lush haalt vinger van de trekker Staatsboerderijen lijven ruggegraat „Westen laat gijzelaars aan hun lot over" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Dior duffelt de vrouwen in jenverleg Nederland totyriname mislukt Bommelding in EG - hoofdkwartier DERLAAG VOOR AMERIKAANSE WAPENBEZITTERS tGiN, jitenland £&idóaQowtcvnt VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 5 ling nheicfl oelatdj nocm de sod iet mij ringen en CI| ie del akbeM juist J ake \j aldus jTVJETUNIE HERVORMT LANDBOUW: van «rvolg van de voorpagina) KOU De boeren in Sovjetunie kunnen laf volgend jaar een \tcontract sluiten voor periode van vijf jaar langer, dat bovendien overgaan op de vol de generatie. Niemand dt gedwongen een jelijk contract te slui- en het systeem van de its- en collectieve boer- ijen blijft de rugge it van de landbouw in ivjetunie. Voorzitter van het partijco- p voor de landbouw, de als jervatief bekend staande «tsjov zei dat aan de pacht- ,jracten geen voorwaarden ■ent te behalen p»oduktie- ijrs worden verbonden, om- (dat alleen maar zou leiden een duplicering 'van het Jige systeem, waarbij men j in allerlei bochten wringt 1de streefcijfers te halen. Itsjov, die volgens waarne- p weinig leek te voelen 1 een pachtsysteem beloof- Bisteren op een persconfe- Tie dat de Sovjetburgers te- I 1996 een pakket levens- pelen kunnen kopen dat iet aan de „algemeen er- normen van voedings- e". 'rkelijk is dat het giganti- superministerie voor jw, „Gosagroprom" is Onderzoek naar gedrag Jeltsin MOSKOU De vroegere Moskouse partijchef Boris Jeltsin wordt door de Communitische Partij ter verantwoording geroepen. Het Centraal Comité, het „partijparlement" heeft een commissie ingesteld voor een onderzoek na klachten dat Jeltsin zich niet aan de partijlijn houdt. Jeltsin werd in 1987 afgezet als partijchef van Moskou vanwege zijn kri tiek op het te trage tempo van de hervormingen. Nog onlangs pleitte hij zelfs voor het meerpartijenstel- sel in de Sovjetunie. opgeheven. Het hoofd van dit ministerie, Vsevolod Moera- kovsky, die pleitte voor hand having van het systeem waar bij alle boerenbedrijven ver plicht worden een percentage van de oogst over te dragen aan de centrale autoriteiten, werd een aantal malen door Gorbatsjov onderbroken. Ook een andere functionaris die het onderwerp van de richtlijnen van de centrale overheid weer wilde gaan be handelen, werd door een dui delijk ongeduldige Gorbatsjov in de rede gevallen. In tegen stelling tot de gangbare prak tijk werd het televisieverslag afgebroken voordat Gorbats jov aan zijn slottoespraak be gon; meestal vormt de toe spraak van de partijleider de hoofdmoot van dergelijke re portages. Daarentegen gaf de 68-jarige Ligatsjov, die vorig jaar werd afgezet als partij-ideoloog zijn eerste persconferentie, waarop hij zich presenteerde als een minzame gesprekspartner. „Ik weet best dat zij Ligatsjov een conservatief noemen, soms zelfs een reactionair", zó zei hij, bijna grinnikend. En met enige nostalgie gaf de voorma lige nummer twee van het Kremlin te kennen dat hij in de Sovjet-hiërarchie nu een la gere plaats inneemt dan zijn opvolger als partij-ideoloog, Vadim Medvedev. Zowel voor hervormingsgezin de schrijvers en publicisten als de mensenrechtenactivist An- drej Sacharov, is Ligatsjov de belichaming geworden van het gevaar dat vanuit de conserva tieve hoek dreigt voor Gor- batsjovs pogingen het Sovjet systeem drastisch te hervor men. Gorbatsjov zelf echter houdt vol dat Ligatsjov zijn perestroj ka-politiek volledig is toege wijd. „Hij zou er zijn leven voor laten", zei de partijleider in oktober 1987 tijdens een zit ting van het Centraal Comité. „Hij draagt zijn hart op zijn tong. Een open, strijdbare, emotionele man -- maar ie mand met grote politieke er varing", zo voegde hij er toen aan toe. PARIJS Het is blijkbaar hard werken geblazen voor de Parijse mode-ontwerpers om tijdig hun collecties voor volgende winter wereldkun dig te kunnen maken. Toen Diors huisontwerper Mare Bohan aan het eind van het défilé door zijn mannequins het plankier werd opgesleept, zag hij er in ieder geval hondsmoe uit. Het eerste wat van Bohan kan worden gezegd, is dat hij zijn klanten niet in de kou laat staan. Hij duffelt ze op alle mogelijke manieren in. Over een mantelpakje van tweedspikkels met kraagje van bordeaux fluweel, dra peert hij een sjaal van beige mohair, afgezet met vosse- bont. Daarbij een pruimpaar- se bloemetjesblouse van crê pe de Chine en een asymme trische slappe klokhoed. Als het kwik nog wat daalt is een lange overjas onontbeerlijk. De Dior-vrouw zal volgende winter meer dan eens bekijks oogsten met misleidende kle ding. Allemaal gezichtsbe drog of trompe d'oeil. Haar sexy jurkje van zwarte wol len crêpe met Sneeuwwitjes decolleté lijkt te bestaan uit een bustier met schootje en een smalle rok, maar aan de achterkant is het maar een simpel en sjiek zwartje. Kenzo viste vrouwen op uit de rijstvelden. Met wijde, hoogwater-broeken dus. Ran ke bamboesilhouetten met rechte tunieken, strenge Mao-kraagjes en Chinese of Japanse lettertekens bij wijze van broche. Daaronder hoort dan een van de nieuwe Ken- zobroeken, te herkennen aan de nauwaansluitende enkels met enkele knopen. LILY ARMON Sovjetunie stuurt Kabul weer wapens KABUL De Sovjetunie heeft vliegtuigen met wapens naar Afghanistan gestuurd om de regering in Kabul te steu nen in de strijd tegen het isla mitisch verzet. Volgens bron nen in Kabul zijn deze week minstens veertig transport vliegtuigen geland met wapens en voedsel aan boord. Volgens Sovjet-ambassadeur Vorontsov betroffen de zendingen „de fensieve wapens", waaronder Scud-B raketten voor de mid dellange afstand. Vorontsov pleitte voor spoedoverleg met Pakistan, maar waarschuwde tegelijk dat de Sovjetunie door gaat wapens te zenden, zolang Pakistan haar steun aan het verzet niet intrekt. Rebellen en legertroepen zijn al twee weken in hevig gevecht om de stad Jalalabad. Roodgroen kabinet in West-Berlijn WEST-BERLIJN Het sud- sparlement van West-Berlijn heeft gisteren voor het eerst gekozen voor een regerings coalitie van Sociaaldemocraten en Groenen. Na zeven weken onderhandelen werd een „rood-groen" college van bur gemeester en wethouders aan vaard. waarin vrouwen de meerderheid hebben. Walter Momper heeft de christende mocraat Diepgen opgevolgd als burgemeester. De uiterst- rechtse partij Republikaner heeft elf zetels gekregen in het parlement. Verdachte ontvoeringszaak VdB kan worden uitgeleverd BRUSSEL De 34-jarige Joegoslaaf Basri B. die wordt gezocht in verband met de ontvoering van de Belgische ex-premier Paul Vanden Boeynants mag aan België worden uitgeleverd. Dat blijkt uit het advies van de rechtbank in het Franse Metz. Het is niet bekend op welke termijn B, die vlak na de ontvoering in Metz werd aangehouden met 200.000 Zwitserse franken op zak, wordt overgedragen. De Belgische politie is overigens niet veel verder gekomen in de ontknoping van de ontvoerinsgzaak. De onderzoeksrechter heeft internationale aanhoudingsbevelen uit gevaardigd tegen zes verdachten, van wie een zich in de buurt van Breda bevindt. Parlementslid Filipijnen doodgeschoten MANILA Een Filipijns par lementslid is vanmorgen dood geschoten toen hij uit het vliegtuig stapte in zijn woon- f»laats Masbate. Volgens de po- itie maakte de moordenaar, die een militair uniform droeg, zich op een motorfiets uit de voeten. Hij schoot behalve de 55-jarige Espinosa een werk nemer van ae luuiuidveu dood en verwondde een twee de. Volgens stafleden van Espino sa was hij al verscheidene ma len met de dood bedreigd; on langs had hij aangedrongen op een onderzoek naar machts misbruik door het leger op het roerige eiland Masbate. TERRY ANDERSON VIER JAAR ONTVOERD: NEW YORK „Mishan deld worden is vreselijk genoeg. Maar het is nog veel erger als je voelt, dat je aan je lot wordt overge laten". Woorden van de Franse journalist en ex- gijzelaar Jean-Paul Kauff- mann, gisteren in het Eu ropees Parlement. Daar pleitte hij krachtig voor meer diplomatieke druk om de vrijlating van de gijzelaars in Libanon te bewerkstelligen. De komst van Kauffmann naar het EG-parlement viel samen met de vierde verjaar dag van de ontvoering van de Amerikaanse journalist Terry Anderson. Hij is van alle gijze laars degene die het langste wordt vastgehouden. De dooi de betrekkingen tussen Iran en het Westen, na beëindiging van de Golfoorlog, deed aan vankelijk de hoop op vrijlating van de gijzelaars toenemen. Maar de zaak Rushdie heeft die hoop de grond in geboord. De vierde verjaardag van de ontvoering van Anderson is op tal van plaatsen op de wereld aangegrepen om aandacht te vragen voor het lot van de gij zelaars. In de VS drongen Peggy Say, Andersons zuster, en Lawrence Jenco, een ex- gijzelaar, er bij de Amerikaan se regering op aan een dialoog te beginnen met Iran. De vijf tien Westerse gijzelaars in Li banon worden immers vastge houden door pro-Iraanse ex tremisten. Anderson is „gefrusteerd, ver moeid en eenzaam, hij is het moe om te zijn opgesloten als een dier", zei Peggy Say. De katholieke priester Lawrence Jenco, die na zijn kidnapping in 1985 samen met Anderson in gevangenschap zat tot hij in juli 1986 werd vrijgelaten, zei dat hij de journalist had be loofd „dat hij hem nooit zou vergeten en dat anderen hem nooit zouden vergeten". De westerse regeringen lijken vooralsnog echter niet van plan concessies te doen, om de gijzelaars vrij te krijgen. Een compromisloze houding is de beste koers, zo liet Washington gisteren weten. Het stilzwijgen leidt ertoe, al dus Kauffmann, dat de gijze laars in Libanon „niet langer bestaan, behalve voor hun fa milies". Andersons zus Peggy Say zei gisteren: „Je begint je af te vragen wat er nodig is om mensen te beroeren. Ze hebben gehoord en gelezen hoe gijzelaars zijn gedood, hoe ze gek zijn geworden, hoe ze van dag tot dag moeten leven in de meest barbaarse omstan digheden, maar de wereld laat dat aan zich voorbijgaan". In Libanese dagbladen stond gisteren een brief van Anders ons Libanese echtgenote en de moeder van zijn bijna vier jaar oude dochtertje Salome, die hij nog nooit zag. „Ik kan je aan wezigheid nog voelen als of het gisteren was. Ik wil graag wakker worden uit deze nachtmerrie en je weer bij mij hebben voor een nieuwe dag", zei zij. Shamir in contact met gematigde Palestijnen JERUZALEM De Is raëlische premier Yitzhak Shamir heeft onlangs een ontmoeting gehad met „belangrijke" Palestijnse vertegenwoordigers uit de door Israel bezette gebie den. „De gesprekken, die in het grootste geheim plaatshad den, hebben tot doel om een dialoog op gang te brengen met Palestijnen die geen lid zijn van de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie PLO", aldus Avi Pazner, woord voerder van de premier. Het is voor het eerst dat gewag wordt gemaakt van gesprek ken van Shamir met Pale stijnse vertegenwoordigers. Eerder deze week had de Is raëlische premier het voor stel van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken James Baker om directe besprekingen te beginnen met de PLO afgewezen. Ontwikkelingshulp beter aanpassen aan omstandigheden LEIDEN „Ontwikkelingshulp in proiectvorm heeft grote na delen, maar zal voorlopig wel blijven bestaan. Het projectden- ken heeft immers bij allerlei groepen wortel geschoten en dat niet zonder reden". Dat stelde dr. P.L. Geschiere vanmiddag bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar in de culturele an tropologie en sociologie van Afrika bezuiden de Sahara aan de Leidse universiteit. Volgens Geschiere moeten de helpende landen zich beter be wust worden van het feit dat de boeren in Afrika de projecten aanpassen aan de eigen omstandigheden. Dat is van groot belang om de eigentijdse problemen in Afrika te begrijpen en een be langrijke reden waarom de ontwikkelingsindustrie er vaak zul ke ongerijmde effecten heeft. Geschiere volgt in Leiden prof. dr. A. Kuper op de leerstoel voor Afrika op. Dit is in de sociale wetenschappen in Nederland de enige leerstoel voor Afrika. Geschiere was eerder werkzaam bij de Vrije Universiteit in Amsterdam en bij de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam. In Leiden is hij reeds drie jaar verbonden aan het Afrika Studiecentrum. Een Dior-kijk op de volgende herfst en winter: een mohair jasje, gedragen over een bruine shirt ook in mohair en een met bloemen bedrukte satiinen rok. FOTO: ap zich >p ten rding iging cons ze cir] indust ïldus niet milieu v RAMARIBO Het eerste ambtelij- dat verleg tussen Nederland en Surina- over de procedures voor de verle- nomeji^van ontwikkelingshulp tot 1996 an hoi >n^er resuhaat afgesloten. De Suri- t\se ;e delegatie zegt in een verklaring over „agendapunten van wezenlijk ng" geen overeenstemming kon den bereikt. De Surinaamse delega- vil het overleg binnen vier weken tzetten. Maar Nederland weet niet 'nnl "verstandig" is. De Surinaamse nns jatie liet weten dat het geschil gaat de vraag of het verdrag al dan niet olie omvang in werking is getreden mei 1988. Volgens Nederland is dat rdaad het geval. Protest tegen Iraaks gifgas Iraakse vluchtelin gen lopen met gas maskers en lijkwa den door de straten van de Iraanse hoofdstad Teheran. Het is vandaag een jaar geleden dat Iraakse vliegtuigen gifgas strooiden bo ven het Kurdische dorp Halabja in Iraq, waarbij waar schijnlijk vijfduizend mensen om het le ven kwamen. foto: epa BRUSSEL Enkele duizenden EG-ambtenaren hebben gisteren hun middagpauze moeten doorbren gen op straat, nadat een onbekende het weekblad „The Bulletin" had gemeld dat er een krachtige bom was geplaatst in het Berlaymont, het hoofdkwartier van de Europese Commissie. Het telefoontje zou af komstig zijn geweest uit Amsterdam en verband houden met de opstel ling van Europese Gemeenschap in de affaire rond het boek Duivels verzen van de Britse auteur Salmon Rushdie. Er is overigens nergens een verdacht pakket gevonden. VN-groenhelmen voor milieubescherming BRUSSEL De secretaris-generaal van de Unesco, de culturele en weten schappelijke organisatie van de Vere nigde Naties heeft gisteren voorge steld een soort VN-vredesmacht voor het milieu op te richten. De „groen- helmen" zouden erop moeten toezien dat internationale maatregelen om het milieu te beschermen worden nage leefd. Volgens Unesco-chef Mayor zou ieder land een aantal jonge weten schappers moeten afvaardigen voor de milieu-eenheden: „Het zou gewel dig zijn als wij blauwhelmen hebben voor het handhaven van de vrede en groenhelmen om de vrede met het milieu te bewaren". Honduras ontkent wapenhandel VS TEGUCIGALPA De Hondurese ex-presi- dent Suazo heeft ontkend dat hij tijdens zijn regeerperiode met de Verenigde Staten een ge heime overeenkomst had gesloten om, in ruil voor Amerikaanse hulp, wapens te ontvangen ten behoeve van de Nicaraguaanse Contra's. De voormalige Amerikaanse nationale veilig heidsadviseur Robert McFarlane zei tijdens het proces tegen Oliver North Honduras 110 mil joen dollar was aangeboden, maar dat dat nooit op schrift was gesteld. Volgens McFarlane's ge tuigenis werd Honduras destijds in snel tempo voorzien van 35 miljoen dollar militaire en 75 miljoen dollar economische hulp. Suazo noem de McFarlane in een reactie „gek en laf". ïina maakt loon schip ING De Chinese Communistische Partij 123.000 leden uit de partij gezet wegens cor- ie en onbekwaamheid. Tegen 60.000 andere bieden loopt momenteel een onderzoek we- istraatl .yermeende ongeschiktheid. Vorig jaar n vanvlkte de Communitische Partij bekend dat zij luatie,lidmaatschap van de 6,4 miljoen leden aan OTO: A(nader onderzoek zou onderwerpen. De aan- jging van het onderzoek kwam na toene- ie kritiek op de partijleden. Vermoedelijk uizenden partijleden die zich schuldig heb- gemaakt aan het aannemen van steekpen- jen, corruptie, verzaken van de plicht en an- misdaden worden gestraft. I P) En ja, Taaie Toon slaagt er in een rijtuig te krijgen. Het ziet >el een beetje vreemd uit en erg snel zullen die logge wielen [karretje wel niet voortrijden, maar er is tenminste plaats voor In en een beetje bagage. Marga zal de tocht meemaken, ter- I Willy met een paar Chinezen aan boord van de Pandora' merblijft. Rob heeft zich meester gemaakt van een paard, na onderhandelen met een Chinees. Dan knalt Taaie Toon met zijn zweep en voort gaat het, de onbekende binnenlanden tege moet. Naar het mandarinaat van de 'Grote Heer'. Ondertus sen is de jonk, die Taaie Toon en Rob zo hebben bewonderd om zijn merkwaardige achtersteven, enkele kilometers stroomop waarts aan de wal gemeerd en twee Chinezen verlaten het schip, een ezeltje met zich meevoerend. Die ene, met dat baardje, is niemand anders dan de stuurman van Wang Hang.... de zin van de NRA, de im port in Amerika van semi- automatische wapens voorlopig is verboden. Het importverbod is een be sluit van William Bennett, de coördinator van de oorlog te gen de drugs. Hij is van me ning dat het semi-automatisch geweer het wapen bij uitstek is van de drugshandelaren. Van daar dat hij besloot de import ervan voorlopig stop te zetten. Semi-automatische wapens zijn een doorn in het oog van de politie en van een groeiend aantal Amerikanen, dat zich steeds meer zorgen maakt over de golf van geweld die het land overspoelt. Daarbij spelen de semi-automatische wapens een belangrijke rol. In 1986 werden slechts vierduizènd van deze wapens geïmpor teerd; vorig jaar waren dat er al 44.000. De nu geblokkeer- den bestellingen in het buiten land belopen een totaal van 114.000 wapens. De hele discussie draagt overi gens een hoogst merkwaardig karakter. Een semi-automa tisch wapen is een geweer waarmee gewone kogels kun nen worden afgeschoten. Het wapen is in de VS niet verbo den, omdat het voor de jacht en voor allerlei schietsporten wordt gebruikt. Inclusief de jachtgeweren zijn vermoede lijk dertig tot veertig miljoen van deze wapens in handen van gewone Amerikaanse bur gers. Het probleem is evenwel dat een semi-automatisch geweer met een kleine technische in greep kan worden veranderd in een automatisch wapen, dat in één keer het hele magazijn leegschiet, zoals bij een mi trailleur het geval is. Boven dien is de vuurkracht van semi-automatische wapens als de AK-47 (vervaardigd in Chi na) en de Uzi (vervaardigd in Israel) zeer groot. President Bush heeft zich aan vankelijk verklaard tegen het stopzetten van de verkoop van semi-automatisch wapens. Daar kwam hij enkele weken geleden voorzichtig op terug, waarschijnlijk onder druk van de publieke opinie en van zijn echtgenote, een verklaard te genstander van het vrije wa penbezit. Aan het besluit van Bennet kan hij nu weinig ver anderen. Of de maatregel veel zal ver anderen is overigens de vraag. Dgenen die al een semi-auto matisch wapens bezitten hoe ven deze niet in te leveren en zijn niet onderworpen aan re gistratie. De binnenlandse handel ervan is niet stopgezet en de bestaande voorraden kunnen gewoon worden ver- Juridische deskundigen zeg gen dat het uitbannen van semi-automatische wapens een nagenoeg onmogelijk zaak is. Zouden de importen blijvend worden stopgezet, dan kunnen de Amerikaanse fabrikanten hun eigen semi-automatische wapens kunnen gaan maken. SHINGTON Ame- president George i is een trouw lid van Rational Rifle Associa- 1 (NRA), de zeer mach- I organisatie van Ame- anse wapenbezitters. ook hij heeft deze |k gewoon moeten ac teren dat, zeer tegen Kapitein Rob in China

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5