Omwegen Lisser Marden Schoone schiep een smakelijk Olympisch vaartuig Noordwijkse koffieshop wil langer open Succesvol seizoen oor schoonrijdster liet van Diemen Rijnsburg pakt buitengebied aan 'Ah 1 e AG1NfelDEN OMGEVING Qouno/nt VRIJDAG 17 MAART 19 89 PAGINA 13 tfartien Schoone (links) en collega Pim Rietdijk bij hun won derbaarlijke kano, uit de zuiverste grondstoffen bereid bij faas Harry Toeset in Hoofddorp, waar het leven zo zoet als rtogelijk is. Vorige week maakte een jon ge Lissenaar geschiedenis als banketbakker met toekomst. Martien Schoone (24) werkt alweer een jaar of negen bij banketvirtuoos Harry Toeset in het bijna adembenemende winkelcentrum rond het Marktplein in Hoofddorp. Op zichzelf al een belevenis voor iemand die minstens tien jaar niet meer in Hoofddorp is we zen kijken. Kom er vandaag en je ziet een ontwikkeling die een niet-Haarlemmer- meerder amper voor mogelijk had gehouden. Voor een vreemdeling in dit Jeruzalem is er bijna niet uit te komen. Ik moest bij Toeset zijn en op mijn lange omdwalingen vroeg ik een klaarblijkelijk ingevoerde inwoonster van dat verrassende Hoofddorp naar de zaak van Toeset. „Nou meneer, dat kan niet missen; die zaak ligt om de hoek, maar het is wel kwali teit hoor. U wilt zeker een as sortiment van de bovenstebe- ste chocoladewerken bestellen hê? Geneert u zich daar maar niet voor hoor: betere zijn er niet, ook al regent het van daag pijpestelen. Toeset is de man met de Gulden Smaeck. Laat dat u verteld zijn. Overi gens doen wij in Hoofddorp ons best om het niet allemaal grootstedelijk te doen worden. We houden het gezellig en je kunt er met iedereen praten, alsof je echt nog in een dorp woont". En de mevrouw voer de me naar het Haarlemmer- meerse huisje van Hans en Grietje, waar de geuren en produkten bij het ons gewo gen en betaald werden. De op was Harry Toeset zelf. In een belendend keukenvertrek was zijn vrouw druk bezig met tientallen paaseieren in de chocolade kiem. Geen fa briekswerk. maar louter lief debetoon voor het patisserie vak. U kent dat. En straks weer de inspanningen voor Koninginnedag en Moeder dag; 95 procent eigen fabri kaat. Rust- en lustpunt voor winkelend Hoofddorp. Harry: „We zitten hier nu een jaar of twaalf, en met succes mag ik wel zeggen. U komt uit Lei den nietwaar? Enfin, een end weg. Nu, wij kunnen in Hoofddorp daar bepaald te genop boksen. Het gaat fun- cioneel goed". Patissier Toe set, die de hele Haarlemmer meer op de lekkere knieën heeft gekregen, heeft 14 man en vrouw als medewerkers in dienst „proeft u maar eens zo'n eitje; is dat goed of niet soms9" Het vorstelijk gebaar stemde tot volle tevredenheid. Toen kwam ik in de keuken waar, onder anderen, Martien Schoone uit Lisse (elke dag met de auto op en neer rij dend) met zijn zoete werk zaamheden bezig was. Samen met een aantal gelijkgestemde collega's. Nogmaals Harry Toeset: „Hier wijden wij ons ook aan opdrachten van cliënten; grote en kleine, van erg kleine tot heel grote. We maakten smakelijke pillendo zen en hele gebouwen van banket, een tijd geleden nog 150 telefoontjes voor de PTT, zuiver eetbaar spul van eie ren. suiker en bloem". Welnu, binnen dat stramien maakten Martien Schoone uit Lisse en zijn collega Pim-Riet dijk (volgens broodbaas Toe set de „grootste wielrennende banketbakker van de Haar lemmermeer") uit Hoofddorp in 12 uur tijd een reusachtige Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen AM wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik be.n bereikbaar via 071 WmlÊÊÊÊM - 12 22 44 op toestel 10. <loor Ton Pii-u-r» bruikten daarvoor 200 5 kg. bloem, 5 kg. suiker, 3 kg boter. 10 kg marsepein en 3 kg. vruchten. Lekker hoor. Noem het een hobby, maar het was wel besteld door de Kon.Kano Bond, die in het weekeinde een beurs in Nieu- wegein hield. Daar werd de voortreffelijke kano aange sneden door twee meisjes die in Seoel een bronzen plak met kanovaren hadden gewonnen: de beide Annemarieën, Cox en Derks. De kano, met „bronzen medailles van mar sepein", was genoeg voor 100 eters die er korte metten mee maakten, zo merkte Martien Schoone op. In elk geval: de kano ging schoon op. Alle facetten Nu treft het toeval, dat Mar tien (die al eerder twee taar ten als kano's „bouwde" om sponsors van zijn club te be danken) al 4 jaar lid is van de 5 jaar bestaande Kano Vere niging Lisse, KVL. Een vere niging die ca. 100 leden telt, rond de 20 vrouwen en de rest mannen, en die „alle fa cetten van de kanosport wil laten beoefenen". Dat gebeurt vanuit het clubhuis aan de Sportlaan in Lisse. En dan va ren ze op de Ringvaart, of werpen zich' in de branding van het Langevelder Slag, of ze doen aan wild-kanovaren in het Duitse toeristengevoeli- ge Monschau in voor- en na jaar. U kunt zich dit wel voor stellen: peddelen, zwoegen en omslaan, tot het water je neus- en oorgaten uitkomt. Het is zonder meer een brui sende club, waaraan Martien Schoone die een uitgesla pen indruk maakt een nieuwe dimensie kan toevoe gen als vormgevend patissier, tot meerdere glorie van die Hoofddorpse bakkende onder nemer Harry Toeset, onder het gebulder van Schiphol. Haarlemmermeers grootste werkgever. OETERWOUDSE WINT WEE NATIONALE TITELS nti L "I suike )ETERWOUDE We )gen dit jaar opnieuw nderfen echte winter gehad bben, voor de Zoeter- >udse mevrouw Riet van emen is het toch een r succesvol schaatssei- cht) 4en geworden. Zij is Ne- ig ë/Oriands kampioene sc/ïafioonrijden geworden. JEAfar daarmee was het es voor Riet van Die- nog niet compleet, [ast de titel in het indi- juele klassement vero- Irde zij samen met Dick Ree uit het Gelderse teren ook de nationale 1 bij het paarrijden. kampioensreeks van me- Van Diemen zit overi- heel -logisch in elkaar. In werd zij kampioen in de Jasse Drie jaar later, in was zij de sterkste in de •gorie en weer drie jaar in 1989 toonde zij 'h oppermachtig in de hoog- nationale klasse. Een bij prestatie in een tak rf>- sport die dan weliswaar meeste aanhangers telt i de KNSB. maar de jaren wel sterk aan po- lei^lariteit wint In 1980 telde Landelijke Vereniging inrijders 150 beoefenaren, z niddels zijn dat er zo'n 325. de Leidse regio is veel be- loogdiiigstelling voor het schoon- itel; 2 Jen. noó'j! ouding hoonrijden lijkt heel simpel, komt toch heel wat or kijken. Een rechte hou- ig< bij het schoon rijden is n essentieel belang. Afwis- 'er9°fend moet het gewicht van lichaam iets schuin naar n, naar rechts en dan naar aks worden gebracht. Op die Iding Esper^ »uoz!4 £3 fc jki gaat de schaatser van zelf vooruit. Begonnen wordt op de buitenkant van de schaats en via de zogenoemde kantwisseling wordt overge schakeld naar de binnenkant. Men rijdt als het ware een langgerekte S. Het overgaan van het rechterbeen op het linkerbeen en weer op het rechterbeen herhaalt zich steeds. Gereden wordt op bij zondere schaatsen. Omdat de schoonrijder zowel binnen waarts als buitenwaarts moet kunnen rijden is het slijppro- fiel van het ijzer rechthoekig. Aan de beide zijden van het ij- zer is een scherpe kant waar door men grip heeft op het ijs. Tijdens wedstrijden let de jury op allerlei aspecten. Termen als: afzet, streek, houding en helling klinken voor de schoonrijders als muziek in de oren. De sierlijke manier van rijden moet heel harmonieus verlopen. De term zwieren wordt ook wel gebruikt voor het schoonrijden. Naast allerlei wedstrijden in het land strij den de schoon rijders ook jaar lijks om de nationale titels Hoewel Riet van Diemen zelf spreekt over een grote verras sing; zat een hoge klassering er toch wel in Immers, eerder dit seizoen had zij al enkele eerste plaatsen behaald en mede daarom gold zij als favo riete. Met een jeugdig elan want de 60 jaren die Riet van Diemen telt zijn zeker niet te zien stak zij met kop en schouders boven de anderen uit. Eerder tijdens het NK. had zij, samen met Dick van Ree, de nationale titel bij het paar rijden al veroverd. Van Ree is eveneens een uitstekend schoonrijder. een echte heer die samen mét Riet van Die men een uitstekende combina- Naast mevrouw Van Diemen waren meer schoonrijders/ sters uit de regio succesvol. Riet van Diemen uit Zoeterwoude en Dick van Ree uit Heeteren veroverden dit jaar de nationale titel paarrijden. Riet werd ook indivdueel kampioene schoonrijden. foto: pr Kees van Haastrecht uit Voor- zij goud. Sophie de Wit (Lisse) Zaterdagavond sluiten de schoten eindigde in de B-klas- werd Nederlands Kampioene schoonrijders het seizoen af. se als derde. Bij de dames B 'in de klasse C. Siem Hooge- derde plek voor veen uit Hazerswoude pakte Uat gebeurt op de Uithof in de derde prijs bij de heren. Den Haag waar vanaf zeven Een derde prijs was er tevens uur ee^ ijsgala wordt gehou- bij het paarrijden voor Ai van Veen (Zoeterwoude) Piet Aarsen (Schoorl). Matty Verwoerd uit Hazers woude. Ook zij keerde met twee medailles huiswaarts, want met haar partner P. van der Gracht (Aartswoud) won den. De schoonrijders/sters presenteren zich dan met een klederdrachtenshow. ubsidie voor kerktoren Voorhout «5-5 TORHOUT De gemeente Voorhout geeft 75.000 gulden de restauratie van de" Nederlands Hervormde Kerk aan de nstraat in Voorhout. Dat heeft de gemeenteraad gister- ond unaniem besloten. Met de gemeentelijke subsidie, een provinciale bijdrage en eigen fondsen kan onder ande de toren van de kerk worden hersteld. De toreii staat al sinds 55 in de steigers. Alle raadsleden spraken uit dat Voorhout weinige monumenten waar het dorp over beschikt Jen en dat daarom een subsidie zeer terecht is. „Ook zal het wel vreemd zijn als de toren uit de steigers is", ver aarde J. Warmerhoven van Gemeentenbelangen. „Het lijkt melijk wel een bijzonder kunstwerk". PvdA en de VVD we- er wel op dat het bij de 75.000 gulden gemeentelijke subsidie iet blijven. Het bedrag van 66.000, dat het kerkbestuur nog ;ort komt. moeten ze elders zien te vinden, stelden liberalen socialisten eensgezind. Alphen noemt straat naar Joop den Uijl ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie straatnaamge- ving heeft voorgesteld het oos telijk deel van de Europasin gel. tot aan de Bednjfsweg, de naam te geven van wijlen dr. J.M den Uijl. Dit voorstel zal in de raadsvergadering van 30 maart behandeld worden. Bur gemeester en wethouders van Alphen nemen echter eerst op den Uijl om haar te vragen of zij prijs stelt op deze naamge ving. Is het antwoord positief. Lichtmasten voor tennisvereniging VOORHOUT De Voorhoutse tennisvereniging SVV mag lichtmasten op drie banen van het tennispark plaatsen. Burge meester M. van de Wouw sprak gisteravond uit dat het Vopr- houtse college bereid is medewerking te verlenen aan het plan van de tennisvereniging. Hij deed deze uitspraak naar aanlei ding van vragen van het CDA-raadslid E. van de Laar. Volgens Van de Wouw bekijkt de gemeente op dit moment of de bouw van lichtmasten in het geldende bestemmingsplan past. Is dat niet het geval dan zal een bestemmingsplanwijziging worden voorbereid. Het Voorhouts college gaat daarmee in tegen de wens van veel omwonenden van het tennispark die al bekend hebben gemaakt bezwaren te hebben tegen de plaatsing van de lichtmasten. Zij vrezen hier overlast van te zullen ondervinden. „We moeten dus goed beargumenteren waarom we de lichtmas ten willen toestaan want er zal zeker tegen geageerd worden" stelde burgemeester Van de Wouw gisteravond. ij h g ge ,der*X)RDWIJK „De ge- 'ente heeft bij de vesti- ejng van mijn koffieshop ken? ioit gepraat over slui- .J Ijstijden. Er werden al- vporwaarden gesteld pei a*s het niet verkopen ■bij drank. Daar ben ik de Be akkoord gegaan, is fhteraf kwamen Jeens met sluitingstij- Dat zei de Noord ijker A. Kraska gister morgen bij de Raad van State waar hij protesteer de tegen de gemeentelijke verplichting om tegelijk met de winkels dicht te gaan. Kraska heeft sinds 1986 een koffieshop aan de Bomstraat. Daarvoor werd vrijstelling verleend van het toen gelden de bestemmingsplan Kern Noordwijk aan Zee. Noordwijk liep hiermee vooruit op het bestemmingsplan Kop Hoofdstraat waarin de vesti ging van koffieshops wel mo gelijk was. Pas bij de officiële vestigingsvergunning werd de voorwaarde toegevoegd dat de koffieshop tegelijk met andere winkels in de Hoofdstraat dicht moet. M. van der Kuijl. die namens Kraska het woord voerde, stelde gistermorgen dat afwijken van het bestem mingsplan ook inhoudt dat er afgeweken wordt van het ge bruik. „De openingstijden van aarde verbonden Als de Kraska toestemming bestemmingsplan, krijgt om open te blijven, dan worden vastgelegd. Daar is vreest de gemeente dat de kof- gemeentelijke verordening fieshop toch een rol gaat spe- Van der Kuijl die len bij het avqndtoerisme. Kraska De koffieshop aan de Bom straat is niet de enige die pro blemen met de gemeente Noordwijk heeft over de slui tingstijden. El-Banna, een kof fieshop aan de Hoofdstraat, onderstreepte graag open wil zijn nadat de winkels dicht gaan Winkel personeel en winkelend pu bliek kunnen dan nog even bij hem koffie drinken. D. van Leeuwen meldde namens de wil ook tijdens de avonduren gemeente Noordwijk dat ge- Dpen blijven, probeerd wordt uitbreiding De Raad van van de horeca tegen te gaan. april RIJNSBURG Gemeen te Rijnsburg is zich aan het beraden over de ver betering van de infra structuur in het Buitenge bied van het bloemen- dorp. Dit maakte wethou der C. Vianen gisteravond bekend tijdens de com missievergadering ruimte lijke ordening en volks huisvesting. dat de verkeerssituatie op de Voorhouterweg verre van vei lig is voor voetgangers en fiet sers Om deze weg te verbre den zouden de bewoners een deel van hun tuin af moeten staan en dan is het de vraag of het financieel haalbaar is. Om dat het om een provinciale weg gaat is het moeilijk de snelheid middels het plaatsen van verkeersborden aan te passen. „In het verleden is er door de gemeente een verzoek bij de provincie ingediend om met verkeersborden de advies snelheid aan te geven. De pro vincie heeft dit afgewezen. In dien we de weg kunnen ver breden is het nog niet zeker dat dan de snelheid van het verkeer omlaag gaat. Het ka rakter van de Voorhouter brengt dit nu eenmaal met zich mee". Tot deze conclusie kwam de heer J. Neymeyer directeur gemeentewerken. Het bedrijfsleven in het bui tengebied blijft toenemenen. Nu al maken zo'n 1000 mensen gebruik van deze weg om naar hun werk te komen, „Nu is de verkeerssituatie kend", stelde Vianen. A ma teurconcert Het eerste Artopa amateur- morgenavond. In het muziek- en creativiteitscentrum aan de Grevelingstraat te Lisse speelt het Codard-Trio een so nate van Donizetti voor fluit en piano. Het duo Katrien Depuydt en Hans Westgeest speelt een sonate van Rach- maninov. Het concert begint om kwart over acht en de toegang is gratis. Darts In The Harbour Lights in Noordwijk begint morgen middag een groot dart toer nooi. De hoofdprijs is hon derdvijftig gulden. Het toer nooi begint om half twee, maar u kunt zich al vanaf twaalf uur inschrijven. De toegang kost een tientje. Fans In het Joincentrum op de We teringkade in Noordwijk is het morgenmiddag Micheal Jackson-fan-dag. Het evene ment is bedoeld voor kinde ren van zes tot vijftien jaar. Het festijn begint om één uur en duurt tot vijf uur De toegang is 1,50 Viswedstrijd De Noordwijkse vereniging De Sportvisser houdt zondag haar jaarlijkse grote strand- hengelwedstrijd. Op zondag 19 maart kunnen liefhebbers om half negen hun hengel uitgooien. Inschrijven kan vanaf half acht in het onder komen van De Sportvisser aan de Bosweg, het inleggeld is 7,50Er wordt gevist op lengte. Volgens insiders wordt er momenteel vooral veel schol, bot en gul langs de kust gevangen. Er mag met twee hengels worden gevist. Oud papier Tafeltennisvereniging Zoeter woude trekt er morgenoch tend vanaf half tien op uit om oud papier m te zamelen. Muziek Paule van Pafys en Jan van Mol uit Vlaanderen treden zondagmiddag op in de mu ziekkapel van het Agathak- Jooster in Lisse Paule van Parys speelt op klavecimbel. Jan van Mol speelt op het or gel. Ze brengen werken uit de achttiende eeuw De toegang kosl vijf gulden. Kinderen be neden de 14 jaar mogen gratis mee naar binnen Aanvang twaalf uur. Rommelmarkt In sporthal De Tweesprong in Roelofarendsveen wordt zondag een rommelmarkt ge houden. Er zijn verschillende attracties voor de jeugd. Jon gelui tot en met dertien jaar kunnen zelf hun gebruikte spullen gratis te koop aanbie den. De snuffelmarkt is geo pend van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. De toegang bedraagt J1.50Kin deren tot en met acht jaar kunnen gratis naar binnen. Barok Het Barokensemble Voor schoten treedt zondagmiddag op in het Am bach ts- en Bal juwhuis aan de Voorstraat 12 in Voorschoten. Op het pro gramma staan werken van Teleman, Mudhe, Biber, Stan ley en Fach. Aanvang half één, entree gratis. Concert Pia Beek verzorgt zondag een optreden tijdens het borreluur in Hotel-restaurant het Hof van Holland aan de Voor straat in Noordwijk. Het bor reluur begint om vier uur 's middags en duurt tot zeven uur De toegang is twintig gulden, inclusief champagne cocktail. Telfonisch reserver en is mogelijk: 01719-12255. Postzegels In - de kantine van Sporthal Wasbeek in Sassenheim wordt maandagavond door de Postzegelvereniging Sassen heim een ruil/veilingavond gehouden. De jeugd kan van af zeven uur terecht, volwas senen vanaf acht uur. Postzegels (2) De Postzegelvereniging Oegstgeest houdt maandag een postzegelruilavond. De postzegels kunnen van zeven tot tien geruild worden in ge bouw 't Groot Profijt in Oegstgeest. Meer informatie bij de secretaris N. Holler-van Mastrigt, telefoon 071-317471. Postzegels (3) De Vereniging van Postzegel verzamelaars Noordwijk houdt op maandagavond de maandelijkse postzegelveiling in Hotel Royal aan de Voor straat 76 in Noord wijk-Bm - nen. Tussen het bieden door wordt een verloting gehouden en is er dialezing over de pos- thistorie op de Engelse Ka naaleilanden. Aanvang acht Oud-papier De Kringloop Noordwijk zal met ingang van maandag haar ophaalwijken uitbreiden. De ophaalbus zal door het middengebied. Vreewijk en het centrum van Noordwijk- Binnen gaan rijden. Ieder maandagmiddag om één uur neemt de bus het papier en eventueel gebruikte kleding mee. De bewoners worden verzocht het oude papier ge bundeld of in een plastic zak buiten aan de weg te zetten Voor meer informatie kan worden gebeld met het cen trale telefoonnummer van de stichting 01719-18082. Film In Artopa in Lisse wordt maandagavond de film „Spoorloos" vertoond. Het is een spannende thriller uit 1988. De voorstelling begint om half negen aan de Greve- lingstraat in Lisse. Inlichtin gen bij het filmhuis, telefoon 02522-13458. Hoorzitting In het raadhuis van Leid- schendam wordt maandag middag om vier uur een hoor zitting gehouden over een herziening van het bestem mingsplan ..Park Leeuwen- bergh 1979". Tijdens de bij eenkomst kunnen mensen die bezwaarschriften tegen de herziening hebben ingediend deze voor de commissie ruim telijke ordening en volkshuis vesting mondeling toelichten. Nepal Mevrouw N. Schal ij-van Hoey Smith spreekt maandagavond in het dienstencentrum Dui venvoorde aan de Graaf Wil lem de Rijkelaan in Leidr schendam over een „voet tocht met dendrologen in Oost-Nepal". Op deze bijeen komst van de afdeling Leid- schendam van de Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde vertelt zij over een drieweek se studiereis door het Hima- laya-gebergte tot een hoogte van 3.000 meter. Aanvang acht uur. Huisbroei wedstrijd De afdeling Alkemade van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de houdt maandagavond een bijeenkomst in de serre van café 't Veen aan de Langeweg 16 in Roelofarendsveen Dé amaryllissen, resultaat van de h uisbroei wedstrijd, worden gekeurd De keuring begint om half acht. Om kwart over acht geeft de heer BP. van Bohemen een lezing met dia voorstelling over de tuinen van Paleis Het Loo. Energie „Op Eigen Kracht" is het the ma van een voorlichtingspro ject in Ter Aar De tentoon stelling over energiebeheer en energiebesparing is van 20 tot 30 maart te bezoeken in de bi bliotheek aan het Beukenpad 1 in Aardam Wethouder P J van Rijn opent 's avonds om half acht de expositie. Er wor den tevens twee voorlich tingsbijeenkomsten gehouden Op maandag om acht uur 's avonds voor hel midden- en kleinbedrijf Op donderdag 23 Informatie over het project te verkrijgen bij de energie coördinator van de gemeente. Collecte In de week van 20 tot en met 25 maart wordt in Zoeter woude de collecte voor de be jaarden reis gehouden Het is een traditie dat voor dat dagje uit de bewoners van het dorp in de gelegenheid worden ge steld een bijdrage te leveren Het comité moet zo'n 15 000 gulden vergaren. De bejaar den dragen 25.- per persoon bij, terwijl ook de gemeente in de buidel tast. Voor 1989 staat het reisje op het programma voor dinsdag 30 mei

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25