Nelson Piquet wil 1988 snel vergeten Zeelenberg nieuwe troef in DC-Sports Racing Team Autotron eert Pon en Porsche WEGWIJS Andere weg HONDA GOKT OP TWEE PAARDEN IN WK 500CC Gp 500cc Lawson VRIJDAG 17 MAART 1989 PAGINA 5 Tussen de oude vliegtuigen in het Lucht- en Ruimtevaartmuseum Aviodome op Schiphol stond on langs keurig een glanzende formule 1-wagen geparkeerd. De Braziliaan Nelson Piquet, de rijder van de supersnelle Lotus, kon maar geen genoeg gekrijgen van de aanblik van de antieke vliegkisten. Zelf be zit de voormalige wereldkampioen formule 1 een vliegbrevet De op geknapte „oudjes" waren voor hem interessantere gesprekstof dan de evaluatie van het slecht verlopen vorige seizoen en de verwachtingen voor de nieuwe Grand Prix-cyclus, die volgende week in Rio de Janei ro van start gaat. Nelson Piquet Souto Maior, zoals zijn volledige naam luidt, heeft een wrange nasmaak aan 1988 overgehouden. De 35-jarige Braziliaan verdedigde in het laatste turbo-seizoen de wereldtitel, maar kon zich nooit niet mengen in de strijd om het kampioenschap van de meest prestigieuze autosport-discipline. De McLaren's, met de nieuwe titelhou der Ayrton Senna en de Fransman Alain Prost achter het stuur, sloegen keer op keer grote gaten met de concurrentie. „Om depresssief van te worden", aldus Piquet. De Braziliaan, met 157 races een van de meest ervaren coureurs, kon met het Lotus-materiaal helemaal niet de uit de weg. Negen keer moest de wereld kampioen van '81, '83 en '87 de wagen voortijdig het rennerskwartier in rijden. Drie derde plaatsen waren de voornaam ste resultaten van een verloren seizoen. „Ik startte met veel vertrouwen, maar al snel bleek dat er nog te veel aan de wa gen gesleuteld moest worden. De resulta ten bleven uit en dat kwam de sfeer bin nen het team niet ten goede. Sfeer hangt nu eenmaal samen met prestaties en die waren er gewoon niet. Het was mijn slechtste seizoen sinds 1979". De tegenvallende noteringen waren voor Lotus reden genoeg een andere weg in te slaan. Het team kon vorig seizoen nog beschikken over verouderde motoren van Honda (tevens de leverancier van de krachtbronnen van McLaren), maar voor de komende editie legde men de hand op ontwerper Frank Dernie. De Brit ontwikkelde voor Williams en March de Judd-motoren, maar die wa ren afgelopen jaar niet vooruit te bran den. Terwijl Piquet aan de hete Braziliaanse stranden de teleurstelling van zijn verlo ren titel wegspoelde, werkte Dernie hard aan een compleet nieuwe racewagen. Een maand voor het begin van het sei zoen stond het miljoenen verslindende ontwerp nog steeds niet in de steigers. „Er werd nog mee getest in de windtun nel. Dernie is pas in oktober met zijn werk begonnen. Veel testen is belangrij ker dan overhaast de baan opzoeken. Dat deden we pas begin maart op Silver- stone". Met het verdwijnen van de turbo-moto ren is binnen de meeste teams de onze kerheid over de mogelijkheden van de concurrenten toegeslagen. „Toch", dacht Piquet hardop, „heeft McLaren dit sei zoen opnieuw de grootste kans op suc ces. De wagens van Prost en Senna heb ben een grote voorsprong. Maar het gat met Ferrari, Williams en Lotus zal aan merkelijk kleiner zijn dan afgelopen jaar". Piquet toonde begrip voor de beslissing de turbo's in de ban te doen. „De turbo motoren waren levensgevaarlijk. Ze kostten in 1986 het leven aan Elio de Angelis. Met de turbo's waren de wagens net brandbommen. De risico's zijn met de komst van de zuigmotoren een stuk minder geworden. Maar yoor de ontwik keling van de autobranche is het een slechte zaak. Het verbod op de turbo's betekent dat de vorderingen minder snel zullen verlopen", is de mening van de Braziliaan, die sinds zijn debuut in 1978 in de Westduitse Grand-Prix twintig ra ces won. Eén daarvan was op Zand- voort, in 1980. VAN 356 ROADSTER TOT CARRERA 4X4 Pon's Automobielhandel te Amers foort is 40 jaar importeur van het roemruchte automerk Porsche. Dit jubileum is voor het AutQtron in Rosmalen aanleiding - bij wijze van extra - een veertigtal Porsches ten toon te stellen, een unicum. Zelfs het Porsche-museum in Stutt- gart/Zuffenhausen staat een groot deel van zijn verzameling af voor Porsche Totaal '89, dat duurt tot 2 oktober. De Tweede Wereldoorlog was nog maar een paar jaar verleden tijd toen de eerste Porsche het levenslicht zag. Deze 356 Roadster was samengesteld uit onderde len van de Volkswagen Kever. Het eer ste racesucces werd op het stratencircuit van Innsbruck behaald. Bekende Neder landers als Jhr. Godin de Beaufort, Ben Pon jr. en Gijs van Lennep hebben hun race-carrière te danken gehad aan Por sche. Andere liefhebbers zijn Johan Cruijff (hij kreeg zijn eerste Porsche in 1968) en de Rijkspolitie. Het Autotron laat vanaf volgende week zaterdag zowel oude als nieuwe Porsches zien. Ook de laatste aanwinst, de Carre- ra 4x4, is te bewonderen. Het Autotron is in het voorseizoen dagelijks open van 10.00 tot 17.00 uur. Voor meer informa tie: 04192-19050. Het DC-Sports Racing Team is na het succesvol verlopen motorrace- seizoen '88 uitgebreid met Neder lands 250cc-kampioen Wilco Zeel enberg. Hij vormt de derde sterke troef in het team naast Hans Spaan en Adrie Nijenhuis die het afgelo pen seizoen de Samson-Sharpldeu- ren op circuits in binnen- en bui tenland met verve hebben verde- Hans Spaan haalde in 1988 zijn achtste Nederlandse wegrace-titel binnen, en ge- stehnd door de Honda-fabriek - met speciale kit-onderdelen - kwam de cou reur uit Castricum zelfs tot een derde plaats in het wereldkampioenschap 125cc. Mede door dit resultaat is Hans Spaan naast de Italiaan Ezio Gianola voor dit jaar als enige rijder in het offi ciële Honda-fabrieksteam opgenomen dat dit jaar de strijd met wereldkam pioen Jorge^ Martinez op zijn Derbi moet aangaan. Spaan rijdt zijn eerste GP op 26 maart in Japan. Adrie Nijenhuis heeft na zijn prima der de plaats in het Europees kampioen schap 80cc nu de overstap naar de druk bezette 125cc-klasse gemaakt en zal in alle EK-races uitkomen. Afgelopen weekeinde was hij al actief in de Portu gese EK-race. Nederlands nummer één bij de kwartli ters, Wilco Zeelenberg, zal de vaderland se driekleur in alle 250cc grand-prix' in Europa gaan verdedigen. Zeelenberg rijdt overmorgen zijn eerste GP in Span je. Ook Nijenhuis verschijnt daar aan de start. Om het geschonden imago weer op te poetsen heeft de Japanse motorfabrikant Honda dit seizoen een groot risico geno men door op twee paarden te wedden in de strijd om de wereldtitel wegrace in de 500cc-klasse. Naast de onttroonde we reldkampioen Wayne Gardner sloot de sponsor de nieuwe kampioen Eddy Law- son snel in de armen toen deze kenbaar Het koningskoppel vormde tijdens hun presentatie nog een ontspannen eenheid. Of de twee kopmannen aan het einde van de Grand-Prixcyclus nog even vriendelijk met elkaar omgaan, is een le vensgroot vraagteken. Gardner verspeelde vorig seizoen door een slechte start de wereldtitel aan zijn Amerikaanse rivaal Lawson. Na zeven races had de dertigjarige coureur uit Up land, Californiè, al vier zeges binnen. Gardner stond toen als titelverdediger nog op nul. De achterstand op Lawson, die voor Yamaha de wereldtitel al in '84 en '86 veroverde, bedroeg op dat mo ment veertig punten. „Vorig jaar hebben we bij Honda de fout gemaakt de machine in de voorbe reiding te weinig te testen. De motor functioneerde pas halverwege het sei zoen optimaal", kijkt Gardner nog eens terug op de rampzalige seizoenstart. Gardner kon in de tweede helft van de wereldtitelstrijd het verschil wel verklei nen, maar niet meer overbruggen. „Alles kwam op mijn schouders terecht. Het team bezat te weinig kwaliteit om het Yamaha moeilijk te maken. Ik had te weinig steun", verduidelijkt Gardner zijn roep om een sterke tweede man in het team. Om er daarna lachend aan toe te voe gen, dat hij beslist niet om de komst van Lawson had gevraagd. „Nu is het team wel erg sterk geworden. Het is een voor deel dat hij de kennis van de concurrent heeft meegenomen". Lawson bood zelf zijn diensten bij Honda aan. Hij kon het niet met Yamaha eens worden over een nieuw contract. Zijn buitensporige eisen zullen daarbij zeker een belangrijke rol hebben gespeeld. De niet al te praatlusti ge Amerikaan staat bekend als moeilijk en het was niet de eerste keer dat hij bij de onderhandelingen dwars lag. Yamaha weigerde aan de gepeperde salariseisen te voldoen, waarop Lawson maar eens informeerde bij Honda. De naar eerher stel zoekende firma hapte direct toe. Met het aantrekken van Lawson heeft Honda gekozen voor het bundelen van de krachten van de twee coureurs met de meeste kwaliteit. Het risiso bestaat dat het ijzersterke duo, net als Alain Prost en Ayrton Senna vorig seizoen in de formule 1, alle races beheerst en on derling moet uitmaken wie de wereldti tel toekomt. De rivaliteit kan de sfeer negatief beïn vloeden en ten koste gaan van de resul taten. Dat gebeurde bijvoorbeeld in het verleden bij de Braziliaan Nelson Piquet en de Brit Nigel Mansell. Het duo kreeg twee jaar geleden bij Williams de groot ste ruzie, toen beiden een goede kans maakten op het kampioenschap in de formule 1. „Twee kapiteins op één schip is onmogelijk", verklaarde Mansell na dat Piquet de tweestrijd in zijn voordeel had beslist. „Honda de wereldtitel bezorgen heeft de hoogste prioriteit. Of dat door Eddie of mij gebeurt, maakt niet uit. Als de titel maar bij een van ons terecht komt. Tot nu toe verloopt de samenwerking uitste kend", merkt Gardner fijntjes op. Law son is zo vriendelijk zich bij die woorden aan te sluiten. Maar Gardner wil graag de troon terughebben en Law son is er alles aan gelegen ziin succes te prolongeren. Om daarmee af te rekenen met de kritiek, dat hij alleen door pech van anderen drie keer in bezit is geko men van de belangrijkste solo-titel. Het tweetal, dat in het team de Austra liër Michael Doohan als derde rijder naast zich heeft, rekent vooral de rijders van oud-wereldkampioen Kenny Ro berts tot de meest geduchte concurren ten. De vorig seizoen met de derde plaats debuterende Wayne Rainey en de onstuimige Kevin Magee (vijfde) hebben aangetoond tot de elite te behoren. Daarnaast wacht de complete wereldtop nieuwsgierig op de terugkeer van oud wereldkampioen Freddie Spencer, die na twee mislukte seizoenen de plaats van Lawson in het Yamaha-team van Agos- tini heeft overgenomen. „Ik heb geen idee of Spencer echt gemotiveerd is. Daar komen we snel genoeg achter. Als hij het serieus meent, zal dat in elk geval de sport ten goede komen", meende Gardner. Links: De drie toprijders van het DC- Sports Racing Team: v.l.n.r. Adrie Nijenhuis, Hans Spaan en Wilco Zeelenberg. Rechts: Motorcoureur Hans Spaan bereikte vorig seizoen een derde plaats in het wereld kampioen schap 125cc. FOTO'S: PR Autotron Rosmalen; T CeidócGoiruxtit

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15