Laat het nageslacht aan de bel trekken" Afzonderlijke contracten omroepen en uitgevers Kleine polder in Markerwaard kan winstgevend zijn Gevangenis niet op de hoogte van zakenleven C.Y. /huis DEN HAAG De Natio nale Investeringsbank en de Amrobank zijn bereid de drooglegging van een gedeelte van het Marker meer te financieren zon der bijdragen van de overheid. In zijn onder zoek naar de haalbaarheid van een kleine Marker waard is oud-minister Van Aardenne (VVD) tot de slotsom gekomen dat in poldering een winstgeven de zaak wordt. Minister Smit (verkeer en wa terstaat) gaat het plan voor de beperkte inpoldering in de mi nisterraad inbrengen, maar bekend is dat Smits collega's Braks, Ruding, De Korte, Van Dijk en Nijpels hun twijtels hebben over het nut van een Markerwaard. De zakenmen sen die het plan voor een klei ne Markerwaard in 1987 bij Smit indienden, hebben uitge rekend dat zij de landbouw gronden voor 1,2 tot 1,5 mil jard gulden kunnen verkopen. De drooglegging kost ruim 800 miljoen gulden. Het inpolde ringsplan voorziet in een Mar kerwaard van 23.000 hectare, waarvan 19.000 hectare vóór de agrarische sector en 4000 hectare voor bos en natuurge bieden. Tevens is ruimte inge tekend voor een dorp van 5000 inwoners. Het oorspronkelijke plan ging uit van een Marker waard van 43.000 hectare. Van Aardenne meent dat het plan nog beter wordt als een gebied van 25.000 hectare wordt drooggelegd. Overschot aow AMSTERDAM In het lo pende jaar tekent zich een overschot aan premie-ont vangsten aow af van 800 mil joen tot één miljard gulden, zo blijkt uit zeer voorlopige ra mingen. Het overschot is te danken aan het feit dat de be windslieden van sociale zaken de aow-premie hoger hebben vastgesteld dan was geadvi seerd. Woensdag werd bekend dat zich ook bij de werkloos heids- en arbeidsongeschikt heidsverzekeringen overschot ten aftekenen van ruim ander half miljard gulden. Kkoninklijk DEN HAAG De direc ties van de strafgevange nissen in Winschoten en Scheveningen waren niet op de hoogte van de be trokkenheid van de 33-ia- rige gedetineerde C.Y. bij het im- en exportbedrijf Dunya te Schiedam. De directies valt niets te ver wijten, zo is gebleken uit het onderzoek van het ministerie van justitie. Er is nu mogelijk sprake van frauduleuze han delingen tot een bedrag van één miljoen gulden. Y., die een levenslange gevangenisstraf uitzit wegens het doodschieten van zes mensen in een Delfts café zes jaar geleden, staat in het register van de Kamer van Koophandel in Rotterdam ver meld als directeur van het in middels failliete bedrijf. Uit onderzoek is vast komen te staan dat Y. niet materieel als zodanig naar buiten toe heeft gefunctioneerd. „Hij heeft geen enkele bewegingsvrijheid buiten de inrichting genoten", aldus het ministerie. Y. heeft vermoedelijk tijdens bezoek stukken ondertekend. „Het ondergaan van een vrijheids straf brengt niet met zich mee dat het gedetineerden wordt belet op welke wiize dan ook over zakelijke belangen met derden van gedachten te wis selen", stelt het ministerie. Dat betekent niet dat Y. toestem ming zou hebben gekregen, in dien hij dat had gevraagd, voor de oprichting van Dunya. Vooral niet omdat Y. „bij lan ge na niet aan resocialisatie toe is", aldus justitie. £eidóc6oina/nt vrijdag 17 maart i9sa 'Geen toeslag voor politie-ambtenaren DEN HAAG De hogere politieambtena ren krijgen geen toeslag voor onregelmatig werk. Dat besliste de rechter in een kort ge ding dat de Vereniging van Hogere Politie- Ambtenaren (VHPA) gisteren tegen de mi nisters van binnenlandse zaken en justitie aangespande. De ministers hebben de toe slag voor hogere politieambtenaren (vanaf de rang van hoofdinspecteur le klas) afge schaft omdat dat ook voor het burgerperso neel afgeschaft is. Hierdoor dreigen volgens de VHPA sommige politieambtenaren er meer dan 8.000 gulden bruto per jaar bij in te schieten. Het vervallen van de toeslag vloeide voort uit het akkoord over verbete ring van de arbeidsvoorwaarden dat de poli- Natuurmonumenten zoekt een steviger plaats in Den Haag 's-GRAVELAND De Vere- niging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, na het rijk de grootste terreinbe heerder van Nederland, kan niet langer volstaan met een stil beheer van veel groen. Zij moet ook meer naar buiten treden, vindt de nieuwe voor zitter, oud-minister P. Winse- mius. Hij vindt een grotere in zet van beroepskrachten daar bij onvermijdelijk. Samen met andere organisaties gaat Na tuurmonumenten ook bekij ken hoe de natuurbescher ming op korte termijn in „Den Haag" een stevige plaats kan krijgen. Ruzie houdt politie uren bezig ROTTERDAM Een familieruzie tussen twee Rotterdamse jongens van achttien en negentien jaar en hun stiefvader heeft de Rotterdamse politie gisteren handen vol werk bezorgd. Gedu rende een uur ot zes meende de politie dat zich in een woning in de nieuwbouwwijk Zevenkamp in de Maasstad een gewapende man verschanst had. Toen de politie aan het begin van de avond de woning binnen ging bleek er niemand aanwezig te zijn. Woensdagavond ontstond er in de woning ruzie tussen de jon gens en hun stiefvader, omdat de jongens geld voor drugs wil den hebben. De stiefvader werd daarbij met een strijkijzer op het hoofd geslagen. Eerdere berichten dat er een vrouw mishan deld was bleken op een misverstand te berusten. De politie kwam woensdagavond in het geweer, maar verrichtte in ver band met de geladen sfeer geen arrestaties. Gisterochtend kwam de politie terug, waarop vanuit de woning met een vuurwapen werd gedreigd. Ook werden enige schoten gehoord. Na enige uren kwamen de jongens naar buiten, waarbij zij de indruk wekten dat hun gewapende stiefvader nog binnen was. Toen de politie, die met enige tientallen manschappen aanwezig was, eni ge uren later de woning binnen ging bleek die leeg te zijn. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Voor het geval de plannen voor commerciële tv voor de belangstellenden niet ac ceptabel zijn heeft minis ter Brinkman een alterna tief voorstel achter de hand. In deze derde vari ant komt er geen aparte commerciële zender maar gaat het er om het be staande omroepbestel te moderniseren. Daarbij krijgen alle omroepvere nigingen het recht om af zonderlijk contracten af te sluiten met uitgevers. Door middel van bepaalde commerciële programma's kan dan gezamenlijk winst ge maakt worden. De omroepen moeten in dit geval echter wel blijven voldoen aan het vc schrift waarin staat dat er varieerde programma's moet worden aangeboden, bestaan de uit informatie, amusement,, kunst en cultuur. De VVD en ook de ATV- EPTV-combinatie zien weinig heil in deze oplossing. Het CDA vindt het plan bespreek baar, maar vreest wel voor een totale commercialisering van het omroepbestel. Volgens het CDA zou er wel gedacht kiin- nen worden aan incidentele samenwerkingsovereenkom sten tussen omroepen en uitge vers, maar niet aan fusies. OV-kaarten voor alle militairen DEN HAAG Defensie over weegt niet alleen dienstplichti gen, maar ook de ongeveer 80.000 burger- en militaire ambtenaren een openbaar-ver voerkaart te verstrekken. De militaire belangenverenigin gen vinden het plan 'bespreek baar' maar volgens hen heeft staatssecretaris Van Houwelin- gen in het georganiseerd ov leg nog niets gezegd over wat dit de overheid en de belang hebbenden zal kosten. Op het ogenblik krijgen circa 40.000 dienstplichtigen de O V-kaart waarmee ze gratis kunnen rei zen voor zowel werk- als pri- vé-doeleinden. HOOGLERAAR WIL ARREST HOGE RAAD OVER AANTASTING MILIEU Steeds minder Beeld van een afgraving van zwaar vervuilde grond. Professor Nieuwenhuis gelooft dat de meeste mensen intuïtief wel beseffen dat we ook iets moeten doen voor de volgende generaties. FOTO: SP LEIDEN De Amsterdamse astronoom prof.dr. T. de Jong en de Leidse assyrioloog dr. W. van Soldt hebben een oe roud kleitablet uit de voorma lige Phoenicische havenstad Oegarit ontcijferd. De ontcijfe ring van dit in 1948 gevonden tablet verschaft belangrijke in formatie over de vertraging van de rotatie van de aarde. Per eeuw neemt de lengte van de dag met 1,6 milliseconde toe. Over 3000 jaar is dat een verschil van 8 uur. Met behulp van de computer hebben de onderzoekers kunnen vaststel len dat de zonsverduistering die op het kleitablet nauwkeu rig wordt beschreven, plaats vond op 5 maart 1223 v. Chr. om 13.20 uur. Eerder hadden Britse onderzoekers vastge steld dat het natuurverschijn sel in 1375 v. Chr. had plaats gevonden. KNOLLEN LEIDEN Toegegeven, het vergt een beetje fanta sie, maar we moeten vol gens de Leidse hoogleraar Nieuwenhuis onze ge dachten eens laten uit gaan naar het jaar 2200. Of 2300. De tijd waarin de achter-achter-achterklein kinderen van de huidige generatie opgroeien. Ze winden zich op, ploete rend door een overdaad aan zandverstuivingen, handig een strook giftig slib omzeilend op de plek waar vroeger de Rijn („of zo") stroomde. Boos op hun voorouders uit die de sastreuze 20e eeuw. Prof.mr. J.H. Nieuwenhuis, hoogleraar burgerlijk recht in Leiden, geeft de voorkeur aan visioen waarin de „ge schiedenisboeken" van die ja- haast opgelucht vermelden hoe destijds, rond 1990, de toe komst van de volgende gene raties een beetje veiliger werd gesteld. Ludiek? „Bloedserieus", meent Nieuwenhuis. Hij hield deze week een lezing over de rech ten van de toekomstige gene raties: „Zij die geboren worden groeten u Laat de landgeno ten van straks ons nu juridisch aanpakken wegens de milieu verontreiniging. „Als een milieuvereniging een procedure start bij de Hoge Raad tegen bijvoorbeeld een tak van industrie die voor het milieu schadelijke spullen pro duceert, dan maken ze volgens mij een goede kans. Zelfs al zijn er op dat punt niet of nau welijks wettelijke regelingen. Zelfs al is zo'n milieuvereni ging zelf géén belanghebben de. Er is tenslotte ook nog zo iets als ongeschreven recht", aldus de wetenschapper. Eigen belang Nieuwenhuis baseert z'n opti misme op eerdere uitspraken van de Hoge Raad. Hij noemt het arrest in de zaak-Nieuwe Meer. Daarbij ging het om het storten van verontreinigd slib uit de Amsterdamse grachten in het natuurgebied Nieuwe Meer. De milieuvereniging die daartegen in het geweer kwam, behaalde succes: ze werd ontvankelijk verklaard en in het gelijk gesteld. „Ter wijl daar toch geen sprake was van een direct eigen belang", constateert Nieuwenhuis. „In het verleden was dat altijd een voorwaarde. Dan moest er in het meertje voor je huis gif gestort worden, wilde er spra ke zijn van eigen belang. Dat heeft de Hoge Raad in die zaak niet mee laten wegen. Het algemene belang van mi lieubehoud werd hoger ge acht". Een recenter voorbeeld is de uitspraak over de lozing van zout in de Rijn door de Franse Kalimijnen. De tuinders in het Westland en de waterleiding bedrijven worden daar direct door getroffen. Maar de direc tie van de Kalimijnen bracht daar destijds tegenin dat er veel meer oorzaken waren voor het hoge zoutgehalte in de rivier. Ook door andere be drijven en vanuit verschillen de Westduitse gemeenten werd geloosd. Met andere woorden: Zelfs als wij geen zout lozen, worden de tuinders getroffen. „Maar dat argument heeft de Hoge Raad van tafel geveegd". Stroomversnelling Nieuwenhuis gelooft dat de meeste mensen intuïtief wel beseffen dat we ook iets moeten doen voor de volgende generaties. „Dat we hen niet moeten opschepen met onze rommel, een gevoel dat er iets niet klopt als je leeft met de instelling: na ons de zond vloed. Schadelijke effecten van ons handelen nü, hebben daar iets mee te maken". Waar Nederlandse juristen nog een beetje voortmodderen, hebben Amerikaanse filosofen hun standpunt allang vastge legd: de rechten van de toe komstige generaties moeten i al wettelijk veiliggesteld wo den. Nieuwenhuis vindt dat wat ver gaan: „het is niet no dig en misschien ongewenst. Tenslotte kun je ook niet voor spellen hoe men dan leeft en denkt". Niettemin zou de Leidse hoog leraar het toejuichen als milieuvereniging de zaak e aanpakt. „Natuurlijk is dat niet eenvoudig, want er zijn grote werkgelegenheids- en economische belangen mee ge moeid. Maar via een dergelijke procedure, kunnen besluiten over milieubeschermende maatregelen in een stroomvi snelling raken. Want met tentieverklaringen van allerlei regeringsleiders over het te rugdringen van het gebruik van chloorfhior-koolwaterstof- fen (die de ozon-laag aantas ten) voor het jaar 2000 schiet je ook niet zoveel op". Door de Hoge Raad in te schakelen kun je volgens de hoogleraar op de internationale ontwik kelingen vooruitlopen. De kans is volgens Nieuwen huis aanwezig dat de Hoge Raad weliswaar de rechten van de komende generaties er kent, maar een uitspraak niet aandurft omdat men zich in derdaad niet kan baseren op geschreven recht. De zaak zal dan worden terugverwezen naar de wetgever, de politiek. „Maar daar gaat op z'n minst een signaal van uit en als pres siegroep weet je dan waar je aan toe bent". HUGO DE BRUIJNE vrouwen in schoolleiding UTRECHT Vier op de honderd schooldirecteu ren in het voortgezet on derwijs zijn vrouwen. Voor adjunct-directeuren is de verhouding iets min der ongunstig: 1 op 10. In het middenkader op de scholen wordt gemiddeld 20 procent van de functies door vrouwen bezet. Deze cijfers over het school jaar 1987/'88 noemde staatsse cretaris Ginjaar-Maas vanoch tend bij de opening van een studiebijeenkomst in Utrecht over de selectie van schoollei ders het voortgezet onderwijs. De conferentie, georganiseerd door de Arnhemse hogeschool Interstudie, was een reactie op de „stellingenoorlog" rond de benoeming van een vrouwelij ke rectrix op het Barlaeus- gymnasium in Amsterdam. De bijeenkomst was vooral be doeld voor mensen die bij de sollicitatieprocedures in het onderwijs de kandidaten moeten selecteren. Die „selec teurs" zijn te vinden in ge meentebesturen, benoemings adviescommissies, besturen bonden, schoolbesturen, schoolleiding en bij de onder- wijsinpectie. Ginjaar-Maas zei dat de ont wikkeling van de laatste tien jaar niet direct reden tot opti misme geeft. Zo is het aantal vrouwelijke directeuren van middelbare scholen in die pe riode meer dan gehalveerd, hoewel het potentieel wel de gelijk aanwezig is. Volgens Ginjaar-Maas moet de vraag worden beantwoord hoe van het kiezen van een sollicant een eerlijk en op kwaliteit ge richt proces kan worden ge maakt, terwijl „we allemaal worden geplaagd door onbe wuste vrouw- en manbeel den". Oeroud kleitablet verschaft gegevens over aardrotatie Havo-scho- Miranda Peeters (18) Malden, voor wie en- le maanden geleden landelijke inzame- gsactie is gehouden, lakt het goed. Volgens randa's vader, die de in gang zette, is de rsentumor waaraan zij It de laatste tijd eerder iner dan groter gewor- i rechtstreeks verband uden met de speciale behan- ling die Miranda in de VS dergaan dank zij dui- iden geldgevers. De stich- g Miranda Peeters die is op richt om Miranda en andere istig zieke kankerpatiënten unen, heeft inmiddels 680.000 gulden opge- ild. lgens vader Peeters ziet het voorlopig naar uit dat de perimentele bëhandeling in Francisco een positieve werkine heeft gehad. „We week de foto's bekijken; de medici oorzichtig optimistisch wij ook". De scholiere, medio vorig jaar een tumor werd ontdekt wel last van Voorlopig is in Malden, maar niet uitgesloten dat bin- opnieuw een bezoek San Francisco volgt voor vervolgbehandeling. -fe NENLAND uaan haalt 't .„It-ie 't of haalt-ie 't niet? :en| ik bij een koudbloedig dier leguaan volg je met spanning zijn zeker als je hem gebracht. Ad en Ida van de reptielenzoo uit Vlissingen waren -"1 dierenarts Nathan Lateur aan het Qoede want de buikoperatie Dank zij twee kruiken kon de weer „op komen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3