Ton van Klooster rekent op sneeuwbaleffect Rob Druppers poetst aan imago ^sportuitslagen Browning verrast kunstrijwereld Streiff verlamd Wisselend succes Rini van Bracht Rooks heeft er zin in Het is la-art Ichoeni rote h venkamp "DEN HAAG Interviews geeft hij voorlopig niet. Rob Druppers vindt dat hij de afge lopen jaren in de vaderlandse pers te vaak te negatief is be oordeeld. Dë midden-afstand loper weet ook dat er maar één manier is om alle berich ten tegen te spreken: een pres tatie van formaat neerzetten om zo aan z'n imago te poet sen. Is dat gelukt, dan mag ie dereen weer langs komen. Het „zeikerdje" Druppers be staat desondanks niet meer. Dat zegt hij ten minste zelf in het enige interview (met het maandblad Sport Internatio nal) dat hij gaf na zijn teleur stellende optreden op de olym pische 800 meter in Seoul. Daar strandde Druppers in de tweede ronde, nog voor de halve finale. De weinig vleien de kwalificatie van „zeikerd- je" verwierf Druppers zich vooral door zijn optreden de afgelopen jaren buiten de baan. Na de zilveren medaille bij de wereldkampioenschap pen in 1983 in Helsinki werd veel verwacht van de pas 21- jarige Utrechter. Maar sinds dien trok Druppers vooral de aandacht door blessures, pro blemen met sponsors en een mislukte trainerswissel. Bij de grote toernooien (Olympische Spelen '84 en '88, EK '86 en WK '87) stond hij nimmer er op het ereschavot, meest al door blessures. Druppers kon ook tamelijk bot zijn. Tegen buitenstaanders, ar ook in het eigen atletiek - wereldje. Werd als contactarm afgeschilderd. Daaraan veran derde ook de Europese indoor- titel in 1987 niet veel. Net zo FOTO: MILAN KONVALINKA min als het zilver bij het EK indoor vorig jaar. Hij was con tactarm, geeft hij nu toe. Maar dat is voorbij. Volgens Drup pers is het zijn grootste fout geweest in 1984 te hebben ge kozen voor full-time atletiek. Maar de mogelijkheid om van het lopen te leven - er werden startgelden van rond de 5000 dollar betaald - wilde hij des tijds niet links laten liggen. Hij vindt nu dat hij door afge stompt raakte van het leven, dat tot voor' kort louter be stond uit trainen, ruster. en massages. En hij verloor zijn onbevangenheid doordat hij alle wedstrijden even belang rijk vond. Na de mislukte WK in Rome in '87 - een blessure maakte hem kansloos - overwoog Druppers serieus te stoppen. Omdat zijn prestaties onder maats bleven, kostte de BV Druppers dat jaar alleen maar geld. Pakweg tienduizend gul den, vermoedt hij. Op dat mo ment ontmoette de Utrechter zijn vroegere sponsor Michiel Lukkien. In 1984 was Drup pers met hem in conflict geko men omdat hij tijdens een tv- interview een shirt van een concurrerende firma had ge dragen. „Per ongeluk", zegt Druppers nog altijd. Nu werkt hij in Lukkien's winkel in La ren en is weer gelukkig. Plezier Druppers voelt dat het hem goed doet weer onder de men sen te zijn. Hij heeft daarbij ook het plezier in het lopen te ruggevonden. Meent op de weg terug te zijn, maar dat zei hij al vaker. Druppers verruil de in het WK-jaar 1987 trainer Jon Wellerdieck voor Henk Kraaijenhof, de man die Nelli Cooman naar vijf Europese- en twee wereldtitels op de in- doorsprint hielp. Bij Kraaijen hof hoopte Druppers vooral meer snelheid op te doen. Die kwam hij naar zijn idee tekort. Hij won wel snelheid, maar verloor uithoudingsvermogen en is inmiddels terug bij Wel lerdieck. Hij beschouwt de overstap nu als een mislukt experiment. Meer niet. Onder Wellerdieck's leiding staat Druppers niet meer elke dag op de baan, zoals met Kraaijenhof. Daar kon hij ook niet tegen. De Gooise bossen zijn nu het voornaamste trai ningsterrein en het accent ligt op omvang, niet op tempo. Het is allemaal meer ontspannen geworden. Het ontbreken van de dwang om strakke door komsttijden te halen tijdens baan trainingen heeft Druppers naar eigen zeggen het gevoel van „macht" teruggegeven. Bijna iedere week staat er een cross op het programma. Druppers verlegt zijn terrein dit jaar langzaam van de 800 naar de 1500 meter, met als eerste doel verbetering van zijn eigen Nederlands record op die afstand. Dat record (3.35,07) dateert uit 1985. Het wordt waarschijnlijk ook het doel voor de Olympische Spe len van 1992 in Barcelona. Daarna wil Druppers zijn spi kes in de wilgen hangen. Met op zijn minst nog een medaille van een groot buitentoernooi, naast de zilveren uit Helsinki. Hij gelooft heiiig dat het erin zit. RENE VAN HATTUM PARIJS Kurt Brow ning is gisteren in Parijs wereldkampioen kunstrij den bij de mannen gewor den. De 22-jarige Cana dees bleef in het Parijse sportpaleis Bercy verras send de echte wereldelite Browning verwees de Ameri kaan Christopher Bi-own naar de tweede en de Pool Grzegorz Filipowskinaar de derde plaats. De grote favoriet Alek- sander Fadejev uit de Sovjetu nie werd vierde. De winst voor Browning was een grote surprise. De aandacht in Bercy ging van het begin uit naar de tweestrijd tussen Brown en Fadejev. De Sovjet nam tot de vrije kür de eerste plaats in handen. De jury plaatste hem na de verplichte figuren en de korte kür op de eerste positie. Tijdens de kür van woensdag kwam de Rus echter ten val. Browning is de enige rijder in de wereld die een viervoudige sprong beheerst. Maar ook verder was er op zijn rijden gisteren weinig aan te merken. De Westduitse Claudia Leist- ner heeft gisteren tijdens de strijd om de wereldtitels kunstrijden in Parijs bij de da mes de leiding genomen. De Europese kampioene maakte FOTO: EP Voormalig wereldkampioen Katarina Witt verzorgt in Parij commentaar voor de Oostdui se televisie. 1 evra: fé vo 'erzoi op de jury de meeste indruliatuu bij de twee verplichte figurerj^ gj die op het ijs moesten getoond. Tweede is de Ameri kaanse Jill Trenary i derd de Sovjetrussin Natalja Lebè deva. Marina Klimova en Ser - gej Ponomarenko zijn de vér ^Tgei dediging van de weréldtiti ijsdansen goed begonnen. OoW o na de verplichte dans donderdag, de Charleston, zetten de Sovjets de eerst plaats voor hun landgenote F& Oesova en Zjoelin. goede RIO DE JANEIRO De Franse formule één-coureur Philippe Streiff ligt na een ongeval tijdens een proefrit op het circuit Nel son Piquet van Rio de Janeiro volledig verlamd in een zieken huis. Streiff, die bij bewustzijn is, werd gisternacht gedurende ruim drie uur geopereerd. Hij heeft zijn vierde en vijfde rugge- wervel gebroken. De behandelende artsen noemden de toestand van 33-jarige Streiff „onvoorspelbaar". Renée Streiff, de vrouw van de Franse formule 1-coureur Philippe Streiff, heeft ernstige, kritiek geuit op de eerste medische hulp, die haar man woens dag van Braziliaanse artsen ontving. „Het is absurd, dat mijn man tien uur heeft moeten wachten voor de eerste operatie", aldus een emotionele Renée Streiff. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Split (Joe) 77-91, Limoges (Fra) - Aris Saloniki (Gri) 115-106, Den Bosch (Ned) - Maccabi Tel Aviv (Isr) 88-91, Barcelona (Spa)-Pesaro (Ita) 71-70. BILJARTEN EK driebanden in Vieraen Groep A: Niederlander (Zwi)-Stey- laerts (Bel) 3-1 (11-15, 15-14. 15-3, 15-13). 0.777 en 0,625. Carillo (Spa)- Grethen (Lux) 3-1 (5-15, 15-5, 15-9, 15-5). 1,111 en 0,772. Torbjörn Blom- dahl (Zwe)-Niederlander (Zwi) 3-0j15- 8). 1,046 en 0,512. Stand: 1. Torbjörn dat Sti Smulders 4.11.93, 5. Nieir ning 1. Browning (Can) 3,6 (Tsj) 1 Groep C: Stenzei (Oos)-Lennart Blomdahl (Zwe) 3-1 (15-14, 15-6, 5- 15. 15-10). 0,961 en 0,882. Theriaga (Por)-Fouda (Egy) 3-0 (15-7, 15-8, 15- 8). 1,097 en 0,589. Fouda-Siebert (Wdl) 3-0 (15-7. 15-12, 15-11). 0.865 en 0,588. Lennart Btomdahl-Theriaga 3-1 (15-3. 14-15, 15-8, 15-6). 1,229 en 0,680. Groep C: 1. Stenzei 1-2 3-1 0,961; 2. Theriaga 2-2 4-3 0,875; 3. Lennart Blomdahl 2-2 4-4 1,050; 4. Fouda 2-2 3-3 0,747; 5. Siebert 1-2 0- 3 0,588. Groep D: Van Bracht (Ned)-Sacas (Grie) 3-1 (14-15, 15-9, 15-8, 15-1). (Alkmaar) 319 2 159,50 317; Groep B: Lemmens (Meerssen) 400 3 133,33 385-Uit de Willegen (Kruisland) 6 3 2,00 3; Koorevaar (Dordrecht) 400 1 400,00 400-Adrichem (Heemstede) 0 1 0,00 0; Klok (Gelselaar) 400 6 66,66 336- Knoors (Berg aan de Maas) 32 6 6,40 22. 0,937. Lieberkind-Stroob- ants 3-1 (15-11, 15-3, 9-15, 15-11). 0,981 en 0,740. Zanetti (lta)-Kovacs 3-1 (15-14, 8-15, 15-10, 15-4). 0,963 en 0,796. Stand: 1. Lieberkind 2-4 6- 1 1,020; 2. Zanetti 1-2 3-1 0,963; 3. Stroobants 2-2 4-4 0.902; 4. Frandinh Van Bracht 2-2 5-4 1,018; 4 0 1-3 0,660; 5. Sacas 2-0 2-6 0,790. NK libre Groep A: Maarsman (Rotterdam) 400 3 133,33 381- Van Beek (Amersfoort) 23. SCHAATSEN Recordwedstrijden voor sub-top in Heerenveen Dames, 1000 m: 1. Stam 1.24,52, 2. 1.26,77, 3. Van Zuilen 2.14,25, 2. Voetelink 2.15,29, 3. Zwol le en Pasveer 2.15,32. 5. Brunia 2.15,47. Heren: 1500 m: 1. De Vries 1.58,51, 2. Smulders 1.58,81, 3. Nieuwenkamp 4.07,85, 2. Allebas Filipowski (PO iftlT Fadejev (Sov) 6,2, 5. Garii (föïi 3,2, 6. Petrenko (So) 10,4. - \vet Stand na de verplichte figuren 4 mes: 1. Leistner (Wdl) 0,4 punten, d Trenary (Vst) 0,8, 3. Lebedeva (SÓ S-0-6' 1,2. 4. Gorbenko (Sov) 1,6, 5. NestpV, (Wdl) 2.0. 6. Ito (Jap) 2,4. Ijsdansen, stand: Klimova/Ponorr renko (Sov) 1.0, 2. Oesova/Zjöe (Sov) 2,0, 3. Engi/Toth (Hon) 3.4, Duchesnay/Duchesnay (Fra) 4,2, Wynne/Druar (Vst) 4,4, 6. Fedorl va/Platov (Sov) 6,0, 7. Galegari/Ö merlengo (Ita) 7.0, 8. Garossino/Gi rossini (Can) 8,0, 9. Jones/Askhf (Gbr) 9,0, 10. Juklova/Somëóek ff SQUASH 01 jJDI WK in Warmond ,r TOnde Nederland-Canada 3-0 (Hoogendom DjpW - Pimm 9-5, 9-3, 9-7; Beumer - pal) 9-0, 9-4, 10-8; Houtsma - Harvey 9; 9-1, 9-3). Australië-Nieuw-Zeelartd i 0; Bondsrepubliek - Schotland Zweden - Finland 0-3, Frankrijk f Vet 0£>aj; enigde Staten 3-0. es W( VOLLEYBAL Eredivisie, heren: Animo-The SmU dfckw 3-1 (11-15. 15-1. 15-2, 15-10); SSS dffti VCG 3-1 (15-11, 8-15. 15-5. 15-7) - SPORT SeidóeCou/umt Squashsters te sterk voor Canada WARMOND Het Nederlandse vrouwenteam heeft zich gisteren bij de strijd om de wereldtitel squash in Warmond, hersteld van de forse nederlaag tegen Groot- Brittannië op woensdag. Tegen Canada stonden de Nederlandse vrouwen geen game af. Hoogen- doorn versloeg Pimm, Beumer was sterker dan Paton en Houts ma had geen moeite met Harvey De winst van het Nederlandse drietal betekende dat een plaats bij de eerste acht in de wereldti telstrijd nog altijd mogelijk is. Weliswaar slechts theoretisch, want niemand gelooft echt in een overwinning, vrijdag, op Austra lië. Elfde verlies voor Den Bosch DEN BOSCH Den Bosch heeft gisteren zijn elfde neder laag geleden in de strijd om een plaats in de halve finales van de Europese basketbalbe ker voor landakampioenen. In het dertiende duel van de Bra bantse formatie bleef Maccabi Tel Aviv net aan de goede kant van de score; 91-88. Ver velender voor de Bossche ploeg was de enkelblessure voor de Amerikaan Paul Thompson, ook gisteren weer topscorer bij Den Bosch. Thompson viel in de tweede helft uit, de ernst van zijn kwetsuur is nog onduidelijk. Handbalsters niet naar Spanje DEN HAAG Het Ne- derlands vrouwenhand- balteam doet komende week niet mee aan een in ternationaal zeslanden- toernooi in Spanje. Het evenement is van de agen da gevoerd. Het Neder lands Handbal Verbond had de afgelopen weken niets vernomen van de or ganisatoren. Ter vervan ging wil het handbalver- bond een trainingsstage van een week in de Bondsrepubliek beleggen. Timman start met remise AMSTERDAM Jan Timman is de internationale schaakvierkamp in Amsterdam begonnen met een remi se. De 37-jarige Nederlander, die met de zwarte stukken speelde, deelde gisteren het punt in de partij tegen de Brit Nigel Short. In de andere wed strijd won de Sovjet-schaker Salov met zwart van de IJslander Hjartar- son. Timman kwam na de opening tegen Short in lichte verdrukking. Qp de 24e zet had de Amsterdammer echter het geluk dat de Brit niet voor de sterkste voortzetting koos. In plaats van de door Timman gevrees de h4-h5, zag Short meer heil in g4- g5. De aanval op de h-lijn zou de po sitie van Timman moeilijk hebben gemaakt. De Amsterdammer kon echter zonder veel problemen, omdat Short in tijdproblemen kwam, afwik- Van der Knaap ronde verder LONDEN Astrid van der Knaap heeft de vierde ronde van het toernooi om de open Engelse kampioen schappen bereikt. De Wateringse speelster won gisteren in de der de ronde in twee games van de Japanse Harumi Kohhara: 11-7, 11-6. Eline Coene werd in de derde ronde uitgescha keld. De Nederlandse verloor met ere van de als eerste geplaatste Chinese Li Lingwei. De Aziatische zegevierde met twee keer 11-7. VIERSEN De eerste dag van de Europese titel strijd driebanden in Vier- sen heeft Rini van Bracht wisselend succes gebracht. Nadat de 41-jarige biljar ter uit Waalwijk geringe tegenstand ondervond van de Griek George Sacas (3- 1), verloor hij laat op de avond van een collega uit de wereld van de biljart profs, Dieter Muller uit de Bondsrepubliek: 3-2. Het spel van Van Bracht ging gepaardmet zijn, bijna tradi tionele, klaagzangen over de omstandigheden. De aan een oog bijna blinde Brabander toonde zich verheugd met het groene, rustgevende laken, maar vervloekte het licht in de steeds warmere feesthal. De Nèderlander, die in zijn eerste wedstrijd weinig moeite had met de Griek George Sa cas (3-1), wist net zo goed als Müller dat de win onderlinge partij schot 'zou nemen op een piaau in de kwartfinales. Het duo is met de Fransman Richard Bi talis, die zijn openingspartij net als Van Bracht met 3-' won van Sacas, favoriet twee plaatsen bij de laatste n= acht. Van Bracht ontsnapte vierde set nog een keer nederlaag, toen de langharig Berlijner met 2-1 in sets voor stond. De Brabander leidde met 14-9, waarop Müller woordde met een serie vijf. Zijn zesde afstoot eindigde jammerlijk in een klos, zodal Van Bracht de reeks alsm won. Müller trok de vijfde 1 beslissende set met 15-11 naai zich toe. tltalii jser [ÓME 1994 de eind itfl EEMNES De. budgettai re beperkingen, onderdeel van een saneringsoperatie van de armlastige zwem- bond, boden de bondscoa- ches Ruud Beele en Bert Sitters geen garantie op succes na de wereldtitel van Annemarie Verstap pen en het Olympisch goud van Jolanda de Rover en Petra van Stave ren. Het aantrekken van Ton van Klooster als de eerste full-time bondscoach sinds 25 jaar (het ministerie van WVC betaalt zestig procent van zijn salaris) gaat gepaard met een voor zichtige verruiming van de be grotingspost topsport. Twee jaar geleden, toen Beele op- Stapte omdat hij de hem gege ven middelen ontoereikend vond om tot optimale presta ties te komen, werd jeugd- coach Van Klooster voor het eerst genoemd als mogelijke bondscoach. In gesprekken met de zwem- sportorganisatie, die volgden op het vertrek van de in de nationale selectie impopulaire Beele, bespeurde Van Klooster een schrijnend gebrek aan top sportvisie. „Ik vond het toen niet verantwoord er aan te be ginnen", zegt hij nu. De KNZB paaide vervolgens oud-bonds- coach Bert Sitters met mooi lij kende, toekomstperspectieven. Toen het bij woorden bleef het EK in 1987 en de Olympi sche Spelen gaven dè teloor gang in internationaal ver band aan koos Sitters eind vorig jaar voor de zekerheid die zijn functie in het Sport fondsen bad in Amersfoort hem bood. Andere toon Weer werd de 35-jarige Van Klooster, die sinds 1983 het bondscoachschap van de natio nale jeugdselectie combineerde met een baan als sportdocent, door de KNZB voor een ge sprek opgeroepen. En hij be-, merkte tot zijn vreugde een andere toon in het onderhoud met de bondsdelegatie. „Ik wil best risico's nemen, maar ik wil wel het idee hebben dat ik op een verantwoorde wijze kan functioneren. Had ik wer kelijk opgegeven wat ik wilde, dan was er drie miljoen gulden nodig geweest tot aan de Spe len van Barcelona in 1992. Maar dat waren eisen die ei genlijk niet reëel waren", zegt Van Klooster zonder in details te treden. „Afhankelijk van het verloop van de activiteiten hoop ik op meer medewerking van spon sors en van de clubs", zegt de opvolger van Sitters, die de ze kerheid heeft bedongen dat hij bij een eventueel ontslag pro bleemloos kan terugvallen op zijn professie als sportleraar in zijn woonplaats Eemnes. „Blijft een sneeuwbaleffect uit, dan kun je denk ik stellen dat Nederland op zwemgebied geen topsportland is. Het is overal moeilijk. Kijk maar om je heen. Het koopt ongelooflijk moeilijk. Een echt sportland als West- Duitsland slaagt er misschien wat beter in dan andere. In Zweden, dat toch veel moge lijkheden biedt op sportgebied, is zwemmen ook een derde- of vierderangs sport, terwijl het Olympische en Europese kam pioenen heeft". Beheerde Van Klooster als jeugdcoach louter de kweek vijver van de zwembond, de functie van bondscoach van de senioren kent een groot spec trum van werkzaamheden. „Een dubbelfunctie zou niet kunnen. Er komt een aparte jeugdcoach. Van de coaching van de jeugd heb ik altijd zo veel werk gemaakt, dat het niet te combineren zou zijn met een fünctie bij de senio ren. Er zitten veel facetten aan het bondscoach zijn vast. Het is een verbrokkeling van ta ken. Ik heb een begeleidende en een coördinerende taak, en daarnaast ben ik verantwoor delijk voor de trainersoplei dingen". Werksfeer De resultaten van de Neder landse selectie op internationa le toernooien zullen bepalend zijn voor de werksfeer bij de KNZB. „Ik ben een aantal ja ren niet op stap geweest met senioren", zegt de voormalige clubtrainer van De Otters in Bussum. „Je hoorde wel hoe het de laatste jaren reilde en zeilde, maar ik zal zelf hoe de vlag e staat bij het terlandwedstrijden. Veel deel nemers zullen hetzelfde idee over het benaderen van top sport hebben als ik. Een aantal zal dat misschien niet onder schrijven". „Je moet voor jezelf heel dui delijk weten wat je wilt. Te genwoordig kun je niet zeggen: ik zie wel waar net schip strandt. Als je Barcelona '92 wilt halen, dan moet je heel goed weten wat je daar voor moet doen en laten. In samenspraak met de clubtrai ner moet de weg er naar toe worden uitgestippeld en de consequenties ervan worden gevolgd". „Als iemand er om wat voor reden dan ook geen zin meer in heeft moet hij daar eerlijk in zijn. Maar dat betekent na tuurlijk wel dat de tegemoet komingen en de faciliteiten te ruggeschroefd zullen worden. Ik wil best investeringen ple gen in mensen die talent en motivatie hebben, maar er is niet één Olympische finalist die met acht uur training in de week kan volstaan. Zwem mers zelf en wij als bond zul len moeten investeren in een project dat Olympische Spelen heet". Van Klooster heeft van zijn superieuren geëist dat er meer financiële armslag, een betere medische begeleiding en regio nale trainingsmogelijkheden voor de toppers worden ge creëerd. „De centrale trainin gen in Amersfoort schaffen we zeker niet af, want ik denk dat het belangrijk genoeg is om i dedi iguegt '0| rege [t aar lie een lekken it4verbou\ ii „osingt iQlgens Itibbele 'jljoen ig. :öp fens c jg w< lissen eraak Ton van Klooster: „Clubbestuurders en -trainers die het alleen belangrijk vinden dat hun vereniging Unrt" kort' met de selectie contactmomen ten te hebben. De toppers moeten in staat gesteld worden meer te trainen. Er zal een re gionale centralisatie moeten iet nieuw, het eerst Wikken en wegen „Zodra de eerste regiotraining loopt, zou ik het liefst de twee de willen starten. Het zal een kwestie van wikken en wegen worden waar de eerste regio- training plaats zal vinden want die móet slagen. Slaagt die niet, dan wordt het heel moeilijk om het elders in het land wel goed voor elkaar te krijgen. Meerdereafwegingen dan alleen het vinden van een geschikte plek zullen een rol Van Klooster loopt de kans dat hij te maken krijgt met vere nigingen die hun zwemmers niet van harte zullen afstaan aan een regionale trainings groep. „Als dat de mentaliteit is, dan ben je niet topsportge- richt bezig. Als we werkelijk t het len, dan moet je daar als vere niging overheen kunnen stap pen; Kun je dat niet, dan blijf je op verenigingsniveau bezig. Clubbestuurders en -trainers die het alleen belangrijk vin den dat hun vereniging sterk blijft doen de talenten tekort". „Er wordt eer ombuiging van de mentaliteit gevraagd, in het belang van de zwemmer. Con- ny van Bentum is daarvan een schitterend voorbeeld. Zij is lang bij haar trainster Rian Smit gebleven, maar is uitein delijk overgestapt naar Kees Vervoorn. En die stap is alleen maar in het belang van haar zelf geweest. In Amerika is het een normale zaak dat een zwemmer meer coaches heeft gedurende één of twee seizoe nen. De zwemmers daar kie zen veel nadrukkelijker voor een trainer dan hier. De zwemmer moet niet alleen mondiger worden, hij moet in goed overleg met trainers be palen waar hij gaat zwemmen. Al moet het geen duiventil worden natuurlijk". Vorig jaar selecteerde Van Klooster de ploëg voor het Eu ropees jeugdkampioenschap op grond van behaalde eerste plaatsen bij het NK. Hoewel het schrappen van de limieten positief werd beoordeeld tij dens de evaluatie van de titel strijd, zal hij het niet één- sterk blijft doen de talenten té N FOTO: PERS UNIE gj T twee-drie op seniorenniveaj ^ker toepassen. „Als ik zie ho Kt stra Frank Drost op het winter n een kampioenschap de 200 mete ok wo vlinderslag wint met vier, vij ómatis meter voorsprong, dan boe en"r zemt het me angst in om zo'i f WOr voorstel bij de senioren te-Jan [gepra „De prikkel zou in het geva igdéljj van Drost te gering zijn- I Me ben geen voorstander vai(g( Sp; vlijmscherpe limieten. Toel (fn het zul je deelname aan een EK eer te WK of Olympische Spelei jrsgrof moeten verdienen. Daarto ^rdt zullen zwemmers geprikkelder d< moeten worden. En die prik e cluh kei moet ik niet alleen teweeg ijnabe brengen. Ik wil best een voor ;hakel trekkersrol vervullen, maa&oj;d< het moet in het veld, bij d hteTë clubs, gedragen en overgeno gen: men worden". 1 WV. HANSL^ Wee de bat: MILAAN Van ingetogen heid is bij Steven Rooks geen sprake meer. Met een voor hem ongekende zelfverzekerd heid kijkt de 28-jarige bescher meling van Jan Gisbers uit naar Milaan-Sanremo. De lan ge aanloop naar de eerste we reldbekerwedstrijd nam hij daarbij voor lief. Morgen be gint voor hem in Noord-Italië het seizoen pas echt. Rooks bereidde zich in alle rust voor op de Primavera, waar hij vorig jaar zijn in drukwekkende reeks presta ties inzette door achter Fignon en Fondriest als derde over de streep te komen. Daarna was hij bij de meeste klassiekers niet meer uit de top van het klassement weg te slaan. Ter wijl Gölz, Kelly en Fondriest tijdens de Tirreno-Adriatico dagelijks voor in het peloton streden, reed de Noordhollan der rustig aan de zijde van zijn steun en toeverlaat Theunisse de broodnodige kilometers. Zo anoniem zelfs, dat de naam Rooks niet voorkomt bij de (overdreven) speculaties in Italiaanse media over de win naar van morgen. Ongeveer de helft van het peloton is al getipt als de opvolger van Laurent Fignon, maar de naam Rooks is nergens terug te vinden. „Net als vorig jaar voor de start van de Ronde van Frankrijk. Er was toen ook nauwelijks belangstelling voor de renner Steven Rooks", stelde de Nederlander giste- „Dat deed pijn, maar het bete kende wel een ongestoorde voorbereiding. Met het beken de resulaat als gevolg", kijkt de Noord hollander voldaan te rug op vorig seizoen. Hij was daarin de regelmatigste renner uit het profpeloton. Zelfs Kel ly, de leider, in het FlCP-klas- sement, bleef achter bij de prestatiedrang van zijn nieuwe ploeggenoot. „Ik heb in alle rust naar Mi laan-Sanremo kunnen toewer ken. Na het weghalen van een ontstoken kies, vlak voor de start van de Tirreno, voelde ik me enkele dagen zwak. De conditie was wel aanwezig, de macht in de benen niet. Voor mij betekende de ronde niet meer dan de noodzakelijke ki lometers maken". „Daarom heb ik de slotdag ook bewust gemeden. Een training van zes uur heeft meer zin dan Steven Rooks heeft zich in alle rust voorbereid op het nieuwe seizoen. FOTO: ANP halve dag wachten voor acht tien kilometer tegen de klok rijden. Morgen moet ik er ge woon staan. Daar richt me ook volledig op". De turbulente periode na zijn verbazingwekkende Tour-op treden heeft bij Rooks geen sporen nagelaten. „Na de Ronde van Frankrijk heb ik geen tijd voor me zelf gehad door alle festiviteiten. Daarnaast duurde het seizoen lang. De laatste wedstrijd was in oktober. Ik heb daarna ze ven weken geen fiets meer aangeraakt. Ik was geestelijk en lichamelijk op. Ik ben op vakantie geweest, heb de con tacten met mijn familie en vrienden weer aangehaald. Dat is voor mij de beste ma nier om de accu weer op te la den". „Na de verkiezing van sport man van het jaar ben ik voor zichtig gaan trainen. Ander half, twee uur per dag. Het kostte me na die rustperiode weinig moeite mijn blik op de komende klassiekers te rich- Daarin is voor Rooks opnieuw een belangrijke rol weggelegd. Ondanks zijn „liefde" voor de bergen. Het kerstcadeau in de vorm van de pas laat gecon tracteerde Kelly, verandert niets aan de opzet van PDM in de belangrijkste een-dagswed strijden op Rooks te gokken. Problemen zoals vorig seizoen tussen Van der Poel en Rooks, acht de renner zelf uitgesloten. „Adri was vooral met zichzelf bezig. Hij wilde van ploeg ver anderen. Ik kan dan wel be grip opbrengen voor zijn eer zucht, maar het ploegbelang moet voorop staan. Vorig jaar hebben we een paar fouten ge maakt in wedstrijden, waarin we de sterksten waren. In de Ronde van Vlaanderen, maar ook in Milaan-Sanremo. „Kel ly is een andere persoonlijk heid. Een optimale professio nal. Hij is voor iedereen bin nen de ploeg het goede voor beeld. Op zijn leeftijd komt het ook allemaal niet meer aan waaien. Hij zal de steun van de rest nodig hebben en, an dersom precies eender". VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA SiRC

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8