Mysterieus virus ontslaat maffiosi uit gevangenschap Sabotage links verzet verdeelt El Salvador Botha en De Klerk zien elkaar niet Medicijnen uit nieuwe planten y —Ha/Ai, piepkleine Griekse droomwereld Islamitische conferentie tegen doodvonnis Rushdie ■iUITENLAND Qeidc&Qowuvnt VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 7 apan wil meer walvissen vangen >KYO Het hoofd van het Ja- e wetenschappelijk instituut dat irzoek verricht naar het wel en van de walvissen, meent dat hij weinig onderzoeksmateriaal heeft m verantwoorde conclusies te trek en. Daarom moeten er volgend jaar eer van deze zeezoogdieren gevan- en worden. Dit jaar hebben Japanse jssers driehonderd walvissen ge- >od; onderzoeker Nagasaki zegt er '5 nodig te hebben. Volgens critici ïbruikt Japan het wetenschappelijk iderzoek als excuus om haar wal- fgverwerkende industrie draaiende houden. Expositie Parijs lading VOC-schip PARIJS Op 19 maart 1609 liep het VOC-schip Mauritius bij Kaap Lopez voor de kust van Gabon op een zand bank en zonk. Het schip was met een lading specerijen, porcelein, en metalen voorwerpen op de thuisreis vanuit Chi na en die lading is vanaf vandaag te zien in het Musee de la Marine, dat is gevestigd in het Palais de Chaillot in Parijs. Meer dan drie eeuwen rustte de lading in het wrak op de zeebodem tot dat het bij toeval door een oliemaat schappij werd ontdekt. Het scheeps wrak kon niet in zijn geheel worden gelicht, maar een groot aantal kanon nen, de scheepsklok, en veel Chinees porcelein zijn wel naar boven gebracht. (Van onze correspondent Anthony Heard) KAAPSTAD Toen ik op „D-day" de staatszender opzocht om te horen wie nu eigenlijk de baas is in Zuidafrika, werd daarop het drama dat zich in de stad af speelt angstvallig vermeden. De zender, regelmatig geïntimideerd door de rege ring, heeft de neiging alleen de bulletins van hogerhand af te wachten en niet gevaarlijk te gaan speculeren. Ik luis terde die woensdagmorgen de vijftiende maart aandachtig naar de uitzendingen, maar het enige geluid dat op een rege ringscrisis wees was het Amerikaanse liedje „Spoel het bloed van toga" dat via de ether binnenkwam. Het was per slot de „Idus van Maart" (de dag waarop Caesar door Brutus werd vermoord, red.) en het wemelt van de Brutussen rondom Botha, die nog steeds vastbesloten is te heersen ondanks zijn beroerte en ondanks De Klerks verkiezing tot partijvoorzitter. Aan het eind van het liedje fluisterde een zwa re stem „Pas op. en de discjockey vulde moedig aan: „Keizers hebben de gewoonte te vallen". Maar zal Botha Caesar in politiek opzicht volgen? En hoe? Dit is de brandende vraag die politici, waarne mers, diplomaten en mensen in de straat bezighoudt. In een donkerblauw pak. ge taand door de vakantie aan zee en mager der dan vóór zijn beroerte, zat Botha de kabinetsvergadering voor en woonde de presentatie van de begroting bij. De Cape Times meldde dat Botha en De Klerk zelfs niet in eikaars richting keken. Toch wees er over het algemeen niets op dat er een crisis gaande was, die begon toen Bot ha na zijn beroerte in januari het leider schap van de partij opgaf, maar president wilde blijven om, zoals hij zei, een „bin dende factor" te zijn. Ondertussen hebben de partijgelederen geweigerd dit gedeelde „hoofleierskap" te accepteren, waarmee zij in feite zeiden dat ze De Klerk steunen voor beide functies. Waarnemers zeggen dat als Botha al in het geheim mocht hebben besloten op te stappen, hij dit pas zou doen na het Paas- reces. Of mogelijk probeert hij het uit te zingen tot volgend jaar maart, wanneer hij nieuwe presidentsverkiezingen moet uitschrijven. Vooralsnog is het echter voor iedereen koffiedik kijken wat er zal ge beuren. GENT De Belgische firma Plant Genetic Systems is er in geslaagd planten door ge- nenwijziging te veranderen in „fabrieken" van geneesmiddelen. Grote hoeveelheden van de gewenste stoffen concentreren zich in stabiele vorm in specifieke delen, zoals de zaden, en de winning van de stoffen daaruit is eenvoudig. Het gaat om farmaceutisch hoogwaardige chemische verbindingen van aminozuren, peptiden genaamd. Zo kan koolzaad nu bloedfactoren en groeihormo nen leveren voor mens en dier. De methode levert economische voordelen op vergeleken met de huidige produktiewijze in de chemi sche en farmaceutische industrie. J OME Met klachten ver pijnlijke ledematen, demhalingsmoeilijkhe- en en leverkwalen zijn Vintig maffia-bazen van un gevangeniscellen vergebracht naar het zie- enhuis. olgens de speciale hoge com- issaris in de strijd tegen de jiaffia, dr. Domenico Sica Békt de mysterieuze ziekte die 3e criminelen geveld heeft Haar corruptie. De artsen, zo ^fóoft hij, worden overge haald om dubieuze symptomen «bevestigen en om ervoor te dat de gevangenen met >ed worden overgebracht de veel comfortabelere (ekenboeg. Daar worden ze pr>hun wenken bediend door fesi verpleegsters. Maffiose ipjongens en familieleden jfezorgen dagelijks druiven, (kkere wijnen en manden t delicatessen. ds enkele tientallen maffia- Jkzen en honderden bendele- jfep in december 1987 ge van- l»n werden gezet, hebben de Siciliaanse gangsters naarstig gezocht naar manieren om de ongemakken van hun gevan genschap te verlichten. Signor Antonio Serro, hoofd van de maffia-familie Agrigento, her stelt van zijn ziekte irt zijn lu xueuze villa. Het huis wordt streng bewaakt door carabi nieri. die af en toe ook mogen genieten van de copieuze maaltijden die de persoonlijke kok van de grote boss bereidt. Leden van de zogeheten „cu pola", de Siciliaanse maffia top verblijven in het gemeen teziekenhuis van de Siciliaan se hoofdstad Palermo. Signor Pippo Calo, een maffiose geld schieter die tot levenslang werd veroordeeld wegens zijn aandeel in een schietpartij in Florence, ligt sinds vorig jaar zomer in het ziekenhuis. Hij zou last van zijn nieren heb ben. Signor Giancomo Gambino, de peetvader van de San Lorenzo streek, heeft pijn in zijn been en een peetvader van een an der gebied heeft last van „mo torische storingen". Ze kuie ren in hun ochtendjassen door de gangen van de speciale zie kenhuisafdeling, houden hun sigaretten een beetje verbor gen en bespreken op hun ge makje nieuwe strategieën. Ze hebben bovendien de beschik king over twee vertrekken waar ze bezoekers kunnen ontvangen en waar ze onge stoord hun familiezaakjes kun nen blijven regelen. Vorig jaar begon de anti-maf fia beweging argwaan te koes teren toen vijf .capo's" (bazen) in de Ucciardone gevangenis klaagden over hun gezondheid en vervolgens naar het zieken huis van Palermo werden ge bracht. Twee maanden later werden nog eens vijftien ge vangenen ziek. Carabinieri be last met de bewaking van de patiënten meldden dat het mysterieuze virus de bendelei ders er niet van weerhielden feesten te organiseren en de nieuwste films te bekijken. De openbare aanklager, dr. Giuseppe Ayale liet daarom een aantal artsen uit Milaan overvliegen naar Palermo voor een onverwacht medisch onderzoek. Daaruit bleek dat de maffiosi zo goed als niets mankeerden. De gangsters wa ren echter niet zo blij met hun plotselinge herstel en drongen er bij het hof van beroep op aan een Sicilaans medisch co mité in het leven te roepen. Hetgeen ook gebeurde. De plaatselijke artsen kwamen tot de conclusie dat de maffia bazen inderdaad érnstig ziek waren, vermoedelijk omdat ze vreesden voor hun eigen ge zondheid. Enige tijd geleden werd een gevangenisarts ver moord nadat hij had gewei gerd zijn diagnose te schikken naar de wensen van de maffia. De maffia-overloper, signor Tommaso Buscetta, wiens ge tuigenis bijdroeg aan de ver oordeling van een omvangrij ke groep maffiosi, vertelde de politie dat met name artsen in de ziekenboeg van een gevan genis, die de eerste diagnoses stellen bij klachten, vatbaar zijn voor intimidatie en cor ruptie. Het meest ideale voor een maffioso is een ziekte, die hem in de gevangenis-ziekenboeg doet belanden, gevolgd door Jfomerige dorpen, waar de tijd stil lijkt te staan, zijn nog te vinden in Griekenland. door winsl de sti daa^ 3,20 n uit. n-Teti chter genoei :e nol n rend rhandi" ver; Olie ®rond 5 inti [ALKI Het Griekse lalki is een nietig eiland dat, gezien vanaf het asteland ter rechterzijde an Rhodos zwemt als een >odsmannetje naast een aai. Doordat het lange jd werd overschaduwd oor z'n grote toeristische uurman, werd over het oofd gezien dat Halki &lC7ook als vakantiebe- temming kan dienen. t sluimerende eilandje in de aigeische Zee raakte in verval n de bevolking liep steeds leer terug. Het ooit zo welva- ende kleine stadje, rijk ge- (orden van de sponzenvisse- 5, bofte niet. lu beantwoordt het eiland he lemaal aan onze diepste dro- len over Griekenland. Halki ,f ezit nog zoveel overblijfselen e jt het verre verleden dat de 4 "ezoeker het gevoel heeft in e tijd terug te gaan. Het hele üand ademt die typisch «riekse sfeer waardoor veel tensen meteen verliefd wer en op Griekenland ichter de rechtlijnige stad ba- en de kale, lichtgrijze kal- 'otsen in het zonlicht. Een hiahtische ruïne balanceert f Mogeniek op de meest opval- 'nde piek. Het vormt een per- *t decor voor het turquoise 'Jpater van Pcndamos Beach, het strand dat het dichtst bij de stad Ligt Zelfs in de haven ziet het zee water er blauw en schoon uit, maar bij Pondamos golft het water glashelder over het ge bleekte zand. Ook Nicks „Ta- verna" past in het beeld. Een voudige tafeltjes op een scha duwrijk terras wekken de in druk van eeuwigdurende, re laxte lunches, die slechts van tijd tot tijd onderbroken wor den door een duik in de uitno digende zee. Kasteel De afstanden zijn klein op het eilandje. En dat maakt het le ven bijzonder simpel. Je kunt makkelijk de hele dag op het strand doorbrengen en later in de middag, als het wat koeler is, teruglopen naar de stad Wil je echter wat meer activi teit dan is dit ook de beste tijd voor een klim naar het kas teel. Niet alleen het uitzicht over de zee loont de moeite, de aanblik van de ruïneuze puzzelstuk ken die ooit de hoofdstad vormden is ook een bijzondere verrassing. In de tijd van de plunderende piraten was dat een prima schuilplaats voor de stad. Later, toen die dreiging wegviel werd de stad ver plaatst naar een beter bereik baar plekje aan de kust. 's Avonds biedt het haven plaatsje een levendige aanblik Vissers bootjes in frisse kleuren liggen aangemeerd op slechts enkele passen afstand van de bars en restaurantjes. Het avondwandelingetje lijkt door de Grieken te zijn uitgevon den. En ook hier kuiert ieder een door de smalle straatjes als de avond is gevallen. In één van de restaurants treedt op zaterdagavond stee vast een groepje muzikanten op. Dë bekende traditionele danswijsjes genieten nog steeds een razende populariteit onder de bevolking. Iedereen kinderen. stoere jonge mannen, oude vrouwen, bon kige vissers en zelfs de vrouw van de burgemeester is dol op dansen. Evenwicht Halki is echter niet helemaal de droomwereld die "net lijkt, want ten slotte maakt ook dit eiland deel uit van de échte wereld. De eerste tekenen van de economische ommekeer, veroorzaakt door het toerisme, hebben zich reeds aangediend Zo biedt de plaatselijke lagere school nu tevens een middel bare opleiding. Voor de jonge ren is er werk om op het eiland te blijven. Het is niettemin een wankel even wicht. Halki zou makkelijk z'n unieke karakter kunnen ver liezen in het najagen van de grillen van het toerisme. Maar het eiland'kan er ook z'n voor deel mee doen. In een buitenissige poging de kwijnende economie njeuw le ven in te blazen bestempelde de Griekse regering Halki tot „Eiland van Vrede en Vriend schap en Internationale Jeugd". Met behulp van fond sen van de Unesco en de Euro pese Gemeenschap werd een aantal oude huizen opgeknapt. De voormalige ohjfpers werd omgebouwd tot een hotel, be doeld om de „Jonge Federalis ten" te huisvesten die er con ferenties beleggen. Als er geen conferentie wordt gehouden, staat het „hotel" leeg en dat is eigenlijk altijd. Het belachelij ke is dat dan toch niemand an ders er gebruik van mag ma ken. Langzamerhand wordt Halki ontdekt. Enkele kleinere tour operators hebben het eiland al opgenomen in hun reispro gramma. Tot nu toe zijn er echter nooit meer dan zo'n zestig toeristen tegelijk. Alleen op zondag is het een drukte van belang, want dan zoeken bewoners van Halki die op Rhodos werkzaam zijn hun fa milie op. Mocht die drukte je allemaal teveel worden, dan is er altijd de mogelijkheid van een excursie naar het onbe woonde, nog véél kleinere ei landje Alimia. een ernstige verslechtering waardoor opname in het ge meenteziekenhuis van Paler mo noodzakelijk is. Als zich daarna de eerste symptomen van een hartkwaal aandienen, is het helemaal perfect, want dat betekent dat de patiënt en kele maanden thuis rust zal moeten houden en aansterken Aanklager Ayala vond het merkwaardig dat een maffia baas, die onder medische con trole moest worden geplaatst wegens aanhoudende steken in de borst, toestemming kreeg om thuis verzorgd te worden Tenslotte zijn ziekenhuizen, en niet particuliere villa's, toch de aangewezen plaats om toezicht te houden op patiënten. De Si ciliaanse artsen verwierpen zijn aanklacht en voerden aan dat de best denkbare behande ling voor de zieke maffia-boss bestond uit aangepaste maaltij den, bereid door* zijn eigen kok, een masseur en een dage lijkse duik in zijn privé-zwem- bad. Thomas Buscetta vertelde tijdens zijn proces dat vangenissen erg gevoelig zijn voor omkoping. doktoren in ge- FOTO: AP AR-RIYAD De minis ters van buitenlandse za ken van de Organisatie van de Islamitische Con ferentie ICO hebben gis teren geweigerd de op roep van ayatollah Kho meini, de geestelijk leider van Iran, ^e ondersteunen om de Britse schrijver Sal man Rushdie te doden. Wel riepen de ministers de uitgevers op de roman „De Duivelsverzen" terug te trekken. De lidstaten van de ICO moeten de uitgevers van de roman boycotten indien zij er niet in slagen de roman uit de handel te nemen. Het gemeentebestuur van de Brusselse voorstad St.Gilles, waar veel buitenlanders wo nen, heeft een voor zondag geplande lezing over „De Duivelsverzen" verboden. AAN VOORAVOND VAN VERKIEZINGEN (Van onze correspondente Annemarie Heijn) SAN SALVADOR Even weet Guillermo Ungo, presidentskandi daat voor de Democrati sche Convergentie, niet wat hij moet doen. Zijn toespraak op de slotmani festatie van deze gematig de coalitie, op een plein in het centrum van San Sal vador, wordt plotseling verstoord door het ont ploffen van een bom. Na een tweede en derde bom, gevolgd door schoten, be staat er geen twijfel meer. Razendsnel wordt de boel bijeengepakt en het pu bliek rent in paniek de zijstraten in. Het is aardedonker. In de hele stad is het licht uitgevallen. In de chaos is het onmogelijk een taxi te vinden. Pas ver buiten het centrum stopt er eentje „Hadden ze de verkiezingen nou echt niet een paar maan den kunnen uitstellen", rea geert de chauffeur kwaad, ..dan hadden we al deze ellen de niet gehad". In de verte ho ren we nog steeds schoten, maar het is onduidelijk waar het vandaan komt. Later hoorden we dat het Sal vadoraanse verzet FMLN het presidentieel paleis in het zui den van de stad heeft aange vallen. Hoe de guerrilleros zo dicht bij het paleis hebben kunnen komen, is nog een raadsel. Er liggen drie kazer nes omheen en de stad is dezer dagen overvol met militairen. Volgens omstanders zijn ze na de aanval met een stadsbus weggekomen. De sfeer in de hoofdstad van San Salvador is dezer dagen grimmig. Overal staan op straat militairen in volledige gevechtsuitrusting en zwart beschilderde gezichten. Voor de kazernes en regeringsge bouwen zijn barricades opge worpen tegen aanvallen van de stadscommando's van het FMLN. Na negen uur 'sa- vonds zijn de straten uitgestor ven. Het water is schaars en de elektriciteit valt grote delen van de dag uit. Het elektrici teitsbedrijf kan nog maar voor dertig procent in de behoefte voorzien. Het verkeer is een chaos, geen enkel stoplicht functioneert. Staking Woensdagnacht twaalf uur ging de transportstaking in. die door FMLN voor onbe paalde tijd werd afgekondigd. De dag ervoor was het druk ker dan normaal in de super markten. De bevolking van de hoofdstad sloeg extra drink water en eten in. Er stonden lange rijen auto's voor de ben zinestations. Het verzet heeft gedreigd om benzinestations die tijdens de transportstaking open zijn, in brand te steken. Woensdag overdag bezetten de stadscommando's vier radio zenders en waarschuwden de bevolking nog. eens extra zich aan het transportverbod te Inwoners van San Salvador verdringen zich op een vrachtwagen nadat eerder deze week een transportstaking voor onbepaalde tijd is uitgeroepen. FOTO: AP houden. Die avond op tv ver klaarden de buschauffeurs niet van plan te zijn te gaan rijden. Ondanks de bescher ming die het leger hen heeft aangeboden, waren ze van me ning dat „er onvoldoende ga ranties zijn voor onze veilig heid" Donderdag lag het ver voer buiten de hoofdstad hele maal stil. De guerrillabeweging FMLN heeft zich vierkant tegen de verkiezingen van aanstaande zondag verklaard en heeft zijn achterban opgeroepen om ze te saboteren. In meer dan de helft van de gemeentes zijn de burgemeester en het gemeen tebestuur afgetreden na be dreigingen van het FMLN. Ook de eerste leden van locale en regionale kiescommissies, die verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken tijdens de verkiezingen, zijn afgetreden na dreigementen van de guer rilla. Vredesvoorstel Het FMLN is niet a priori te gen alle verkiezingen. In het vredesvoorstel dat ze 1 januari bekend maakte, erkent ze dat verkiezingen een mogelijke weg zijn voor de oplossing van het reeds een jaar durende conflict. Maar het zouden dan wel verkiezingen moeten zijn onder veel andere omstandig heden dan die er nu heersen. Het FMLN stelt daarom voor de presidentsverkiezingen een half jaar uit te stellen en in de tussentijd een aantal voor waarden te scheppen voor een eerlijk en vrij kiesproces. Het leger zou tijdens de verkiezin gen in de kazernes moeten blijven, de linkse partijen zou den vrijelijk campagne moeten kunnen voeren in het hele land, de Salvadoraanse vluch telingen in het buitenland zou den mee moeten kunnen doen aan de verkiezingen, de re pressie tegen vakbonden, volksorganisaties en de uni versiteit zal moeten worden stopgezet, en in het algemeen zouden de mensenrechten moeten worden gerespecteerd. Een blik op het rapportje dat de Amerikaanse mensenrech tenorganisatie America's Watch me', het oog op de ver kiezingen heeft uitgebracht, is voldoende om ervan overtuigd te raken dat het bergafwaarts gaat in El Salvador wat betreft de situatie van de mensen rechten. Het aantal burgers lachtoffers, veroorzaakt door zowel het FMNL, het leger en de veiligheidstroepen, is in 1988 flink toegenomen. Doodseskaders Maar meer verontrustend is de terugkeer van de doodseska ders. die vooral eind jaren '70 en begin jaren '30 afschuwelijk huis hielden in El Salvador. Deze paramilitaire organisaties onderhouden nauwe banden met de militairen en kunnen daarom straffeloos optreden. In 1988 hebben zich twee nieuwe doodseskaders aange diend: ARDE, dat staat voor Revolutionaire Actie van Anti-communistische Uitroei ing en MACA (Centraal Ame rikaanse Anti-communistische Hand), die „alle religieuzen van de duivel, communistische diplomaten en andere aanhan gers" ter dood veroordeelt. MACA zond de Westduitse ambassadeur in El Salvador een dreigbrief. De dag daarop verliet de ambassadeur het land. In totaal zijn er in 1988 zestig burgers, vooral vak bondsactivisten, studenten en medewerkers van humanitaire instellingen door de doodses kaders vermoord. Eén van de instellingen die het wel heel zwaar te verdu ren heeft, is de nationale uni versiteit. De universiteit wordt ervan beschuldigd 250 gewa pende guerrilleros te herber gen en een enorm wapenarse naal te hebben. Het rijtje ge beurtenissen van december 1988 dat de secretaris-generaal van het universiteitsbestuur. Mauricio Mejia Mendez, op somt. is om koud van te wor den. „Op 19 december ontplof ten er drie bommen in het ge bouw van tandheelkunde, waarbii de nachtwaker om het leven kwam. Daarna werden er bommen gelegd in het huis van de decaan en van de vice- decaan van de faculteit van so ciale wetenschappen". Al deze acties werden opgeëist door ARDE. Wapens Hoewel het FMLN heeft aan gekondigd de verkiezingen te zullen saboteren en de trans portstaking voor onbepaalde tijd te laten duren, is het goed mogelijk dat de verkiezingsdag zelf rustig zal verlopen. Er wordt veel druk op het FMLN uitgeoefend door de Democra tische Convergentie en er zijn besprekingen gevoerd tussen het FMLN en Spanje om de verkiezingsdag zelf niet te verstoren. De Democratische Convergen tie en het FMLN zijn politieke bondgenoten, hoewel de De mocratische Convergentie de gewapende strijd afwijst. De Democratische Convergentie lijkt te mikken op een tweede verkiezingsronde waarbij de partij, die volgens de laatste enquêtes zeven procent van de stemmen zal krijgen, zijn huid duur zal verkopen: aan degene die bereid is een politieke op lossing voor de burgeroorlog te zoeken-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7