie, maar geen video, geen afwasmachine en geen vrieskist. De aanvankelijk wel aanwezige elektrische frituurpan, droog- kap, hoogtezon alsmede het koffiezetap paraat hebben ze enkele jaren geleden bewust het huis uit gedaan. „Het gaat er niet om als een asceet te le ven, maar om die dingen uit te bannen die niet echt bijdragen aan wat ieder mens nastreeft: een vervuld en gelukkig Ëoidóc SouwMit' een koffiezetapparaat? Koffie zetten de hand is veel gezelliger, rustgevend! Dat kan Ali misschien vinden, mj vinden haar kinderen dat ook? En i belangrijker: wat vinden de vrien< van haar kinderen daarvan? Ali ziet het probleem: „Kinderen wil) bij de groep horen, hè. Als iedert thuis een video heeft en een auto vi de deur, willen ze dat hun eigen oud die spullen ook hebben. Je moet daa een middenweg vinden, denk ik. moet je niet te extreem opstellen, mj ook niet vervallen in een laf confora! me. Toen onze dochter Ilse achtti werd, was ze wel een beetje teleurgesti dat ze geen geld voor rijlessen kreej hét gebruikelijke cadeau als je achtti wordt. Ik heb gezegd: „Sorry Ilse, als echt vindt dat je moet leren autorijder dat jouw verantwoordelijkheid. Van i mag je. Maar dan zul je het zelf moei betalen. Ik ga je daann niet aanmoe gen". Maar ik moet zeggen dat onze deren langzaam maar zeker ook zelf! het inzicht komen dat iedereen persol lijke verantwoordelijkheid voor het lieu heeft". Is dat zo?, checken we op de valreep! de 15-jarige Onno. „De meeste mensen zijn te lui om v aan de problemen te doen", constats Onno, „of ze zijn te dom om in te i dat er iets grandioos fout gaat. Maar' we zo doorgaan wordt het natuurlijk J enorme troep op de wereld. Ik vind i mijn moeder helemaal gelijk heeft". WILLEM SCHEll al

Leidse Courant | 1989 | | pagina 28