Barry's Nederlands als maatstaf Engelse cursus t HP uit de weekbladen d0ENE Wellicht dienstauto fractievoorzitters Representatieve linnen pakken bij Rob Kroner niszEEEH De nasleeo van Rushdieï PE TIJD C -BINNENLAND £oidóc Qowuvnt DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGINA BI Subsidie voor aanpak y r ouwen- handel DEN HAAG De met 'Opheffing bedreigde Stichting Tegen Vrouwen- Handel mag blijven be staan. Minister De Koning (sociale zaken) heeft de kamercomissie voor emancipatie beloofd dat Cle stichting voor de jaren T990 tot en met 1993 nog _zal kunnen rekenen op overheidssubsidie. Aanvankelijk was het de be doeling de subsidie stop te zet ten waardoor de stichting, die zich bezighoudt met voorlich ting en opvang van slachtof fers van vrouwenhandel, eind dit jaar zou moeten worden opgeheven. De kamercommissie consta teerde gisteren met voldoening dat de bestrijding van vrou wenhandel steeds meer vruch ten begint af te werpen, al thans in Nederland. De inter nationale aanpak van het pro bleem laat echter nog veel te wensen over. Minister De Ko ning verzekerde de kamerle den dat de Nederlandse rege- cljing zich inspant om het vraagstuk bij tal van interna- "tionale contacten aan de orde te stellen. Daarbij zijn al klei ne successen geboekt. Onder druk van Nederland heeft bij voorbeeld de Westduitse rege ring besloten een visumplicht in te stellen voor bewoners uit de Filipijnen. Verder heeft de regering van Thailand maatre gelen genomen om vrouwen handel vanuit dat land tegen -ie gaan. Een visumplicht biedt overi g-gen volgens minister De Ko ning nog geen waterdichte ga rantie dat vrouwenhandel de kop wordt ingedrukt. In geval :"Van schijnhuwelijken is het Overbrengen van Aziatische of -Zuidamerikaanse vrouwen naar Europa om ze daar tot prostitutie te dwingen vaak *iiet tegen te houden. Minister Korthals Altes (justi tie) voegde hieraan toe dat het -Voor justitie in veel gevallen moeilijk is een sluitend bewijs Voor vrouwenhandel te leve- fën. De slachtoffers worden •-Vaak geïntimideerd en durven geen aangifte te doen of te ge- •t'tiigen. -Een vorig jaar ingediend wets ontwerp, dat binnenkort in de Tweede Kamer wordt behan deld, biedt de mogelijkheid de "bewijsvoering tegen vrouwen- bandelaren te vergemakkelj- ken. Ook zal de maximumstraf voor vrouwenhandel worden verhoogd tot tien jaar. Youp: Kerkrade mag Nederlands blijven Kerkrade Ais sym- -foolische genoegdoening voor „het leed" dat hij de bevolking van Kerkrade Heeft aangedaan, heeft de Amsterdamse cabaretier Youp van 't Hek gister middag - op de dag dat Roda JC op eigen terrein tégen Sofia speelde - in :Jhet gemeentehuis van Kerkrade vijfduizend gul den geschonken voor een goed doel. 3§ls columnist schreef Van 't plek onlangs in de NRC dat ".Kerkrade maar door de Bondsrepubliek Duitsland pioest worden ingelijfd. Hij deed deze uitspraak nadat Roda JC in de Europa Cup -twee weken geleden in Sofia uiterst hard tegen Sredetz So- Aia had gespeeld. De column I zette kwaad bloed in Kerkrade P waar Youp van 't Hek in mei overigens wel voorstellingen komt geven. Een tiental men- sen stuurde toegangsbewijzen I voor dat optreden terug en jij wethouder A. Coumans verge leek het gedrag van Youp van 't Hek met dat van Khomeini. Gisteren kreeg de cabaretier grootmoedig vergiffenis. Hogere bijdrage voor kweekreactor Kalkar DEN HAAG Minister De Korte (economische zaken) mag van het CDA en de VVD met de West duitse regering gaan onderhandelen over een ho gere bijdrage voor de dekking van de eventuele verliezen van de kweekreactor in Kalkar. De op positiepartijen keurden dit gisteren in de Tweede Kamer af waarop De Korte zei dat het Kalkarpro- jekt „een minder leuke erfenis van Den Uyl" is. De bouw van de snelle kweekreactor in West- Duitsland is een gezamelijk projekt van Nederland, België en West-Duitsland en moet aan Nederland vijftien procent van haar electriciteitsproduktie le veren. Nederland heeft al 500 miljoen gulden bij-- gedragen en betaalt jaarlijks 22,5 miljoen mark (25 miljoen gulden) als garantie voor eventuele verlie zen op de exploitatie. De Korte moest toegeven dat het volstrekt onzeker is of Kalkar ooit nog in ge bruik wordt genomen. Buurt klaagt over daklozencentrum AMSTERDAM Het drie-weken oude 'Stoelenprojekt' een opvangcentrum voor daklozen in Amsterdam, moet worden gesloten omdat buurtbewoners klaagden over uitwerpselen die via roosters in hun souterrains terechtko men en over heroïnespuiten op het trot toir. Het centrum wordt vooral bezocht door zo'n 100 druggebruikers en daklo zen die zich moeilijk kunnen aanpassen in pensions. Het project is een initiatief van de Stichting Volksbond Amsterdam en werd door vrijwilligers geleid. In overleg met de huisbaas is nu besloten een andere plaats te zoeken voor het Stoelenproject. DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat de voorzitters van de (grote) fracties in de Tweede Kamer in de nabije toekomst kun nen beschikken over een dienstauto. Voor de voorzitters van de kleine(re) fracties zou één dienstauto beschikbaar komen. Het invoeren van een dienstauto is een van de vele voorstellen in een reeks van suggesties voor verbetering van de „schadeloos stelling" van leden van de Tweede Kamer. De voorstellen zijn gedaan door een werkgroep uit de Kamer. In dat kader pleitte de PPR-fractie voor het invoeren van een leeftijdsschaal voor kamerleden, omdat het volgens die fractie niet te verdedigen valt dat een volksvertegenwoordiger van 23 jaar 93.000 gulden verdient. AMSTERDAM Yes, yes! Natuurlijk wil ik En gels leren spreken, denkt de lezer als hij de adver tentie ziet in het publieks blad. Hij is ergens tussen de dertig en de zestig en heeft nooit behoorlijk taalonderwijs genoten. Bij die enkele cursus die hij eens heeft gedaan strand de hij op de grammatica. De persoon in kwestie verdient een lager tot ge middeld inkomen, in elk geval genoeg om de 197,50 op te hoesten die de nieuwste taalcursus van vandaag kost. Het is deze gemiddelde Neder lander op wie de nieuwe cur sus TalenTalenT zich binnen kort via advertenties richt. Voor het genoemde bedrag krijgt de klant een lesboek, vier bandjes met teksten die door bekende Nederlanders zijn ingesproken en een echte walkman om ze op af te spe len. En gegarandeerd geen ge zeur over moeilijke grammati cale regels die toch nergens goed voor zijn. De cursus werd gisteren in een heuse pub aan het Rem- brandtsplein in Amsterdam gepresenteerd; alle toeters en bellen had initiatiefnemer B. Knelange uit Edam van stal gehaald om de wereld te laten merken dat nu toch echt spra ke was van „The egg of Co lumbus" (beter: Columbus' egg). Terwijl de bij Joop van den Ende in Aalsmeer gehuur de rode dubbeldekker het ver keer in het stadscentrum lam- legde, de „beefeater" manmoe dig rondstapte en de doedel zakken op het gebruikelijke volume hun werk deden, stond Barry Hughes binnen al met de duim omhoog. De kale clown is zo ongeveer het idee waarnaar de cursus is ge vormd. „Hij is voor mij de ver persoonlijking van de durf om een taal te spreken", zei Kne lange, die in Wormerveer een drukkerij heeft. „Hoewel zijn Nederlands verre van goed is heeft deze man veel bereikt in een hem vreemd land; door gewoon te praten, goed of niet, tot men hem begreep. Die durf wil TalenTalenT haar cursis ten ook bijbrengen, onder steund met een eenvoudige doch grondig opgezette basis cursus". Brabbelt Volgens Knelange ben je als gewone Hollander al een heel eind als je net zo Engels brab belt als Barry Nederlands. Dus zette hij twee leraren aan het werk om een methode in el kaar te draaien en huurde hij naast Hughes himself diens vrouw Elles Berger, Hans van Willigenburg en Leontien Ceulemans voor een lieve duit in om de tekstjes uit het boek op band in te spreken. Sommi ge sterren hebben zich direct laten uitbetalen, andere heb ben royalty's geëist en reke nen op een kassucces voor de cursus. Het brein achter deze zaak wil dolgraag dat de gewone man, „ze man in ze striet", die tot dusver vele honderden gul dens stak in een cursus waar hij niks wijzer van werd, ook wordt ingewijd in de wereld van hen die wèl Engels spre ken. „Je staat er versteld van hoe weinig mensen uit onze doel groep zich in het Engels ver staanbaar kunnen maken. Dan ligt het niet aan de mensen, maar aan de instituten en aan de manier waarop het onder wijs wordt gegeven", meent Knelange. Dat vinden kenne lijk ook Jan Keizer, zanger van BZN, en Ajacied Arnold Mühren, want zij hebben vol gens Knelange zitting geno men in de raad van aanbeve ling. Dan moet het wel goed zijn, zou je zo zeggen. En het zegt natuurlijk wel wat als gossip-scribent Ben Holthuis wordt ingehuurd om de pre sentatie van de cursus in de kroeg voor zijn rekening te nemen. Wie na het doorwerken van de vier bandjes (waarop Hug hes als coach tot „doorgaan!" maant) nog niet is gestruikeld over het gebrek aan gramma ticale kennis, kan begin vol gend jaar rekenen op het uit komen van een vervolgcursus Engels. En vervolgens Duitse, Franse en Italiaanse cursussen. Voor die gemiddelde Neder lander gaat er straks een we reld open. ARJEN VAN DER SAR Dit avondtoilet van Kroner oogstte bewonderende oiikken. AMSTERDAM Het is erg druk bij Rob Kröner, die voor deze zomer in zijn Amster damse Salon zijn show aan vangt met linnen pakken. Het zijn vaak marine met witte combinaties voor statusbewus te vrouwen die hier hun fi guur best mee willen accentu eren. Er kunnen wel bijpas sende swaggermantels over heen gedragen worden, maar zo'n kokerrok met aansluitend jasje vereist toch een bijzonder goed figuur. Bij de japonnen begint de rok een handbreed onder de heup en is dan vaak breed en plat geplooid. Verder zijn er witte rokken, gecombineerd met witte pull's voorzien van koordgarnering. Erg geslaagd zijn lange, glanzende, zwarte mantels, die voorzien zijn van een sjaalkraag en met een bre de ceintuur gedragen kunnen worden. Middagjurken hebben een diep décolleté en worden gecombineerd met een kort jasje tot de taille. Verder brengt Rob Kröner voor de cocktailparty wijde rokken inet een zijden of fluwelen jas je erop. In de avondmode zijn heel transparante stoffen ge bruikt voor lange, wuivende rokken. Zijn collectie is heel kleurrijk en bevat veel voor een werkende vrouw die graag iets comfortabels aan trekt, wat toch representatief staat. Een geslaagd voorbeeld hiervan zijn avondjurken van goudbrokaat met een laagge plaatste platte, ronde kraag. Ze zijn extra mooi door een prachtige grote roos op de schouder of in de taille. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Uil i oils de sihal an Olirirr lewseur. dar hunnen we ook nar /luiten (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp Nederland stuurt als enige Tamils terug DEN HAAG Nederland is het enige land ter wereld dat volhoudt dat naar Sri Lanka teruggestuurde Tamils geen gevaar lopen. Nadat Zwitser.- land eerder besloten had hen niet meer terug te sturen, heeft nu ook de Britse rechter het terugsturen van Tamils vanuit het Verenigd Konink rijk verboden. Ons land heeft tot nu zes afgewezen Tamils teruggestuurd naar het eiland. Enige tientallen dreigen te worden uitgezet, terwijl 850 Tamils wachten op de beslis sing over hun asielaanvraag. In de Rooms-Katholieke kerk van Kuinre (Noordoostpolder) is gisteren een Tamil-gezin on dergedoken. De familie vluchtte uit Sri Lanka omdat de vader (40) weigerde aan de kant van de Tamils mee te vechten tegen de Srilankezen. Justitie wees onlangs de asiel aanvrage af. Di jkzigt kan moeilijke tumoren beter opsporen ROTTERDAM Twee on derzoekers van het Dijkzigt Ziekenhuis hebben in het Brit se wetenschappelijke tijd schrift The Lancet gemeld dat ze een nieuwe methode heb ben ontdekt om moeilijk op spoorbare tumoren te vinden. Het zijn prof.dr. S. Lamberts en dr. E. Krenning van de af delingen interne geneeskunde en nucleaire geneeskunde van het academisch ziekenhuis in Rotterdam. Het gaat om moeilijk te vinden „endocrien-actievetumoren, meestal kleine tumoren die hormonen produceren. Ze kunnen zich voordoen in het maag-darmstelsel, de lever, de hals en het hoofd. Ook sommi ge soorten borst-, long- en her- senkanker kunnen met de nieuwe methode eenvoudig worden opgespoord. De me thode berust op het grote aan tal „bindingsplaatsen" dat de tumortjes hebben voor de stof somatostatine. Deze stof komt van nature bij de mens voor en is een tegenhanger van het groeihormoon. Somatostatine wordt in het lichaam binnen een paar minuten afgebroken. Lamberts en Krenning hebben een synthetisch gemaakte, enigszins andere vorm van deze stof gemaakt, die niet zo snel wordt afgebroken. De stof wordt gekoppeld aan radioac tief jodium en ingespoten bij de patiënten, waarna ze zich binnen enkele minuten aan het tumorweefsel koppelt. Met een gamma-camera kan dan worden bekeken waar de ra dioactiviteit en dus de tumor zit. (ADVERTENTIE) Sportieve regenjas. Katoen/polyester Geheel gevoerd. Met suedlne applicaties. In khaki, brons, kerry, camel en beige. -i it A 1 36 t/m 44. z&r IÖy.~ mbieding geldig t/m zaterdag 25 maan De gebeurtenissen rond Rushdie houden de weekbla den nog danig bezig. Het be staan van andere religies in ons land zal niemand meer ontgaan. De Haagse Post be zocht islamitische basisscho len. „En als die scholen een maal goed lopen, misschien starten we dan wel islamiti sche ziekenhuizen en uni versiteiten, waarom niet?" Elsevier ging op zoek naar de tolerantie in Iran. Vrij Nederland constateert ten slotte dat „de Mei" van Gor ter, „het door en door Hol landse gedicht", niet meer leeft. De Tijd probeert de verwar ring te ontrafelen die ont stond na de Iraanse tafere len in Den Haag. P. S. van Koningsveld, universitair hoofddocent islam in Lei den, geconfronteerd met wat citaten: „Het valt mij op dat bij doorgaans verstandige lieden de stoppen door slaan". En verder: „Je hebt gewoon te maken met men sen die veel waarde toeken nen aan hun geloof. Dan kun je zeggen: dat is niet be langrijk, maar op een gege ven moment kom je het toch tëgen. Dat is wel gebleken. Daarbij, hoe denkt u dat Ne derlanders zullen reageren als een gemeenteraad zegt: nu moet het maar eens afge lopen zijn met die christelij ke scholen, het gedonder moet uit zijn, allemaal naar de openbare school! Ik denk dat er een nieuwe school strijd zou uitbarsten". J. M. Tönjann, topman van Fokker, legt uit hoe de F-50 en de F-100 aan de man worden gebracht: „Bij maat schappijen waar we denken binnen drie jaar te kunnen scoren gaan we er met een grote' groep mensen keihard tegenaan". Alles wordt heel secuur voorbereid. „D'r zit ten niet verrassingen bij dat opeens een maatschappij die je helemaal niet kent op de stoep staat en zegt: 'doe maar vijftig van de F-100'. Dat zou leuk zijn, maar dat gebeurt niet. En als het zou gebeu ren, betekent het dat wii ons huiswerk niet goed hebben gedaan. Want wij worden geacht al onze potentiële klanten te kennen en daar mee al contact te hebben". Bij schilderes en schrijfster Charlotte Mutsaers duurde het enige tijd voor ze door brak. „Vaak krijg ik te ho ren: 'wat jammer dat je zo laat bent begonnen'. Hoezo? Men weet niet wat men zegt. Ik ben niet laat begonnen, maar ik maakte dingen die ik zelf niet goed vond. Pas tegen m'n vijf en dertigste ontstonden er dingen die de toets der kritiek kunnen doorstaan". vooraf al zijn opnamén vier, vijf keer om zijn theaterper soonlijkheid te leren ken- 'resl nen". De egyptoloog prof. dr.'H, Schneider houdt van veran dering. Na tien jaar direc teur te zijn geweest van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden houdt hij het voor «te' gezien. „De universitaire >°u" wereld zou wat meer naar het bedrijfsleven moeten kij ken. Daar veranderen ma nagers na vijf jaar ook van baan en gaan naar een ande re divisie in het bedrijf". Voor Schneider betekent het dat hij weer eens maanden lang kan graven in Egypte in de buurt van Sakkare, waar het grootste deel van de Leidse collectie vandaan komt. Wijzend naar een beeld uit 1300 voor Christus zegt hij: „Het waren hele maal niet van die geheim zinnige mystieke jongens. Ze dachten heel realistisch en materialistisch". In het huidige Iran is ook geen sprake van geheimzin nigheid. De islamitische re publiek wil pas vrede sluiten met het Westen als Rushdie in de ban wordt gedaan. Het verwijt richt zich op het brek aan respect voor de wereld van de islam. Else vier onderzocht de gods-fcen. dienstvrijheid in Iran. „Ze jvei ïlijf celi Vori 'roe zich van 5pro kom ladi iper hebben natuurlijk groot ge lijk, die islamitische heer sers, dat ze de joden een pas poort onthouden. Want als ze dat niet doen, zijn de jo den nog diezelfde dag alle maal vertrokken". De Groene maakte in eigen land een rondgang langs de tweede generatie moslims {het die anders dan hun ouders vertrouwd zijn met westerse vrijheden. Dat het boek van Rushdie kwetsend is, daar over zijn ook de jongeren het eens. Maar daar blijft het bij. „Als de islamitische lan den dit boek willen verbie den, is dat hun zaak. Maar in Nederland kun je zo'n boek niet verbieden". Het gebruik van doping is in Nederland wel verboden. De affaire Ben Johnson heeft de dicussie over dopinggebruik weer nieuw leven in gebla- binr zen. Het Internationaal der Olympisch Comité is voor-ide I stander van tussentijdse con- Kne troles. Dit betekent dat atle- aai ten bij nacht en ontij van hun bed kunnen worden ge licht. De dopingexpert van het Nederlands Olympisch Comité, prof. T. van Wi- mersma Greidanus, ziet dat in Nederland niet zo snel ge beuren. „Ik kan me hier de situatie niet voorstellen dat Yvonne van Gennip 'sa- vonds thuis televisie zit te kijken en dat er dan door een stelletje controleurs wordt aangebeld". IN' nal gehc hals mor rijd. tal len- mét tern den P d De Haagse Post besteedt aandacht aan het islamitisch reveil in het Nederlandse schoolbestel. Na de moskee ën zijn nu de basisscholen aan de beurt. Het is het ant woord van veel radeloze ou ders op de massale ontspo ring van hun kinderen. „Het Nederlandse onderwijs is verzuild; als islamitische zuil hebben wij een grote achter stand. Die moeten we eerst inhalen daarna zien we wel verder. Wij beschouwen dit als een overgangssituatie: onze kinderen zullen steeds meer vernederlandsen, maar ze zullen weten waar ze staan, ze zullen hun eigen zuil hebben en niet bij de katholieken of protestanten ingedeeld zijn". Verder vraagt HP zich af waarom er zoveel vliegtui gen neerstorten. Zo is er het recente ongeluk waarbij het er de schijn van heeft dat de vlieger bij de noodlanding de verkeerde motor uitzette. Een piloot: „Ook een erva ren automobilist geeft wel eens gas als hij moet rem men". Elsevier bracht de klassieke liedleveranciers van het Ne derlandse cabaret bij elkaar: Annie Schmidt, Harry Ban- nink, Michel van der Plas en Guus Vleugel. Het cabaret- werk wordt echter zeld zaam. Vleugel: „De jongeren schrijven hun eigen teksten, dat is de tegenwoordige zelf- verlekkeringscultuur. Je moet jezelf verwerkelijken, heet het, en of de teksten goed zijn doet er niet zo vre selijk veel toe. Het is heilig als het van jezelf is". Michel van der Plas ziet geen caba- ratiers voor wie hij zou wil len schrijven. „Ik ben nu ge vraagd voor niemand min der dan Lee Towers, die een Nederlandstalige plaat wil maken, en dan draai ik In de week dat de verpleeg kundigen actie voeren voor een hoger salaris bericht. Vrij Nederland dat hun pensioenfonds PGGM de af gelopen jaren het rijkste fori/ds van Nederland is ge worden. Door een rekenme thode die door geen enkel ander pensioenfonds gehan teerd wordt ontving het in de periode 1985-1988 zo'n 1618 miljoen gulden te veel aan pensioenpremie. Voor' dit jaar worden de extra pre mie-opbrengsten geraamd op 415 miljoen gulden. De extra opbrengsten zijn te verkla ren uit de regel dat de PGGM-premie nooit met meer dan één procent mag stijgen of dalen. De afgelo pen drie jaar had de premie echter aanzienlijk meer kunnen dalen, aldus VN. Schrijfster Susan Sontag vertelt hoe de reacties in Engeland op het doodvonnis van haar vriend Rushdie haar van slag hebben ge bracht. Ze sprak hem door de telefoon. „Ik heb hem aan het lachen gekregen, maar hij klonk gedepri meerd en hij is bang. Hij is erg teleurgesteld over de ge meenheid van de reacties in Engeland. Er is zelfs een En gelse krant die een foto van zijn zoon op de voorpagina heeft gezet, zodat die nu ook niet meer zonder bewaking naar buiten kan". In de bijlage vraagt VN zich af het gedicht „de Mei" van Gorter nog wel eens wordt gelezen. „De vraag is of het monument, een eeuw na zijn geboorte, nog springlevend is of eigenlijk al dood". De bekende beginregel „Een nieuwe lente en een nieuw geluid" gaat nog wel, maar daarna wordt het tobben. „In de twaalf jaar dat ik boekenlijsten van scholierèn beoordeel heb ik het niet meegemaakt dat er een poé ziebundel, laat staan „de Mei", op stond", aldus een rector. FONS VAN RIJN DE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4