n De Vlieg doet het op zure regen WEGWIJS Apparatuur voor de auto van vandaag en morgen 5T Techniek kent nauwelijks grenzen 'CgidócGotruMit' VRIJDAG 17 MAART 1989 LEN? Direj «room,! galowpar 51 KLEURE voll. gara 395,- centrui Den Haa t/erhage. )NSBEVÈI I659779 De vorm van de toekomstige auto is bron van veel speculaties. Enkele redacteuren van de Pers Unie, het redactioneel samenwerkingsverband waartoe ook onze krant behoort, en de mensen van het bureau „In Ontwerp" in Assen hebben hun verwachtingen daarover op papier gezet. Zonder wetenschappelij ke kennis en pretenties. 1,95 an autobu RIJ »n spoedi en gratis) 1.92.29, /SCHIL Dl Bandag koop- entëerd- bijeen Studio We schrijven het jaar 2025, maar een jaartje vroeger of later maakt niet veel uit*. De ozonlaag is weg, verdwenen. Opgelost in de stratoss- feer. Het regent elke dag. Zure re gen. In Nederland rijden tien mil joen auto's terwijl het wegennet sinds 1990 nauwelijks is uitgebreid door gebrek aan geld. De auto is voor veel mensen een tweede huis geworden omdat ze door filevor ming gemiddeld vijf uur per etmaal onderweg zijn. De gezinssamenstel ling is bijna standaard: twee ou ders, één kind. Dc Vlieg is het standaard-transportmid del dat op deze omstandigheden is toe gesneden. De kleine lichtmetalen motor wordt gevoed met zure regen, die verza meld wordt in het sponsdak van De Vlieg. Regen- en pH-meters houden de De Vlieg is het transportmiddel van de toekomst. TEKENING: DGP/IN ONTWERP hoeveelheid brandstof en de zuurgraad daarvan in de gaten. De carrosserie is rondom voorzien van magneten die er voor zorgen dat op de overvolle wegen geen botsingen meer voorkomen; als de gelijke polen van twee magneten elkaar naderen stoten ze elkaar afT Op de buitenkant van de schuifdeur staat een persoonlijk registratienummer van het gezin met een barcode. Geheel beveiligd met een krasvast scherm van uv-werend glas. Die kan bij grensover gangen worden gebruikt als fraudebe stendig paspoort. De barcode is ook de credit-card waarmee alles kan worden betaald. De computer schrijft elk bedrag over van de ene naar de andere reke ning. Voor de besturing is De Vlieg aangewe zen op geprogrammeerde schijven die de kortste weg van A naar B kiezen. Daar bij rekening houdend met opstoppingen en obstakels. Een bestuurder is dus niet echt nodig. Uit nostalgische overwegin gen heeft De Vlieg nog een ouderwetse claxon en een schijnwerper, hoewel die nooit worden gebruikt. De wagen is aan de buitenkant voorzien van verschillende antennes en sensoren, die onder meer radio- en tv-ontvangst mogelijk maken, contact houden met de Landsverkeerscentrale en onmisbaar zijn om de auto de juiste route te laten afleg gen. Huiselijk Het interieur is huiselijk gezellig, met een monitor waarop het enige tv-pro- gramma van Nederland ontvangen kan worden: 24 uur per etmaal Joop van den Ende. Het geluidsniveau kan per stoel worden geregeld, zodat jongeren met een gehoorbeschadiging de knop iets verder kunnen opendraaien dan hun ouders. De liefde voor huisdieren is zo groot dat in De Vlieg ruimte voor de troetel stan daard is. Door het effect van zure regen op de bossen staat er bijna geen boom meer gezond overeind. In het wild le vende dieren zijn opgefokt tot huisdie ren, zodat niet alleen honden en katten in huis worden gehouden, maar ook eek hoorns, ratten, spreeuwen en slakken. Waar in het laatst van de vorige eeuw al meer geld werd uitgegeven aan honde en kattevoer dan aan ontwikkelingshulp, is de situatie nu zo dat ongeveer de helft van het nationale inkomen omgezet wordt in dierenvoer en in andere levens behoeften voor hen. Zo is er een groot assortiment bosgrond op de markt voor de nieuwe huisdieren om ze in hun kooi nog een beetje wildgevoel te geven. Voor hond en kat zijn er kant-en-klare maal tijden van zeven gangen. Psychologen menen dat de dierenliefde een soort compensatie is voor de vrijwillige ge boortebeperking. Ontwikkelingshulp wordt uit praktische motieven al niet meer verleend sinds 1998. Toen bleek dat van dat geld alleen wapens werden gekocht waarmee de Derde-Wereldlan den elkaar bestreden. Zweven Mechanisch werkt De Vlieg met behulp van een kleine motor waarbij een reser vemotortje is geplaatst. De motor kan in noodgevallen en bij gebrek aan zure re gen ook worden gevoed met aangezuurd water met een pH-graad van 4. Het neuswiel wordt alleen bij de start ge bruikt en zwenkt naar binnen als het voertuig vaart genoeg heeft. In de vol gende versnelling worden de achterwie len ingetrokken en zweeft De Vlieg op een straalkussen op ongeveer twintig cm boven het asfalt. Bij het afremmen en te rugschakelen komen eerst de twee ach terwielen weer in functie waarna het neuswiel wordt gebruikt voor de laatste en precieze besturing om de schuifdeur exact voor de huisdeur te plaatsen. Daarna wordt gebruik gemaakt van een sluis, zodat de passagiers niet in aanra king komen met de schadelijke omge vingslucht. Als we spreken over „de auto van vandaag" wordt daarmee meestal een in technisch opzicht geavan ceerd voertuig bedoeld met veel elektronische regel- en besturings organen. Dit mag voor vele auto's in de wat hogere prijsklasse van toepassing zijn, maar er staat een indrukwekkend aantal tegenover dat in mechanisch en elektrisch op zicht klassiek kan worden ge noemd. Niet alle ontstekingsinstal laties zijn elektronisch en evenmin is de carburateur uitgestorven. De automonteur van vandaag krijgt dan 09k auto's van geheel verschillend tech nisch niveau. Dit geldt evenzeer voor de testapparatuur die op deze verschillen moet zijn afgestemd. Vanaf de onderbre ker met contactpunten tot en met vol- elektronische motorbesturing inclusief lambdasonde, zelfdiagnose, ABS en ASR. Het niveau van de testapparatuur hangt echter niet uitsluitend af van het tech nisch niveau van de te testen auto. Elk apparaat kan gegevens produceren, maar wat er met de gegevens gebeurt is een andere zaak. We hoeven slechts te den ken aan de tijd dat de tester met oscil- loscoop in zwang kwam. Uit de scoop- beelden kon heel veel nuttige informatie worden verkregen, maar het bleek niet ieders werk te zijn deze beelden te inter preteren en er de juiste conclusie uit te trekken. Er was een duidelijke grens tus sen testen en meten enerzijds en het stel len van een diagnose anderzijds. Inmiddels is het zelfdiagnosesysteem op zijn plaats gevallen. In geval van een storing wordt de autorijder gewaar schuwd dat het desbetreffende elektroni sche systeem op noodvoorziening is overgeschakeld, zodat de auto wel mo biel blijft, maar dat zo spoedig mogelijk de werkplaats moet worden opgezocht. Daar heeft men de apparatuur die de co dering van de afwijking ontcijfert, zodat de juiste maatregelen kunnen worden ge troffen. Op de Autovak trof de bezoeker test- en diagnoseapparatuur in uiteenlopende prijsklassen aan. De zeer moderne appa ratuur biedt evenzeer de mogelijkheid om bijvoorbeeld een conventionele ont steking te testen maar is daarnaast afge stemd op de toekomstige ontwikkelingen in de auto-elektronica. De koper zal ove rigens geen risico lopen dat zijn toestel programma's die de testcomputer vertel len wat er gebeuren moet - is voor de fabrikanten van apparatuur een bijzon der belangrijke activiteit geworden. Zo heeft de gebruiker de verzekering dat tij dige aanpassing aan nieuwe ontwikkelin gen plaatsvindt. De moderne apparatuur heeft hiervoor een grote reservecapaci teit en biedt de mogelijkheid de in het geheugen opgeslagen kennis uit te brei den met recente ervaringen. Zo komen we al een stap dichter bij de zelflerende testcomputer. Sommige systemen bieden ook de mogelijkheid tot communiceren met centrale databanken van autofabri kant of importeur. H£t ligt voor de hand dat de elektronica oök op ancjere controleapparatuur haar invloed uitoefent. Bij wielbalancers, uit- lijnapparatuur en schokdempertestbank komt de nauwkeurigheid van een elek tronische meting immers goed tot zijn recht. De huidige teststraat is vooral een keuringsstraat en omvat dan ook, behal ve een remmentestbank, een zijslipme- ter, een spelingsdetector en een schok dempertestbank. Ook bij het schadeherstellen is een taak voor de computer weggelegd. Het meten gebeurt via een in alle richtingen draai bare meetarm waarop een meetkop met meetpen is bevestigd. Hiermee kan de schadehersteller alle gewenste metingen verrichten, waarvan de resultaten door een computer worden ontvangen en ver geleken met de fabrieksmaten. Afmetin gen die buiten het tolerantiegebied val len, worden geregistreerd en uitgeprint. Technische gegevens Motor en reservemotor. Wer ken op zure regen en in nood gevallen op aangezuurd water Stabilisatoren voor vaste weg- ligging Sponsdak voor absorbatie van zure regen pH-meter en regenmeter Troetelkooi voor huisdieren (hier met tamme eekhoorn) Passagiersfauteuil Antenne voor geluidsontvangst Luidsprekers in fauteuil Individuele lichtbron Individuele koelkast/dranke nautomaat Bediening monitor compleet met joystick voor computer spelletjes Monitor voor tv-ontvangst en computerspelletjes Voor ongelukjes aan boord: Noodset EH89 Bestuurdersstoel Set voor communicatie met Landsverkeerscentrale Bedieningspaneel en boordcom puter voor routeschijven Monitor voor bestuurder (al leen in gebruik bij noodgeval len) Ultraviolet licht werend venster Claxon (stukje nostalgie) Schijnwerper Koersmagneet om botsingen te voorkomen Noodrem Een van de twee 3D-camera's Trapje voor in- en uitstappen Sensor voor trapje Automatische schuifdeur Registratienummer en barcode (fraudebestendig) Zwenkwiel voor handbesturing Achterwielen voor aandrijving in tweede versnelling Schotelantenne voor tv-ont vangst Antenne voor koersbepaling.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11