WD Leimuiden wil Ter Aar splitsen I mjttEn 3)e £eicbohe Sou/temt Groen licht kinderopvang Meer woninginbraken in Warmond en Sassenheim NIJSSEN KOELING B.V Kleiden omgeving CeidócSointmt ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA 15 !'"g te ros maai watei cester ijd d i plak impig me tndal en ro n laa eel ei schui oe en he likker kouc he in rooni sf sui- t toe. n mei ils dt ■ijven. pud Buitenzorg wordt snookercentrum NOORDWIJK Hotel Buitenzorg aan de Zeereep 1 in Noordwijk, voorheen eigendom van de Stichting Bethel, is verkocht aan twee horeca-ondernemers uit Drente. Het bedrijf dat tot 1980 hotel Zinger heette, wordt op 29 maart officieel als hotel-restaurant Singer her opend. In de benedenzalen wordt een snooker- centrum gevestigd. Er komen acht snookerta- staan die voor 15 gulden per uur te huur zijn tussen tien uur 's morgens en een uur 's nachts. Er wordt ook een snookerclub opge richt. Het snookercentrum wordt op 24 maart geopend. De nieuwe eigenaars van het pal aan zee gelegen hotel, de heren R. Groenewold en J. Lotterman, beschikken over horeca-erva- ring. Lotterman bezit nog een horecabedrijf in Sleen. SASSENHEIM/WAR MOND Het aantal wo ninginbraken in Sassen heim en Warmond is, in vergelijking met de eerste zes maanden van vorig jaar, in de tweede helft van 1988 licht gestegen. Het aantal inbraken in de tweede helft van 1988 be droeg in Sassenheim 27 te gen 24 in de eerste helft van 1988. Volgens de politie kan de Sas- senheimse woningeigenaren enige laksheid niet ontzegd worden. In het kader van het project bestrijding woningin braken kreeg de politie tussen 1 juli en 30 september 140 ver zoeken van vakantiegangers om hun leegstaande huizen in de gaten te houden. Bij een controle van 125 woningen trof de politie 53 maal een „misdaad bevorderende situa tie" aan. Niet gesloten ramen, niet weg gehaalde post en ge sloten gordijnen of zonnewe ring waren aan de orde van de dag. Overigens is het totale aantal inbraken in de tweede helft van 1988 licht gedaald van 114 in de eerste helft van 1988 naar 111 in de tweede helft. Vergeleken met 1987 echter steeg het aantal inbraken fors want toen werd in het hele bureau aan de Menneweg aan zienlijk meer meldingen bin nen van vernielingen aan scholen. De vernielingen ste gen van 47 in de eerste helft van 1988 naar 70 in de tweede helft van vorig jaar. Er zijn in de laatste zes maan den van 1988 bijna 80 procent meer processenverbaal uitge reikt aan foutparkeerders dan in het begin van het vorig jaar het geval was. De meeste van de 295 bonnen werden uitge deeld in de Hoofdstraat. Ook op het Boschplein werd flink bekeurd evenals de Hortus- laan, de Oude Haven en de Kerklaan. Er werd 186 maal bekeurd voor het niet gebrui ken van de parkeerschijf. Het aantal verkeersongelukken, waar de rijkspolitie in Sassen heim eind 1988 mee te maken kreeg, is eveneens toegenomen van 148 naar 162. De kruis punten Postviaduct en Van Pallandtlaan/afrit RW44 west zijde blijven knelpunten. Op deze plaatsen gebeurden 20 procent van alle ongevallen. De politie wil dat er iets aan deze gevaarlijke punten ge beurt. Warmond In Warmond had de politie eind augustus 1988 te kampen met een groot aantal inbraken in auto's, waarbij radio's ont vreemd werden. Door par- keercontroles nam het aantal foutief geparkeerde voertui gen in de Dorpsstraat af. Bij bromfietscontroles werd 12 procent van de 120 gecontro leerde berijders bekeurd voor het opgevoerd rijden. Onge veer 20 procent van de aange houden automobilisten in Warmond had geen veilig heidsgordel om en snelheids metingen hebben uitgewezen dat vier procent van de be stuurders de maximumsnel heid overschreed. Het aantal processenverbaal voor rijden onder invloed is met 100 pro cent toegenomen. Expositie Oud Rijnsburg RIJNSBURG F. Strootman heeft gister avond in het museum van het Genootschap Oud Rijnsburg de tentoonstelling „Beschikbaar gesteld" geopend. Deze tentoonstelling laat zien wat er in het tienjarig bestaan van het Genootschap Oud Rijnsburg door de Rijns- burgse bevolking geschonken is. Foto's, scheer gerei, speelgoed, rookartikelen, landbouwge reedschap en een aantal vondsten uit de Vliet zijn in de zeventiende eeuwse museumboerde rij aan de Oude Vlietweg tentoongesteld. Ook de oude gemeenteraadstafel en stoelen zijn op de expositie te zien. „Het lijkt of sommige voorwerpen nog gebruikt worden", meende Strootman in zijn openingsspeech. „Op deze manier wordt het verre verleden jaren dich terbij gebracht". De expositie is te zien op vrij dagavond tussen 19.00 en 21.00 uur en op za terdag tussen 10.00 en 16.00 uur. LEIMUIDEN De VVD- fractie in Leimuiden heeft onlangs een nieuw herin delingsplan in elkaar ge zet waarbij de gemeente Ter Aar wordt gesplitst. In het plan van de VVD zouden Woubrugge en Ter Aar bij elkaar worden ge voegd, terwijl verder Lei muiden, Rijnsaterwoude en Langeraar één ge meente zouden gaan vor men. Het plan wijkt aanzienlijk af van het officiële herindelings plan van de provincie waarin de gemeenten Jacobswoude, Aarweijden en Rijneveld wor den gevormd. Ook de alterna tieven die de betrokken ge meenten onlangs op een hoor zitting hebben aangedragen, laten Ter Aar als geheel intact. „Deze herindeling heeft diver se voordelen", stelt J. van Dam (VVD), loco-burgemees ter van Leimuiden. „Zo hoef je geen geld uit te geven aan nieuwe gemeentehuizen. Een nieuw gemeentehuis kost mil joenen guldens. Dat soort be dragen kun je eigenlijk alleen bij elkaar krijgen door de on roerend goed-belasting te ver hogen, een lastenverzwaring voor de burgers dus. Bij sa menvoeging van Ter Aar en Woubrugge kun je gebruik maken van het uitstekende ge meentehuis in Ter Aar. Het gemeentehuis in Leimuiden zou je enigszins moeten uit breiden als Rijnsaterwoude en Langeraar erbij komen, maar veel hoeft dat niet te gaan kos ten. Een ander voordeel is dat je met de samenvoeging van die drie gemeenten de West- einder Plassen, de Langeraar- se Plassen en het Braassemer- meer samen brengt, waardoor een mooi aaneengesloten re creatiegemeente ontstaat". Het liberale alternatief werd niet lang na de hoorzitting in Al phen geboren. „We schrijven niet voor dat het zo moet, maar willen in beweging blij ven wat die herindeling be treft, voor het geval dat ande re alternatieven het niet ha len. De plannen zijn aange kaart bij de VVD-fractie in de Tweede Kamer. We begrijpen wel dat we er geen vrienden mee maken in de andere ge meenten", aldus de heer Van Dam. Tijdens een commissieverga dering in Woubrugge werd donderdagavond geschokt ge reageerd op het Leimuidense VVD-voorstel. CDA-raadslid P. Noordam stelde bedroefd te zijn over de nieuwe ideeën. „We hebben drie weken gele den één front gevormd haakt er een partij Dit zal in Den Haag een slech te indruk maken en onze geza menlijk aangedragen alterna tieven er niet overtuigender op maken. Een slechte zaak", aldus de heer Noordam. Volgens de heer Van Dam is het juist de gemeente Wou brugge die een betere herinde ling in de weg staat. „Wou brugge heeft al die jaren het standpunt ingenomen zelfstan dig te willen blijven. Volgens het alternatief waarbij alleen Rijnsaterwoude en Leimuiden worden samengevoegd kan dat ook, maar het is zeer de vraag of de staatssecretaris dat, ge zien het te lage inwonertal van Woubrugge, zal accepteren. Bovendien staat het ons vrij om, los van de andere gemeen ten, zelf na te denken over dit soort zaken", stelt de loco-bur gemeester van Leimuiden. Acties in Rijnstraat zorgen voor chaos Acties tegen het doorgaande verkeer in de Katwijkse Rijn- traat zorgden gistermiddag roor een complete verkeers chaos. Lange files aan beide kanten van de Rijnstraat ont stonden doordat bewoners van Katwijk aan den Rijn een voet gangersactie en een actie met langzaam rijdende auto's hiel den. De bewoners wilden hier mee nog eens duidelijk maken dat ze het te hard rijdende doorgaande verkeer op de Rijnstraat beu zijn. Er wordt hier al vijf jaar tegen geprotes teerd maar er is nog niets ver anderd aan de verkeerssitua tie. Gistermiddag om vier uur begon een grote groep bewo ners permanent over te steken op de hoek Van Egmond- straat/Rijnstraat. (Zie foto) Ze dwongen hiermee het verkeer langzaam te rijden. Tegelijker tijd deelden ze pamfletten uit aan moeizaam passerende au tomobilisten waarin ze oprie pen de snelheid te matigen tot dertig kilometer per uur. De ndig actie verliep goed, ook al meende een woordvoerder dat sommige automobilisten vrij agressief reageerden. Om vijf uur begon de tweede actie om het verkeer te vertragen. Veer tig auto's van bewoners be gonnen gedurende een half uur met een snelheid van vijf kilo meter per uur over de Rijn straat heen en weer te rijden. De actievoerders denken hun acties op 24 maart en 7 april te herhalen. In de tweede week van april wordt de verkeers problematiek op de Rijnstraat besproken in de gemeentelijke commissies. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Polderboek voor burgemeesters Polder Vierambacht, de ge schiedenis van een droogma kerij. Dat is de titel van het nieuwste boek van Hans van der Wereld. Hij heeft dit boek gisteren uitgereikt aan burge meester M. Paats van Alphen, D. Brouwer de Koning van Woubrugge, M. Boelen van Rijnsaterwoude en P. Verhoef van Ter Aar. Zij kregen de eer ste exemplaren in hun rol van opvolgers van de ambachts heren van Oudshoorn, Esselij- kerwoude, Rijnsaterwoude en Ter Aar die in het jaar 1736 sa men besloten negen kleine polders in te dijken en droog te maken. Hierdoor ontstond de polder Vierambacht. Hans van der Wereld heeft 250 jaar geschiedenis van deze polder beschreven. Hij heeft bijna tien jaar aan het boek gewerkt. Volgens zijn zeggen was er zo veel materiaal dat hij tien boe ken vol had kunnen schrijven. Hij heeft zich daarom beperkt tot een aantal verhalen. De polder bestaat nu niet meer. In 1979 heeft de polder Vieram bacht zijn zelfstandigheid ver loren en maakt nu deel uit van het waterschap de Aarlarïden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Vernieuwd VVV NOORDWIJKERHOUT Het vernieuwde VVV- kantoor van Noordwijker- hout werd gistermiddag door burgemeester F. Winkel heropend. „Het dorpscentrum is ver nieuwd en er is een nieuwe stichting evenementen opge richt. In deze totale sfeer van vernieuwing past ook het nieuwe VV V-kantoor met onze plaatselijk ambassadrice Mary Bon", meldde de burge meester gistermiddag. Het VV V-kantoor van Noord wij- kerhout is enige weken geslo ten geweest door de verbou wing. De VVV was zo lang on dergebracht in het honderd meter verderop gelegen ge meentehuis. De benodigde 50.000 gulden voor de verbou wing is door de VVV zelf bij eengebracht. De eerste 25.000 gulden komt uit de reserves van de VVV. De tweede 25.000 gulden is door voorzitter P. Heemskerk zelf „bij elkaar ge schooierd door verschillende bedrijven langs te gaan". Heemskerk droeg ook op an dere wijze een steentje bij aan de verbouwing. De avond voor de verbouwing werd hij gesig naleerd terwijl hij in de inval lende duisternis meehielp om de inventaris van de VVV naar het gemeentehuis te sjou- Golf op sportpark Middelmors Rijnsburg RIJNSBURG Er moet in de nabije toe komst gegolfd kunnen worden op het Rijns- burgse sport park Middel- mors. Dat heeft de Rijnsburger J. van Delft on langs voorge steld. Van Delft wil een aantal holes maken op de velden van de korfbalvere niging Madjoe en de voetbal vereniging Rijnsburgse Boys zodat ou dere Rijnsbur gers daar een balletje kunnen slaan. Het plan van Van Delft is inmiddels voorgelegd aan de gemeentelij ke dienst ge meentewerken en de vereni gingen. Zij moeten nog met een advies komen. Het plan wordt op woensdag 22 maart bespro ken tijdens de vergadering van de sport raad. LEIDEN-HOLLAND 071-216214 NIJSSEN KOELING B.V. is een koeltechnisch ontwerp- en installatiebedrijf dat internationaal een uitstekende reputatie heeft opgebouwd door zijn kennis op het gebied van snel inkoelen en langdurig bewaren van allerlei produkten. Door de toename van opdrachten in binnen- en buitenland vragen wij met spoed - ALL-ROUND KOELMONTEURS die zelfstandig diverse grote en middelgrote installaties kunnen installeren en tevens servicewerkzaamheden kunnen verrichten. - AANKOMENDE KOELMONTEURS Wij denken met name aan jongens met een minimale opleiding op MTS-niveau die in ons bedrijf verder opgeleid willen worden. Elektrotechnische kennis strekt tot aanbeveling: - LEERLING KOELMONTEURS Wij denken met name aan schoolverlaters met een elektrotechnische achtergrond die in ons bedrijf opgeleid willen worden tot vakbekwame koelmonteurs. Sollicitaties schriftelijk of telefonisch aan onderstaand adres: T.a.v. dhr. P. Marijt, Einsteinweg 3, 2333 CC Leiden. Tel.: 071-21.62.14. Onder redactie van Ton Pieters. "En Koning Winter blijft maar regeren...", heette het al ruim een maand lang in De Leidsche Courant, tot een eindweegs in maart 1929. Pas in de tweede week van maart kwamen de ijsmassa's los „en raakten in beweging". Toen stond de berichtgeving in het teken van: „Het blijft maar kruien..." De eigen dichter- kronikeur van DLC hield het hart warm en zo liet hij zich op 6 maart weer even gaan in het werkje Motorhuwe lijk' „Hebt u ook dat mooie plaatje Gist'ren in de krant aan schouwd, Van het paar, dat in het Haagje Op de motor is getrouwd 't Was geen zwartgelakte trouwkoets En een deftige koetsier, Met een takje in zijn gat En bebloemde palfrenier. Ook geen opgetuigde paarden, Statig stappend zij aan zij, Waren nu in deze trouwstoet Officieel „van de partij". Neen, met olie en benzine Ving dit trouwerijtje aan, En per motor is het bruids paar, Ronkend naar 't stadhuis ge gaan; In jacquet en hooge zije Heeft hij 't bruidje opgewacht, Toen een schoone motorbroek aan, En haar naar 't stadhuis ge bracht. Achter hen de heele bruids stoet Op de motor, stuk voor stuk; Kijk, geschiedt niet óók per motor Steeds nog menig ongeluk? Die sportieve trouwerijtjes Zijn er tóch nog veel te kort! Waarom niet per motor trou- Trouwen is toch ook een sport!" Voort ging het weer, op zoek naar de feiten. „In zijn Memo rie van Antwoord aan de Eer ste Kamer zegt minister Kan, dat van den gewezen Duit- schen keizer kan gezegd worden, dat hij zijn belofte om zich van politieke actie te onthouden, loyaal is nageko men. Enkele niet meer gang bare uitdrukkingen, welke trouwens geen politieke strekking hadden, kunnen in dit oordeel geen wijziging brengen. 'Een censuur op der gelijke uitlatingen schijnt te minder noodig, omdat de mi nister reden heeft te vermoe den, dat zij niet herhaald zul len worden". Enkele korreltjes uit het Leidse stadsnieuws op don derdag 7 maart '29. „De heer H.Wedemeijer heeft blijkens een advertentie in dit num mer, in het perceel Hartesteeg 1 een electrische linieerin richting geopend. De heer Wedemeijer werkt met de meest moderne machines en is in staat de kantoorboekhan del van eerste klas linieer- werk te voorzien". „De demonstratie met moto rartillerie die door een de tachement van het 2e regi ment onbereden artillerie van 11 t.m. 16 dezer hier ter stede zou worden gehouden, is voorloopig uitgesteld". „Bij de Arbeidsbeurs stonden op 6 Maart 1929 ingeschreven 1440 werkzoekenden. Op den zelfden datum van het jaar 1928 bedroeg het aantal inge schrevenen 635". Nog wat „smulwerk". „In de speelzaal van een casino aan de Azuren-kust waagde dezer dagen een elegant ge kleed man zijn kans en zette een biljet van duizend frank op. Hij won. De man scheen het niet te merken, liet zijn winst liggen. Zijn buurvrouw aan de speeltafel zag echter dat hij plotseling zijn hand naar zijn hoofd bracht. De man bleef evenwel staan en het lot wilde, dat op het door hem gekozen nummer steeds gewonnen werd. De gelukki ge speler, die niets had opge nomen, stond weldra tegen over een vrij aanzienlijke som, maar daar hij onbeweeg lijk bleef, bekeek zijn buur vrouw (aan de speeltafel) hem nauwkeuriger: de man bleek plotseling te zijn doodgeble ven. De winst van den overle dene bedroeg meer dan een half millioen. Zijn weduwe eischt die nu op. Maar de speelbank weigert uit te beta-( len, omdat niet is uit te ma ken hoeveel maal het num mer waarop de speler had op gezet, nog winst heeft opgele verd nadat de man reeds dood was. Vandaar proces". ?Een staaltje van bevlogen ZOMERZORG: „Het café-restaurant „Zomerzorg" (links op foto) brandde in mei '32 geheel af. Enkele maanden later kon men het voorlopige nieuwe café alweer bezoeken. In augustus '33 volgde de officiële opening van het herbouwde „Zomerzorg". Na de oorlog moest het 't veld ruimen voor de spoorwegwerken". maart hield de „Leidsche Af- deeling van de A.R.K.A. eene vergadering in de Graanbeurs. De heer Verhaar uit Hillegom, die pas lid is van de Leidsche afdeeling en gedurende de vergadering blijk gaf het organisatieleven te begrijpen, toonde verschil lende namen van personen uit de omliggende plaatsen, die allen katholiek zijn en in de A.R.K.A. te huis hoorden. Verbaasd stond men over het groote aantal. Wat zou de af deeling zich mogen verheu gen, als allen zich eens als lid opgaven en den wensch van den Bisschop inwilligden, die zoo gaarne elke katholiek in éen katholieke vereeniging ziet. Laat ons hopen, dat alle katholieke ambtenaren nu eens royaal besluiten, zonder omwegen, dadelijk lid te wor den. Het is hun eigen belang, het maakt de afdeeling mach tig in den goeden strijd en het is een zaak van hoog ge wicht". Uit Oegstgeest werd gemeld: „Onze rijksveldwachter J.G.v.d.Stel werd per 1 Maart voor onbepaalden tijd gedeta cheerd naar Gouda. Gelukkig was het van korten duur en hebben we onzen politieman weer in ons midden". „Wij verwijzen naar een an- he den, waarin dr.P.H.van Hoog, aris te Leiden, kennis geeft van de opening van een po- De Directie". likliniek voor huid- en ge slachtsziekten en tropische ziekten in perceel Rijnsbur- gerweg 21. Leden van zieken fondsen en minvermogenden kunnen daar specialistische hulp verkrijgen tegen afgifte van een tweewekelijksche kaart a 1 gulden''. Een „Mededeeling" van „Zo merzorg": „Vanaf heden 9 Maart hebben wij voor ons café restaurant geëngageerd het vermaarde Jasz en Sym- phonie Orchestre Robinos. Dit orkest is voorheen in Lei den met veel succes opgetre den en zal een bezoek „Zo merzorg" u zeer zeker een buitengewone attractie zijn. ZOETER WOUDE Poli tiek Zoeterwoude staat niet afwijzend tegenover kinderopvang in de ge meente. Progressief Zoe terwoude en het CDA zijn voorstander. De WD is niet tegen, maar vindt dat gemeentelijke bijdrage in de kosten zeer beperkt zou moeten blijven. De li beralen vinden dat kin deropvang een zaak is van ouders en bedrijven. De Werkgroep Kinderopvang Zoeterwoude, die onlangs een nota het levenslicht heeft doen zien met daarin een financiële opzet voor de kinderopvang, wil overigens niet via een be drijf werken. Dit omdat er dan ook kinderen buiten Zoeter woude opgevangen zouden worden en de werkgroep wil zich specifiek richten op de Zoeterwoudse kinderen. Er wordt voorlopig uitgegaan van twaalf plaatsen, en het gaat dan om hele dagopvang van kinderen van 0 tot 4 jaar. Er zijn drie oeroepskrachten no dig, een directrice en twee leidsters. Waar de peuterspeel zaal moet komen in Zoeter woude in nog onduidelijk. De enige mogelijkheid tot nu toe is de voormalige kleuterschool de Hellebellen, twee lokalen die bij de openbare basisschool Corbulo aan de Westeindse- weg in Zoeterwoude-dorp ho ren. Maar het is nog niet zeker of deze lokalen vrijkomen. Aanvankelijk was het Zoeter woudse college van burge meester en wethouders bereid om een woonhuis aan de wo ningvoorraad te onttrekken ten behoeve van de kinderop vang. Uit de enquête die werd gehouden bleek echter dat er zoveel belangstelling was dat één woonhuis niet toereikend zou zijn geweest De gemeente is bereid alle medewerking te verlenen aan de totstandko ming van een kinderdagver blijf. De werkgroep zal nulp krijgen bij het aanvragen van een subsidie bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Ook wordt een startsubsidie van 600 gulden verleend. Hoeveel de gemeen te uiteindelijk zal willen bij dragen is nog niet bekend. Eerst moet er meer duidelijk heid komen over de accommo datie. Extra voorstelling van Herman Finkers LEIDEN Cabaretier Herman Finkers geeft zaterdag 1 april twee voorstellingen in de Leidse Schouwburg. Voor ziin eerste voorstelling om kwart over acht was zo veel belangstelling dat de schouwburgdirectie hem vroeg een tweede voorstelling te verzorgen. Die begint nu om half twaalf. De kaartverkoop voor april begint maandagochtend om acht uur aan de balie van de schouwburg aan de Oude Vest Om twaalf uur kan ook telefo nisch gereserveerd worden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15