Lincoln blijft presidentiële limousine PHONE WEGWIJS ^uTQ'89 Op 12 januari jl. werd in Washing ton tijdens een officiële ceremonie op het Witte Huis een nieuwe spe ciaal gebouwde presidentiële para de-limousine overgedragen aan (toen nog) president Reagan en zijn opvolger Bush. De wagen werd voor het eerst officieel gebruikt in de inauguratie-parade van Bush op 20 januari. Het gaat om een lange versie van de Lincoln Town Car, model 1989. De limousine werd ontworpen en ge bouwd door de Advanced Vehicle Deve lopment afdeling van Ford Motor Com pany in Dearborn Heights, Michigan. De auto vormt een aanvulling op de be staande vloot van presidentiele voertui gen die op'dit moment op het Witte Huis in gebruik zijn. „We zijn er trots op dat door de levering van deze Town Car aan de Amerikaanse geheime dienst de traditie van Lincoln als „officiële presidentiële auto" wordt voortgezet", aldus Ross H. Roberts, vice-president van Ford en general-ma nager van de Lincoln-Mercury Division. „Het is een eer om bij te dragen aan de veiligheid van de president en om geas socieerd te mogen worden met het pres tige van het Amerikaanse staatshoofd". Bijna vijf jaar geleden werd met de ont wikkeling van de wagen begonnen. Het definitieve ontwerp en de bouw namen bijna drie jaar in beslag. De nieuwe Lin coln limousine is uitgevoerd in de tradi tionele kleur voor presidentiële auto's: midnight black. Het dak van de Town Car is bekleed met zwart vinyl. In de achterste dakstijl is een speciaal ontwor pen „Presidential Edition"-embleem op genomen. Het dak van de presidentiële limousine is 64 mm hoger dan van de standaard Lincoln Town Car. De wielbasis is met 1135 mm verlengd en de totale lengte bedraagt 6,7 meter. De grotere lengte laat het vervoer van zes passagiers toe wanneer de drie klapstoelen worden ge bruikt. Het chassis van de limousine werd ge heel herzien. Voor de aandrijving zorgen een standaard 7,5 liter motor met een C- 6 automatische transmissie en een ver zwaarde achteras. De wielen en hydrau lisch bekrachtigde remmen zijn van een grotere maat. De roestvrij stalen brand stoftank is met schuim gevuld, volgens eenzelfde methode als in vliegtuigen en racewagens wordt gebruikt. Het dubbele uitlaatsysteem is opgebouwd uit speciaal vervaardigde roestvrij stalen dempers en een roestvrij stalen pijp. Omdat presi dentiële limousines vaak per vliegtuig worden vervoerd, zijn speciale bevesti gingsogen aan het chassis gelast. Geavanceerd Afgezien van de verlenging en verhoging is de vormgeving van het in- en exte rieur van deze unieke presidentiële para deauto gelijk aan die van de standaard Lincoln Town Car. Toch zijn in het ont werp geavanceerde veiligheids-, commu nicatie- en technische voorzieningen op genomen. Voorbeelden hiervan zijn een multifunctionele „communicatiemodu le" in het bestuurderscompartiment, re- laisschakelingen en aparte zekeringen _voor alle extra elektrische circuits, een dubbel twee-weg communicatiesysteem, een megafoon en aparte verwarmings- en air-conditioningsunits voor het vóór- en achtercompartiment. Het interieur van de Lincoln Limousine is afgewerkt met stof en leer in de kleur „shadow-blue" met hoogpolig tapijt in een passende tint. De bekleding van het passagierscompartiment wordt geaccen tueerd door een geborduurd „Presidenti al Edition"-logo op de leren bekleding boven de klapstoelen. TL-lampen met speciaal gevormde kappen en extra grote achter-zijramen maken een betere zicht baarheid van de passagiers tijdens para des en speciale evenementen mogelijk voor het publiek. De voor- en achtercompartimenten wor den gescheiden door een elektrisch be diende, gehard glazen ruit. Een separaat airconditioning-systeem voor het achter compartiment handhaaft automatisch De traditie is 65 jqar oud. In de jaren twintig werd Lincoln de favoriet van de Amerikaanse president. Volgens de overlevering gebeurde dit omdat president Coolidge een grote waardering had voor Henry Forddie de Lincoln Motor Company in 1922 had overgenomen. FOTO'S het comfort voor de passagiers. Naast de standaard Lincoln Town Car-instrumen- ten bevat het bestuurdersdeel ook alle noodzakelijke „Witte Huis"-communi- catie-apparatuur. Wanneer de president gebruik maakt van de limousine, staat de vlag van de Verenigde Staten op het rechterspat- scherm, terwijl de presidentiële stan daard op het linkerspatscherm wordt ge voerd. De auto is gepantserd door O'Ha- ra-Hess Eisenhardt Armoring Compa ny in Cincinnati. Geschiedenis De traditie is 65 jaar oud. In de jaren twintig werd Lincoln de favoriet van de president. Volgens de overlevering ge beurde dit omdat president Coolidge een grote waardering had voor Henry Ford. Slechts enkele jaren was Lincoln niet het enige merk op het Witte Huis, maar geen van de presidenten heeft het zonder Lincoln hpeven stellen. President Taft, die in 1909 werd geko zen, verleende goedkeuring voor de inge bruikname van een officieel wagenpark voor de staf van het Witte Huis en de geheime dienst. Eigenlijk kwam die eer toe aan mrs. Taft, die net voor de inau guratie een Pierce-Arrow kreeg aangebo den. Het gebruik van een wagenpark voor het Witte Huis, dat is opgebouwd uit geleende, geleaste of eigen auto's werd voortgezet gedurende de ambtster mijnen van de presidenten Wilson, Har ding, Coolidge, Hoover, Roosevelt, Tru man, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon, Ford, Carter en Reagan. Ook vóór de ambtsperiode van president Taft waren automobielen niet helemaal onbekend op het Witte Huis. Uit docu menten van de „Motor Vehicle Manu facturers Association" blijkt dat William McKinley de eerste president was die een motorvoertuig probeerde. Op 13 juli 1901 maakte hij als passagier een ritje in een Stanley Steamer. Te paard McKinley werd voortijdig opgevolgd door president Theodore Roosevelt. Deze gaf de voorkeur aan een paard, dat hij nog „echt" kon berijden. Deze ruiter waardeerde toch het nut van de auto en af en toe maakte hij er gebruik van bij officiële gelegenheden, maar ook tijdens zijn verkiezingscampagne en voor zijn plezier. Tijdens de laatste jaren van Roosevelts ambtstermijn beschikte de geheime dienst over een White Steamer. Volgens de overlevering echter had Roosevelt nooit veel met auto's op. President Taft hield grote schoonmaak in de stallen van het Witte Huis door de paarden en rijtuigen te vervangen door auto's. Ondanks dat duurde het nog eens tien jaar voordat de overstap compleet was. Tijdens de inauguratie- ceremonie van president Harding in 1921 verving de auto voor de eerste keer het traditio nele vierspan. Toen president Taft de oude White Stea mer afdankte begon er een lange periode (ongeveer 17 jaar) voor Pierce-Arrow als merk voor het Witte Huis. President Coolidge stapte over op een zevenper- soons Lincoln Phaeton uit 1923 of 1924 (officiële documenten zijn op dit punt niet eenduidig). President Hoover schafte halverwege zijn ambtsperiode een Cadillac VI6 li mousine aan. Na afloop van zijn termijn kocht hij deze auto van de regering. Franklin D. Roosevelt had een voorlief de voor Packards en die zette hij voort gedurende de eerste jaren van zijn presi dentschap. Hoewel Piefce-Arrows nog steeds door de geheime dienst werden Het interieur van de Lincoln Limousine is afgewerkt met stof en leer in de kleur „shadow-blue" met hoogpolig tapijt in een passende tint. De bekleding van het passagierscompartiment wordt geaccentueerd door een geborduurd „Presidential Edition"-logo op de leren bekleding boven de klapstoelen. De nieuwe speciaal gebouwde presidentiële limousine werd voor het eerst officieel gebruikt in de inauguratie parade van Bush op 20 januari. Het gaat om een lange versie van Fords Lincoln Town Car, model 1989. gebruikt als volgwagens, werd voor dit doel in 1933 een Lincoln Phaeton vijf- zitter aangeschaft. Sunshine special In 1939 werd door Ford Motor Compa ny een Lincoln convertible aan de rege ring geleast voor gebruik door president Roosevelt. Deze wagen kreeg van de president de bijnaam „Sunshine Speci al" vanwege de open carrosserie. Het werd een van de bekendste auto's in Amerika. Als een gevolg van de Tweede Wereld oorlog werd de wagen in 1941 gemodifi ceerd om de president meer bescher ming te bieden. Het koetswerk werd ge pantserd, 2,5 cm dik kogelvrij glas ver ving het bestaande en de wagen reed op kogelvrije, met metaal beklede banden. De Sunshine Special werd 11 jaar ge bruikt en legde in die tijd 55.000 mijl af. De 1,8 meter hoge en ruim 4200 kilo gram zware auto werd over de gehele wereld gebruikt en heeft waarschijnlijk meer wereldberoemdheden vervoerd dan enige andere auto. Tegenwoordig is de auto in al zijn glorie te bewonderen in het Henry Ford Museum in Dea rborn. De volgende Lincoln voor presidentieel gebruik die aan het wagenpark van de geheime dienst werd toegevoegd, was een Lincoln Cosmopolitan convertible uit 1949. Deze wagen was geheel stan daard en diende als informele auto voor president Truman. Hij werd naast de Sunshine Special gebruikt. Hoewel de Sunshine Special en andere auto's van die leeftijd mechanisch nog in perfecte staat verkeerden, werden zij in 1950 buiten gebruik gesteld vanwege hun ouderwetse uiterlijk. De wagens werden vervangen door tien speciaal ge bouwde Lincolns Cosmopolitan die door Ford aan het Witte Huis werden geleast. Negen van die Cosmopolitans waren se dans. De tiende had een open carrosserie voor parades. In 1954 werd deze wagen in Dearborn gemoderniseerd en uitge rust met een speciaal plexiglas dak. Doorzichtig dak President Eisehhower kwam zelf op het idee van het doorzichtige kunststof dak omdat grote aantallen toeschouwers bij parades vaak slecht weer trotseerden. Veelal werden ze dan teleurgesteld om dat de president „verborgen" zat onder het cabriolet-dak. Na deze modificatie kreeg de wagen de ADVERTENTIE u-j FLEXIBELE LEASEPROGRAMMA'S AL VANAF 99 - PER MAAND) MONTAGE IN ÉÉN DAG ITT VOORRAAD SNELLE LEVERING VOLLEDIGE VERZORGING VAN NL MMERAANVRAAG TWEEJAAR GARANTIE EN SERVICE DIXIR HEEL NEDERLAND GRATIS RLTLAITO OP DE DAG VAN INBOUW SPECIALE FACILITEITEN VOOR FLEET- INBOUW. direct lang, dc AL Utrecht nchunjt Amsterdam. 03462-64534 FOTO: AP bijnaam „bubbletop". In 1961 werd de wagen afgedankt als eerste wagen van de' president, maar bleef tot 1965 als reser ve-auto in gebruik. In 1961 werd een nieuwe Lincoln Continental Limousine aan de geheime dienst geleverd. De wa gen werd omgebouwd door Hess Ei senhardt in Cincinnati. Het zou één van de meest bekende presidentiële wagens worden. President Kennedy reed in deze auto toen hij in Dallas werd vermoord. De auto werd in 1964 helemaal her bouwd. Hierbij werd een aantal nieuwe veiligheidsvoorzieningen ingebouwd, zo als een vaste „bubbletop" van kogelvrij glas. In 1968 werd een nieuwe presidentiële Lincoln Limousine/parade-wagen afgele verd. De auto was een model 1968, maar aangepast met details van het mo deljaar 1969.. De ombouw werd uitge voerd door de firma Lehmann-Petersen uit Chicago. De auto had een wielbasis van 4064 mm en er was een aantal tech nologische snufjes in opgenomen die nooit bekend zijn gemaakt. In 1972 werd nog een presidentiële Lin coln aan de vloot toegevoegd. Deze ver ving de limousine uit 1961 en vormde een aanvulling op de wagen uit 1968/ '69. Het betrof een auto met een lengte van 6706 mm die was gebaseerd op de Lincoln Continental modeljaar 1972. De auto werd ontwikkeld en gebouwd door het Research and Engineering Center van Ford Motor Company in Dearborn. In later jaren werden nogmaals twee Continentals aan het wagenpark toege voegd; de laatste in 1977. Deze auto's waren bestemd voor informeel gebruik. Tijdens de laatste jaren van het presi dentschap van Reagan werd gebruik ge maakt van een Cadillac, die in 1984 aan de geheime dienst werd aangeboden. George Bush is de 13e president die de historische tocht van de inauguratie-pa rade over Pennsylvania Avenue in een auto maakte. Eigenlijk had hij de 14e moeten zijn, maar Jimmy Carter ging liever te voet. Lincoln Henry M. Leiand, die de Lincoln Motor Company in 1920 heeft opgericht, noemde het merk naar president Abra ham Lincoln. Het bedrijf werd in 1922 na financiële moeilijkheden door Ford gekocht. Er zijn meer automerken ge weest die naar een Amerikaanse presi dent zijn genoemd. Hieronder waren Washington, Jackson, Harding, Madi son, Monroe, Harrison, Grant, Cleve land en Roosevelt. Op de Lincoln na be horen zij alle tot de automobiele histo- 'CcidócSomonf NA 6 VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 7

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17