Bouw project Zijloever kan snel van start gaan A Modern Classic &unhill Special Light lÏMdteSowUMlt X STAD OMGEVING N ,eidse bedrijven resenteren zich nderhandelingen rouwenkerkplein jn vastgelopen Wel waardering maar geen geld voor Oriëntatie jaar Slimme EHBO-kit DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGINA 13 reedschap stolen JBDEN Een sloop- ijf uit Leiden heeft ren bij de politie ifte gedaan van ;tal van gereed- V p. Uit een bouw- op het Levendaal I j in de nacht van I dag op woensdag 6.000 gulden aan n meegenomen, -Vonder een motors- jl, een luchthamer, ilhaspels, een be- :haar en snijbran- De daders kwa- binnen door de van de keet open eken. Winkeldiefstal LEIDEN Twee Hagenaars van 41 en 63 jaar zijn gister middag aangehou den wegens diefstal van kleding in de V D-vestiging aan de Aalmarkt. Het tweetal werd op de Nieuwe Rijn door de bedrijfsrecherche in de kraag gevat en overgedragen aan de politie. De beide Ha genaars hebben al vaker met de politie te maken gehad. De 41-jarige werd voor de 45ste keer opge pakt, de 63-jarige voor de 37ste keer. Turnen voor scholieren LEIDEN Zes Leidse middelbare scholen doen morgen mee aan turnwedstrijden in de 5- Meihal. In totaal 23 ploegen zetten hun bes te beentje voor om als eerste uit de bus te ko men. Een jury bestaan de uit leden van de Turnkring Leidsenhage zal de verrichtingen be oordelen. De wedstrij den beginnen om half twee 's middags en du ren tot vier uur. De uit slag is direct na de wed strijden. Opvanghuis vrijdag dicht LEIDEN Het Meide nopvanghuis in Leiden gaat vrijdag dicht wegens een gebrek aan medewer kers. Een medewerker van het opvanghuis, waar meisjes van 12 tot 21 jaar worden opgevangen die van huis zijn weggelopen, wilde vanochtend geen nadere mededelingen doen over de achtergronden van de sluiting. Twee meisjes die op het ogenblik in het Meidenopvanghuis verblijven zullen ergens anders worden onderge bracht. Eensgezindheid over woonwagens LEIDEN Alle raadsfracties hebben zich gisteren geschaard achter het plan voor een woon wagencentrum met veertien a vijftien standplaatsen in de Ste venshof. Dat moet .op de hoek Dobbedreef-Rijndijk komen. Dat bleek gisteren bij de behandeling door de commissies sociale zaken en maatschappelijke aangelegenheden en ruimtelijke ordening van het bestem mingsplan Dobbebrug-Rijndijk waarin het woonwagencentrum is opgenomen. De plannen voor het centrum zijn door de gemeente ontwikkeld in samen spraak met een projectgroep waarin ook vertegenwoordigers uit de wijk waren opgenomen. Tegen het plan wa ren niettemin dertien bezwaarschrif ten ingediend, die gisteravond nog eens werden toegelicht. De bezwaren waren eerder door het college van B en W ongegrond verklaard. De com missies gingen daar in mee. Wel was er kritiek van C. Vergeer (SP) omdat tijdens de inspraakproce dure de lokatie voor het woonwagen centrum was aangepast. Volgens hem had daarover de inspraak moeten wor den heropend. CDA-woordvoerder W. Hettinga blikte tevreden terug op de hele procedure en zei ondanks de inge diende bezwaren een „mildere onder toon" te proeven bij de bewonersgroep. Sterren kijken Opknapbeurt LEIDEN Voor het dertiende achtereenvolgende jaar worden er morgen en zaterdag in heel Neder land open dagen gehouden bij volkssterrenwachten en particulie re bezitters van telescopen. In Lei den is dat het geval bij de sterren wacht aan de Sterrenwachtlaan. Behalve het sterrenkijken op vrij dag, zaterdag en zondagavond vanaf 20.00 uur, is er ook een film, een diavoorstelling en een ten toonstelling te bezichtigen op za terdag- en zondagmiddag tussen twee uur en half vijf. In Lisse is er een videopresentatie en een dia voorstelling in het Fioretti College aan de Sportlaan 3. Daar is ook een kleine tentoonstelling inge richt. LEIDEN Het winkelcentrum De Kopermolen in de Leidse Merenwijk ondergaat een opknapbeurt. Het ruim vijftien jaar oude winkelcentrum zal opnieuw geschilderd worden en waar nodig zullen deuren en kozijnen ver vangen worden. Volgens M. Bloks, hoofd onderhoudsdienst van exploitant Van der Vorm Vastgoed, gaat het om het normale onderhoud. „We gaan niet renoveren of iets dergelijks". De muren in De Kopermolen zullen niet voorzien worden van een speciale laag, waar door het makkelijker wordt om graffity te verwijderen. „We hebben daar slech te ervaringen mee", aldus Bloks. „Het materiaal hecht slecht op steen, waar door het vaak loslaat. Dat ziet er erg slordig uit. Het blijft voorlopig dus bij goed poetsen". .EIDEN Ook zonder ie steun van het rijk zal nel worden begonnen net de bouw van het iroject Zijloever. Dat lestaat uit zelfstandige voningen voor ouderen 'ecombineerd met een antal centrale voorzie ningen. Volgens wet- ïouder H. de la Marf sociale zaken) is het ge- ukt het tekort op het jroject sterk te vermin- Ieren door het plan op nieuw kritisch door te laten rekenen. Hij ver wacht dat alsnog in mei de eerste paal kan wor den geslagen. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting weigerde in december een subsidie van 950.000 gulden voor het project. Hoewel hij erkende dat dit experiment uitste kend paste in het beleid om ouderen langer zelfstandig te laten wonen, vond hij dat het niet in zijn beleid paste. De la Mar kon hem ook in een gesprek niet overreden. De wethouder zei gisteren in een vergadering van de commissie sociale zaken en maatschappelijke aangele genheden dat het inmiddels wel vast staat dat er van die kant geen bijdrage meer zal komen. „Hij vond de waarde van het project niet voldoen de". Wel heeft De la Mar nog een gesprek aangevraagd met minister Brinkman (WVC) onder wie dit soort projecten sinds 1 januari ressorteren. Maar ook als er van die kant geen steun komt, gaat het project door, aldus de wet houder. „In dat geval zal de gemeente het alleen of sa men met de provincie doen. Er is nog een gat, maar dat is op te vangen". Volgens De la Mar is opver het door la ten gaan overeenstemming bereikt met gedeputeerde H. Boone. De la Mar deelde gister avond mee dat het hele plan opnieuw is doorgenomen. Door andere materialen en technische oplossingen te kiezen zou het gebouw aan de Zijloever aanzienlijk goedkoper kunnen worden gebouwd. Ook zouden de kosten van de verzorging wat kunnen worden terug geschroefd. Volgens de wet houder is in geen enkel op zicht de kwaliteit in het ge ding. Bij het gebouw zouden sommige oplossingen zelfs een verbetering betekenen. Inmiddels is het plan bij en kele aannemers aanbesteed. Om die reden wilde De la Mar niet aangeven hoe de berekeningen van de zijn uitgevallen. Hij verwacht begin april meer duidelijk heid daarover. DEN „De Leidse o kent een grote ver- ïidenheid aan bedrij- len diensten, kmoet meer van geprofi- worden". Dat zei wet- ler J.G. Fase-Dubbelboer [Economische Zaken giste- lij de opening van de vijf- Jedrijven Contact Dagen, ook nog vandaag in de moordhallen worden ge len. De onderlinge contac- tussen de bedrijven in de se regio moeten vooral op itief van het bedrijfsleven tot stand komen. De ge- ite kan daar volgens Fase ïg aan doen. Het belang persoonlijk contact tussen idernemers is elders in de ld al duidelijk bewezen. Ier meer in Japan is het n doen sterk doordrongen het belang van persoonlij- elaties. Je doet makkelij zaken wanneer je weet wie je dat doet. Dat moet n Leiden de basis zijn van 'ezonde economie", organiserende bureau Ex- uit Duivendrecht -23 hoopt met de beurs de bekend heid van de bedrijven in de regio een flinke injectie te ge ven. Meer dan tienduizend be drijven zijn aangeschreven om hun gezicht te laten zien. Uit eindelijk hebben zich 140 be drijven aangemeld voor een kraampje in de Groenoordhal- len om hun produkten en diensten te promoten. Het vrijere vestigingsbeleid dat met de Europese eenwor ding in 1992 in Nederland en daarmee ook in de Leidse re gio zal gaan gelden, is een van de redenen om de beurs te houden. „Bedrijven worden steeds minder regio- en land- gebonden. Het risico bestaat dat regionaal beleid wordt af gebroken om de bedrijven en daarmee de werkgelegenheid maar vast te houden. Dat gaat ten koste van de economische stabiliteit en het investerings klimaat", aldus Fase, „Juist re gionale samenwerking, kenni suitwisseling, gezamenlijke promotie en belangenbeharti ging zijn essentieel voor een bloeiende regionale econo- Wethouder Fase nam gisteren na de officiële opening een kijkje bij de kraampjes van bedrijven in de Groenoordhallen. Hier wordt zij geïnformeerd door twee heren van De Grenswisselkantoren. FOTO: WIM VAN NOORT URT KRITISCH OVER PLANNEN DEN Het lukt niet nog dit jaar te begin niet woningbouw aan V rouwenkerkplein. zei de heer E. Pouw (di- e volkshuisvesting) gister- lag tijdens een vergade- met wijkvereniging Mare- over het plein achter de •lemmerstraat. Pouw doel- ïet name op de woning- 'oningen in het plan voor erinrichting van het plein in ook winkels zijn opge- en. De moeizame onder- lel ingen tussen projector! t- telaar Bettings, die het heeft gemaakt, en de op loek van het plein en de lemmerstraat gevestigde ntehandelaar Van Groe- en zijn daarvan de oor- p rtens L. Meijer (directie P r iteljke ordening) zit er een nd gat tussen de stand- ten van de partijen. „Van eningen wil ongeveer tmaal zoveel hebben als ings biedt". Om het plan kunnen realiseren moet Groeningen door project- 'ikkelaar Bettings uitge- «t worden. De grond waar- Ie winkel van Van Groe ien staat zou Bettings ver ens moeten ruilen tegen een gedeelte van het plein dat van de gemeente is. De afgevaardigden van de be wonersvereniging lieten weten het een slechte ruil te vinden. De heer J. Hartstra: „De l meente ruilt 300 vierkante meter van haar grond voor 100 vierkante meter grond van Van Groeningen". Vervolgens werd er op gewezen dat er wel betaald moest worden door Bettings. Hartstra kon ook daar niet mee instemmen: „De vereniging is tegen verkoop van een deel van het plein en dit lijkt er heel erg op". De buurtbewoners bleken het ook niet eens te zijn met de af metingen van de nieuwbouw. Ze vinden het te groot, te hoog, ze vrezen dat er op het plein te weinig schaduw over blijft en dat het museum Boer- haave vanuit de Haarlemmer straat niet meer zichtbaar zal zijn. Dat laatste was uitgangs punt bij het maken van het ontwerp. Ook uitten de bewo ners bezwaren tegen bebou wing op zich. Ze menen dat er in de dichtbebouwde binnen stad niet nog meer bebouwing moet komen. „Daardoor ko men er nog meer activiteiten en blijft er nog minder ruimte over. terwijl het meer mensen en dus meer auto's aantrekt. He* parkeerprobleem is nu al enorm", aldus Hartstra. KM SCHAADIDE RUM D KI LONGKANKER Of IfMflEN VEROORZAKEN KDN BEU 11111 Minister De Koning nam gisteren officieel de nieuwe ruimte in gebruik voor het Oriëntatiejaar, in De Bakkerij aan de Oude Rijn. Op de eerste rij wethouder H. de la Mar. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het project „Oriëntatiejaar" van het Sociaal Diaconaal Jaar krijgt geen subsidie van de gemeente of van het rijk. Minister van Sociale Zaken J. de Koning en de Leidse wet houder H. de la Mar waren in dat opzicht eensgezind over de financiële toekomst van het kerkelijke project voor werk-, loze jongeren in Leiden. De Leidse wethouder confron teerde de minister gisteren bij de ingebruikname van een nieuwe ruimte voor het Ori ëntatiejaar opnieuw met de onder een zeer groot aantal ge meenten levende kritiek op diens Jeugdwerkgarantieplan. Waardering hadden De Ko ning en De la Mar wel voor het project dat de katholieke en protestantse kerken in Lei den voor moeilijk bereikbare werkloze jongeren in de stad hebben opgezet. „De bestrijding van de jeugd werkloosheid is niet alleen een taak van de rijksoverheid of de gemeente. Hier ligt zeker ook een taak voor het particu lier initiatief en dat wordt bij dit project optimaal benut. Een persoonlijke benadering is vaak belangrijker dan regelge ving", aldus De Koning. De Leidse nadruk op de beroepso riëntatie past volgens de mi nister uitstekend in de visie van het kabinet. „De over waardering van het algemeen Subsidie Het Oriëntatiejaar werd vorig jaar door de gemeente wel nog met een ton gesubsidieerd. Daar is nu vanaf gezien omdat het project van de kerken de zelfde groep jongeren op het oog heeft als de gemeente. Het project kan dit jaar dan ook al leen nog draaien door de toe zegging van de kerkén om ga rant te staan. Het verdere voortbestaan is onzeker. Volgens projectleidster Ans van der Valk en vormings werkster Karin Smeets heeft de gemeente geen oog voor het feit dat juist de moeilijkst be reikbare jongeren door het project op weg worden gehol pen. „Veel jongeren die hier komen hebben absoluut geen vertrouwen in de arbeids markt. Bijna iedereen kampt met een niet voltooide lagere vervolgopleiding na de basis school. Bovendien hebben ze vaak grote problemen op soci aal gebied. Daar proberen wij in te springen". Elk half jaar kunnen 10 jonge ren in het kader van het Ori ëntatiejaar worden begeleid. „Die begeleiding is heel inten- sief.Het is eigenlijk niet te doen in de 28 uur die we per week beschikbaar hebben". De activiteiten worden momern- teel verdeeld over een pand aan de Stationsweg en de „Bakkerij" aan de Oude Rijn, waar gisteren de nieuwe ruim te in gebruik werd genomen. Kritiek Wethouder De la Mar con fronteerde de minister giste ren nog eens met de kritiek die bij gemeenten leeft op zijn Jeugdwerkgarantieplan. „Werkervaring is onmisbaar op de huidige arbeidsmarkt. Maar dat moet het kabinet niet met dwangmiddelen door zetten zoals in het Jeugdwerk garantieplan (JWG). Dwang ontneemt de jongeren alle mo tivatie en dan wordt het niks", wierp De la Mar de minister voor de voeten. De Leidse wethouder kreeg onlangs steun van 250 gemeenten met zijn stellingname tegen het voornemen van De Koning om jongeren op straffe van het intrekken van hun uitkering te dwingen tot deelname aan het Jeugdwerkgarantieplan. Volgens de gemeenten functio neert de huidige tijdelijke maatregel, die niet met dwang gepaard gaat, heel redelijk. Aan de jeugdwerkloosheid- sprojecten nemen in Leiden veel jongeren deel. Veertig procent daarvan heeft inmid dels een vaste baan. Vijfen twintig procent volgt een ver volgopleiding. „Dat zijn goede resultaten en daarom is het nog te vroeg om nu al de dwang in het jeugdwerkgaran tieplan door te drukken. In veel andere gemeenten wor den ook goede resultaten ge boekt", aldus de wethouder. Nog vier onwillige Morsweg-bewoners LEIDEN De gemeente Lei den heeft met een van de vijf overgebleven bewoners van de sloophuizen aan de Morsweg overeenstemming bereikt over verhuizing. Er resteren nu nog vier bewoners die weigeren mee te werken aan het plan van de gemeente om alle 44 woningen aan de Morsweg IV te slopen. Met twee van de vier resterende bewoners wordt momenteel voorzichtig onderhandeld. Eén bewoner wil koste wat het kost in zijn huidige woning bliiven wonen. Het overgrote deel van de 44 woningen is inmiddels verla ten. De bewoners hebben hun woning verkocht en zijn ver huisd. De overgebleven bewo ners beschuldigen de gemeen te ervan de buurt bewust te la ten verpauperen. Volgens gemeenteambtenaar H. van der Wiel wordt moge lijk de rij huizen aan de kant van de spoorbaan gesloopt voordat overeenstemming met alle bewoners is bereikt. De onderhandelingen met de laat ste bewoner daar worden nu gevoerd. De bewoners hebben zich daar altijd tegen verzet en willen dat er niet gesloopt wordt zo lang er nog mensen wonen. Ze hebben bezwaar schriften ingediend bij de Raad van State. Ze weigeren deze in te trekken, ondanks de zeer slechte woonomstandig heden. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande - Naam- I 'J j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Stuur als dank de EHBO-kit naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel nier nodig - naar a I Leidse Couranl, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. Adres: Postcode/plaats: £cicLcSouoant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13